's Avonds vergaderen in Leiden - volgende ochtend in Kopenhagen De stad, waar de voetganger koning is en elke gast bloemen meebrengt Bevordert de hoge accijns het clandestiene jenever stoken? NIEUWE LEIDSCHE COURANT MET DE MOONUNER MEE de maaltijd naar hun moeder, maken een knicks en danken haar voor het maal. De echtgenoot zet deze gewoonte uit zijn kinderjaren voort tegenover zijn vrouw. 'Nu i Men eet t Rijke dis n Deense dis niet ee graag, lekker, lang en het is onbegrijpelijk, dat niet alle Denen ronde tonnetjes zijn. Slechts het ontbijt is sober, een vrucht en een kop koffie is voldoende. Dat koffie (alsook suiker) gerantsoeneerd is, behoort met de hoge belastingen (men vertelde ons 25 pet) tot de weinige verdrietelijkheden, die de Denen als volk te verwerken heb- (Van een onzer verslaggevers) "D EIZEN PER VLIEGTUIG is tegenwoordig zo eenvoudig. Ook wanneer At. het duister is ingevallen. Men gaat 's avonds naar een vergadering wandelt na afloop, in plaats van naar huis, naar de K.L.M.-bushalte. Even later rijdt men naar Schiphol. Daar staat een vliegtuig klaar; na enkele ogenblikken draaien de duizenden lichten van Amsterdam onder de brom mende machine weg. Misschien dut men dan in, maar wie wakker blijft, zal het geluk hebben de zon te zien opgaan uit een purperen zee, waar boven witte wolken zweven. Ontbijt op Kastrup aan de Sont en dan naar Kopenhagen, waar aan de Vismarkt de visvrouwen reeds druk in de weer zijn en vrolijk haar waren aanprijzen. Met ingang van Dinsdag jL vliegt door samenwerking van S.A.S., Sabena en K.L.M. de Moonliner, het nachtvliegtuig, dat tegen sterk verlaagde prijs, de ver binding SchipholBrusselParijs en de Scandinavische landen onderhoudt. De eerste nacht was er wel een bijzondere lading aan boord, nl. een mand met koli bries en een handjevol journalisten. Enfin, dat verdroeg elkaar nogal en de Deense stewardess Inge Hansen had er geen omkijken naar. Kastrup, het vliegveld van Kopenha gen. ligt pal aan het water. Een jaar ge leden stroomde er nog Sontwater waai nu de startbaan ligt? In de enorme han gars, modelwerkplaatsen, worden naast de dagelijkse controlewerkzaamheden, alle reparaties uitgevoerd van de Con- vairtoestellen van de S.A.S. In Zweden en Noorwegen worden de andere types ondergebracht, opdat elk van de dri landen de lusten en lasten der organi satie gelijkelijk te dragen zal hebben. Stukje Holland In dit reusachtige complex is een klein stukje Holland: het K.L.M.-kantoor, een allervriendelijkste heer De Jongh de Hollanders met raad en daad terzijde staat en ook nog de juffrouw uit de chocoladestand, die haar Hollands op Deens toontje spreekt. Zo'n zelfde plekje vindt men in het Shellhuis aan de Kampmansgade te Ko penhagen, waar het K.L.M.-passage bureau onder hoede van de heer Ros ge vestigd is. Niet dat Kopenhagen en de Denen overigens onvriendelijk zouden zijn. In tegendeel: alles-en-iedereen vloeit over van hartelijke gemoedelijkheid. Men glimlacht tegen elkaar bij het duizend voudig „taak" (dank u) dat elk ogen blik klinkt. Altijd een bouquet Zo omstreeks half zeven 's avonds zit ten in tram en bus ettelijke keurig ge klede paren, de man steevast met een bouquet bloemen, zorgvuldig in vloei papier gewikkeld. Zij zijn bij kennissen ten eten genood. Geen gast zal zijn gast vhouwe zonder ruiker tegemoet willen treden! Komt men binnen, dan bedankt men voor de uitnodiging in hartelijke' woorden, direct na het maal drukt de gast de vrouw des huizes de hand prijst haar maal, wanneer dan na vele uren het bezoek vertrekt, zal nooit geten worden om vriendelijk voor genotene te bedanken. De volgende gen belt men even op om nog eens dank baar te herinneren aan de vorige avond enbij een nieuw bezoek dankt allereerst voor de laatste 'genoeglijke avond- Maar niet alleen tegenover zijn den is men zo beleefd. In ieder Deens gezin gaan de kinderen na afloop Ze mopperen daar graag zelfde luchthartigheid, waarmede hun zwakheden grapjes maken. Ze zijn bijv. heel trots op hun talenkennis. „Iedere Deen spreekt minstens één vreemde taal", zegt men hardop en zacht jes daarna: „En zo niet, dan doet zijn buurman het wel." Voor zover w ij hebben kunnen ont dekken, is dat nog waar ook. In ieder geval slooft men zich net zolang uit tol iemand gevonden is. die kan helpen. Be loont men die vriendelijkheid met een moeizaam maar welgemeend „Taak taak", dan is de vriendschap gesloten! Koning Voetganger Edoch, al deze amusante en plezante dingen zijn niets vergeleken bij de groot ste sensatie, die een Nederlander er kar beleven: De voetganger is er koning! Het verkeer in Kopenhagen, zo zeggen de Denen, is zo langzaam, dat geen ongelukken maakt. Zenuwachtig haasten, vlug wegspringen voor een auto; 's onbekend. De schuchtere Hollan der die bij het oversteken voorzichtig stil houdt voor een naderende auto, ver oorzaakt een verkeersopstopping, want de auto zal wachten tot hij overgestoken is. Heeft de automobilist toevallig werkelijk vreselijke haast, dan probeert hij in een e bocht om Koning Voetgangers heen te rijden, maar slechts dan, wan- er geen enkel risico voor Z.M. de Voetganger aan verbonden Ach, het was goed om in Kopenhagen wandelen. Gemeenteraad van Katwijk Verhoging gas- en electriciteits- tarieven aanvaard Wel een uitkijkpleintje, geen auto-scooter-baan Onder voorzitterschap van wethouder H. P. Bloot handelde de gemeenteraad vat Katwijk gisteravond een nogal belangrijke agenda af. De tariefverhoging voor ga electriciteit was wel de meest ingrijpende maatregel, die werd getroffen. De meest populaire was ongetwijfeld het besluit nu eindelijk het veelbesproken kijkpleintje aan het einde van de Noord-Boulevard te doen aanleggen. „Borrelpraat" in de Tweede Kamer Mogen de namen Gero- en Sola-zilver behouden blijven (Van onze Parlementsredacteur) En enkele uren na ons vertrek van de Amsterdamse luchthaven, wan delden we in Kopenhagen, waar dit visvrouwtje ons aldus haar morgen groet bracht.... Duizend vierkante meter bos door soldaten vernield Duizend vierkante meter bos en jonge aanplant van dennen zijn deze week op de Molenheide te Best (N.-Br.) vernield bij oefeningen van de in Oirschot ge legerde 7 December-divisie. Met trucks is dwars door jonge aanplanten gereden en enkele tientallen dennebomen zijn voor het camoufleren van auto's en lichte tanks gekapt. Het gemeentebestuur van Best en het Staatsbosbeheer hebben hiertegen een ernstig protest laten horen. Men wijst er op. dat de troepen reeds over enkele honderden hectaren oefen terrein in de gemeenten Eindhoven, Best "n Oirschot beschikken. Stopteken van ambtenaar getrotseerd De 42-jarige taxi-chauffeur J. B uit Schiedam, die doorreed toen een ambte naar van de accijnzen hem een stopteken laf, is door de Rotterdamse rechtbank tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld (eis 2 maanden). DE TWEEDE KAMER heeft zich gistermiddag beziggehouden met het wetsontwerp tot goedkeuring van het Beneiuxverdrag van 18 Fe bruari 1950 tot unificatie van accijnzen en van het waarborgreeht benevens de uitvoering van dit verdrag. Het debat ging in hoofdzaak over de ver hoging van de accijns op gedistilleerd, zodat met recht gesproken kan worden van „borrelpraat" in de Tweede Kamer. Het verdrag is al zo lang geleden ge sloten, dat het goed is, een en ander ïr de herinnering te roepen. Reeds in 1941 op het gebied van de accijnzen er het waarborgreeht een verdrag gesloten. Op 25 Januari 1949 werd bij de Tweede Kamer het wetsontwerp tot goedkeuring uitvoering van dit verdrag ingediend. De Kamer behandelde dit wetsontwerp met spoed en nam het aan op 16 Maart 1949, omdat het de bedoeling was, dat de nieuwe tarieven reeds 1 April 1949 werking zouden treden. Daarvan is echter niets terecht geko men. In de eerste plaats bleken België naderhand allerlei bezwaren te zijn opgekomen, zodat uit dien hoofde reeds uitstel van invoering nodig was. De Eerste Kamer heeft het toen niet ver der kunnen brengen dan tot de schrif telijke voorbereiding. In de tweede plaats deden zich in een later stadium de gevolgen gelden van de devaluatie. Daarom moesten toen de tarieven geheeJ opnieuw worden bekeken. Het gevolg was, dat het half behandelde wetsont werp van 25 Januari 1949 werd ingetrok ken en dat een nieuwe wet werd inge diend op 23 Juni 1950, ter goedkeuring en uitvoering van het inmiddels tot standgekomen Beneluxverdrag van 11 Februari 1950. De schriftelijke voorbe reiding heeft nogal enige tijd in beslag genomen: het verdrag zelf is ni eer dan een jaar oud. Tijdens de schriftelijke voorbereiding is e betreft de aanpassing vai cijnswetgeving aan het verdrag nog enige wijziging gekomen. De v< ste gevolgen van het thans (gedeeltelijk) behandelde wetsontwerp zijn de vol- 1. De zoutaccijns van f 9.- per 100 kg. wordt afgeschaft. De gedistilleerd-accijns wordt verhoogd van f 320 per hl. van 50 pet op f 475, terwijl op een nader te bepalen tijdstip, dat in Benelux- overleg reeds is vastgesteld op 1 Ja nuari 1953 deze accijns nog verder wordt verhoogd en wel tot f 596.50. De bieraccijns blijft voorlopig ge middeld gelijk, doch wordt eveneens ingang van 1 Januari 1953 verlaagd f 3.70 per hectolitergraad tot gemiddeld f 2.26 per hl-graad. Gistermiddag heeft minister Lieftinok nog een nota van zigingen ingediend, waarbij nu reeds zal worden ingevoerd een trapsgewijze ta rief. afhankelijk van de grootte der pro ductie, een methode, die het Benelux verdrag reeds kent. zij het met lagere bedragen, die dU6 pas in 1953 ook Nederland zullen worden toegepast. 4. De suikeraccijns wordt verlaagd t f 29.25 tot f 14- per 100 kg. Op de prijs heeft dit geen invloed, want tegelijkertijd zal de subsidie op de suiker worden minderd. 5. Het. waarborgreeht. voor goud wordt verlaagd van f 30- tot f 15- per 100 gr. oor zilver van f 1.50 op f 0.70, Platina- 'erken vielen tot. nu toe niet onder het •aarborgrecht Zij komen er straks wel onder. Het recht bedraagt dan f 22.- per 100 gram. Aan de discussies werd gistermiddag deelgenomen door de heren Van Heuvel (A.R.), Hofstra (Arb.), Lucas KVP), Van de Wetering (CH), Rit meester (WD) en Hoogcarspel (Comm.). Zoals hierboven reeds opgemerkt, maakte de kwestie van de gedistilleerd- accijns de hoofdschotel van het accynzen- i uit Het ging er om, of door de drastische verhoging de wal het schip "et zou keren. De heer Van den Heuvel betoogde, dat onder de huidige omstandigheden de accijns op gedistilleerd zo hoog opgevoerd mag worden als maar enigszins kan. Maar het mag niet zo hoog worden, dat men als het ware uitgenodigd wordt, de belasting te ontduiken door het exploiteren van clandestiene distilleerderijen. Want dan is men nog verder van huis: dan keert inderdaad de wal het schip, een gevaar, dat ook ingezien wordt door de geheelonthoudersbeweging De verhoging per 1 Januari 1953 van de accjjns tot f 596.50 zag de heer Van den Heuvel en met hem de heer Lucas (KVP) uitsluitend als een offer voor 'het. totstandkomen van de economische Unie met België en Luxemburg. Daarom wil den heiden de toezegging van de minis ter, dat dit wel zeer hoge tarief pas in werking zal treden op het ogenblik, dat die economische unie een feit. wordt... De heer Van de Wetering (C.H.) vond de argumentatie van minister Lieftinek voor het hoge tarief niet. helemaal juist. België heeft zich, door het na de oorlog enige malen verhogen van z\in gedistil- leerd-acciins, kunstmatig in een gunstige onderhandelingspositie gebracht. De heer Hofstra (Arb.) voelde voor het bereikte als geheel, doch opperde enige vage be denkingen tegen de gedistilleerd-accjjns. iets dat de heer Ritmeester concreter en scherper deed: van hem kregen wjj de indruk, dat hij zich by de stemming ook zal verzetten tegen de verhoging tot het tussen-tarief van f 475. Nog een tweede kwestie kwam reeds bij de algemene beschouwingen in het kort aan de orde. Bij de be handeling van het hierboven reeds genoemde, later ingetrokken wets ontwerp van 25 Januari 1949 nam de Tweede Kamer een amendement- Lucas (KVP) aan, waarbij het ver boden werd, de aanduiding „zilver" of „goud" te gebruiken in naam- samenstellingen voor artikelen, die niet van zilver of goud waren. De bedoeling was, hiermee te treffen aanduidingen als „Gero-zilver" en „Sola-zilver" e.d. In hot nieuwe wetsontwerp had minis ter Lieftinek dit ingevoegde artikel op genomen. Thans heeft echter de heer den Heuvel en met hem vertegenw digers van P.v.d.A.. CH en VVD hierop een amendement ingediend, waardoor de bepaling-Lucas wordt uitgehold. De duidingen goud en zilver in verbinding met een eigennaam of een andere be naming zullen, indien dit amendement wordt aanvaard, wel gebruikt mogen worden. Wanneer er iets aan wordt gevoegd, goed te keuren door de minister van economische .zaken, waaruit blijkt, dat de betrokken werken verguld of ver zilverd zyn. Met name de .heer Van de Wetering (C.H.) haalde de geschiedenis van de be paling-Lucas nog eens op en hy vond. dat de heer Lucas nu maar moest er kennen, dat hij het bij het verkeerde eind had gehad: het boetekleed ontsiert staatsman niet. De heer Lucas be loofde er bij de behandeling van het amendement uitvoeriger, op terug te zul len komen, maar deelde al mee, niet van te zyn het boetekleed aan te trekken, dewyl er geen sprake van was. dat hij zich destijds vergiste. Minster Lieftinek heeft gistermiddag >g even gesproken, eigenlijk alleen maar n de reeds genoemde wijziging in de bieraccyns in te leiden. Vanmiddag om r kwam hirf aan de eigenhjke beant woording toe. Gisteravond zou behandeld worden de begrotingswijziging van het departement van Economisch* zaken, speciaal voor de financiering van de herbouw, reconstruc- ?n modernisering van Nederlandse hotels en ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Aangezien echter minister Albregts een keelontsteking bleek te hebben, werd het wetsontwerp voorlopig van de agenda afgevoerd. De voorzitter heeft voorts nog tal van Bij de ingekomen stukken was een zoek van het Ned. Rode Kruis om deze zomer opnieuw vergunning te verlenen voor het plaatsen van een autQ-sco baan aan de Boulevard. Het Rode Kruis deed dit verzoek, omdat de firma Ver- mohlen het Ned. Rode Kruis een bedrag van 2500 wilde betalen voor de te krijgen vergunning. Algemeen -werd de geste van de firma Vermohlen gewaar deerd en enkele leden voelden er wel voor de gevraagde vergunning te ver lenen. De heer N. J. v. Duijvenbode, hoe wel niet enthousiast voor deze vérmake- lykheid, zou in het algeméén wel wal meer gelegenheid tot vertier in Katwijk willen zien. Dat. zal er immers toe bij dragen. dat de dag-gasten-langer in Kat- wyk blijven. Het gemeentebestuur zegde toe uit te willen zien naar een passende vermakeiykheid. Het prae-advies B. en W. werd vervolgens door de raad gevolgd en het verzoek werd afgewezen Om practische redenen wilde mr J. v. d Plas geacht worden te hebben tegen gestemd. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van het perceel Valkenburgseweg 19 werd aanvaard. Deze aankoop wordt door de gemeente ondernomen om de grond achter het betreffende pand. Deze ligt even voorbij de Zanderyhoven in het tweede gedeelte van het bebouwingsplan voor het Molenblok. De kostprijs is 18.000 voor een oppervlakte van 8000 m2. Het huis zelf zal echter weer ver kocht worden De nieuwe bewoner (de heer R. D. Buitendijk, adjunct-directeur van de machinefabriek te Katwijk aan den Ryn) wil evenwel een nieuwe vleu gel aan het huis bouwen. Daartoe werd verzocht grond van de gemeente te mogen kopen tegen 10 de m2. De raad ging hiermee accoord. Een tweede grondkwestie werd door de raad met evenveel vlotheid in orde gebracht. De firma Gebr. van Dyk stelde voor gronden, waarop een stal en enige schuren van de firma staan, van de gemeente te kopen. Daar tegenover wilde de firma aan de gemeente enige percelen grond met opstallen afstaan, gelegen in het wederopbouwgebied. Op beide voor stellen hadden B. en W. gunstig geadvi seerd. De raad nam ze dan ook onver anderd aan. Een herziening van onteige ningen in het Molenblok werd eveneens goedgekeurd. Bij enkele kleine wijzigingen in de ge- meentebegroting-1951 kwam een post van Klein Duimpje en nog wat meer Door onbewust Klein Duimpje te spelen s een dief te Vlissingen in de val ge lopen. De man had bij de sluiswerken verscheidene honderden gujdens aan materialen ontvreemd. De jutezak, die hy gebruikte, liet een spoor van pluisjes achter, dat de politie maar behoefde te volgen om de man te kunnen inrekenen. De buit zou juist worden opgeborgen, •ir De 20 j. Rotterdamse scholier C. S„ die met een auto zonder licht op een agent zou zyn afgestoven toen de ge zagsdrager hem aanhield, is door de rechtbank vrygesproken. Er was drie rriaanden geëist. Op 6 September wordt in Roermond voor het eerst een jaarmarkt gehouden. Een nieuwe uit vinding: een apparaat, waarmee een blin- en brief kan tikken in een gewone schryfmachineletter en tegelykertijd een copie in Brailleschrift krygt. waarop by met de vinger kan voelen, welke fouten moeten worden verbeterd. De uitvinder is de heer A. J. v. d. Toorn te Amster dam. secretaris der Haagse afdeling van het Ned. Instituut voor Efficiency. Er zyn in ons land bijna 5.000 blinden, van wie 2.900 mannen. Dat is 45 per 100.000 inwoners. In Amerika en Engeland is dit cijfer 175 Nelly, die reeds jaren leed aan een oedeem, waardoor zij last had van dikke benen en nooit meer ging liggen om te rusten of slapen, is op 50-j. leeftyd overleden. Men heeft haar door slaapmiddel, gemengd met appelen een suikerklontje, uit haar Lyden verlost. Nelly was eeh olifant uit Blij- dorp in Rotterdam. mededelingen gedaan. Zo zal er a.s. Dins dag niet vergaderd worden, maar pas Woensdag. Dan komt er weer heel wat de orde. Ook de eerste week van Mei (waarin Hemelvaartsdag en de Be- vrydingsdag vallen) wordt er niet ver gaderd. Voorts is het mogelyk, dat om- treeks de 16e Mei a.s. de belastingwets ontwerpen. nodig voor de veroetering 's lands positie i.v.m. de defensieve inspanning enz., aan de orde kunnen worden gesteld. 1000 aan de orde, bestemd voor de aanleg van het veel besproken uitkyk- pleintje aan het einde van de Noord- Boulevard. Er bestaat nog een ander plan. dat echter 1600 zal moeten kosten. Dat plan zag mr Van der Plas liever uit gevoerd; het uitzicht zal mooier zijn ei er zal meer ruimte voor de badgasten geschapen worden. De voorzitter ver moedde, dat er i.v.m. de investerings politiek van de regering weinig kans op verwezenlyking van dit plan zal zyn. Mr v. d. Plas bestreed dit, maar zyn voorstel werd afgestemd met 8 tegen 10 stemmen. Waarna nog vlug besloten werd de Karei Doormanlaan een nieuw weg dek te geven. Niet te ontlopen Het volgende punt van de agenda was de verhoging van de tarieven voor gas en electriciteit: het gas met 1 ct per m3. het electrisch met 1 ct voor de eerste 96 kWu. De pryzen van het gas zouden dan worden: de eerste 10 m3 2 per maand, elke m3 meer 0.14. óf de eerste 10 m3 2-60 per maand en elke m3 meer ƒ0.1116- De nieuwe tarieven lokten een vloed van commentaar uit. Mr van der Plas was van oordeel, dat deze maatregel de minst draagkrachtigen treft, en wilde haar daarom niet aan vaarden. De heer Scheerens verweet B. en W. onvoldoende voorbereiding. Wel zag men algemeen in. dat uiteindelijk verhoging niet ontlopen kon worden. Raadsleden uit de commissie, die de zaak voorbereidde, drongen daarom aan op, aanvaarding van het voorstel. Met tegen zin werd aldus besloten. Alleen mr Van der Plas wenste aan tekening van zyn tegenstem. Tenslotte werden de bedryfsrekeningen over 1949 voorlopig vastgesteld. De resul taten waren als volgt: het gasbedrijf wees een nadelig saldo aan van 4897.08, de waterleiding een batig saldo van 3755.07 en het electriciteitsbedryf een batig saldo van 39629.83. Schiphol, zoals wij het in het holst van de nacht zagen, om onze vlucht naar de Deense hoofdstad te ginne n. N.C.R.V.-dank aan het bollenvak Zoals bekend, heeft het bollenvak f25.000 byeen weten te brengen Haak-in. De N.C.R.V. vond dit resultaat zo prachtig, dat zy heeft besloten om hun. die aan deze actie hebben deelge nomen een concert aan te bieden in de grote Hobahohal. Het concert vindt plaats op Dinsdag 24 April. De marinierskapel o.Lv. Gysbert Nieuwland zal optreden. Verder staan zang, humor en een spraakwaterval op het programma. Ook zal er nog iets ge zegd worden. Van Heuven Goedhart naar West-Duitsland De commissaris der V.N. voor het vluchtelingen wezen, de Nederlander Van Heuven Goedhart, zal van 23 tot 28 April bezoek brengen aan West-Duitsland. Hij zal o.a. een bezoek brengen aan de drie geallieerde hoge commissarissen en op 27 April een bespreking hebben met bondskanselier Adenauer. I VRIJDAG 20 APRIL 193 Honderden kinderen in Amersfoort ziek Ten gevolge van bijzonder soort influenza In Amersfoort lyden op het ogenblik eniee honderden kir^ren aan een ogen schijnlijk vreemdso^pge ziekte. Enige weken geleden openbaarde zich deze ziekte het eerst op een lagere school te Amersfoort, waar zowel kinderen als on derwijzers er de dupe van werden. Het aantal absenten op deze school steeg tengevolge van deze ziekte zelfs tot meer dan honderd. De verschijnselen zyn koorts, onpasselijkheid, hoofdpijn, stijfheid in de benen en ook wel in de nek en schoudergewrichten. In veel ge vallen gaat de ziekte gepaard met niezen en licht ontstoken ogen. Uit een onderzoek bleek, dat er sprake is van influenza-virus. De verschijnselen zijn echter van andere aard dan by de zg. griep. De ziekte is nog al besmet telijk en krygt een kind het in een ge zin. dan zyn snel daarop ook de andere familieleden aangetast Na een koortsperiode knapt de patiënt wat op, om dan opnieuw goed ziek te worden. Het verloop van de ziekte duurt ongeveer tien dagen. Gelukkig deden zich tot nu toe geen complicaties voor en naar men zegt is het hoogtepunt van de epidemie al bereikt. „Voor toelk dier is zelfs de leeuw „Voor de leeuwin". Met 70 jaren midden tussen de jeugd Sem Dresden en zijn taak voor de jongeren Het is een wonderlijke ervaring: op bezoek te zijn bij een 70-jarige en dan alleen maar over kinderen te horen spreken. Niet met de autoriteit van de ouderdom, maar met het begrip van de wijsheid. Die ervaring deed ik op bij Sem Dresden, de muziekpaedagoog en componist, die vandaag de leeftijd der zeer sterken bereikte. In een met antieke meubelen gevulde kamer van een moderne flat vertelt Serri Dresden van en over de jeugd, dan boeien zijn woorden, dan voelt hij zich echt thuis. En dan denk ik vanzelf aan dat ge dichtje „Aen een kint" van J. M. Daut- zenberg, dat besluit met de volgende strofe: ,Ende ben ic als du niet een kindekijn. Rein huppend door 't aertsche ghewemel, Dan sal mi immer ghesloten sijn ie poort totten dichterhemel". Sem Dresden is kind gebleven en het heeft hem die poort geopend'. Maar zijn inzicht en zijn mensenkennis behoeden hem ervoor zich als kind aan de kinde- Gemeenteraad van Voorhout Afscheid van de heer Stikkelbroek De hoofdschotel van de agenda van Voorhouts gemeenteraad was gisteravond wel voor ieders gevoel het afscheid, dat genomen zou worden van de heer F. A. Stik kelbroek. chef van de afd. openbare werken, die In gelyk'e functie benoemd is te Noordwykerhout Intussen werd een reeks besluiten genomen in min of meer be langrijke kwesties, die echter alle- zonder veel discussie onder de hamer door gingen. en W. verkregen van de raad toe stemming kasgeld op te nemen tot een imum van een millioen. Het ge- meentepersoneel zal de5% loonsverho ging uitgekeerd krijgen. Er was weel een voorstel van B. en W. om op de ver jaardag van H.M. de Koningin de kin deren te tracteren. Men hoopte, dat de daarvoor uitgetrokken vergoeding van f 0.50 per kind Spoediger door Ged. Sta ten zou worden goedgekeurd dan het vorig jaar het geval was. B. en W. verzochten een lening te mogen sluiten in rekening courant van f 500.00r. In "erband met net steeds op zeggen van kasgeldleningen zette wet houder Deutekom uiteen, dat het niet kwaad zou zyn er nog een ton bij le doen. In Mei a.s. hebben B. en W. vier ton nodig. Er loopt tevens een kasgeld lening af. Dus zouden zy weer met "eer stellen moeten komen. Zyn voorstel werd met algemene stemmen aanvaard. Als plaatsvervangend lid van de zom- ïssie van bedrijven werd i.p.v. de heer G. K. Spierenburg de heer Adr. Jansze gekozen. Alscheid van de heer Stikkelbroek t was burgemeester De Graaff een vreugde op deze wijze van de heer Stik kelbroek afscheid te kunnen nemen. „Wy verliezen in u een ambtenaar, al dus spr., die steeds voor zyn werk heeft gestaan." De burgemeester wees erop, dat de taak van een hoofd van openbare werken tegenover de gemeentenaren niet altijd even gemakkelijk is. Wethouder Van de Nouland vond het als wethouder van openbare werken (deze titel gebruikte spr. voor het eerst) jammer, dat de scheidende functionaris de twee grote werken, woningbouw en riool-aanleg, zal moeten beëindigen. Vervolggns werd nog het woord ge voerd door wethoud Deutekom en de |jeer L. Nyssen, deze laatste namens Bij de rondvraag verzocht de heer Beelen. of er geen paal en perk kon wor den gesteld aan het voetballen van kin deren op de openbare weg. De heer Van der Lans wees er met nadruk op. dat in veel van deze gevallen de oorzaak van het gepleegde vandalisme by de ouders ligt. De voorzi.ter verheugde zich over deze klanken uit de raad. was het hoofd zakelijk eens met de laatste spr en hooote. dat niet krachtdadiger zou moe ten worden opgetreden. Machinefabriek Breda De machinefabriek Breda v/h Backer en Rueb zal over et boekjaar 1 April 1950 t/m 31 Dec. 1950 7 pet declareren. ren te geven. Want het kind zoekt im mers wat boven hem is. En als hy praat, dan is het alsof er muziek van hem klinkt Zoals hij in zyn composities zeer economisch te werk gaat ten aanzien van her notenmateriaal, zo zal hy ook in een gesprek geen woord te veel zeggen. Elk woord heeft beteke nis, heeft zin, is noodzakelijk ook. Daar om stoort dat economisch gebruik in een gesprek ook niet; integendeel, het ver hoogt de waarde. Zo is het dan ook te< begrijpen dat juist deze figuur d'e leiding kreeg van de Stichting „Jeugd en Mu ziek"; dat juist deze musicus het groot ste gedeelte van zyn leven als paedagoog werkzaam was: eerst in Tiel, daarna (van 1914-1937) als directeur van het A'dams Conservatorium en tenslotte (tot 1949) als directeur van het Kon. Conser vatorium in Den Haag U kent velen van zijn leerlingen wel: Willem van Otterloo. Marius Monnikendam, Jan Nieland. Ber- tus van Lier, Jan Felderhof, Hugo Go- dron. Cor de Groot, e a. Zij zyn neen. niet zyn volgelingen, want Dresden kweekte geen epigonen zij zijn z'n pupillen, die ieder hun eigen weg zyn gegaan en ook een hoogtepunt bereikten, omdat Dresden hen had inge wijd. Waarin? In de geheimen der mu ziek, in het labyrinth der klanken, in de verboren krachten der geluiden. En nu zit hy daar aan tafel tegenover zyn even intelligente en met evenveel paedagogische talentan toegeruste echt genote, de zangpaedagoge J. Dresden- Dhont. Hy zit daar niet als een oude man, die de rust van de levensherfst ge niet. Neen. hy componeert, weer voor jongeren, een spel voor de Utrechtse studenten. ..Eigenlijk heb ik het nog drukker dan toen ik conservatorium-directeur was. De jeugd vraagt mijn aandacht en ik moet haar helpen. Veel reizen voor jeugdconcerten. waar ik vaak toelichtin gen geef. Denkt U niet dat de Stichting „Jeugd en Muziek" muziekles wil geven aan de jeugd. We hebben ons alleen maar tot taak gesteld begrip bij te bren gen voor de muziek, de jeugd enigszins wegwijs te maken en het zelf-musiceren te stimuleren. Zo is er nog onlangs een afdeling opgericht in Boskoop en door middel van een Rijkssubsidie kunnen we ook opdrachten geven aan Ned. compo nisten om werken te schrijven voor heel merkwaardige samenstellingen van school- of jeugdorkesten overal in ons land". Van welk een onschatbaar belang is Sem Dresden nog. De jeugd vraagt nu eenmaal naar muziek en die vraag moet op verantwoorde wijze worden beant woord- Dat doet Sem Dresden, daar is eigenlijk zyn gehele leven op gericht ge it. Hij ziet de behoefte en ontkent, dat de jeugd in dit opzicht oppervlakkig „De jeugd verlangt naar goede mu ziek. En dat is begrijpelijk, want alleen die muziek zal blijvend vat op de jonge ren hebben. Belangrijk zou zijn, als we, evenals in Budapest, een soort muziek- gymnasium hadden, waar kinderen van 13 of 14 jaar konden worden toegelaten en waar ze naast het muziekonderricht ook algemene vorming kregen. Het liefst de vorm van een internaat of kost school". Dat zegt Sem Dresden en ondanks zyn '0 jaren occupeert by zich nog steeds net de talrijke jeugdproblemen. Die om gang met de jeugd heeft hem ook zo jong gehouden. En ik betreur het moment, waarop ons gesprek moest worden afgebroken, het gesprek met een man, die op elk terrein van on6 muziekleven baanbrekend werk deed en nog doet. Corn. Basoski.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 7