HEMELVAARTSDAG WAS DE DAG DER CHRISTELIJKE JEUGD Zonnige C.J,M.V.-bondsdag in het fleurige Tiel Negenduizend Geref. jongeren in Rotterdams Ahoy'-gebouw NIEUWE LUDSCHE COURANT VRIJDAG 4 MEI 1851 (Van een onzer verslaggevers.) /"\nze bus heeft watervrees", zei een blonde C.J.M.V.-er uit bet Noorden van ons land, toen er enige moeilijkheden ontstonden om een grote nieuwe autobus op een gammel oud pontje ergens in de buurt van Wageningen te kragen. Maar een kwartier later was de bus vol C.J.M.V.-ers en 't was niet de enige door de Betuwe, die zich opmaakt om binnen enkele dagen in volle bloei te prijken, op weg naar Tiel, de hoofdstad van de Tuin van Nederland. De C.J.M-V.- afdeling daar beeft de ruim 7000 C.J.M.V.-ers uit alle delen van het land een waardige en prettige ontvangst bereid en niemand had te klagen over de als een bus sluitende organisatie. Op naar de 60.000 In tegenstelling tot verleden jaar; een heerlijk lentezonnetje stond aan de hemel, hegeen fleur en kleur gaf aan de mars door Tiel, die onmiddel lijk na afloop van de kerkdienst in de Ned. Herv. kerk, een aanvang nam, en waaraan duizenden jongelui deelna men. Verschillende tamboer- en pij perkorpsen zorgden voor de juiste stemming, toen voor het bondsbestuur en de genodigden gedéfileerd werd. Omstreeks half elf vingen in drie grote veilinghallen de morgenvergaderingen aan, die ook bijgewoond werden dooi de h»er A. Senaud uit Genève, namens de Wereldbond; door de heer Chr. Ebert namens de Duitse C.J.M.V.; dr. W. J. de Wilde namens de Synode der Ned. Herv. kerk en door de heer K. de Boer namens het Chr. Nat. Vakver bond. De bondsvoorzitter, dr. G. P. van Itterzon uit 's-Gravenhage heeft in de drie hallen het woord tot de aanwezi gen gericht. Als titel had hij gekozen ,.Op naar de 60.000". Op het eeuw feest, aldus spreker, dat over 2 jaar zal worden gevierd, willen we 60.000 leden hebben. Aanbidding van het ge- 4al is ons vreemd, doch in 1953 willen we herdenken met een zo groot moge lijk aantal jongelieden, dat in 1853 een aantal Nederlanders het nodig geoor deeld heeft het werk onder Christen jonge mannen aan te pakken. In die dagen immers was het geestelijk leven diep gezonken en de rijkdom van Gods Woord werd weinig meer ge kend. Het Reveil kwam en vond vuri ge aanhangers, die veel moesten ver dragen, doch die ook veel medestan ders vonden. Geen halfbakken protes tantisme, maar een levend Christen dom was het parool. In de sfeer van verzet tegen de geest van de vorige eeuw is het C.J.M.V. geboren. Enkele vereni gingen stichtten een bond en met dankbaarheid aan God mag wor den teruggedacht aan die jaren toen Koninkrijken wankelden en de revolutie door de wereld trok waarin een opleving van het geestelijk leven was te constate ren. Er is veel pessimisme, vèel dorre vroomheid, veei vormen dienst en liefdeloosheid in deze tijd. Enkele dagen geleden echter heeft de Ned. Herv. Kerk haar nieuwe Kerkorde gekregen en daarmede een apparaat, waardoor de kerk weer ware Kerk kan zijn. Het levend geloof in Jezus Christus is. ook in deze tijd, het allerbelang rijkste. Er zijn maar twee mogelijkhe den: of het Christendom heeft afge daan en er is geen geloof in Christus meer in de toekomst, of er kan zijn hoop op een andere wereld met liefde, gerechtigheid en vrede. Dr. van Itterzon wekte de jongeren tenslotte op leden te werven; er moe ten meer leden, maar ook meer leiders komen, want de ontkerstening in land is angstwekkend; 80 pet. van de bevolking bezoekt de kerk niet r. en derhalve mag met lauwheid geen genoegen worden genomen. Daarom, aldus besloot dr. van Itterzon: „op in de strijd tegen duivel en verzoeking; op, jonge mannen, om jongeren voor Christus te winnen; op naar de 60.000' „Dominee zij herder voor de jeugd" Chr. Geref. J.V.'ers in Leiden bijeen (Van een onzer verslaggevers) ,.In de Jeugdzorg komt het aan o»> herderlijk Toewijding. In deze tUd dreigt het hart van vele jonge mensen soms te barsten van nood. Daarmee moet. de dominee rekening houden. Het herders- hart zij vol van mededogen en geduid". Dit zei ds. S. van der Molen, uit Aalsmeer, gisteren in een referaat over „Dominee en jeugd", op de in Leiden gehouden tnncdag van de afd. Zuid-Hol land van de Bond van Chr. Geref. J.V. Er wordt veel geklaagd over de Jeugd en over de dominee, aldus ds. Van der Molen, maar er wordt, op dit terrein veel te veel gegeneraliseerd en dat is di-oevig. Er zijn dominees met weinig hart voor de jeugd, maar hun getal is heel gering. Misschien zijn er meer, die de geschiktheid missen om goed met de jeugd om ie gaan, en nog meer, die me nen om der waarheid wil een houding aan te moeien nemen die de jeugd eigen lijk afschrikt. Maar de meeste predikan ten worstelen steeds met de vraag, hoe krijg ik contact met mijn jeugd? En wat de critiek van de Jeugd op de dominee betreft: Als de jeugd haar pre dikant als ambtsdrager ziet verplicht dat haar tot zachtmoedigheid. De jeugd mag weten: wij staan niet alleen. Met onze vragen zijn wij niet op onszelf aange wezen. Wij zijn leden van de gemeente van Christus. Hij zorgt voor een herder. 's Middags sprak de heer J. O. Schou ten. uit H. I. Ambacht, over: „D# toe komst van het oude bondsvolk' Ren toekomst, die. aldus spreker, vast.tgt in Gods verkiezing, zowel op nationaal als op geestelijk gebied. Letten wij op Gods beloften in Oud- en Nieuw-Testament. (Spreker behandelde vooral Romeinen 11) dan blijkt er inderdaad voor het volk Israël in stoffelijke, maar vooral in gee?toiuke zin een rijke toekomst klaar te liezen P» Chn-ten^n hebh»n de dure roeping om zending te drijven, „begin nende bij Jeruzalem". Do vergadering werd geleid door de heor H J. van der Meiden, uit Rotter dam-Zuid. De heer H. Verhaar, een der secre tarissen, was de tweede spreker tijdens deze bondsdag. Hij had tot onderwerp gekozen „Hoed af voor 't verleden, jas uit voor de toekomst", een onderwerp dat voor zichzelf spreekt. Drie jonge ren hebben bovendien in 10-minuten speeches de betekenis van de C.J.M.V. voor de leden in het algemeen, voor de niet-leden en voor ieder persoonlijk behandeld. Er heerste in alle hallen een opge wekte en soms enthousiaste stem ming en de samenzang, die beoefend werd, was voor velen een hoogtepunt de bondsdag. Des middags werd bloesemtocht in de omgeving van Tiel gehouden, welke eindigde op het Theole-sportpark. waar in samenwer king "met de Stichting „Spel en Sport" een afwisselende en alleszins prettige speldemonstratie werd gegeven. De Bondsdag werd voor velen eigenlijk veel te vroeg door dr. van Itterzon met een kort woord gesloten. Na het zingen van het bondslied werd door het Tamboer- en Pijperkorps van de Haagse Federatie van het C.J.M.V. een taptoe ten gehore gebracht, hétgeen het onherroepelijke einde was van een uitstekend geslaagde bondsdag. Woensdagmiddag was aan de bonds dag een huishoudelijke vergadering voorafgegaan, war het belangrijke be stuursvoorstel om ook meisjes-leden tot het C.J.M.V. toe te laten zou wor den behandeld. Daar volgens de regle menten de tijd van voorbereiding op de bespreking te kort was geweest, werd het voorstel door het bestuur voorlopig ingetrokken. Er zal nu samenspreking plaats hebben met de C.J.V.F., die een zacht protest tot het C.J.M.V. had gericht over dit punt, waarna deze aangelegenheid even tueel door een referendum zal worden beslist. De volgende bondsdag, de 99e zal vermoedelijk te Rotterdam worden gehouden. Jubileumbondsdag van Hervormde jeugd op G.G. te Utrecht Vaderlijk erideel wordt bedreigd Ds. A. Meijer? van Utrecht hield een Hemelvaart-meditatie, waarna ds. Bout in zijn openingswoord de bijeenkomst een demonstratie van een stuk eenheid noemde rondom het Woord Gods. dat een lamp voor de voet en een licht op het pad is. Terugziende op de historie der beide bonden kan dankbaar gezegd wor den: Gods werk gaat door! Hoewel velen beweren, dat de Kerk de greep op de jeugd is kwijtgeraakt, zijn er toch nog duizenden jongeren, die zeggen: dat Woord is het, waarnaar wij ons leven willen richten. Spreker verwelkomde als gasten ds. J. R. Wolfensberger, praeses van de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk. de heer A. Oosterlee, chef van de afd. Vor ming buiten schoolverband van het mi nisterie van Onderwijs, li>it.-gen. b d. L. F. Duymaer van Twist. prof. dr. J. Seve- rijn en ds. H. A. de Geus, oud-secretaris van de Jongelingsbond. De heer A. Oosterlee bracht de geluk wensen over van de minister van O. K. en W. en zijn staatssecretaris. Hij verklaar de, dat, de Regering de grootste bewon dering koestert voor de toewijding en bovenal voor het geloof, waarmee de bonden al deze jaren hun arbeid hebben verricht. Geen devaluatie In de morgenvergadering spraken voorts een drietal predikanten over het vaderlijk erfdeel, dat verdedigd moet worden, over het gevaar, dat dit, erfdeel bedreigt en over de persoonlijke bezin ning van ieder lid op zijn taak bij de strijd voor dit patrimonium. Ds. H. N. van Hensbergen van Schalk wijk en 't Goy zei, dat de bonden de spreuk: „de jonge Kerk hoort het oude Woord" ten volle kunnen onderschrijven. Geen doperse drijverij, verstarde ortho doxie ,of Rooms traditiebegrip, maar het Woot'd en de belijdenis, die geschreven werd onder de rook van de brandstapels, is het richtsnoer vordëbonden. Hun doel is het veiligstellen van dit erfdeel der va deren tegen iedere vijand. Het. is zeker mogelijk, dat de Synode bepaalde facetten der belijdenis zou ver nieuwen, maar wij willen slechts groei met bewaring der continuïteit en om des gewetens wil kruinen en willen wij niet medewerken aan de devaluatie van aller lei begrippen met het doel ze voor elke situatie pasklaar te maken, aldus spre ker. Daarom moeten onze jongeren wor den gemobiliseerd, want zoals het bonds lied der jongelieden zegt: „De vaan ont plooid. 't is heilig werk voor 's Heeren zaak te strijden" Bewaar het pand.... „Bewaar dit pand, u toevertrouwd", zo riep ds G. Spilt, van Ermelo de jon geren toe. Hiervoor is in de eer.te plaats Schriftstudie nodig en daarnaast studie van de belijdenisschriften, die licht uit stralen, aan het licht van het. Woord ont stoken. Wat jonge mensen n^dig hebben, is een standpunt en geen zweef punt. Na deze beschrijving van de taak der bonden bepaalde Hs G. Boer zijn jeug dige toehoorders bij hun persoonlijk aan deel in deze taak. „Inspecteer je geesle- Vrijgemaakt Ger. Jonge mannen hielden hun bondsdag te Den Haag (Van een onzer verslaggevers.) DIJ honderdtallen zijn de leden van de Ned. Bond van Vrijgemaakte Jongelingsverenigingen op Geref. Grondslag gisteren naar Den Haag getogen om daar in twee kerkgebouwen, n.l. de Remonstrantse Kerk en de Evang. Luth. Kerk hun bondsdag te houden. Ook vele meisjes waren met hen heegekomen- In de Remonstrantse Kerk was geen plaats meer onbezet er moesten zelfs meisjes en jongens op de trappen van de preekstoel zitten toen de bondsvoorzitter, de heer Jac. G. van Oord, het openingswoord „Reformatie of progressie" uitsprak. denkbeelden. Dit is geen nieuw geluid. De toonaard moge verschillend zijn. maar het is hetzelfde thema, dat telkens doorklinkt in de geschiedenis van de kerk. Het is het thema van de schijn- en i-reformatie. het thema van de revolutie, van het niet willen buigen voor het Woord van God. De ware refor matie heeft echter haar eigen methode, grijpt terug naar het oüde, naar de -verhoudingen. Als men de progres- van de waarheid maar wil erkennen, men nog wel waardering vinden. Maar als De Cock en de afgescheidenen opriepen tot reformatie, werden zij ver volgd en gescholden als dompers, secta- riërs. spelbrekers, zaaiers van twee dracht, maar de Here heeft het recht, de reformatie tot de wereld te doen voort komen. De heer Van Oord heette welkom de afgevaardigden van de Vrijgemaakte Meisjesbond, alsook de heer A. Zijlstra Groningen, erelid van de bond. In de ochtendvergadering hield ds. G. Janssen te Leeuwarden, een referaat ge titeld: „De betekenis van de Belijdenis Dor ons jeugdwgrk". Ds. Janssen zei om.: „De belijdenis an de kerk ls het antwoord op het Woord van God. Dit Woord is niet ge sproken in het luchtledige, maar het is een woord, dat vraagt om het antwoord van het geloof Christus zelf heeft onder Pontius Pilatus de goede belijdenis be tuigd en nu vraagt hij van de mensen, die hem willen dienen, om die belijdenis op hun beurt te betuigen in de wereld. De belijdenis is geen stukje wetenschap, dat kan verouderen. Zij is het profe tisch belijden van de geopenbaarde waarheid Gods in de taal van het dage lijkse leven. Als kinderen van de kerk verstaan wij, dat we in ons jeugdwerk direct te doen hebben met de confessie van de kerk. Wie vandaag roept om een kerk. diewaarliik moeder zal zijn. vraagt naar haar confessie. Het is dan ook zaak, de schriften te onderzoeken in de leer van de gemeenschap van de heili gen. opdat wij gesterkt worden in net allerheiligst geloof". Reformatie of progressie de dusgenaamde Geref. Kerken steeds meer een geest van progressie, vooruitgang openbaar werd. Daardoor ondergaat niet alleen de waardering van de belijdenis een aanzienlijke verande ring, maar ook in de beoordeling van de belangrijke kerkhistorische feiten treedt een wijziging op. Men zegt: Men moet bij de beoordeling van de waarheden en van de bestaande historische feitpn reke ning houden met de ontwikkeling van de tijden en met de ontwikkeling van de (Van één onzer redacteuren.) Bijna vijfduizend leden van de Bonden van Ned. Herv. Meisjes- en Jongelingsverenigingen op Geref- Grondslag waren gisteren in de Beatrixhal van het Jaarbeursgebouw in de Domstad bijeen om de jubilea van hun organisaties te vieren. De bonden overtroffen de meeste jeugdige aanwezigen in leeftijd, want die van de jongelingen bestaat veertig jaar en de meisjesbond mocht het zilveren jubileum vieren. De leiding van de bondsdag berustte bij ds. H. Bout te Amers foort, voorzitter van het jubileum-comité. lijke bagage en kijk, of dit. Woord werke lijk je persoonlijk bezit is", aldus spre ker. „Is er in je bruisende, jonge leven de trek naar God?" Hij riep de bondsleden op om in dit voor de Ned. Hervormde Kerk zo ernsti ge tijdsgewricht niet alleen te leven critiek, maar positief te getuigen var Woord, dat. alleen de waarheid is. Ds. Wolfensberger bracht de geluk wensen van de Generale Synode over. „Wat daar eergisteren aan de orde was, is het hier nu ook: de strijd om de waar heid Gods", aldus de praeses der Synode. „De Gereformeerde grondslag van onze kerk is voor velen tot een vraagteken geworden. In de waarheid kunnen wij al leen staan, als we weten, dat Christus de Waarheid en het Leven is. Moge op deze basis de Geref. grondslag van de Ned. Herv. Kerk opnieuw en helder tief behouden en beleefd worden. Dan gaat bet in ons land weer wat betekenen, als je zegt: Ik ben Nederlands Ifervormd" (applaus). Ds Bout voegde hier aan toe, dat de bonden zowel achter „Ned. Hervormd' als achter ,.op Geref. grondslag" een uit roepteken zullen blijven zetten. Gelukwensen Aan het. begin van de middagvergade ring kwamen telegrammen binnen met gelukwensen van de 9000 Geref. jonge lingen, die te Rotterdam in bondsdag bij een waren en van de patiënten uit het sanatorium „Spnnevanck". Mevr. A. A. E. Mulder—Rupke, presidente van de meis jes bond, bood de organisatie der jubile rende broeders een vnr>rzit.tersham< Zij ontving daarop van ds. J. Vermaas te Amersfoort, de voorzitter van de jonge lingsbond, een zelfde gesdh< Leerbroek van ijezp bond werd inslotte nog een derde hamer aangebo- de koi Nadat, mej. A. Brlnkers te Utrecht i ander had verteld over de moeilijk-he- ?n -van het verenigingswerk in de grote ad was het woord aan de voorzitter van Gereformeerde Bond, prof. dr. J. Se- 40 ia: uit- !oe zal de bond zo vroeg deze zich af. „Als we op mstandigheden zien, kon het ons in opkomst wel eens gaan ontbreken ruimte op het vaderlijk erf. waar wii aarne willen blijven. Veel strijd en ite zal van deze jonge Hervormd- Gereformeerden gevraagd worden en al leen als zij in het geloof Christus volgen, zal deze strijd met succes worden be kroond. Als zij dit doen. ben ik echter >k niet bevreesd of God. die ons tot hier- e heeft geholpen en die ons thans een Eben Haë/er laat oprichten, zal ons ook in de toekomst ruimte maken", zo be slont prof. Severijn Luit.-gen. b.d. L. F. Duymaer van Twist sprak een opwekkend wnord en ds. G. em. pred te Willige-Ï.angerak haal- erinneringen op aan d* 12 jaar. dat hii als voorzitter d" bondsdagen beeft ge- Ook mevr H van der Wal—Van Walsum, oud-president» van de meisjes bond vergeleek het verleden van het bondsleven met het. heden. Nadat mei. H. Klein» uit Hooeeveen. mej Van Binsbergen uit Lunt»r»n en ds. H A d» Geus. em. pred te De Bilt nog i-oord hadd»n e»vn?rd. sloot de voor zitter van de jongelingsbond. ds J Ver. te Amersfoort deze zeer geslaagde Zo zag de Ahoy'-hal, de grootste hal van Rotterdam, er gisteren uit toen duizenden Gereformeerde jongelingen daar vergaderden. (Van een onzer verslaggevers.) .YV7IJ ontmoeten elkaar op deze bondsdag in een geschonden stad, een stad zonder hart, maar op „grond, waar de wereld Nederland ontmoet" en deze stad is toch zichzelf gebleven, ondanks alles, want het water is sneller en machtiger dan het geweld van de opperste terreur, en de rivier, waarvan deze stad een dienstmaagd is, stuwt rusteloos naar de zee." Met deze woorden begon de heer H. Algra gisteren zijn openings rede op de zestigste bondsdag van de Ned. Bond van J.V. op G.G., te Rotterdam. Ruim 9000 jongeren vulden het grote Ahoy-gebouw, waar van de naam zal blijven herinneren aan de energie van „de stad zonder hart". Gesierd met de vlaggen van tal van naties, een beeld van de ontmoeting van de Maasstad met de wereld, en vol van frisse kleuren van de kledij der talrijke aanwezige meisjes, bood het gebouw, naast een imposante, tevens een fleurige aanblik H. Algra sprak over „De kabels los" „De drang naar eenheid". Spr. ging de geschiedenis na en constateerde dat door de eeuwen heen op verschillendi is getracht een wereldrijk stellen. Het socialisme droomt eenheidsstraat, het nationaal- socialisme heeft die droom gekoesterd ook in deze tijd zijn er mensen, die ..._.ien, dat wij buiten God om eenheid zullen kunnen bewerkstelligen. Er u-or den talrijke plannen gemaakt, maar zij zullen alleen gedoemd zijn te mislukken, omdat de basis ontbreekt. Wij zijn wel bang voor het communisme, maar niet voor het socialisme, dat de weg hier rijpt voor de leer van achter het IJzeren Gordijn. Wij proclameren de rechten van de mens maar vergeten, dat wij, volgens de H. Schrift, eigenlijk geen i hebben. De wil van de van God ikenen is geen goede basis: De Volkenbond heeft dat bewezen en de UNO. die een pmpagandaplaats van het •ommunisme blijkt te zijn. eveneens. God echter roept ons op. om Zijn ge- te zijn. De drang naar eenheid st bekroond zijn. als wij de fata morgana van de wereld niet meer zien meest volmaakte eenheid vinden hemel, die ons door het bloed van Christus wordt ontsloten". Vermelden wij nog, dat in de Lutherse Kerk dezelfde onderwerpen worden be handeld door resp. ds. M. J. C. Blok, te Utrecht en door de heer P. Jongeling, te Apeldoorn. Het openingswoord: „Christus opgenomen satan neerge worpen" sprak hier ds. J. A. Vink, te Amersfoort, tweede voorzitter van de autobussen losten bun „vi-achtje" op het parkeerterrein bij Ahoy en zo het enorme gebouw spoedig geheel vuld. Er brak een daverend applaus en er steeg een hartelijk gejuich op, toen de voorzitter van de regelings commissie, de heer J. Vreugdenhil. orr ongeveer kwart voor elf de bonds voorzitter, gevolgd door het bonds bestuur. naar het podium begeleidde, waar ook een aantal- genodigden hun plaatsen innamen. Dit welkom gold 0"k de ereleden dr. J. Schouten en prof. dr. K. Dijk, alsmede de vertegenwoordiger van het Rotterdamse gemeentebestui weth. A. Hogeweg. zelf een oud-J.V.'i Terwyl zij zich zetten, ging tijdens trompetsignaal, langzaam de stadsvlag1 van Rotterdam omhoog boven het podium. De heer Algra sprak over „De kabels s" en in zijn openingsrede, welke was afgestemd op het bruisende leven in Rotterdam als wereldhaven, wees hij er op. dat de kabels los moeten, wil ons volk beseffen, dat het een plaats heeft in de wereld. Wü zullen de tanden op elkaar moeten zetten, bereid tot zware arbeid en een sobere levenswijze. Wij mogen echter alleen moed hebben Een speciaal woord richtte de heei Algra tot de emigranten en hj) vroeg zich af, of de vrees niet gewettigd was. dat veel emigranten van vandaag het ude vaderland sneller zullen vergeten, ja misschien zullen verloochenen. I"" riep de jonge a.s. emigranten toe, e dankbare herinnering aan ons volk m te dragen en het land, waar de grav van hun voorgeslacht liggen, niet te vergeten. Alle hens aan dek Een groot deel der jeugd staat critisch tegenover de kerk en in brede kringen wordt het handhaven vai belijdenis opzettelijk veronachtzaamd, zo vervolgde de heer Algra, die echter ook wees op veel dat tot ootmoedige dankbaarheid stemt, n.l. hét trouwe •ekeltjkse J.V.-werk. De heer Algra besloot met: „Jonge gereformeerden, jullie allemaal, geen stuurlui aan de wal. maar de bemanning van het sterke schip. da.t stampend tegen de zware rollers vaart op de wereldzee, met de bede in ons hart: O. God. die droeg ona •oorgeslacht, in tegenspoed en kruis. 1 eeuwig c i gids 5 tehuis". Voor de eerste maal liet nu het koor, speciaal voor de bondsdag samengesteld uit leden van Rotterdamse J.V.'s eh M.V.'s zich horen. Onder leiding van de heer Laurens van Wingerden en met orgel begeleiding van de heer Cor Hansum, het verscheidene liedet het Drang naar eenheid Aan het begin van de middagverga dering deelde de heer Van Oord mee, dat ds. H. Vogel, bij stemming was oe- noemd tot lid van het bestuur van de bond. en dat er van de middagsamen komst enige gedeelten op gramofoon- platen opgenomen zullen worden, om die te zenden naar de vrienden in Ca- Het erelid van de bond. de heer A. Zijlstra te Groningen, refereerde over einde van deze massa-toogdag. dirigent, die ook de samenzang leidde, en organist hartelijk dank bracht namens bonds bestuur en verzamelde jeugd. Doorbraak „De doorbraak van -de lPe eeuw* as het onderwerp, waarover dr. L. Praamsma, te Groningen, refereerde. Spreker schetste de situatie in ons land het begin van de 19e eeuw en wees op, hoe de doorbraak begon in de kerk. door de Afscheiding van 1834, elke doorbraak voortging in de Refor matie van 1886 en werd bekroond met ereniging in 1892. Dr. Praamsma herinnerde voorts aan het werk van Groen van Prinsterer, die op moedige ïjze vocht voor de opleving van de Ned. Herv. Kerk en daarbfl steeds het pleit voerde voor de verdrukte afge scheiden broeders, en aan de levens arbeid van dr. Kuyper. „de klokkenist der kleyne luyden".' Spreker wekte de gereformeerde jeugd op, niet toe te aan de geest van de tijd, doch niet ootmoed en fierheid, het oude devies van de gereformeerde jeugd verenigingen hoog te houden. De bondsvoorzitter riep hierna een hartelijk welkom toe aan de gasten op deze bondsdag, o.a. aan dr. Schouten, prof. Djjk. de heer Joh. van den Berg, Rotterdam, „een der oud-gedienden uit de bondshistorie", de afgevaardig- i'an tal van organisaties en in het bijzonder aan de Indonesiërs, die thans het Zendingscentrum te Baarn studeren. n van hen, ds. Soehardl. te DJokJa, sprak z(jn vreugde uit, dat men deze dag kon meemaken, alsmede de over tuiging. dat zo'n schare van jongeren gerechtvaardigde hoop geeft voor de Geref. Kerken. Onze gebeden vergezellen besloot deze Indonesische predi kant z\jn korte toespraak. In de middagvergadering voerden vier sprekers het woord over onderwerpen, •van de thema's waren ontleend aan strofen uit ons volkslied. Prof. dr. A. de Bondt, te Kampen, sprak over „De mie verdrijven", prof. dr. S. U. Zuidema. te De Bilt, over „Dat ick tot n tijden den Coninck heb veracht", ds. N. B. Knoppers, te Hilversum, tweede voorzitter van de bond, over „Lyf en goet al te samen heb iek u niet erschoont" en prof. Dijk. over „Als e goed instrument". Met grote ipen deze sprekers de jonger hun gehele leven aan God t- geloof, liefde en gebed, ei van alle krachten onbekende soldaten i: Schouten sprak De heer A. Oosterlee spreekt namens de minister van Onderwijs de twee jubilerende Ned. Herv. bonden op G.G. in Utrecht toe. Geheel links zit de oude voortrekker luit.-gen. b.d. L. F. Duymaer van Twist. Naast hem prof. dr. J. Severijn. Herv. schippersjeugd was gisteren te Amersfoort in landdag bijeen „Ook jou wil Ik er bij hebben" (Van een verslaggevers). Voor de elfde maal heeft het Herv. Schippersjeugdwerk een landdag ge organiseerd. ditmaal te Amersfoort. Ongeveer 3000 schippers,iongeren en 500 kinderen worden door deze frisse actie bearbeid. De kinderen onder scheidt men in „waterhoentjes" (8 tot 12 jaar) en „boegsprietjeugd" (1216 jaar). Het doel is geestelijke vorming naast cursussen voor algemene ont wikkeling, die voor de schippersjeugd niet overbodig is. Dit alles geadeld door het ideaal om de jongelui het geloof ih Christus te doen zien als de vaste weg door het leven. De dag ving gisteren aan met een dienst in de St. Jnriskerk. onder lei ding van ds. J. C. van Nieukerken, Groningen, die het Evangelie van de Hemelvaartsmorsen verkondigde aan hand van Johannes 20:17. In de middagsamenkomst ln de Markthal, heeft de algemene voorzit ter, de heer C. W. Smit, zijn blijd- hap uitgesproken over de opkomst, ie groter was dan ooit te voren. Ook de voorzitter van de Herv. Raad •oor de Varende Gemeente, baron C. van Asbeck. gewaagd» van het groot succes van de landdag. Ock de praeses van d° Generale Synode, ds. J. R. Wolfensberger. toonde ziin beldngstelling. Hii zeide zich zo»r t» verheugen over het voor treffelijk Herv. Schippersjeugdwerk, en dat de Synode hier geheel achter staat. Ds. C. G. H. Blok, te Amersfoort, sprak over het onderwerp „Ben ik niet meer dan een nummer?". Voor deze vraag, aldus spr. is alle aanlei ding. Ook in het hart van de schip- persiongeren komt de vraag op wat het leven waard is. Vóór 1914, vervolgde ds. Blok, had men aan zichzelf genoeg. Het was de tijd van het individualisme. Later kwam de collectiviteit op, de verering van massa, ras en nummer. Dacht men andprs. dan lachte men je uit en de gedachte won veld om de men sen de Bijbel af te nemen. Staat God aan de zijde der indivi dualisten of van het massa-gedoe' Geen van beide. Jezus Christus heeft iets veel beters. Hii is de goede Her der. di» een ontelbaar grote kudde heeft. Daarin gaat niemand onder, want Hij kent zijn schapen bij name. De doop is daarvan het teken. Ieders aanleg, karakter, ongeloof en zonde zijn Jezus bekend. Tot de schippers inngpr»n zegt Hij: „Ook jou wil ik e bij hebben" en onder de millioenen heeft Hij ook jou en mij in 't De toespraken werden afgewisseld met samenzang, gedirigeerd door Wika .T, P. Suverein en declamatie van Willy Henrich. drie toog trommelslag en muziek naar bos hei om allerlei spelen te beoefenen onder leiding van Dick van der Meer en mei. D. van Broekhuvzen. Te, jgzekeerd in de Markthal, sloot dr. L. P Terlaak Poot. algemeen hoofdscheepvaartpredikant, welgeslaagde bondsdag. Pleidooi voor gemengd kiesstelsel Met het oog op de voorgenomen uit breiding der Tweede Kamer derd tot honderdvijftig leden. wijden, in met inzet eenvoudige, de Militia Christl nuttig zijn spoedig een staatscommissie op hoog niveau te benoemen, die een onder zoek zou moeten instellen naar de nood zaak van wijzigingen in ons kiesstelsel. Ook de functie en positie van de poli tieke partijen zou onderzócht moeten worden omdat de afstand tussen kiezers en gekozenen steeds groter wordt doende de belangstelling verslapt. Dit is de mening van zeer veel Twee de-Kamerleden blijkens het voorlopig verslag over het wetsontwerp tot wijzi ging van de kieswet. Deze leden beplei. ten verkiezing van 75 leden volgens het tegenwoordige stelsel van evenredig» vertegenwoordiging en verkiezing van de andere 75 leden volgens ,het distric tenstelsel. Er zouden dan in het parle ment wellicht twee krachtige groeperin gen ontstaan, die samen met een of meer kleinere partijen een sterke regerings combinatie mogelijk zouden maken. Even tueel zou men bij de eerste verkiezing voor een kamer met 150 leden slechts 50 leden volgen? h»t districtenstelsel kun nen kiezen. De kleinere partijen zouden dan wel naar verhouding, maar *»iet in getalsterkte teruglopen. Een bondsdag van deze bond zonder n opwekkend woord van dr. Schouten ui met af zijn en voordat de duizenden uiteen gingen, richtte hij zich in kern achtige bewoordingen tot de jongeren. Wie gelooft in het Maranatha, in de wederkomst van Christus, geeft zich aan arbeid op alle gebied in het Koninkrijk Gods. Daarom, houdt u mannelijk, zijt sterk en geeft u tot er© Gods, aldus riep dr. Schouten uit. De heren J. Swarts, te Groningen en J. Wjjnja te Schagen. namen met een kort wóórd afscheid als bondsbestuurs- leden. wegens emigratie. Bondsvoor zitter Algra bracht hun hartelijk dank voor hun arbeid, In de huishoudelijke vergadering, Woensdagavond in de Rivièrahal, zijn jaarverslagen goedgekeurd enkele voorstellen behandeld. Advertentie GEHEIME VERGADERING DAMESCLUB De Damesclub „Praten en Breien" heeft een zeer geheime, maar toch ook erg gezellige vergadering gehouden. Maar de voorzitster, Mevrouw W., mocht niet aan wezig zijn. Daar hadden de dames een goede reden voor! Mevrouw W. viert namelijk deze zomer haar vijftigste verjaardag en daar wilden zij over praten. Èr moest een cadeau komen, maar de moeilijkheid was: welk cadeau? De leden - allemaal huismoeders - moeten natuurlijk op de dubbeltjes pas sen. Toch willen zij een mooi geschenk geven, dat blijvende waarde heeft. Na het bespreken van veel voorstellen, viel eindelijk de keuze op h»t prachtige „Safira"-tafe)bestek.Eengoede gedachte! Z\j sparen hiervoor nu gezamenlijk de waardebonnen van Niemeijeris Koffie cn Th»e. Ook U kunt dubbel genieten van Niemetier's pittige Paarsmerk-Koffie en geurige Gala-Thee of Prineess-Thee. Welk een heerlijk aroma! En bovendien wordt U zo gaandeweg de gelukkige bezitster van het prachtige „Safira"- tafelbestek. Als U een briefkaart schrijft aan Theodorus Niemeijer N.V.. Groningen, ontvangt U direct een geïllustreerde geschenkenlQst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 7