Jtieume geihsdjt ÖTouranl Verwoede strijd om heuvel 519 VIcArthur kreeg het ereburgerschap van de stad New York rijdens tocht langs 7.500.000 Amerikanen zwaaide de generaal met zijn pet Ons land te klein voor het helicopterverkeer Wist U IKreet uit muilkorf ZATERDAG 21 APRIL 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste Jaargang No 9205 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staaloastlcfi It ghebfeoen tnyn hert la tegenspeel" Geweldiger dan bij Eisenhower en Lindbergh [even en een hall millioen Amerikanen hebben gisteren de triomftocht McArthur gadegeslagen. Aan het hoofd van een stoet van vijftig iuto's, vergezeld door 86 motorrijtuigen, maakte hij, bedolven onder een egen van confetti, een rit van veertig kilometer door de straten van New fork. De, met vlaggen zwaaiende en geestdriftig juichende, bewonde- aars vormden tezamen de grootste menigte, die ooit aan een New Yorks .welkom" heeft deelgenomen. Ter vergelijking diene, dat Lindbergh in 927, na het volbrengen van de eerste solovlucht over de Atlantische Jceaart en generaal Eisenhower in 1945, na zijn terugkeer uit Europa, door vier millioen mensen werden verwelkomd. McArthur werd het ere- >urgerschap van New York aangeboden. enthousiaste be- angstellenden, w.o. zich ook de Hertog Hertogin van Windsor bevonden. Alle lebouwen waren met vlaggen versierd. Voor de etalages der winkels waren ipandoeken aangebracht, waarop in reus- chtige letters te lezen stond „Welcome Mc Arthur", Circa 70.000 school- [inderen hadden vrijaf gekregen. In een lepaald district, waar zich hoofdzakelijk le kledingmagazijnen bevinden, onfetti-regen vervangen door guirlandes zijden linten, die uit de verdiepin- ;en der gebouwen hingen. De stoet vertrok uit het Waldorf Asto- la Hotel en de politie had grote moeite ie menigte in bedwang te houden. De (chepen in de haven van New York leden aan het „welkom" mee, door hun lirenes te laten loeien. Tijdens de zege tocht stond McArthur van zijn zitplaats ichterin op en ging op de achterkant de auto zitten. Zijn achter hem rij- lende vrouw en zoon deden hetzelfde, heel joviaal beantwoordde hij de londerende toejuichingen door met zijn miformpet te zwaaien. Op het stadhuis vond een officiële Hitvangst plaats, bijgewoond door 85.000 tersonen, die hadden plaats genomen op een speciaal gebouwde tribune of samen- Iromden op het plein voor het stadhuis. het, dat in een korte toespraak McArthur dankte voor de, alles over- reffende ontvangst. Hij prees New York levend voorbeeld van de ge- Chiktheid van elk ras, om met andere te leven en vooruitgang te boeken. Nimmer zou hij al deze hartelyk- leid vergeten en hij eindigde met de woorden: „Dit is Amerika en met Gods hulp, zullen wij het Amerikaans houden". Wat doen die Russen daar in Berlijn? Militaire versterkingen uit de Sowjet-Unie Oost-Duitse autoriteiten hebben vol- ens een Reuterbericht uit Berlijn, by- londere veiligheidsmaatregelen genomen in verband met de komst van Sowjet- functionarissen naar Berlijn, voor het houden van „verstrekkende politieke be- iprekingen", welke a.s. Maandag be ginnen. Van de Oostelijke grens af wordt de te volgen route de gehele nacht met' schijnwerpers verlicht en er wordt voort durend door de politie gepatrouilleerd. De gewone treinenloop zal Maandag stil lig- om de trein uit Moskou een snelle ongehinderde doorreis te verlenen De Oost-Duitse Socialistische Eenheids partij bestaat vijf jaar en men verwacht verklaringen over het plan-Schuman en de West-Duitse herbewapening. Westelijke geallieerden functionaris- in wijzen er op, dat er ook hoge Rus sische officieren komen, om de Russische manoeuvres in Oost-Duitsland bij te wonen. Westelijke vliegers hebben gis teravond bericht, dat er een groot aan tal Sowjet-straaljagers de gehele dag •n weer heeft gevlogen in het ge- an de Geallieerde luchtcorridor naar Berlijn. In verband met de Rus- lische manoeuvres zijn er grote verster kingen uit de Sowjetunie gearriveerd. Ook de éénwording van Duitsland staat op het programma. Amerik. militaire missie naar Formosa Amerika zendt een militaire missie naar de Chinese nationalistische bewe ging op Formosa. Volgens Reuter is deze maatregel niet bedoeld om de nationalis ten te helpen bij het voorbereiden van een aanval op het Chinese vasteland. Wel zal de missie de „gebruikelijke militaire plichten" vervullen, voortvloeiend uit bijstand, die wel meer aan een vreemde mogendheid wordt verleend. Gandhi jr viel 20 pond al en gaat nu weer eten Manilal Gandhi, zoon van wjjlen Ma- hatma Gandhi, heeft gisteren zün vasten periode van veertien dagen uit protest legen de rassenpolitiek in Zuid-Afrika, geëindigd. Ofschoon hy 20 pond is af gevallen, beweert hij, zich nog zeer goed te voelen. Gandhi zal de tweede phase van zün actie ten uitvoer brengen door de rassenwetten te overtreden en hij wil daarvan de gevolgen dragen. Eerst ech- il hij nog overleg plegen met de fegering en politieke partüen. Amerika wenst geen bezoek van Maurice Chevalier De Amerik. ambassade te Parüs heeft aan de 63-jarige Maurice Chevalier een visum van de Ver. Staten geweigerd, omdat diens aanwezigheid aldaar strijdig Km zyn met de belangen van Amerika. Naar verluidt, zou het visum hem ge weigerd zün, omdat hü de vredespetitie van Stockholm heeft ondertekend en eontact onderhield met communistische organisaties, aldus Reuter. Maurice Che valier is thans per boot op weg naar Ca nada. Hü zal vermoedelijk tegen het be- «luit in beroep gaan. De burgemeester van New York, Im- pellitteri, prees Mc Arthur's schitterende staat van dienst in de afgelopen oorlog en hy bood hem de, op perkament gestel de oorkonde en eremedaille aan. „Hier, naast onze onmetelyke dankbaarheid, schenken wij U de vrijheid onzer stad New York". Na de plechtigheid was er In het Waldorf Astoria Hotel een offi cieel noenmaal. De waarheid inzake McArthur De kwestie wordt onderzocht Politieke waarnemers te Washington hebben verklaard, dat naar aanleiding van McArbhur's toespraak tot het Con gres, een belangrijke kwestie moet wor den uitgemaakt. Delen de verenigde chefs van staven het standpunt van generaal inderdaad, ten opziohte van oorlogvoering tegen het communisme het Verre Oosten, zoals in zijn rede tot uiting kwam. Beide partüen in het Con gres hebben geëist, dat de verenigde chefs van staven en McArthur zullen worden gehoord en dat de buitenlandse politiek in het Verre Oosten opnieuw aan een onderzoek zal worden onder worpen. De Brennerpas-spoorlyn is gisteren aan de Italiaanse kant van de grens ge blokkeerd door een grote hoeveelheid sneeuw en stenen, die van een helling' omlaag kwam. Het verkeer is nog steeds gestremd. LENTE II Krasser optreden tegen j dronken chauffeurs Meest z.g. eigen rijders Het euvel van alcoholgebruik bij snel verkeer en de bestrijding daarvan heeft grote belangstelling van de kantonrech ters, zoals bhjkt uit de enquête ingesteld door de Ver. voor Alcoholbestryding bij Snelverkeer (V.A.S.) Globaal genomen zijn de rechters var mening dat streng behoort te worden op getreden tegen de delinquenten, die voornamelyk te zoeken zyn onder de z.g. eigen rijders, in het bijzonder onder hen, wier beroep veel cafébezoek meebrengt. Taxichauffeurs en bestuurders van vrachtwagens maken zich maar zejden aan alcoholmisbruik tydens hun rijtyd schuldig. Verschillende kantonrechters achtten, behalve het opleggen van hech tenis en het intrekken van het rij bewijs, ook inbeslagneming en verbeurdverkla ring van het motorvoertuig van onder alcoholinvloed verkerende bestuurders mogelyk. Over het algemeen worden strenge straffen uitgesproken tegen over treders. Tenslotte bleek, dat de meeste rech ters voelen voor een wettelyke invoe ring van de bloedproef, verbeurdverkla ring by de wet uitdrukkelijk voorge schreven, een alcoholverbod vóór en tij dens het besturen van een motorrijtuig n ernstige bestraffing naast opvoeding an autobestuurders. Dodelijk ongeluk te Hazerswoude Jongen van vijf jaar door auto overreden De 5-jarige Hansje van Beek stak gis termiddag plotseling de rijksstraatweg bij de Zonneveldstraat te Hazerswoude over. Een luxe auto kon nog uitwijken, maar een P.T.T.-wagen kon niet meer remmen. Het kereltje kwam onder de achterwie- veel moeite gelukte het de jongen onder de auto vandaan te halen. Dokter Blauwendraad constateerde een gebroken been en zware verwondingen aan het onderlijf. Het jongetje werd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overge bracht, waar het 's avonds is overleden. LENTE III LENTE I In 't centrum van de bollenstreek (Haarlem) leren week aan week moeders, hoe men bloemen 't best met zon warmt en water lest Amersloorts idee Centraal woonhuis voor jonge echtparen Het gemeentebestuur van Amersfoort heeft aanstaande echtparen de suggestie gedaan zich te verenigingen. Er is dan mogelykheid tot contact tussen het ge meentebestuur en deze groep. Met een eventueel bestuur kan men dan bespre kingen openen over de stichting van een centraal woonhuis. Op deze wyze hoopt men de nood onder de jonge mensen, die willen trouwen en geen huis kunnen vinden, enigszins te lenigen. Er zal mis schien van de deelnemers een klein gel- delyk offer worden gevraagd. Neemt mettertyd de woningnood af, dan zal men het centrale woonhuis be nutten voor een tehuis voor ongehuwden. Voorts hoopt men nog dit jaar in Amersfoort te beginnen met de bouw van een zeven verdiepingen hoge flat, waarin 220 ouden van dagen kunnen worden ondergebracht. De duikbootramp Koningin Juliana betuigt deelneming Koningin Juliana heeft aan de Engelse koning haar deelneming betuigd met de ramp welke de Engelse duikboot Affray is overkomen. Hoogbouw kan leiden tot innerlijke armoede De werkelyke hoogbouw is alleen i büzondere gevallen en op büzondere plaatsen aan te bevelen. De kosten zijn maar weinig lager dan voor woningen in drie of vier verdiepingen en dit weegt zeker niet op tegen de grote sociale na delen. Een land, dat zyn dorpen „ver stedelijkt", zü.n provinciesteden onvol doende en halve grotestadsallures geeft de buitenwijken van zün grote steden maakt tot egale vlakken van gelijke con centraties, gaat tenslotte door innerlyke armoede ten gronde. Dit zei jhr ir J. de Ranitz, die gisteren het woord voerde voor het Ned. Instituut voor Stedebouw te Amsterdam. Luit.-kolonel Den Ouden posthuum onderscheiden Aan luit-kolonel M. P. A. den Ouden, de gesneuvelde commandant van het Ned. detachement in Korea, is posthuum de militaire Willemsorde 4e klasse v leend. Onderzeeboot Tijgerhaai van middag terug De onderzeeboot Tijgerhaai, die vi morgen uit de West in Rotterdam aankomen, had enige uren vertraging zou nu om half drie vanmiddag arrive- Geld voor Haak-In-actie verdronken Acht maanden gevangenisstraf, waar- an de helft voorwaardelijk, werd giste- en voor de rechtbank te Dordrecht ge- eist tegen de grondwerker A W. O. ui! Sliedrecht, die" met een verzegelde fles geld voor de Haak-in-actie inzamelde, maar 's avonds de fles leegde en de in houd omzette in drank. De man ver klaarde. dat hij slechts f 34.50 had bij eengebracht en het geld werkelijk naar de NCRV- had willen overmaken. De officier wilde dit niet geloven en ver bond aan de gevangenisstraf de eis, da! het geld alsnog naar de N.C.R.V. za! worden opgestuurd. Uitspraak op 4 Mei. In Zuid-Holland: Ophokplicht voor post duiven In de periode van 20 April tot 1 Juni 1951 zal het de postduivenhouder in Zuid-Holland geboden zün de postduiven op te hokken tot namiddags half zes. Deze plicht geldt ook voor de Zaterdag de Zondag. De wedvluchten op Zater dag mogen wel doorgaan, maar na aan komst moeten de duiven tot het aange geven uur worden opgehokt. Na 5.30 uur mag onder geen voorwaarde op post duiven worden geschoten. Aldus besloten Overheid en Postduiven-organisaties ge- A1 zegt het spreekwoord van April, dat deze maand doet wat-ie wil de bollen lokken, ga er uitI Want Holland is de bloemenbruid I Stichting Heischroeivliegtuigen staakt haar werk wegens gebrek aan kapitaal In tegenwoordigheid van zeer vele autoriteiten op luchtvaartgebied heeft de heer T. van Houwelingen, voorzitter van de Stichting Hef- schroefvliegtuigen, gisteren medege deeld, dat deze stichting haar werk moet staken, wegens gebrek werkkapitaal. Nu de onderzoekingen zün geëindigd, is de heer Van Houwelingen tot de eind conclusie gekomen, dat de helicopter een belangrüke rol zal gaan spelen in de luchtvaart. Volgens spr. heeft de stichting nuttig werk verricht en daardoor de basis ge legd voor het gebruik van helicopters en wellicht ook voor de bouw van helicopters in ons land. zamenlü'k i.v landbouwbelangen, land. De knoppen zweiden langzaam aan en zie: nu zy weer open staan, bloeit in het park op het gazon, het werk uit, dat zo klein begon Stikker wijdde „Trein van Europa" in De „trein van Europa", een, uit zeven rijtuigen bestaande, rydende Marshall- plan-tentoonstelling, werd gisteren te Muenchen pleohtig door minister Stikker ingewüd. Onder de eregasten bevonden zich de Amerik. Hoge commissaris John McCloy en de West-Duitse vice-kanselier Franz Bluecher. Het doel van deze „trein Europa" is de belangrykheid der Europese samenwerking aan te tonen. Er wordt een reis meegemaakt door West-Europese landen, ook door Neder- Zü maalden niet om kille dagen minder nog om koude magen Weerberichten? Regenvlagen? „Ha, wy gaan een ysje vragen...! DAT een delegatie van de Zwitserse kantons Basel-Stadt en Basel-Landschaft gisteren Rotterdam bezocht en vandaag de bollenvelden alsmede de Afsluitdyk. DAT gastvrouwen van de militaire serviceclubs der Amerikaanse troepen in Duitsland en Oostenryk binnenkort ons land bezoeken om nu te gaan hoe zij het verlof van Amerikanen in ons land kunnen veraangenamen. DAT het 9500 ton metende vracht- en passagiersschip Ootmarsum van de N.V Stoomvaart My Oostzee vandaag voor zyn eerste reis naar de Amerikaanse Golfhavens is vertrokken. DAT het stoffelyk overschot van de molenaarszoon Raaymakers na twee da gen dreggen uit de sluis te Nederwetten (N-Br is opgehaald- DAT het Canisiuszlekenhuis te Nüme- gen op 22 Mei 25 jaar bestaat. DAT men bij de gemeentebesturen collectief paspoort kan aanvragen i een bezoek aan Engeland tijdens het Festival of Britain en een visum nodig is van het Britse Visumbureau, Wasse- naarseweg 25, Den Haag. DAT te Deventer in de buurt 't Kloos ter een felle brand heeft gewoed in e zeer oud gebouw van de gemeente, wi de dienst van Sociale Zaken aan 26-tal ondersteunden werk verschaft. DAT op 8 en 9 Juni te Nijmegen het jaarlykse congres van de Ver. van direc teuren en directrices van nyverheids- scholen in Nederland wordt gehouden. DAT in een van de twee industriehal len (2000 m2) die men in Volendam wil bouwen een rüwielfabriek van J. de Wilde uit A'dam wordt ondergebracht. DAT tegen de 49-j. voormalige hoofd wachtmeester A. B. Reuten, die aan vankelijk tot resp. 20 en 13 jaar was ver oordeeld. thans voor het „B G te Arn hem 13 jaar is geëist wegens verraad en medewerking bü arrestaties van Joden. DAT in de slaapkamer van de voort vluchtige Th. H- te Limmel by Maastricht enkele gestolen wissel-dwarsliggers van de Ned. Spoorwegen zijn gevonden. DAT aan de jaarbeurs te Toronto (28 Mei tot 8 Juni) gemeenschappelyk wordt deelgenomen door 73 Ned. bedrijven dit aantal hoger is dan ooit na de o_ log op een buitenlandse jaarbeurs is bereikt. DAT een bulldozer by graafwerk vooi de woningbouw te Wormen (gem. Apel doorn) tien kistjes met elk twaalf lucht doelgranaten heeft opgegraven. DAT in Castricum bij wijze van proef voor een half jaar een weekmarkt i: gesteld. DAT in Bergen op Zoom de eerste asperges werden aangevoerd en ze ƒ4.10 per kilo opbrachten. DAT de lyndiensten van de K.L.M. op Linz in Oostenrijk gisteren is geopend. DAT de parlementaire pers gisteren haar jaarlijkse maaltijd hield en ditmaal gasten waren de ministers Drees en Teu- lings, de wnd voorzitter van de Eerste Kamer, prof. Anema, de voorzitter van de Tweede Kamer, dr Kortenhorst, de Kabinetsformateur, prof. Romme en de griffiers van de Eerste, resp. de Tweede Kamer, prof. De Block en mr Schepel. DAT de N.V. Koopman's Meelfabrie ken te Leeuwarden op 10 Mei haar 75-j- bestaan viert met o-a. de opening van een nieuwe 35 meter hoge silo, die 5000 ton graan kan bevatten. DAT dr T. P. Bergsma, laatstelyk eer ste gezantschapssecretaris te Rio de Ja neiro, m.i.v. 24 April is benoemd tot hoofd van het Bureau Zuid-Amerika aan het ministerie van Buit. Zaken, waarvan mr J. A. G. Baron de Vos van Steenwij k voorlopig nog plv. chef blyft. DAT Etten-Leur (N.-Br.), waar ruim 500 permanente werklozen zijn, dit jaar een ambachtsschool krijgt en men aan bepaalde gezinnen waaruit de leerlingen voortkomen toelagen wil verstrekken. DAT aan de Maashaven te R'dam een nieuwe stukgoederenloods Scandinavië (120 bü 40 meter) van de N V- Thomsen's havenbedrijf in gebruik is genomen. DAT de jaarvergadering van de Ned. Militaire Bond Pro Rege te Utrecht is uitgesteld van 8 tot 29 Mei. DAT er op de 25e Monsterbeurs te Brussel 4000 firma's exposeren uit 26 lan den en er 160 Nederlandse onder zijn. Het hefschroefvliegtuig, dat de stich ting in 1946- voor haar onderzoekingen aankocht zal vermoedelyk aan een bin nenlandse instantie worden overgedra gen. Het toestel moet volgens de heer Van Houwelingen in Nederland blüven, omdat het het eerste hefschroefvliegtuig was, dat na de oorlog op het vasteland van Europa was gestatlonneerd. De vele proefvluchten, die met het toestel gemaakt zün, hebben uitgewezen, dat ons land te klein is voor het heli copterverkeer. Wellicht doen zich in de toekomst gelegenheden te over voor, aldus spr., waarbü het gebruik van hef- schroefvliegtuigen zün waarde zal be- wüzen. Ir. A. J. Marx, secretaris van de stich ting, is van mening, dat het gebruik van helicopters, die in het hart van grote steden kunnen starten en landen, mo- gelük kan worden. Er is gedacht aan speciale naderingswegen, waarop bepaal de afstanden in de bebouwde kom kleine terreinen uitgespaard moeten worden, opdat een gestart toestel in noodgevallen direct kan landen. De samenkomst die werd bügewoond door mr D. G. W. Spitzen, secr.-gen. van Verkeer en Waterstaat, de chef-lucht machtstaf generaal I. A. Aler, dr. A. Plesman, de heer Frits Diepen, Ir. Dop- penberg van Avio Diepen en ir P. Vos van de Fokker-vliegtuigenfabriek, werd besloten door ir. L. Neher, dir.-gen. van de PTT. Hü dankte de heer Van Houwe lingen voor zün werk ten behoeve van de stichting en sprak de hoop uit. dat Nederland niet op het buitenland zal wachten. Ons land kan volgens Ir. Neher op het nog niet afgegraasde terrein der hefschroefvliegtuigen een bescheiden maar zeer goede plaats innemen. Hü sprak de wens uit, dat Nederland zeli iets zal kunnen bouwen, dat zün plaats in de wereld zal krijgen. De zwager van zijn eigen zusters Op 9 Mei zullen in het dorpje Achter veld in de gemeente Barneveld twee s en een dochter van de familie V. d. Burgwal in het huwelük treden met twee dochters en een zoon van de familie Van Hamersveld. Marie van Hamersveld trouwt dan met Henk van Burgwal, Eefje van Hamers veld met Evert van de Burgwal en Jan Hamersveld met Truus van de Burg wal. Dit betekent, dat Jan van Hamers veld de zwager van zyn zusters wordt. Truus van de Burgwal wordt de schoon zuster van haar broers. Voetbal prijsvraag Favoriet Maandag beslissing over teruggave bescheiden De heren R. J. F. van Dongen en H. S. J. Elffich te Amsterdam, vennoten van de N.V. in oprichting de Sportfavoriet, weekblad voor sport en spel, hebben gis termiddag by de Rotterdamse kanton rechter een verzoek ingediend om het beslag, dat onlangs op bescheiden van het kantoor is gelegd, op te heffen. Zo als men weet, is de N.V. vorige week in haar eis niet ontvankelijk verklaard, om- ~ie pas in oprichting is en dus vol gens de kantonrechter geen rechtper- soonlykheid heeft. Het beslag was op bescheiden gelegd, omdat de Sportfavo- een voetbalpool zou zyn, maar de N.V. zelf beweert, dat zü een zuivere prijsvraag organiseert. Uitspraak Maandag a s. Tot nieuwe Franse hoge commissaris voor de atoomenergie, is benoemd de heer Perrin. Hy nam, sinds het ontslag van prof. Joliot Curie, reeds tydelyk deze functie waar. HET is wel een opmerkelük artikel, dat prof. Duynstee dezer dagen heeft geschreven in De Maasbode. Het artikel handelt over de K.V.P. Die K.V.P., aldus prof. Duynstee, blyft hardnekkig twee in zich tegenstrijdige dingen verbinden: zü wil overeenkomstig de wens der hoge R.K. geestelijkheid, een eenheidspartü zün voor de Nederlandse R.K. en daar naast wil zü zün een progressieve pro- grampartü. Het betoog van prof. Duynstee komt dan hierop neer, dat deze twee elementen niet zün te combineren. Het resultaat van deze combinatie is, dat er mensen zün die het op belangrüke punten (bv. Indo nesië en de houding t.o.v. de P.v.d.A.) in het geheel niet eens zün met het partü- beleid, maar niet wensen in te gaan tegen het advies der geestelükheid en zich dus bü de K.V.P. bly'ven voegen. Juist om dit advies van de geestelükheid, aldus prof. Duynstee, behoorde het de plicht te van de K.V.P., plaats in te ruimen diegenen, die op belangrüke punten het partybeleid afkeuren. Thans profi teert het dusgenaamde progressieve deel binnen de K.V.P. (dat in feite het be leid bepaalt) van de stemmen dergenen, die van dit beleid in feite niets willen eten. Deze laatsten, die niet tegen het advies der geestelükheid willen ingaan, komen bü het uitstippelen van het partü- beleid niet aan het bod. In plaats hiervan bepleit prof. Duyn stee dan een federale opbouw van de K.V.P. die zou kunnen gaan bestaan ee vleugels, welke in vele gevallen met elkander zouden kunnen samen werken, doch in zaken samenhangende met de punten van verschil, elkaar op loyale wüze zouden kunnen bestrijden. Op deze wüze zou ook de rechtervleugel de invloed krijgen die hem toekomt en de progressieve vleugel zyn werke lyke aanhang zuiver en duidelijk tot gel ding kunnen brengen. DIT alles zet prof. Duynstee nog breder uiteen. Hü acht het onbehoorlük dat vele R.K. zich zedelük gedwongen zien afstand te doen van hun recht hun con cepties politiek tot gelding te brengen. Ja, zü worden gedwongen hun steun te geven aan een beleid, waarmee zü het niet eens rijn. Het komt er op neer, dat de rechterzyde wordt gemuilkorfd. Het Indonesische beleid is volgens prof. Duynstee gevoerd kunnen worden zoals het is gevoerd, omdat een deel der R.K. zich op grond van hogere beginselen met handen en voeten aan de K.V.P. gebon den achtte, zonder dat men vertrouwen had in het beleid. De bereidheid van het R.K. volksdeel tot eenheid wordt mis bruikt tot versterking van een beleid, dat volgens velen verderfelijk is. Volgens zuiver democratisch-staats- rechtelüke opvattingen zouden deze op positionele R.K. een eigen partü mogen Maar daar is het advies van de geestelükheid om de eenheid te bewaren. Welnu dan moet volgens prof. Duynstee in de plaats van een unltarisch-progres- sieve opzet voor de partü treden een fe derale opzet, hoezeer thans nog de lei ding der K.V.P. zulk een opzet als on bruikbaar ziet. Dat de heer Welter van zün geloofsge noten weinig steun heeft ondervonden, aldus prof. Duynstee, waarlük niet te danken aan het vertrouwen in het beleid prof. Romme, doch aan de bereidheid aan de wens van de R.K. geestelük heid met betrekking tot de eenheid der K.V.P. te voldoen. HET is wel een belangrijk punt, dat de Nümeegse hoogleraar hiermede heeft aangesneden. Het komt. zegt hü zelf, hierop neer: heeft de democratie voor vele R.K. burgers werkelüke bete kenis? Het is dezelfde vraag, die wü des- tüds hebben gesteld, toen het advies van de geestelükheid afkwam. Maar wy had den haar moeily'k scherper kunnen for muleren dan prof. Duynstee haar nu stelt. En hü doet het vanuit de K.V.P. zelve. Hü acht de bereidheid van vele R.K, n het advies der geestelükheid te vol- m een gelukkig iets, maar spreekt niet minder en duidelijker nog als iemand die ■eliswaar deel uitmaakt van de K.V.P., ïaar zich daarin toch helemaal niet thuis voelt. De huidige K.V.P. is voor hem en an deren blijkbaar nauwelüks nog een poli tiek tehuis. Zyn trouw aan haar berust op andere dan politieke overwegingen. En dat is al een bedenkelük verschün- sel. Dan gaat het er niet alleen meer om of de democratie nog betekenis heeft, maar of de democratie al niet is onder graven. Want juist de mogelükheid om bewuste keuze te doen, verleent aan de democratie inhoud en kracht. Niet echter het tot een keuze worden ge drongen en dat nog wel (zo schünt het) tegen heug en meug. Zomerpostzegels dit jaar met kastelen De P.T.T. zal ook dit jaar weer zomer postzegels met een toeslag ten bate van instellingen met een cultureel of sociaal doel uitgeven. De binnenkort uitko mende reeks in de waarden 2, 5, 5, 10 20 cent met toeslagen van resp. 2, 3. 4, 5 en 6 cent bevat afbeeldingen van Nederlandse kastelen. Zy zijn verkryg- baar van 15 Mei tot en met 14 Juli en gelden tot 31 December 1952. Zes heidebranden op één dag Niet minder dan zes maal is de Ve- luwse bosbrandweer gisteren in actie moeten komen voor een heidebrand. Dit gebeurde achtereenvolgens in Oldebroek, Wezep, Milligen, Speuldarheide, Nun- speet en Velp. Door de harde Oostenwind de heide reeds kurkdroog. WEERBERICHT Iets minder wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met nu en dan over drijvende wolkenvelden. Meest matige Noord-Ooste- lyke wind. Vannacht plaat- selyk nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 5.31—19.48; maan onder 5.17, op 21.21. Maandag: zon 5.29—19.49: maan onder 5.37, op 22.56. 28 April Lift

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1