eit terachutisten streden verwoed om meter van heuvel 519 Zeven doden en zestig gewonden vormden de prijs elke Centrale stierenkeuring te Alkmaar Chr. zangvereniging „Halleluja" te Katwijk in het goud Recente ontdekkingen van de rijksdienst voor bodemonderzoek Nog betere perspectieven voor gladiolencultuur flEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 21 APRIL 1951 De hele dag trilden de hergen van het vuren (Van onze oorlogscorrespondent Allied van Sprang aflUTET DE PARACHUTISTEN aan het Westelijk front. April 1951. ïitgin; Y1 £je regen klettert troosteloos uit een inktzwarte hemel. Op het jtafkwartier in de enkele overgebleven hutten van een platgebrande :e kampong wekken fluisterstemmen elkaar. Ie „Fred...l" „Ja...?" „Drie uur... opstaanl" We zijn met alle h0 kleren aan in de slaapzaak gekropen. Dat is warm en veilig. We iet te hoeven ons dus niet meer aan te kleden. In het donker tasten we naar indivld© wapens en de munitie. Verder stopten we wat blikjes rantsoenen i onze zakken. En we vullen de veldflessen. „Opschieten....!" spoort een officier DOS in een gummi-cape aan. We stommelen naar de weg en klimmen in de natte firnlgepg. Het is zaak zo weinig mogelijk a rumoer te maken. Ook licht is verboden. n. De koplampen van de jeeps zijn dan ook tot 'n gloeiende spijker afgeschermd. Zo verlaten we in de stromende regen de kampong. Overal stuiten we op soldaten. We hebben de jeeps al spoedig moe ten achterlaten. De weg was levensge vaarlijk vanwege de gladheid. Glibbe- /er smalle sawahdijkjes lopen verder. We kunnen de donkere „Rapport over de luchtsteun!be veelt de generaal. „Precies waar we hem hebben wil- nknettert het uit de luidspreker. De generaal knikt tevreden. Hij is bezig een blikje spaghetti met toma tensaus leeg te lepelen, dat zijn op passer voor hem opgewarmd heeft. Maar geen ogenblik verliest hij de heuvel voor hem uit het oog. Van twee kanten worden de Chinezen de heuvelkam gedreven. Daar ne Mustangs en Corsairs hen onder Vooral de napalmbommen richten figuren om ons heen niet herkennen. Aan de stemmen horen we echter, dat het onze mensen zijn. Ze hebben de nacht ingegraven in de heuvel doorge bracht. In de regen en in de kou. Nu maken ze zich klaar voor de opmars. Bij het aanbreken van de dag zullen ze twee zijden naar het rivierdal af zakken. Een artilleriebeschieting met zeventig stukken zal de aanval inlui den. Daarna is het aan de infanterie n met het luchtsteun de heuvel te „L compagnie..^.?" «Hier." „Allemaal klaar....?" Sergeanten zoeken in het donker hun mensen bij elkaar. Er wordt gemopperd gescholden. -Men scharrelt de uit rusting bijeen. Het is allemaal nat en stug. Moeizaam helpt men elkaar met het omhangen van de ransels. „Volgen....!" klinkt het bevel. Stuk voor stuk nemen ze de geweren de loodzware kistjes met munitie op. En stil verdwijnen ze in ganzen- Dver de kam van de heuvel. Tege lijkertijd brandt het artilleriebombarde ment los. Er is eigenlijk de hele nacht door geschoten. Het waren echter maar inoidentele projectielen. Nu is het een machtige barrage uit vele vuurmonden. Een gigantisch zoeklicht heeft de heu- in een sterke stralenbundel gevan gen. Dat vergemakkelijkt het richten aanzienlijk. En een schier eindeloze re- van granaten boort zich overal in de heuvelwand. Nu en dan is er een fosforgranaat bij. Die zet de omgeving en zacht, geelachtig licht. Andere granaten volgen. Het dal davert een voudig van de ontploffingen. En het blijft maar aan de gang. Een vol uur achter elkaar. Ineens is het dan stil. Het sporadische vuur van een mitrailleur verbreekt slechts de eigenaardige stilte. In het dal slingert een lange rij van grauwe figuren zich over de smalle pa- naar de voet van de heuvel. Het wordt lichter. Maar de hemel is bewolkt dichte nevelslierten ontnemen nu en dan alle uitzicht. „Stil....!" In de verte klinkt het zachte gezoem van vliegtuigmotoren. Er is echter niets en. Maar als de nevel oplost kun- we drie Mustangs over ons zien cirkelen. Lager en lager komen ze. Met zorg bestuderen ze hun doelen. De Chinezen moeten het machteloos toe laten. Ze hebben geen beschikking over luchtafweergeschut en jachtvliegtuigen. De drie Mustangs verdwijnen even om J— in duikvlucht naar beneden te sui- Er flikkert een licht. Het zijn de losschietende raketten. Seconden blijft het stil. Iedereen luistert gespannen toe. Dan daveren de ontploffingen. En meteen geeft een grijze stofwolk de plaats van de inslag aan. Weer komen ze uit de lucht gevallen. Als pijlen schieten ze op hun doelen af. Een roffel van mitrailleurvuur knettert uit de lo pen. ok de artillerie laat zich weer ho ren. En van ver klinkt het geluid van mortieren en geweren. Napalm Generaal Bowen tuurt door zijn kijker. Hij heeft zijn observatiepost in een kuil op een tegenoverliggende heuvel top. Daaruit leidt hij deze operatie. Eén radio staat in directe verbinding met de artillerie. Een andere met de troepen op de grond. „Hoe is de situatielaat hij infor meren. „We rukken langzaam v. p en kunnen vele vijanden waarnemenkomt prompt het antwoord uit de voorste lijn. De Chinezen hebben zich in diepe ver sterkingen Verschanst. Ze verdedigen zich fanatiek met kleine wapens en i tieren. Soms moet men hen met bajo netten en handgranaten uit de schut- tersputten drijven. Het eist nauurlijk ook slachtoffers aan onze kant. De hos pitaalsoldaten hebben druk werk met het afvoeren van de gewonden. Maar vordert langzaam maar zeker meer Heuvel 519 was een sterke, Chi nese positie, dertig kilometer ten Noorden van Seoel. Uit de lucht had men kunnen waarnemen hoe de Chinezen er druk bezig waren zich krachtig voor verdediging in te graven. Chinese gevangenen hadden onthuld bevel te hebben de heuvel ten koste van alles ie houden. Maar op een regenachtige ochtend verlieten de mannen van het 187ste regiment parachutisten hun posities om heuvel 519 te nemen. De hele dag trilden de b\rgen van het vuren. Er werd verwoed om elke meter gestreden. Maar voor het weer donker was, kon de generaal aan zijn supe rieuren melden: HEUVEL 519 VOLGENS OPDRACHT IN ONZE HANDEN. De kale grond lag be zaaid met de lijken van Chinese soldaten. van andere troepen. Men heeft de verwachtingen teleurgesteld. Dat zal ook niet gebeuren. Maar het uitvoeren van deze opdracht eist wel het uiterste van de mannen. En zeker op deze hoge en steile heuvel. Maar om half vijf is het doel toch bereikt. „Heuvel 519 in handenmeldt de radio aan de generaal. De vijand vlucht het Noorden. Een sporadische mor tiergranaat vormt zijn allerlaatste stuip trekking. De eigen artillerie vuurt nu en dan een paar granaten om er de looppas in te houden. Een licht ver kenningsvliegtuig blijft voor de zeker heid in grote bochten om de heuvel cir kelen. Door het dal naderen verse troe pen om de posities van de parachutisten „Hallo Gaslight Sixroept van de verbindingsposten. „Hier Gaslight Sixantwoordt vreemde stem. Het is een Chinees op dezelfde frequentie. „Hallo, vuile Amerikanenscheldt hij in gebroken Engels, „jullie denken misschien, dat je ons verslagen hebt, maar wacht maarwe komen van nacht terug!" Een smalend gelach is de reactie van de vermoeide parachutisten. Ze zitten op de grond en hebben een sigaret op gestoken. Veldflessen met schaars ter gaan van hand tot hand. Sommigen hebben een vuurtje gestookt en wai een blikje rantsoenen. Geduldig wachten ze op de aflossing. Op de divisiestaf werkt men de kaart dikke, zwarte potloodstreep bij. Met i Zwaar vermoeid vallen soldaten van de geallieerde troepen in Korea tijdens een pauze in de opmars, langs de weg neer. Maar het oponthoud zal kort zijn, want achter de heuvels loeren de Chinezen. schrikkelijke verwoestingen onder hen aan. De geleiachtige, brandende ben zine verspreid zich onweerstaanbaar over de oppervlakte en schroeit door zijn enorme hitte alle leven weg. Chi nese gevangenen verklaren dan ook, dat ze de napalm het meest van alles vrezen. En terecht. Het is een felle strijd. De zon is nu doorgebroken en dat maakt het werk voor de vliegtuigen veel gemakkelijker. Maar de troepen op de heuvel zuchten en zweten in hun dik- ke kleren onder de zware lasten.. In drie dagen en drie nachten hebben ze prac- tisch geen slaap gehad. Dat begint zich :e wreken. En vooral nu ze zware opgave geplaatst zijn. Het is eigenlijk een operatie voor meer dar regiment. De parachutisten zijn ech- een élite-corps. Daar eist men meei geeft men weer zoveel kilometer verder naar het Noorden de frontlijn aan heuvel 519 komt een klein vlaggetje. Zeven nieuwe namen op de dodenlijst. En zestig op die van de gewonden. En daarmee is heuvel 519 weer schiedenis. Geen kinderdefilé in Soestdijk Aan het défilé langs het paleis Soest dijk zullen dit jaar op Koninginnedag uitsluitend volwassenen deelnemen- Af gevaardigden van Het Scheppend Am bacht, gekleed in de karakteristieke dracht van hun woonplaatsen, vo geschenken mee- De Koningin zal met de Prins en de Prinsesjes de stoet gade slaan. Op het gazon voor het paleis zal een groep Brabantse vendelzwaaiers op- Advertentie) Veelokkersiestijn De centrale stierenkeuring te Alkmaar, naast Leeuwarden d& meestbekende, rerd ook thans weer door mooi, zonnig reer begunstigd. De fraaie Bergerhout biedt wel een by uitstek goede accommo datie voor dit uitzonderiyk veefokkers- Naast de Friezen staan de Noord-Hol landse fokkers bovenaan, voor wat het >rgen van hun dieren betreft. Smet teloos schoon worden de dieren voorge leid, geheel beheerst door hun geleiders. Het prachtige schouwspel werd door een grote menigte bijgewoond, onder grote spanning, maar de jury deed haar werk iet grote kalmte en interesse. De catalogus vermeldde 123 nummers met klaarblijkelijk weinig absenten. De uitvoerige gegevens over afstamming en productie leverden wel het bewijs, tot welk een hoogte de Noord-Hollandse fok kerij is geklommen. Vermoedelijk zal de productie wel nergens ter wereld worden overtroffen. Of al de aangegeven stieren echter ook qua exterieur aan deze hoge eisen be antwoordden? Naar onze mening was er nogal wat kaf onder het koren. Nu men voorselectie houdt, had men gevoeg lijk iets strenger kunnen selecteren. Dit neemt niet weg, dat er een knappe koppel jonge stieren aanwezig was. De oudere waren in doorsnee niet dave rend. Men heeft waarschijnlijk teveel in teelt gepleegd op de bekende preferente stamvader Oldambster Adema I en diens meest bekende zoon Dina Lindbergs Adema. Deze stamvaders schijnen al enigszins op retour te zijn. Er waren tenminste onder de 82 jarige stieren er maar nig, die een moeder hadden, welke ge noemde stamvaders tot vader hebben. Overigens moet men er natuurlijk reke ning mee houden, dat veel mannelijk materiaal geëxporteerd wordt. De ir gehele land bekende Adema 21 vai Woudhoeve is de afgelopen winter kocht voor de formidabele som 35.000 aan een K.L-vereniging ii van Noord-Holland. Hij was aanwezig. Vermoedelijk zal zijn têntoonsteHingscarrière wel zijn afge sloten. Verschillende van zijn zoner wisten kopplaatsen te bezetten, maar ei er toch wel eens een tussen, die ir type tekort schoot. Dezelfde K.I.-vereniging is onlangs voor 25.000 eigenaresse geworden de 2-jarige Ceres van Blokland. Deze stier is gefokt door de erven C. Stapel te Hoogkarspel. Zijn moeder maakte inder tijd de reis over de afsluitdijk naai Friesland om daar gepaard te worden met de toenmalige kampioenstier Wodan i. Deze grote moeite en opoffering bracht wel succes: Ceres heeft thans het kampioenschap van alle stieren overd! De nestor der N.R.S.-fokkerij, de heer Gronenman, die de 80 reeds gepasseerd i, leidde zijn dieren nog zelf in de ring n smaakte het genoegen een van >r overwinning te voeren. Het mag als bekend worden verondersteld, dat zijn fokkerij berust op een theoretische teelt keuze, gepaard aan een zeer scherpzin nig practisch beleid, dat teruggaat tot de oprichting van het N.R.S. in 1874. Heropvoering van „Katwijks verleden Onder de verschillende jubilea, die dit jaar te Katwijk gesierd zullen worden, la ook het 50-jarig van de Chr. zangvereniging „Halleluja", hoewel de geboortedatum eigeniyk 30 Maart 19Ö0 is. De toenmalige jongelingsvereniging Amoj 5 6a was de initiatiefneemster. Begonnen werd met 20 leden, die tezamen een mannenkoor vormden, dat repeteerde in de oude Ned. Herv. school. Wie had toen kunnen denken, dat de vereniging zó populair zou worden? Juliana als inwoonster van Katwijk, het 25-jarig jubileum van Koningin Wilhel- op de Dam) en het 50-jarig jubi- Het eerste bestuur werd gevormd door de heren Joh. B. van Duijvenbode, voor zitter. IJsbr. Verdoes, secretaris, en J Geyteman, penningmeester. De beide laatsten zijn nog in leven. Toen het koor groter was geworden, kwam de heer J. Hoekstra als dirigent voor deze enthou siaste zangers te staan. Hij zwaaide zijn dirigeerstok in het oude gebouw voor Protestantse belangen, dat oudere Kai- wijkers zich nog wel herinneren. De prestaties van het koor werden steeds beter. Door het benoemen van de heer T. Enderlee uit Leiden tot dirigent kreeg een vakman de leiding. De heer Ender lee was nl- muziekleraar. In 1925 vierde „Halleluja" het 25-jarig jubieum met de uitvoering van een can tate, gedicht door J. Kloos en gecompo neerd door de toenmalige dirigent, de heer P. de Rook. De titel: „Katwijks ver leden" heeft door 25 jaren heen zo'n goede klank behouden, dat vélen hebben verzocht, de cantate ook bij het 50-jarig jubileum uit te voeren. Aan dit verzoek zal a s. Woensdag gevolg worden gegeven Orkestbegeleiding „Halleluja" was de eerste vereniging in Katwijk, die uitvoeringen gaf met orkestbegeleiding. Het koor trad bij ver schillende bijzondere gelegenheden op, zals bij de bnthulling van het monumem bij de Oude Kerk, de komst van Prinses leum (in het stadion). De glorietijd omstreeks de twintiger jaren was mis- sohien te danken aan het feit, dat het moeiijk was om lid te worden. Meerma len werden stemmen geweigerd. Dat de oogst aan eerbewijzen groot is, na dit alles duidelijk. Van concoursen i andere zangfestijnen werden vele me dailles e.d. meegebracht Als lid van de Bond: voor Chr. Zangverenigingen in Ne derland werd geen concours overgeslagen De tweede wereldoorlog betekende in verband met de beruchte cultuurkamer- kwestie een rustperiode voor de vereni ging. Maar na de bevrijding werd weer ijverig gerepeteerd. De muzikale leiding is de laatste tijd in handen van de heer Joh. Admiraal uit Noord wijk, die met ongeveer 100 leden regelmatig repeteert in de achterzaal van de kapeL Het gaat nog steeds crescendo met „Halleluja". Daarom is het hier de plaatg om de vereniging met dit gouden jubi leum te feliciteren. Ad muitos annos: nog vele, vele jaren! Advertentie bleekt Ifll lilliL MET WAARDEBON VOOR GOAL VOETBALFOTO Dr P. Glazema voor Oud-Leiden Misschien leek het een teleurstelling jor de vele leden van Oud-Leiden, die gisteravond in de Lakenhal een lezing •erwaohtten over recente ontdekkingen op het gebied van middeleeuwse wand schilderingen: Dr P. Glazema rhoest hen nl. mededelen, dat het niet mogelijk was gebleken foto's van de betreffende schil deringen te maken. In plaats van naar het koele en donkere Noorden nam spr. zijn auditorium mee naar in hoofdzaak Zuidelijker, streken, waar grafheuvels werden ontgraven en gerestaureerd, Ro meinse kelders worden geëxploreerd, grotten werden ontdekt (Maastricht) en door de oorlog verwoeste kerken werden onder. ochi. Wat daarbij gevonden werd was zeker de moeite waard en de ont dekkingen van de rijksdienst voor oud heidkundig bodemonderzoek vormden gisteravond dan ook een inten derwerp van bespreking, belangstelling is geluisterd. Wandschilderingen kregen de leden .van oud-Leiden overigens toch ook nog en. Dr Glazema had nl. een opnamen van in Aardenburg ontdekte graven bij zich, van binnen in fresco- techniek beschilderd met engelen, heili gen, bloemmotieven en met het symbool van de verlossing, de gekruisigde Chris tus. Ook in Sluis zijn dergelijke graven gevonden, maar elders in ons land zijn zij tot nog toe onbekend. Een teleurstelling is deze avond dan ook stellig niet geworden. Dat bleek wel het dankbaar applaus. Voortvarende export weet van wanfen Het gladiolen seizoen is bijna afgelopen en de meeste exporteurs zullen de balans met genoegen bekijken. Dat is niet voor het eerst het geval. Maar dat de porteurs er ook dit jaar weer in geslaagd zijn, het gehele areaal over de grenzen te werken, daarvoor verdienen ze een standbeeld. In het begin stond het er namelijk helemaal niet zo goed voor. De kwekers hadden al wéér meer plantgoed uitgezet: 1948 1050, 1950 1460 ha". En 410 bun ders méér betekenen ongeveer 140 mil- lioen leverbare bollen méér- Dat was nog niet zo erg, maar ook gingen Zuid-Afrika en enkele Zuid-Amerikaanse landen hun import flink besnoeien, ter wille van de deviezen- De exporteurs leverden echter opnieuw het bewijs, dat moeilijkhëden er zijn om overwonnen te worden. En ze klaarden (Advertentie) PUROL geneest huid- en handwondjes; voorkomt infectie^ (Advertentie). UW LER.4AR KOMT, WANNEER HET V SCHIKT Ieder ogenblik, tijd hebt, staat Uw prima privé leraar tot Uw dienst: de Bekende Schriftelijke Cursus Resa-Hllver- sum regelt zich naar Het insti tuut met de meeste geslaagden voor Hoofdakte A en B Handels kennis L.O. Wiskunde L.O. Frans, Duits en Engels L.O. en andere officiële examens. Vraag ons prospectus 1951. Frans Vroons viel zingende van een trap Dezer dagen is tijdens het optreden van de Ned. Opera te Utrecht de zanger Frans Vroons een ongeval overkomen. Na het zingen van de grote aria in de 3e acte van Verdi's „Un ballo in masche- ra" viel h\j van een trap drie meter naar omlaag op het toneel. Gesteund door Gré Brouwenstjjn heeft hij zijn rol uit gezongen. Medisch onderzoek na de voorstelling wees uit, dat hij zijn elleboog vrij zwaar gekneusd heeft. De eerstvol gende weken zal Frans Vroons dan ook niet kunnen zingen. Het lied der aethergolven ZONDAG 22 APRIL. HILVERSUM I (402 m). NCRV 8.00 Nieuws. 8.15 Vocaal IKOR 8.30 Vroegdienst. KRO 9.30 Nieuws. 9.45 Maastrichts Sted. Orkest. .10.25 Hoogmis. .2.00 Gram. 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 .lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 100 Nieuws. .20 Kamerorkest en solist. 1.50 „Uit het boek" I.35 Muziek voor blazers. 3.00 „Grote teke- ïaars: Henri de Toulouse Lautrec". 3.25 uur 'iano. 4.00 Gram. 4.10 „KathoUek Thuisfront". ,.15 Sport. 4.30 Vespers. NCRV 5.00 Kerk- lienst. 6.30 Gram. 6.35 Orgel. 7.00 Kamerkoor. 7.15 „Mensen op de achtergrond", causerie. 7.30 Nieuws. KRO 7.45 Reportage. 7.52 Boek bespreking. 8.05 De gewone man. 8.12 Gevar programma. 10.45 Avondgebed. 11.00 Nieuws. II.15—12.00 Gramofoonmuzlek. MAANDAG 23 APRIL. HILVERSUM I (402 m.) NCRV 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Sport. 8.20 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.35 Familiecompetitie. 10.10 uur 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 HILVERSUM H (298 m). VARA 8.00 Nl letips. 8.40 Voo ulven. 9.15 Ver even". VPRO. 0 Vacs Na deze nacht waren de dagen vol van zon en wind en de Biesbos nam hen op in een tedere koestering. Zij zeilden en zwommen, zij werden bruin en aten meer dan ooit te voren in hun leven. Zij genoten van de gulle goedheid van het overdadige land en zij erkenden dat hun de be ker der geneugten boordevol werd aangeboden. Een groot deel van de kostbare tijd ging ech ter verloren aan de zorgen voor de uitgebreide maaltijden, zwak protesteerden zij hiertegen, maar Rie regeerde met straffe hand... het eten was haar belangrijker dan enig ander ding. Zij aten vlees en gebraden eenden, doch Rie decreteerde dat er paling moest komen. Met de kano peddelde Arie een donkere kreek in en daar trof hij een visser met wie schappelijk te handelen viel. Tien pond wriemelende palingen bracht hij aan boord. Tijdens het stropen van de buit liep Jacques met een vreemd vertrokken gezicht over de drooggevallen zandplaat. Een enkele maal kwam hij naderbij om de stroperij te bezien, maar weifelend keerde hij zich telkens weer af. Wat zijn dat voor slangen, vroeg hij ten slotte. Slangen?... dat zijn palingen, verbeterde Wim. Ja... een Hollandse delicatesse. Jacques huiverde: Br... hij at geen slan gen. De ganse dag door werd de smaak der pa lingen, in een genietend vooruitproeven, gepre zen en de meisjes plaagden Jacques tot tergens toe met zijn betoonde weerzin. Ik ben geen dwaas... ik eet, beloofde hij, doch tijdens het eten zocht hij zich een verdoken zitplaats bij de mast. Hij liet zich opscheppen en hoffelijk prees hij Rie vanwege haar kookkunst. Arie zag echter hoe hij griezelde en met zijn vork de paling moten om en om wierp zonder er van te proe ven, om ze eindelijk met een steels gebaar bui ten boord te schuiven. Smaakt het Jacques, vroeg Rie argeloos. Heerlijk, madam... mm... mm... mm. Nog een portie, informeerde Wim gul. Merci... een delicatesse moet bij kleine beetjes gegeten worden, antwoordde Jacques en weer zag Arie hem griezelen. Nadien bleven de meisjes hem sarren door hem bij alles wat hij at te waarschuwen: Jacques niet te veel eten... 't is een delicatesse. Hij beet dan. een giftig woord terug, maar de huivering die hem daarbij doorvoer was duidelijk zichtbaar en de meisjes genoten bovenmate. Doch er is niets durend; na drie dagen begon Rie te klagen over een pijnlijke hand. Zij ver zorgde het eten nog wel, maar haar bevelen wa ren mat en zonder de opjagende drang waaronder allen zich hadden leren buigen. De hand werd dik en een dag later bleef zij met koorts te kooi. Geneeskundige hulp was ver weg, met in azijn gedrenkte doeken moest ge tracht worden de hand op temperatuur te hou den. Het gelukte niet; alleen een dokter kon hier helpen. Naar Lage-Zwahiwe, besloot Arie en met een labberkoeltje, doch gunstig tij voeren zij uit. Lukt het met de deviezen een beetje, dan worden de perspectieven voor de gladiolenteelt nog iets gunstiger. Zo is er een beste kans, dat Niéuw-Zeeland zijn grenzen voor gladiolen weer open zal zetten. Een plantenziekten-professor heeft men van daar naar ons gestuurd, om eens te kijken, hoe men hier de thrips, het fusarium, het droog- en hard- rot enz- te lijf gaat. Nu verluidt het, dat de professor een telegram met veel ge ruststellingen aan zijn departement heeft gestuurd. Dat geeft goede hoop. Verder is men aan het onderhandelen met Costa-Rica- Daar had men de import stopgezetwegens gevaar van mond en klauwzeer! Nederland hoopt op spoe dige andere gedachten. De stemming aan boord was gedrukt, niemand had oog voor de schittering van het dalende licht op het brede water van het Hollands Diep. Laat in de avond voeren zij de haven binnen en met een klappertandende Rie togen Wim en Arie naar het dorp. Tjonge... tjonge, zei de dokter; -hij zag Rie eens aan, knikte haar bemoedigend toe en gaf haar iets te drinken. Daarna sprak hij gemoede lijk met haar, maar intussen gaf hij verrader lijk een jaap in haar hand. De vuiligheid spatte ver weg, maar Rie haalde na een pijnlijke kreet verlucht adem. De dokter klopte haar vaderlijk op de schouder en zei: Nou maar veel in 't sodawater, me vrouwtje... open houden de wond. Rie voelde zich herleven, zij at weer mee en gaf weer bevelen: Morgen vroeg varen we huistoe We hebben een heel vroeg tij, waarschuwde Arie. Hoe laat? Tegen vijf uur is het water al gewassen. Dan varen we om vijf uur, besloot Rie. De jongelui pruilden, maar zij liet zich niet verbid den. In de nacht begon de wind jakkerig aan de tuigage te rukken en het licht was nog slechts een smalle streep in het Oosten toen een onrusti ge Arie aan de wal klom. Hij bezag de windstre pen aan de lucht en de eigenaardige beroering in het water en hij wist wat er te wachten stond. Wim en de jongens kwamen naast hem staan en hij vertelde hun wat hij vreesde. Op de plassen heb ik het meegemaakt... begon Dirk, doch Wim wuifde het verhaal weg. Rie wil varen.is er gevaar? vroeg hij ra felend. Ben je bang, wilde Arie weten. (Wordt vervolgd gerep. militairen. 9.12 Post- :oekprogram. 9.45 „Geestelijk 0.00 „Geef het door", cause rie. 10.05 Voor de kinderen. EKOR 10.30 uur Kerkdienst. AVRO 12.00 Lichte muziek. 12.40 Voor de Jeugd. 12.50 Orgel. 1.00 Nieuws. 1.15 Mededelingen. 2.30 Amus. muziek. 1.50 „Even afrekenen, Heren". 2.00 Gram. 2.05 Boekbe spreking. 2.30 Groninger Orkestver. 3.45 uur Filmpraatje. 11.00 Dameskoor. 4.20 Gram. 4.30 Sportrevue. VPRO 5.00 „Tussen kerk en we reld". causerie. 5.20 Muzikale causerie. VARA 5.30 „Het Laurlston Gardens Mysterie", hooi spel. 5.50 Pianospel. 6.00 Sport. 6.15 Nieuw 6.30 Gram. 7.00 Radlolympus. 7.S0 Populaii AVRO 8.00 Nieuws. 8.05 Act. 8.15 Om- rkest en solisten. 9.00 AVRO-Allerlei. 9.05 „De Forsyte Sage: Een man van fortuin", ;pel. 9.45 Latijns-Amerikaanse muziek. 10.30 Cabaret. 11.00 Nieuws. 11.15 Dansork. 11.45—12.00 Gram. ENGELAND, BBC Hoi 11.30 Muzikale causeri 12.55 Nieuws. 1.00 Nieuws Service, 330 m. 12.10 Crltieken .10 Causerie. l.S( 2.05 Wenken voor de tuin. 2.30 Hoor- .00 Operakoor, -orkest, koor en solls- 10 Voor de kinderen. 5.50 Causerie. 5.J erichten. 6.00 Nieuws. 6.15 Symphonli en solist. 7.45 Avonddienst. 8.25 Llef- dadighetdsoproep. 8.30 Hoorspel. 9.00 Nl« 15 Causerie. 9.35 Klankbeeld. 10.35 Viool i piano. 10.52 Epiloog. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 11.00 Kerkdienst. 11.30 Twintig vragen. 12.0 erzoekprogramma. 1.00 Gev. programma 00 Schots programma. 2.30 Hoorspel. 3.0 oorspel. 3.30 Gram. 4.00 Gev. programmi 30 Interviews en gram. 5.30 Gev. prograrr 00 „Round Britain Quiz". 6.30 Lichte mu ek. 7.00 Nieuws. 7.30 Orkestconcert, 8.3 omiminity hymn-slnging. 9.00 Gev. prog: 9.00 Nieuws. 9.15 Pianorecital. 10.30 Muztkal causerie. 10 45 Orgelspel. 11.15 Lichte mu: 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL, 324 en 484 m. 12.15 Radiojournaal. 12.30 Weerber. 12.32 Lichte muziek. 12.45 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Gram. 1.30 Voor de soldaten. 2.00 Operamuz 2.30 Gram. 4.00 Reportage. 4 45 Gram. 5.00 Mannenkoor 5.45 Gram. 5 55 Sport. 6 00 uur Viool en piano. 6 30 Godsdienstig halfuur 7.00 Nieuws. 7.30 Gev. muziek. 9 30 Act. 9.45 Gram. 10.00 Nieuws. 10.15 Verzoekprogram. 11.00 Nieuws. 11.0512.00 Dansmuziek. BRUSSEL 484 m. 12.31 12.3! 12.01 1.00 i Nieuws. 1.15 Verzoekprograr phonie-orkest en solist. 3.45 en 4 45 Gr 7.00 Godsdienstig halfuur. 7 45 Nieuws Hoorspel. 10.10 en 10.30 Gram. 10.55 Nlei 11.00 Gram. 11.55 Nieuw». a orgel 1.00 Nieuws. 1.15 Mandoline. 1.45 Gram. 2.00 Schoolradio. 2.35 Gram. 2.4S e vrouw. 3.15 Pianokwartet. 4.00 BiJ- ig. 4.45 Vocaal ensemble. 5.00 Voor de s. 5.15 Orgel. 5.45 Voor de kinderen. 6.00 Gram. 6.15 Sport. 625 Gram. 6.30 Boek bespreking. 6.45 Engelse les. 7.00 Nieuws. en staat", causerie. 7.30 Gram. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.05 „Georg Frled- el", hoorspel. 920 Fanfare-orkest. 9.50 Strijkorkest en solisten. 10.30 Fluit. 10.45 Overdenking. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 uur Gramofoonmuzlek. HILVERSUM H (298 m.) AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 7.40 Voor de padvinders. 8.00 Nieuws. 5 en 8.45 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 9.30 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Or- it. 11.10 Orgel. 11.40 Voordracht. 12.00 uur nsmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouw. 12.38 Piano. 12.50 Piano. 1.00 Nieuws. 1.20 Prome de orkest. 2.00 „Wat gaat er om in de ireld?", causerie. 2.20 Gram. 2.30 Voor- jcht en harpspel. 2.45 Saxofoon. 3.15 Voor vrouw. 4.15 Theaterorkest. 4.45 „Musica lander". 5.30 Voor de padvinders. 5.45 R. A. „Jeugdvormlng in Suriname". 6.00 Nieuws. 6.15 Voor burger en militair. 6.30 Strijkorkest. 7.00 Gram. 7.30 Muzikale cau serie. 7.45 Ir J. M. A. Penders: „De Ameri kaanse landbouw" 8.00 Nieuws. 8.10 Radio- scoop. 10.30 „Begripdoor reizenIs de weg naar de Vredel" 11.00 Nieuws. 11.15 Sport. 1120—12.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.25 Gev. programma. 12.55 Weerber. 1.00 Nieuws. 1.10 Lichte muziek. 2.00 Schoolradio. 3.20 Interviews. 3.50 Amus. muziek, 4.20 Gram. 4.45 Voor de vrouw. 5 00 Voor de kinderen. 5.55 Weerber. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 620 Causerie. 6.30 BBC Northern' Orchestra en solist 7.15 Twintig vragen. 7.45 Amerikaans commentaar. 8.00 Hoorspel met muziek. 9.00 Nieuws. 9.15 Hoorspel (vervolg). 10.45 Parlement. 11.00-12.03 Nieuws ENGELAND BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordracht. 12.15 Orgelspel. 12.45 uur Schots orkest. 1.45 Voor de kleuters. 2 00 uur Voor de vrouw. 3.00 Lichte muziek. 3.30 Voor de soldaten. 3.45 Gev. muziek. 4.15 „Mr« Dale's dagboek" 4.30 Hoorspel. 6.00 Orgelspel. 6.15 Militaire reportage. 6 45 Hoorspel 7.00 Nieuws 725 Sport. 7.30 Hoorspel. 8 00 Ver zoekprogram. 8.45 Hoorspel. 9.15 Gev. progr. 10.00 Nieuws. 10.15 ActuaUtelten. 10.20 Dans muziek. 11.00 Voordracht. 11.15 Amusements muziek. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerberichten. 12.33 uur Voor de boeren. 12.40 Kamermuziek. 1.00 uur Nieuws. 115 Pianospel. 1.30 Gram 1.45 uur Pianospel. 2.00 Voor de vrouw 3.00 Omroep orkest en soliste. 4.00 Causerleen. 4.30 Fluit en plano. 5.00 Nieuws. 5.10 Lichte muziek. 6 00 Franse les 6.20 Gram. 6.25 Causerie. 6 30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7.30 Radio- bioscoop. 7.50 Radlofeuilleton. 8 00 Kamer orkest en soliste. 9 00 Act 9 15 Dansmuziek. 10.00 Verzoekprogram. 11.00 Nieuws. 1105— 12.00 Verzoekprogram. BRUSSEL 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws. 1.10. 1.30. 2.00. 4.00, 4.30 en 4.50 Gram 5.10 Omroepork. 6.30 en 7.00 Gram. 725 Jazzmuziek. 7.45 uur Nieuws. 8 45 Gram 9.15 Pianotrio 10 00 uur Nieuws 10.15 Gram 9.55 Nieuws. 11.00 Gram. 11.15 Lichte muziek. 1125 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3