1 Internationale V rouwenraa d IhDl Hadu VI US lUbZJBUdUU£ ZONDAGSBLAD 14 APRIL 1951 Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavckoorde, Goudreinctstraat 125, Den Haag. Fuederer De jonge Joegoslavische speler Fue derer doet de laatste tijd geducht van rich spreken, zoals er trouwens meer jonge spelers in Joegoslavië opgekomen zijn in de laatste 2, 3 jaar. Verscheide- nen van hen hebben wij aan het werk kunnen zien toen het Joegoslavische tien tal te Utrecht tegen het Nederlandse tiental uitkwam. Fuederer was toen ech ter niet van de partij. Misschien zelfs moeten we zeggen: nóg niet van de partij. Evenwel, hij speelde mee in het inter nationale tournooi te Bied, dat in de zomer van 1950 werd gehouden. Wij ge ven hieronder twee door hem in dat tour nooi gewonnen partijen. De spaarzame aamtekeningen, welke wij daarbij ge ven, zijn gebaseerd op de annotaties van Golombek op deze partijen in het British Chess Magazine. Wit: Fuederer. Zwart: O "Kelly. Spaanse partij. 1. e4 e5; 2. Pf3 Pc6; 3. Lb5 a6; 4. La4 f5 Deze zelden toegepaste verdediging, welke in het buitenland veelal wordt aangeduid met de naam Schliemann-ver- dediging, heeft onze sympathie. Dit be tekent geenszins, dat deze verdediging ao sterk of zelfs maar correct is. Maar ieder heeft zo zijn voorkeur. Fuederer toont trouwens onberispelijk aan, dat de zwarte koning in dit verdedigingssysteem aan een vroegtijdige aanval bloot staat. 5. d4 exd4; 6, e5 Lc5; 7. 0—0 Pge7; 8. Lb3 Pa5 Zwart wil trachten tot de rochade te komen door Lb3 te ruilen, doch wit ver hindert dit streven. 9. c3! Pxb3; 10. Dxb3 dö; 11. exd6 e.p. Dxd6; 12. cxd4 Lb6 Dit is wel gedwongen. Zwart mag niet riskeren het spel nóg meer te openen, bijv. door 12.Lxd4; 13. Pxd4 Dxd4; 14. Tel Df6; 15. Pc3 c6; 16. Lf4 en zwart Ia hulpeloos tegen de dreiging Tadl ge volgd door Ld6. 13. Tel h6 (om Lg5 te verhinderen); 14. Pc3 Kf8 Dit moet wel om de dreiging 15. Pd5 te pareren. Stelling na 14Kf8. 15. Lf4! D£6 Op Dxf4 volgt 16. Txd7 Kxd7; 17. PdGI 16. Da3 Le6; 17. d5 Lg8; 18. Le5 D£7; 19. d6 cxd6; 20. Lxd6 Te8; 21. Pe5 en zwart gaf het op. Op 21De6 volgt nl. 22. Pg6t Dxg6; 23. Lxe7t Kf7; 24. Db3t. Wit: Fuederer. Zwart: Tartakower. Spaanse partij. 1. e4 e5; 2. Pf3 Pc6; 3. Lb5 a6; 4. La4 Lb4 Dit is typisch voor Tartakower: een ongebruikelijke verdediging kiezen in de hoop in troebel water te vissen. Deze zet, aldus Golombek, pent „de geest" van een paard en helpt wit het overwicht in het centrum te krijgen. Tartakower heeft dit systeem echter herhaaldelijk toege past en niet eens met slecht resultaat. 5. 0—0 Pge7; 6. c3 La5; 7. d4 exd4; 8. b4 Een interessante gambietvoortzetting, welke scherper is dan de gebruikelijke theoretische voortzetting. 8Lb6; 9. cxd4 0—0 Het aannemen van de gambietpion zou tot verloren spel leiden. Zie: 9 Pxb4; 10. d5 a5; 11. aö Pa6; 12. e5 0—0; 13. d6. Maar zwart had wel sterker dan 9 0—0, bijv.: 9. d5; 10. exd5 DxdS; 11. Lb3 Dh5 en nu bijv.: 12. Dd2 Lf5; 13. d5 0—0—0. 10. d5 Pa7 (beter Pb8 en later Pbd7); 11. Pa3 c5 (hier was d6 broodnodig); 12. d6! Pgb; 13. Pc4 cxb4; 14. Lg5 f6; 15. Pxb6 Dxb6; 16. Le3 Dd8; 17. e5! De witspeler behandelt deze gehele partij met een verkwikkende frisheid en scherpte. Deze zet en de 19e zet geven wit een open, vrij spel 17. Pxe5; 18. Pex5 fxe5; 19. f4! e4; 20. f5! Pc6; 21. Dd5t Kh8; 22. 16! gxIG; 23. Lb3 b5; 24. Tf4 Lb7; 25. Th4 Dreigt reeds mat door 26. Txh7t Kxh7 27. Dh5t Kg7; 28. Dh6 mat. 25f5; 26. Th6! (dreigt 27. Ld4t) SteUing na 26. Th6! Oplossingen M m A A 0 A A 41 n 1 A 1 A A JL - H a f: 8 cb Partjjslot GunningAyers: 23. Pg5t Kh6; 24. f4 Lxe5; 25. Dh3t Kg7; 26. Dh7t Kf6; 27 Dxf7t Txf7; 28. Txf7 mat. Zes tweezettige problemen van T. R. Dawson: A: 1. g5; B; 1. Dg6; C: 1. Db6; D: 1. c3; E: 1. Dg8; F: 1. Dh8, Eindspelstudie van C. M. Bent: 1. Ld3 c2; 2. Lxc2 d3t; 3. Khl dxc2; 4. Pel clP; 5. Pd3! Pb3; 6. Pel P onverschillig; 7. Pe2t Kf2; 8. Pf4 remise. Of 5 Pa2; 6. Pb4 Pc3; 7. Pd5 remise. Ter oplossing Ook ditmaal geven we een serie pro blemen ter oplossing, waarvan 1 op dia gram, de andere in notatie. Alle vier de problemen zijn van dezelfde componist, een beginneling nog wel. Toch zal men moeten erkennen, dat van deze opgaven, ondanks verwantschap in idee en uitwer king, een niet te miskennen bekoring uitgaat. Het is dan ook niet te verwon deren, dat velen, die van deze tweezet- ten kennis namen, zich verbaasden, dat de componist hiermede zijn eerstelingen ten doop hield. Wij ontleenden deze com posities aan de B.C.M. De componist is D. E. Cohen- Opgave A: Wit: Ke4, d7, Tf3. Pd5, Pf7. pion c6 Opgave B: Wit: Ka7, Tc6, Tf4, Pd4, Pf6. pionnen d7 en e3 (7); Zwart: Ke5, Te7, Lh3, pionnen d5 en e4 (5). Opgave C: Wit: Kf3, Tc6. Tg2, Pe4. Pg6 (5); Zwart: Kf5, Ld8, Phl, pionnen c7 i e5 (5). Opgave D. Probleem van D. E. COHEN. abcdefgh 26Kg7; 27. Tfl Tf6; 28. Trf5 Txh6; 29. Lxh6t Kh8 Op 29 Kxh6 volgt 30. Th5t Kg7; 31. Df7t cn mat op de volgende zet. 30. Df7 Db6t; 31. Khl Dd4; 32. Df8t en zwart gaf het op. Deze twee levendige partijen tonen overduidelijk aan, dat de jonge Fuede rer heel wat in zyn mars heeft. We zien met belangstelling uit naar zijn presta ties tegen de grootmeesterklasse, waar toe wij Tartakower hoewel hij de titel grootmeester bezit thans toch niet meer in feite mogen rekenen. A S3 A A - m A a w i r a Pf wé JU F"'- Kë 9 Correspondentie Dr. S. tc V. Heb U met genoegen naar ik meen voor het eerst onder de oplossers aangetroffen. Draaiwoordraadsel geplaatst. Zou dus het woord In 1 ROOK zijn, dan vakjes van 2 en 10, die tegen woord ROOK geplaatst moeten word wel: als In 1 het vakje ls gevonden, de eerste letter van dit woord zou te staan, 't Lijkt misschien lastig, n ïengd: 3. Kist var 3raair 7. Uitgestrekt, wijd; 8. Stre 5. Draaiorgel: 6. Zin. Oplossing Kruiswoordraadsel 7 April Horizontaal: 1. Flat; 4. Spit; 7. Meute; 8. Orel; 10. AIda; 12. Ren; 14. Lea; 15. e.d.; 16. Tik; 18. cL.; 19. Telegraaf; 20. Temptatie: 23. Er; 24. Oom; 25. Te; 26. Neb; 28. Ver; 29. Gnoe; 31. Bord; 32. Oever; 33. Rink; 34. Leer. Verticaal: 1. Floret; 2. Amen; 3. Tel: SU; 5. Peil; 8. Twaalf; 9. Redeneren: 11. Decaliter: 13. Big; 16. Tempo; 17. Kraam; 20. Tenger; 21. Top; 22. Eender; 27. Boon; 28. Vore; 30. Eek; 31. Bel. Inzendingen per briefkaart, uiterlijk Don derdagmorgen as. aan het bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek van de adres zijde te vermelden: Puzzle-oplossing. Er zijn drie prijzen: 1. 5.—; 2. 250; 3. 250. Stakingen op scheepswer ven in Groningen. Wfj- Rzrsvryheid in Argentinië La Prensa werd geliquideerd. Mac Arthur. KRONIEK VAN EEN W£EK^ raio Gcmeï V\£T KRABBELS dooi G00S KAMPHUIS EN KAREf. LWKS Ack wij kennen zulke kneepjes; zij verlieten daar hun scheepjes, omsmet al hun loon problemen in 't rode schuitje, plaats te nemen Rzron bracht met een jor.se greep La Prensa zonder m&zrom zeep- Men moet voor d&zz Argentijn meer hiel-dan pennelikker zün. Op een voor hem 20 kwade dag kreeg plots de generaal ontslag. Moskou vindt zoiets wel juist en lacht in een (gebaldej vuist--.. Engelse, kroningssteen is teruggebracht door onbe kenden. Haags echtpaar dooi* bed gezakt, gevolg:burenruzie. Zakenman dient aanklacht in tegen Lïeftinck, Geen gratis Engelse bril. len wear. bezuiniging) 1 tls onbetwist een dopper.mar) Die LieftiYido wederstreven kan en dizdaar hy de fiscus laakt, een aanklacht van zijn aanslaqrraak Terug is dus de kroningssteen die eens zo st iekum- weg verdween. Wie verborg haar al die weken -als dje steen maar eens kon sproW Gelijk» was de benedenbuur gewekt in't middernacht'lijk uur. én zo ontstond-gaat U maar vraoen- het,drama van de onderlagen. Zo heeft nu weer menig Brit een onderwerp, waar hg' op vit; (terwijl hij, wat de toekomst biedt slechts dooreen donk're bril beziet) ZONDAGSBLAD 14 APRIL 1951 3 4 VOOR öe VROUW i Jfet b eginne in de gezinnen ;als wij eens wat soberder werden in onze klachten, in onze op en aanmerkingen over een ander?", schreef ik de vorige week. En wat hébben mij in deze éne week 'n klach ten bereikt! Niet over het materiële, maar op geestelijk terrein. Over onze kerken, die zichzelf en anderen dóód polemiseren en dogmatiseren! Over dominees in wie de geest der profetie dood is. Over de verstarring, die als een lijkwa over ons kerkelijk leven ligt. Over dominees, die Zondag op Zondag vergeten, dat er honderden kinderen in de kerk zitten en voor wie het een onmogelijkheid schijnt, zich naast de tale Kanaans, in die der kinderen van 815 jaar uit te drukken. Over de tientallen malen dat men nét zo onbewogen en steenkoud uit de kerk komt, als men er in gegaan is Ik moet bekennen, dat ik in dit koor van klagers méé-gejammerd heb Er bereiken mij óók klachten over de tegenwoordige jeugd, die niet half zo vroom zou zijn, als onze voorge slachten. In dit koor heb ik niet meege- klaagd, maar er tegen geprotesteerd. Dit zijn problemen, die we maar niet naast ons neer kunnen leggen met een: „Ach, er zijn altijd van die kankeraars, criticasters voor wie niets en niemand deugtNee, dit zijn ziele-schreeuwen, harte-kreten van mensen, die werke lijk naar de kerk gaan, om daar de levende God te ontmoeten, wier harten kunnen hunkeren naar de gemeen schap met Hèm Niet op één plaats, maar over ons hele land, ja over heel de wereld Komt dan de volle lading schuld op die dode kerkdiensten met uitgedoofde dominees neer? Of... is ongemerkt het geloof van onze vaderen onze harten uitgeglipt? Ach, laten we de dominees, de ouder lingen en heel het kerkelijk leven toch de schuld niet geven, maar beginnen by onszèlf, bij de kern. Iedere dag welbewust ons leven openstellen voor God. Het moet in onze gezinnen, in alle Christelijke gezinnen, niet één uitgezonderd, zó worden, dat we mét elkaar en met de kinderen, heel gewoon en heel eenvoudig en aller minst in cliché-termen over de Here Jezus spreken. Dat gaat dikwijls heel goed, na het Bijbellezen aan tafel. Laten vader en moeder maar eens beginnen, met over het gelezene te praten, dan komen de vragen by de kinderen vanzèlf los En dan zingen we met elkaar, niet alleen Zondags, maar óók in de week We houden er toch geen Zondags- Christendom op na? Gods lof zingen! Dat doen we veel en véél te weinig. Al is het bij nóg zo'n krakend harmo nium, met ongeschoolde, armetierige stemmen, als vader, moeder en kin- deren hun hart er in leggen, zal deze onze schamele lof, als wierook op stijgen tot de witte troon van onze GodDat alléén is al: ontmoeting met de levende Heer Enhoe staat het met dat koffie- uurtje na kerktijd? Praten we dan nog eens na over de gehoorde preek? Proberen we uit te vissen, wat onze kinderen er van meegenomen hebben? Als onze opgroeiende zoon of dochter dan eens foetert over de preek en er de onmogelijkste ketterijen uitgooit, dan gaan wij ze toch niet vanaf onze „zuivere-leer-hoogte" bepreken en ver manen?! In dat geval zullen zij in 't vervolg hun mond en hun harten pot dicht houden voor vader en moeder. Dan kan er door ónze schuld iets kapot gaan, wat wij niet meer vermogen te helen. Laat ze maar uitblaffen! Vang ze in liefde op en beantwoord hun op standige vragen nooit met uw eigen „vrome" woorden. Laat de Bijbel maar spreken! We kunnen niet beter doen, dan zo'n obstinaat kind met begrijpen de Hefde en beheerst tegemoet te tre den. met eenvoudig te constateren: „Ja jö, behalve ons, is er nog Iemand in deze kamer, die ook hoort wat je zegt en die jouw vragen het best beant woorden kan. Kijk, hier in de Bij bel kwam er net zo een als jij naar Jezus toe. En nou moet je eens horen hoe fijn de Here die man, die vrouw Heus, de tegenwoordige jeugd is niet slechter dan wij vroeger. Ze zijn niet zo oppervlakkig als velen denken, maar ze willen voor alles: eerlijk heid. Geen Zondagse en een door-de- weekse ziel by vader en moeder, geen gebed op commando, omdat het nu eenmaal etens-tijd is als er net ruzie tussen de huisgenoten onderling was!! We hebben pas de Paulus-herdenkingen gehad en ons weer eens extra verdiept in de brieven van deze grote apostel. In zijn brief aan de Efeziërs schrijft hij in het 5e hoofdstuk: „Wordt vervuld met de Geest, sprekende onder elkaar met psalmen en lofzangen en geeste lijke liederen, zingende en psalmende de Heere in uw hart." Gebeurt dit nog in onze gezinnen Op onze visite-avondjes? Laten we ophouden met klagen over het kerkelijk leven, de dominees en de jeugd. We hebben voorlopig genoeg aan ons zelf! Broodnodig is: een nieuw reveil, een reformatie, te beginnen in Dat Christus Zijn kerk in stand houdt, hoe ook de hel mag woeden, zien we in deze maand weer, waar er overal in ons land kleine en grote groepen jonge mensen openlijk voor het aan gezicht Gods en van de gemeente uit spreken: „U kiest mijn hart, eeuwig tot zijn Koning Dit zijn hoogtij-dagen in de kerk op aarde, die dan toch niet dood is! Dank zij haar levende Heer! MARGARITHA Een abonné wil mijn regelrecht ant woord op de vraag of ik van mening ben, dat een vrouw met een stille, zachtmoedige geest, die kostelijk is voor God, tóch behoefte aan een siga ret kan hebben? Abonné meent: neen! Zr. v. d. P. schreef mij erover, hoe treurig het soms gesteld is met de bij belkennis van sommige „zusjes", die examen moeten doen. Deze meisjes zouden zich dan wèl inspannen voor de lessen van de dokter, maar weinig voor die van de dominee. Deze meis jes beseffen vaak niet, wat 'n rijkdom deze Bijbel-kennis inhoudt voor hun later leven." Hierin ben ik het van harte met Zr v. d. P. eens. Hoeveel prachtige gelegenheden kunnen zich in het leven van een verpleegster voor doen, om het evangelie uit te dragen, om daarmee verontruste en bekom merde zieken te troosten en zoeken den de enige Weg ter zaligheid te wijzen! Daar mijn broer jarenlang geestelijk verzorger aan één van onze Stichtin gen was en dus ook in die examen commissie zat, ben ik er wel enigszins van op de hoogte, Zr v. d. P.! Mijn bezwaar ging tegen dat halve puntwaar alle andere vakken vol doende waren. M if Koningin Frederika spreekt afgevaardigden uit 21 landen toe Koningin Frederika van Griekenland tijdens de openingsrede van bet Congres van de Internationale Vrouwenraad te Athene. Op bet podium lste cn 2de ran links: mej. A. Schippers en mej. E. A. van Veen. Tweede van rechts mevrouw E. H. baronesse BentinckVan Eeghen. ,,De vrouw als hoedster van het leven", was het motto waaronder de Internationale Vrouwenraad dit jaar te Athene bijeen is gekomen. Twee honderdvijftig afgevaardigden uit 21 landen waren er bijeengekomen en werden welkom geheten door Konin gin Frederika van Griekenland in de grote Parnassus zaal. „In deze wereld van oorlog en oorlogsgeruchten, is de tijd voor ons vrouwen gekomen om onze zending te volbrengen, zo sprak zij. Deze zen ding is, om Gods geest te herontdek ken en te versterken in het mense lijke hart. De mensheid wacht op deze boodschap, opdat onze huidige beschaving het levende symbool moge worden voor het nageslacht. Het geloof, dat geluk in materiële dingen gevonden kon worden, is door de vernietigende oorlog verbrijzeld. Doch uit de puinhopen van de oorlog is een nieuw geloof gegroeid. De vrouwen van dit land, zo heb ik gezien, hebben Gods geest tot zich doen komen, opdat de Goddelijke vonk kon ontgloeien en troost bren gen in hun treurend hart". „Spoedig, zo vervolgde de Konin gin, zal het te laat zijn, om onze 28000 ontvoerde kinderen te redden. Gedurende drie jaren zijn zij onder wezen, opdat zij alles wat heilig is, zouden haten. Misschien zullen hun onschuldige zielen en gelukkige glimlach voor eeuwig voor Grieken land verloren zijn, doch hun tra gisch lot zal het symbool zijn, waar uit de geest van onze kwijnende beschaving zal oprijzen en dan zal hun zending niet vergeefs zijn geweest". De Koningin van Engeland zond een boodschap aan het congres, waarin zij de vrouwen op het hart bond hun beste krachten te geven voor het geluk der kinderen. Gesproken is tijdens het congres over de gezondheidszorg, de bescher ming, en de onderwijsmogelijkheden voor de kinderen. Het voorzitsterschap werd bekleed door mevrouw dr. Jeanne Eder Schweizer (Zwitserland); vice-presi- dente is mej. L. van Eeghen, een Nederlandse, die reeds vele jaren in Zwitserland, waar het internationale bestuur gevestigd is, woont; penning- meesteresse mej. E. A. van Veen uit Den Haag, en 2de secretaresse mej. A. C. Schippers te Amsterdam. Voorts woonde van Nederlandse zij- da mevrouw E. H. baronesse Ben- tinck-van Eeghen het congres bij. In Nederland werden ook de voor bereidingen voor dit congres getrof fen. Tijdens deze besprekingen in September 1950 ontving Koningin Juliana de bestuursleden en wenste haar succes en sterkte in haar stre ven toe. inde. X k-nCpt Een vlotte topper voor het voor jaar en de koude zomerse dagen. Het patroon, no 87, is tot 21 April verkrijgbaar aan onze bureaux 4 0,35, na ontvangst van 0,50 volgt toezending. Het is voorradig in de maten 42 44 en 4(1, maat 48 kan op bestelling gemaakt worden. /<i\[\jr Ons model heeft een aangeknip4# revers-shawlkraag. Drie knopen slui ten het jasje. De zakken worden met de naden van het voorpand verwerkt en zijn gegarneerd met knopen. De rug heeft middenachter een diepe plooi. We hebben 2 meter stof van 140 cm breedte nodig. Nogmaals vragen wij U nadrukke lijk duidelijk naam, adres, en wenste maat op te geven!!! 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 11