|ticuiue £riltsrl}t(fTouranl idgway acht het Chinese offensief van beslissende betekenis Tactisch retireren, nu zwaarste slag nog moet komen Gen. Hasselman dekt optreden van overste Beaumont Strompelend gaat premier Attlee thans weer voort Wist IJ Wil Bevan een rose- rode „melange"? Politie en doktoren staan nog voor een raadsel [OENSDAG 25 APRIL 1951 BUREAUX; Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling; Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening; 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. 172 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9208 Hoofdredacteurs Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantvQsticf) Is gbtbftota myn bert la tcgfjenspoct" LOPIK in de lucht Rode massa-aanval in Korea geremd troepen der Verbondenen zijn er in geslaagd, op verschillende punten nd te houden tegen de „Chinese zelfmoord-aanvallen". In het gebied sen Seoel en Tsjoentsjon werden de Roden zelfs 5 km teruggedreven, iter blijkt uit het bezoek van generaal Ridgway aan het front, dat de nmunistische aanval nog niet zijn hoogtepunt heeft bereikt. Hij zeide: et is mogelijk, dat deze strijd beslissend wordt". Het fatale blijft, dat Chinezen binnen drie dagen 32 km waren gevorderd. Vandaar, dat gens de laatste Reuterberichten aan het Westelijk front de Verbon- nen met nieuwe terugtrekkende bewegingen zijn begonnen, et betreft hier een tactische terug- der operaties berust in de bekwame han- it, om de Verbondenen een betere [den van generaal van Fleet en Ridgway ensie-linie te doen innemen. In een .heeft het grootste vertrouwen in hem. ununiqué der Amerikanen werd mee- Wederom wordt by het Stale Depart- eeld. dat de weg tussen Seoel en [ment krachtig aangedrongen op gebruik- oentsjon, van zo groot belang voor de making van de nationalistische Chinese oorrading, zich thans weer stevig illieerde handen bevindt. Door het trekken van de Geallieerde linie Je Centrale frontsector, is de gevaar- bres, die hierin door de commu- was geslagen, gedicht, lijken van duizenden gesneuvelde zen liggen op het 160 k.m. brede nt verspreid. Verwoed is er gevoch- de Verbondenen brachten een groot i!al vüegtuigen en hun zwaarste ge-' stelling, hetgeen tengevolge I, dat de opmars der Roden althans staan werd gebracht. De cijfers lopen eraard uiteen, maar geschat wordt, de Chinese communisten gisteren man verloren aan doden of gewon- De Amerikaanse jachtbommenwer- voerden constant aanvallen uit met lalmbommen en raketten. Inschakeling troepen van Tsjang oordelen naar de berichten van de Press waren 500.000 geharde com- nistische strijders in aotie. Na de, door behaalde, terreinwinst verklaarde de jerbevelhebber der verbonden legers, iu wel eens de beslis- de slag op Korea kunnen zijn". Het idige offensief is. volgens hem, een opgezette poging om de troepen Ver. Naties uit Korea te drijven of iietigen, ongeacht de onnoemelijke van zijn eigen manschappen, heeft gewaarschuwd, dat de slag nog moet komen. De leiding strijdkrachten, ter versterking der positie de Verbondenen. De sterkte dier troepen op Formosa wordt geschat op 600.000 man. Twee nieuwe Amerikaanse divisies zijn te Tokio aangekomen; beide zijn ingedeeld bij de Amerik. bezettingstroe' Japan. De militaire missie naai Formosa, waarover reeds is gemeld, zal bestaan uit circa 600 officieren en sohappen. Hun taak is, de strijdkrachten Tsjang Kai Sjek op te leiden. forgen: dag der bakkers iorgen zal het; de „dag der bakkers" een laatste appèl aan het publiek bij de bakkers loten te kopen ten van de zes militaire fondsen, o.m- .eschuld en Dankbaarheid, dat tien N 2493 !r bestaat Van de 480000 loten 50 22 dagen tijds reeds twee rde door de Nederlandse bakkers ver- cht. Zoals men weet wordt de uitslag op Mei bekend gemaakt tijdens het in jmegen te houden ganzenbordspel van irel Briels- Aan het slot van het spel een militair défilé worden gehouden eresaluut aan de militaire fondsen- e chèque van de opbrengst van de lerij zal verborgen zijn in een gigan- ch brood, dat door bakkersgezellen Nijmeegse stadion zal worden bin- ngedragen en dat door midden wordt ketambtenaren staken boeten in eigen zak Tegen ieder 1 jaar en 9 maanden geëist legen de klerken H. van Z. en C. van jL die bij het parket van de officier van i Arnhem resp. f500 en f 2.000 n geldboeten in hun eigen zak zouden "jen gestoken, werd gisteren voor de rechtbank een gevangenis een jaar en negen maanden iist. De eerste klerk heeft bovendien verduisterd uit een reiskas, die ;en zangkoortje van zijn collega's i gevormd voor een uitstapje naar Ardennen. Ook heeft hij bij een fa- elid f6.000 uit een winkella ont- md. tspraak over 14 dagen. Voor Amsterdamse jongen Zuidamezikaanse zegels van Prins Bernhaid Jan Rubenkamp uit Amsterdam (10 har), die van zijn zesde jaar af een verwoed postzegelverzamelaar is, tchreef Prins Bernhard voor diens vertrek naar Zuid-Amerika een brief, i hij Z.K.H. vriendelijk verzocht hem vandaar wat postzegels te sturen. En inderdaad ontving Jan uit Buenos Aires een brief van de secretaris van de Prins met de gevraagde zegels. Maar de secretaris schreef er bij, dat hn het maar niet aan zijn vriendjet moest vertellen, want anders zouden die ook gaan schrijven; „en daar heeft de Prins het veel te druk voor". Pok Perón schenkt de Prins een paard Prins Bernhard, die op zijn Zuidame- ikaanse reis al eerder een paard kreeg ingeboden, kreeg er gisteren een ii Argentijnse president Perón. De Prins liet zijn voorgenomen bezoek '=n Cordoba vervallen. Hij wilde uit- usten voordat hij Donderdag de terug- ïis naar Nederland aanvangt. Autoles 8 pet. duurder De ruim honderd bij de Algemene Bond van Autorijschoolhouders aange- loten scholen zullen met ingang van 1 Mei het lesgeld verhogen met 8 1/3 pet, tanwege „de zware lasten die op de be drijven der bonafide autorijschoolhou ders rusten". Moderamen Herv. synode bij de Koningin Ook de aartsbisschop der Oud-Kath. Kerk De Koningin heeft vanmorgen om on geveer 11 uur op het paleis Soestdijk enkele leden van het moderamen van de generale synode der Ned. Hervormde Kerk in particuliere audiëntie ontvangen, nl. de praeses, ds J. R. Wolfensberger uit Amsterdam, de praeses van de vorige synode, ds H. J. F. Wesseldijk uit Eind hoven, en de scriba, dr E. Emmen uit Den Haag. Zij liet zich ongeveer een uur lang voorlichten omtrent de Nieuwe Kerkorde. Daarna ontving H.M. de aartsbisschop in de Oud-Katholieke Kerk, mgr dr A. Rinkel, in audiëntie. Dertig ha bos verbrand in Limburg Ten gevolge van onachtzaamheid bij het verbranden van afval is gisteren 30 ha bos, waarvan 25 ha aanplant van jonge dennen, bij Roggel (L.) door het vuur verwoest. De schade is aanzienlijk. De Venlose brandweer en een aantal militairen hadden de grootste moeite de brand tot de 30 ha te beperken. De vrouwelijke radio-reporters, die op het ogenblik ons land bezoeken, wer den gisteren in de heerlijke voorjaarszon op paleis Soestdijk door H. M. de Koningin ontvangen. Op geanimeerde wijze sprak de Vorstin met haar gasten. De Wittenberg in opspraak Een bataljons- en een compagnies-commandant uit hun functie ontheven DE IN EERSTE AANLEG ontstellende berichten omtrent een dictato riaal optreden van de commandant van het kamp De Wittenberg bij Stroe op de Veluwe, die drie duizend militairen Zaterdag en Zondag licht arrest liet ondergaan, blijken thans in zoverre overdreven, dat, naar het door de generale staf ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, lt.-kol. Beaumont opgetreden is op zulk een wijze, dat de chef van die staf, luitenant-generaal Hasselman zijn volledige instemming met de getroffen maatregelen heeft betuigd. Van een onaangename stemming in het kamp is overigens niets gebleken en ook is komen vast te staan, dat overste Beau mont de situatie met de bevelhebbers de troep heeft besproken. Inmiddels heeft generaal Hasselman wel een re serve-majoor, commandant van een der bataljons van voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijnde manschappen, wegens gebrek aan bezieling bij de uit oefening van de dienst uit zijn comman do ontzet en een majoor van de generale staf in diens plaats benoemd. Vooorts is nog een der compagnies commandanten van zyn functie ontheven. Volgens een communiqué van de leger- voorlichtingsdienst, dat de berichten van Trouw, waaraan wij onze mededelingen betreffende het gebeurde ontleenden, op vrijwel alle punten weerspreekt, heeft overste Beaumont op verzoek van de garnizoenscommandant van Apeldoorn ingegrepen, omdat een aantal militairen van De Wittenberg zich ernstig had mis dragen. Nadat hij overleg had gepleegd met de bataljons- en compagniescomman danten, besloot hij de vergunning om zich naar Apeldoorn te begeven, in te trekken. Een windhoos is vermoedelijk de oorzaak, dat bij Dahme in de Sowjetzone Duitsland 16 Russische militaire vliegtuigen zijn neergestort, waarbij leerling-vliegers om het leven gekomen zijn, aldus DPA. Prinses Elizabeth is gisteren van haar bezoek aan Italië te Londen teruggekeerd. Generaal George over leden Wierp zich tussen koning en moordenaar Te Val-de-Grace is gisteravond over leden generaal Alphonse George, chef var de Franse generale staf in 1935 en plv opperbevelhebber der geallieerde land strijdkrachten in 1939, die o.m. bekend is gebleven door het feit, dat hij het leven van koning Alexander van Joegoslavië heeft willen redden. Generaal George zat in 1934, bij de moordaanslag op Koning Alexander van Joegoslavië, waarbij deze en de toenmalige Franse premier, Bar- thou, werden vermoord, naast de vorst. Toen de koninklijke stoet door de straten van Marseille reed, rende plotseling man (een Kroaat) uit de menigte i voren, met een revolver in de vuist. Ge neraal George wierp zich tussen de rr denaar en de koning en ving het eerste schot op. Ernstig gewond stortte hij i waarop de Kroaat voor de tweede maal vuurde en de koning dodelijk trof. Bij volgend schot liet Barthou het leven. Hierdoor werd, aldus het communiqué, ..iel en afdoende een eind gemaakt aan misdragingen, welke in een goede mili taire organisatie niet kunnen worden ge tolereerd en een rechtmatige ergernis vormen voor de burgerij. Straf dienst op Zondag is niet bevolen, immers de op Zondag verrichte dienst was reeds Za terdagmorgen, lang vóór het intrekken het uitgaansverlof, bekend gemaakt bestond uit het marsvaardig maken der bataljons, die Maandagochtend om vier uur de legerplaats zouden verlaten. Labourwaarheen is Uw vlucht"? Steunend op krukken van linkse rebellen en rechtse „loyale" aanhangers Strompelend gaat Labour voort, maar de loyale aanhangers van premier Attlee en de rebellerende linkervleugel hebben een „schijn-compromis" gesloten. Beide partijen werden het er over eens, het wankele Labour- kabinet toch maar zolang mogelijk aan het bewind te houden. Ergo, alge mene verkiezingen, die Labour duur te staan zouden komen, zijn voor het moment verhinderd. Dit aandoenlijke compromis, gebaseerd op conces sies van beide zijden, volgde op het ontslag van John Freeman. Deze is, als derde bewindsman, uit protest tegen de militaire begroting afgetreden. Hij bekleedde de belangrijke post van parlementair-secretaris van het min. van Bevoorrading. Er werd gisteren door de kopstukken in Labour appèl geSÓuden Tn een offi ciële vérklaring wordt gezegd, dat alle. sprekers, dus die van „links" en „rechts" de Labourfamilie de nadruk hebben gelegd op hun trouw jegens de Labour- party. Een zucht van verlichting zal Attlee hebben geslaakt, nu vermoedelijk de algemene verkiezingen niet vóór de herfst gehouden zullen worden. Het Brit se Lagerhuis heeft zich, volgens Reu ter, zonder stemming accoord verklaard met het principe, dat voor brillen en kunstgebitten voortaan de halve kost prijs in rekening moet worden gebracht. De afgetreden min. van Handel, Wil- m, heeft, evenals Bevan, in> het Lager huis te kennen gegeven, dat het bewape- ningsprogramma niet 'kan worden uitge voerd met de grondstoffen, welke Enge land ter beschikking staan. Engeland moet een billijk deel van de wereldvoor- „Velser affaire een zeepbel" Verwachting van voorzitter der zuiveringscommissie De drie „hoofdbeklaagden" In de Velser affaire hebben op illegaal gebied ontegenzeggelijk zeer grote verdiensten gehad, maar vermoedelijk zijn er even eens fouten gemaakt, zoals iedereen in die tijd fouten maakte. Dit zei de heer G. H. A. K. Gualtherie van Weezei (V.VD.), die met de .hoofdverdachten" tijdens de bezetting en als voorzitter van de zuiveringscommissie voor de politie te Velsen en Beverwijk heeft samenge werkt, gisteravond in de Velser ge meenteraad. Spr. juichte een objectief onderzoek ten zeerste toe. Hij hoopte en vertrouwde, dat de zaak als een zeepbel uit elkaar zal 6patten. Namens de grootst mogelijke meerder heid van de raad legde de heer R. Ver beek, voorzitter van de fractie der P.v.d.A., een verklaring af. die in grote lijnen overeenkwam met de brief aan minister Mulderije. Zoals men weet, werd daarin op een diepgaand onderzoek aan gedrongen. „Elk onderhoek op dit gebied valt buiten de bevoegdheid van de raad," aldus spr. raad grondstoffen krijgen. De Ameri kanen dienen te kiezen aldus Wilson, tussen de verdedigingsprogramma's van hun bondgenoten enerzijds en-hun eigen voorraadvorming en het ver- bruikspeil van hun bevolking anderzijó; John Freeman heeft soortgelijke bezwa- De nieuwe benoemingen: Alfred Ro- bens is officieel benoemd tot minister van Arbeid. Sir Hartley Shawcross tot minister van Handel. Als zodanig vol gen zij dus respectievelijk Bevan en Wil son op. oas het dan nog niet zó wc gisteren, dat er in zee duizenden baders waren, de schooljeugd reageerde spontaan op de m Lentezon, trok kousen en schoenen uit en ging heerlijk pootje-baden. En ook vele ouderen konden de verleiding niet weerstaan, om e de Noordzee om de voeten te laten spoelen Glassla tot 15 Mei naar Engeland De import van Nederlandse glassla Engeland zal niet, zoals aanvankelijk as bepaald, op 1 Mei worden stopgezet, doch pas op 15 Mei, zo verneemt de we Leidsche Crt. is een gevolg van de door Enge land onlangs in Parijs gedane toezegging, dat het Nederland bij de afzet van agra rische producten tegemoet wil komen. Fabrieksmeisjes worden lastig gevallen Albert Hein biedt onderdak in ontspanningsgebouw Bij herhaling worden de niet-stakende Amsterdamse meisjes, die werkzaam zijn bij Albert Heijn te Zaandam lastig ge vallen als zij naar of van huis willen gaan. Vooral in de Zaandammerstraat, de Bataviastraat en de Polanenstraat Amsterdam is het onrustig. Gisteren ■erd bij het Mosplein nog een meisje ver de heg in een tuintje gegooid. Aan een deel van de meisjes zal, zo lang de staking het nodig maakt, onder dak worden geboden in het ontspan ningsgebouw van Albert Heijn. Het ge bouw zal door de politie worden be waakt en onder leiding staan van eer sociale werkster. Aan de 215 stakers en staaksters Is anwege de directie meegedeeld, dat zy Maandag a-s. het werk hervat moeten hebben. Anders volgt ontslag. Jericho, heeft de Amerikaanse professor Pritchard resten ontdekt van een paleis met 36 kamers. Men vermoedt, dat het paleis gebouwd werd door Herodes Grote, de vader van keizer Herodes, of door zijn zoon Archelaus. Nauwelijks was het rumoer om Bertha Hertogh verstomd, of een dergelijk geval werd gesignaleerd in Bremen. Daar woont Nanno Sjoert Meinders bij zijn pleegmoeder Gerda Ullner. De jongen was drie maanden, toen Gerda hem kreeg van zijn ongehuwde ouders, die in Bremen werkten. Nu hij acht jaar is, willen de heer en mevrouw Meinders, die in Assen wonen, Nanno naar Nederland halen, doch de pleegmoeder toil hem niet afstaan. De Amerikaanse rechtbank in Bremen zal voor een ernstige beslissing komen te staan. Nanno met zijn pleeg moeder. DAT de Ned. Raad der Europese Bewe ging Vrijdag in Arnhem zijn zesde alge mene vergadering houdt. DAT de Ned. Ver. van Huisvrouwen morgen in Bussum bijeenkomt voor de 35ste algemene vergadering. DAT van 29 Juni tot 6 Juli bij het station Dordrecht „De zilveren Dawet". de 25ste Dordtse middenstandstentoon stelling, wordt gehouden. DAT 27 Ned. pijpercorpsen met in to taal 2 000 leden op Hemelvaartsdag de gast zijn van het 40 jaar bestaande corps Jubal te Dordrecht en o-a. 25 tamboer- maitres een openluchtdemonstratie zul len geven. DAT in De Tien Zilverlingen te Wa- geningen de tentoonstelling Zaaigoed en Pootgoed is geopend, die daar vorig jaar eveneens is gehouden. DAT bij de Tweede Kamer een wets ontwerp is ingediend tot goedkeuring van de overeenkomst van 1949 inzake weerstations op de Atlantische Oceaan. DAT minister In 't Veld, oud-burge meester van Zaandam, Vrijdag de Zaan streek bezoekt. DAT W. H. Vos te Utrecht Disdag zyn gouden jubileum viert bij de N.V- Ma chinefabriek Jaffa aldaar, waarvan hij thans directeur is en waaraan hij nog als commissaris en adviseur verbonden zal blijven. DAT de veemarkten en land- en tuin bouwveilingen op Koninginnedag (Maan dag as-) in het gehele land normaal doorgaan. DAT een 17-j. A'damse jongen, die twintig inbraken pleegde, is aangehou den en thans waarschijnlijk ook een voorwaardelijke straf wegens een rij wieldiefstal zal moeten uitzitten. DAT de kustvaarder Jason (400 b r.t in Groningen is te water gelaten. DAT aan Ged. Staten van Zeeland een rapport is uitgebracht over de wijziging der gemeentegrenzen in geheel Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen met uitzonde ring van Philippine- DAT het gehele circus Straszburger op 5 Mei in het Gofferststadion te Nij megen zal meewerken aan het oud-Hol landse ganzenbordspel. DAT het echtpaar L. Tijmes-Taams te Oostzaan Maandag 60 jaar is getrouwd- DAT de Flandria (850 passagiers), die m i.v- 1 Juni diensten tussen Antwerpen en Walcheren gaat onderhouden, in Ant werpen van stapel is gelopen. DAT de oud-strijders van het voor malige 28ste regiment infanterie op 10 Mei in de Benthienkazerne te Dordt bijeenkomen en daarna in Dubbeldam de gevallenen zullen herdenken. DAT in A'dam een 16-j. jongste be diende, die o-a. pijpen en sigarettenko kers verduisterde terwijl zijn patroon naar de jaarbeurs was, thans is aange houden, evenals twee vriendjes van 17 en 18 jaar die de spullen doorverkoch ten en 10 winkeliers wegens heling zijn bekeurd. DAT mevr. Oud echtgenote va R'damse burgemeester, te Hilligersberg een tentoonstelling heeft geopend het 50-j- bestaan der afd. van de Ned- Banketbakkers Ver- DAT tegen de 43-j. inspecteur R. van het Centraal Bureau voor Oorlogs slachtoffers voor het A'damse gerechts hof wegens zwarte aankoop van auto' en verduistering van f3 200 een jaar voorw. is geëist (rechtbankvonnis 4mnd. plus 4 mnd voorw-). DAT de televisietoestellen voor de derde serie van de radioprijsvraag het Prins Bernhard-fonds zijn gewonnen door mevr. C. H. Schieven te Eist. P- Roef-Kooien te Tilburg. J. van 'tVeer te A'dam en Camille van Dongen te Veghel. Aan het systeem der „geheime diplo matie" kleefden ernstige bezwaren. Aan het te ver doorgevoerde beginsel van ..alle kaarten op tafel", een uitvloeisel der nieuwere democratie, zijn echter ook grote bezwaren verbonden. Dit prin cipe kan namelijk leiden tot loslippig heid, het publicerevr van argumenten, die door tegenstander of vijand kunnen wor den uitgebuit. Zo komt het ons voor, dat het in de grote strijd om beginselen. gevoerd tussen Oost en West. verkeerd 'is bij herhaling te wijzen op de wankele positie, die verschillende regeringen, behorende tot het Westelijk kamp. in nemen. In Frankrijk, België. Engeland blijken tal van linkse partijen en groe peringen de doelmatigheid van een hoog opgevoerde bewapening in twijfel te trekken. Men heeft hier geen doekjes om gewonden. In de Ver. Staten wordt openlijk een strijd van politiek-strate- gische aard gevoerd tussen de aanhangers van Truman en die van McArthur. Zulks geschiedt, terwijl het Politburo, Stalin en Mao Tse Toeng daar profijt van trek ken, de zwakke plekken van de tegen stander aftastende. Zuid-Afrika geeft steun aan Korea, maar berichten wijzen erop. dat die steun niet geldt voor het geval, dat de strijd zich zou uitbreiden tot Chinees territorium. De jongste uit latingen van de afgetreden Labourminis- ter Aneurin Bevan zijn, gezien de huidige internationale spanningen, onvoorzichtig, zelfs al zou de man voor een groot deel gelijk hebben. Het heeft geen zin, de bestaande po litieke verdeeldheid in het Westelijk kamp, Amerika uitspelende tegen Enge land en omgekeerd, als delicatesse op de Russische markt te brengen. Het is wel merkwaardig, direct na Bevin's dood voltrekt zich een scheuring in de Labour- gelederen en wordt het van de daken geschreeuwd, dat men niet langer als .aanhangwagentje" van de Washingtonse diplomatie wenst te fungeren. Aneurin Bevan verkondigt,' dat Washington voor Londen even ge vaarlijk kan worden als Moskou, ja, dat het op de spits ge dreven bewapeningsprogramma in feite .•ereld meer narigheid kan berokke- dan het imperialistische, Russische communisme. Droomt Aneurin Bevan misschien toch van een rose-rode „me- Het behoeft geen betoog, dat dergelijke onbekookte uitlatingen koren op de mo len van het Kremlin zijn, omdat duidelijk gedemonstreerd wordt, dat Londen het in veel opzichten niet met Washington eens is. Natuurlijk zijn er grote nadelen aan verbonden als de Westelijke landen klakkeloos de koers zouden moeten vol gen, die door het State Department wordt aangegeven. (Zie vervolg op pag. 5) Paleis i de familie Heiodes? tomatenveld bij het oude 't Verklaarde uitzicht In Barneveld opnieuw pseudo-vogelpest In de gemeente Barneveld is vermoe delijk wederom pseudo-vogelpest gecon stateerd, thans in het dorp Voorthuizen. Er is een ophokgebod afgekondigd voor alle pluimvee en voor honden en katten. Dit gebod geldt ook bijv. voor honden van vacantiegangers. Philips maakt straks de heteluchtmotor Een vrijwel geruisloos klein aggregaat, de eerste heteluchtmotor van Philips, zal over enige tijd in productie komen. Spe ciaal voor stroomopwekking heeft men deze motor thans geschikt weten te ma ken. Het aggregaat zal zware batterijen en accumulatoren in van stroom ver stoken gebieden kunnen gaan vervangen. Dit betekent bijv. voor tropische gebie den, voor expedities en waarschijnlijk ook voor meetdoeleinden een belangrijke aanwinst. De dood van zes oudjes Bracht een der slachtoffers ondeugdelijke eetwaar mee Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities vermeldden, zijn in het Sint Jozefsgesticht voor oudelieden te Boven-Leeuwen (bij Druten) zes bejaarde mannen dood in hun bed gevonden. i uit Boven-Leeuwen; G. Hoenderop, jaar, gewezen schipper; J. van Hoo- 82 jaar, uit Horssen: J. Sanders, 83 jaar, uit Valburg en J. Vosch, 75 jaar, uit Druten. Voorlopig staat men nog voor een raad sel, wat de oorzaak van deze dood is. Aan kolendamp of gasvergiftiging kan niet worden gedacht. Men neemt als enige mogelijkheid aan, dat de jongse bewoner de slaapzaal, de 59-jarige J. van Haaren. die de avond te voren nog op zijn bromfiets was uit geweest, iets eet baars heeft meegebracht en dit onder de len verdeeld, zoals hij wel meer deed. Wellicht zijn allen hierdoor ver giftigd. Toen een zuster de vreselijke ontdek king deed. waarschuwde zij de rector van het gesticht, die direct de politie opbelde. Ook de dokter kwam spoedig, doch kon zonder sectie de doodsoorzaak niet vast stellen. Korte tijd later arriveerde het parket •an de officier van justitie te Arnhem, de groepscommandant van de rijkspolitie Leeuwen met zijn mannen en verschil lende andere officiële personen. De andere verpleegden het huis is igericht voor 80 ouden van dagen moesten allen binnenblijven en zaten ge schrokken bij elkaar. Dr Witte uit Den Haag stelde een ge rechtelijk onderzoek in. doch kon even min de doodsoorzaak vinden. Wel bleek dat alle overledenen een rustige gelaats uitdrukking hadden, zodat geen schrik of pijn kunnen zijn opgetreden. Er waren ook geen sporen van geweld waar te nemen. Men vernam voorts, dat de 59-jarige Van Haaren, die eigenlijk nog te jong was voor een inrichting als deze. reeds enkele malen in een psy chiatrische inrichting werd verpleegd. De namen van de overledenen luiden: A. Gelder, 84 jaar, uit Wamel; J. van Haa- Het slaapzaaltje dat verdeeld is in zes aparte kamertjes, is door de politie ver zegeld. De hongersnood in India De Indische socialistische leider Na- rain heeft een beroep op de regering van India gedaan, om de veertig millloen hongerlijdende inwoners van de provin cie Bihar te voeden of af te treden. Da gelijks worden in dit gebied honger- optochten en demonstraties gehouden. WEERBERICHT Enige daling van temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor het Noorden van het land: Tijdelijk overdrijvende wolkenvelden, maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noordoost. Morgen overdag lagere temperaturen dan vandaag. Voor het overige deel van het land: Droog en overdag overwegend zonnig weer met zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost cn iets lagere temperaturen van vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag; zon 5.22—19.54; maan 1.34 —7.59. 28 April LJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1