|lieutue £ciltsd)f Courant Generaal Mac Arthur in het Congres minutenlang toegejuicht .Oude dwaas", riep men gisteren tot Churchill in 't parlement Wist U GAZELLE „Leugenverklikker" toch niet betrouwbaar? [l m UJDAG 20 APRIL 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. ƒ172 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9204 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoostfch Is ghebleoen mgn hert in tcgljcnspotr In Kopenhagen is de voetganger koning ZIE PAG. 7 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's „In de schemering van mijn leven" [)ertig millioen Amerikanen zagen de „oude soldaat" op televisiescherm TN VELDUNIFORM, zonder onderscheidingen, met een grimmig, vast- L beraden gezicht en met een stem, die zo nu en dan trilde van Ontroering, heeft generaal Douglas Mac Arthur gisteren voor het Ameri' kaanse Congres in Washington, zijn inzichten in de Amerikaanse politiek .pake het Verre Oosten uiteengezet. Op hetzelfde ogenblik, dat alle Mgevaardigden en senatoren zich van hun zetels verhieven, zagen naar (chatting 30 millioeen Amerikanen op hun televisiescherm de grote generaal het spreekgestoelte beklimmen. Minutenlang werd Mac Arthur loor het Congres toegejuicht, alvorens hij zijn rede kon beginnen met |e woorden: „Ik spreek U toe in de schemering van mijn leven en zonder ^nige bitterheid. Ik ken slechts één doel: De Ver. Staten te dienen...I" i De generaal was ingeleid door de voor- Formosa. Bij zijn aankomst en bij het het Huis van Afgevaardigden, Rayburn. Het congresgebouw was laten van het Congresgebouw werd hij door tienduizenden Amerikanen gejuicht. Vlaggen en grote portretten Mac Arthur waren aangebracht op de grote gebouwen in het centrum I Minutenlang werd generaal Douglas Mac Arthur gisteren in het Amerikaanse Congres toegejuicht, toen hij het spreekgestoelte beklom. Mac Arthur beant- 1 woordde deze ovatie met een strak gezicht, maar met een wuivende hand; hij bleef voor het forum van de honderden afgevaardigden en belangstellenden in de zaal èn voor de millioenen bezitters van een televisietoestel de militair in hart en nieren zoontje onder de genodigden ierp haar echtgenoot, toen hü achter microfoons van nagenoeg alle Ame- ikaanse radiostations ging staan, een 'ishand toe. Mac Arthur sprak langzaam bewogen zün rede uit. Doch hü criti- rde scherp de diplomaten, die ver- limd hadden „zich voor te bereiden op geheel nieuwe situatie, ontstaan tussenkomst der Chinese in op Korea". Sprekend over Formosa zei generaal fao Arthur: „Ik heb er in het verladen nadruk op gewezen, dat het, uit nilitalr oogpunt gezien, een dwingende loodzaak is, dat Formosa onder geen nkeie omstandigheid in Communistische landen valt. Indien dit wel zou gebeuren, iou de vryheid van de Philippynen lapan onmiddellijk bedreigd worden rij zouden mogelijk gedwongen zijn ons t» de Californische kust of zelfs op Washington terug te trekken. Blokkade tegen China Om de nieuwe vijand in Korea. China, verslaan, was het noodzakelijk be taalde maatregelen te nemen, zoals: narineblokkade van de Chinese kust, het Stvoeren van luchtverkenningen boven Ihinees gebied en het opheffen van de teperkte bepalingen voor de Chinese latlonallsten op Formosa. Er is en wel hoofdzakelijk door het lultenland heftige crltlek op mjj ge- «fend, omdat ik deze maatregelen aan- teval, doch elke militaire leider, die met e Koreaanse veldtocht had of heeft te naken, de chefs van de Amerikaanse lenerale staven inbegrepen, was het met "dj eens." En tot hen, die menen, dat er met Jhina nog wat aan te pappen valt zei ilac Arthur: „Enkelen willen tegenover iet rode China een op concessies geba- eerde verzoeningspolitiek voeren. Doch mensen geven er blijk van, de les- der geschiedenis niet te hebben ver- taan. Een sussings-politiek leidt tot n bloediger oorlogen. Zij legt de «sis tot steeds verder gaande eisen van !e tegenstander. Mijn soldaten vroegen nfj„Waarom worden de voordelen, oor wjj op het slagveld vochten, 'eer aan de vijand prijs gegeven?" Even «ak Mac Arthur hier zijn rede af en zei, trillende stem: „Ik kon hun die Taag niet beantwoorden De Koreaanse tragedie werd nog dra matischer door het feit, dat het militaire >ptreden der Verenigde Naties tot Korea elf beperkt moest blijven, terwijl de tases, die de aanvallers ten dienste staan, ►orden beschermd door de grenzen, die liet mogen worden overschreden." Mac Arthur besloot zijn rede met de woor- ,Er is een oud soldatenliedje, dat «gt: Oude soldaten sterven nooit, zij 'orden schimmen en verdwijnen. Ik ben zover: een oude soldaat, die heeft ge loogd zijn plicht te doen, zoals die hem loor God werd voorgeschreven. „Good- aye. Mac Arthurs rede was herhaaldelijk ndc-hmi^n door apolmis ï'an de afge- loardipden, speciaal toen hij sprak over Washington. Ondanks Mac Arthurs ver klaring, dat hij niet in de politiek wenst te gaan, wordt Washington overspoeld met „Mac Arthur president"-propaganda. Gisteravond nog is de generaal uit Washington naar New York vertrokken. Hij werd daar begroet met saluutschoten. Ook hier was een enorme mensenmenigte samengestroomd om Mac Arthur ovaties te brengen. Tot journalisten zei de gene raal: Ik had 71 jaar nodig en moest 10.000 mijl afleggen, om te weten te komen, wie in feite de Verenigde Staten regeren. Nu weet ik het: dat zijt gij Omai Biadleygeen commentaar Omar Bradley, het hoofd van de Ameri kaanse stafchefs, weigerde commentaar te geven op MacArthurs verklaring, dat alle stafchefs zijn mening inzake de Koreaanse oorlogvoering deelden. Doch hij noemde de rede „een zeer goede toe- Andere reacties waren: Harold Stassen, republikein: „De in vloed van deze toespraak op de Ameri kaanse politiek zal even groot zijn als George die van de afscheidsboodschap Washington". Dewey, gouverneur van New York, republikein, zei: „De rede was een schit terende verklaring over het vitale be lang van succes in Korea en het hand haven van onze verdediging en wezen lijke belangen in het Stille Oceaan- gebied". Senator Robert Taft: „Ik heb reeds lang het programma van MacArthur, zoals hij dit in zijn toespraak uiteenzette, aan bevolen. John Macconnack, leider der democra ten: „De ernstige gedachte, die wij allen moeten hebben is, dat het gevaarlijk is. in een oorlog met China te worden ge wikkeld". Politieke gevolgen In Washington bereiden commissies van het Amerikaanse Congres zich voor, om de verklaring van MacArthur te onder zoeken, dat de gezamenlijke stafchefs van de V.S. het eens waren met zijn ziens wijze, hoe de overwinning zou kunnen worden behaald. MacArthur, de gezamen lijke stafchefs en minister Marshall zul len de volgende week voor een commissie uit het Congres moeten verschijnen, om hun zienswijze te geven op de toestand in het Verre Oosten. Naar verluidt, zou MacArthurs emotionele rede waarschijn lijk een aantal nieuwe aanhangers voor de pro-MacArthur-groep van de republi keinse partij hebben verworven. Waar nemers stellen de vraag, hoe groot in werkelijkheid het meningsverschil is tus sen de Amerikaanse generale staf en pre sident Truman. Buiten de kring van de stafchefs neemt men aan, dat da staf chefs het inzicht van MacArthur onder bepaalde omstandigheden billijken. Dit inzicht het zij nog eens ten overvloede gemeld is: het conflict in Korea zal in een impasse geraken, wanneer de Ame rikaanse oorlogsinspanning niet geïnten siveerd wordt en er geen maatregelen ge nomen worden tegen communistisch Chi na. Truman zegt ondertussen „Ik heb MacArthur ontslagen met het eenstem mige advies ook van de chefs van staven". Over die tegengestelde verklaringen is begrijpelijkerwijs in Washington nogal wat te doen! Wie zal het winnen, de militair of de staatsman Prins Bernhard weer in Argentinië Prins Bernhard is gisteren uit Chili opnieuw in Argentinië aangekomen. Zoals men weet, logeert hij nu op het buiten van president Peron in het meren gebied van Carlos de Bariloche in Zuid- Argentinië. Tot Zondag zal de Prins daar blijven. Dan vertrek hij per vlieg naar Bahia Blanca en vandaar per motor naar Tres Arroyo in de provincie Buenos Aires om een bezoek te brengen m de Nederlandse kolonie. Naar men weet, zal Prins Bernhard Donderdag per vliegtuig uit Buenos Aires Nederland vertrekken. Conservatieve motie van afkeuring verworpen Toen hij opkwam voor het opperbevel der Atlantische marine gelse Lagerhuis, toen Churchill een motie verdedigde in de vorm van een amendement om het salaris van minister Shinwell met 100 pond te verminderen, om daarmee tot uitdrukking te brengen, dat de regerings- politiek met betrekking tot de benoemingen voor het opperbevel der At lantische Marine wordt afgekeurd. De Britse Labour-regering kwam als over winnares uit de strijd tevoorschijn: de motie werd verworpen met 291 tegen 280 stemmen. Finisterre staat onder een Britse admi raal. Over het opperbevel over het Zui delijk deel van de Noordzee is nog geen beslissing gevallen. Hierover zijn nog onderhandelingen gaande, o.a. met Frank rijk, België en Nederland. Stijging van vleesprijzen te verwachten „Grote Vier" speelden stommetje Er is een oud gezegde, dat beweert: „Wie zwijgt, stemt toeAls dit gezegde ook toegepast kon worden op de plaatsvervangers van de Grote Vier in Parijs, zouden Frankrijk, Rus land, Amerika en Engeland gisteren tot de meest harmonische overeen stemming gekomen zijn, die zich laat denken. Zij hielden n.l hun kortste vergadering, die10 minuten duur de. Doch niemand voerde het woord. De Westelijke woordvoerder deelde mee, dat de Russische plaatsvervan ger geen instructies uit Moskou had ontvangen. En daarom deed iedereen er het zwijgen aan toe. Niemand had iets te zeggen. Acht minuten zaten de plaatsvervangers elkaar aan te kijken en stommetje te spelen. Toen gingen ze maar naar huis, want zó was er ook niets aan. Dieven van kroningssteen worden niet vervolgd De Schotse nationalisten, die de kroningssteen uit de Abdij van West minster hebben weggehaald, zullen niet vervolgd worden, aldus deelde de Britse procureur-generaal, sir Hartley Shra cross in het Lagerhuis mee. Shawcross sprak de hoop uit, dat niemand uit zijn woorden zou opmaken, dat heiligschennis niet zeer ernstig is De Stoomvaartmij „Nederland" zal aan de aandeelhoudersvergadering van 17 Mei a s. 9 pet (v. j. jubileumdividend 12 pet) voorstellen. Churchill zeide niet in te zien, er eigenlijk een opperbevelhebber moeten worden benoemd. Maar wan er iemand moest worden benoemd, dan zou hij in Engeland zijn standplaats moe ten hebben, ongeacht zijn nationaliteit. Een Amerikaanse opperbevelhebber kan nooit op de hoogte zijn van alles wat er in de zeeën rond Engeland gebeurt, als hij in Noord-Virginia zit. Niemand is zo goed bekend met onderzeeboten in de Atlantische Oceaan en met mijnen rond de Britse kust als de Engelse admirali teit. De verantwoordelijkheid moest vol gens Churchill op gelijke basis over de beide grootste vlootmogendheden worden verdeeld- Ook had Churchill critiek op het feit, dat de stemmen van Noorwegen, Denemarken, België en Nederland even veel kracht hebben als die van Engeland en de Verenigde Staten. De huidige Britse vlootsterkte is twaalf maal zo groot als die van deze vier landen teza men. De vloot van Engeland is nog vier maal zo groot als die van de naties van het vaste land, met inbegrip van Frank rijk. Geen bezwaar had Churchill tegen een Amerikaans opperbevel in het Middel landse Zee-gebied. Minister Shinwell was van mening, dat de onderhandelingen niet te zeer in het nadeel van Engeland waren uitgevallen. Een voordeel van een Amerikaanse op perbevelhebber voor de Noord-Atlanti sche zeestrijdkrachten vond hij, dat men. indien nodig, nu strijdkrachten uit de Stille Oceaan zou kunnen krijgen. Er is een Amerikaans opperbevel, maar een Engelse plaatsvervanger. Het Oostelijke gebied van de Atlantische Oceaan, van de Zuidpunt van Groenland tot Kaap Het tekort aan blik, dat nog steeds niet is opgeheven, is er oorzaak van, dat de uitvoer van vleeswaren, die in de laatste tijd grote vormen had aangenomen, vrij plotseling is gehalveerd en heeft geleid tot een stopzetting van de import. In middels mag de beperking van de export niet gaan ten koste van de uitvoer naar de Ver. Staten, doch ten koste van die naar andere landen, met name naar Engeland, dat verreweg de grootste af nemer is. Er is thans een vlees-overschot, dat uitvoer mogelijk maakt. Dit deelde de heer J. de Veer gisteren in Den Haag als voorzitter van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees op een vergadering van de commissie van bijstand dezer organisatie mee. In zijn bespreking van de huidige toestand merkte hy op, dat de vleesmarkt sinds het najaar een constant karakter vertoont. De consumentenprijzen hebben zelfs enige verlaging ondergaan, wat ten dele te danken is aan de hoge opbreng sten van de afvallen, o.a. huiden. Ook de slachtvarkensmarkt was vrij rustig. In de toekomst zullen de vleesprijzen echter stijgen omdat de grondstoffen duurder zijn geworden. De xamp mei de Affray Hoop op overlevenden thans opgegeven Rouwbeklag van de Engelse koning Het is thans zo goed als zeker, dat er geen overlevenden meer zijn in de ten Zuiden van Wight gezonken Engelse duikboot Affray. Deze mededeling van de Britse admiraliteit heeft diepe indruk gemaakt op het Engelse volk en vrijwel terstond heeft Koning George gisteravond aan de Engelse minister van marine de volgende boodschap gericht. „Wilt u de innige gevoelens van mede leven van de Koningin en mij aan de familieleden van hen, die hun leven ver loren hebben bij de tragische ramp van de onderzeeboot Affray overbrengen. Premier Attlee heeft een soortgelijke boodschap aan de admiraliteit gezonden. Inmiddels heeft het bergingsvaartuig Reclaim gemeld, dat zij contact heeft ge maakt met een onbekend voorwerp op 70 meter diepte. Er is een duiker omlaag gestuurd. Hedenmorgen was nog niet bekend, of dit voorwerp de verongelukte duikboot is geweest. De nasporingen wor den ononderbroken voortgezet. Weer 'n ton voor Haak-In In de afgelopen week is weer een ton voor Haak-in bijeengebracht. Het is wer kelijk verbazingwekkend en kan slechts tot grote vreugde stemmen. Nog nimmer werd in Nederland een radio-campagne zo'n financieel succes. Nog 3 ton, en het gestelde doel is bereikt. Daarvoor resten nog 5 a 6 weken! De heer A. Blaauwboer, seinwachter in Ermelo, heeft een viool gekocht voor een kwartje en er is een grote kans, dat hij zich daarmee een klein vermogen heeft aangeschaft. Volgens een etiket zou het muziekinstrument n.l. een Stradivarius zijn en experts onderzoeken, of dit etiket echt is. Zo ja, dan behoeft de heer Blaauw boer niet zijn pensioen af te wach ten, want enige tienduizenden gul dens is een Stradivarius al gauw waard.... DAT over de loonbijslagen voor personeel van de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Mij nog geen overeenstemming is bereikt en de rijksbemiddelaars het standpunt van de directie delen DAT de vijf hoofdbestuursleden, die gisteren met een vliegend fort op Schip hol aankwamen, van een Haagse padvin der een verzoek om foto's ontvingen en aan dit verzoek zullen voldoen. DAT het opnemingsvaartuig Luymes. gebouwd voor de afd hydrografie van de Kon. Marine, Zaterdag in Schiedam te water wordt gelaten. DAT voorzitter Fremery Kalff van de Bond van politiedierenbescherming op de jaarvergadering te Roermond, de 25e die hij leidde, de zilveren legpenning in de bond heeft ontvangen. DAT Zaterdag te Gilze-Rijen de bre vetten worden uitgereikt aan 17 leerling vliegers en 7 telegrafisten, onder wie de Hagenaars J. C. M. v. Marrewijk en J L Kok en de Llssenaar W. A. J. v- d- Heijden. DAT in de R'damse Waalhaven drie Franse mijnenvegers zijn aangekomen, die daar gedemagnetiseerd zullen DAT tegen elf R'damse vrouwen, die bij het lossen van Amerikaanse wapens de orde verstoorden, voor de rechtbank bevestiging van het kantongerechtvon- nis (f20 boete) ls geëist. DAT een vrachtauto tussen Haren (Gr en Vries 30 blikjes met het zwaar vergiftigde apiool heeft verloren. DAT veertig Zwitserse officieren vau 3 tot 10 Juni ons land en België zullen bezoeken en deze reis o.a. een gevolg is van lezingen, die gen.-maj. b.d. D. A. v Hilten in Zwitserland heeft gehouden. DAT voor de bouw van een veiling koelhuis te Geldermalsen de inschrijvin gen f 192.000 (Gebr. v. Mourik te DeiD tot f 266.000 beliepen en het Haagse ar chitectenbureau Netto voor bijna f 219.000 inschreef. DAT in Purmerend de première is ge geven van de dierenfilm Een Zwerver vindt Onderdak (scenario van H. J. L. Jongbloed uit Den Haag), die in 3.200 scholen vertoond zal worden. DAT het echtpaar P. KlaverVisser te Zwaag (N.-H.) Zondag 65 jaar is ge trouwd en het echtpaar KleljnSiege laar te Zaandam op 3 Mei 60 jaar. DAT op 7 Mei te Washington onder handelingen worden geopend over luchtvaartovereenkomst tussen Neder land en Amerika. DAT van 28 April tot 5 Mei in Sittard een handel-, industrie- en landbouw- beurs wordt gehouden. DAT op 4 Mei om 2 uur op de centrale begraafplaats te Loenen (Geld.) de ge vallenen worden herdacht. DAT op de bakkersvakschooldagen voor Zuid-Nederland te Nijmegen de kampioenschappen in de twee afdelingen werden behaald door C. Blommerse te Zevenbergschehoek en Th. Pastoors te Nijmegen. DAT de tijdschriftendienst van het Rode Kruis in Den Haag opnieuw om lectuur heeft verzocht, daar de pakjes voor zieken en landgenoten in het bui tenland wekelijks kleiner worden. DAT te Naarden. 53 jaar oud, is over leden Ch. T. M. van Rossem, een der bekendste rozenkwekers van ons land. Pakhuis van Mijnhardt- fabriek afgebrand Gisteravond is het pakhuis van pharmaceutische en chemische fabrieken N.V. Mijnhardt aan de grote weg van Utrecht naar Zeist vrijwel geheel afge brand. Een grote hoeveelheid verpak kingsmateriaal, een electrische droog- inrichting en een gereedstaande vrij grote exportzending gingen verloren. De schade wordt op ongeveer 50.000 ge raamd. Europa krijgt eiger grondgebied Voor zetel van plan Schuman Plannen zjjn in de maak om Europa n eigen grondgebied te geven-voor de zetel van het kolen- en staalplan, name- sen z.g. Europees federaal district in de nabijheid van het Franse Straatsburg en het op de andere Rijnoever gelegen Duitse Kehl. Intussen heeft Frankrijk enigszins de ontstemming van Engeland gaande ge maakt door officieel te verzekeren (het verhaal is van de Westduitse kanselier Adenauer), dat het instemt met afschaf fing van het hoge gezagsorgaan voor de Roer. Vernomen wordt, dat Frankrijk brieven heeft gezonden aan de Britse. Amerikaanse en andere regeringen, waar in dergelijke ontbinding voorgesteld wordt. Engeland heeft op de mededeling van Adenauer gereageerd met een ver klaring van een officieel woordvoerder, dat een dergelijke eenzijdige toezegging aan Duitsland betreurenswaardig zou zijn. Tevens heeft Engeland aangedron gen op internationale besprekingen over de verhouding tussen het plan Schuman de contröle op de Duitse industrie. Minister Stikker, die in Den Haag is teruggekeerd, verklaarde, dat hij het plan beschouwde als een belangrijke stap de schepping van één grote markt Europa en dat dit hem met vreugde vervult. Het is volgens hem een mijlpaal op de weg naar een verzoening tussen Duitsland en Frankrijk, wier geschillen onnoemelijk veel leed hebben veroor zaakt. Hij hoopte, dat het plan het begin djn van een gelukkiger periode. Uit ander vaatje Minister Lieftinck heeft dan nu aan de Tweede Kamer zijn nieuwe „millioenen- nota" doen toekomen. Een merkwaardig verschijnsel in het Nederlandse staats bestel: een millioenennota in April. Het zou een grap kunnen zijn, maar het is geen grap. Ook daarom al niet, omdat deze nota staat in het teken van verso bering en bezuiniging. Maar van bezuiniging alleen moet deze nota het blijkbaar niet hebben. Er is, o.a. door toeneming van de loonbelasting en vermeerdering van invoerrechten en accijnzen, ook een verhoging van de ont vangsten te verwachten en voorts staat op het program een snellere inning van belastingen en een inhalen van belas ting-achterstanden. Wat er dan nog te overbruggen overblijft is een bedrag van 250 millioen, waarvoor de ministeriële gedachten uitgaan naar leningen. Zullen zij succes hebben na het schamele resul taat van de jongste lening van 200 millioen? Ook moet nog blijken of de pogingen tot snellere inning van belas tingen wel zo zullen slagen. Waarmee we maar willen zeggen, dat met deze „nota van bezuiniging" het laatste woord zeker niet is gesproken. Integendeel, het is nog slechts het eerste woord, een aankondiging nog slechts van een poging. Maar dat eerste woord is er dan. Misschien moeten we zeggen: Het hoge woord is er uit. Aangekondigd was aanvankelijk een bezuiniging tussen de 100 en 150 millioen. Daarop is de gehele begroting nog eens nauwkeurig bekeken en het resultaat is nu een in uitzicht gestelde bezuiniging met 219 millioen. Zal het genoeg zijn? Dat zal er van afhangen hoe het blijkt te gaan met die andere posten van deze r.ota, de toeneming van de ontvangsten dus en de snellere inning van belastin gen. Het zijn immers veelal nog weinig anders dan ramingen en zelfs globale ramingen. Maar het bedrag van ƒ219 millioen ls toch wel reeds beduidend. Daarbij zal het de taak der volksvertegenwoordiging zijn de verschillende posten vooral cri- tisch te bekijken. Hoe is het immers met dit soort be zuinigingen? Er zal al spoedig getracht worden ambtenaren zijn ook mensen a deze te vinden op „externe" taken, waarbij de departementen niet recht streeks betrokken zijn. Vermindering van subsidies is dan een dankbaar object. En hebben al gauw gezien, dat inderdaad onder de posten van bezuiniging vele verminderde subsidies schuilen. Hiervan zeggen we in het algemeen geen kwaad. Alleen men lette bij de noodzakelijkheid bezuiniging niet alleen op „externe" doch niet minder op „interne" taken van de departementen. Hoe het zij en waar het ook gevonden wordt er is nu een bezuiniging aange kondigd van ƒ219 millioen een aan zienlijk bedrag, dat ons doet zien hoe gewend waren van de hoge boom te eten. Want de "zorglijke financiële toe stand dateert niet van vandaag of giste- Het is altijd gevaarlijk zich ryker te doen dan men is. Het moment kan aanbreken, waarop men uit een ander vaatje zal moeten gaan tappen. Hetgeen dan ook met deze nieuwe .millioenen nota" het geval is. Voorzitter Italiaanse Senaat overleden Ivanoe Bonomi, de 78-jarige voorzitter ui de Italiaanse senaat is vandaag te Rome overleden. Bonomi werd na de be vrijding van Rome in 1944 de eerste mi nister-president. Hij was een fel tegen stander van Mussolini. HO leed reeds enige tijd aan een hartkwaal. Tunesiërs vragen steun aan Indonesië De nationalistische Destour-partü In Tunis, die los van Frankrijk wil zijn, heeft zich tot de Indonesische regering steun gewend en er op gewezen, dat bloedbad weldra onvermoedelljk zal zijn. (Advertentie) RIJWIELEN 100 waarde voor Uw geld. GEBR. HUISMAN CARRIERHUIS Hogewoerd 66 Telefoon 22967 Wachtmeester (nu op vrije voeten), herriep zijn verklaring /~\P VERZOEK van zijn verdediger is de 26-jarige wachtmeester van de rijkspolitie G. A. R. te Groesbeek, die verdacht wordt bij de dief stallen van valse dollarbiljetten in een café te Nijmegen een actieve rol te hebben gespeeld, door het gerechtshof te Arnhem in vrijheid gesteld. Deze zaak ls vooral bekend geworden door het eerste gebruik in Europa van de „leugenverklikker". Met behulp van dit apparaat had verd. een aanvullende verklaring afgelegd, die als een halve bekentenis werd beschouwd. Gisteren kwam de zaak echter weer In een geheel ander spoor, doordat de wachtmeester zijn aanvullende verkla ring herriep. Hü had deze verklaring indertüd maar ondertekend, omdat hü onder de indruk kwam van de deskun digheid van de beide doctoren uit Eind hoven, die de proefpemingen met de leugenverklikker hadden gedaan. De beide onderzoekers werden als getuigen gehoord. Ze waren van oordeel, dat de leugenverklikker wel leugens had ge registreerd, maar dat deze leugens in het onderbewustzün van verdachte hadden gezeten en hem dus niet konden worden aangerekend. Jaarbeursvoorzitter schenkt zijn woning aan Utrecht Dr F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de raad van beheer der Jaarbeurs, heeft in verband met zün voorgenomen vertrek uit Utrecht, zijn woning met tuin aan de Maliebaan 42 aan de gemeente ten geschenke aange boden, onder voorwaarde, dat het pand voor culturele of representatieve doel einden zal worden gebruikt. B. en W. stellen voor de schenking onder dank zegging te aanvaarden. De zaak werd tenslotte aangehouden tot 24 Mei om de psychiater dr Baan nog als getuige te horen. Zoals men weet ls de wachtmeester In eerste instantie tot 1^4 jaar veroor deeld. Drie jaar en 5 maanden Zware eis voor roof op fabrieksdirecteur Tegen de rover T. B.. die op 19 Januari de directeur van de zuivelfabriek te Huy- bergen (N.B.) de heer Nelen, overviel en hem een koffertje met ƒ22.500 ontrukte, is gisteren voor de Bredase rechtbank 3 jaar en 5 maanden gevangenisstraf ge- eist. Uitspraak 26 ApriL Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vrijwel overal droog weer met hier en daar tüde- lijk meer bewolking. Plaat selijk nachtvorst Morgen overdag ongeveer dezelfde temepratuur als vandaag. In het Noorden van het land aanvankelijk veranderlüke wind, overigens matige tot vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 5.33-19.46; maan onder 5.02, op 19.47, V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1