Omzetbelasting van 15 procent voor luxe-verpakking Nieuwe Lidmaten. A. A. RIJNSENT McArthur in Washington verwacht 1 NIEUWE tETOSCHE COUHANT ZATERDAG 14 APRIL 1951 Schatkist krijgt f S3 millioen meer Heffing op kleine personenwagen verhoogd van f 64 tot f 91 per jaar DE VERHOGING van de omzetbelasting reèds eerder aangekondigd wordt thans voorgesteld in een wetsontwerp, dat bij de Tweede Kamer I i« ingediend. Door deze verhoging zal naar schatting 75 millioen meer in de schatkist gaan vloeien. Ze geldt voor een termijn van vijf jaar. Ook het wetsontwerp tot verhoging van de belasting op motorrijtuigen is nu aan de Kamer voorgelegd. Dit zal de fiscus ongeveer f 18 millioen in het laatje brengen. De diesel-verhoging, die thans 150 pet bedraagt, zal worden teruggebracht tot 115 pet, nu het grondbedrag, waarop deze verhoging verschuldigd is, voor vracht auto's met 30 pet zal worden verhoogd. Enkele voorbeelden van de nieuwe wegenbelasting: Een automobilist, die tevreden is met een Volkswagen, zal voortaan bijna de helft meer-moe- ten betalen (f91 in plaats van f 64 per jaar). Voor de Skoda zal de belasting stijgen van f 72 tot f 118. Dit laatste bedrag is men op het ogenblik nog verschuldigd voor een Chevrolet, waarvoor het bedrag echter nu waar schijnlijk zal stijgen tot f223 per jaar (een verhoging van 86 pet). Voor de wat lichtere Vedette komt de belas ting van f 96 op f 166 en voor de zwa re Daimler van f216 op f460 per jaar. De voorgestelde wijzigingen van de omzetbelasting zijn: 1. Het percentage van de weeldebelas ting wordt verhoogd van 15 tot 30 pro cent. Voor een beperkt aantal goederen komt er echter geen verandering in. 2. De tabel van de goederen, die voor de weeldebelasting in aanmerking komen, wordt uitgebreid, o.a. met artLkelen die op een abnormaal dure wijze verpakt zijn. Voor deze laatste groep bedraagt de heffing 15 pet. 3. Het percentage van een half voor de leveringen van grossiers aan klein handelaren wordt verhoogd tot één. Er zijn echter enkele uitzonderingen mo gelijk. 4. Om een te groot concurrentievoor deel van buitenlandse goederen boven de I binnenlandse productie te voorkomen, wordt de mogelijkheid geopend 'om bij in voer van aan weeldebelasting onderwor pen goederen de heffing van 30 pet te verhogen tot 33 pet en die van 15 pet tot 18 pet. 5. Er komt een ruimere omschrijving van de begrippen fabrikant, verkoops- prijs, aannemingssom en invoerwaarde. Bromfietsen 40 pet. De voorgestelde verhoging van de motorrijtuigenbelasting zal voor vrachtauto's, bussen, taxi's en ambu lance-auto 30 pet bedragen, voor rij wielen met hulpmotor, motorrijwie- I len en driewielers 40 pet. Het tarief voor personenauto's is progressief (oplopend) gesteld, waardoor de ver hoging van de belasting voor lichte personenauto's geringer zal zijn dan voor kleinere wagens. De gemiddelde verhoging voor de zware-, middel en lichte klasse zal ongeveer 90, 75 en 62 pet bedragen. Deze verscheidenheid past in de poli tiek van de regering tot beperking van het gebruik van zware personenwagens, die door hun grote aanschaffingswaarde en benzineverbruik teveel deviezen kos ten. Minimumgewicht 600 kg Tot nu toe moet de belasting naar een minimumgewicht van 800 kg worden vol daan. Omdat er verscheidene personen auto's zijn1 met een gewicht van minder dan 800 kg, Is voorgesteld het minimum tarief te laten ^eginnen bij 600 kg. De verhoging van de belasting is dan v deze lichte wagentjes slechts 22 pet, Nachtwaker bestreed alleen een brand Een inspecteur van een nachtveillg- heidsdienst, de heer Schipper, heeft ge heel alleen een nachtelijke strijd ge leverd tegen een beginnende brand, en door zijn optreden voorkomen dat de fa briek van Jonk, wasartikelen, te Koog aan de Zaan, in de as werd gelegd. Hl) ontdekte de brand om ongevi drie uur in de raffinaderij, waar uiterst brandbare stoffen aanwezig waren. Als hij eerst hulp zou hebben gehaald, zou de fabriek Intussen al een prooi van de vlammen zijn geworden. Dus greep hij een schuimblusapparaat en pakte de brand aan. Maar even verder laaiden de vlammen opnieuw op. Met een ander schuimblusapparaat ging hij verder. Dit herhaalde zich verscheidene malen. Pas 2Vs uur later durfde de heer Schipper het gebouw te verlaten om de brandweer te waarschuwen. De oorzaak van de brand is onbekend. G. J. M. Moussault 25 jaar bij R'damsche Lloyd t De heer G. J. M. Moussault is op 3 Mei aanstaande 25 jaar in dienst bij de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd. De heer Moussault is inspecteur van de civiele dienst. De jubilaris zal op Vrijdag 4 Mei van 10.45 uur af recipiëren aan boord van het ms Willem Ruys, eerste klasse rooksalon. In het Saargebled Is een nieuwe re gering gevormd, waarin de premier, Jo hannes Hoffmann, behalve minister van Arbeid en Welvaart tevens de portefeuille van Wederopbouw beheert. Er is geen ministerie van Bultenl. Zaken gevormd. Service van de N.S. De mens is altijd geneigd tot mopperen een apparaat als de spoorwegen, waar- iee velen telkens weer in aanraking komen, staat aan veel critiek bloot. Voor groot deel is de critiek te reduceren tot de domheid van de reizigers, die niet uit hun ogen kijken of weinig begrip tonen voor de moeilijkheden van een be drijf, dat nog maar zes jaar geleden bijna geheel geruïneerd was. Maar hier zijn dan twee voorbeelden van N.S.-service. «In <de trein Den Haag—Amsterdam controleerde een conducteur de kaartjes. Hij voerde op zijn ambtelijke wandeling een tas mee. Toen hij bij een zekere heer kwam bij Voorschoten riep deze verheugd uit: „Dat is-t-ie!" en greep be gerig naar de tas. „Eerst bewijzen, neer", zei de conducteur. Dat kón de heer en hij kreeg zijn tas terug. Wat er vooraf ging? De man-met-de-rode-pet in Den Haag zag, toen hij de trein liet trekken, een eenzame tas staan, dacht: „Die heeft een reiziger vergeten" er de tas aan de conducteur mee. Tweede geval: Een onzer redacteuren dronk in de Haagse restauratie een koffie en haalde na enkele teugen van het verkwikkende vocht een krant uit z'n jaszak. Zonder het echter te merken, schoof met het voorwerp van vele dage lijkse zorgen ook zijn retourtje mee, dat op de grond viel Toen de conducteur enige minuten later in de trein de „kwitantie" van zijn reisgeld vroeg, kon hij die niet vinden. Zoeken en nog eens zoeken in alle zak ken. ja zelfs de voering van jas en pak werd duchtig nagezocht. Bij de uitgangs- controle in Leiden hoorde onze man, dal het kaartje al ontvangen was. Het wai in Den Haag uit de zak gevallen, door de kellner aan de hoofdconducteur ter hand gesteld en de stationschef in Leidén nam het in ontvangst. Het veel-gezochtè spoorkaartje was dus nog eerder bij de uitgang dan de verbaasde en verheugdé passagier.... Rondom de Nieuwe Kerkorde inzet Nieuwe kerkelijke arbeid vraagt van groot aantal jongeren Tal van beroepsmogelijkheden liggen er als levenstaak in het apostolaat (Van e i onzer verslaggevers) dat zij zich interesseren voor het kerkelijk en geestelijk leven, is het Evangelie van Jezus Christus, zo zei ds F. J. Pop, voorzitter van het direc torium van Kerk en Wereld, op een persconferentie, die gisteren in het gebouw van de Ned. Herv. Kerk aan de Carnegielaan in Den Haag is ge- houden,, en die was gewijd aan de velerlei arbeid in het apostolaat der kerk, voortvloeiend uit de aanvaarding van de Nieuwe Kerkorde. Stromen goederen voor Ambonnezen Nu ook speelgoed, sportartikèlén en muziekinstrumenten nodig Op overweldigende wijze reageert heel Nederland sedert de aankomst van het eerste schip met Ambonnezen, zo meldt de stichting Door de Eeuwen Trouw. Dank zij de inspanning van velen in den lande, en ook van verschillende da- omité's in de omgeving van de kampen, heeft men o.m. het volgende kunnen doen: Vier en veertig babies kregen wollen kleren, 506 kinderen tot 16 jaar werden geheel gekleed, aan de vrouwen werden verstrekt 641 stuks bovenkleding, w.o. 147 mantels en 70 japonnen en bovendien 241 stuks wollen onderkleding. Aan de ïen werden verstrekt: 250 stuks bo venkleding, w.o. 24 overjassen, 77 costuums en 36 overhemden en voorts 233 stuks warme onderkleding. Verder werden uitgereikt 200 luiers, 100 hand doeken, dekens, matrassen, twee wiegen een kinderwagen, 600 paar schoenen speelgoed voor 70 kinderen. Bovendien liggen nog grote voorraden gereed voor de Ambonnezen die nog ko men. De stichting doet een beroep op het Nederlandse volk om nu in het bij zonder te zorgen voor speelgoed, sport artikelen, muziekinstrumenten, enz. Het centrale inzamelingspunt is Weimarstr. 382, Den Haag. Nieuw schip Ambonnezen onderweg naar Nederland Op 10 April heeft het troepenschip So mersetshire de haven van Tandjong Priok verlaten met 'bestemming Nederland. Aon boord bevinden zich Ambonnese militai- sn. hun gezinnen, in totaal 582 pas sagiers. Delftse chauffeur reed meisje in Lisse dood Haagse rechtbank eist 4 maanden Vier maanden gevangenisstraf werd gisteren voor de Haagse rechtbank geëis tegen de chauffeur W. E. v. d. D. uit Delft, die op 27 Juni jl. met zijn vracht wagen op de Leidsestraat te Lisse de dood van een meisje zou hebben veroorzaakt. Bij een opgebroken gedeelte van de weg, waar de rijbaan tijdelijk was versmald, had de Delftenaar enkele fietsers inge haald, hoewel er nauwelijks ruimte vooi was. De eerste wielrijder passeerde hij zonder ongelukken, maar een jongen, die een meisje achter op zijn fiets had, reed tegen een trottoirband en viel. Het meisje kwam onder de auto terecht en werd op slag gedood. Uitspraak op 26 April. Van 1 Mei af zal allerlei werk. dat tot nu toe door verschillende raden werd ge stimuleerd, op het vlak van het gemeen telijk leven worden geprojecteerd. Pre dikanten en leden der kerk moet worden duidelijk gemaakt,, dat zij een bepaalde taak hebben. Wij mogen het niet lijde lijk aanzien, dat traagheid zou ontstaan in de kerkelijke gang der dingen, aldus ds Pop. „Wij zijn nu een kerk van het apostolaat en dus -moet er'ook komen een goede bewerktuiging der gemeenten". Ds Pop zette uiteen, hoe dr J. Eykman. de overleden directeur van de A.M.V.J., zich in oorlogstijd een duidelijk beeld had geschapen van een nieuwe aanpak door de kerk. Zijn plan om een Academie voor Volksopvoeding te stichten, is ten dele in Kerk en Wereld verwezenlijkt. De oorspronkelijke bedoeling was ener zijds de opleiding van nieuwe beroeps krachten, anderzijds de godsdienstig- zedelijke training van personen, die reeds een beroep uitoefenden, of op het punt stonden dit te gaan doen. Na de oorlog hebben zich direct een groot aantal jonge mensen hiervoor aangemeld, doch thans, bijna zes jaar later, blijkt de geestdrift voor deze kerkelijke en sociale arbeid niet zo groot meer, terwijl daarentegen het aantal theologische studenten is toe genomen. Opmerkelijk is het. dat de toeloop in het begin zo groot was. hoewel toen niet over salaris of sociale voorzienin gen werd gesproken. Nu dit alles echter geregeld is en de kerk als 't ware screeuwt om arbeiders(sters) neemt de vraag een belangrijker pl&ats in dan het aanbod van jongeren om in vele nieuwe diensten in de kerk werkzaam te zijn. Er zijn vele nieuwe beroepskrachten nodig, zoals jeugdwerkleiders, sociale werksters, evangelisten en catecheten. Per jaar zijn er b.v. minstens 25 maat schappelijke werksters en 150 gezinsver zorgsters nodig in de Ned. Herv. Kerk, dooh aan deze vraag kan niet worden voldaan, wanneer zich niet meer jonge ren melden voor de versohillende oplei dingen. Verantwoordelijkheid Willen wij in de behoeften aan nieuwe beroepskrachten voorzien, dan zal het noodzakelijk zijn, dat meer leerlingen uit de kring van het middelbaar onder wijs naar Kerk en Wereld komen, aldus ds Pop. Sommige overvolle faculteiten, Sport en Wedstrijden Wereldkampioenschap schaken Elfde zef kostte Bronstein 56 minuten Botwinnik staal pion voor, maar heeft nog niet gewonnen De 13e partij van de tweekamp, waar in Botwinnik met wit speelde, werd na 40 zetten afgebroken. Na lang manoeu vreren had Botwinnik bij het afbreken van de partij een pion meer. Van het begin af werd de partij ont wikkeld volgens paden, die nog onvol doende door de schaaktheorie zijn onder zocht. Botwinnik. die met wit speelde, slaagde er in positioneel voordeel te be- Bronstein dacht over zijn 11e zet 56 minuten na, toen hij naar de beste ver dediging zocht. Hij slaagde erin de beste tegenzetten te vinden en weerstond alle dreigingen van wit. Ingewikkelde ma noeuvres volgden, waarbij wit het initia tief r 5 Pgl—e2 Rc8b7 6 a 2a3 Rb4xc3 7 Pe2xc3 o—o 8 Rfld3 c7c5 9 d4d5 b6b5 [0 o—o b5xc4 11 Rd3 X c4 e6xd5 12 Pc3 X d5 Pb8c6 13 b2—b3 Pf6xd5 14 Rc4xd5 Ta8b8 15 Rel—b2 Pc6e7 16 Ddlg4 Pe7g6 17 Rd5Xb7 Tb8xb7 18 b3b4 a7a5 19 Rb2c3 a5xb4 20 a3xb4 c5xb4 den verschillende stukken afgeruild de stellingen vereenvoudigd. Bronstein gaf zijn 41e zet bij het afbreken af. Hoe wel Botwinnik dus een pion meer heeft zjjn zijn kansen om de partij te winnen niet bijzonder groot te achten. Wit: Botwinnik Zwart: Bronstein 1 d2d4 Pg8—f6 21 Rc3Xb4 Tf8—e8 2 c2c4 e7e6 22 Rb4—c3 Dd8—h4 3 Pblc3 Rf3b4 23 Dg4—f3 Tb7- 4 e2e3 b7—b6 24 Rc3—d4 Pg6—18 25 Tal—a5 PfS—e6 26 Rd4e5 Tc7—c6 27 Re5g3 Dh4—c4 28 Ta5—d5 Pe6— c5 29 Td5d4 Dc4—e6 30 Df3—d5 h7h6 31 h2h3 Te8—a8 32 Tfl—dl De6xd5 33 Td4xd5 Pc5—e4 34 Td5xd7 Pe4xg3 35 f2xg3 Ta8a2 36 Tdld2 Ta2d2 37 Td7xd2 Kg8—18 38 g3—g4 Kf8e7 39 Kgl—f2 Tc6f6t 40 Kf2—e2 Tf6—a6 41 Td2—d5 afgebr. De stand is: Wit: Ke2.' Td5, pionnen op e3, g2. g4 en h3 Zwart: Ke7, Ta6, pionnen op f7, g6, h( EngelandSchotland trekt 100.000 mensen In het Wembley Stadion speelt Enge land morgen tegen Schotland eerste plaats in het tournooi van de Brit se landen. Schotland heeft genoeg een gelijk spel om kampioen te worden, dank zij een iets beter doelgemiddelde. Wat de verdedigingen aangaat is er wei nig krachtsverschil tussen beide ploe gen, maar de Engelse aanval heeft vol gens de kenners een tikje meer stoot kracht. Het behoeft eigenlijk geen aparte ver melding, dat voor een stampvol stadion zal worden gespeeld. In totaal waren geveer 100.000 kaarten beschikbaar, die zijn alle verkocht. die der medicijnen, zouden wat min der kunnen worden bevolkt, doordat de jongeren een opleiding als die op De Horst zouden volgen. De opleiding Kerk en Wereld op De Horst prefereert jongeren, die al enige Jaren practlsch in de maatschappij werkzaam zijn geweest, waarom dan ook de minimum-leeftijd op 20 jaar is gesteld en de opleiding niet direct aansluit bij de eindexamens der middelbare soholen. Er wordt een strenge selectie toegepast en zo worden uit 3 400 aanmeldingen slechts 25 jongeren, i een psychisohe en medische test. ge kozen. Het onderzoek naar de geschikt heid van de candidaten is zeer grondig, omdat het directorium van Kerk Wereld zich van meet af verantwoor delijk stelt voor een werkkring candidaten en hen wil beschermen tegen een arbeid, die hun niet ligt, en het te verrichten werk tegen ongeschikte krachten. Vanwege de toenemende sociale ker kelijke arbeid wordt overwogen om me' ingang van de nieuwe cursus verdere specialisatie toe te passen door leiding tot maatschappelijk werker in te stellen. Het gaat in al deze diensten om hel postolaat ten opziohte van ons volk. zo betoogde ds Pop met nadruk. En daar- het directorium van Kerk en Wereld zo gaarne zien. dat vele Her vormde jongeren hier hun taak en roe ping verstaan. Maar niet alleen de jon geren. doch ook de ouders dienen zich bewu3t te zijn van de vele beroeps mogelijkheden. die er als leventaak voor hun jongeren in de kerk liggen. Zij, die hierover inlichtingen wensen, kunnen zich te allen tijde wenden tot het bureau der Ned. Herv. Kerk, Carnegie laan 9, Den Haag. Kerk en Wereld staat ook open vOor jongeren uit andere kerk gemeenschappen. die hier een opleiding snsen te volgen. (De verschillende aspecten velerlei kerkelijke arbeid zullen wij in een tweede artikel nog nader belichten.) Politieke gevangenen niet gelijkgesteld De regering heeft ernstig bezwaar tegen het voorstel om aan politieke gevangenen en Joden dezelfde pensioenrechten toe te kennen als aan verzetslieden. De bepaling omtrent het oorzakelijk verband tussen de verzetsdaad en verwonding, t minking of overlijden wordt reeds ruim mogelijk toegepast. Er wordt zelfs al een oorzakelijk verband aangenomen, wanneer geen verzet is gepleegd, doch de enige aantoonbare oorzaak van c tatie is geweest het lidmaatschap bepaalde godsdienstige of politieke groep. Dit wordt gezegd in het antwoord aan de Tweede Kamer op het voorlopig verslag over de verhoging van de buitengewone pensioenen 19401945. Zoals men weet, had de Tweede Kamer over deze kwestie adressen ontvangen van de Stichting 1940—1945. de Expogé het (communistische) Verenigd Verzet 19401945. Overigens gaat het hier de mening van de regering om punten, die nog aan de orde zullen komen bij de technische herziening van de wet pensioenen 19401945. Een desbetreffend wetsontwerp zal nog dit jaar worden in gediend. Nog voor zes weken tarwe voorradig Het is niet juist, dat de tarwevoorraad voor de broodvoorziening van de be volking begin April nog slechts voor drie weken toereikend was. Er was nog 6 a 7 weken beschikbaar. Ook deze raad is echter aan de lage kant. zo heeft minister Mansholt op schriftelijke vragen van het communistische Tweede-Kamer lid Hoogcarspel geantwoord. De oorzaak van het tekort ligt niet, zoals de vragen steller meende, in de politiek va: Ver. Staten, maar in het tekort scheepsruimte. De aanvoer heeft enige tijd stil gestaan, doch is reeds hervat en bovendien wordt ook tarwe uit andere landen verwacht. Maar DIE kent U toch wel Als U het nog niét zou héttbén ge vonden. leg dan een potlood verticaal over het midden van de kóp en U her kent Truman onmiddellijk. Eerste in Europa Galvaniseer-automaat in recordtijd gebouwd Binnen vijf weken bouwden technici van een Hilversumse industrie een gal- vaniseerautomaat, waarvoor Engeland een bouwtijd van zes maanden rekende en Amerika een levertijd van 24 maanden opgaf. Deze technici wilden echter klaar zijn voor de technische Messe in Hanno ver (op 28 April) geopend werd. Daar zal men de automaat kunnen bewonderen. Op een grote trailer zal het gevaarte, dat 6000 kilo weegt en 8% meter lang is, naar Duitsland worden vervoerd. Ook andere industrieën die er bij te pas kwamen, leverden recordprestaties. Zo kwam de eerste galvaniseer-automaat van Europa gereed. De KLM. rywielfa brieken en galvaniseerinrichtingen heb ben er interesse voor. Voor het werk dat deze machine doet. waren totnutoe vijf a tien arbeidskrachten nodig. Vennootschapsbelasting eerder betalen Om de tijd tussen het behalen van de bedrijfswinst en het betalen van de daar over verschuldigde belasting te bekorten, is gisteren in de Staatscourant een aan vullingsbeschikking op de vennootschaps belasting verschenen. Deze opent de mogelijkheid een voorlopige aanslag reeds vast te stellen eer de aangifte is gedaan. De aanslag is beperkt tot de helft van de belasting over het voorafgaande boek jaar. Voor de eerste keer (over het boek jaar 1950 of 19491950) is dit echter ge steld op driekwart. Wanneer men kar aantonen, dat minder verschuldigd zal zijn, is een afwijkende regeling mogelijk. Over het algemeen wordt geen voor lopige aanslag van minder dan 5000 opgelegd. Betaling moet plaats hebben bij het einde van het boekjaar. Voorts is het bijzondere tarief voor besloten crediet- verenigingen met ingang van de boek jaren, die in of met 1950 eindigden, ver hoogd van 10 tot 20 pet. „Lammetjeskuil" voor het publiek gesloten Het Staatstoezicht op de Mijnen heeft de „Lammekeskoele" :e Valkenburg, waar deze week de skeletten van honderden schapen werden aangetroffen, voor het publiek gesloten verklaard Nieuws van en voor Katwijk KATWIJK Medische Zondagsdienst yoor zóver het patiënten betreft de dokters J Bergman en H. M. Pueting te Katwijk aan den Rijn én E. E. van der Laan te Rijnsburg, wordt de Zon dagsdienst der hulsartsen morgén waar genomen doar dokter Bergman, tel. 2921 Jaarvergadering Dinsdagavond, 8 uur, wordt in „Casa Cara" de jaarvergadering gehouden van de afd. Katwijk van de Chr. Middenstands vereniging. KATWIJK AAN DEN RIJN Oing Gere.. Kerkkoor Vorige week is hier een Geref. Kerk koor opgericht. Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter de heer A. Min- nee, secretaresse mej. S. Botermans, pen- ningmeesteresse mevr. Scheele, alg. adj de heer J. D. van Delft Rzn. KATWIJK AAN ZEE Examen stuurman bU de zeevisserij Bij de te 's-Gravenhage gehouden stuurliedenexamens zijn geslaagd voor het tweede gedeelte voor het examen stuurman bij de zeevisserij (gevende de bevoegdheid om voor schipper te varen) B Varkevisser Bzn; Jan van Duijn Jzn, schipper van de KW 163; Jacob de Hol lander Jzn. stuurman van de KW 43; Huig Groen Jac zn. stuurman van de IJm 276. Maart Meyvogel, schipper van de KW 18- Bij de eveneens te 's-Gravenhage van wege de afd. kusttelegrafie der PTT- gehouden examens voor radiotelefonist zijn geslaagd: Jan Jonker, schipper van de KW 92; Amerik Guyt Jzn, stuurman van de KW 92; Leen Hazenoot, schipper van de VI 196; Dirk van Rijn, schipper van de VI 205; Jacobus de Jong, matroos van de KW 43 en D. C. Mol van de KW 15. Alle geslaagden zijn alhier woonach- Ook voor Uw belijdenisplaat hebben wij een passende lijst. Tevens kan iedere tekst in houtbrand geleverd worden. Billijke prijzen. Sluisweg 13 Katwijk aan Zee Wenst U 'n GOED VERZORGD KAPSEL Bezoekt U dan de salons van H. BEDEKER, Dames- en Herenkapper Voorstraat 73. Katwijk a. Zee, Tel. 2584 Diploma „Wetenschappelijke Haarverzor- ging" v.h. Ned. Genootschap voor Haar- hygiëne. tig en werden opgeleid aan de visserij- school te Katwijk. Toneeluitvoering van „De Egelantier' Dinsdagavond voert de toneelclub .,De Egelantier" in het Unigebouw het toneel spel ,.De zaak A. D." op- Dit stuk waarin het grote probleem van de losgeslagen jeugd sterk naai ren komt. werd voor de eerste maal ln 1947 opgevoerd door de toneelgroep Herman Bouber. I oer ing „Halleluja" Woensdagavond 25 April geeft de Chr. zangvereniging „Halleluja", dirigent Jon Admiraal, een uitvoering in de Oude Kerk. Uitgevoerd worden o.a. de cantate „Katwijks Verleden", gecomponeerd door de oud-dirigent, de heer P de Rook. en twee werkjes van D. Buxtehude. Hoog en laag water Zondag 15 April: hoog water 926 22.14; laag water 4.30 en 17.21. Maandag 16 April: hoog water 10.57 23.46; laag water 5.55 en 19. Ds Mallan heeft bedankt Ds F. Mallan te Brulnisse heeft be dankt voor het beroep der Geref. Ge meente alhier. VisserijgoUjes Makke Vrijdagmarkt De rondvis wilde gisteren al weer niet •g: er werden weliswaar geen lagere prijzen dan de vorige dagen gemaakt, ar er kwam toch heel weinig muziek de markt. De schelvis, die hoofdzake lijk uit schelvis I en II bestond, bracht het niet hoger dan f 40 tot f 33 en vo« grote zwarte kolen had de handel niet over dan f 37 per 125 kg. De wijting varieerde sterk als gevolg van de uit eenlopende sortering: f25 voor de kleine loggersoorten en f 1418 voor het grut. Makreel, die in goede „levende" kwaliteit de markt stond, was te klein om hoog worden aangeslagen en ging daardoor i f 11—14 van de hand. De verse haring bracht het er beter af en noteerde tussen de f 16 en f 22. Ondanks de grotere en van tong konden de grote lappen f3.10 handhaven en de 200 kisten schol I brachten gemiddeld f48 per stuk op. De Sumatra maakte een fortuinlijk reisje dank zij de grote vangst, waardoor het eindresultaat op f28.890 kwam voor 9 dagen. De kotters zaten gemiddeld op f1000 per schip. Vandaag twee hekkensluiters Van de trawlers was vandaag de Mary aan de afslag met 640 kisten makreel, 100 koolvis, 30 schelvis, 30 wijting. 40 radio, 25 stokkebit. 250 haring en 40 varia. De Claesje had 525 manden makreel. 275 haring. 15 kabeljauw en gul, 35 piepers. 50 wijting en 15 varia. In uit. Gisteren kwamen binnen: KW 59. KW 4 en KW 110, waarvan de laatste iet motorpech. De VL 74 ging naar z MAANDAG 16 APRIL, des namiddags 2 uur, zal het Bestuur van de Zuid-Hollandsche Vereeniging „HET GROENE KRUIS", afd. Katwijk, in het ge bouw Zeeweg 123, een Consultatiebureau openen voor Kleuters van 1—6 jaar. onder leiding van Mevrouw A. B. j. v. d. Vlietde Vries, arts te Leiden. Het Bureau zal om de veertien dagen, telkens op Maandag, van 23 uur geopend zijn. HET BESTUUR. Aanstaande Dinsdag De burgemeester van New York biedt hem een confetti-parade aan Mc ARTHUR wórdt Dinsdagmiddag te San Francisco verwacht. De gene raal besloót 24 uur in Honoloeloe te blijven voor een rustpauze op de lange vlucht van Tokio nnaar Hawaii. De Amerik. ..Senaatscommissie voor de strijdkrachten" heeft hem uitgenodigd voor deze commissie te verschijnen, teneinde de politiek in het Verre Oosten te bespreken. De Democratische leiders van het Huis gingen accoord met een Republikeins verzoek, hem uit te nodigen, het Congres toe te spreken. Ook President Truman heeft hier zijn fiat aan gegeven. De burgemeester van New York wil van McArthur een hoofdfiguur maken voor een van de traditionele confetti-parades. Truman verklaarde, dat het „passend" dat het Congres McArthur zal aan horen op een gemeenschappelijke zitting hét Huis en de Senaat. Hij achtte »en verheugend verschynsel, dat hei Congres deze eer verleent aan een der grootste Amerikaanse militairen. Zoals hierboven reeds vermeld, heeft de bur gemeester van New York een telegram gezonden aan McArthur, waarin deze wordt uitgenodigd voor een officiële ont vangst door de stad. Inmiddels zetten de Republikeinen hun campagne voort tot eerherstel van Mc Arthur. De Republikeinse afgevaaardigae Goudert heeft een amendement op de grondwet ingediend, waarbij Huis en Senaat gemachtigd worden „een Presi dent van zijn functie te ontheffen door hem met een meerderheid van twee derden het vertrouwen op te zeggen.'' Het voorstel van Coudert is een alter natief voor het „in staat van beschuldi ging stellen." De leider der Republikeinen in het Huis, Joseph Martin, heeft een belang rijke verklaring afgelegd. Het ontslag McArthur, aldus Martin, toont aar.. Idat het sussen van het communisme in Azië het wachtwoord is der regering Truman. De President en zijn adviseurs spelen met de gedachte, dat er met de MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN. LEIDEN, 13 April. Veemarkt. Aanvoer 14 fokstieren, 2 slachtstieren. 145 melk- en kalf- coeien f 700—1050. handel slepend. 226 vare- coeien e.a. 1475—800. handel «lepend. 100 vette koeien f 725-1080. 12.20—2.30 per kg. landel vlug. 42 vaarzen £575—8.50.. handel depend. 33 pinken f 320—470, handel slepend. 6 graskalveren. 12 vette kalveren. 389 slacht- kalveren f 35—50. handel levendig 20 fokkal- veren f35—100. handel levendig. 50 vette schapen £123—165. handel stug. 111 welde- sehapen i 90—130. handel stug. 88 zuiglamme- ren. 26 zeugen. 330 schrammen £60—90. han del matig. 511 biggen £20—42. handel matig. 3 paarden, 14 bokken en gelten 1530, han del matig. LEIDEN. 13 April. Kaasmarkt. Aanvoer 32 partijen. Goude kaas: zware £225, le soort f 194—202, 2e soort £187—193, handel matig; 1 party Leidse kaas le soort 180 per 100 kg. LEEUWARDEN. 13 April. Kaasbeurs. Gouda volvet £1.87—1.88. Edammer 40+ £1.71—1.72, broodkaas 40+ f 1.69—1.70. Stemming kalm. IJMUIDEN, 13 April. Pryzen per kg: heil bot 3—2.15, gr. tong 3.10—2.80. gr. m. tong 2.70—2.50. kl. m. tong 2 60—2 45, kl. tong I 1.85—1.80, kl. tong II 1.34—1.25. tarbot 1 2.35—2.05. Per 50 kg: schartong 27. kl. schol I 48—46. kl. schol II 42—16. schar 25—12, bot 17.5016. verse haring 2216.50, makreel 14.50—11. kl. schelvis I 40. kl schelvis U 38—27.50. wyting 25—14. gr. gul 51. poontjes 14—13. kl. koolvis zw. 20—13 50. kl. kool- vis wit 32—29. gr. koolvis zw. 37—30. gr. koolvis wit 7472. gr. leng 96. Aanvoer 2390 kisten. IJMUIDEN. 14 April. Besommingen 1 trawler met f 18200: RO 46 10.900. loggers Sch 233 6260: KW 155 1400: KW 91 1360: KW 104—1630; KW 58 1330: KW 64 1500: KW 6 3800; Kotters IJM 230 750; IJM. 229 1470. communisten te onderhandelen valt en hierin schuilt een wereldgevaar. Immers Azië is de sleutel op de gehele wereld situatie. Wij hebben het recht de vraag te stellen, of wij in Korea waren om te winnen of om te verliezen. Wij staan voor een keerpunt: Moet de VS. dood bloeden door een eindeloze reeks oor logen tegen satellieten en crises, door het Kremlink verwekt ofkunnen de V S. door een krachtige en moedige lei ding tot beslissende stappen komen, welke een einde zullen maken aan de Russische plannen en een derde wereld oorlog afwenden? Het Kremlin, aldus Martin. Is altijd uit op verovering van de wereld door infil tratie, revolutie of opennlijke oorlog. Zie de naakte feiten onder ogen, of wij glij den af naar een catastrophe. Vernielden wU nog, dat radio-Peking vanmorgen het ontslag van McArthur aldus bestempel- „een overwinning voor de Chinezen Koreanen ln hun strijd tegen Ameri kaanse aggressie!" Positie K.I~M.-vliegtuigen THUISREIS: PH-TFF 'Venlo) gisteren op schiphol. PH-TDH (Holland) gister middag in Bangkok. PH-TDE (Eindho ven') vanmorgen uit Djakarta. UITREIS: PH-TDC (Curacao) te mid dernacht uit Bangkok. PH-TDB (Walche ren) gisteravond uit Karachi. PH-TFG (Friesland) vannacht in Cairo. Emlgrantenvlucht Sydney: PH-TES (Soerabaja) vannacht uit Ka rachi. —5. Trier 301 —47. Keulen 387 —22. Ruhrort 621 —19. Loblth 1251 —13. Nijmegen 1022 3. Arnhem 996 —1. Eefde 538 —O. Deventer 427 —0. Namen la Plante 213 —6. Borgharen 4283 —27. Belfeld 1341 —44. Venlo 1291 —43. Grave 617 32. Vreeswijk 162 —19. Litti 265 —26. De stuw ls open te Belleld. Arnhemse O. r. J. Dronken weggebruikera allemaal in de cel Sinds de inwerkingtreding van het nieuwe wegenverkeersreglement op 1 Januari zijn er alleen al bij het parket te Arnhem meer dan 30 processen-ver baal tegen dronken autobestuurders en dan vijftig tegen dronken wielrij ders binnengekomen. Dezen krijgen al len onherroepelijk gevangenisstraf. 1 zei gisteren de Officier van Justitie bij de Arnhemse politierechter als In leiding tot de zware eisen, waartoe hy tegen een lange rij van verdachten kwam- Dronken rijwielbestuurders zijn even erg als dronken autorijders, aldus de Officier. De straffen, die geëist en conform werden uitgesproken, varieerden van een week tot twee maanden gevangenis. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. iroepbaar: B. Keers. eervol ont slagen predikant van de Prot. Kerk in Indonesië, wonende Pieter de Hoogh- straat 9, Heemstede; S. J. Bijleveld. eervol ontslagen predikant Ned. Herv. gemeente te Paramaribo, wonende Brede- rodeplein 8. Utreoht; Th. S. Houtsma, Indisch predikant, thans geestelijk ver zorger van de Gooise Sanatoria. Jagers- weg 48. Laren. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). A a n g e n o m e n: maar Edmandton (Canada) J. van Popta te Mussel. Geref. Gemeenten. Bedankt; voor Katwijk aan Zee F. Mallan te Bruinisse. Oud-Geref. Gemeenten. Beroepen: te Utrecht (3e maal) W. van Dijk te Capelle aan de IJssel. Baptisten Gemeenten. Bedankt: voor Rotterdam-Zuid en Pernis S. J. Zijlstra te Eindhoven. Amerikaan promoveert aan de V.U. De heer Howard Evan Runner, gebo ren te Oxford. PA. Verenigde Staten, zal op 20 April aan de V.U. te Amsterdam promoveren tot doctor in de letteren wijsbegeerte, op het proefschrift The Development of Aristotle Illustrated From the Earliest Books of the Physics. Studiebeurzen Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse regering stelt ook voor het studiejaar 1952 (half Februari tot eind November) weer tien beurzen van 180 pond voor Nederlandse studenten beschikbaar, benevens vrijstelling van de betaling van collegegelden. Solliciteren voor 15 Juli by het secre tariaat van het studiefonds voor Z.-A. 9tudenten, Keizersgracht 141, Amsterdam. MEDISCHE PRIJSVRAAG VAN UNIVERSITEIT TE PARIJS. De Paryse Universiteit heeft een prys van twee millioen francs (£21 000) uitgeloofd voor een rapport over de genezing van mye- ruggemerg). Aai dezi ledlsche faculteit der l - Het c Iverslteit te Parys. estuur van Meprel heeft de akte godsdienstonderwys ln de Ned. Her vormde Kerk uitgereikt aan L. Hootier te ïoogeveen. R Koekoek te Holandscheveld :n W. Woltinge te Nieuweroord en het Clas- iicaal bestuur van Dordrecht aan G Breyer e Sliedrecht. P Kooiman te Rysoord en F Styns te H. I. Ambacht. Biykens een mededeling van de kerke- aad der Ned. Herv. Gem. te Beekbergen in •Ün orgaan ..Kerkklanken" Is ds A M. Lin- denburg. aldaar, voor zes maanden in zyn ibtsbediening geschorst, op grond van fei- i welke hebben plaats gevonden tydens de btsperiode van de predikant in zyn vorige gemeente Nybroek. Dr H. R. Wijngaarden aanvaardde lectoraat, aan V.U. Dr H. R. Wijngaarden, adjunct-direc teur van het Paedologisch Instituut, die te voren reeds een bijzondere leeropdracht aan de Vrije Universiteit ontving, is thans als lector in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan haar verbonden. Gistermiddag heeft hy onder grote be langstelling Pijn ambt aanvaard met een openbare les over Enige beschouwingen over de conflictuologie. een betrekkelijk nieuw vak van wetenschap als onderdeel van de practische psychologie. PROMOTIES. AMSTERDAM, (Gem. Univ.) 13 April. Be vorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: Behandeling van kanker van het strottenhoofd. J. S. J. Meyer, geb. te 'sHeerenberg en op proefschrift: Het aneu rysms van de basale hersenvaten. H. de Jager. geb. te Zwolle. Ned. recht mevr. de Wed. A C VerhageAbbrng. Den Haag. doet. ex Ned. Indisch recht P H Tan Lelden; C. W F H v d Muijsen- berg. Valkenburg: G. N Smith. Adam. AMSTERDAM (Gem. Univ.), 13 April. Ge slaagd: Cand. Indisch recht me). Tupamaky. A'dam. UTRECHT, 14 April. Geslaagd: doet. rech ten: W. H. Reiziger. Zeist. Cand. Indisch recht: mej. M. Th. Ritmeester. Utrecht, H. J. v d. Meiden. Rotterdam Cand wis- en na tuurkunde (J) C. B. Bar. Utrecht. Doet. ex. geologieH Cruils, Utrecht. Doet. ex. ge neeskunde: A J Verheyden. Wageningen. M. A J. Boelen. Rotterdam. P Emmelot, Utrecht. P. J. van Wyk. Odyk. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. Benoemd tot onderwyzer(es) aan CVO- school te Drogeham mej. C M Soeter. aldaar (tyd aan Oranjeschool te Rljssen A J Pleysier te Deventer (tyd.) aan mr A J van Bceck Calkoenschool te Utrecht mej. J A Wisslnk te Berkel (Z-H>. Met Ingang van de nieuwe cursus is aan prof. dr G. van Hoorn eervol ontslag ver leend als .buitengewoon hoogleraar aan de R.U. te Groningen. Het classicaal bestuur van Gouda heeft de akte godsdienstonderwys uitgereikt aan de heer C. J. Kestlng, Gouwe 15 te Gouda, die een benoeming als godsdienstonderwyzer heeft ontvangen van de kerkeraad der Ned. Herv Gemeente te Middelharnis Woensdag a s wordt ln Utrecht een presldentendag gehouden van de Bond van Chr. Geref. Meisjesverenigingen Mevrouw W A Prlns-Kleyn van Amsterdam za! spre ken over De gevaren van de grote stad en ds I de Bruyne van Hilversum over Be ginsel en taak ln eigen kerk. In Vaticaanse kringen ls medegedeeld, dat sedert de oorlog ongeveer elf duizend R -K priesters en monniken ln landen ..ach ter het ijzeren gordijn'1 zijn terechtgesteld, gevangen genomen of verbannen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5