E ZONDAGSBLAD 28 APRIL 1951 ïTïrari reinetstraat 135. Den Haar. Het kampioenschap van D.D. Het kampioenschap van de sterkste Haagse schaakclub, Discendo Discimus, is dit jaar evenals in 1949 gewonnen door ir. H. J. van Donk. In het tussen liggende jaar (1950) ontging hem deze titel, welke toen en voor het eerst in handen kwam van Donner. Donner heeft echter geen kans gezien rijn titel te verlengen. In een finale met 4 deelnemers en een dubbele ronde werd hy beide malen door de nieuwe kampioen geklopt. Van Donk bleek ook tegen de overige deelnemers in schitterende vorm te zijn en behaalde het kampioenschap met 5 punt uit 6 partijen, gevolgd door Donner en Belinfante met 2;,: uit 6, en dr. Fick met V, uit 6. Degenen, die de loopbaan van Donner en vooral zijn recente successen tegen Prins en van Scheltinga gevolgd hebben, zullen zich stellig afvragen hoe het komt. dat Donner rijn kampioenschap niet heeft kunnen prolongeren. Was Donner buiten vorm of was Van Donk zo goed? We stellen ons voor de beide tussen deze spelers gewisselde partijen in deze rubriek te publiceren. Het is altijd beter te overtuigen door feiten dan door i Donk zich langzaam maar zeker tot een der sterkste spelers van ons land aan het ontwikkelen is. Zijn schaakcarrière is niet, gelijk die van Donner. spectaculair, meteoorachtig, opvallend. Maar zijn kracht neemt van jaar tot jaar toe. Verleden jaar eindigde hij als een der hoogsten in de wedstrijd der zgn. tw -ede categorie. Het zou ons niet verbazen als hij zich dit jaar een plaats in de wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van Nederland 1952 zou verwerven. En als hij eenmaal in dat gezelschap beland is, kan men er zeker van zijn. dat hij niet op de laatste plaats zal eindigen. Dit alles is echter nog speculatie en voor het ogenblik willen wij ons er toe bepa' n de hierboven bedoelde partijen te publiceren. Zij zijn ons met aanteke ningen door een bevriende relatie ter be schikking gesteld. Nimzo-Indisch. 1. d2d4 Pg8fG 2. c2—c4 c7—cö 3. Pblc3 Lf8b4 4. a2—a3 Lb4xc3t 5. b2vc3 c7c5 6. e2—e3 b7—b6 7. Lfl—d3 Lc8—b7 8. f2—f3 Pb8—c6 9. Pgl— e2 d7d6 In deze variant van O'Kelly vervolgt men meestal met 900 benevens Pe8 en f7f5 om de binding Lg5 en de opr.otrs f3f4fó te voorkomen. Een andere mogelijkheid is de zetten b6 en Lb7 achterwege te laten en in plaats hiervan d6 en e5 te spelen. Van Donk heeft nu bedacht de zetten b6 en Lb7 te combineren met d6 en e5, doch de rocha- de achterwege te laten. 10. c3e4 e6e5 11. Lel—g5 Nu is deze zet niet zo goed, omdat h7h6 nu minder bezwaar ontmoet. 1 1h7—h6! 12. Lg5e3 Na 12. Lh4 komt wit voorlopig niet tot Pg3 wegens g7g5. 1 2Dd8d7 Zwart behoudt zich beide rochades voor en observeert het punt a4, zulks in verband met pion c4, welke nu het mik punt wordt. 13. f3—f4 Pc6a5 De druk op e5 is lastig, maar die op c4, d4 en e4 óók. 14. Pe2g3 Pf6g4? Slecht. Juist was 130-0-0, waarna pion e5 indirect gedekt is wegens Ld3. terwijl op 15. Pf5 volgt g6, bijv. 16. Pd6T Dxd6 17. fxe5 De6 18. exf6 Lxe4! 15. Le3d2 (beter Lel, zoals later blijkt) Lb7—a6 Op 150-0-0 volgt nu 16. Pf5 g6 17. PXd6t Dxd6 18. Dxg4 met schaak. 16. Pg3—f5 Nu komt zwart er behoorlijk uit. Juist was eerst 16. h3 Pf6 en dan 17. Pf5, waarna zowel 18. Pxd6t Dxd6 19. fxe5 als 18. Pxg7t dreigt. Pion c4 is daarvoor geen compensatie. 1 6g7—g6 17. DdlXg4 Nu is 17. Pxd6 Dxd6 18. Dxg4 cXd4 bevredigend voor zwart. 1 7g6xf5 18. Dg4h4 Verhindert beide rochades. 1 8Dd7—d8 Gespeeld in plaats van 18De7 om na dameruil met Td8 meteen in direct op d4 te drukken, de druk op e5 te beantwoorden, en zelfs eventueel d6 d5 te kunnen spelen voordat op c4 geno- —"n wordt; deze pion is immers gepend. j._ j tussen Da8 en Zonder dameruil i_ De7 niet veel verschil. 19. Dh4h5 La6xc4 21°5tl19006 volSt 20. fXe5 dxe5 20. Ld3xc4 Pa5xc4 Als wit op de 15e zet zijn loper naar cl had gespeeld had hij nu of straks kort kunnen rocheren. PJ}5*'5 Th8g8 22. f4xe5 Tg8xg2 Dfl Db5! gaat wit 24. Tdlgl! (Verovert de g-lijn (Dd7x f5 25. e4xf5 Tg2xglt 26. Thlxgl Ke8 e7 Pareert 27. Tg8t en blijft met de ko ning zo dicht mogelijk bij de witte pionnen, bijv. na 27. f6t Ke6 valt e5 of (en) f6 en na 27. eXd6 Pxd6 valt pion f5, terwijl na 27. Ld2xh6 d6xe5, 28. Lh6—g7 de zet f7f6 mogelijk Is om voor het zwarte paard het veld Tl vrij te maken. Stelling na 28f6. I m m k k 51 0 vym G. Kruiswoordraadsel 8 Doopgetuige. 9 Uitroep bij koude. 10 Zar noot. 12 Oppervlakteniaat. 13 Andere na, "-rzië, 15 Denkbeeld. 16 Eenjarig di Nai 34 Rustteken in psalmen, 35 Sierplant. 'olksm. voorgewend, schijn- wend zooedier, 3 Insect: 4 eten. 7 Strijd- Trotseren. 11 urig. 17 Soort. baar. 2 Herkc_ zangstem. 5 Verb v. h perk. 8 Alledaags, zoi Versiersel, 12 Eng. bit., 20 Bevel. 21 Muzikaal di Bijb. vaartuig. 24 Voorzetsel. 25 Op de een of andere plaats. 29 Roofvogel. 32 Jav. huis- vogel, 33 Bloeiwijze, 34 Heilige. Oplossing Kruiswoordraadsel 21 April Horizontaal: 1 Anti. 5 Spar, 8 Oordeel. 10 Pro, 11 Eek, 13 Moker. 16 R.F.. 18 Mes, 19 De. 20 Mis. 22 Kei. 23 Alom, 24 Karn. 25 Nek 27 Neg. 28 t.t 29 Pot. 31 N.O.. 32 Karet, 34 Gil, 36 Eed. 38 Eerlang. 41 Drie. 42 Stal. 2 Nor. 3 Toom. Kiel. 33 Tent. 35 Ier. 37 Éga. 38'Re. 4 Inzendingen per briefkaart, uiterlijk Don derdagmorgen as. aan het bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek van de adres zijde te vermelden: Puzzle-oplossing. Er zijn drie prijzen: 1. 5.—; 2. 2.50; 3. I 2.50. Er dreigde 29. f6t. Nu evenwel dreigt zwart op zijn beurt eventueel Kf7 en Tg8. Op 29. Tg6 houdt zwart met 29 cxd4, 30. cxd4 Tc8, 31. Lxf6t Kf7, 32. Kbl (anders Pe3t en Pxf5) exd4, 33. Lxd4 Pxa3t het evenwicht, evenals na 31. TxfGt eXd4. Ook na 29. dxc5 bxc5 heeft zwart te sterke troeven (vrije e-pion, zwakke pion f5 en eventueel vrije a-pion) .om tegen de opmars van de n- pion te verliezen. Donner was in dit sta dium der partij van mening, dat de op mars van zijn h-pion de partij regelrecht in zijn voordeel zou beslissen. Het schijnt echter, dat 29. h2—h4 reeds de beslissende fout was. 29c5xd4 30. h4—h5 Ook 30. cxd4 exd4, 31. h5 d3, 32. h6 d2t, 33. Kdl Td8, 34. h7 Pe3t, 35. Ke2 dlDT, 36. Txdl PXdl, 37. h3D Pc3t, 38. Kf3 Txh8, 39. Lxh8 Kf7 is mis, en op 30. cxd4 exd4, 31. Tg6 volgt 31 Tc8! 32 Txf6 d3. 33. Te6t Kf7, 34. Lc3 Pxa3. 35. Kb2 (Kd2, Pblt) Pb5, resp. 32. Lxf6t Kf7, 33. Kbl (anders Pe5t of Pe3t en Pxf5) Pxa3t. 30. d4d3! Dreigt 31d2t. 32. Kdl Td8! met Pb2t of Pe3t. Er is geen redding meer. 31. Tglg6 e5—e4, 32. h5—h6 e4—e3. 33. Tg6xf6 e3—e2. Wit gaf het op. De tweede partij geven wij in een vol gende rubriek Oplossingen De oplossingen van de 4 tweezetten van D. E. Cohen, gepubliceerd in onze vorige rubriek, luriden als volgt. A: 1. Tf5; B: 1. Tg4; C: 1. Tg4; D: 1. Da2. Ter oplossing Chess Review brengt ons enkele prach tige eindspelstudies in herinnering. Twee hiervan zetten wij onze oplossers ditmaal ter bestudering voor. Laten we maar in eens zeggen, dat de tweede verre van ge makkelijk, doch buitengewoon verrassend is. De eerste studie, van Van Selman, is niet zo moeilijk, doch niet mirtder ver rassend. Na de betrekkelijk eenvoudige twee- zetten van de vorige rubrieken, zal men zich ditmaal meer moeten inspannen om de oplossingen te vinden Doch de moeite van het zoeken zal rijk beloond worden indien men de oplossing vindt! Stadie van J. Selman. 3ooo militairen in kamp De Wittenberg iY) licht arrest Grote Vier speelden acVit minuten stommetje in Parijs. Mac Arthur reed* door Washington.. i V. KRONIEK VAN EEN W66K Niemand zei een enkel woord r geen veto zelfs werd er gehoord. Niemand zei waarom of hoe; was het maarwie zwijgt^temt toe! Na zijn rit door deze stad, die hem zo groots gehuldigd haa, bleek, tenminste, dat papier daar lang zo sckars niet is als hier. Zü bleven - en dat was 'n ramp- het-hele- weekend i'n het kamp. €rnstig is dit feit gelaakt De Wittenberg werd zwartgzmaakt. Snuiftabak wordt meer en meer in Engeland verkocht. Staking in Drentse veen- kolonies Labor kraakt Minister Attlee's kabinet is blijkbaar ook op scherp gezet. Bevan is gaan manouvreren; zal zijn tijd bom exploderen De Engelsman koopt meer en moer een doos met snuifjes als weleer. Voor onsallang vergetelheid, voor huneen snuf ie van de tijd.... We hebben maandenlang gewadi of soms de Lente voorjaar bracht. zie, we hebben onze zin al zit de angst er nog wel in i Werkers in het Drentse veen lieten dus hun baas alleen Zij hebben methun werk gebroken, om't rode vuur metturf te stoken. mi aiHiiWOAff ZONDAGSBLAD 28 APRIL 1951 VOOR öe VROUW Schoonmaak-meditatie VAN EEN HUISMOEDER glEZO, de schoonmaak loopt op een eind, de lente schijnt eindelijk eens echt te beginnen en daarmee vlammen onze levensmoed en -blijdschap weer wat hoger op. 't Was in de achter ons liggende koude, natte weken niet zo gemakke lijk, om boven de omstandigheden te blijven staan, 't Was of mèt die grauwe luchten, de zwaar bewolkte en onheils zwangere internationale „hemel" ons ook meer geestelijk temeerdrukte, dan op zonnige dagen. Trekken we de kring kleiner, dan is er in 't eigen landje ook heel wat, dat ons benauwde en in het binnenste cirkeltje ston den wij zelf, al schoonmakend en zuchtend? Ja, dat zullen wij allemaal, als huisvrouwen, wel eens gedaan hebben. Over bedden, die net buiten lagen en haast-je-rep-je onder de ketsende ha gelkorrels of miezerige regen uit, naar binnen gehaald moesten worden. Enfin, dat was te overkomen, al werkte het niet prettig, maar dat andere die velerlei slijtage!! Welke huismoeder knapt niet graag 't een en ander op, in haar huis? Maar begin daar nu eens aan! Een begin is er misschien wel, al is het maar een nieuw gordijntje hier of daar, maar het eind is niet te zien! Vooral in gezinnen met kinderen zullen de moeders wel eens zuchtend tegen de kaal getrapte tafel- en stoel poten, tegen het gevlekte behang, tegen de kaal of kapot gesleten vloer bedekking, de platte, opgelapte ma trassen enz. enz. aangekeken hebben. Wie onzer heeft nooit haar schone dag-droom gehad, in de trant van: „als ik nu eens duizend gulden zomaar van iemand kreeg, dan zou ik ja, dan zou ik en we telden op: nieu we vloerbedekking, matrassen, dekens, lakens, gordijnen, kleren, pannen, nieuw behang en glanzende verf Och heden, aan dat lijstje kwam geen eind en we waren met ons optel-som metje al gauw over de duizend gulden heen! We tuimelden maar weer gauw van ons luchtkasteel af, om met beide benen op de grond, tot de werkelijk heid van ons ge- en versleten boeltje terug te keren en ons te vergenoegen met b.v. een nieuw gootsteen-schepje en aardappelmesje te kopen. Gelukkig die vrouw, die zelfs aan deze kleine nieuwigheden haar vreugde nog be leeft! En gelukkkig de man wiens vrouw tijdens de schoonmaak met een mini mum aan kosten, het interieur van haar huis, ondanks de velerlei slijtage, toch een helder en gezellig aanzien wist te geven en dit zonder klagen deed! Ach. moeders van een stelletje kin deren beseffen het wel, dat wij er niet om de dingen, maar de dingen er voor ons zijn. Wij schrikken al lang niet meer van een kras meer of minder op het dressoir, van kleurkrijt op het be hang, van de sporen van een intiem voetbal-match je in onze gang enz. enz. Wij gillen niet meer dramatisch, als er een kopje breekt! Gelet op wat er in onze huwelijksjaren al gesneuveld is, zouden we aan 't gillen kunnen blijven! Zoudt u er een van de twaalf willen missen, in ruil voor een interieur als een toonkamer? Nooit en te nimmer immers? 't Is toch eigenlijk veel boeiender, om te bemerken, dat het leven zijn sporen heeft nagelaten, dat er gewoond wordt in een huis en dat er niet alleen de netheid wordt gediend! Onze meu bels kunnen stuk voor stuk de lit tekens van de strijd tonen, maar ook verrassende sprookjes vertellen van vlugge kindervoeten en koene klim- tochten, van fantastische spelen en veel vrolijkheid. Ik geloof beslist niet, dat ons verdriet om de slijtage opweegt tegen de winst aan goede herinnerin gen en bigde uren. In gedachten druk ik die moeder van 12 kinderen uit Naaldwijk de hand, die de vorige week in de rubriek „Maar wij denken er zó over", voor de Kinderbijslag in 't geweer kwam. Laat anderen maar praten en beleef temid den van de velerlei slijtage aan de uiterlijke dingen, uw diepe vreug de aan uw gelukkig huwelijks- en ge zinsleven! Dat zijn schatten, die niet in waarden zijn uit te drukken! En wat het slijten en niet bij kunnen kopen betreft, zitten we met duizenden huisvrouwen in eenzelfde schuitje! Laten we onszelf met Gods hulp bo ven die materiële zorgen xiitwerken, waar er zoveel belangrijker vraagstuk ken in onze tijd aan de orde zijn. MARGARITHA P. S. Bloemist-hovenier te Leiden, hartelijk dank voor uw brief, waaruit zoveel liefde voor uw vak, wat u te recht als een roeping beschouwt, spreekt. Uw aandeel aan „de Hofstad- Bloem" is zeer zeker niet tevergeefs geweest! Herinneren de heren J. den D. en H. J. v. E. te Scheveningen zich in dit verband nog, dat ik juist de na druk op de vereiste liefde voor dit vak, in mijn stukje over „Nederlands Flora" legde? Lettterlijk schreef ik: „als ze er de liefde van hun hart maar in kunnen leggen!" Leest u het, zo mogelijk, nog maar eens na! Nu nog eenmaal als antwoord op verschillende brieven over het sigaret ten roken door vrouwen het volgende: zelf rook ik niet, omdat ik het niet lekker vind. Ik vind het, vooral voor een moeder, niet sympathiek staan, ik vind ook, dut huisvrouwen daar het eerst op moeten bezuinigen, maar daarmee veroordeel ik een rokende vrouw niettot iemand, die Jezus niet kan liefhebben! Daar zal ik me wel voor wachten en daar bezondigen zich velen van mijn briefschrijvers (sters) aan. Ik ken vrouwen, die op recht de Here liefhebben en ook daad werkelijk haar naasten, vrouwen voor wier innerlijk ik respect heb en die toch roken! Wat in deze kwestie het ergeren van de naaste betreft, zou ik een vrouw, die sigaretten rookt, ook willen adviseren: laat het in zo'n ge val na. En nu schrijf ik hier niet meer over, al komen er nog duizend brieven „op poten"! Lezeres te Schiedam. U moet zich wenden tot Gezinszorg. Hier kan een eenling onmogelijk helpen. Ge zinszorg helpt in een geval als het uwe. altijd en goed. Abonné R. te O. Uw brief was mij een hart onder de riem! Hartelijk dank! Abonné H. v. D. te N. Uw brief hoop ik binnenkort persoonlijk te beant woorden. M. Cu de. X knipt De nieuwe voorjaarsmode schijnt een lagere roklijn voor te schrijven. Tri/nick (e Londen vertoonde dit model, uitge voerd in Iers linnen met handborduur sel. De lange stola geelt de mogelijk heid van vele variaties. Linnen en ka toen worden in de zomer 1951 do grote mode. EET MEER VIS f RECEPTEN VOOR 4 personen. Visgoulash. 750 g verse (gefileerde) vis, 6 gro te uien, 1 eetlepel paprika, zout, peper, olie, boter of margarine, een weinig bouillon (bijv. visbouillon, getrokken van kop en graten). Olie, boter of margarine verhitten en hierin de uien lichtbruin fruiten. De paprika en de bouillon toevoegen. De vis hierin leggen en gaar smoren in ongeveer lé.uur. Bij dit gerecht liefst droge rijst geven. Zeewolf stoven: (zeewolf heeft een fijne smaak en wordt daarom wel als viscarbonade verkocht; deze vis soort is gestroopt in moten en in filets in de handel). 700 g zeewolf, boter of margarine, iets water, enige druppels citroensap, zout (paneermeel of beschuitkruim). De stukken zeewolf zouten. In een pan of vuurvast schoteltje 20 a 25 g boter of margarine per persoon met enige eetlepels water aan de kook brengen. De gezouten vis hierin leg gen en in plm. 15 minuten gaar sto ven. Men kan over de vis enige drup pels citroensap druppelen of schijf jes citroen tussen en op de vis leg gen. Slooft men de vis op het vuur, dan een deksel op de pan of het schoteltje leggen. Het stoofvocht kan, gebonden met wat aangemengde bloem, aardappelmeel of maizena, als saus gegeven worden. Stooft men het gerecht in de oven, dan wat paneermeel of beschuit- kruim over de vis strooien, deze met wat boter of margarine bedruipen en het schoteltje zonder deksel in de oven zetten. Rijst met kerrie en vis. 500 g rijst, plm. 700 g vis (zoal3 schelvis, schol, wijting), 1 liter vis bouillon of visbouillon met water, 2 Een elegante zomerjapon, die ook oudere dames met tucces kunnen dra gen. Onder het voorstuk komt het voorpand te voorschijn met een lichte drapene in de taille en bij de corsage. De rok is ruimklokkend en heeft voor en achter een ingezette baan. Het cein tuurtje komt onder het voorstuk uit en wordt van achteren gestrikt. Voor dit model, no. 88, kan men het patroon verkrijgen tot 5 Mei aan onze bureaux tegen betaling van 0.35. Na ontvangst van 0.50, wordt het toegezonden. Het is voorradig in de maten 44, 46 en 48. Maat 42 kan besteld worden. Voor deze japon is nodig 4.25 m stof van 90 cm breed. uien, kerrie, boter of margarine, zout, aroma (paneermeel). De rauwe vis schoonmaken, was sen en gaar koken in ruim water met zout. De vis van de graat nemen en in grote stukken verdelen. De uien snipperen en in wat boter of margarine met de kerrie lichtbruin fruiten. 1 liter van de visbouillon toevoegen (proeven of ze niet te zout is, zonodig met water verdunnen), aan de kook brengen en hier de rijst aan toevoegen. De rijst gaar koken (plm. Vi uur), de vis er door men gen en de massa op smaak afmaken met zout en aroma. Naar verkiezing kan men het gerecht overdoen in een vuurvast schoteltje, er paneermeel over strooien, klontjes boter of margarine er op leggen en er in de oven een bruin korstje op laten komen. Men geeft er een of andere rauwe sla bij (kropsla, veldsla, spinaziesla, andijviesla, witlofsla, rode-koolsla e.d.). MiMMi Schapen scheren tussen de rotsen. h&RRis tweeö.... een huisinöustRie Vijftig mijlen van de westelijke kust van Schotland liggen de eilandjes der Hebriden Lewis, Harris, Uist, Barra en Benbecula. Hun bevolking bedraagt nog geen 40,000 zielen en toch is hier een we reldberoemde industrie gevestigd. De bevolking leeft nl. van het ver vaardigen van de beroemde Harris tweeds. Omstreeks 1920 scheen het als kwijnde het leven op de eilanden lang zaam weg. Het is aan de grootgrondbe zitters, de Dynmores, te danken dat de reeds bestaande huisindustrie, het we ven van de beroemde Harris tweeds, een nieuwe vlucht nam. Zij moedigden de eilandbewoners aan patronen te weven, welke bij de bewoners van het vasteland ingang zouden vinden en, merkwaardig ge noeg, slaagde deze opzet. De wol komt van het bergschaap, dat zijn voedsel vindt op de woeste met hei bedekte berghellingen. Het aantal schapen, dat hier kan leven is beperkt en men moet, bij de voortdu rende groeiende vraag naar Harris- tweed, er wel toe overgaan om wol uit het vasteland van Schotland te impor teren. Wanneer de vachten zijn gesorteerd, worden ze gewassen en geverfd. Een die reeds geslachten lang bij de vrou wen van de Hebriden in gebruik zijn. Bovendien zijn er vier spinnerijen in de laatste tientallen jaren bijgekomen. Gedurende de lange zomeravonden, liet men mannen en vrouwen in groepjes voor hun witte huisjes bij elkaar zitten, terwijl hun wielen snorren. Dan klinken de oude volks liedjes, terwijl de draden door de vin gers glijden. Uit deze handgesponnen wol wor den de beroemde tweeds geweven, dio op dc Europese markt een duur be taald en veelgezocht product zijn ge worden. langdurig proces, dat geheel volgens oude beproefde regelen wordt uitge voerd. De verfstoffen zijn louter na tuurlijk. Geel bijv. kömt van de myr- testruik, die in het laagveen groeit, groen van de heide, die in knop ver zameld wordt, rood-bruin van bieten. Na het verven worden de vachten in de nabijheid van open vuren opgehan gen, opdat de rook ze goed doordrin gen kan. Harristweed heeft dan ook een heel speciaal geurtje, dat herin nert aan: Heuvels, zee en moeras, zo als een oud volksrijmpje zegt. Dan eindelijk kan men, na het ka ren, aan het spinnen gaan denken. Veelal gebeurt dat op spinnewielen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 13