ïlicumc Criteria Gtimrant V Drieduizend militairen kregen in dit weekeinde licht arrest loofdofficier in De Wittenberg spreekt van „concentratiekampmethoden" Zware rode tegenaanvallen over gehele front Bevan, de Britse minister van Arbeid, diende zijn ontslag in Een scheuring verwacht in de Labour-gelederen Wist IJ MAANDAG 23 APRIL 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. ƒ1.72 per maand; ƒ0 40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste Jaargang No 9209 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaateasUcfi is ^rbtcv» tngn bert in tegfjeaspoet" LONEN BEVREDIGEND, OP PRIJZEN NOG TE WEINIG CONTROLE „Revolutie-stemming bij het 1rader" RUIM DRIEDUIZEND officieren, onderofficieren en manschappen, die voor herhalingsoefeningen in de legerplaats Wittenberg op de Veluwe zijn ondergebracht, hebben gedurende het weekeinde tezamen en in vereniging licht arrest moeten ondergaan. Deze in de geschiedenis van de Koninklijke Landmacht ongekende maatregel werd hun op- gelegd, omdat enkele militairen zich in Apeldoorn zouden hebben misdragen. De verontwaardiging over dit optreden van de kampcom mandant is zó groot, dat een hoofdofficier sprak over „concentratiekamp- ïjlmethoden" en dat vele reserve-officieren overwegen óf ontslag te vragen 3 óf hun beklag bij de Koningin in te dienen. H Reeds kort. aldus „Trouw" boterde het niet tussen de commandant van het kamp overste J. J. A. Beaumont, en de voor het gereed maken van de legerplaats eer der opgekomen officieren en onderoffi cieren, doordat de kampleiding dezen als recruten binnen de hekken van het toen een staat van wording vertoevende kamp wenste te houden. Desondanks heeft dit kader, niet ontmoedigd, dag en nacht als paarden gewerkt om de troep enigs zins te herscholen. Op grond hiervan en ook omdat vandaag de drie bataljons Indonesië-veteranen voor de oefening Achilles het kamp verlaten, verwachtte dat overste Beaumont gedurende het weekeinde enige vrijheid van beweging iu verlenen. Echter, Zaterdag tijdens het middag appèl reed de overste zonder zijn batal jonscommandanten maar te zien in een radiowagen langs de troep en maakte op vyze bekend, dat niemand Zater- i Zondag de legerplaats zou mogen verlaten, omdat enkele soldaten zich in Apeldoorn hadden misdragen. Zou iemand toch uit het kamp vertrekken, u hU met streng arrest worden ge straft. Bovendien zou 's Zondags de dienst als op werkdagen moeten worden ver richt, inclusief exerceren. De verontwaardiging over deze maat regel bleef niet beperkt tot het kader de manschappen van de onder de wa penen geroepen „jongens uit Indonesië". Ook de aan de staf van het kamp ver bonden officieren en onderofficieren wa rn zeer verbolgen. Zo onthulde een officier, dat onder het kader van de staf een revolutiestemming heerst. Vooral het optreden van overste Beaumont tegen enige reserve-officieren die tegen de maatregel bezwaar maak ten, wordt fel gelaakt. Immers hij ontzag zich niet deze voor hun manschappen in het krijt tredende officieren met oneervol ontslag te bedrei gen, hun o.a. toevoegend „dat hij wel zou zorgen dat zij weer als soldaat zouden worden opgeroepen." Vogeler komt vrij, aldus Boedapest Over de Brit Sanders wprdt gezwegen Robert Vogeler, de 40-jarige Ameri kaanse zakenman, die op beschuldiging spionnage door een Hongaars ge rechtshof tot 15 jaar gevangenisstraf was veroordeeld en reeds 17 maanden in ge vangenschap heeft doorgebracht, zal „uitgewezen" worden, aldus een mede deling van het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken te Boedapest. In een kort communiqué wordt ge zegd, dat de Verenigde Staten hadden aangeboden verscheidene „gerechtvaar digde" eisen van de Hongaarse regering in te willigen en dat maandenlange derhandclingen tot een overeenkomst hadden geleid. Het communiqué vermeldde niets de Engelsman Sanders, die tegelijk met Vogeler tot 13 jaar werd veroordeeld. Zij werden op 21 November 1949 gear resteerd en op 21 Februari 1950 gevon nist. Beiden waren in dienst van de „In ternational Telephone and Telegraph Corporation". Twee Hongaarse medewer kers werden ter dood veroordeeld en terechtgesteld, drie anderen kregen ge vangenisstraffen van 5 tot 10 jaar. Vogeler's vrouw, die met. haar beide kinderen in Wenen vertoeft en Belgische van geboorte is, zeide het nieuws niet te kunnen geloven, voordat haar ma deur zou binnenstappen. Zij had nog geen officieel bericht ontvangen. Amerikaanse gezant in Boedapest heeft gezegd, dat de verklaring juist was, i dat hij niet wist of Vogeler reeds in vrij heid was gesteld. Niet meer naar België op collectieve pas Tenzij men identiteitsbewijs kan tonen Toeristen kunnen voortaan alleen per touringcar op een collectieve pas eer dagtocht naar België maken, als zij te vens een wettig identiteitsbewijs bezit ten en de reis heen en terug over de zelfde grenspost maken. Verder is be paald, dat collectieve passen slechts kun nen worden verkregen bij het ministerie zelf, bij de commissarissen der Koningin in de provincies ten behoeve van de hun provincie wonende Nederlanders verder bij de burgemeester van de stad van inwoning. Vooral de laatste bepaling vormt een ernstige bedreiging voor de toeristencen tra in het Zuiden van het land (vooral Limburg), waar toeristen uit het hele land komen om van daaruit dagtochten naar België en Luxemburg te onderne men. Tot voor kort kon de commissaris der Koningin in Limburg een collectieve pas voor de in Zuid-Limburg met va- cantie zijnde Nederlanders uitschrijven. Dat kan nu niet meer. De WV's, de Federatie voor het per sonenvervoer en de touringcaronderne mingen hebben bij de regering gepro testeerd. 't Gemmoer om de figuur van McArthur TaftTrumans politiek een aanmoediging tot aggressie Generaal MacArthur zal a.s. Donderdag naar Chicago gaan en daarna naar de staat Wisconsin. Door de regering in Washington werd geweigerd commentaar te geven op een bericht, dat McArthur half jaar geleden zo zeker was van verwinning op Korea, dat hij presi dent Truman zijn tweede divisie aanbood voor dienst in Europa. Tijdens het onder houd tussen Truman en McArthur op het eiland Wake, zou laatstgenoemde zulks Truman hebben medegedeeld. Nadat Chinese troepen Korea waren binnenge vallen, zou McArthur om een meer ag- gressieve politiek hebben gevraagd en de op Wake bereikt eensgezindheid steeds verloren zijn geraakt. Deze berich- waren oorspronkelijk gepubliceerd door de „New York Times". De Republikeinen beschuldigen de re gering er van opzettelijk eenzijdie be richten te publiceren over het op het eiland Wake verhandelde. Op het jaar lijkse banket van de Amerikaanse ver eniging van dagbladuitgevers, heeft de Republikeinse senator Taft verklaard, dat de politiek van Truman inzake Korea aanmoediging tot aggressie" is. De democratische senator Douglas was van oordeel, dat het bombarderen van Chi nese luchtbases een wereldoorlog ten ge volge kan hebben. Pétain nog niet overleden Hoewel enkele bladen Zaterdag reeds bericht hadden, dat maarschalk Pétain overleden was, meldt Reuter, dat de toe stand van de 94-jarige „nog uiterst hache lijk" is, maar de dood nog niet is inge treden. Hij is dermate uitgeput, dat het toedienen van de „laatste Sacramenten" meer dan een uur heeft geduurd. Telegrafische gelukwensen aan de Koningin Met het oog op de beperkte openstel ling van de postkantoren op Koninginne dag verdient het aanbeveling telegram men aan de Koningin met gelukwensen t.g.v. haar verjaardag vroegtijdig liefst vóór Zaterdag a.s. aan te bie den. Deze telegrammen worden verza meld en op 30 April afgeleverd. Minister Stikker in Zwitserland en weer thuis Minister Stikker, die Vrijdag in Mün- chen een tentoonstelling opende, heeft Zaterdag in Zürich met twee leden de Zwitserse bondsraad gesproken de problemen die samenhagen met de betrekkingen tussen Zwitserland e Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. Gisteravond keerde de minister naar Den Haag terug. Communistisch initiatiei in Korea? Van Fleet„Als de vijand ziet, wat ik zie, dan kan hij wel naar huis gaan" Volgens Reuterberichten van hedenmorgen, zijn communistische strijd krachten aan het gehele Noord-Koreaanse front zware tegenaanvallen be gonnen. Er is een hevige strijd met de verbonden troepen gaande. De Roden hebben een 24 kilometer breed bruggenhoofd over de Imjin, ten Noorden van Moensan, gevestigd. Ten Oosten van de weg SeoelKoemwha, in de centrale sector dus, is een communistische troepenmacht ter sterkte van een divisie doorgedrongen. Voorts is ten N.W. van Tsjoentsjon, dus even beneden de 38ste breedtegraad een wig in de stellingen der Verbondenen gedreven. Stafofficieren te Tokio verklaarden, dat dit de grote aanval zou kunnen betekenen. omstandigheden een beslissing in de log op Korea mogelijk was. Ook gaf Van Fleet tenslotte toe. dat de communisti- President Carmona in Lissa bon begraven Het stoffelijk overschot van President Carmona van Portugal werd bijgezet in het Jeronimos klooster te Lissabon, waar Portugal's beroemdste mannen begraven liggen. Bij de begrafenis was ook e krans gezonden van H.M- Koning Juliana. Twee reuzen van slagschepen naar Europese wateren Twee 45.000 ton metende Amerikaanse oorlogsschepen, de „Missouri" en de „Wis consin", zullen deze zomer een oefen tocht maken naar Europese wateren. De „Missouri" is kortgeleden naar de V.S. teruggekeerd, na een actieve dienst op Korea van zes maanden. In verband met dit algemeen tegen offensief, hebben op verscheidene pun ten der fronten de Verbondenen zich in gegraven. De Roden vallen aan in gol ven en in het Westen zwermden zij over de rivier de Imjin. In weerwil van de ontzaglijk zware verliezen zetten de Chinezen hun aanvallen voort en vooral ook bij Hwatsjong wordt verwoed ge vochten. Ofschoon V.N.-officieren over tuigd zijn, dat de Chinezen kunnen wor den tegengehouden, geven zij toe, dat de strijd een zeer ernstig karakter heeft ge kregen. Tot dusver zijn er van het front nog geen berichten gekomen over deeF- en van communistische vliegtuigen de gevechten. Amerikaanse zware bommenwerpers, bombardeerden vlieg velden in Noord-Korea met succes. Lt-generaal van Fleet de nieuwe bevel hebber van het 8ste Amerikaanse leger, sprak aldus: „Als de vijand zou kunnen en wat ik zie, dan zou hij naar huis illen gaan!" Hij gaf geen antwoord op de vraag, of onder de huidige politieke Den Oudens tactiek vond navolging Luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden heeft de in Indonesië opgedane ervaring het bestrijden van guerilla's op de meest succesvolle wijze toegepast aar front in Korea, hetgeen door de Ameri kaanse legerleiding onmiddellijk werd nagevolgd en de resultaten zeer ten goe de is gekomen. Hiermede heeft het Ne derlandse detachement zich bijzondere roem en waardering van Amerikaanse zijde mogen verwerven. Dat wordt medegedeeld in het K.B., waarbij overste Den Ouden posthuum benoemd werd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde sche concentratie van meer dan 500.000 thans wel een groter bedreiging vormde dan veertien dagen geleden. Burgemeester Oud heeft Zaterdag in gezelschap van Zwitserse regerings autoriteiten een bezoek gebracht aan de Keukenhof te Lisse. Rotterdams eerste burger ontving van één der charmante hofdames van Jacoba van Beieren een programma. Soestdijk moest twee uur wachten Prins Bernhard als telefonist voor zijn gevolg Minister Nicolini hield zelf toezicht bij het opknappen van het hotel IN HET HOTEL LLAO-LLAO in het Argentijnse merengebied is Prins Bernhard dezer dagen als telefonist opgetreden. De minister van P.T.T. had namelijk aangeboden, dat alle leden van het gevolg van de Prins een gesprek met Nederland konden voeren. Doordat de aansluiting met Soest dijk niet wilde vlotten, moest Koningin Juliana in Nederland zeker twee uur wachten. Prins Bernhard benutte de tijd om de familieleden van zijn gevolg aan te kondigen, dat hun mannen of zoons aan het toestel kwamen. Als een der laatsten kwam de Konin gin aan de lijn. De prins kon vertellen, dat zijn gezondheid niets meer te wen sen over laat. Binnen twee uur hadden negen leden van het gezelschap met hun huis geproken. De adjudant van de Prins, luitenant ter zee Eibers, kreeg zijn Ame rikaanse vrouw, die juist kennissen te Hilversum bezocht, aan de telefoon. Mevr. Eibers werd deze avond nog ver scheidene keren uit Argentinië opgebeld, want om duistere redenen verbond de telefoonjuffrouw steeds weer met Hil- Werkende vulkanen De reis naar het hotel, vanuit de Chileense hoofdstad Santiago, had de Prins een goede indruk van het Chi leense landschap gegeven. Van Santi ago naar Puerto Mott vloog men ruim 1000 km over werkende vulkanen, grauwe bergmassieven met be sneeuwde toppen en het indrukwek kende merengebied. Per auto werd de tocht voortgezet naar Port Varas, waar schoolkinderen met honderden Nederlandse vlaggetjes voor het hotel stonden. De kleine Ned. kolonie uit de omgeving was aanwezig. Geruime tijd sprak Prins Bernhard met de 66- jarige Brigida Amtz, die in Nederland is geboren en reeds 44 jaar in Chili Politieke wolken boven de Theems! Haagse jongen kreeg een klap erf viel dood neer Tragisch gevolg van ruzie om kleinigheid Een zeer tragische gebeurtenis speelde zich gistermiddag omstreeks vijf ui huis aan de Jacob Catsstraat te Den Haag. De 13-jarige scholier C. kreeg van zijn inwonende toekomstige zwager, de 27-jarige A. v. T. een klap, die hem het leven kostte. Er was onenigheid ontstaan over het snijden van brood, waarbij ten slotte de vuist van laatstgenoemde uitschoot, D. tegen het hoofd raakte. De jongen zakte in elkaar en bleef dood liggen. Hangende het vooronderzoek, waarbij uit sectie de doodsoorzaak zal moeten blij- Van T. in arrest gesteld. Westerling te Djakarta? Het hoofdbureau van politie en alle sectiebureaux te Djakarta hebben vol gens de correspondent van de Telegraaf aldaar officiële circulaire ontvangen, welke waarschuwt een oog fe houden op de heer Westerling. Men vermoedt name lijk dat deze zich te Djakarta ophoudt. Kom bij rijproef in auto met twee reflectoren De politie ziet momenteel streng toe op de verplichting (sinds 1 Januari) tot in twee reflectoren aan een auto. Er zijn te dezer zake reeds verschil lende bekeuringen gevallen, zo schrijft de A.N.W B. Het komt de laatste tijd ook herhaal delijk voor dat examinatoren weigerden rijproef af te nemen, daar de auto's de gegadigden verschenen, niel twee reflectoren waren voorzien Daar een examinator geacht wordt, in dt in der wet, de auto te besturen, is hi; 'olkomen gerechtigd te weigeren een rij proef af te nemen in een auto, waarin hi; volgens het nieuwe wegenverkeersregle ment een bekeuring kan krijgen. lid van de linkervleugel van het kabinet. Zijn aftreden is bedoeld als protest tegen de gevolgen, die het bewapeningsprogramma van vier en een half milliard pond op het programma van sociale maatregelen zou hebben. Hij verzette zich met kracht er tegen, dat de Britten in de toe komst voor hun brillen en kunstgebitten zullen moeten betalen. Eveneens wordt de positie van de minister van Handel, Wilson, zeer verzwakt geacht. Er hangt te Londen een zekere crisissfeer en volgens Reuter zullen de algemene verkiezingen er door worden verhaast. en opmerkelijke rede verklaard, dat slechts „een of andere politieke on zinnigheid de val van het Labourkabi- ;t zou kunnen bevorderen". Het grote probleem is nu of Bevan zal trachten binnen de partij een sterke op positie te formeren tegen premier Attlee de andere partijleiders, of dat hij ge dwongen zal worden een nieuwe, dissi dente socialistische partij te vormen. De meerderheid van Labour in het La gerhuis bedraagt vijf zetels; er zijn er echter twee vacant, zodat er inwerkelijk- heid slechts twee Labourstemmen meer uitgebracht kunnen worden dan Conser- Het officiële communiqué uitgegeven door het bureau van de premier, zegt, dat Bevan is afgetreden uit protest tegen de begroting, die hij verkeerd achtte op grond van de hoge defensie-uitgaven. Hjj verwierp de begroting, omdat deze .prijsstijgingen als een middel tob ver mindering van de consumptie door bur gers" beoogt. Dit betekent volgens Bevan, begin van het teniet doen dier socia le voorzieningen, waar de Labourpartij juist zo bijzonder trots op is. Zoals hierboven aangeduid, verwacht" en hiervan ook gevolgen voor de mi ster van Handel, Wilson, omdat deze het met Bevan's critiek eens is. Het op zienbarende besluit, van Bevan werd Za terdag genomen, na een onderhoud met Attlee in een Londens ziekenhuis, waar Attlee nog steeds behandeld wordt. Zeer binnenkort zullen de benoemingen van minister van Arbeid en van grootzegelbewaarder, welke functie wijlen Ernest Bevin bekleedde, worden bekend gemaakt. Vermelden wij nog, dat Bevan er voor verantwoordelijk dat door het parlement het drie jaar oude gezondheidsplan werd aange- Het ontbreekt uiteraard niet aan aller lei speculaties en inderdaad zijn er waar nemers, die van mening zijn, dat het einde van de, nu 15 maanden oude La- bourregering nabij is. Minister Shinwell DAT dr ir W. J. Droesen tijdens het studieverlof van mr W. Rip zal optreden als voorzitter van de commissie grond gebruik der Stichting voor de Landbouw. DAT de in 1944 kapotgeschoten Gerar- damolen te Heyen <L.) Zaterdag fees telijk weer in gebruik zal worden ge- DAT het Drentse Rode-Kruiscentrum te Assen officieel is geopend. DAT opsporing is verzocht van de 51-j. W. J. Dobber te Gramsbergen (Ov die op 13 April in overspannen toestand zijn woning heeft verlaten en op 15 April nog in Den Haag is gesignaleerd. DAT het treinverkeer Den Haag Breda gisteravond ernstig werd ver traagd door een spoorstaafbreuk tussen de Rotterdamse stations Beurs en DP- DAT Koningin Juliana Donderdag tij dens haar bezoek aan Rozenburg twee poppen in oude Rozenburgse kleder dracht voor de Prinsesjes zal ontvangen. DAT een studiecommissie voor de landbouwambachten is geïnstalleerd on der voorzitterschap van ir P. W. Bak ker Arkema, rijkslandbouwconsulent voor landbouwwerktuigen te Wagenin- gen. DAT de K.L.M. in Mei weer enkele emigrantenvluchten zal maken naar N. Zeeland en Canada. DAT het opnemingsvaartuig Luymes van de Kon. Marine in Schiedam te water is gelaten en gebruikt zal worden bij het in kaart brengen van de zee bodem binnen de Ned. territoriale wa terlijn. DAT in Boxmeer (N-Br een bijl is gevonden, die waarschijnlijk dateert uit het bronzen tijdperk (1500 v Chr.). DAT de Duitser H. is aangehouden wegens vier inbraken te Lemiers bij Vaals, twee te Wijlre, één inbraak te Vaals en één te Heerlen. DAT het nieuwe gebouw van de poli- tieradiozender in het Varenkamp te Bilt- jven Woensdag zal worden geopend- DAT de Keukenhof te Lisse Zaterdag werd bezocht door minister Joekes en diens Belgische collega Van den Daele alsmede door burgemeester Oud van R'dam, vergezeld van een aantal Zwit- DAT mr G. H. M. Delprat, oud-direc teur-secretaris van de Ned. Bank en ere lid van de Ned Spaarbankbond, op 83-j- leeftijd in A'dam is overleden. DAT te Oostzaan een kippenei van 12 12 gram is gelegd, waarin zich behalve twee dooiers nog een normaal gevormd eitje in een aparte schaal bevond. DAT voor de R. v. C. tegen de ex-bur gemeester van Putten, Klinkenberg, 18 j, is geëist en 19 Mei uitspraak volgt. DAT de Mij Nederland 2 nieuwe vracht schepen bestelde, beide van 10.000 tot 11.000 ton. DAT ook dit jaar weer z.g. eerste-dag- omslagen in de postzegelhandel ver krijgbaar zullen zijn t.b.v. de eerste dag m uitgifte van de zomerzegels 1951. DAT mr C. J. de Bruyn Kops, kan tonrechter te Deventer, in gelijke functie benoemd te Utrecht. DAT de Nat. Bouw Mij te Tilburg met f589.700 laagste inschrijfster was de bouw van een lagere textieldag- school te Tilburg (hoogste f720.000). ,t in Leeuwarden op 10, 11 en 12 Juli de toogdagen van de Chr. Boeren- en Tuindersbond worden gehouden. DAT de laatste ruwmandenmakerij die in Huizen is overgebleven sedert de afsluiting van de Zuiderzee. Zaterdag uitgebrand en tevens 15 gedemonteerde houten zomerhuisjes verloren gingen. DAT in de plaats van wijlen mr F. Poggenbeek te R'dam tot Statenlid van Zuid-Holland is benoemd C. Gestelt (V.V.D.) te R'dam. DAT de R'damse rechter mr 1 Noyon benoemd is tot raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. DAT een nieuwe luchtvaartovereen komst is gesloten tussen Nederland India, i.v.m. de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië. DAT van Amerik. zijde bij de Ned. Dok en Scheepsbouw Mjj te A'dam een tanker van 21.000 ton is besteld. DAT Nederland voor ƒ250.000 Franse wijnen zal importeren in ruil kaas. woont. Zij is tientallen jaren lerares ge weest en woont samen met haar zuster Wilhelmina Regina, die nog steeds aan verschillende scholen in de omgeving onderwijs geeft Beide dames, die uit Rotterdam afkomstig zijn, hoorden pas van het gevolg van de Prins, dat de straait waarin zij gewoond hebben door het bombardement met de grond gelijk is gemaakt. Nadat de Ned. gezant dr Kasteel tot de ChileensArgentijnse grens was meege reisd, werd de tocht voorgezet op een in Nederland gebouwde boot. Hotel opgeknapt ANEURAN BEVAN „gebitten en brillen". vatieve. Mochten de Conservatiev tegenstemmen, en Liberalen en verschil lende Labourlieden hun voorbeeld vol gen, als in het Lagerhuis over de begro ting wordt gestemd dan zou het kabi net Attlee ten val zijn gebracht. Men kan de situatie ook zo zien. dat het aftreden van Bevan een overwinning betekent voor de min. van Financiën. Hugh Gaitskell. die zelf zou zijn afge treden, als hij zijn zin niet had gekregen inzake de „belasting' van brillen en tan den. Het aftreden van Bevan leiding tot een hartelijke briefwisseling tussen hem en Attlee, waarbij aan de zaak van Labour en het socialis me" op de voorgrond werd geplaatst. Twee minuten staan straks weer de treinen stil De Ned. spoorwegen zullen de twee minuten stilte op de nationale herden kingsavond 4 Mei, van acht tot 8.( ook dit jaar in acht nemen. Alle treinen en alle rangeerdelen over het gehele net zullen dan stilstaan. Het hotel Llao-Llao, was reeds lang ge sloten en helemaal opgeknapt Minister Oscar Nicolini is er zelf heen gereisd om toezicht te houden. Ook een hotel in de nabijheid werd geopend, zodat de Prins daar bij een uitstapje met de ski lift de lunch kan gebruiken. Er is in de buurt volop gelegenheid tot zeilen, vis sen en paardrijden. Het hotel ligt in een van de Argentijnse natuurreservaten. Van het terras af heeft men het uitzicht op meren en bergen, die doen denken aan het Noorse landschap met de fjorden. Daar Prins Bernhard had meegedeeld, dat hij niemand kon ontvangen, was de omgeving van het hotel geheel afgezet. Elke avond heeft de Prins geestdriftig gekegeld. Na afloop kreeg minister Nico- linie, de leider van de Argentijnse ploeg, een Nederlandse vlag met de namen van de Nederlandse kegelaars. Een soortge lijk geschenk ontving de Prins van de Argentijnse aanvoerder. Op een receptie ter ere van Prins Bern hard heeft het hoofd van de Argentijnse atoomonderzoekingen, prof. dr Richter, bevestigd, dat in Argentinië atoomener gie wordt vrijgemaakt volgens een geheel nieuwe methode. Gistermiddag is de Prins in een Argen tijns regeringsvliegtuig naar Tres Ar royos, bij Bahia Blanca. vertrokken. Hij zou daar tot vandaag blijven, om de Ne derlandse R.K. landbouwkolonie te be zoeken. Oude man neergeslagen en beroofd Sok vol zand diende als knuppel In de nacht van Zaterdag op Zondag is op een woonschuit in de Prinsengracht te Amsterdam een oude man bewusteloos geslagen en van ongeveer achthonderd gulden beroofd. De oude man, de 64-jarige gepension- neerde gemeente-werkman J. B. Worm hout, was 's avonds uit geweest en kwam omstreeks half twee thuis, d.w.z. op tot woonschuit verbouwd sloepje. Toen hij het deurtje van het bootje opende, was er iemand binnen, die hem op hetzelfde moment een klap op het hoofd gaf met een met zand gevulde kous. Toen Wormhout kort daarna weer bij kennis kwam, bleek de overvaller te zijn verdwenen met een portefeuille, waarin ongeveer 800 zat. Het was duidelijk dat de rover al enige tijd in de woonschuit had rondgescharreld. De peluw van het bed was geheel opengeknipt en de inhoud was over de vloer uitgestrooid. Het boot je was grondig doorzocht. Wormhout werd aanvankelijk naar een ziekenhuis vervoerd, maar is daarna bij familie ondergebracht. De gevolgen van de klap waren niet ernstig. Vader overreed zijn eigen kind In Zuidbarge (gemeente Emmen) heeft een vader zijn eigen kind met een trac tor overreden. Door het schudden en stoten moet het driejarige meisje uit de cabine zijn gevallen en onder de wielen van een aanhangwagen zijn terechtge komen. Het kindje was op slag dood. De heer Vos uit Erica bracht met een tractor met aanhangwagen kunstmest van Zwartemeer naar Zuidbarge. Bij zijn woning nam hij zijn dochtertje op de wagen. In Zuidbarge moest Vos de wagen met kunstmest achter de boerde rij brengen. Toen de tractor-combinatie stilstond, kwam de vader tot de ontdek king dat zijn dochtertje was verdwenen. Hij vond het kind dood op het erf van de boerderij liggen. Polen en Duitsers vinden elkaar De Poolse president, Bierut, is voor een officieel bezoek in Berlijn aangekomen. Hij werd op het station begroet door pre mier Grotewohl en leden van het Oost- duitse kabinet. Bierut zal met Oostduitse leiders belangrijke besprekingen voeren. Ook een Russische delegatie vergezeldt de Poolse president De Oostduitse pre sident Wilhelm Pieck gaf te kennen: „Ware vriendschap tussen Polen en Duitsland is thans mogelijk, daar beide landen thans anti-imperialistisch zijn. Binnenkort wordt een nieuwe handels overeenkomst gesloten." WEERBERICHT Aanhoudend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Licht tot half bewolkt, droog weer. Vannacht weinig wind en plaatselijk lichte nacht vorst. Morgen overdag zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen en weer iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 5.26—19.51; maan onder 6J)7. 28 L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1