Lonen bevredigend, op prijzen nog te weinig controle INare dagen V-VA f'W* ™t NIEUWE LEIDSCHE COURANT J MAANDAG 23 APRIL 1951 ziel de L ook t eelde. •eg zijr reiken, egelmj K. Ju iverlies zelfs oortzet ii Oordeel van het C.N.V.: Vakbeweging heeft oog voor de moeilijkheden van de middenstanders (Van een onzer verslaggevers) HOEWEL DE REGERING aanvankelijk weigerachtig was om krachtig in te grijpen op het gebied van de prijzen, kan met enige erkentelijk heid worden geconstateerd, dat zij na de twee jongste besprekingen tassen de delegatie uit de ministerraad en de Raad van Vakcentralen meer begrip heeft getoond voor de opvatting van de arbeiders-vakbeweging. Op het ge bied van de lonen is o.i. een bevredigende oplossing gevonden. Aldus de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, toen hij op een persconfe rentie uiteen zette, hoe deze vakcentrale de huidige situatie op loon- en prijsgebied ziet. Het C.N.V. heeft nog wel enige wensen, vooral ten aan zien van de beperking van de luxe consumptie en van de niet-productieve investeringen. Op het terrein der prijzen heeft de Re gering besloten regelingen te treffen voor n. 0 de schoenen en voor de textiel. Verder heeft zij een stok achter de deur gezet, voor het geval een bepaalde branche niet medewerkt, ondanks de door de werkge vers- en middenstandsorganisaties afge legde verklaringen. Dan zullen nl. voor deze branche onmiddellijk prijsregelin gen worden afgekondigd. „Voor ons gevoel gaan deze maatrege len niet ver genoeg", aldus de heer Rup pert, maar wij zijn dankbaar, dat er een kentering te constateren is". Hij zette verder uiteen, dat naar zijn mening de marge-regelingen niet doeltreffend zijn. Het publiek kan op deze wijze onmo gelijk contróle uitoefenen en de contro leurs kunnen heel moeilijk een overtre- D ding constateren, daar hiervoor een diepgaand economisch onderzoek nood zakelijk is. De heer Ruppert sprak openlijk uit, dat z.i. vele middenstanders in een zeer moeilijke situatie verkeren, daar soms de kostprijs van een artikel hoger is dan de toegestane verkoops prijs. Hef C.N.V. heeft hier zeker oog voor. Op onze vraag, of het C.N.V. bindende prijsregelingen voor alle artikelen afge kondigd zou willen zien, antwoordde de heer Ruppert ontkennend. Het C.N.V. wil de goederen verdelen in drie cate- Advertentie) treilt E Verdrijf de periodieke pijnen J en dat lome, lusteloze gevoel# direct en afdoend met eenpaar# Tulpenrallye begonnen Den Haag was drukke startplaats Vanmorgen vroeg vond op de Lange Vijverberg in Den Haag, voor het ge bouw van de K.N.A.C., de start plaats van de équipes, die voor de 3e internatio- ■nale tulpenrallye de residentie hadden gekozen als vertrekpunt. De verkeerspo litie had voor een uitstekende regeling zorggedragen, zodat de deelnemers geen moeilijkheden ondervonden-van het zeer drukke verkeer, dat in de ochtenduren in het centrum van de stad voorbij komt. Alle deelnemende équipes, waarbij zich talrijke Engelsen bevonden, waren optimistisch gestemd over het verloop van de meer dan 3000 km lange rit door Belgic, Frankrijk, het bergland van Auvergne, de Vogezen en de Ardennen, el hadden verscheidene ervaren automo bilisten de nodige voorzorgsmaatregelen genomen om de speciale etappes zonder strafpunten te kunnen afleggen door het meenemen van speciale kaartleeslampen, chronometers, en andere grote en kleine accessoires, waarbij de sneeuwkettingen en het toegestane extra reserve-mate riaal natuurlijk niet ontbraken. Ken Wharton, de man, die reeds tweemaal de tulpenrallye heeft gewonnen, was weder om met zijn gele Ford komen opdagen, evenals het vorig jaar met Langelaan als tweede bestuurder. Een teleurstelling was het. toen bekend werd dat het team N C M. Bernaards—M. Gatsonides zich had laten schrappen wegens ohverwach: te moeilijkheden. Behalve in Den Haag zijn er deelne mers gestart in Harrogate. Kopenhagen, Rome, Brussel, Parijs, Milaan, Bern en Monte Carlo. Vijf vliegenthousiasten naar Amerika Wie zullen de geluMigen zijn? Wie zullen de gelukkigen zijn. die van 28 Juli tot 16 Augustus in de Ver Staten mogen vertoeven, om onderricht te wor den in navigatie, motorkennis enz. en om lessen te krijgen op de linktrainer? Het zullen slechts vijf jonge Nederlandse luchtvaartenthousiasten zijn, die hiervoor in aanmerking komen. Zij moeten nog worden aangewezen. De vijf gelukkige Nederlanders, die door twee ouderen begeleid zullen wor den, zullen deel uitmaken van een groep van 110 jongeren, en 21 begeleiders uit Canada, Engeland, Frankrijk, Italië Zwitserland, Noorwegen, Zweden, Dene marken. Spanje. Brazilië. Mexico en Por tugal. Zij zullen de gast zijn van de Amerikaanse Civil Air Patrol (de CAP), die een paar weken voor de aanval op Pearl Harbour werd opgericht met het doel de militaire luchtvaart behulpzaam te zijn bij het beveiligen van de lands grenzen. Het ligt in de bedoeling in de toekomst een volledig uitwisselingsschema voor de jeugd over de gehele wereld op te stel len. Want de jeugd van alle landen kan elkaar via de luchtvaart leren kennen, zo meent major-general Lucas Beau. commandant van de CAP, die ons het bovenstaande mededeelde. Voorschot op toeslag voor pensioenen gevraagd Het Tweede-Kamerlid Van Sleen (P.v. d.A.) zal Dinsdagmiddag aan minister Van Maarseveen mondeling vragen wan neer liet reeds meermalen aange kondigde wetsontwerp inzake de toeslag op de pensioenen zal worden ingediend. De heer Van Sleen informeert verder of de minister het niet nodig vindt ln afwachting van de wet een voorschot uit te keren. H. J. Orri, vice-consul van de repu bliek Panama te Amsterdam is, op 1 Mei 25 jaar aan dat consulaat verbonden. gorieën: Artikelen, die van vitaal belang voor het levensonderhoud van ons volk; 2. Artikelen, die wel van essentieel belang zijn, maar die door kwaliteit of uitvoering naar de luxe sector neigen; 3. Luxe goederen. Alleen voor de eerste groep zou men prijsregelingen afgekon digd willen zien. Die zouden dan met productievoorschriften gepaard moeten om een „vlucht in het luxe artikel" bij de fabrikanten te voorkomen. Investeringen Ook de investeringen zou de heer Rup pert in drie groepen willen verdelen. De investeringen, die direct op de productie zijn gericht, moeten niet worden belem merd. De luxe-investeringen (luxe auto's .d., die alleen boekhoudkundig op de investeringslijst thuishoren) zullen sterk beperkt moeten worden en de tussen groep zal sterk in het oog gehouden moeten worden. Wat de lonen betreft is naar het deel van het C.N.V. een bevredigende op lossing gevonden. De Regering heeft ers duidelijk uitgesproken, dat de consumptie-beperking niet meer dar 5 pet. behoeft te bedragen, als de econo mische situatie geen verslechting ver toont. Bij duurzame overschrijding van d< 5 pet. komt dat meerdere voor compen satie in aanmerking met inachtneming de dan gebleken achterstand. heer Ruppert sprak de wens uit, dat het tijdstip waarop en de vorm w; deze compensatie verleend moet worden door werkgev—s en werknemers in de Stichting van de Arbeid overeenstem ming bereikt zal worden. De Stichting moet hierover immers een eenstemmig voorstel aan de Regering doen. Voortgezet overleg t overleg wordt op allerlei punten voortgezet. Zo wordt nu reeds overleg gepleegd met de interdepartementale Commissie over tempo en wijze van de verdere looncompensatie. Met minister Albregts wordt overleg gepleegd ove productieverhoging en de wijze, waarop de arbeiders in de resultaten hiervan kunnen delen. Ook over de vraag of er wanneer de Wachtgeld- en Werkloos heidswet moet worden ingevoerd, gaat het overleg door. Tenslotte wordt met het ministerie van Economische Zaken gesproken over eventuele maatregelen ter beperking van de luxe consumptie. Bezuiniging bij de Ned. ambassade in Londen Het Nederlandse overheidsapparaat Londen is de laatste jaren belangrijk i gekrompen, zo blijkt uit het verslag o\ 1949 van de Algemene Rekenkamer. Op 1 September 1943 waren aan de Nederl. Ambassade en bij de tijdelijke diensten in de Britse hoofdstad nog 268 personen werkzaam en een jaar later slechts 213. Dit getal was op 1 Januari j.l. gedaald tot 42 hoofdambtenaren en 126 hulp krachten, terwijl bij de bijzondere dien sten in totaal 26 personen werkzaam De Ned. K. v. K. in San Franscisco (adres: 417 Market Street, San Franscisco, California) beschikt over speciale adres boeken voor Hawaii en Alaska. (Advertentie; Verfris uvi mond en geniet van de geionde. verhittende \fjRjG0- I Internationaal gebruik van Maas bepleit „Sleutel voor oplossing van waterwegenkwesties" De sleutel voor de oplossing van alle Europese waterwegenkwesties moet den gevonden in een internationalisatie van de Maas volgens de beginselen v het plan-Schuman. Dit wordt gezegd een motie, die gisteren te Maastricht aangenomen op een belangrijk water wegencongres van vooraanstaande inge nieurs en industriëlen uit Nederland, België en Duitsland. Voorts wenst men niet alleen een verbinding tussen de Rijn en de Schelde via West-Brabant, maar ook een verbinding RijnMaas via Venlo en een kanaal tussen het Albert- en het Julianakanaal. „Het moet thans mogelijk zijn eer waterweg tot stand te brengen, die het Noordfranse industriegebied met de grote Noordzeehavens zal verbinden", zei de Ned. oud-minister van Waterstaat ir M. Ch. E. Bongaerts. „Alles is technisch klaar om de Maas haar functie als grote Westeuropese verkeersader te doen vullen. Het is alleen de vraag of daar toe ook op politiek terrein de goede wil aanwezig is." De vergadering stond onder leiding van prof. dr ir H. Gelissen. De Tijgerhaai na drie maanden terug Na een afwezigheid van bijna dri maanden keerde Zaterdagmiddag in Rotterdam op haar basis terug de onder zeeboot Tijgerhaai. onder commando luit. t. z. Ie kl. J. van Nieuwenhuizen. De bemanning werd o.m. begroet door de commandant van de onderzeeddenst prof. Vening Meinesz, wiens assistent dr R. Dorrestein de reis van' Lissabon af had meegemaakt om zwaartekrachtmetingen te verrichten. Nieuwe regeling melkvoorziening niet eerder dan 21 Mei Het jongste besluit van het Bedrijf schap voor Zuivel inzake de melkvoor ziening van West-Nederland, zal nog maals in het bestuur van het bedrijfschap te sprake komen. Dit betekent dat eer nieuwe regeling op zijn vroegst zal kun nen ingaan in de vierweekse periode die op 21 Mei begint. Zolang het besluit var het bestuur niet door de regering is goed gekeurd, zal de bestaande toestand wor den gehandhaafd. De Zwitserse regering heeft het parlement de opening ener legatie "adonesië voorgesteld. De Wegenwacht kan geen politie werk verrichten bij opstoppingen e. Indische Nederlanders kunnen niets beginnen „Als ze het wisten, zouden velen liever in Indonesië blijven" Van de 920 repatriërenden die Zater dag in Rotterdam de Sibajak verlieten, waren er slechts 279 die inkomsten heb ben en wier huisvesting verzekerd is. Vroeger konden deze mensen in DUW- kampen worden ondergebracht, maar nu deze voor de Ambonezen gereserveerd zijn, moet er naar hotels en pensions worden uitgezien. „Het zou beter zijn", aldus de heer M. C. van Lunen. contactambtenaar bij het Hoge Commissariaat te Djakarta, die de reis meemaakte, „indien Indische Neder landers en anderen die nog nooit Neder land hebben gezien, voor hun vertrek er op attent werden gemaakt dat ze hier eigenlijk niets kunnen beginnen en wer den voorgelicht omtrent de huisvesting. Velen zouden dan waarschijnlijk maar liever in Indonesië blijven". Nieuw proces der Amhonnezen De Ambonnese militairen, die onlangs met de Kota Inten en de Atlantis in Ne derland zijn aangekomen en terstond na hun aankomst in Nederland zijn ontsla gen als tijdelijk K.L.-militairen, hebben heden een geding aanhangig gemaakt voor het militaire ambtenarengerecht te 's-Gravenhage, waarbij zij vernietiging der ontslagen verzoeken. Hun klaagschrift is o.m. gegrond op hun dienstvoorwaarden bij het K.N.I.L., die op hun tijdelijk K.L.-dienstverband van overeenkomstige toepassing zijn verklaard. Voorts stellen zij, dat Nederland krach tens art. 54 der R.T.C.-regeling landstrijd krachten de kosten van hun indiensthou- ding, nu zij door de schuld van Neder land en de R.I. niet tijdig naar hun derland Ambon zijn teruggebracht, op de R.I. mogen verhalen. Kerkdienst Republiek Zuid- Molukken Het Bureau Zuid-Molukkon deelt me de dat het eenjarig bestaan van de repu bliek der Zuid-Mólukken, Dinsdag 24 April a.s. des middags 4 uur zal worden gevierd door een kerkdienst in de Ge reformeerde Valkenboskerk hoek Zui- derparklaanLoosduinse weg, Den Haag. Om 7 uur zal in Hotel Centraal, Lange Poten, een officiële receptie worden ge houden, waar iedereen kan gelukwen sen. Uit de 12 woonoorden der Ambon nese vroegere K.N.I.L.-militairen zullen afgevaardigden naar Den Haag komen. De Indonesisering der Garuda Indonesian Airways Minister Wemmers heeft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Algera verklaard, dat er geen tegenstel ling is tussen de verklaring van zijn ambtsvoorganger, volgens wie de K.L-M. 30 jaar de directie zal voeren van de Garuda Indonesian Airways en de mede deling van de Indonesische minister Djoeanda, dat de G-I-A. in negen jaar zal worden ..geïndonesiseerd". Vragen over vrijstelling ver eveningsheffing Aan minister Lieftïnck heeft het Twee- de-Kamerlid De Haas (KVP) schriftelijk de vraag voorgelegd, waarom de facili teiten voor hen, die van de verevenings heffing zijn vrijgesteld, slechts ten goede komen aan instellingen welke een v ziening treffen bij de Stichting Pensioen fonds Volksgezondheid en Maatschap pelijk Werk. De heer De Haas meent, dat de overige verzekeringsinstellingen hierdoor worden achtergesteld. Het Ned. fregat Dubois zal op 21 22 Mei een bezoek brengen aan Farsund (Noorwegen), waar een gedenksteen wordt opgericht voor vier in de wereld oorlog omgekomen en aldaar begraven Nederlandse vliegers. Wereldsituatie is nog „zeer ernstig" Shinwell wijst op 200 Russische divisies De Britse minister van Defensie, Shin well, heeft in een rede over de inter nationale toestand verklaard, dat de we reld thans een zeer kritieke tijd door maakt. waarin van alles mogelijk is. Hij van oordeel, dat het aantal Russische divisies 200 bedraagt, waarvan er vele tegen het Westen kunnen worden inge- Bovendien wordt in de Sowjet-Unie de vliegtuigproductie op grote schaal ter hand genomen. Aangezien dit alles een ernstige bedreiging van de vrede vormt, moet Engeland wel voortgaan zich krach tig te bewapenen. Ook minister Marshall heeft in een toespraak te Frederick in de staat Maryland de wereldsituatie uiterst gevaarlijk genoemd. Daarom moet ook Amerika juist voortgaan met het ver groten van zijn militaire kracht, ten ein- 'e een wereldoorlog te voorkomen. Kiesrecht der kleurlingen in Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse volksraad heeft met 77 tegen 65 stemmen het door de minister Binnenlandse Zaken, Dönges, inge diende wetsontwerp op het kiesrecht der kleurlingen in eerste lezing aangenomen. De bedoeling van het wetsontwerp is de kleurlingen hun eigen afzonderlijke vertegenwoordigers te geven. Het wetsontwerp werd in eerste lezing aangenomen na een geanimeerd debat. nadat alle amendementen met 75 tegen 65 stemmen waren verworpen. Strijd om de bedrijfsorganisaties assurantietussenpersonen Voor de Hoge Raad heeft advocaat- generaal prof. Langemeyer geconclu deerd tot vernietiging van het vonnis van de kantonrechter te Amersfoort van 17 Januari j.l., waarbij de instelling (door minister- Lieftinck) van nieuwe bedrijfs organisaties van de assurantie-tussenper sonen niet rechtsgeldig werd verklaard. Advertentie Van het eri van School en Kerk Beioepingsweik R. W. Steur te Ouddorp. Aangenomen: naar Bennekom (2e pred. pi.) A. Terlouw te Tiet jerk iFr.); naar Workum (twee vac.) E. J. Beker te Voorhout en D. J. Spaling Dzn te Noordwtjkerhout. Bedankt: voor Nieuw-Lekkerland (Dorp, le pred. pi.) J. T. Doornenbal te Oene; voor De Meern S. G. J. Goverts te Katwijk aan den Rijn; voor Aalsmeer (3e pred. pl.) Ph. Loggers te Nigtevecht; voor Gouderak W. L. Tukker te Delft; voor Groningen. J. Godthelp te Zwyn- drecht. Beroepbaar: cand. R. Alers, Corn. Muschstraat 16, Rotterdam. Geref. Kerken Beroepen: te Goënga cand. R. Strij ker te Nijeveen. Aangenomen: naar Katwijk aan Zee (vac. W. van Boeyen) A. L. Bos te IJsselmonde; naar Schiedam (vac. J. A. Schep) G. Brinkman te Amsterdam-W.; naar Tzum cand. J. Kuntz te Assen, die bedankte voor Blokzijl. Hornhuizen— Kloosterburen. Enumatil. Minnertsga, Ten PostOverschild, Nieuwolda en Woldendorp. Geref. Gemeenten Beroepen: te Enkhuizen Chr. van Dam te Werkendam. Dorpelingen zorgden samen voor een nieuwe school Zaterdag werd in Waterlandkerkje (Z. VI.) een nieuwe school geopend. Voor de inrichting en afwerking van het we gebouw, dat de trots is van het welijks 600 zielen tellende dorpje, werd door de bevolking f 3600 bijeengebracht. Om de bouwkosten zo laag mogelijk te houden, werkten vele ingezetenen be langeloos mee bij de aanvoer van zand, het egaliseren van het bouwterrein enz. De commisaris van de Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, prees Zaterdag de gemeenschapszin in dit dorp. HOE DE SCHEPEN REILEN EN ZEILEN «.ard n. R'dam; Abbekerk 22 Aden n. R'dam, Alloth 22 S. Franc, do Sul, Alblasserdljk 22 Brownsville, Alcyone 22 Madras n. R'dam. Aldabi 22 Antw. n. B. Aires. Aldegonda 20 Pladjoe n. Bangkok, Aletta 20 Talok Anson, Algenib 21 Dungeness n Baltimore, Alkaid 21 Quessant n. P Alegre. Altair 23 Ria Gran de do Sul, Almkerk 23 Manilla n. R'dam. Alwaki 21 N. York n. B. Aires. Amstelkerk 23 Winneba. Amstelstad 22 Pondicherry, An- dijk 21 Havana n R'dam. Annenkerk 21 Ade- boui N. BABENDSZ 21 Caen: Bacchus 22 Parama- ibo; Bali 21 Mimikoy n. A dam; Bantam 22 Pt Said n. Hollandia; Bernisse 22 Bilbao: ijk 22 Sagmento; Blitar 23 R'dam: Bloemfontein 21 Kp Verde n. Beira: Blue Boy 23 Kiel n Kopenhagen: Boissevain 22 Mauritius: Britsum 20 Tamataoe n. Lor. Mar ree Helle 22 Antw.: Brem 22 R'dam; 22 'Belawan n. A'dam; Biscaya 23 Galveston, CALAND 22 Bordeaux: Carpo 22 Drogheda n. Sas van Gent: Casablanca 20 Suez; Ca- sana 22 Gothenburg n. Antw.; Celebes 22 Singapore. Ceram 21 Finisterre n. Calcutta; Ceronia 21 Genua: Caltex Den Haag 21 St. Vincent: Caltex Pernis 23 Finisterre n. Si- don: Caltex Utrecht 22 Algiers n. R'dam; Caltex Leiden 22 Tunis n. Sidon: Cistula 21 Saloniki; Cleodora 20 Thursdayeilanden; Cottica 23 Barbados, Corllla 21 Malta naar Hamburg. DELFLAND 21 St. Pa\'s Rock; Domburgh 21 Bordeaux n. CasabL: Drente 21 Singap. n L. Angeles: Duivendrecht 21 Freetown; ECHO 23 A'dam: Eemland 22 Hamburg: Elmina 26 Antw. n. Duala: Escaut 21 Adam n. Parijs: Esso Den Haag 22 R'dam n Aruba: Etrema 22 Karachi: Enggano 22 Hamburg. FLANDRIA 21 Havre n Duinkerken; Fries land 23 Belawan: Felipes 21 Pladjoe; Feroi- ca 21 Bordeaux n. Huil: GAASTERLAXD 22 Kp Trio n B. Aires: Ganges 22 R'dam: Ganymedes 23 Laguaira, Garoet 23 Aden n. R'dam: Gouwe 21 Vincent n Monrovia; Gooiland 21 B. Aii n. A'dam; HAGNO 21 Liverpool. Hast I 21 R'dam: II 22 Brunsbuttel: V 20 Goole; Haarlem 22 Al werpen A'dam: Hecuba 21 Start Poii Helder 21 Barbados. Helena 21 Aznen n dam: Hera 21 Azoren n. W.-Indië; Herse 23 Demaraia: Hoogland 20 Londen; ILOS 22 N. York: JAVA 21 Makassar n. A'dam: Djakarta: Klipfontein 21 Teneriffe n. Am- irdam; Kota Agoeng 21 Sinabaja n. N.Y.; ita Gede 21 Guardia; Kortenaar 21 KU- kaldy; LANGKOEAS 24 Soeraabaja n. Makassar. Langlecscott 21 Hongkong n Yokohama: La- tenberg 21 R'dam; Laurenskerk 22 Monro via; Lekkerkerk 23 Karachi n. Calcutta: Leopoldskerk 22 Genua n Calcutta: Leuve- haven 23 Gothenburg n. R'dam: Lieve Vrou- f/ekerk 22 Stromboli: Linge 24 Casablanca; Lindekerk 23 Aden n. Basrah: Loenerkerk 22 Kuweit: Lutterkerk 22 Hamburg n. Antw.; Loosdrecht 22 Gibraltar n R'dam; Lopper- um 21 Gibraltar: Leny 21 Bordeaux. MAAS 23 Mobile. Maashaven 22 R'dam: Hacona 19 Hongkong n. Tarakan: Malvina :2 Kaapstad n. B. Aires: Manoeran 21 Quis- sant n. Saffi: Mapia 21 Suez n. Adam; Ma- tiekerk 23 Aden n. Sydney: Mentor 21 Dun geness n. Oran; Midas 21 Havre n. Napels: Molenkerk 20 Muscat n. R'dam: NASSAUHAVEN 23 Gothenburg: Niger- room 22 Pt Noire; Noordwijk 22 C. Vecchia: ettie 22 Hobro n. Wlsmar; OOTMARSUM 21 Antw.: Odysseus 21 Dun- mess: Orion 22 R'dam: Oranjefontein 23 Durban n. A'dam; Overijssel 22 Genua n. 'dam: PAPENDRECHT 22 Berchyhead; Paula 21 Bangkok; Poseidon 21 Pleymouth n. Teign- rth: Pr Alexander 22 Antw. n. Montreal: Fred. Hendrik 22 Kp. Race: Pr. Willem II 22 Hamburg; Pr. Willem --HI 22 Hamb Pr. Willem van Oranje 21 Quissant n. Lon- RAKI 21 Menado: Roebiah 22 Palembang B. Papan: Rocpat 21 lie de Bas n Ma- assar: Rondo 21 Rangoon: Rossum 22 Ccn- RottI 23 Soerabaja:: Rijn 22 Quessant n. Huelva: Rijnhaven 22 Casablanca:: Rufina 20 Trinidad n Kingston: Rosemarie 21 Londen: SALATIGA 21 Tarakan n. Calcutta; Strvpe Hamburg n Liverpool; Samarinda 22 Bah- Minachtend deed Dirk: Poe.... bang waar zie je ons voor aan.we zijn op de plassen wel aan golfslag gewend.... Dan gaan we zeeheld spelen, spotte Arie. De dames werden gewekt, doch zij waren traag in het opstaan en het water was reeds lang gewassen. Tijd voor het eten moest er zijn, meen de Rie, daarna had zij nog een boodschap in het dorp te doen en Arie rekende hoeveel tijd hem nog van het tij overbleef, het was wei nig... veel te weinig. Hij sjorde alles vast wat los stond of lag en hij controleerde het touwwerk. Waarom hij dat deed, vroegen de meisjes. We gaan straks dansen, antwoordde hij kort. Ah... fijn... zijn de golven groot? Dat zal je straks zien! Eindelijk gaf Rie dan toch verlof om te ver trekken en kalm gleed de boot de haven uit en dwarswinds snelde zij het Hollandse Diep over naar de mond van de Nieuwe Merwede. De boot helde zwaar over, doch de deining was nog licht. Teleurgesteld zagen de meisjes naar de simpele golfjes en Dirk vertelde hoeveel er ger het op de plassen kon spoken. Arie glimlachte slechts. Aan het huis van de Deen keerde het tij, de sterker wordende wind joeg het nu ebbende wa ter op en hoger rezen de golven, zij rezen tot zij witkrullend kwamen aanstuiven. De boot werd wild, zij huppelde en slingerde, steigerde op en kwakte neer en Jacques werd bleek rond zijn neus. Ik ga nog wat slapen, zei hij en als een blok viel hij op de buikdenning neer. De geestdrift der meisjes daalde; met starre ogen zagen zij naar de aanrollende golven en zij zwegen stil. De golfslag op de plassen is toch anders, erkende Dirk en krampachtig kneep hij in het boord van de boot- Ik ben niet bang, maar moet het zeil niet neer£ informeerde Wim. Arie glimlachte slechts en Rie zong een pla gend lied van ferme jongens en stoere knapen. En de boot rees en daalde, hoog spatte het water op bij het oprijzen van een nieuwe golf en het schuim viel op een triest gezelschap neer. De meisjes gleden naast Jacques neer, hun magen begonnen te rebelleren, krampachtig schokten zij met het hoofd en... Hettie begon... Met trots stelde Maddie dit later vast... Hettie begon... dit kon zij niet aanzien. Zij zag nog net hoe Rie een emmer in Hetties arm schoof en toen werd zij solidair met haar vriendin. Eensgezind schokten zij op en neer boven een emmer, naast hen'kreunde Jacques zachtjes. Heb je een drijvend ziekenhuis, vroeg bij het binnenschutten, de sluis meester van de Ot- tersluis. Ooh, kinderen hebben zo hun eigenaardig heden, lachte Arie. 't Is ruw buiten... je hebt een goed schip, maar je had er genoeg aan, antwoordde de sluis- meester terwijl de sluisdeuren dicht gingen. De pijn was geleden, de zieken werden ge zond en in de verhalen van Dirk werden de gol ven steeds hoger, zij groeiden zelfs uit tot meer dan torenhoge watermassa's. IL Tijdens de afscheidsmaaltijd, die op bevel van Rie een feestelijk karakter moest hebben, had Arie zijn gasten gevraagd of zij nog steeds het water verkozen boven het asphalt der steden. De antwoorden waren zeer verschillend ge weest. Rie had met de haar eigen openhartig heid gezegd dat zij een revue prefereerde boven de hooggeroemde rust der Hollandse rivieren. Hoewel er toch wel iets van het water uitging... iets... och, ze kon niet alles zeggen wat zij dacht... Wim beweerde dat hij als een vernieuwd mens terug ging naar de plichten van alledag. Het wa ter was het universele geneesmiddel tegen ka potte zenuwen. Dirk was geestdriftig over de thuisvaart... die bonken water waren machtig, maar op de plas sen kon het ook aardig spoken. Ah... monsieur, was alles wat Jacques zei, en in zijn ogen vonkte daarbij een eigenaardige gloed. Hettie wist geen antwoord, er was nog geen afstand genoeg tussen haar en het avontuur. Maddie zou direct weer willen wegvaren voor een tocht, die wat haar aangaat, tot de winter mocht duren. Deze antwoorden, doch meer nog de gelaats uitdrukkingen van zijn gasten, gaven Arie Boo gaard stof tot nadenken. Er klopte iets niet, de woorden omhulden de gedachten. Hun ogen waren onrustig ais die van opgejaagde en gepijnigde mensen. Zulke schich tige ogen had Arie ook gezien, in de oorlogs jaren, na een bombardement. (Wordt vervolgd) Pedel v. St Maartensdijk werd gehuldigd „Weet alles, kent iedereen en vergeet niets" (Van onze Amsterdamse correspondent) Vele bloemstukken sierden de woning an de vermaarde pedel der Vrije Uni versiteit. de heer L. W. van Sint Maar tensdijk. ter gelegenheid van zijn 25- jarig jubileum, dat Zaterdagmiddag in het hoofdgebouw der Universiteit werd gevierd. U hebt aldus prof. dr F. W. Gros heide. die het rectoraat vervult tijdens de afwezigheid van prof dr H. Dooyeweerd een mooie functie en een eigen posi tie. U bent een middelpunt voor hoog leraren en studenten. Een speciale band bindt u aan de rector-magnificus. die wel de touwtjes in handen heeft, maar de pedel laat alles tot zijn recht komen. Er zijn beroemde pedellen geweest Dee uit Leiden en Van Pommeren te A'dam maar de heer Van Sint Maar tensdijk behoort ook bij de beroemdhe den onder de pedellen. Hij is iemand die de V. U. alles weet, iedreen kent en niets vergeet. Zeldzame trouw en grote liefde voor de Gereformeerde universi teit kenmerken deze man, die zijn ambt met blijdschap, vreugde en met veel wijsheid heeft waargenomen. Alle hoog leraren zijn op hem gesteld. Uit hun aam bood de professor enige geschen en aan: een salontafel, een paar etsen a een rookstandaard. Na deze hartelijke toespraak voerde da rector van het studentencorps NJDD.D., de heer B. Woltjer, het woord. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM (Gem. Univ.). 17 April. Ge daagd. doet. geneeskunde W v d Ban, H H Koricbos. E J Emanuels. S Oderkerk en H Bakker, allen te Amsterdam. AMSTERDAM. Doet. ex. rechten (vrije studierichting) E. P. Wellenstein. cand. ex. theologie R. Boerma. UTRECHT. 21 April Geslaagd: semi-arts k. M. van Rijn. Utrecht, mej. H. Berkel. ld., levr. J. v. Driel, id.. W. M. van Bochove. Zeist. S. L. H. M. v. d. Fuhr, Utrecht. W. v. Donselaar. Hilversum. A. J. Swaak, Utrecht. H. J. M. Custers. Eindhoven. E. J. Sartorlus. Rotterdam., J. W. J. Hamilton. N1J- •n. S. J. Nijdam. Bennekom. F. M. van Pelt. Kerkdriel. Tand-arts-ex.: mej. J. van Rossen, Rotterdam. Z. W. H. Bos. Sneek. C. D. Bakker. Winterswijk, mej. J. J. Ameling. Zeist. E. J. B, Wiegers. Dordrecht. Vee-erts- H R Wlemer. Rotterdam. Doet. Ger- aanse letteren: A. J. Kuhlemeler. Utrecht Benoemingen Chr. Onderwijs Benoemd tot hoofd van de Chr. school te >n (Dr) IJ. Westra te Siegerswoude. tot on- irwijzer(es) aan Chr. V.G.LO.-school te Alphen aan den Rijn W. P. Salverda te Kol- h ~'~t i. Sarc 20 I Joe n Miri: Scherpendrecht 22 Sld< terdijk 22 Belawan n N. York: Soestdijk 22 Malta n Ind Stad Arnhem 22 Savona: Stad Leiden 21 Philadelphia: Stad Vlaardin- gen 23 Vlaardlngen; Sliedrecht 21 Abadan: Sumatra 22 Belawan; Sunetta 22 Gibraltar; Seaham 22 Delfzijl; TARAKAN 23 Pt. Said n B. Papan. Tegel- Positie K.LM.-vIiegtuigen Indonesiëroute Thuisreis: PH-TDE (Eindhoven) van morgen op Schiphol: PH-TDH (Holland in Cairo; PH-TDB (Walcheren) vannacht in Bangkok. Uitreis: PH-TDG (Gouda) te midder nacht uit Bangkok: PH-TDD (Delft) gis teravond uit Karachi. Emigrantenvluchten Sydney: PH-TDK (Amsterdam) vanochtend te Calcutta; PH-TET (Tilburg) gisteravond in Sydney. rette totaal 1479 719 Prijz» per kg: vette koeien f 255—285. f 235—255. 200—230, varkens (lev. gew.) 182—175. IJMUIDEN, 23 April. Besommingen Trel- lers: IJm. 10 25300. 2 treilers met f 45.000. Loggers SCH 412 2950, 249 9760. IJM. 204 1885. KW 78 2760. 130 1415, 41 2620. 129 4920, 7 5620. 125 2725, 91 1633, 166 2110, 64 1510. 170 2300. 169 1920. 155 1510, 107 2215. 108 1765. 17 2100. 15 2300, 1830, Kotters: IJM. 230 860, 229 1290, 276 1290. 228 980. 277 1120. RO 3 1340. Ba 33 2040. KW 34 1310, 94 1W0. 210 870. 27 1100. 53 1270. 77 1170. WATERSTANDEN DEN HAAG. 23 April Mannheim 3.23 (onveranderd): Trier 226 (-0.10): Keulen 2 65 (4-0.03); Ruhrort 4.78 0.04); Lobith 1093 (-0 02): Nijmegen 8 68 (-0.04): Arnhem 8 60 (-0 02): Eefde IJssel 3.87 (-0.08): Deventer 2.88 (-0.09); Namen La Plante 1 68 (-0 02): Borgharen 41.03 (-023): Belfeld beneden 11.83 (-0 33); Grave beneden 5.11 (1.01); Lith 110 (-0.08); Vreeswijk 0 66 (-0.08). Verzoeken om oorlogsschade wachten nog even De termijn van een jaar. waarbinnen men een verzoek kan indienen om eer toegekende t ~>orlopige herstel- of her- bouwfinanciering om te zetten in een financiering op basis van de wet mate riële oorlogsschade, zal. zoals men weet. worden verlengd. Het betreffende wets ontwerp wordt nu spoedig ingediend. De behandeling van de reeds ingediende verzoeken zal echter geruime tijd in be slag nemen. Adressen van zieke kinderen, die het Chr. orgaan van de stichting Zonne glans willen ontvangen, kunnen worden opgegeven bij mej. G. E. J. H. Grosheide Amsteldijk 83, Amsterdam (Zuid). Meij. Chr. school te Rozenburg mej. E. Maasland, aan school m. d. Bijbel Heerjansdam mevr. A. Simons-van 't Hooft Barendrecht (tijd.). Hel lied dei aethergolven DINSDAG 24 APRIL. HILVERSUM I, (402 m.) KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Lichte muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de rouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 VOor de ers. 10.15 Gram. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 An gelus. 12.03 Concert. 12.30—12.33 Land- en douw. 12.50 Sport. 1.00 Nieuws. 1.20 Act. (mus. muz. 2.00 Gey. progr. 2.53 Zang en 3.15 Gram. 3.30 „Ben je zesUg?" 4.00 Voor dc zieken. 4.30 Ziekenlof. 5.00 Voor de sren. 5.45 Gram. 6.00 Voor de jeugd. 6.15 Sport. 6.24 „Dit is leven", causerie. 6.30 uur Volksuniversiteit: D. G. Ruarius „De struc tuur van de persoonlijkheid". 7.00 Nieuws. 7.15 Actualiteiten. 7.23 ..Hier ls Europa". 722 Politiek overzicht. 8.00 Nieuws. 8 05 De ge wone man. 8.12 Kamermuziek. 820 ..De zomer komt in 'l land", klankbeeld. 10.05 ..Sint Paulus en de Europese mens", causerie. 1025 Omroeporkest, Omroepkoor en solisten. 1020 Gram. 10.34 „Gesprek met mijn zoon". 10.45 Avondgebed. 11.00 Nieuws. 11.15 Sport. 11.25- 12.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM H (298 m.). AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 720 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 U. Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram. 9.30 Gram. 10.30 Voor da vrouw. 10.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Dr J. F. J. Baesjbu „Bloed- en moedermelkcentrales". 11.30 Voor de zieken. 12.00 Salonorkest. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.40 Plano. 1.00 Nieuws. 1.15 AVRO-Allerlcl. 120 Financieel weekoverz. 1.30 Orgel. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Gram. 3.30 ..Onze Amerikaanse buren". 4.00 Gram. 4.30 Voor de jeugd. 4.50 Kinderkoor. 5.20 Jazz muziek. 5.45 Ds F. C. Kamma: „Godsdienst bij de Papoea's ln Noord-Nleuw-Gulnea". 6.00 Nieuws. 6 15 Piano. 6.30 Lichte muziek. 7.00 „Paris vous parie". 7.05 Zang en piano. 720 Fanfare-orkest. 7.50 Reportage. 8.00 Nieuws. 8.05 Act. 8.15 Gev. programma. 9.15 De Ant woordman. 9 35 Operamuziek. 11.00 „Goede Moed", causerie. 10.15 Strijkkwartet. 10.45 Buitenlands overzicht. 11.00 Nieuws. 11.15— 12.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Voor de arbei ders. 1225 Wegrber. 1.00 Nieuws. 1.10 Gev. programma. 2.00 Schoolradio. 3.45 Gram. 4 00 Filmprogramma. 5.00 Voor de kinderen. 5.55 Weerber. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 620 Orkest concert. 7.00 Hoorspel. 7.30 Vrouwenkoor. 8.00 Hoorspel. 9.00 Nieuws. 9.15 Causerie. 9.30 uur Discussie. 10.30 Instrumentaal ensemble. 10.45 Parlementsoverzlcht. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Parlementsoverzlcht. 12.15 Mil. ork. 12 45 BBC Northern Orchestra 1.45 Voor de kleuters. 2.00 Voor de vrouw. 3 00 Salonork. en sol. 3 30 Voor de soldaten. 3.45 Instrum. kwintet 4.15 Mrs Dales Dagboek. 4.30 BBC Welsh Orchestra 5-15 Orgelspel 5 43 Lichte muz. 6 15 Muz. causerie. 6.45 Hoorspel 7 V) Nieuws. 725 Sport 7.30 Hoorspel. 8 00 Opera- koor en -orkest en solisten. 9 00 Gev. progr. 9.30 Klankbeeld. 10.00 Nieuws. 10.15 Act. 1020 Dansmuz. 11.00 Voordracht. 11.15 Lichte muz. 1126—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 11.45 Gram. 1222 Gram. 1.00 Nieuws. 115 Lichte muziek. 1.45 Gram. 2.00 Schoolradio. 3.30 Pianorecital. 4.00 „GoUlengte Plezier". 4.35 Gram. 5.00 Nieuws. 120 Gram 5.15 Voor de kleuters. 5.30 Gram. 5.50 Boekbespr 6 00 Studentenleven. 6.30 Voor de soldaten 7.90 Nieuws 7.30 Gram. 720 Syndicale kroniek. 8.00 Hoorspel 9.10 Gram. 9 15 Omrocpork. 9.45 Act. 10 00 Nieuws. 10.15 Dansmuziek. 10.45 Verzoekprogramma. (11.15 Nieuws.) BRUSSEL 484 m. 12.05 Omroeporkest. 1.00 Nieuwe. 1.10. 120 en 2.00 Gram. 4.00 Koorconcert. 4.30 Piano recital. 420 Gram. 5.10 Verzoekprogramma. 6.30 Gram. 7 00 Omroeporkest. 7.45 Nieuws. 8.00 Gram. 8.15 Groot Symphonle-orkest en soliste 9.30 Gram. 10.00 Nieuwe. 10.15 Gram. 1025 Nieuws. 11.00 Dansmuziek. 1125 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5