Jlicuwc £ri(tsrl)<? GTouranl Voor hen, die alles gaven Britse duikboot geeft klopsignalen van de bodem van 't Kanaal af Dus zijn er van de 75 opvarenden nog in leven en is er nog hoop Dievenbende van 49 man in ons land verwacht Gen. Bradley staat achter president Truman McArthur op het vliegveld van San Francisco geland Wist IJ Geen vergeefs woord WOENSDAG 18 APRIL 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Twoe en dertigste Jaargang No 9208 Hoofdradacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatuasticb is olitiltotn mijn bert la icjljtaspttl" Na de vermissing van de Aiiray OMTRENT DE BRITSE DUIKBOOT AFFRAY die, zoals wij gisteren nog in een deel onzer edities meldden met 75 man aan boord in Het Kanaal na een duikoefening niet meer boven is gekomen, wordt nader vernomen, dat deze 50 km ten Zuidwesten van het eiland Wight, op ongeveer 60 meter diepte in de bodem is blijven steken. Via super sonische weg heeft een zustervaartuig, de Sea Devil, vannacht om kwart voor twdte contact gekregen metde vermiste onderzeeër. Gemeld werd, dat „tenminste enkelen" van de personen aan boord nog ih leven waren. Onmiddellijk heeft de Britse admiraliteit een groot aantal schepen (200) en vliegtuigen op de plaats des onheils geconcentreerd. Ook Amerik. en Belgische schepen nemen aan de opsporingswerkzaamheden deel. A-klasse en uitgerust met een snuiverapparaat. De bemanning o.w. 20 knapen beneden 2 20 jaar, die hun eerste duikbootreis maken, is voorzien van een lichtgevende uitrusting voor het geval zij de boot in het donker moeten verlaten. Deze is buikbootbemanningen verstrekt na ramp met de Truculent, waarbij zoals men zich zal herinneren 64 van de 79 op varenden het leven lieten. Voor 3 dagen zuurstoi Wat betreft de voorraad verse lucht zijn deskundigen van oordeel, dat het vaartuig genoeg lucht bevat voor drie dagen. Na die periode zou de bemanning een speciaal soort Toen de Affray gistermorgen na de duikproeven niet boven kwam, veronder stelde men aanvankelijk, dat de comman dant, luit. ter zee le kl. John Blackburn de instructies betreffende het weer boven water komen verkeerd had begrepen. On middellijk werd evenwel de „Operatie 6ubsmash" in werking gesteld. een opsporings- en reddingsplan, dergelijke gevallen is voorbe reid. De operatie subsmash wordt uit Portsmouth geleid door schout bij nacht 6idney M. Raw, vlagofficier derzeebootdienst, die hielp bij de berging i de indertijd vergane Thetis. Om de paar minuten zond de marine dringende radioboodschappen aan de vermiste on derzeeër. Er kwam echter geen antwoord. Ondergedoken onderzeeëers kunnen ra diografisch geen contact onderhouden met de oppervlakte of de kust. Reddingsvaar tuigen kunnen evenwel contact met de Affray hebben door middel van superso nische geluidsgolven, welke zich in het water voortplanten. Na vele vergeefse pogingen kreeg het schip Sea Devil eindelijk contact met de Affray. Ook klopsignalen Later vingen de onderzeeër Scy thian en het radarschip Boxer klop signalen op. Deze wijzen erop, dat de instrumentenkamer niet onder water staat. Het is echter geen be wijs, dat de andere ruimen niet vol gelopen zijn. Men acht het mogelijk, dat duikers op de diepte, waarop de Affray is blijven steken, kunnen Opereren. Over de oorzaak van het vastraken tast men nog in het duister. Mogelijk heeft de ongelukkige daling gemaakt en is hij met de neus in de modder blijven steken. In Franse marinekringen uitte men aan vankelijk de vrees, dat de Affray mis schien op een mijn was gevaren. Mijnen vegers zijn na de jongste lentestormen bezig geweest met het verwijderen van mijnen. Het weer in het gebied waar men thans zoekt is mooi. Reddingsvaartuigen hebben opdracht gekregen de gunstigste positie in te eventuele overlevenden te Onder deze vaartuigen bevindt zich o.a. het bergingsschip van de Britse marine, uitgerust om duikers tot op 260 meter diepte te zenden. Dit schip beschikt over een onderwater kanon, waarmede een duiker een holle de flank van de onderzeeërs kan schieten. Door de bout wordt daarna samengeperste lucht gedreven om het water uit overstroomde afdelingen terug te drijven. De Affray is een van de 16 onderzeeërs De positie van de duikboot. President van Portugal overleden Een eenvoudige en bescheiden figuur Maarschalk Carmona, President vat Portugal, is volgens een Reutertelegram overleden. (In 1869 geboren uit een adellijk Portugees geslacht, koos hij militaire loopbaan en in 1923 voerde hij reeds als generaal het bevel over Vierde leger in Evora. In dat zelfde jaar werd hij minister van Oorlog in kabinet van Dr Machados. Na de val dezer regering, nam hij zjjn oude bevel weer op zich en vanuit Evora marcheerde n 1926 aan het hoofd van zijn troe pen op, toen het leger besloot een mili taire dictatuur te stichten. In 1926 pre mier, werd hij bij de eerste presidents verkiezingen in 1928 voor zeven jaar ge kozen. In 1935, 1942 en 1949 werd hij als President van Portugal herkozen. Hij genoot de reputatie een eenvoudig, be scheiden en vriendelijk man te zijn.) Een Engelse tourist mag dit jaar Europa hoogstens 100 pond sterling uit geven, een minderjarige tourist 70 pond. zuurstofkaars kunnen aansteken, welke de lucht zou stimuleren en meer zuurstof verschaffen. Dit zou de mannen nog verscheidene dagen in leven kunnen houden. Hoewel over het lot der bemanning nog niets definitief bekend is, kan het reeds tragisch worden genoemd, dat deze ramp een twintigtal knapen overkwam, die hun eerste reis in een duikboot maakten. En dan nog wel om aan het eind van die reis voor zichzelf uit te maken of men zich zal opgeven voor militaire dienst op de onderzeevloot. Nader wordt gemeld dat de Affray Maandag Portsmouth had verlaten voor een reis naar Falmouth van drie dagen onder omstandigheden als gedurende een oorlog. De nieuwste duikmethoden moes ten worden geprobeerd. De opperbevelhebber van Portsmouth heeft medegedeeld, dat de schepen aa oppervlakte naar de duikboot signalen hebben gegeven, dat zij klaar waren ontsnappende mannen op te pikken. Tot nu toe zijn echter nog geen overlevenden De beslissing om de duikboot te ver laten moet door de commandant van de boot worden genomen. Een van de offi cieren, luitenant t. z. 3de kl Anthony Frew, is een overlevende van de in Januari 1950 in de Theemsmonding ge zonken Truculent. Op de terugreis uit het Verre Oosten in 1948 liep het schip ter hoogte van Por tugal op een walvis, het dier werd tweeën gesneden, maar de Affray bleef onbeschadigd. V - - '1 - w jlZt*- r"* jl Politie zet sein op onveilig Duur geklede vreemdelingen slaan hun slag in juwelierszaken en hotels DE CRIMINELE voorlichtingsdienst in Den Haag heeft het sein op on veilig gezet en alle politie-instanties in Nederland gewaarschuwd voor een in Oostenrijk en West-Duitsland gesignaleerde internationale die venbende die bij voorkeur opereren in hotels, juwelierszaken en winkels foto-artikelen. De mogelijkheid bestaat, dat dit ogenschijnlijk uit wel gestelde buitenlanders bestaande gezelschap ter sterkte van 49 man in ons land zal opduiken. De bende bestaat in hoofdzaak uit Hongaren. de nabijheid op om als het tweetal wordt geholpen een plotselinge drukte te ver oorzaken. Daarvan maakt een van de troep gebruik om een kostbaar voor werp te stelen. Natuurlijk verslapt de aandacht van de kopers zodra de dief stal is gelukt, zodat de winkelier ervaart dat de veelbelovende drukte gelijk de bekende nachtkaars uitgaat. Eerst dan zal hij misschien de misdaad ontdekken. In hotels wordt van hetzelfde laken en pak geleverd. Immers ook daar treedt een stoottroep bestaande uit een vrou welijk en een mannelijk element op Nauwkeurig brengt dit duo rapport uit over de gedragingen van de gasten, zodat de bende als de gelegenheid daar- gunstig is haar slag kan slaan. De dames en heren die naar de jongste mode gekleed gaan liefst gebruik maken a sleeën van huurauto's, trekken er groepen van maximaal zeven man op uit. Komen zijn in het winkelcentrum, dan splitsen zij zich in duo's en trio's, die naarstig uitkijken naar een voor hun doel geschikte zaak- Zodra die is gevonden, gaan twee leden van de bende meestal een dame en een heer binnen. De rest houdt zich dan in Export van eieren naar Engeland mislukt Echter wel voor 20 millioen dollar naar Duitsland? De onderhandelingen met Engeland over de export van Nederlandse eieren zijn op niets uitgelopen, zo wordt uit be trouwbare bron in Roermond vernomen Engeland wenste niet meer dan f 8 20 per 100 stuks te betalen. Het is te begrijpen, dat Nederland daar niet voor voelde, want de zgn. kale kostprijs ligt in ons land rond 10 cent en komt met inbegrip m de winst zelfs op 12 cent te liggen. Voor de uitvoer van eieren naar Duits land zou echter deze week nog een mil lioen dollar worden vrijgegeven. Volgen de week verwacht men een zelfde be drag. Door deze gang van zaken zou de export van 20 tot 25 millioen eieren naar Duitsland kunnen worden hervat. Ook op de Amerikaanse markt vindt het Nederlandse ei zijn weg. De eieren or de V S. worden voortaan geolied Het ministerie van Landbouw wijst nog op, dat met Engeland geen directe onderhandelingen zijn gevoerd- Men heeft zich slechts willen oriënteren over Britse toezegging om een eventueel uitvoer-overschot voor Duitsland te zul len opnemen. Men verwacht evenwel, dat ook na het bekend worden van de richtlijnen der O.E EC-verdelingscom- missie de eierenexport aan Engeland weinig bemoedigend zal zijn. Alphense brug weer defect Om 12 uur vanmiddag is de veel be sproken brug te Alphen aan den Rijn weer eens aangevaren. Toen de klappen werden neergelaten, bleek, dat de brug niet meer wilde sluiten. Over de schade valt nog weinig te zeggen, maar laat zich aanzien, dat het verkeer daag en morgen ernstig gestagneerd zal zijn. Men behelpt zich nu met pontja. Tito kreeg 't crediet Tito heeft van Engeland een crediet ontvangen van 4 min. pond sterling, var Amerika van 29 min dollar en van Frank- van 3 milliard francs. De Hertog van Windsor, ex-koning van Engeland, belegde dezer dagen in New York een persconferentie naar aanleiding van zijn pas ver schenen boek: ,De geschiedenis van een koning". Gelijk men weet, moest koning Edward VIII in 1037 aftreden omdat hij met een vrouw in het huwelijk Irad, die niet van konink lijken bloede is. Destijds heeft het dramatische aftreden van de Engelse koning in de hele wereld veel stof deen opwaaien. Gratie verleend aan G. C. van Bree Bij Kon. Besluit is gratie verleend aan G. C. van Bree, die door het Bijzonder Gerechthof te Amsterdam tot de dood straf was veroordeeld. De doodstraf is veranderd in levenslang. Van Bree is lid de Deutsche Abwehrstelle geweest 'as in dit verband betrokken bij het oprollen van de illegale groepen Ter Ga lestin en Docter. Vierhonderd Amerikanen uit Korea terug Gisteren zijn 400 Amerikaanse militai ren. de eerste, die in. Korea afgelost worden, per 6ohip naar "huis vertrokken. Het conilict met McArthuz Geen bombarderen van Mandsjoerije, maar op Korea kan oorlog „vastlopen" GENERAAL omar BRADLEY, voorzitter van de Amerikaanse stafchefs, blijkt de eerste Amerik. militaire leider te zijn, die in het geschil tussen Truman en McArthur de President in het openbaar steunt. In een radiorede verklaarde Bradley, dat de V.S. in geen geval een preventieve oorlog zullen voeren. De bases in Mandsjoerije moeten volgens hem niet worden gebombardeerd. Hij gaf toe, dat de Koreaanse oorlog onder de huidige omstandigheden zou kunnen vastlopen, maar hij meende dat het conflict op Korea tot een eervol einde zou kunnen worden gebracht. Voorts was hij van oordeel, dat de actie der V.N. op Korea de communistische plannen in Azië'in de war gestuurd had, waardoor tenminste voorlopig communis tische maatregelen ten aanzien van Indo- China waren verhinderd en Thailand er Formosa waren gespaard. Bradley, die de naam van McArthur niet noemde, zei- de, niet van plan te zijn, zich op het ge bied van de buitenlandse politiek te bege- Wel was het volgens hem zo, dat een militair vaak strategische gevaren zag, die de leek over het hoofd zou kunnen zien. Dus was het van essentieel belang..., dat de buitenlandse politiek gebaseerd was op het militair vermogen. De doeleinden der Ver. Staten op Ko rea, aldus Bradley, waren: 1. De Ame rikaanse vorm van bestuur en levens wijze te handhaven; 2. Met alle middelen vrede trachten te bereiken, maar geen concessies doen; 3. De vrede verzekeren, maar niet alleen voor Amerika maar voor alle andere landen. Daarom steunden de Ver. Staten de Ver. Naties. Resumerende: Iedere poging om de wereldcrisis door een ultimatum, wel licht vergezeld van een bedreiging om de Sowjet-Unie te bombarderen op te los- i, was volgens Bradley militair onuit voerbaar. Een spoedig einde van de Ko reaanse oorlog zag de generaal niet in het verschiet. Hoe goed is het. weer thuis te zijn 1" Circa 250.000 Amerikanen huldigden hem op de kroute naar het St Francis Hotel Z""1 EN ERA AL McARTHUR is, vergezeld door zijn vrouw en zoontje, na een verblijf, van 14 jaar buiten Amerika in zyn land teruggekeerd. Toen de „Bataan" op het vliegveld van San Francisco landde, richtte zich een ware batterij van televisie-, film- en fotocamera's op de met roem overladene, en een zee van gejuich steeg op. Op een gegeven moment ver brak de menigte de afzetting en officieren en vrienden van McArthur vormden een cordon, om de mensen tegen te houden. Ongeveer een uur voor de aankomst, aldus Reuter, was er een menigte van circa 250.000 personen op de been, in de omgeving van het vliegveld, langs de route naar St. Francis Hotel en bij het hotel zelf. McArthur genoot zichtbaar van elk mo ment van deze geweldige ontvangst en elke keer, dat de generaal zich naar de menigte wendde en glimlachte, ging een w gejuich op. Vrijwel ieder raam het twee verdiepingen hoge gebouw het vliegveld, was bezet met fotogra fen. Onder het flitsen van fotolampen, inspecteerde McArthur een erewaoht met kapel. Na de inspectie van de ere wacht werd McArthur officieel verwel komd door de burgemeester van San Francisco, Robinson, en andere hoge functionarissen. De generaal sprak zijn grote vreugde uit: „Ik kan u niet zeggen, hoe goed thuis te zijn. Deze ontvangst zal ik nooit vergeten". Per auto reed toen het gezelschap van de generaal van het vliegveld naar San Francisco, gevolgd stoet van duizenden andere auto's. Ook het zoontje van McArthur dat Amerika nog nooit gezien heeft, keek zijn ogen uit. Bij de erewacht bevond '1 een klein Zuid-Koreaans meisje, bij- begraven onder bloemen, die zij aan McArthur wilde aanbieden. Het was het dochtertje van een consulaire beambte. waar „heldenwelkom" dat de Amerikanen hem hebben bereid. Zo- weet. zal hij nog deze week Congrescommissie verschijnen. In dit verband melden wij nog, dat Tru man zijn plan om morgen het Ameri kaanse genootschap van dagbladredac- teuren toe te spreken, heeft opgeschort, deze luchtlagen. omdat hij van gevoelen is, dat die dag „de dag van generaal MsArthur" moet zyn. Dit werd officieel door het Witte Huis bekend gemaakt. Truman zou het woord twee uur later hebben gevoerd dan McArthur, dié om half zeven (Ned. tyd) het Amerikaanse Congres in ver enigde zitting toespreekt. Posthume onderscheiding voor It.-kol. Den Ouden De opperbevelhebber van het Zuid- koreaanse leger heeft aan luitenant kolonel Den Ouden, de op 12 Februari j.l. bij Hoengsong gesneuvelde comman dant van het Nederlandse bataljon, posthuum de „distinguished military service medal second class" toegekend. Nieuw record K.L.M. vloog in 56 minuten naar Londen Een Convaar van de K.L.M., die giste ren van Schiphol naar Londen vloog, legde deze afstand in 56 minuten a£ en vestigde daarmede een nieuw record, zo meldt A.P. Bestuurder was de Noorse piloot O. J. Nikkelsen, die voor deze ge legenheid op 4000 meter hoogte (twee maal 20 hoog als normaal) vloog om profijt te trekken van de Oostenwind in In tegenstelling hiermede wyzen wy nog op het streven van verscheidene Re publikeinse senatoren. Zo zal senator Harry Gain een motie indienen bij het Congres, waarin aangedrongen wordt op het verklaren van oorlog aan de regering te Peking. Chinezen zijn op de terugtocht Hevige luchtactie in Korea Tankpatrouilles der verbonden legers die snel Noordwaarts optrekken, rappor teerden, dat er symptomen zijn van algemene Chinese terugtocht- Ook het centrale front, ten Z. van Koem- wha, waar de Noordelijken gisteren nog hardnekkig tegenstand boden, wordt nu goed als geen verzet gemeld. Een strijdgroep trok de stad Tsjigjong-dong binnen, 11 km ten Zuid-Wasten van Koemwha. De luchtmacht der verbonde- vas weer hevig in actie. Er werden 900 vluchU..i ondernomen, honderden Ro den gedood, 900 gebouwen en voertuigen vernield of zwaar beschadigd, aldus Reu- De Amerik. regering zal binnenkort ten behoeve van het verenigd commando op Korea een beginselverklaring uitge- Men neemt aan, dat het belang rijkste dier verklaring zal zijn, een dus danige strategie, welke de vorming var „vrij en democratisch Korea", be oogt. Toeslagen omhoog Van het vierde kind ai dagelijks 4 ct meer Tegemoetkoming voor hogere huur en belasting Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot wijziging van de kinder bijslagwet en de kinderbijslagwet vooi invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrente- trekkers. De bedoeling van de wijziging is de kinderbijslag te verhogen van het vierde kind af met 4 cent per dag als compen satie voor de huurverhoging en een aan tal belastingmaatregelen die per 1 Januari j.l. zijn ingegaan, daar de ver laging van de inkomstenbelasting en loonbelasting onvoldoende tegemoet kwa- en aan de verzwaring van de lasten. De kosten, die deze verhoging mee brengen, worden geraamd op 3 a 3Vfe mil lioen gulden. Deze zullen echter worden bestreden uit het bijdragegedeelte va premie als gevolg van de kinderbijslag wet. Premieverhoging is daarom niet Ook de kinderbijslag voor invaliditeits- ouderdoms- en wezenrente-trekkers zal op gelijke voet worden verhoogd. Ek kosten hiervan worden op 100.000 ge raamd en komen geheel voor rekening het rijk. De verhoging zal gelden van 1 Januari 1951 af. Pétain stervende Reuter meldt uit" Parijs: de toestand in de 94-jarige ex-maarschalk Philippe Pétain, die op het eiland Yeu aan de Atr DAT een groep Luxemburgse industrië len Vrijdag en Zaterdag met medewer king van de B.P.M. een bezoek brengt de drie grootste steden van ons land Vrijdagavond door de Luxemburgse gezant in Den Haag wordt ontvangen. DAT de Geheimrat Sartorius (1.600 ton) gisteravond als eerste schip op de Rotterdam-Hamburg-Chicagolijn uit Rot terdam is vertrokken. DAT hoofdbestuursleden van de Ame rikaanse Civil Air Patrol m.i.v. morgen drie dagen de gast zullen zijn van de Ned. zusterorganisatie, de Kon. Ned, Ver. voor Luchtvaart, en o.a. de uitwis seling van jongeren zullen bespreken. DAT de deelnemers aan de internatio nale bijeenkomst van volkshogeschool leiders te Bergen (N.-H.) morgen eer rsie maken naar Den Haag cn door minister-president dr Drees worden vangen. DAT te Well <L.) scherven van u en resten van beenderen, vermoedelijk van een Germaanse begraafplaats, zijn ontdekt. DAT de leraar W. J. P. en de koop man H. J. A. G. H., fesp. voorzitter er penningmeester van de voetbalvereni ging B.V.V. in Den Bosch, wegens deviezenovertreding tot e delijke gevangenisstraf van resp. 2 den en 1 maand en een boete van f 250 zyn veroordeeld. I DAT burgemeester d'Ailly van A'dam I DAT de algemene vergadering van het zijn veertiendaagse goodwill reis is,Ned. Rode Kruis op 30 Juni in A'dam wordt gehouden. DAT het sanatorium Oranje-Nassau's Oord te Renkum, gesticht door de Konin gin-moeder Emma, op 26 October 50 jaar teruggekeerd en volgend jaar schijnlijk uit alle bezochte Rijnhavens delegaties naar A'dam zullen komen. DAT enkele brandweerlieden uit Hen gelo die hadden deelgenomen aan een kegelconcours en toevallig passeerden gisternacht bij een brand in een schuur van de fam. Kremers te Diepenheim (O.) het vee konden redden, terwijl ook het woonhuis gespaard bleef. DAT het voor Argentinië gebouwde emigrantenschip Yapeyu (11.500 ton. 800 passagiers) voor een driedaagse proef tocht uit R'dam is vertrokken en een ge regelde dienst Hamburg-Buenos Aires zal beginnen. DAT wegens handel in valse 100 Mark biljetten tegen de veehandelaar F. v. d. B. uit Terheyden (N.-Br.), zijn neef F. W. G. en de paardenhandelaar F. J. T G. uit Oirsbeek (L.) in Maastricht 9 mnd, 1 j. en 2 j. is geëist. DAT de Antares, de nieuwe loodsboot voor Vlissingen, gisteren een proefvaart maakte en over een maand in dienst wordt gesteld. DAT het IJsselmeer ten Westen var Harderwijk-Ermelo-Putten Maandag ge vaarlijk zal zijn ten gevolge van schiet oefeningen in Horst. DAT, 86 jaar oud. te Heemstede is overleden de schrijver Emile Erens. DAT bij de landbouwer Groot-Roes- sink in Baak (Gld.) 150 kuikens door ratten zün doodgebeten. DAT B en W. van A'dam f 70 000 sub die willen geven voor het Holland Fes tival 1951. DAT wegens de grote vlucht, die de emigratie neemt, de Stichting Landver huizing wordt gereorganiseerd, DAT de Eerste Kamer, waar gisteren Bevin werd herdacht. Dinsdag a s gint met de financiële beschouwingen inzake de begroting 1951. DAT de Koningin de IJslandse gezapt outving op het paleis Soestdijk. DAT de nieuwe gouverneur vai Antillen, oud-minister mr A A. Struycken, eind Mei of begin Juni zijn post vertrekt. DAT men op het congres der Federatie in Ned. Opticiensorganisaties te Nij megen de kostbare 3-j. opleiding bij de huidige toestand bijna niet meer antwoord achtte. DAT 17 radio-reporters uit 14 landen van 2026 April een bezoek aan land zullen brengen. DAT de president van de Rotary In ternational, Arthur Lagueux (Canada) Vrijdag een bezoek aan Amsterdam brengt X^OSTELIJKE uren heeft ons reeds be- zorgd de uitgave van de verzamelde deputaten-redevoeringen. welke zeer. on langs in opdracht van de Kuyperstichting .uitgegeven en bij Kok te Kampen op de bekende, dus voortreffelijke wijze is verzorgd. Kostelijke uren waren het en hopen er nog verscheidene kostelijke n aan toe te voegen. Maar de altruïst rns zegt ons, dat we. nu eerst dit goede boek moeten aankondigen, opdat ande ren met ons gaan genieten. Of is het toch de egoïst in ons. die ons dit voor houdt, omdat gedeelde vreugd dubbele vreugd pleegt te zijn? Wij menen te mogen aannemen, dat ien weet wat een aeputatenrede is. De- putatenredevoeringen zijn de redevoerin gen, waarmede de deputatenvergaderin- gen der A.R. Partij plegen te worden ge opend. Hiermede is de zaak intussen wel erg sober uitgedrukt, want .zulk een re devoering pleegt zulk een vergadering niet slechts te openen, ze drukt op die vergadering ook een stempel. Duidelijk is dat met de deputatenrede- voeringen van Kuyper. Strijdbare stuk ken zijn het, actuele situatie-tekeningen vanuit die tekening van de actuele si tuatie klinken de bevelen voor wat ko- gaat en dient te geschieden. Met die der anderen is 't eigenlijk al niet anders. Het is al een wonderlijk iets. dat men ^er een lange periode van een zeventig jaar een serie redevoeringen gaat verza melen en die nog eens rustig gaat uitge- het goede vertrouwen, dat er in wijder kring belangstelling voor zal be staan. Maar zo wonderlijk is dat toch niet. Want het wonderlijke is veeleer, dat die redevoeringen of ze nu zijn uitge sproken in de negentiger jaren van de vorige eeuw of in de dertiger jaren van deze eeuw of wanneer ook. nog zijn van sprankelende actualiteit. T"\AT is wel een vreemde gewaarwor- ding: Men leest zulk een betoog, eerst nog wat terughoudend omdat het het jaartal gerekend toch eigenlijk wel wat oud is. en met het stel lig voornemen zich toch niet te laten, overrompelen. Maar dra geeft men zich gewonnen. worden bouwstoffen aan gedragen. De sprekers doen dat op eigen ijze. Colyn is Kuyper niet en Schouten Colijn niet. En bij hun namen staan nog die van Bavinck en De Wilde. Een ardig onderwerp voor nadere studie: De verscheidenheid in de eenheid. Maar vooral toch ook: de eenheid in de ver scheidenheid, de eenheid in het bouwen. Een voortreffelijk boek dus. En dat waarlijk niet alleen voor ouderen, die willen terugleven in vervlogen dagen. Maar ook voor jongeren, die bij lezing niet zullen worden teleurgesteld. Nee, lichte kost is het waarlijk niet al tijd. De „mannen-broeders" plachten en plegen op deze vergaderingen wel de no dige vaste spijze mee naar huis te nemen. Dat schijnt altijd wel zo te zijn geweest. Er werd en wordt onder het luisteren wel enige kennis verondersteld. Maar het •ordt de lezer van nu weer gemakkelijk gemaakt. Een schat van verhelderende voetnoten beijvert zich, de problemen tot te reduceren. lantische kust verblijft, werd vsnmor- gen als kritiek beschouwd. Onbevestig de berichten geven zelfs te kennen, dat hij bewusteloos is. Volgens een later te legram is hij inderdaad stervende. Nieuwe fabriek ingestort in Sittard Vanmorgen om 6 uur is te Sittard de in aanbouw zijnde fabriek O"! bij 25 meter) voor staalconstructie van de fir ma Deckers en Lammers ingestort. Het betonnen dak kwam van 6 meter hoogte naar beneden, waardoor het gehele ge bouw, dat bijna klaar was, totaal werd vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet vcor, daar nog niemand ii pand aanwezig was. De schade wordt op ongeveer f 100.000 geschat. Waarschijn lijk moet het ongeluk geweten worden aan ondeugdelijk beten. ~[V~U zouden we eigenlijk een aantal cï- taten willen geven. Uit de deputaten- rede „Niet de vrijheidsboom, maar het kruis" van 1889. Of uit „Maranatha" van 1891. Of uit „De Meiboom in de kap" van 1913. Of uit Bavincks „Christelijke en neutrale staatkunde" van 1905. Of uit Colijns ..Om de bewaring van het pand" 1925. Of uit Schoutens „Inder ghe- rechticheyt" van 1946. We doen het niet, doch laten het node na. Maar waar te be ginnen en waar te eindigen? Maken we slechts een kleine opmer king, dan is het deze: Bij de toelichting zyn ook dagbladen vermeld, die van de redevoeringen verslag hebben gegeven. Daarin is men wel erg sober, al te sober geweest. Wordt een behoorlijk verslag zó matig gewaardeerd? Tenslotte, men heeft aan deze verza melde redevoeringen de titel gegeven van Geen vergeefs woord". Een prachtige titel, ontleend aan de afscheidsrede van Mozes in Deuteronomium. „Geen ver geefs woord", inderdaad," ook deze rede voeringen. En ze zullen nog vruchten dragen, mits wij de geringe moeite ne- ze op te slaan en ze op ons te laten inwerken. zeer geringe prijs van f 8.90 voor dit fraaie boek van 400 pagina's s'aat daar aan wel zo weinig mogelijk in de weg. Veehandelaar op zijn erf doodaeschoten Beroofd van portefeuille met 8000 De veehandelaar M. van Krieken te Echteld (Gld.) is vanmorgen op zijn erf doodgeschoten en van een portefeuille met achtduizend gulden beroofd. De man wilde zijn vee gaan voeren, toen hij op korte afstand werd beschoten. In de woning bevonden zich nog de tachtigjarige vader van het slachtoffer en het nichtje M. B. Het meisje hoorde de veehandelaar luidkeels om hulp schreeu wen. maar durfde niet te gaan kyken. Zij had drie schoten gehoord en was hevig geschrokken. Toen het buiten stil was geworden, vreesde het nichtje het ergste. Kort na de aanslag kwam een broer van de veehandelaar met zyn vrachtauto het erf oprijden om het vee naar de markt in Den Bosch te vervoeren. Hy vond de heer Van Krieken dood bij de schuur liggen. Van de dader is nog geen spoor ge vonden. WEERBERICHT lJ Meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt en op de meeste plaat sen droog weer. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht plaat selijk lichte nachtvorst. Mor gen overdag iets hogere tem peraturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 5.37—19.43: maan onder ,4J8. op 16.53. 21 April VAL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1