CHIEF WHIP C ^LAlltXSrEEN NU WEER OP IEDERS LIP! Al 2600 van de 3000 betonpalen in de grond Wethouder Van Schaik installeerde Leidse sportraad Achter de gevangenen moet de reclassering staan Leiden krijgt voor drie maanden de „koffiepot" terug Voorstellen inzake riolering en waterleiding NIEUWE LEIESCHE COURANT 2 ZATERDAG 28 APRIL 1 CIRCUS LEYEN Met de beste wil van de wereld Leijenaars, zou ik niet weten wie ik vandaag op die blauwe steen van ons moet zetten, maar dat het zo niet goed gaat in onze brave stad, is zo vast als een huis. En ik weet ze ker, dat alle velocipedisten oftewel wielrijders het met me eens zullen zijn. Ik wil het ditmaal weer eens hebben over het verkeer, binnen onze poorten. Ge herinnert U wel licht, dat ik het er al eens over ge had heb. En ik kwam op dit idee, laat ik het U eerlijk zeggen, doordat ik Donderdag j.l. juist net te laat kwam om getuige te zijn van het on geluk op de Breestraat; nochtans zag ik het slachtoffer in de ziekenauto dragen en hoorde ik de omstanders zo te hooi en te gras hun mening ge ven over het verkeer in Leijen. Ik weet niet, waarde mede-veloci- pedisten, of het bij U ook zo is, wanneer ik op mijn fiets stap en mij in het Leidse verkeer begeef, ligt mij altijd het gevleugelde woord van onze vriend Virgilius op de lippen: „Audaces fortuna juvat". Wat niets anders wil zeggen dan dat hij die waagt, ook winnen zal. Ge weet, lieve lezer, lezeres, dat Virgilius een Romeins dichter was, die ongeveer een halve eeuw voor Christus' geboorte leefde. Die Virgi lius was een nogal beroemd helden dichter. Zijn Aenéis kent ieder, die wat aan klassieken gedaan heeft. Uit de mond van deze heldenvereer der klinkt dan ook bovengenoemde spreuk helemaal niet gek. Een held is iemand die wat durft te wagen. En een held is (doorgaans) iemand die wint. Nu waren er in de tijd van Virgi lius beslist nog geen fietsen. Ook was er geen Breestraat en zo. Dus, toen hij die spreuk uit z'n geniale mouw schudde, bedoelde hij daar be slist een ander soort mensen mee. Maar ik ben er van overtuigd, dat hij, had hij in deze tijd geleefd, zeer zeker een fietser-door-de-Leidse- straten tot de superklasse van helden zou gerekend hebben. Ik zei dus vergeef me m'n lange aanloop dat ik me als 'n Virgi liaanse held voél, wanneer ik m'n stalen, ros bestijg. Er is vandaag aan de dag helden moed voor nodig, om door de stad te fietsen. Er komt een op-hoop-van-zegen- stemming over je, wanneer je je be hoedzaam werpt in de méalstroöm van bonkende trams, donderende vrachtwagens en suizende luxe auto's. Je hebt inderdaad zo'n flauw hoopje, dat je er ook dit keer weer goed af zult komen, als je je voor wiel over de tramrails werpt, omdat je moet uitwijken of van richting veranderen. (Weet U een stad Nederland, Leijenaars, waar tramrails zó beroerd liggen, als in onze stad? Denkt eens aan de Hoge- woerd en op sommige plekken in de Breestraat). En als je ten slotte je einddoel bereikt hebt, klop je jezelf op je geestelijke schouder en zeg je: „Voila! Niet gek gedaan!" En je voelt je als een veldheer, die zijn kleine troepje getrouwen met succes heeft aangevuurd tegen een over machtige vijand en hen, wonder bo ven wonder, verslagen heeft. Leijen, medepoorters, is een moordkuil voor de wielrijder. Laten we mekaar geen mietje noemen. Voor de wielrijder, die niet op het trottoir mag rijden, maar door het snelverkeer als een lastig insect wordt beschouwd, dat je eigenlijk maar het best onder je wielen zou kunnen verpletteren. Een fietser in de Leidse straten moet iemand zijn met de vaardigheid van een circus-artist. Met de koel bloedigheid van een stierenvechter. Met de moed van een mijn-demon- teur. Met het optimisme van een be lasting-reclamant. Met het goktalent van een speéltafél-rouê. Vorig jaar, Leijenaars, waren er 957 verkeersongelukken. Waarvan 9 met dodelijke afloop. Tot hu toe zijn er dit jaar ongeveer 250 verkeers ongelukken geweest, met 1 gesneu velde. Wie van dit alles de schuld is? Ik weet het niet. We hebben een prima verkeerspolitie, dat dient ge- zeid. En de gemeente doet voor de straten wat zij lean. En zo zou ik nog wel door kunnen gaan, met allerlei instanties een pluim op de hoed te steken. Maar dat de Sleutelstad voor de wielrijder een grote piste is van een overigens niet onaardig circus, is een feit als een koe. BALJUW. Millioenenplan wordt werkelijkheid Eén millioen m3 zand is nodig; de helft reeds verwerkt Het weer Is voor een belangrijk deel oorzaak, dat de Leidse spoonvegwerken op liet oorspronkelijke schema thans ongeveer vier maanden achterstand hebben. Was het eerst de bedoeling, dat men in Januari 1953 hoog zou gaan rijden, dit wordt nu alweer volgens de berekening Mei. Toch hoopt men nog in 1954 met het hele werk klaar te zijn. Op alle punten wordt hard gewerkt en met de Intrede van het mooie weer zijn de tegenslagen weer tot een minimum terug gebracht. Zoals bekend zijn de kunstwerken de Holle Mare en aan de Broekweg klaar. Het kunstwerk aan de Stinksloot dert met de dag. In September hoopt men een begin te maken met het leggen van de nieuwe sporen. Tevens wordt tegen die tijd het materiaal voor het seinwezen en de bo venleiding aangevoerd. De beginpunten liggen bij Warmond en bij de Vinkbrug, zodat men naar elkaar toe zal werken. De materiaalvoorziening is nagenoeg ge- GEMEENTE LEIDEN Officiële publicaties INENTING TEGEN POKKEN De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat op Woensdag 2 Mei a.s 15 uur aan het Bureau var de Geneeskundige Dienst, Mare 13a, ge- legenheid is tot kosteloze inenting tegen pokken voor kinderen tot de leeftijd Trouwboekje meebrengen. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Gemeente-Secretarie en de bureaux de gemeentelijke diensten en bedrijven op Maandag 30 April a.s. de gehele dag Dor het publiek gesloten zullen zijn. Het Stedelijk Museum ,De Lakenhal" zal die dag geopend zijn van 13.00 tot 16.00 uur. AANGIFTE VAN LEERLINGEN Voor het Gymnasium, de Hogere Bur gerschool met 5-jarige cursus en de Ho gere Burgerschool voor Meisjes. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belangheb benden, dat aan bovengenoemde inrich tingen van onderwijs gedurende de maand Mei gelegenheid bestaat tot het doen in schrijven van leerlingen voor: Het Gymnasium (Fruinlaan 15) des Dinsdags van 11—12 uur en des Donder dags van 11—12 uur. De H. B. school met 5-jarige cursus (Burggravenlaan 2) des Dinsdags van 1112 uur en des Donderdags van 14— O/ die schoonmaak De 55-jarige N. L. wonende aan de Zuid-Singel is het slachtoffer van de schoonmaakwoede geworden. Bij het ophangen van een lamp brak het touw van de trapleer waarop hij stond, en met een gebroken linkeronderbeen moest L. naar het Acad. Ziekenhuis worden gebracht. 15 i De H. B. school voor Meisjes (Garen- markt la) des Dinsdags van 1112 uur des Vrijdags wam 14.3015.30 uur. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Marinus P, z v M P Oost- >en en A W Bloemendaal: Simon Chr., v H J Franken en E A Duparc: Margo Chr. d v M S den Bleker en C J Aenmeij; Maarten, z v R C Vonk en T E van Mou- rik: Johanna, d v J D van Tongeren en M S Taffijn: Bastiaan, z v B Leeuwis en G A van der Kaaij: Barendina. d v A Tijsen en H van Leijden: Hendrik, z v M Ketting en C Dudok: Paulus, z v E Arends en M C R Vos. Een pak slaag gegeven 25 boete Het Haagse Gerechtshof veroordeelde heden de bloembollenexporteur C. v. d uit Katwijk conform de eis van de proc.-generaal tot f 25.boete subs. 10 dagen, wegens mishandeling van jongen. In eerste instantie was v. d P tot week gevangenisstraf veroordeeld. Ze kregen wat ze wilden Aan de R.K. vakschool voor meisjes, Galgewater 1, zijn geslaagd voor de akte N VIII (lerares koken) de dames: N. Ber nard, Leiden: J. van Linden, Amster dam: C. Vermeulen, Boskoop: A. van Meel, Breda: B. Alkemade. Noordwijk; Bouwman, Oosterhout; M. Heesters, Voorburg. Geslaagd voor het eerste gedeelte van de Akte N. VII en N. VIII de dames: R. Kneppers, Haarlem; H. Gerards, Maas tricht: A. Blansjaar, Oegstgeest; J. Bergs- Oldenzaal; M. Kruytzer, Voorburg; M. Hofman, Wassenaar. Bevorderd van het eerste naar hel tweede leerjaar van de lerares-opleiding zusters: Auxllia. Leona te Bennebroek; zr. Theodata, Breda; en de dames: I. Voss, Arnhem; A. van Gassen, M. Peters, Hulst; D. Kroeze, Sassenheim. Het getuigschrift van de twee-jarige primaire dagopleiding werd uitgereikt aan: A. Baars, Abbenes; B. Verheul, Benthuizen; N. Vergunst, Koudekerk: G. Gijzenij, C. Siere, J. Ververs, T. Lensvelt, M. v. d. Zwan, Lelden; L. v. d. Lans, Lisse; A. v. d. Haak, I. Hulgsloot, A. v, d. Meer, R. van Ruiten, Roelofarendsveen; B. van Steijn, Voorhout; A. Ouwehand, Katwijk; R. Vlsscher, Lisse; N. de Mooy, Oegstgeest; J. van Egmond, D. Glas bergen. L. Glasbergen. A. Heemskerk, J. Heemskerk, C. Colijn, G. Postmus, Rijns burg; A. Berg, T. Braam, C. van Dam, Sassenheim. Niet geslaagd: 4. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdiensi der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 28 April 13 uur tot Woensdag 2 Mei 8 uur waargenomen door apotheek- Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammensohansweg 4 tel. 23553; van Woensdag 2 Mei 18 uur tot Zaterdag 5 Mei 8 uur door: apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel 20313. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters De Bruyne, Hartman, Mastenbroek, Pos- Simons. Dokterstelefoon 22222. regeld. De spoorrails en het koper de bovenleiding komen uit het buiten- In deze maand komt ook het gecom bineerde kunstwerk aan de Haarlemmer vaart gereed. De twee gaten voor het scheepvaartverkeer zijn nu gemaakt. Tussen de Haarlemmervaart en de Stink sloot is nog geen zand voor de nieuwe baan aangebracht. Het zandlichaam tus sen de Haarlemmervaart en de Rijnsbur- gerweg is klaar. Er is voor gezorgd, dat Leiden geen last heeft van verstuivingen Het westelijk deel van het grote via duct aan de Rijnsburgerweg zal in Juli klaar zijn. Daarna krijgt de gemeente Leiden de gelegenheid de kabels en lei dingen te leggen. In het najaar zal ook het hulpviaduct aan de Rijnsburgerweg worden opgetrokken. Het heeft drie door gangen. De bouw van dit viaduct, waar van de onderbouw van beton is en de bruggen van staal zijn, betekent, dat de huidige overweg wordt overdekt, maar dan meer naar de kant van Oegstgeest. Over het gehele plan zijn nu onge veer 2600 betonpalen verwerkt. Er komen er nog 400. De palen heben 'n gezamenlijke lengte van 45 km. Hun totale gewicht is 9000 ton. Verder vraagt het plan in totaal één millioen kub. m. zand. De helft is reeds ver- De vloer voor de kelder van het station is voor het grootste deel gestort. Deze kelder zal rond tweeduizend fietsen kun nen bergen. Het kunstwerk aan de Ge vangenlaan wordt in twee delen ge bouwd. Nu is men aan de westelijke kant bezig. Als de treinen hoog rijden, zal hel tweede gedeelte worden gebouwd. Tus sen de Gevangenlaan en de Lage Mors- weg en de Lage Morsweg en de Gordel- weg concentreren de werkzaamheden zich op de afwerking van liet zand lichaam De vloer van het kunstwerk aan de Gordelweg is al gestort. Tussen de Gordelweg en de Vinkbrug wordt ook het zandlichaam afgewerkt. Ten overvloede delen wij nog eens mee, dat de uitvoering van het spoorwegplan 19.3 millioen gulden kost. Concert „Collegium Musicum" Het programma dat onder auspiciën van het Collegium Musicum werd uit gevoerd vermeldde o.a. het derde en de Brandenburgse concert van J. S. Bach, wat het zesde betreft in de oorspronke lijke bezetting. Dit initiatief kan niet genoeg waarderen; immers op de concertprogramma's treft men (zeer ten onrechte!) de Brandenburgse concerten zelden of nooit aan. Aan de uitvoering werd luister bij gezet door de medewerking van de Australische violiste Perry Hart. Het ensemble beschikt over uitsteken de krachten, doch het merendeel der spelers heeft nog de handen vol aan de Dat bij een dergelijk heterogeen gezel schap de klankverhoudingen wel eens minder gelukkig uitvallen behoeft geen betoog. Het best voldeed nog het derde Brandenburgse concert in de bezetting met 3 violen, 3 alten, 3 cello's en conti nuo; de kwalitatief het krachtigst be zette partijen (viool!) domineerden ech ter wat al te veel. In het zesde concert waren .er nogal problemen op het stuk van de zuiver heid wat voor een groot deel te wijten was aan de behandeling van de Gamba partij. Overigens kunnen wij niet be oordelen of dit wellicht op rekening van de instrumenten geschreven kan worden. Een behoorlijk continuo-instrument inplaats van het aanwezige wrakke cla- vecymbel zou wonderen verricht hebben. Dit alles neemt niet weg dat wij met genoegen weer eens de Brandenburgse concerten hebben gehoord en hopen dat dit prijzenswaardig initiatief van het collegium Musicum navolging zal vinden. Na de pauze speelde een kwartet, be staande uit de violiste Perry Hart en de heren P. C. Veltman, M. SmitSibinga en J. SmitSibinga, het z.g. „Dissonan tenkwartet" van Mozart (K.V. 465) en een kwartetsatz opus posthumus van Franz Schubert. In deze werken gaf dit kwartet veel schoons te genieten. Aanvankelijk was men niet geheel op elkaar ingesteld en bleef het bij een plichtmatig, zij het zeer verzorgd, mu- In het derde deel. het Menuetto, kwam de kentering; hier vond men het contact en werd het luisteren een genot. Boeiend en vol spanning, uitnemend van klank verhouding was het laatste deel. Zonder enige bedenking maken wij gewag van de gloedvolle vertolking van Scfhuberts nagelaten werk, een kwartetsatz. Dit opus posthumus is van een adem benemende schoonheid en getuigt van een zó groots en verheven meesterschap,. dat men zich in intense bewondering afvraagt hoe het mogelijk is dat in een eenvoudige vierstemmigheid een dus danige uitdrukkingskracht wordt samen getrokken. Een waardige vertolking dit kwartet het gehoor ten zeer- zich verplichtte. A. I. Zal B. en W. ter zijde staan De spc (raad, overkoepelend orgaan van alle sport-organisaties in Leiden gegroeid uit het actie-comité „Sportweek 1950", werd door wethoudér Van Schaik officieel geïnstalleerd. De wethouder zei zich over het nieuwe instituut te verheugen. Het wil B. e immers met raad en daad ter zijde staan? Spr. memoreerde de grote veranderingen, x de laatste jaren in de gemeentelijke bemoeiingen hebben plaats gevonden. De sport heeft daarbij een steeds grote plaats ingenomen: een belangrijk stuk vrije- tijds-besteding. Bij de manifestatie, die deze zomer in Leiden- zal worden ge houden, zal de sport niet ontbreken. Want de groep, die op het ogenblik in de sport actief is, is een zeer belangrijke. Spr. had reeds enige jaren geleden ge tracht een lichaam als de sportraad in, het leven te roepen, maar tot sprekers grote spijt mocht het niet gelukken, zij, die nu deel uitmaken van de sport raad, hard zullen meewerken om lichaam tot een céntraal orgaan ir Leidse sportleven te maken, was sprekers De voorzitter van de raad, de heer Coers, dankte de wethouder voor hartelijke woorden. Hij hoopte, dat de sportraad er toe zal bijdragen dat de band tussen bevolking en gemeentebestuur zal worden verstevigd. De raad is als volgt samengesteld: J. C. F. Coers. voorzitter, Sitterlaan 6 A; J. v. Egmond, secretaris, Melchior Treub- laan 46; S. G. Jansen, penningmeester, Emmalaan 19. Oegstgeest; Mevr. A. Holtz- Kellenaers, Wasstraat 62 (bestuurslid); C. J. F. van Lith, Apothekersdijk 29 (idem); N. de l'Ecluse, Staalwijkstr. 20; Zoals bekend, zal in het kader van de spoorwegwerken aan de Haarlemmer vaart een groot gecombineerd kunstwerk verrijzen, bestaande uit drie delen, t w. voor de weg van de Haarlemmervaart, het water en de Maredijk. De foto toont de bouwput in het water, waar straks de onderdoorgang voor het scheepvaartverkeer zal worden geconstrueerd. Zoek de mens in de misdadiger I EEN MAN, die vijf jaar gevangenisstraf had op te knappen, was tijdens zijn gevangenschap tot de kerk teruggebracht. Toen hij thuis kwam, bleek dat niemand gedurende de vijf lange jaren bij zijn vrouw cn kinderen was geweest: geen dominee, geen ouderling, niemand. Deze man zei toen: „Barsten jullie alle- maaj!" Deze felle aanklacht kregen de talrijke aanwezigen in het wijkgebouw „Levendaal" gisteravond te horen uit de mond van dr J. van het gevangeniswezen, die sprak de reclassering. Thans staat óns land vooraan op het de Ned. Herv. contactcommissie „De Sperwers" doen goede zaken De leden van. het clubhuis „De Sper- wérs" warén gisteravond" bezig hun win terwerk af te sluiten, welke bezighèid ze vanmiddag ëh'ook'vanavond vöörtzet- !en. En hoe doen ze dat! In het oude ge bouw aan de Langestraat wordt eer lentekermis gehouden, waaraan de jon gens enthousiast meewerken. Ze hadden er veel tam-tam van gemaakt. Vooraf was er een fakkeloptocht door de Lange- buurt en deze heeft beslist resultaten afgeworpen. We hoorden fluisteren, dat er gisteravond een 1000 tot 1200 bezoe kers zijn geweest. De directeur, de heer S. H. Radius, vertelde ons, dat deze keer de jongens voor het eerst zelf meewerk ten in de tentjes en in de ordedienst Hij was zeer over ze te. spreken. Alles is volgens de plannen verlopen. Zo boek te de man bij het rad van avontuur een wel heel mooi succes; de opbrengst was pi- m. f70- Vanmiddag is de kermis voor de klei neren geppend van half 4 tot 5 vanavond zijn de groten aan de beurt van half 8 af. De autobotsing tussen Alphen en Woubrugge Op Zondag 15 April Vond tussen Alphen aan den Rijn en Woubrugge, op de krui sing van de Hereweg en de Kruisweg, een ernstige autobotsing plaats. De Langeraarse dokter P. U. en zijn zoon C. waren hierbij betrokken. De volgende dag werd door ons gemeld, dat aan de Grient, inspecteur dokter „wegens roekeloos rijden het rij- gebied van het gevangeniswezen, Van Grient. Een bewijs hiervoor juist gisteren de minister van justitie de uitnodiging heeft ontvangen om het con gres van het gevangeniswezen, dat in Italië gehouden zal worden, te. openen. Dr Van Grient vertelde de geschiedenis van het gevangeniswezen in ons land. Vroeger de zeer zware lichamelijke straf fen of de doodstraf, later veel later de cellulaire opsluiting. Begin vorige eeuw ontstond een nieuwe wetenschap: de criminologie, die een antwoord trachtte te vinden op de vraag: wat is misdaad Franse school leerde, dat men tot misda diger wordt gemaakt door de omgeving. Eerst later kwam men tot de conclusie, it er sprake was van aanleg en milieu. In 1823 werd in Nederland het genoot schap tot zedelijke verbetering der ge vangenen opgericht, een zeer stuntelig begin weliswaar, maar het was een begin. Men nam stelling tegen collectieve op sluiting en in 1850 werd de eerste gevan genis voor cellulaire opsluiting opgericht in óe Weteringschans te Amsterdam. Tijdens de tweede wereldoorlog, toen veel „burgers" kennis maakten met de gevangenis, ree6 bij deze mensen de idee, iat er aan het gevangeniswezen iets moest veranderen. Ook de Hervormde Kerk werd eindelijk een beetje wakker. Er kwam een nieuwe wet op het gevangenis- De straf kreeg een nieuwe functie: het mede dienstbaar maken aan de reclas sering van de gevangene. De gevangenen mogen geen vijanden worden van de maatschappij en het is het belang van de gemeenschap zelf, dat de ontslagen ge vangenen weer in rechte banen worden geleid. In de gevangenissen, waar men over ging tot het selecteren van de gevange nen, werd een sociale dienst ingesteld, i achter de misdadiger wordt ge zocht. Dit kan men vooral doen i methode van de onopgemerkte w; ming, in het bijzonder bij het spel, v 's mens zijn masker laat vallen. De cellen zijn afgeschaft en me i de meer gaat men over tot het kamp-systeem waarin de gevangenen een grote mate van vrijheid hebben. „We zijn er echter nog niet", zei dr Van Grient. Achter de gevangenen moet de reclassering staan, de Kerk en een. in stelling, die iets doet voor de gezinnen. Voor de sociale werkers had dr Van Grient tal van raadgevingen. Men moet de mensen niet geestelijk op de snijtafel leggen "en evenmin kijken naar de resul taten, die soms nihil zijn. Wij allen heb ben de plicht te zorgen, dat de oud gevangenen weer in de maatschappij kunnen worden opgenomen. Geveilde percelen Ten overstaan van Notaris C. J. F- Dolk te Leiden: Het herenhuis Rapenburg 110 in bod f7.000, koopster mevrouw E. J; M. van Haasteren q-q. te Leiden voor f7 500; Het woonhuis Lange Mare 78 in bod f 2-950. koper de heer H. Th. la Riviere q.q. te Leiden voor f3.200; Het woon- en winkelhuis Hoogl Kerk- gracht 3 in bod f 1.875, koper de heer H. van Kampen q.q te Leiden voor f 1.875. leep-trammetje zal vreemdelingen service bieden Op 1 Juni zal Leiden voor drie m den een evenement rijker worden. De firma Gebr. Van der Meer zal namelijk op die datum een „trammetje' 'in ge bruik stellen, dat een getrouwe naboot sing zal zijn van de „koffiepot", het be roemde geval, dat eertijds de verbin ding LeidenDen Haag in stand hield via de Haagweg cn De Vink. De motnr- ■agen van het stoomtrammetje zal op en jeep worden na-gebouwd. Van de twee aanhangwagens zal er een we gens het onberekenbare Hollandse kli- iaat gesloten zijn. Elke wagen heeft •n capaciteit van 18 personen. Ieder uur, te beginnen met 10-15 uur, zal het trammetje van de Beestenmarkt vertrekken om een rondrit door de stad te maken ten behoeve van de in die maanden te verwachten talrijke vreem delingen. De bezienswaardigheden van Leiden zijn in een route opgenomen, die ongeveer een uur zal vragen. In die route vallen o.a. het Burchtpleintje, dat zal worden rond gereden, en het Va.i der Werffpark, waarvoor de toestem ming van de gemeente practisch al klaar ligt. De Breestraat en de Haarlemmer straat konden vanwege het drukke ver keer, dat ongetwijfeld stagnatie zou ondervinden, niet in de route worden opgenomen. Tijdens de rit zal de chauf feur via een microfoon tekst en uitleg geven van alles, wat langs de route de aandacht verdient. De tekst wordt door onze b ekende stadgenoot dxs N J Swierstra samengesteld. Via de Alg. Ned. Ver. voor Vreemde lingenverkeer worden 150 grote V.V.V.- kantoren in den lande van dit evene ment in kennis gesteld. Waar het tram metje gedurende de tentoonstelling „De mens en zijn vrije tijd" zol rijden, twij felt men er niet aan, of dit initiatief van een vindingrijk stadgenoot zal suc ces hebbea. W. Caro, Kam. Onneslaan 55; C. J. Velt- huyzen. Volmolengracht 9; G. Hüsen, de Sitterlaan 4; H. H. Mentink, Zoeter- woudseweg' 2; Ch. Velthuyzen, Lange Diefsteeg 14; P. Erades, Lange Diefsteeg 15;' W. P. Leenen, Van de Sande Bak- huyzenl. 19; B. Batelaan, Louise de Co- lignystr. 14; H. Holvast, 3 Octoberstraat 39 A; P. Jansen, Rijn en Schiekade 63: C. A. J. O. Godthelp, Oude Vest 113; H. J. Reekers, Breestraat 87; Mej. Broerse, Schapensteeg 3. Algra komt 9 Mei naar Leiden De heer H. Algra, lid der Eerste Ka mer, spreekt op Woensdag 9 Mei voor de Centrale A.R. Kiesvereniging te Leiden. Tijd en plaats worden nog bekend ge maakt, Men boude de avond vrij! De heer H. Franco Mendes overleden In de nacht van Donderdag op Vrijdag is overleden de heer H. Franco Mendes. directeur van de muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden. De heer Franco Mendes is 60 jaar oud geworden. De heer Franco Mendes werd in Am sterdam geboren. Hij studeerde in piano spel en compositie in zijn geboortestad en in Keulen. Als kamermuziekspeler als accompagnateur kreeg hij spoedig be kendheid, terwijl opk zijn werken grote aandacht trokken. In 1925 werd hij benoemd tot leraar pianospel aan de muziekschool alhier. In 1937 werd hij directeur van deze instel ling. Een deel van de bezettingstijd bracht hij in verschillende kampen in Duitsland door. Een half jaar geleden maakte een ziekte het nodig, dat hij zich terugtrok. Dë heer Franco Mendès was eën pia nist, een paedagoog en een componist van grete allure. ZeeF vele -leer-lingen zullen met dankbaarheid aan zijn arbeid met hen terugdenken. De teraardebestelling zal in alle stilte plaats hebben. „Ons toneel" en de bloed transfusiedienst De toneelvereniging „Ons toneel" gaf gisteren ter gelegenheid van haar één-1 jarig bestaan een uitvoering in de Burcht. Opgevoerd werd „Jong zijn we maar eenmaal". Onder de genodigden bevonden zich twee donors van de bloed transfusiedienst van het Rode Kruis, die resp. reeds 15 en 14 maal bloed gaven. Nadat de voorzitter van „Ons toneel", de heer P. Ouwerkerk, zich als donor had opgegeven, volgden nog 20 aanwezigen zijn voorbeeld. Het Jonge Geluid Het Jonge Geluid houdt op 1 Mei, om 8 uur in het gebouw Rapenburg 59, een muziekavond. Ab van Kapel en Chris Marijt werken mede aan 't programma. Gratis verkoopdagen niet ii strijd met Loterijwet? De winkelier A. P. D. uit Leiden hi in zijn zaak een gratis verkoopdag houden en hiervoor de nodige reclan gemaakt. Gedurende een bepaalde riode zouden zijn klanten kans hebb op een dag de gehaalde goederen gra: te ontvangen. Die dag werd achteraf pa a id. Prompt werd D. gedagvaard wego overtreding van de loterijwet. De amb naar van het O M. eiste f 15 boete, do de kantonrechter sprak D. vrij. De ambtenaar was in beroep gegaa Voor de Haagse rechtbank werd, onvi de loterijwet niet overtreden vrijspraak gerequireerd. Uitspraak 11 Mei. spi P* Gouden jubileum Op 1 Mei zal het 50 jaar geleden zi]i dat de heer J. Fontein, wonende La: Rijndijk 132, zich verbond aan de N.V Houthandel v/h P. Fontein Pzn, waarva hij thans directeur is. Eén-nul-zaak voor de Haagse rechtbank Bevestiging van straffen geëist tegen uitgever (Van een onzer verslaggever) In hoger beroep kwam de uitgever 1 v. d. L. alhier voor de Haagse rechtbar, in verzet tegen eeen drietal vonnisse: waarbij hij wegens overtreding van d loterijwet resp. tot f 500 subs. 100 dg; f 5(i subs. 100 dg en 14 dagen hechtenis en f 1000 subs. 100 dg en 2 mnd v veroordeeld. Door opneming van puzzles in bladt als „Een-Nul", e.d., waarbij grote prijza in het vooruitzicht waren gesteld, v. d. L. de Loterijwet hebben overtredei omdat de deelnemers zouden moeten vo! doen aan bepaalde voorwaarden door he kopen van de bladen. De raadsman v. d. L. had aangevoerd dat er geen kele voorwaarde gold. De puzzles wa gratis te zien bij hoofdkantoor, agente en sub-agenten. Men kon ze daar nemen en meedoen. De off. van Justitie bij de Haagse recht bank, mr Tonckens, meende dat dit theorie wel zou opgaan maar in de prac tijk niet. Het grote geheel had dus voldaan aan een bepaalde voorwaarde De off. requireerde tot bevestiging opgelegde straffen. De gemachtigde van v. d. L., n Es, lichtte het standpunt van appellant ader toe. Bovendien zouden dan alle dag-, week- en maandbladen, die puzzlei met prijzen opnemen, in overtreding zijn Gezien het principiële karakter gevallen vond de raadsman de straffen te hoog. „Een-Nul" is de kans op fraude groot, zei men. Bij een onderzoek is ech- gebleken, aldus de raadsman, dat er geen enkele fraude is gepleegd. De exploitant van „Een-nul" ls opnieuw begonnen met zjjn voetbalprjjsvraag. De deelnemingsformulleren worden ditmaal alleen gratis toegezonden aan degenen, die de heer Van der L. tot zijn „vrienden en kennissen" rekent, zo lezen wtf In „De Moker". Raad van Leiderdorp DAT DE RAAD VAN LEIDERDORP een vrijwel onbeperkt vertrouwen heefl in het college van B. en W„ heeft hij gisteravond duidelijk doen blijken, dooi- alle voorstellen, 21 in getal, z.h.st. aan te nemen en zelfs bij 18 punten niet •ns in discussie te treden. Niettemin werden er belangrijke besluiten genomen. Bij de ingekomen stukken waren o.a. de goedkeuring door Ged. Staten van de gemeenterekening over 1948, de verorde ning op de begrafenisrechten, diverse be sluiten tot wijziging der begroting 1951 en de goedkeuring van het besluit tot ver koop van bouwgrond aan de N.V. Ned. Electrolasch Mij. en de N.V. Holl. Con structie werkplaatsen. De regelen met betrekking tot de con trole op het geldelijk beheer en die boek houding vari de ontvanger en andere rekenplichtige ambtenaren werden z.h.s vastgesteld. Het reglement voor het Bureau Sociale Zorg werd in verband daarmede gewijzigd. Het in de vorige vergadering aange houden voorstel tot verkoop van grond- aan de heer L. G. Verstoep, bestemd voor de bouw van garages, werd z.h.s. aange nomen. Het college van B en W. werd gemachtigd tot het opnemen van kasgel den tot financiering van woningbouw- uitgaven tot een bedrag van maximaal 1 000.000. Een verzoek van de buurtvereniging „Zijlkwartier" om demping van de sloot langs de Zijloordkade werd afgewezen, omdat aan deze sloot in het uitbreidings plan een permanent karakter is gegeven. Aan de nieuwe straat, waaraan 32 wo ningen in aanbouw zijn, werd de naam Meijelaan gegeven, ontleend aan de naam van de polder, waarin deze straat is ge- Met het oog op de financiering der woningbouwuitgaven en de uitbreiding van de waterleiding werd het crediet in rekening-courant bij de Bank voor Ned. Gemeenten voor de maanden April, Mei a Juni verhoogd tot 550.000. Aan de schoolbesturen werd een voor schot verleend op de beloning van de vakonderwijzer voor lichamelijke oefe ning voor 1951. Het contract met de Gekro werd verlengd en aan het gemeenteper- soneel zal een voorschot op de 5 salaris verhoging worden verstrekt. Aan het be stuur der Chr. Nat. School werd mede werking toegezegd in de verstrekking van gelden uit de gemeentekas voor de ver vanging van een tweetal radiatoren der centrale verwarming. Tengevolge van een niet geregeld gebruik in de oorlogsjaren zijn deze vroegtijdig versleten. Na deze hamerpunten kwam de riole ring in de Koningstraat, die gedeeltelijk was ingestort, aan de orde. B. en W. had den reeds voorzieningen getroffen en stel den de raad voor. daartoe alsnog het nodige crediet te verlenen. Uit de dis cussie bleek, dat de riolering niet over de gehele lengte even hoog had gelegen, waardoor er een opeenhoping van gassen was ontstaan, die vernietigenó werk had verricht. Bij de reconstructie is rekening gehouden met het nieuwe rioleringsplan. De kosten werden voorlopig op rond 5000 geraamd, welk bedrag alsnog door de raad beschikbaar werd gesteld. Een ander spoedeisend- geval was de verlegging van de waterleiding in ver band met de uitvoering van werken aan de rijksweg onder Hazerswoude. Aange zien dit werk onverwijld moest worden uitgevoerd, hadden B en \V„ in vereni ging met Zoeterwoude, daarvoor reeds opdracht gegeven aan de gemeentebedrij ven te Boskoop. Het werk is reeds vol tooid. De kosten bedroegen 4881,29 waarin, volgens een bestaande overeen komst, de gemeente Leiderlorp 13/30 deel moet bijdragen of 2115,23. Ook deze uit gaaf werd door de raad goedgekeurd. Besloten werd voor de berging van huls- vuil een tijdelijke vuilstortbergplaats te maken op het terrein van de heer J. Rijnsburger, nabij de Hoogmadeseweg. Tenslotte werd ook het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een inhaatver- bod op de Hoofdstraat en een deel va Achthovenerweg en tot vaststelling éénrichtingsverkeer tussen het raadhui» en de Bruggestraat voor alle motorrijtui gen, z.h.s. vastgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2