Jliettme £eiitsr(| e GTouranl Fatale doorbraak van Chinese massa's waarvoor Verbondenen wijken Met Peking valt blijkbaar niet over Korea te „praten"... Bevan doet felle aanval op de Ver. Staten Wist IJ DINSDAG 24 APRIL 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIÊN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEp Chef-Red.H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stdntvaslftli li aMUott, ingn bert In Itgljrnspotl" Twee en dertigste jaargang No 9207 Mr A. VAN DE SANDE BAEHUYZEN OVERLEDEN ZIE PAG. 2 Rode „zelfmoord-troepen" in actie De Chinezen hebben vanmorgen een enorme doorbraak aan het Centrale front in Korea geforceerd. Zij stromen reeds door een grote bres in de linies der Verbondenen, een heel eind ten Zuiden van de 38ste breedte graad. Zij slaagden hierin, na een hevige beschieting van de 160 km lange Geallieerde linie, waarbij zware gevechten de gehele nacht voort duurden. Aan de operaties werd ook deelgenomen door de Chinese cavalerie. Door deze fatale doorbraak werden de Verbondenen gedwon gen zich over de gehele linie beneden de 38ste breedtegraad terug te trekken. Het zijn zware Chinese „zelfmoord-aanvallen", waarbij hun geweldige verliezen geen rol spelen. Jongtsjon, ten Noorden van Seoel, was eerder reeds in handen gevallen der Roden. and World Report" verklaarde hij: „Men kan een vastberaden luchtoffenslef niet tot staan brengen tenzij men de vlieg velden, vanwaar het offensief komt, kan bereiken. Wy mogen niet ten Noorden van de Jaloe komen en derhalve kunnen wy de communistische luchtaanvallen niet voorkomen". Volgens Stratemeyer had de vijand het vermogen om de troe pen der Ver- Naties tegenover een ern stige bedreiging uit de lucht te stellen. Uit de schaarse berichten, die de cen suur gepasseerd zijn, valt op te maken, dat de Verbondenen zich over het alge meen ordelijk terugtrekken. De Gealli eerde luchtmacht tracht deze aanzwer- mende „golven" van Chinese strijdkrach ten tegen te houden of te belemmeren in hun operaties, door voortdurende bom bardementen en het vuur der artillerie. Reeds gisteren werden massale commu nistische aanvallen gemeld over het front van Moensan in het Westen tot Indje in het Oosten. Het, hierboven genoemde, Jongtsjon is een zeer belangrijk strate gisch punt, een stad gelegen aan de weg tussen Seoel en Wonsan, op 13 km ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Het is onder deze precaire omstandigheden, dat luitenant-generaal Stratemeyer ge wezen heeft op het gevaar dat de com munisten in Mandsjoerije en Noord-Ohina een grote luchtmacht opbouwen. Te oordelen naar een vraaggesprek dat hij had met het Amer. weekblad „News Het arrest der 3000 militairen Chef Generale Staf gelastte onderzoek Geen „revolutiestemming" in kamp De Wittenberg Hoewel de toestand in het militaire kamp te Wittenberg te Stroe veel min der onrustbarend blijkt te zijn geweest dan de (ook door ons overgenomen) pu blicatie van Trouw zou doen vermoe den, heeft de chef van de Generale Staf een officieel onderzoekgelast naar de door luitenant-kolonel J. J. A. Beaumont getroffen maatregel. Een officier van de General Staf vertrok daartoe gistermid dag naar Wittenberg. De militairen zijn gisteren zingend en wel uit het kamp vertrokken voor het doen van herhalingsoefeningen. De stemming was Zondag ondanks het lich te arrest, vrij opgewekt. Een collecte voor Haak-In bracht f 600 op. Ruim veer tig militairen, die reeds eerder verlof hadden gekregen om openbare geloofs belijdenis af te leggen, mochten Zondag het kamp verlaten. Luitenant-kolonel Beaumont, de kamp commandant, verklaarde dat een groep van 150 tot 200 militairen zich vorige week in Apeldoorn zeer onbehoorlijk heeft gedragen. Drie belhamels één van hen stal oa- een rijwiel werden door de militaire politie gearrresteerd- De meesten wisten evenwel arrestatie te ontlopen, doch van velen was het gedrag schandelijk. De bewering, dat de commandant als een soort dictator straf zou hebben op gelegd, noemde hij onzinnig- „Toen ik van het wangedrag der militairen in Apeldoorn hoorde, heb ik de bataljons- en compagniescommandanten bij elkaar geroepen en hun alles meegedeeld". De militairen moesten inderdaad het afgelopen weekeinde werken; echter niet voor straf, maar op last van de hoogste legerleiding. Maandagmorgen vroeg moesten de militairen naar het Noorden vertrekken en daarom moesten Zondag de voertuigen worden nagezien, geladen Voor slechts één generaal: 3200 straatvegers de De hoeveelheid papier, vorm van confetti, stroken en stukge scheurde telefoonboeken, tijdens zijn triomftocht door New York, boven McArthur is uitgestrooid, wordt ge schat op 2.852 ton en heeft alle re cords geslagen. Het vorige record, 1800 ton, werd bereikt bij de terugkeer van Howard Hughes van zijn vlucht rond de wereld in 1938. De stadsrei niging heeft medegedeeld, dat 3200 straatvegers de hele dag bezig zijn ge weest met het opruimen, van het neerdwarrelende papier en dat 500 man de hele nacht hebben gewerkt. Amerikanen, stort één dollar voor McArthur Voorstel presidenten uit ambt te ontzetten De secretaris der beweging, die Mc Arthur candidaat voor het president schap der Ver. Staten wil stellen, heeft, naar aanleiding van ontelbare verzoeken zijn hoofdbureau in het Hotel Statler te New York geopend. Niemand zal voor deze campagne meer dan een dollar mo gen bijdragen. Als gevolg van de controverse tussen Truman en McArthur is in de Senaat een voorstel aanhangig gemaakt, om de grondwet zodanig te wijzigen, dat de toe komstige presidenten door het volk uit hun ambt kunnen worden ontzet. Een desbetreffende resolutie is reeds inge diend. Volgens de grondwet kan thans een president alleen afgezet worden, na een veroordeling betreffende wanbeleid, in een proces wegens .hoogverraad", om koperij of andere zware misdaden". Aan de status van Truman kan momenteel natuurlijk niets veranderd worden. Toch sancties jegens China? Volgens Reuter, pogen de diplomaten der Ver. Naties te Lake Success thans uit te vinden, wat voor uitwerking dit groot scheepse Chinese offensief op de politiek der V.N. zal hebben ten aanzien Korea. De politieke regeling van het ge schil zal er een ernstige terugslag ondervinden. Men ziet nu, dat de „vredesonderhan- delaars" door dik en dun heen, er verkeerde speculatie op na hielden. Pe king immers zal niet bereid zijn ovei accoord te onderhandelen voordat de uit slag van dit voorjaarsoffensief bekend is. McArthur krijgt in zoverre gelijk, dat eerst een militaire oplossing kans geeft tot een „regeling" te komen. Vermoe delijk zullen nu voorlopig geen diploma tieke stappen meer worden gedaan. By Ass. Press lezen wy nog. dat de Ver. Staten opnieuw aandringen op nomische en diplomatieke sancties jegens China. Er hebben besprekingen plaats ge vonden tussen Hickerson (Amerika), Si: Oliver Franks (Engeland), Bonnet (Frankrijk) en Norman Makin (Austra lië). Elke dag stopt er in een klein straatje op het Franse eiland d'Yeu een auto voor het huis van mevrouw Pétain. Vooral, nu haar echtgenoot, die op hetzelfde eiland gevangen wordt gehouden, zó ernstig ziek is, dat elk ogenblik het einde verwacht kan worden, vat mevrouw Pétain elke mogelijk heid, om haar man te bezoeken, met beide handen aan. Zij loopt hier, onder steund door haar zoon, naar de auto, die haar naar de gevangenis zal brengen. Huwelijkstrouw met een boete beloond e vrouw is aan haar man gehoor zaamheid verschuldigd. Zy is verplicht met de man samen te wonen, en hem overal te volgen waar hij dienstig oor deelt zijn verblijf te houden". Dat schrijft de Huwelijkswet voor. Maar een w die volgens dit gebod wilde han delen en zich daartoe genoodzaakt zag de Duits-Nederlandse grens illegaal te overschrijden, werd onlangs in Amster dam tot een maand veroordeeld en hoor de gisteren in hoger beroep f20 boete it was de 31-jarige Duitse vrouw I. G. Z., die in 1945 met een Nederlandse huwde, maar nog niet automatisch Nederlandse werd en niet in ons land werd toegelaten. Toen haar schoonmoe der gestorven was, verzocht haar man haar, voor hem en zijn vader het huis houden te komen doen. De vrouw over schreed daarom het vorig jaar illegaal de grens. In Februari jl. werd zij ver oordeeld. In October daarvóór had zij echter reeds een officiële verblijfsver gunning gekregen. Uitspraak 1 Mei. Moeder mef kinderwagen in sloot gereden Met kinderwagen en al is mevr. R. In De Lier, die langs de Lierweg aldaar liep te wandelen, gistermiddag door een fietsende schooljongen de sloot ingere den. De scholier had een flinke snelheid keek achterom, zodat hij de dame niet opmerkte. De wagen met de baby kon, van onder tot boven onder de modder, nog tijdig uit de sloot worden gehaald. Ook mevr. R. kwam met de schrik vry. Pantserauto in volle vaart door ijzeren tolboom Een zware pantserauto, die vermoede lijk smokkelwaar naar België vervoerde, ït volle vaart door de ijzeren afsluit boom aan het grenskantoor bij Luyk- gestel (N.-Br.) gereden, waarbij de tol boom totaal vernield werd. Hoewel dienstdoende ambtenaren van hun v wapens gebruik maakten om de auto te doen stoppen, is het gepantserd voertuig op Belgisch gebied ontkomen. Vishandelaren behoeven geen contributie te betalen Behalve onlangs de kantonrechter te Leeuwarden hebben thans ook de kan tonrechters te Apeldoorn en Haarlem de Bedrijfsgroep Detailhandel, die van visb-adelaren contributie over de jaren 1945 tot en met 1949 eiste, in het ongelijk gesteld, omdat de bedrijfsgroep geen statuten heeft. Luchtmaarschalk Saunders naar ons land Luohiümaarschalk Sir Hugh Saunders, le hoogste stafofficier voor luchtmacht- aangelegenheden iin generaal Eisenhowers hoofdkwartier, zal voor het voeren van besprekingen van 26 t/m. 28 April in land vertoeven. In het programma is opgenomen een bezoek van o' schalk aan enige vliegbases Nederlandse luchtmacht. De premier van India, Nehroe, geeft een persoonlijk voorbeeld bij de strijd tegen de honger van millioenen zijner landgenoten. Achter zijn Residentie in New Delhi verbouwt Nehroe tarwe en hij oogst naar verhouding van zijn stukje grond (ongeveer 40 are) vier maal zoveel graan als de meeste land bouwers. Nehroe onderzoekt hier aandachtig, hoe het er voor staat met zijn gewas. Nog f 5 millioen aan groente naar Duitsland Export zal ongestoord verder kunnen gaan Voor de tuinders is er goed Van bevoegde zijde verneemt de Nieuwe Leidsche Crt, dat er opnieuw een bedrag, thans millioen dollar (rond f 5 millioen) be schikbaar is gesteld voor de uitvoer van Nederlandse groente en uien naar West-Duitsland. Het op 16 April beschikbaar gestelde bedrag van 1 millioen dollar (ƒ3.8 mil lioen) zal, naar men verwacht, morgen zijn uitgeput, maar de Nederlandse tuin ders behoeven niet bezorgd te zijn, dat dan opnieuw een stagnatie in df export zal komen, want de verdelings commissie van de Europese Betalingsunie heeft inmiddels een aanvullend contin gent tot het genoemde bedrag millioen dollar beschikbaar gesteld, zodat de uitvoer van groente en uien onge stoord zal kunnen voortgaan. Fruit zal nog steeds niet geleverd wor den, niet omdat Duitsland dit niet zou accepteren, maar omdat volgens een Ne derlandse beslissing de uitvoer van groente dringender wordt geacht. In exporteurskringen verwacht men dat het aanvullend crediet van 1.3 mil lioen dollar toereikend zal zijn totdat de verdelingscommissie van de Europese Betalingsunie, die dezer dagen te Parijs bijeenkomt, de contingenten voor Mei zal hebben vastgesteld. Detaillisten besluiten: Winkelprijzen textiel niet hoger De textielkleinhandel zal de winkel prijzen stabiliseren op het peil van 1 April jl. om op deze wijze zijn aandeel bij te dragen aan het voorkomen van verdere prijsstijgingen. Dit werd besloten op de spoedverga dering die de R.K. organisatie van de textieldetailhandel Sint Willibrordus gisteren in Rotterdam had belegd. Ruim 900 winkeliers uit alle delen van het land n aanwezig. Romme voor kiesrecht van 21-jaiigen De belangstelling van de jeugd voor de politiek zou ongetwijfeld stijgen, teer het actieve kiesrecht al werd gegeven op 21-jarige in plaats van op 23-jarige leeftijd en het recht om geko te worden by het bereiken van het 23ste levensjaar. Aldus prof. mr C. P. M. Romme, voorzitter van de Tweede- Kamerfractie der K.V.P., die gisteren in het kader van zyn landelyke tournée het woord voerde te Amsterdam. Massale luchtoeieningen boven Nederland Grote aantallen militaire vliegtuigen zullen van hedenavond tot Vrijdagmid dag oefeningen houden boven Texel, Vlieland, Terschelling, het grootste ge deelte van Ameland, een groot deel van het IJsselmeer, de Westeiyke helft van Friesland en de kop van Noord-Holland. Dit gebied is van hedenavond half elf tot morgenochtend tien uur onveilig voor burgerluchtverkeer tot op een hoogte van duizend meter. Op vrijwel hetzelfde gebied worden oefeningen tot onbeperkte hoogte gehouden op Donderdag van morgens acht uur tot 's middags twaalf _ar en van 's avonds kwart voor negen 'tot Vrijdagmiddag twaalf uur. Stakers vernielden drie turimachines De staking van 700 veenarbeiders in de gemeente Emmen, tengevolge waarvan 60 turf persmachines stilstaan, heeft haar rustig karakter verloren. Drie turfmachi- die nog onder stoom stonden, zyn door de stakers omver geworpen en onklaar gemaakt. De onder leiding van de E.V.C. staande staking is ontketend, omdat men het uurloon van 80 cent op ƒ1 wil brengen. Stakende Spaanse arbeiders met ontslag bedreigd De Spaanse regering heeft de stakende arbeiders (ca 10.000) in de industriefa- brieken te Bilbao en San Sebastiaan be volen vandaag weer aan het werk te gaan. Zij die hieraan geen gehoor zouden geven, worden met ontslag bedreigd. Loco-burgemeester in auto verongelukt Dodelijke ongelukken in Tilburg, R'dam, A'dam en Purmerend Gisteren is de 41-jarige heer J. va: Damme, loco-burgemeester van IJzen- dyke, by een botsing van een door hem bestuurde auto met een andere op het kruispunt BaroniebaanGoirleseweg Tilburg dodelyk gewond. De heer Van Damme was sinds kort voorzitter de boerenleenbank in IJzendyke en met bestuursleden van andere boeren leenbanken onderweg naar een verga dering. Deze anderen liepen by de bot sing lichte kwetsuren op. De heer Van Damme was vader van vyf kinderen. De 48-j. havenarbeider B. J. E. An tony van de Brede Hilledijk te Rotter dam raakte gisteren in de Rynhaven aldaar aan boord van de Arkeldijk be klemd tussen een hys en een ladder. Korte tijd later was hy overleden. Een zesjarig jongetje, dat op het Mer catorplein te Amsterdam de ryweg op rende, werd door een auto gegrepen op slag gedood. Een 94 jaar oude man, de oudste be woner van het verzorgingshuis ii_ Roeterstraat te Amsterdam, is gisteren overleden ten gevolge van brandwonden die de oude had opgelopen toen zyn kle ren in brand raakten doordat hy te dicht by een kachel was gaan zitten. Op de Kanaaldijk te Purmerend loor de 31-jarige motorrijder D. Hooy- berg aldaar de macht over het stuur, doordat hy in een kuil reed. Hij botste tegen een boom en was op slag dood. Andere ongelukken De 32-jarige M. uit de Ranonkelstraat te Amersfoort is in bad door electrische stroom gedood. Hy gebruikte voor de waterverwarming een dompelaar. Een verlengsnoertje, dat hy uit de dompelaar ■trok toen het water warm was, zette kraan onder stroom en toen M. de kraan aanraakte, werd hy gedood. De 22-jarige M. uit Mierlo kwam door ïn val van zyn fiets op het achterspat bord van een passerende auto. Aan de verwondingen is hy overleden. Op de Kethelweg te Vlissingen reed de 7-jarige Arie V. met zijn fiets tegen ee vrachtauto. Aan de zware hoofdwonde: die hy daarby opliep, is hy bezweken. De wankele basis van het Labourkabinet „Schaart U niet langer achter de anarchie van het Amerikaanse kapitalisme" TN EEN, buitensporig felle, rede in het Engelse Lagerhuis, heeft de afge- treden minister van Arbeid, Aneurin Bevan, de regering beschuldigd het aanhangwagentje te zijn van de Amerikaanse diplomatie. Hij beschul digde de minister van Financiën, Gaitskell, ervan, 100 millioen pond ster ling per jaar voor de financiering der bewapening „gestolen" te hebben uit het nationaal verzekeringsfonds, waaraan de arbeiders hebben bijge dragen. Mede door het feit, dat de minister van Handel, Harold Wilson, eveneens is afgetreden, heeft de kloof in het Britse kabinet zich angstwek kend verbreed. Het zal vandaag in het Lagerhuis spannen, aangezien bij de behandeling der begroting „brillen en gebitten" aan de orde komen. Het aftreden van Wilson was voorspeld, omdat hy achter Bevan staat, wat be treft de nadelige invloeden van de be groting op het sociale program van La bour. Wy herinneren er aan, dat Aneurin Bevan op felle uijze bestreed, dat voortaan patiënten by verstrekking van brillen en gebitten door de staat, de helft der kosten zouden moeten betalen. Uiteraard zullen de Labourleiders alle pogingen in het werk stellen een scheu ring te voorkomen. Uit de, in Amerika scherp becritiseerde, rede van Aneurin Bevan in het Lager huis, brengen wy het volgende naar n: Volgens Bevan zyn inflatie en MINISTER WILSON ook uit de regering DAT het nieuwe gebouw van de Raad van Arbeid te Maastricht op 1 Mei door de Commissaris der Koningin in Lim burg, mr dr F. Houben, zal worden ge opend. DAT Prins Bernhard op 24 Mei in Gro ningen wordt geïnstalleerd als erelid van de Groninger studentenrijvereniging De Ryclub. DAT voor het „B.G." te A'dam tegen de 48-j. A. Kamper wegens verraad e oplichting van Joden twaalf jaar mt aftrek is geëist. (Uitspraak op 7 Mei.). DAT de A'damse effectenfirma C. Lind en Zoon op 1 Mei 125 jaar bestaat. DAT 25 directeuren en employé's Franse reisbureaux van 5 tot 8 Mei land zullen bezoeken. DAT Zaterdag te Limmen (N.-H.) de bloembollendag van de Ned. Ver. tot Bevordering der wetenschappelyke Ver edeling van Siergewassen wordt gehou- Iden. DAT de Roka, de kruidenierswaren- 1 chocoladetentoonstelling van 115 Ned. Belgische fabrikanten, in de Ahoyhal te R'dam door burgemeester Oud is ge opend en tot Zaterdag zal duren. DAT tegen de vulpenreparateur J. B. te Landsmeer, die wegens zyn optreden als kruidendokter door het kantonge recht tot 8 dagen voorw. gevangenisstraf veroordeeld, thans voor de A'damse rechtbank f200 boete is geëist DAT de 40-j. Duitse dr Arno Arlt, ex- president van een „Standgericht", door het „B.G." te A'dam is vrijgesproken van lichtvaardige veroordeling van ir F. M. Loeb, waarvoor aanvankelyk 5 jaar opgelegd, en de rest van de zaak tot 7 Mei is rangehouden. DAT tegen de 32-j. wed. F. P.-S. te A'dam, die haar 13-j. dochtertje niet naar school stuurde, voor de A'damse recht bank bevestiging is geëist van het kan- tongerechtvonnis (een week hechtenis). DAT een collectie voor de Haak-in- actie t.b.v. de kankerbestrijding op de R'damse graanbeurs in enkele uren ruim f20.000 opbracht DAT minstens 168 geologen uit 18 lan den van 25 tot 30 Juni in Heerlen eer congres over de geologische service aar de steenkoolmynbouw zullen houden en op 2 en 3 Juli van Den Haag en Schevenin- gen uit o.a. het Westland bezoeken. DAT de Arnhemse econ. politierechter wegens smokkel van koffie f250 boete tot 3 mnd gevangenisstraf oplegde W. A. te Nijmegen, A. J. J. te Groesbeek (wiens vrouw werd vrijgesproken) twee Duitsers en deze zaak aan het licht is gekomen toen J. aangifte deed diefstal van f 10.000. DAT B. en W. van Utrecht de raad voorstellen, de prijs van het gas en de electriciteitstarieven te verhogen met resp. 1 cent per m2 en per KWU. DAT Hardinxveld besloten heeft tot de aanleg van een haven en het bouw rijp maken van een industrieterrein (4 ha), waarvan de totale kosten rond f426000 zullen bedragen. DAT Ged. Staten van Gelderland hun goedkeuring hebben onthouden aan dt bouw van een theehuis, belvédère er tuinmanswoning by het openluchtthea ter in Ede (kosten f 10.000). prysstyging in de gehele wereld veroor zaakt, doordat de V.S. het bewapenings programma niet geleidelyk genoeg be gonnen is. Dit programma kan meer schade aanrichten dan die landen, aldus Bevan, welke Amerika door de herbewa pening In toom wil houden. Engeland kan zUn nieuwe grote bewa peningsprogramma niet uitvoeren zonder zyn economie en die der gehele wereld te benadelen. „Schaart U niet achter de anarchie van het Amerikaanse kapitalis- aldus al weer Bevan. (Stalin, die een Oosters dutje deed, zal zich by die woorden de ogen hebben uitgewre- ?n. Red.). Voorts wees hy er óp, dat de Ameri kaanse bewapeningspolitiek een inflatie in het prijspeil over de gehele wereld heeft veroorzaakt en binnenkort de Ame rikaanse uitgaven zouden worden opge voerd tot zulk een percentage, dat dit gelyk staat aan de totale Britse uitga- Indien zulks gebeurt, dan zou df vraag naar schaarse grondstoffen de burgerlyke economie van het Westen, behalve die van Amerika, ondermynen. Gevolgen: Massale werkloosheid. Bevan stond op het standpunt, dat de levensstandaard en de sociale diensten geiyke tred moeten houden met het de fensie-programma. Aangezien de rege ring daarmede geen rekening hield, kon hy niet langer lid van de regering ven. Volgens hem zou het Russische i munisme in ieder Westelyk land een hele reeks Trojaanse paarden inzetten, indien de economie wordt ontwricht. Biykbaar had de minister van Financiën, Gaitskell, alle hoop op tegenhouden van inflatie laten varen. Na een uiterst persoonlyke aanval op Gaitskell, klonken er kreten van veront waardiging, doch Bevan herhaalde zyn beschuldiging en maakte een gebaar de ryen der Conservatieven, en zeide: „Wat is uw antwoord, wanneer vandalen hier binnen komen en hier gaan zitten?" Behalve de vacatures door het aftreden van Bevan en Wilson, is hier de functie van Lord zegelbewaarder vacant door het overiyden van Bevin. Alfred Robens wordt genoemd als opvolger van Bev Heel wapenarsenaal onder vloer gevonden Sergeant uit Papendrecht gearresteerd De sergeant-schipper le klasse H. uit Papendrecht is gearresteerd, daar hy van verdacht wordt voor duizenden gul dens aan legergoederen te hebben gesto len. Tydens een huiszoeking vond de mili taire politie onder de vloer van zyn ning geweren, stenguns, handgranaten, munitie, uniformen, enkele buitenboord motoren, manillatouw en andere goede ren, die werden herkend als eigendom men van het Korps Pontonniers. „Korea" troef op de Parijse conferentie De tolk brak een glas... De achtste week van de besprekingen der „plaatsvervangers" van de ministers van Buitenlandse Zaken, heeft te Parijs de impasse niet verbroken. Gromyko noemde Churchill de „troubadour van het Noord-Atlantisch Pact". Behalve Churchill moest ook McArthur het ont gelden, omdat deze de plannen voor de vestiging van Amerikaanse bases steun de. De Amerikaan Jessup was van oor deel, dat de Russen nog steeds de plan nen dwarsboomden om tot een overeen komst te geraken. De Fransman Parodi deed een recht streekse aanval op Rusland, door Gro myko mee te delen, dat de wereld thans gezien heeft, wat er met Korea is ge beurd, toen de Amerikaanse troepen er terugtrokken. Derhalve kon het Westen maar weinig vertrouwen hebben in de vredelievende bedoelingen der Russi sche regering. Hy las een citaat voor: „Sedert onheuglyke tyden is het denkbeeld der ontwapening een van de it geliefde vormen van diplomatieke huichelarij geweest", (dit citaat was af komstig uit „De geschiedenis van de di plomatie" geschreven door de Russi sche geschiedkundige E. V. Tarle). Tydens de zitting brak een tolk een glas, hetgeen Jessup aanleiding gaf tot de volgende opmerking: „Deze man breekt het glas met hetzelfde gemak, als sommige landen hun overeenkomsten schenden!" De strijd op Korea Nederlanders op zoek naar guerilleros De Nederlandse vrijwilligers op Korea hebben zich thans wederom in Noorde- lyke richting verplaatst en zich by hun onderdeel gevoegd. Het detachement is hierby in de reserve geplaatst en belast met de patrouillegang tegen guerilleros, die achter de frontlyn zyn achtergeble- Hoofdred. De Waarheid blijft buiten schot Redactie-vennootschap met „zit-redacteuren" Sinds" vorig jaar Augustus is De Waarheid de enige Nederlandse krant zonder hoofdredacteur. In plaats daarvan bestaat er een soort commanditaire ven nootschap, die collectief de redactie voert. Het lykt er op, dat by de struc tuur van de Waarheid-redactie gedacht n zoiets als het in Duitsland vroeger wel bekende systeem van „zitredacteu- Komen" straks de vennoten in moei- lykheden, dan worden ze aanstonds ver vangen door anderen, om de wezeniyke hoofdredacteur buiten schot te houden". Deze onderstelling werd gisteren geuit door mr B. Kist, officier van Justitie in Amsterdam, by de behandeling van het veelste smaad-proces tegen het com munistische blad. Merkwaardig genoeg ging geen van de betrokkenen op die veronderstelling van de officier in. Noch de twee „vennoten", die dit keer als verdachten figureerden, noch hn verdediger, mr H. P. C. de Bal- bian. Het ging om een zaak, die een half jaar geleden stof deed opwaaien. In de herfst van 1950 verdween n.l. op myste rieuze wyze de achttienjarige Wladimir Miroschni uit Amsterdam. De Waarheid schreef beledigende dingen over Wladi- mirs Hollandse stiefvader en Russische moeder. De verdediger had enkele ge tuigen gedagvaard, om de beweringen De Waarheid te staven. Maar wat zy zeiden, hadden zy „gehoord", of in De Waarheid gelezen! Omdat mr Kist het gevoel had dat niet e ware schuldigen voor de rechter ston- en, eiste hy lichte straffen: 50 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak op 1 Mei. Een echte lenteweek jj/IJ hebben dit voorjaar lang moeten wachten op droog, zonnig en vrij warm weer, maar nu is het er dan, al bleef tot op heden de temperatuur nog veel te laag. Met moeite steeg het kwik de middag tot 12 a 14 gr. C. Daar het hogedrukgebied zich langzaam meer Midden-Europa verplaatst. is b(j de wind meer naar Zuidelijke rich tingen gedraaid. Dit heeft tot gevolg dat belangrijk minder koude lucht wordt aangevoerd. Steeg het kwik gistermid dag op de meeste plaatsen al tot boven de 15 a 16 gr C., vandaag kunnen in het Zuiden en Oosten temperaturen van om streeks 20 gr. C. verwacht worden. Ook de kans op nachtvorst neemt af, daar het temperatuurniveau over het gehele etmaal aanmerkelijk hoger komt te liggen. Daar er nu overdag meer warmte wordt toegevoegd dan er 's nachts tijdens uitstraling weer verloren gaat, zal de temperatuur elke dag een trapje omhoog gaan. Depressies van de oceanen zullen voorlopig nog geen roei in het eten kun nen gooien, maar het genoemde hoge drukgebied dat ons dit fraaie voorjaars weer bezorgt, moet nu niet verder in de richting van de Balkan wegtrekken. In dit geval krijgen de oceaandepressies gelegenheid om haar invloed ook over onze omgeving weer te laten gevoelen. Voorlopig zijn de vooruitzichten nog vrij gunstig, zodat gedurende een groot deel van deze week nog op droog en over wegend zonnig weer kan gerekend wor den. WEERBERICHT Opnieuw fraai weer Tot morgenavond venvacht De Bilt: Droog en overdag zonnig weer met nog iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tus sen Oost en Zuid. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 5.24—19.53; maan 024 —«.53 uur. 28 April LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1