Vijf politici spraken over onze houding in deze tijd Leids Jeugdparlement kan terugzien op geslaagd experiment STEEDS MEER VOGELS KOMEN TERUG NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 14 APRIL 1951 TEEN CICERO LE1DENS1S Wanneer ge zo naar buiten kijkt, Leijenaars, zoudt ge het niet zeggen, maar we hebben heus lente. Dat houdt tevens in, dat we binnenkort zomer hopen te krijgen. En het is in verband met deze naderende zomer, dat ik mij thans wend tot Arie Jo hannes Jongeleen, wethouder van Openbare Werken. Men moet de overheid nederig eren, en daarom zet ik voormelde Arie Johannes Jongeleen allereerst op die blauwe steen van ons. Ge moet voor de aardigheid eens een raads zitting bijwonen, waarin hij een plan voor woninguitbreiding verdedigt. Dezelfde frisse gloed, die hij op zijn gelaat heeft, weet hij in z'n woorden te leggen, en als een Fanny Blankers over de horden springt hij met sneltreinvaart over de barricaden, die o.a. z'n lievelingsopponent de heer Van Iterson hem tijdens zijn be toog in de weg legt. Ik hoop dat deze Arie Johannes Jongeleen onder het openen van eer ste deuren, leggen van eerste stenen, heien van eerste palen en al die han dige bezigheden meer, gelegenheid heeft dit stukske te lezen. Arie Johannes Jongeleen! Cicero die onder ons gezegd ook z'n woordje wist te doen heeft ei gezegd: „Suum cuique". Hetgeen goed Leids zoveel wil zeggen als: Ieder het zijne. Aan deze uitspraak moest ik den ken, toen ik enkele dagen geleden door Utrecht wandelde. (Nee, ik had geen stand op de Jaarbeurs met Blauwe Stenen). Het was een schone dag, ja warempel, en een warme len tezon koesterde de natgeregende we reld, die blijmoedig begon op te dro gen. In dat ene wandeluur zag ik twee parken: het Wilhelminapark en het Julianapark. En opeens wist ik wat onze goeie stad nog ontbrak. Zulke parken, namelijk. Grote grasvlakten, met flink wat bomen en struiken, waar geen kind wat ver nielen kan. Geen beschadigbare tul pen en crocusjes, geen gazons, waar op het verboden te lopen is. Dood gewoon gras. Veel gras. Van dat ge zellige, grove, weelderige gras, waar in het heerlijk ravotten en verruk kelijk rusten is. Ik zag er honderden kinderen. En honderden ouders. Moeders met uit gespreide servetten, die een maaltijd aanrichtten. Vaders, de handen onder 't hoofd, ruggelings in het gras, uit rustend van hun werk. Kinderen stoeiend en spelend. Kijk, meneer Jongeleen, dat missen wij hier in Leijen. Wij hebben prach tige parken en plantsoenen. En ik wil graag onze beste meneer Galjaard, onze opper-hovenier, naast U op die blauwe steen van ons zetten. Maar ik vraag U: wat heeft de grote gemeen schap hieraan? Zomers is het er zo vol, dat ge in de rij kunt staan voor een bankje. Ge kunt alleen Uw schoenen vol grind lopen op de wel verzorgde paden. En de kinderen moeten netjes van het gras afblijven. Meneer Jongeleen, vele kleinbe- huisden krijgen van U een woning. Vele pasgehuwden weet ge aan wat kamers te helpen. De jeugd heeft haar sportterreinen. De zwemmer Overdekte en z'n Zijl. De dorstige z'n caféterras of -tuin. Maar wat, zo vraag ik U, heeft die grote schare van opgroeiende kinderen, om zich uit te leven? Die paar speeltuinen, met voorgeschreven vermakelijk heidsapparaten? Ze zijn aangewezen op de straat, waar ze niet mogen voetballen. Op het plantsoen, waar ze niet buiten de paden mogen komen. En wat is er voor de gewone man en z'n gewone vrouw, die na hun dagtaak ook wel ereis een stukkie blauwe lucht willen zien en wat fris se IxLcht willen happen? Zegt U nu zelf eens. Suum cuique, zei Cicero. Elk het zijne. Ik heb me laten vertellen, meneer Jongeleen, dat U 's zomers elke mor gen om zeven uur in 't koele water duikt. Vandaar de rozen op Uw frisse kaken, om met Beets te spreken. Helpt U dan mee om alle Leije naars, groot en klein, dergelijke blos jes te bezorgen, zo spoedig mogelijk. De Leijenaars zullen U daarvoor op de handen dragen, nietwaar Leije naars? En niet laten vallen. BALJUW. economisch Opkomst beneden de verwachting MET BELANGSTELLING hebben wU het experiment van de commissie „open bare vergadering" van het Leids Jeugdparlement tot het houden van een ontmoeting tussen de A.R., de C.H.U., de K.V.P., de P,v.d.A. en de V.V.D. tegemoet gezien. WU kunnen nu zeggen, dat dit politieke experiment is geslaagd. Het is toch in ieder geval mogelyk in een gemoedelijke omgeving naar elkaar te luisteren. Het was niet de bedoeling van deze samenkomst elkaar op bepaalde punten aan te vallen. Men wilde serieus nagaan in hoeverre de onderscheidene groepen het met elkaar eens zouden kunnen zUn. En aan deze bedoeling hebben de sprekers zioh gehouden. Wy achten de vergadering niet geslaagd wat betreft de opkomst. De nog niet voor de helft bezette foyer demonstreerde weer eens, dat de politieke belangstelling onder het volk niet bepaald levendig is. Maatschappelijk perspectiel De heer G. Nederhorst van de Partij van de Arbeid begon met op te merken, dat de vraag hoe onze houding in deze tijd moet zijn een geestelijk probleem raakt. Spr. herinnerde aan de bezettings tijd, toen onze houding ook niet alleen werd bepaald door politieke en maat schappelijke motieven, maar meer door zedelijke en religieuze krachten. Het maatschappelijk perspectief bepaalt het wezen van onze houding niet. Het kan wel een kracht betekenen. Spr. wilde dit perspectief benaderen van drie kanten: het wereldverband. het Europese verband en het nationale verband. Wat het wereldverband betreft wees de heer Nederhorst op het ontwaken van de onderdrukte volkeren. De bewustwor? ding van de koloniale volken, aldus spr., is geen historische vergissing, maar een historische noodzakelijkheid, die wij po sitief tegemoet wensen te treden. De drang naar gelijkwaardigheid is niet te keren. Wij zullen de consequenties aan vaarden. Wij moeten ook de moed hebben om de problemen die zich aan ons voor doen in Europee-s verband te zien. Wij moeten bepaalde risico's aanvaarden in het eigen bestaan ten behoeve van de eenheid. Ook in onze nationale gemeen schap is een interessante ontwikkeling waar te nemen. Na de oorlog is er nog wel strijd, maar ook samenwerking. De strijd is op een hoger vlak komen te liggen. De wil is er om elkaar te horen. Het verschijnsel van de doorbraak be tekent voor de heer Nederhorst een enor me verrijking. Verdraagzaamheid heeft, eerbied voor de verschillen. De inzet werk is: gelijke kansen voor ieder maatschappelijke gerechtigheid. Uit voerig ging spr. nog in op het principe in de gelijkgerechtigdheid. Vooruitstrevende gedachte De heer R. Gosker van de A.R.P. be toogde, dat politiek een kwestie is strijd. Het gaat er om. dat wij elkaar eerlijk en fatsoenlijk mogelijk be strijden. Spr. wilde aan het begrip de mocratie een zedelijk-religieuze inhoud Wij gaan uit van ééi\ principiële grondgedachte: de absolute souvereini- teit Gods over al het geschapene. Dit vooruitstrevende gedachte, die breekt met volks-, rechts- en. staatssouvereinj- teit. Wij zijn niet bereid om or overtuiging dienstbaar, te maken 'socialisme. Het staatsgezag is een gevaarlijk soott gezag. Géén gezag is-zo diep ingrijpend het leven. Daarom moeten we er voor zichtig mee zijn. Wij nemen het op voor de eigen souvereiniteit. Ten aanzien van het Indonesische probleem hebben wij gezegd: men speelt met het gezag. Dit mogen wij niet accepteren. De wyze waarop alles in zijn werk is gegaan, was niet in overeenstemming met onze be ginselen. Spr. legde verder de nadruk op de zelfstandigheid van de verschil lende levenskringen, zoals de Kerk, de school, het gezin. Ordening: een middel Mr W. J. Geertsema van de V.V.D. zei, dat deze avond een doorbraak in de on verschilligheid betekende. De V.V.D. is niet. zo negatief als wel wordt beweerd. Haar positieve grond slagen zijn: Christendom en.humanisme. Door versterking van de Christelijke geest kaa de geestelijke ontworteling worden overwonnea Bovendiea voert de V.V.D. vportdurend strijd voor het behoud van de menselijke waarden. De ware democratie, behoort er. aldus mr Geersema, naar te streven, dat de vrijheid van het individu tot haar recht komt. Gebondenheid dient niet verder te gaan dan strikt noodzakelijk is. Or dening moet middel zijn. geen doel. Het is een taak van de overheid om de vrije ontwikkeling van het maatschappelijk leven te .stimuleren. Spr. wees in het slot van zijn toespraak op het bestaan,- dat sociaal gerechtvaardigd verantwoord is. Namens de Ghn Hist. Unie voerde de heer H. Kikkert het woord. Op het punt van de democratie bestaat een grote be gripsverwarring. Maar het verschil van het geven van inhoud aan dit begrip is niet zo,' dat wij geen raakpunten meer zouden hebben. De vrijheid heeft aan de besten van ons volk moed gegeven om zich op de wederopbouw te werpen. Er is een deel de jeugd, dat de vrijheid gebruikt n een roes te leven. Gelukkig heeft dit verschijnsel zich beperkt. Is er nu nog perspectief? Is onze democratie in gevaar? Hoe staat de C.H.U. tegenover dit alles? De overheid ontleent haar ge- aan God. Een principieel verschil is dus tussen overheid en onderdanen, t aan het volk verboden kan zijn, kan de overheid als recht worden ge-) geven. De overheid heeft gezag, tevens is zij beperkt in de uitoefening van dat gezag. Onze democratie is geen doel, slechts een middel. Zij is het ge wenste staatsbestel om dè mens als schep- an Gód'tot zijn recht te laten-komen, Ons staatsbestel is niet volmaakt. Ons werk is gebroken. De verhouding: tot God is gestoord. Ook v heer Kikkert nog op de- verdraagzaam heid, die de C.H.U. voorstaat. Maar zij zal altijd haar principiële gedachten naar )ren moeten brengen. Harmonie De laatste spreker was de heer Th. D. J. M. Koersen namens de K.V.P. Uit voerig schetste hij, .dat .de mensen zich de oorlog goed van hun mens-zijn be wust waren. Wij voelden veel meer de gemeenschappelijkheid. Het is onmogelijk voor een mens geheel individueel te Zijn. De vrijheid van de mens wordt beperkt door de vrijheid" van "de ander. Dé massa is de grootste vijand van de democratie. Wij moeten streven naar een harmonie tussen enkeling, groep 'en overheid. ■isselbeker beschikbaar stelde. De voorzitter dankte hem daarvoor en besloot direct aan deze beker de van de schenker te verbinden. L.D.D.B. werd de grootste onderzijn soortgenoten Jaarvergadering en prijsuitreiking In „De Valk" aan de Stationsweg hield het clubkampioenschap in de hoofdklas- de Leidse districts-dambond gisteravond jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. Kruidenier, deelde mee, dat de Woer- dense dambond toegetreden is tot de L.D.D.B., waarmee deze bond de groot ste van de districtsd^mbonden is ge- De secretaris, de heer A. Jesse uit Alphen aan den Rijn, zei, dat de bond, die gestadig groeit, nu meer dan 500 leden telt. Ook het spelpeil gaat vooruit. In verband met het toetreden van de Woerdense dambond is voor deze omge ving een 3e klasse ingesteld. De secreta ris, de heer L. Nachtegeller. kon eer batig saldo melden van f 384.81. De be stuursverkiezing leverde een herkiezing op van de heren Kruidenier (voorzitter) en Jac. van der Plas. Gekozen werd de heer B. de Kier (L.D.Vj. Reeds eerder was de heer P. J. Gastelaars uit Woer den benoemd. Hierna reikte de heer Kruidenier de prijzen uit van de volgende kampioen schappen: - - L.D.V., l (overgangsklasse)-;A.D.C. I (le klasse); Sleutels (2e, klass.e); .N.Qord- Wijk II (3e- klasse). Persoonlijk kampioenschap: W. Huis tan. (kampioenschap L.D.D.B.) - kreeg de wisselbeker van. de Nieuwe Leidsche Courant: C. Zijlstra (2e prijs hoofdklas se); J. Slingerland (3e prijs hoofdklasse). Van de le klasse kregen de le en 2e prijs resp. de heren J. v. d. Mey en J. v. d. Velden. Van de 2e klasse waren de gelukkigen de heren G. Nagtegaal (le prijs); Fr. Bosman (2e prijs) en P. Schiphorst (3e prijs). De Winnaar van het jeugdkampioen schap. de heer W. Terlouw uit Bodegra- ;n, ontving een zakdambordje. Voor een verrassing zorgde de heer J. Huisman Sr. Hy deelde mee, dat hij voor GEMEENTE LEIDEN Otficiële Publicatie INENTING TEGEN POKKEN Deburgemeester van - Leiden brengt ter kennis, dat op Woensdag 18 April tussen 14 en 15 'uur aan het Bureau de Geneeskundige Dienst. Mare 13 a, legenheid is tof kosteloze inenting tegen pokken voor kinderen tót dé leeftijd 2 jaar. Trouwboekje meebrengen. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. Fuhri Snethlage te" Leiden: herenhuis met erf én tuin te Oegst- geest, Tèrweeweg 66: in bod 9300, koper de heer A. de Mooy te Oegstgeest 10.200. Ten overstaan van* notaris W. J. Jongs-- ma te Leiden: winkel en woonhuis met tuin te Oegst geest De Kempenaerstraat 101 en he' woonhuis met tuin aldaar De Kempe naerstraat 103: na afmijning tezamen bod 14.000, koper de heer J. J. de Cler q:q. te Leiden voor 14.550; woonhuis en erf te Katwijk a/d Rijn Commandeurs laan 4; niet; afgeslagen: huis en erf met afz. bovenwoning te Leiden Oude Vest 173/173a: in bod 2900, koper de heer H. Niepoth qq. te Leiden voor 4500; huis en erf te Leiden Lage Rijndijk 54: in bod 5100. koper de heer A. van der Nat te Leiden voor 5100; huis en erf met afz. bovenwoning te Leiden Voorste Zandstraat 21/21a: in bod 2300, koper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegst geest voor 2310. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Elisabeth M d v P Zuijder- duin en C A Brekelmans; Alexandra E d A P Verbeke en E Sluyter; Jacques L v P Boom en J Douwes; Jansje J d v J J Laterveer en G van .Helden; Arend C A C van Velzen en C Potters; Mar- garetha AdvH Muller en M A Timmers; Marinus z v P Bensveldt en J van Kan. Overleden: E Develing, wed van Kriest 78 jr; G van Strien wedn 85 jr; C Leget, wed van Tefy 78 jr. Een zwerver vindt onderdak Première film De film van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren. „Een zwer ver vindt onderdak", die enige maanden geleden te Purmerend werd opgenomen, zal Donderdag 19 April hgar Nederlandse première in deze plaats beleven. De film is samengesteld in opdracht van het ministerie van Onderwijs en zal na de première door het gehele land voor de: schoolgaande jeugd worden vertoond. De hoofdrol wordt vertolkt door een Pur-j merends „huis-, tuin- en keuken-ras-1 hondje. De verdere spelers zijn allen ingezetenen van Purmerend. Chr. Hist, vrouwengroep maakt het goed De Chr. Historische vrouwengroep hield gisteravond haar jaarvergadering in de Turk. Ook enige dames van de groep te Katwijk gaven van hun gewaar deerde belangstelling blijk. Hef jaarverslag van de secretaresse was optimistisch gestemd. Het ledental is nog steeds stijgende. Het verslag van de penningmeesteresse gaf een flink batig saldo te zien. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van mevrouw Van dér Kwaak gekozen mevrouw Van Venetiën. De heer Van der Kwaak, die de geluk wensen van de kiesvereniging over bracht, hield ook nog een politieke be schouwing en vroeg de medewerking var. de dames met het oog- op de verkie zingen in 1952. Hij legde er de nadruk op om ook in de politiek uit het beginsel te leven. Uit dankbaarheid voor het vele werk, dat de. vrouwengroep in het kader van de verkoopdag in Maart heeft ge daan, overhandigde de heer Van der Kwaak aan" de penningmeesteresse enveloppe met inhoud.- Mevrouw Kuiper-Hazewindes leverde nog een geestige voordracht. De heer Zeelen hield nog een causerie stad Leiden in de jaren van de Hervor ming en de Spaanse bezetting. Het goede avond, die door de heer Zeelen werd gesloten. Leidse smalfilmers maakten opnieuw groepsfilm In de bovenzaal van de Turk gisteravond heel wat nieuwsgierige leden de Leidse Smalfilmliga bijeen. Aan gekondigd was nl. een vertoning film, die voortbouwend op de resul taten van het vorige jaar door de werkgroep met gezamenlijke inspanning vervaardigd. De heer Stolp had het irio voor deze film („Winkelen") ge maakt en voerde ook de regie. Er werden origineel en enige copieën vertoond, aan langdurige en grondige critiek de leden werden onderworpen. De resultaten zullen het volgende seizoen blijken, als de derde poging zal worden ondernomen; men is stellig van plan dit experimenteren door te gaan. Na de pauze draaiden twee trouwfilms, resp. opgenomen door de heren Stolp Dijkerman, waarna nog een kleurenfilm van het grote bloemencorso in de bollen streek anno 1950 werd vertoond door de heer Dijkerman. Corso op 5 Mei Noordwijkse bloemen- ieesten uitgesteld De ongunstige weersomstandigheden spelen ons land op velerlei gebied parten. Thans weer. zo vernemen wy, heeft het bestuur van het bioemencomlté te Noord- j Uk zich genoodzaakt gezien, de bioe- menfeesten uit te stellen. Het Noord- j i'Ukse bloemenfeest zal thans van 25 J Mei worden gehouden. Het corso vindt plaats op 5 Mei. Er zit nog geen gang in de natuur, maar.... De twee cracks van de jonge en oudere garde: de heer W. Huisman (links), de N.L.C.-wisselbeker, en W. Terlouw (rechts), die een prachtig zakdambordje won. In het midden de heer A. Kruidenier, voorzitter van de L.D.D.B. Foto N. van der Horst Een dokier nodig De Zondagsdienst van de huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Van Bockel, De Graaff, Jan sen, Kors en Veldhuizen. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 April, 13 uur, tot Zaterdag 21 April, 3 uur. waargenomen door de apotheek Boekwyt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Eerste lustrum afdeling Leiden A. N. I. B. De afdeling Leiden van de Algemene Nederlandse Invalidenbond gaf als be sluit van de eerste lustrum-herdenking gisteren een feestavond in de Burcht. Donderdag was reeds een dergelUke avond gegeven voor de leden. In zijn openingswoord kon de voorzitter, de heer H. P. Pannekoek o.a. afgevaardigden welkom heten van zusterverenigingen het hoofdbestuur. Spr. herinnerde tevens aan de in de afgelopen vijf jaar bereikte resultaten, O.a. de onlangs geopende loop- en oefenschool en de zwemcursus. De heer Pannekoek mocht verscheidene bloemstukken in ontvangst nemen. Het programma was, toen men zich op zedelijk en godsdienstig terrein begaf, helaas vaak beneden peil. Notabelen Hervormde Gemeente Tot notabel van de Ned. Hervormde Gemeente te Leiden zijn gekozen de heren G. van Bentum, R. Bolderdijk. P. P. de Koning, Th. Kruider, J. J. P. Tes- selaar en P. C. Zandee. Nagekomen predikbeurten NOORD WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gem.: 10 u. ds Siddré, 5 u. ds Cupedo. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds Wildschut van Genderen. NOORDWIJK-BINNEN: Ned. Herv. Gemeente: 10 en 7 uur ds Meuzelaar. Geref. Kerk: Vinkenlaan. 9.30 en 5 u. ds Wiersema; v. d. Bergh-stichting 11 u. idem. Mr Rooy journalisten-voorzitter af Mr M. Rooy is afgetreden als voor zitter van de federatie van Nederlandse journalisten, zulks in overeenstemming met de statutaire bepalingen. Hij wordt opgevolgd door de heer L. S. G. Hane- kroot, tot dusver vice-voorzitter. Kommandant A. C. Beek huis naar Leiden Kommandant A. C. Beekhuis, die ge ruime tyd het bevel voerde over het werk van het Leger des Heils in Indonesië, zal morgen in het gebouw aan de Hooigracht de samenkomsten leiden. De komman- ciale betekenis. Het is niet direct dant is een van de oudste Nederlandse uiting van blijheid, dat een vogel gaat officieren. zingen. Maar de steeds groter wordende 1 lichtintensiteit brengt de zingend* man- Ze maken het hoi en verdedigen hun grondgebied „April doet wat hij wil". Het komt maar niet, dat echte groeizame voor jaarsweer. Nog steeds blijft het guur en-koud. En geen plant, heester of boom zien we spontaan met sprongen steeds verder uitkomen. Er zit geen gang in. Het blijft winterkoud.en toch komen er steeds meer bloeiende planten en heesters.-Volop bloeien de plantjes van speenkruid, kleine hoef blad, Maartse viool/groot hoefblad, paarse dovenetel en andere. In Zuid-Limburg konden we genieten ,;netjes uit hun vrijwel ongeslachtelijke m bossen, als niet een mantel bedekt j wlntertoestand. Er-komt een drang naar met bloelende witte en soms ook gele het zoeken van een partner en naar ver anemonen, hier en daar de prachtigdediglng van eigen grondgebied, bloeiende sleutelbloemen, waarvan zo- Elk mannetje kiest een geschikt broed- velen zelfs de Latijnse naam Primuladomicilie, waar hij hoopt een gezin te kennen. Ook de wilgen staan volop in bloei en wanneer de zon maar even doorkomt, vliegen er tal van soorten bijen en hommels op. Dan ook komen citroenvlinders, dag-pauwogen en kleine vos tevoorschijn. Prunusbomen staan dik in knop of laten schuchter hun eerste bloemen uitkomen. De tuinders van het lage land klagen steen en bee-n, er is niets met het land te 'beginnen. Alles is te nat, als het land niet al onder water staat, doordat sloten en plassen tot boven hun normale niveau zijn gestegen. Een oud merelnest in een boom volkomen begroeid met gras en stak als een groene haardos in de nog kale boom. De grote vochtigheid had dit mogelijk gemaakt. Vogels komen terug Steeds uitgebreider wordt de rü vogels die terugkomen. Naast de winter- zangers, zoals de roodborst en d terkoning, kunnen we de tjiftjaf fitis weer horen, twee der eersten in het vroege voorjaar. ELnd Maart konden reeds de eerste boerenzwaluwen zien verleden week was de eerste huiszwaluw ook alweer present. Geel-görs en boomleeuwe'rik laten hun zang weer horen. Merel, zanglijster, hout duif en de mezen waren allang weer aan het zingen. Gekraagde roodstaarten, die aardige vogels met mooie roestbruine, :warte, geelbruine en witte kleuren, grasmussen en tuinfluiters zijn weer elke dag te venvachten en ongetwijfeld reeds in ons land hier of daar waarge- En het is moeilijk te geloyen, dat we rer twee of drie weken weer de eerste koekoek en nachtegaal kunnen beluis teren. Wie zal de eerste horen, waarde lezers? Zo in de derde week van April komen de eerste visdiefjes op doortrek nog wel eens In onze stad. En eind April, begin Mei de echte zomervogels, zoals de gier zwaluwen, echte stadsbewoners die nes telen op hoge daken en torens. Als ik de gierzwaluwen weer door de stad hoor gieren, is het voor mij weer zomer, maar als zy midden Augustus weer haast alle maal zijn verdwenen, staat het voor mjj vast dat het bijna weer herfst Is! Zingen voor de grond Het zingen van vogels heeft stichten en gelegenheid tot broe den, voedselzoeken en dekking te den. Is zo'n territorium bepaald, dan uiten onze zangvogels dit door hier te gaan zingen en andere mannetjes te waarschuwen, dat zij dit gebied als het hunne hebben gekozen en dit tegen elke prijs verdedigen tegen andere mannetjes. De meest geschikte terreinen zullen dus het eerst en- hèt meest worden -be zet, En daar kunnen de verschillende territoria ook^ allemaal vlak tegen el kaar aanliggen. Dat het dan wel een; tot „grensoverschrijdingen" komt, kan een ieder begrijpen. Er worden dan hevige gevechten geleverd tussen mannetjes van een soort onderling.De onrechtmatige „grènsoverschrlj'der" moet meestal het veld ruimen voor de zich steeds sterker voelende eigenaar. Ik heb vaak gezien, hoe een mannetje zich vlak in de buurt van een territorium van ander bevond. Door soms een halve ter binnen te dringen in het domicilie van de ander ontstond een hevig ge vecht. Deze broed-erven worden dus wel erg scherp getrokken. en voor het wijlje De zang dient niet alleen voor waar schuwing. maar ook als lokmiddel voor de wüfjcs, om te vertejlen dat zich hier een trouwlustig mannetje heeft gevestigd, dat een partner zoekt gaan stichten. Dan worden ook dc wyfJes voldoende geslachtelijk de plannen van het mannetje te gaan interesseren. Meestal komen de mannetjes iets eerder dan de wyfjes in bet broedgebied aan. Vele komen elk jaar na een lange reis weer In de omge ving, waar zU werden geboren. Soms worden zij zes of meer jaren elk jaar weer op dezelfde broedplaats waarge- Dat de zang hoofdzakelijk tijdens zons opgang en zonsondergang plaats vindt, komt doordat dan het grootste aantal op dat moment trekt en dus de territoria hierdoor het best bekend wor den gemaakt. Waarom de mannetjes nog wel zingen, als het nest reeds is ge bouwd. is mij niet geheel duidelijk, het heeft ongetwijfeld te maken de geslachtelijke toestand van het mannetje.Misschien wel om het wijfje aangenaam bezig tê houden tijdens het broeden! In het voorjaar i allerlei liefdesvertoningen van mannetje en wijfje waarnemen. Allerlei cerem niën met vleugels, staart en kopbew gingen. Bij kieviten zien we het „strootje we pen" en hèt „kuiltje draaien", bij de blauwe reiger de „visgrijpbeweging" orr te laten zien, dat hij een goede voedsel zoeker is, allerlei duikers en eendsoor ten laten interessante duik- "en zwemge- dragingen zien. Dat staat allemaal in band met de hofmaking en de paring. De zang is er echter een belangrijk onder deel vaq. Willen we önze vógèls in onze omge ving beter leren kennen, dan moeten her- nü gaan observeren. Door de zang vallen dë manrietjes op en ze zijn op de kale takken op grote afstand gemakke lijk waar te nemen. Het heeft het voor deel, dat we ons meteen kunnen inwer ken in de zang, óm deze zodoende later te kunnen herkennen. Kennen zang van de vogels in onze omgeving, dan is het aardig de territoria omgeving op kaart te brengen, door drie- of viermaal in de week 's morgens 's avonds alle zingende mannetjes te teren. Spoedig zal er uit blijken, dat steeds dezelfde zingende mannetjes ii dezelfde omgeving, soms op dezelfde tak, zitten te zingen. Het is dan eenvoudig te weten, hoeveel broedparen er in dc omgeving voorkomen en het is te bere kenen hoeveel paar merels er b.v. op één hectare grond broeden. Vergelijken het met de resultaten van anderen, die meer of minder per hectare hebben, dan kunnen we hieruit afleiden, welk terrein voor een bepaald soort het vruchtbaarst Jaap Taapken Eerste aardbeien te Roelofarendsveen Aan de veiling te Roelofarendsveen werden gisteren de eerste aardbeien aan gevoerd door Jac. de Jong G.zn en A. M. Kerkvliet. De prijs was van 27—32 cent per stuk. Deze aardbeien zijn geteeld ir bakjes in de kas. Het zal dus wel zeer laai vorden met de oogst van het platglas- product. Deze vertraging is te wijten aar het slechte weer. EET VAKER VIS! Wandelt men in Nederland langs plas sen, sloten en kanalen, dan ziet men me nigmaal een hengelaar langs de kant, trachtend een visje te verschalken. Tuurt men vanaf het strand over de zee, dan' ontwaart men meestal ln de verte wel een vissersschip, uitgevaren om in zyn netten een lading zeebanket op te halen, j Hieruit zou men opmaken, dat Neder lands bevolking wel haast uit louter vis- liefhebbers moet bestaan, vooral als we daarbU nog in aanmerking nemen, hoe bekend onze haring, onze vis, onze oes- ters en onze visconserven in het buiten land zijn. Helaas moet men echter constateren, j dat, vergeleken bij andere zeevarende landen (b.v. Noorwegen en Engeland) land met zijn visverbruik nogal een ;r figuur slaat. Gezien de hoge voe dingswaarde van vis is dit zeker te be treuren. Smakelijk, in vele soorten en prijzen verkrijgbaar, op allerlei manieren te bereiden is vis een levensmiddel dat op talloze menu's voor kan komen niet ééns maar meermalen per week, alleen by het warme maal maar ook bij de broodmaaltijd! Nog gee-n twee ons vis 175 g niet schoongemaakte) kan 'n voedingswaarde een ons vlees ver- j •angen, vanwege het hoge eiwitgehalte, de vele voedingszouten en vitamines, die j voorkomen. Hebt U nog nooit vis gegeten probeer het dan eens! Al doende gaat men het steeds meer waar deren. En geef hierbij Uw kinderen reeds het goede voorbeeld jong ge- j leerd, oud gedaan! (Uitgebreide bereidingswijzen voor practisch alle vissoorten vindt U ln het boekje „Vis op Uw Dis", a f 0.60, te be stellen by Afd. Vis, Voorlichtingsbureau v/d Voedingsraad, Industriestraat 23 rood, IJmuiden, -giro nr. 301127). Recepten voor 4 personen Vlsgoulash. 750 g verse (gefileerde) vis. 6 grote uien, 1% eetlepel paprika, zout. peper, olie, boter of margarine, een weinig bouillon (bijv. visbouillon, getrok- ken van kop en graten). Olie, boter of margarine verhitten en hierin de uien lichtbruin fruiten. De pa prika en de bouillon toevoegen. De vis hierin leggen en gaar smoren in onge- j eer uur. Bü dit gerecht liefst droge j rijst geven. Zeewolf stoven: Izeewolf heeft een I fijne smaak en wordt daarom wel als vis- carbonade verkocht; deze vissoort is ge stroopt in moten en in filets in de han del). 700 g Zeewolf, boter of margarine, iets water, enige druppels citroensap, zout (paneermeel of besohuitkruim). De 'stukken zeewolf zouten. In een pan of vuurvast schoteltje -20 a 25 g boter of margarine per1 persoon met enige eetle pels water aan de kook brengen. De ge zouten vis hierin leggen en in S: 15 mi nuten gaar stoven. Men kan over de vis enige druppels citroensap druppelen of schijfjes citroen tussen en op de vis leg gen. Stooft men de vis op het vuur, dan I deksel op de pan of het schoteltje leggen. Het stoofvocht kan, gebonden met wat aangemengde bloem, aardappel meel of maizena, als saus gegeven wor- Stooft men het gerecht ln de oven, in wat paneermeel of beschuitkruim over de vis strooien, deze met wat boter of margarine bedruipen en het schoteltje zonder deksel in de oven zetten. Rijst met kerrie en vis. 500 g Rijst, 700 g vis (zoals schelvis, schol, wijting), 1 liter visbouillon of visbouillon met water, 2 uien, kerrie, boter of margarine, zout, aroma (paneermeel). ye vis schoonmaken, wassen en gaar koken in ruim water met zout. De vis van de graat nemen en in grote stuk- verdelen. De uien snipperen en in I boter of margarine met de kerrie lichtbruin fruiten. 1 Liter van de vis bouillon ^toevoegen (proeven of ze nie-t zout is, zonodig met water verdunnen), aan de kook brengen en hier de rijst aan toevoegen. De rijst gaar koken lA uur), de vis er door mengen en de massa op smaak afmaken met zout en aroma. Naar verkiezing kan men het gerecht overdoen in een vuurvast schoteltje, er paneermeel over strooien, klontjes boter of margarine er op leggen en er in de i bruin korstje op laten komen. Men geeft er een of andere rauwe sla by (kropsla, veldsla, spinaziesla, andijvie^ sla, witlofsla, rode-koolsla e.d.). Uitzonderingen op de handelsmarges Van de onlangs vastgestelde prijzen- beschikking handelsmarges 1951 zijn thans, blijkens de St. Crt van gisteren, enige artikelen uitgezonderd, n.l. bijna alle goederen die krachtens het besluit op de omzetbelasting zijn onderworpen "an weeldebelasting; fruit uit tropische n subtropische landen (behalve bana- en, sinaasappelen en mandarijnen) ser iezen en serviesgoederen van porselein oor huishoudelijk gebruik; verduur zaamde paddestoelen, verduurzaamd fruit; geconfyte vruchten; vruchten- schillen; planten en plantendelen. De vastgestelde handelsmarges blijven echter van kracht voor onbelicht-gevoe- lig materiaal voor het nemen van foto grafieën, haarden, hoeden van haarvilt. luidsprekers, radiolampen, radio's en si garettenpapier. Vijf jaar voor berovers van taxichauffeurs De Amsterdamse rechtbank veroor deelde gistermorgen de 25-jarige W. H. d. W. en de 21-jarige R. E. G. de W. tot vijf jaar gevangenisstraf. Tegen beide verdachten was wegens twee overvallen op taxichauffeurs en één op een Haar lemse ma-nufacturier op 30 December van het vorig jaar, acht jaar geëist. „Emigranten mogen geen schulden achterlaten" De Kamer van Koophandel voor Haar- im e.o. heeft minister Van den Brink •n maatregelen gevraagd om te voor komen dat toekomstige emigranten schul den achterlaten zonder dat zulks nood zakelijk is. Dit zou volgens de Kamer kunnen worden bereikt, wanneer de ge estelijke arbeidsbureaux tijdig lijsten ter inzage zouden mogen leggen bij de K.v.K. met de namen en adressen van hen, die toestemming tot emigratie heb- Ridgway wist ook van niks... Generaal Ridgway, die thans op Korea de lakens uitdeelt, heeft onthuld, dat ook hij niet van tevoren gewaarschuwd was, dat hij tot opvolger van McArthur zou worden benoemd. „Was U op enigerlei wijze gewaarschuwd?" vroegen repor- ,Ik? wel nee. ik niet" ant- 'oordde Ridgway. Hy vernam het ge weldige nieuws tijdens een bezoek aan commandopost op Korea. Van de 9.270.000 Joden die ln 1939 Europa leefden, zijn er slechts 3 mil- lioen na de oorlog in leven gebleven, zoals officieel is vastgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2