249.50 64.25 Gebroeders Meirink Heeft u motorpech...? Kijk, of er eei& „gele rijder" in de buurt is! WIEUWE LETOSCHE COURANT 4 DINSDAG 10 APRIL 1951 BLOEMBOLLENCULTUUR „Keukenhof" doom in oog van „Flora"? Nog steeds hoopt men op een oplossing, maar... Voorzitter Van Nispon had ztyn spraakwaterval nauwelijks één uur in werking, of men was al aan de rondvraag toe. Nóch een motie van de om haar anti-B.V.S.- gezindheid befaamde afdeling Grootebroek, die de a.s. vakheffing in eigen hand beoogde, nóch het naar de keel grijpende voorstel van de afdeling Overveen- Bloemendaal om de algemene vergaderingen in het vervolg om 's morgens elf te laten beginnen, had de Indertijd _»rgadering in die sfeer kunnen brengen. uL Ze dreigde, mét de rondvraag, uit te gaan als een nachtkaars. Toen kwamen de afdelingen Voorschoten M j—«i 4 L Flora. i Noordwükerhout met een paar vragen De agenda zélf bood weinig opwindende debatten. Het lag immers voor de hand. dat het voorstel om de stemtabel te wij zigen er glansrijk zou doorgaan. Hier door krijgen dan de grote afdelingen het aantal stemmen, waarop ze min of meer recht hebben. En aan het voorstel van OverveenBloemendaal werd die wei nige aandacht besteed, die het ver diende Of men dan ln één ruk door de notulen, de jaarverslagen en de voorstellen mar cheerde? Niet helemaal. Want Groote broek kwam op de proppen met eer motie. Men moet weten, dat er sprake ia van een heffing door het B.V.S. De af deling Grootebroek en zij is de enige niet! hééft het niet erg op dat B.V.S VisserijgoHjes Verse haring te Ilmuiden Gistermorgen heeft te IJmuiden de IJM 75 535 kisten verse haring aangevoerd, waarvoor 8933 werd besomd. Het was de gezamenlijke vangst van vier schepen, die op 31 Maart ter visserij waren ge trokken. De notering beliep 1323 per kist van 50 kg. naar kwaliteit. Dit is dus niet de nieuwe haring, die in het voorjaar wordt binnengebracht, verse haring zonder hom of kult. Alleen platvis bleef duur De rondvis zakte gisteren verder, door de schelvis bijv. in de braatsoorten tot 19 daalde en de klein-middel en grotere soorten het niet hoger konden brengen dan tot 50 per kist. terwijl de onderkantprijs bij 37 lag. Ook de wij ting kreeg een paar ferme tikken, zodat ze in de laatste afslag met 16 tevreden moest zijn. De allerfijnste soorten kon den nog maar net vrij blijven van de opvangregeling met haar schamele op brengst van 9.50 per kist Zelfs de ma kreel deed mee in de algemene stem ming. zodat er 17 voor de grote en 11—13 voor de kleine soorten werd be taald. Alleen de platvis bleef hoog op de troon: klein middel schol 92 per kist, schol II 25—23 en de mooie soor ten 35, maar de kleine schol II daar entegen ging zo finaal door de knieën, dat bijna de hele voorraad van de laatete afslagen naar de industrie verdween. In de fijnvis kwam zo goed als geen ver andering. Meeste schepen „kwamen net nlt" De Hoop maakte gisteren 16.500 voor 12 dagen, de Flamingo 18.420, even eens in 12 dagen en de Medan maakte een mooie reis door negen dagen Noord zee af te sluiten met 17.530. De top scorer werd de Vios, die met 18.600 na 12 dagen in feite maar net uitkwam. Van de loggers werd de IJM. 75 (Gorredijk) de beste, doordat het schip voor een combineerde aanvoer 8890 besomde de Shamrock maakte 5980, terwijl de KW 65 een goede derde was met f 4310. De weekloggers varieerden tussen 1000 en 2000 per schip. Vandaag en morgen genoeg te doen Behalve de loggers KW. 140, KW. 34, VL. 85, VL. 61, KW. 129, KW. 124, VL. 160 en VL. 8. die gisteren verstek lieten gaan met gezamenlijk 1170 monden vis, was vandaag de trawler Thorina aan de afslag met 1200 kisten en 100 stijve kabel jauwen. Ook morgen heeft de markt niet te klagen, want dan ligt de Assan Reis van IJsland binnen met 1200 kisten en 800 kabeljauwen, tegelijk met de Petten, eveneens van IJsland met 800 kisten plus de Limburgia en de Tzonne, die naar schatting tezamen 2800 kisten hebben. Verschillende Noordloggers zullen de Woensdagmorgen completeren. Wat er onderweg Is De Claes Compaen, die Zaterdag is gaan thuisstomen voor de Donderdag- markt, heeft bij zich 200 kisten schelvis. 400 kabeljauw, 500 koolvis. 220 roodbaars. 10 platvis. 40 kuit en 250 stijve kabel jauwen. Men weet nog niet, of het schip naar IJmuiden of Grimsby gaat. Binnengekomen schepen Gisteren kwamen binnen: KW 05, KW 39. KW 85, KW 129, KW 124, IJM 75 en IJM 33. Vooral niet als het over heffingen en van dat vriendelijks gaat praten. Daarom vroeg men het hoofdbestuur die heffing maar in eigen hand te hou den. omdat het bedrijfschap stellig duur der zou uitkomen. Nu is het nog altijd zó, dat het hoofdbestuur eigenlijk het bedrag van de heffing vaststelt en niet het B.V.S. De bezuiniging zou dus moe ten komen uit de minder te maken on kosten. Of men dat zelf voordeliger kan doen. bleek niet zo één-twee-drie te zeg gen. Warmond meende, dat men wat dit betreft, terug moet naar het oude systeem: de heffing van twee cent per Zo belandde men dan al vrij spoedig aan de rondvraag, waarin zowel Voor schoten als Noordwijkerhout wel eens wilden vernemen, hoe groot nu dat ga rantiefonds voor „Flora" 3 eigenlijk wel was. Voorzitter Van Nispen gaf daar niet dadelijk antwoord op, maar begon eerst duidelijk te maken, dat het succes niet uitsluitend is af te meten aan een gun stige balans. Daar is de devlezenbron, omdat deze tentoonstelling ongetwijfeld veel buiten landse gasten naar ons land zal trekken, aldus de heer Van Nispen. Verder het belang, dat Haarlem en Heemstede en N.- en Z.-Holland bij deze show hebben. Men kan met een gerust geweten een beschei den bedrag riskeren. Hoe groot het ga rantiefonds is. kon de voorzitter nog niet zeggen, daar de beide provincies nog moe ten beslissen. Maar 350.000 staat in ieder geval vast. En dat is ongeveer de helft van het hele budget. Men neemt, gezien ook het succes van „Keukenhof', prac- tisch geen risico. Nog steeds hoopt de „Flora"-directie, dat „Keukenhof' op een goede keer eens zal koenm praten. De directie heeft niet9 tegen „Keukenhof", alleen betreurt zij hét ten zeerste, dat nu de plannen door kruist worden en er een grote kans is, nen in 1953 met twee grote tentoon stellingen zit. Voorhout meende, dat beide partijen tot elkaar moeten komen. Van 10-17 April Speciale Aanbiedingen: Holtap Karpetten 3Vz xiVz Wilton Karpetten 225 x 335 Wollen Moquette- Talelkleden 11950 Ziet onze geëtaleerde GOTISCHE HUISKAMER Sluisweg 86 - Katwijk aan Zee - Tel. 2759 Wanneer béide partijen die Voorhoutse overtuiging waren toegedaan, dan was er een beste kans, dat er een oplossing kwam. Maar insiders verzekeren, dat ei heel wat moet gebeuren, willen de par tijen de nogal stijve nek buigen! Nieuwsflitsen uit de omstreken ALPHEN AAN DEN RUN Jaarvergadering Geref. Jongeren In ..Concordia", dat uitstekend bezet as. werd gisteravond een gecombineerde jaarvergadering gehouden van de J.V. op G G. ..Samuel", afd A en B. en de M.V. op G.G. „Bidt en Werkt", afd. A en B. Het was voor de eerste maal gecombi neerd en de proefneming is geslaagd. De heer Jac. Bijl deed een beroep op de steun van de ouderen. De Jaarversla gen in samenspraakvorm, maakten mel ding van bescheiden ledentallen en toereikende financiën. De afd. B va J.V. komt nu ook op Zondagmorgen bij een. De presidente van de M.V. en de voorzitter der J.V. namien gelukwensen ontvangst van de kerkerand, de kring en de ring. de Jeugdcentrale en de CJ.M.V. „Onderzoekt de Schriften". Er twee inleidingen: Kees Veerman had het over de eenheid der Kerk en Riet Stapper behandelde: „God regeert de wereld". Zes meisjes zongen met or gelbegeleiding van A. Christiaanse enige liederen. Er was ook declamatie, muziek en samenzang. Ds W. Wijma sloot. BENTHUIZEN Gouden bruidspaar Op Woensdag 28 April hopen de 73- jarige Jan Vermeulen en de 71-jarige Elizabeth Klomp, wonende Beelaertspark 43. de dag te gedenken, waarop rij vijftig jaar geleden na een bezoek het gemeentehuis lief en leed zijn gaan delen. Uit hun huwelijk zijn acht kin deren geboren, terwijl ze verder 21 klein kinderen en twee achterkleinkinderen bezitten. De eerste jaren van zijn huwelijk wai de bruidegom werkzaam op verschillen- landbouwbedrijven. In zijn losse werkzaamheden was hij 's zomers m: winters slootschieter. Ook heeft de heer Vermeulen aandeel gehad in het aanleggen van wegen en waterwerken de omgeving. Helder staat het echtpaar nog het verbranden van de inboedel Nieuws van en voor Rijnsburg Eerste lustrum van het Ned. Hervormd kerkkoor Het Ned. Herv. kerkkoor vierde gister avond in de Kleine Kerk zijn vijfde jaardag. Ds M. C. Groenewoud kon grote schare belangstellenden welkom heten. Hij gewaagde van grote dankbaar heid. dat Rijnsburg nu vijf jaar zo'n mooi kerkkoor heeft. Wie zich aansluit bij het kerkkoor, doet dat van harte en geeft zich met grote toewijding! In het zingen wordt God en de gemeente gediend, aldus ds Groenewoud. Omdat het jaarfeest vorig Jaar wegens omstandigheden niet kon doorgaan, gaf de secretaresse, mej. A. Collee, het slag van twee jaren. In 1949 is het leden tal erg achteruitgelopen. In December waren er slechts 45 leden over. In 1950 traden er daarentegen niet minder don 30 toe. Het is nu een goed koor, al den er nog wel een paar stemmen bij kunnen. Mej. Collee herinnerde aan de vele uitvoeringen en aan de sarr king met het koor van Voorhout Geref. kerkkoor. De penningmeester, de heer H. Glas bergen, deelde o.a. mee, dat hij een saldo had van f 65.11. Verder was er op de avond een zangspel, een spraakwaterval en declamatie. Ook trad op het duo mevr. Bouwmanmevr. Van Duivenvoorde. Aan de directeur, de heer D. van Vliet uit Alphen aan den Rijn, werd een plant en het boek „Muzikale omgang" aange boden. Ook de heer J. Schoneveld, die muzikale medewerking verleende, ont ving een plant. R.D.C.-nleows Bij de RiJnsburgse Damclub heerst mo menteel grote spanning, wie er zullen promoveren of degraderen. Vooral in het eerste tiental wordt verwoed gevochten om de veroverde plaatsen te behouden, terwijl de tweede-klassers hun best doen om ook in het eerste tiental te komen. Het is bijna wel zeker, dat het eerste tiental de 18-jarige P. Heemskerk er bij «al krijgen en vermoedelijk zal het oudste damlid van R.D.C., F. A. Verkuil, moeten degraderen. Voorzitter Kromhout zal waarschijnlijk ook genoegen moeten ne men met R.D-C. 2. D. v. d. Meij gaf zijn partijen gewonnen en is dan ook uit zich het 4e bord in R.D.C. 2 huisd. In het tweede tiental komt de uit stekende speler J. P. v. d. Berg. A. van Egmond en J. Glasbergen, die zo lang de damclub bestaat in het tweede hebben gespeeld, moeten nu dus waarschijnlijk naar R D.C. 3. Het derde zal ook sterk voor de dag komen voor d< competitie. En omdat ook R.D.C. 4 sterk staat, gaat R.D.C. waarschijnlijk toch weer met vier tientallen spelen in de compe titie van de L-D.D.B. Het is een bewijs, dat de damsport in Rijnsburg snel voor uit gaat. Niei-leden kunnen zich aanmel den bij het clubgebouw (gebouw gemeen tebelangen). Jaarvergadering Hedenavond om 8 uur houdt de ver eniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel haar jaarver gadering in „Concordia". Voor de heer Joh. van Egmond, die naar Canada zal vertrekken wordt een nieuw bestuurslid gekozen. Christen-Vrouwenbond Morgenavond om kwart voor 3 zal de afdeling van de Christen-vrouwenbond bijeenkomen in de Voorhouterwegkerk. Ds G. Toornvliet van Leiden zal spre ken over: „Levensmoed en Levensaan vaarding". „Het hoge hof op 11 Maart 1904 de geest en tevens de brand op 14 Juni 1906. toen in de nacht „Het lage hof" afbrandde. Het zal het gouden bruidspaar de komende dagen zeker niet aan belang stelling ontbreken. Beverfokkerij In onze gemeente vindt men sedert geruime tijd een beverfokkerij, namelijk op het landbouwbedrijf van de familie Diephout. Dorpsstraat 248. In de afgelopen week vond op de boer derij van de heer W. van Dam te Pijnac- ker voor de Zuidhollandse nutriafokkers een belangrijke gebeurtenis plaats. De honderden huiden van het afgelopen sei zoen waren op dit bedrijf verzameld. De bonthandel was uitgenodigd en onder lei ding van het bestuur werden de huiden naar kwaliteit en grootte gesorteerd: in totaal 15 soorten. Hierna werd de prijs overeengekomen, waarbU duidelijk is komen vast te staan dat de fokkerij nutria's (moerasbevers) goed lonend kan zijn indien voor de fokkerij alleen die dieren worden gebruikt die aan de hoog ste eisen van pelskwaliteit voldoen. Het was opmerkelijk dat van een tweetal fokkers een zeer hoog percentage vellen voor de hoogste Massificatie king kwam. De schoolrede De schoolrede van ds P. Dorsman zal Woensdagavond niet half acht in de Ned. Herv. kerk worden gehouden. KATWIJK AAN ZEE Chr. Geref. Kerk Morgenavond om 8 uur spreekt ds P. van der Bijl in de Chr. Geref. Kerk. Hoog en laag water Woensdag 11 April: hoog water 6.04 en (Advertentie) Zuiver Wollen Terra Cotta Stof dubbel breed, extra mooi weefsel per meter 5.25 Blauw keper Werkbroeken, zware kwaliteit 11.45 OvergordUnstof, 120 cm. breed, pracht kwaliteit per meter 3.37 Lange Stofjassen, extra kwaliteit, alle maten 13.98 Half wollen sportflanel. per mtr. 1.99 Ragfijne dameskousen, alle maten 2.39 Dubb. geweven zijden dameskousen, gaan jaren in gebruik mee. alle m. 2.98 Blauw damast bedstel 3-delig, bijna onverslijtbaar 47.50 Deze tijdelijk lage prijzen liggen ver be neden de huidige inkoopsprijs. Alles k contant. Voor de omliggende plaatsen vrachtrekening voor de koper. - Verkoper de weverij en matrassenfabr. EMA. RL KAPTEIN - VLIET 53 - RIJNSBURG 18.24; laag water 1.48 en 14.11. NOORDWIJK .Bloemb ollenc ul tuur" In de vergadering van de afdeling van ..Bloembollencultuur", o.l.v. de heer J C. v. d. MeeT, werd het overleden lid L van Schie herdacht. De penningmeester had een saldo van f 223,64. De ging telt thans 220 leden. De aftredende bestuursleden, de heren Jos de Mooy er Lindhout, werden herkozen. De af deling zal met een mozaïek en een wa gen deelnemen aan de bloemenfeesten Men sprak ook over een collectieve in zending op Flora 1953. Er werd met na druk verzocht, de door narcisvliegen aangetaste bollen te vernietigen. TER AAR Boerenleenbank bestaat 50 Jaar De Coöp. boerenleenbank „Ter Aar" (kantoor te Nieuwveen) bestaat een hal ve eeuw. Op 1 April, om 9 uur 's mor gans, wordt de jaarvergadering gehou den in café Verhoef. Eind April zal het bestuur recipiëren, terwijl op 8 Mei een feest wordt gehouden. Wie verloor haar parapluie? In de Vierambachtspolder werd bij een bushalte een damesparapluie gevon den. En dat met dit voorjaarsweer! VOORSCHOTEN Om het damkampioenschap S. H. Zitman, met wit spelende tegen G. Oostergo, verkreeg door een vier om vier afruil een zeer goede stand, die hij in partijwinst wist om te zetten. Een ver rassend goed resultaat tegen de kam- pioenscandidaat. Na een door Rotman goed gespeelde opening kreeg Tempelman een sterke aanval op zijn te snel ontwikkelde lin kervleugel te weerstaan. In tijdnood koos Rotman niet de sterkste voortzetting, de witspeler wist hierdoor de bordjes te verhangen en belangrijk voordeel te be halen. Een fout in het eindspel bracht toch nog als juist resultaat een punten verdeling. S. v. d. Mey had het niet gemakkelijk tegen de nestor W. H. Oudshoorn (die tevens een der trouwste leden van DES is). In het eindspel kreeg Van der Mey enig positie-voordeel, wat uiteindelijk winst opleverde. Uitslagen: le klasse: S. H. ZitmanG. Oostergo 20; A. TempelmanJ. Rot man 1—1; S. v. d. Mey—Oudshoorn; 2e Dokter voor een kwart millioen mensen Hoe dr Goslinga werkt in Toradj aland Kort geleden is dr J. J. J. Goslinga, oud-geneesheer-darecteur van het zieken huis te Ranta Pao. teruggekeerd zijn arbeidsterrein in Toradjaland, hij de zorg op zich neemt over 250.000 mensen, ondanks het feit, dat daar grote guerillabenden rondzwierven. Toen zijn voornemen te kennen gaf, Indonesië terug te keren, beloofde de Simavi hem 26 kisten ziekenhuisbeno digdheden na te zenden. Aan het blad van Simavi ontlenen de volgende bijzonderheden over deze moedige onderneming. Onderweg moest men een weggeslagen noodbrug uit het water ophalen en reed met levensgevaar daarover heen. De ontvangst was overal zeer hartelijk, zo niet uitbundig. Van alle kanten kwamen de pensen opdagen. Het nieuwe hoofd van het plaatselijke bestuur schudde hem allerhartelijkst de hand vertelde hoe alle Toradja's blij wa over de terugkeer. Men was bang weest, dat men hem te Djakarta in een ziekenhuis zou plaatsen. Door het drukke werk was er geen tijd om aan de guerilleros te denken. In één dag werden meer dan 1000 injecties ge geven tegen dysenterie, daarna uitdeling van sohurftzalf, oogdruppels en kiezen trekkerij. Dat was 3 Januari. Op 9 Januari hoorde men na afloop va werk hoe in een klein plaatsje nog zieken verzameld waren. Twintig kinderen met worm buikjes, 5 mensen met zere ogen, 2 t.b.c.-patiënten en een blaassteen patiënt. De auto moest twee malen rijden om allen naar het hospitaal te brengen. Van heinde en ver worden de patiënten aangebracht en daarom is het zo jammer men zich behelpen moet. Er is bijna geen textiel en met de instrumenten is =t meer dan droevig gesteld. Op 19 Januari lagen de guerilleros annen van de T.N.I. broederlijk na elkaar in het hospitaal. Er was een so godsvrede gesloten en alles was zonder bloedvergieten afgelopen. In het binnen land was de toestand vooroorlogs. Men werd overal met geschenken en eerbe wijzen ontvangen. Wormtabletten salversaninjecties zijn goed in trek. Op 26 Januari was het tot een s accoord gekomen tussen de officiële troepen en guerilleros. die met auto bussen vol uit de bossen kwamen. Fan tastische kerels met zwarte kleren, rode dassen, haren zo lang als die wen en baarden. Eén heeft dr Goslinga bij de baard gehad om hem ~;n kies te trekken. Met een zaklantaarn moet dr Goslinga >ms blaassteenoperaties verrichten. Zijn vrouw en kinderen zijn in Bever wijk en alleen staat hij voor zijn boven menselijke taak. maar hij gevoelt, dat God zijn gang in deze dingen gemakke lijk maakt. klasse: J. Overduin—F. C. Bakker 0—2 (regl.), G. OudshoornW. van Egmond 20. J. OosteromH. v. d. Velden 02. C. Bins—G. Weggen 2—0; 3e klasse: C.' Mens—G. Thierry 2—0, J. v. d. Graaf— W. J. v. d. Graaf 0—2, J. de Best—A. W. Zoetemelk 2—0, R. D. Thierry—G. van Kuyk 20, J. M. de BruynJ. Simon's Feestavond D.E.S. Geref. vrouwenvereniging Donderdagavond om 8 uur vergadert de Geref. vrouwenvereniging. Mevr. Ha- gendijk zal een inleiding houden over ..Mirjam" en mevr. R. Groeneveld over „Het geestelijk leven". n-duel Op de Leidseweg is de heer Van W„ die op een bromfiets reed, gisteravond aangereden door een passerende brom fietser. Van W. viel en liep een hoofd en een lichte hersenschudding op. Dokter Tonino verleende hulp, waarna de heer Van W. naar zijn woning ver voerd kon worden. Diefstal van gereedschap een bouwwerk aan de Leidseweg heeft men zich door verbreking van een slot timmergereedschap toegeëigend- De politie stelt een onderzoek in. Waar is de zaklamp? De groepscommandant van de rijkspo litie heeft enkele weken geleden voor het opsporen van het weggelopen meisje zaklampen uitgeleend. Eén lamp is nog Vijf jaar wegenwacht Gemiddeld knappen ze zes tot acht karweitjes per dag op (Van een onzer verslaggevers) „Nou meneer, dot is dan pech hebben, hè?" „Verschrikkelijkl Wat er nóu toch aan de hand is... ik sta al een kwartier te morrelen, hij loopt goed, hij doet alles... maar ik kan hem niet meer vooruit krijgen 1" En met een smartelijke zucht, die helemaal op z'n plaats is bij zoveel narigheid, toont de.pech-hebbende motorrijder zijn overigens zo gehoor zaam vehikel, dat onschuldig t^gen een kilometerpaaltje staat. Een kwartier morrelen en dat in de regen en de gure AprilstormTotdat ineens een gele flits voorbijschiet en stopt... de Wegenwachtl Dat be tekent een goedmoedig, vertroostend woord, dat betekent kundige hulp, dat betekent uitkomstl „Es even kijken, meneer... zó... ja... maar waar is uw ketting??" ter als ze ziek zijn! Want 't zal je niet Tjawaar is de ketting, zonder welke geen zich-respecterende motor fiets kan lopen? Kóm daar nou maar eens op. dat je dié kwijt zou zijn! De motorrijder kijkt beteuterdde „gele rijder" lacht en snort er eventjes van door. Eens speurenen acht ja, vijf honderd meter verder ligt de gebroken ketting. „En toen was het verder een kar weitje." besluit de wegenwachter J. B. de Visser, die ons zo op de weg tussen Rotterdam en Delft, zijn speciale route, wat van zijn werk vertelt „Zulke dingen kan je meemaken op de weg," zegt hij glunder, „maar zie je, daar zit muziek in. Daar kan je even je tanden in zettenfiguurlijk natuur- en dan gaat zo'n pechvogel weer opgelucht verder. We staan op de open weg, waar het snelverkeer onafgebroken voorbijsuist. De wind blaast om onze oren en de „gele rijder" stopt een losgezwierde pluk haar netjes onder zijn witte .pet. .ja, daar lacht u nu een beetje om. maar dat 's een automatisch gebaar. Wij moeten er in de eerste plaats netjes uitzien langs de weg en de mensen be hoorlijk te woord kunnen staan. We zijn niet bang om onze handen vuil te maken maar daarom kun je er verder toch fat soenlijk uitzien!" Ze zien je graag komen Met die welgemeende opmerking loont deze wegenwachter, dat hij van zijn vak houdt en het verstaat. Hy is trots op zijn werk op een rechtmatige manier. Daarom houdt hy voortdurend één oog op de weg, terwyi hy praat. Hy vertelt ook. dat hy liever een „spits" karweitje heeft dan een geval van bandje-omleggen en zo denken zön col lega's er ook over. Als een auto- of mo- torryder erg In de knoei zit. en je kunt hem helpen, wel, dan heb je nog eens ir van je werk! „Een aardige kant van het beroep is, dat de mensen je altijd graag zien ko men", zegt hij lachend, „net als de dok- gebeuren, dat je op een verlaten, weg iet pech staat Ze beginnen 's morgens om half negen de „gele rijders", zoals ze in de volks mond worden genoemd, en 's avonds om zes uur verdwijnen ze van de weg. Dan hebben ze intussen een uur eetpauze ge had. En verder rijden ze him trajeot op neer by zonneschyn en regen, by euw en mist wanneer ze althans geen karweitjes hebben. Hoe drukker de weg. hoe meer wachten en route. Het drukke stuk verkeer tussen Rotterdam, Den Haag is in tweeën verdeeld, maar op de kalme wegen, zoals b.v. in Zeeland, zijn de routes verscheidene kilometers lang. Kunt u altijd helpen „En hebt u elke dag werk?" „O ja! Zo gemiddeld zes tot acht kar karwei van drie of vier uur is. bellf we een garage om de wagen te wegslepen. En ziet udat is i* dat .niet elke weggebruiker begrijpt, denken soms, dat wy in een half 1 kunnen doen wat een garage in een ha dag afmaakt. U begrijpt wel, dat we 1 op de weg geen gebroken as kunw repareren. „En wanneer een pechvogel nu geen lid is van de Wegenwacht?" „Noudan kan hij het ter plaats nog worden! En anderstja moeten we hem laten staan!" Van harte doen ze het niet, de „gel rijders", maar er moet nu eenmaal onj wezen. En wat de orde op de weg bi treftge moet niet denken, dat Wegenwaoht alleen motorpech verhelp Hy kan ook eerste hulp verlenen, hij v voert in spoedgevallen medicamenten, maakt buitenlanders „wegwijs" schroomt zelfs niet, verdwaalde koeiJi van de weg naar de wei terug te leida Dienende tig ub op de weg Hy brengt telefonische boodschsappj 1 overkortom, hij is op velerlei wijn de dienende figuur op de weg. En loopt er een rywielpad langs verkeersweg, dan steekt hij ook e« handje uit naar lastige bromfietsen een losgelopen rijwielketting De Wegenwacht gaat jubileren 16 ApriL Niet zo'n duur jubileum: vj jaar pas. Maar de vijf jaren, waari deze „mobiele hulpdienst" van de AJ W.B. zyn sporen heeft verdiend. Een paar totaalcijfers? In deze jaren men begon met 7 man en er nu ruim 100 werden 300.000 weggi bruikers-met-pech geholpen, doofde d Wegenwacht met snelblussers 400 auto De Wegenwacht in actie: „We zullen eens even kijken wat er aan hapert, meneer!" Als het gele wagentje er maar staat, voelt de pechvogel zich al een stuk beter.... weitjes per dag. Soms wat meer, maar zelden wat minder." „Kunt u altijd helpen?" „Gewoonlijk wèl, maar als het Canada het beloofde land voor gezinnen met grote kinderen Word je van de ene baan niet rijk. dan neem je de andere T^ELEN van onze landgenoten veranderden in begin van Maart van woon- plaats. De datum 1 Maart is in Aylmer (Canada) zo'n beetje de datum waarop in de landbouwbedrijven het nieuwe werkjaar begint. Sommigen gaan naar een andere baa: oor meer geld natuurlyk, anderen gaan share .huren een farm of kopen één. Wat de eerste categorie betreft, lonen zijn wat hoger geworden in band met de gestegen prijzen. Verschil lenden gaan lonen verdienen van 125 150 dollar per maand, met vrij wor en melk. Ook deelpacht is niet ona trekkelijk bij deze prijzen op een goed veehouderijbedrijf. De gezinnen met grote kinderen, en dat zijn er nogal wat in Aylmer. huren of kopen meestal heel gauw een farm. Voor die mensen is Canada het beloofde land. Reken maar als je met z'n vijven of zessen werkt wat er dan niet inkomt. Zeg maar van 25 dollar per man, dan is he 125 of 150 dollar per week. Zulke ge zinnen hebben 'na een jaar een 3 i 4 duizend dollar en kunnen dan met een gerust hart gaan f armen. Ze rij den rond in een nieuwe Buick of Pontiac met een gezicht van: wie doet mij wat. 's Zondags bij de kerk staat er da ook voor een vermogen aan auto's; p 1 telde ik er meer dan zestig. Onlangs arriveerden de emigranten va de Volendam en zodoende hadden w Zondag bij de kerk een heel rel-letj- Daar kwam een man met zijn koffei by de kerk en vertelde dat hij gisteren aangekomen was, maar zijn baas wilde steeds niet teruggebracht. Hij verzoekt deze lamp zo spoedig mogelijk terug brengen. Verloren en gevonden r 10 r e n mondharmonica, bruine shawl, bruine actetas. bruine haarstrik, kleedje, rood leren ovale portemonnaie, penhouder. vonden: gebreide want, bruine want, zwart glacé handschoen, kinder- schep. bruine alpino, witte boord, bruine linker motorhandschoen, boodschappen tas. bruin leren portemonnaie. bruin le- handschoen, gryze alpino, bruin leren kinderportemonnaie, wollen beige wantje. WOUBRUGGE Cand. W. M. de Bakker beroepen Wederom heeft de Geref. Kerk een eroep uitgebracht. Ditmaal op candidaat W. M. de Bakker te Den Haag Het is te hopen, dat het resultaat nu gunstig zal zyn. 14 April: Slmavi-collecte Zaterdag wordt ook in onze gemeente de Simavi-eollecte gehouden. Simavi brengt medische hulp aan melaatsen, framboesialyders en malariapatiënten in de tropen. hem niet hebben en nu stond hij zonder onderdak. Het bleek een slager te zijn en de farmer wilde alleen maar een boer hebben. Of hij nu in Holland opgegeven had. dat hij boer was of dat hier eer vergissing in het spel was. weet ik niei Het was nogal een emotioneel mens e. hy maakte dan ook deining genoeg. Na tuurlyk is het niet prettig als je zo vers uit Holland komt en gelijk op straal staat, maar zulke dingen komen hier wel voor. „Help je zelf", kun je hier we. op je muur schilderen Enfin, een familie ontfermde zich over het nieuwe huisge zin en nam hen voorlopig mee. De domi nee zou dan de volgende dag naar de emigratie-autoriteiten in London gaan om te zien wat er moest gebeuren. Timmerman ben je hier gauw. trekt een geleerd gezicht, koopt een mer en duimstok en dan er maar op los Er werken trouwens veel Nederlanders hier in het dorp in alle mogelijke beroe pen. zoals: monteur, handelaar, bloemist timmerman, fabrieksarbeider, enz. Fa brieksarbeider lijkt een Nederlandse boer een beetje minderwaardig, maa: dat wordt hier met andere ogen bezien Zolang het loon maar goed is. kan he' niemand schelen wat hij doet. Van mijn Canadese collega-timmerlui is zeker de grootste helft al farmer geweest Dan geven ze op een gegeven ogenblik brui aan. verkopen de farm en worden wat anders. Heel gewoon, daar diraai ji hier je hand niet voor om. Het leven if daarom in Canada ook zo plezierig. T< kunt alles worden, wat Je wilt. Dat onge compliceerde is zeer aantrekkelijk. In Holland zyn alle deuren altijd dicht, ei hier zijn ze allemaal open en al ben i dan niet met een handomdraai rijk, al niet lukt, stap jo in een ander vad. Net zo lang tot het wel lukt. Rovers spaarden jasje van bankdirecteur Soms beleef je typische dingen. Deze week was er hier in de buurt een bank overvallen. Dat gebeurt in Canada me; de regelmaat van de klok en je krijgt 100 dollar beloning als je bij een overga' in de bank aanwezig bent en de dader» helpt arresteren. Nu is dat altijd erg ge- irlyk om die 100 dollar te verdiener, want de heren schieten heel gemakke lijk. Enfin, by deze overval had de di recteur een nieuw jasje aan en de over vallers zeiden tegen het personeel: Alle maal plat op de grond gaan liggen, maar", zei de directeur, „ik heb net nieuw jasje aan en dat is toch zon- „Nou goed.', zeiden de rovers, „ga jij dan maar op je knieën zitten" En zo bleef dus dat jasje netjes. Uit dit geval 6preekt de Canadese levensgewoonte je Iedereen is gelijk aan iedereen en als hij een bank weet te beroven is he, ?n handige jongen- Aldus schreef Johan in Ons Platteland het weekblad voor de Boeren- en Tuin dersstand. branden, werden in 17.000 gevallen soonlijke diensten verleend en in gevallen „eerste hulp". Ruim 100.000 Nederlanders zijn lid vai de Wegénwaobt 'en kunneil dus' óp hulj rekenen, waarby alleen het materiaal- verbruik in rekening wordt gebracht. Di naar Nederlands voorbeeld ingesteld Belgische Wegenwacht helpt ook Neder landse leden, en omgekeerd helpt d Nederlandse wacht de Belgen. Vier inspecteurs en een hoofdinspec teur in hun gele auto's controleren d 'achten en zorgen voor de bevoorradin an de kleine zijspanwagens en zo loop alles gesmeerd. Vijf jaar Wegenwachthet werd vij jaar groei en stijgend succes! „Zwarte Zee" maakt sleep- tocht van 70 dagen De Nederlandse zeesleepboot Zwart Zee is voor een lange sleeptocht Philadelphie (V.S.) vertrokken, schip heeft de baggermachine Manhattai op sleeptouw, die door de E.C.A. is gedragen aan Siam. De molen zal worde gebruikt om de haven van Bangkok bepaalde binnenwateren uit te baggeren De Zwarte Zee doet bergingswerk o; alle wereldzeeën en heeft zich in de oor log onderscheiden door vele getorpedeer de schepen te bergen. Het is met zijn 78 ton het grootste vaartuig van zijn ter wereld. De sleepvaart naar Bangkol zal 70 dagen duren en gaat langs Pananu Honoloeloe en Balikpapan. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN. LEIDEN. 9 April. Groenteveiling. Boeren kool 19—20. prei 8—15. rabarber 32. 4—6. gek. kroten 12—15, uien 3—6, peen 7—21 andijvie 38—48, sla 44—64. witlof 11—39. spi nazie 33—50, komkommers 2747 sla 24.50. radijs 9—13. selderie 4. rabarber raapstelen 4.80—5.30. KATWIJK a. d. RIJN. 9 April. Groenl veiling. Waspeen I 18—29.75. idem II 8.75- 15 50. witlof I 31—33. idem II 16—22, heimers 9—9, sjalotten 9—9, uien 2.70—5. rod kool 13—25. gele kool 19—19.15, kroten 6- 6.10, rabarber 20.90—21.10. br. bonen 45—51 knolselderie 2—2.10. RIJNSBURG. 9 April. Overzicht „Flora' lakter t hard te juichenI fissen, die een zelfs schillende gevi Golden Harvest en zo rond f 1 per 100. t- als Foi f 1.20 artjl Hi tevreden moest stelen met f 0.70 ?stens f 0.90. En de tulpen? Nóg iets i dan Vrijdag j.l. en toen was het al ïeel erg. Nu moest Copland al heel om op f 0.75 afgedrukt te worden, ste gingen voor f0.60 a f 0.65è Van Eerden en Rijzende Zon gingen var f 0.70- 0.75. Het wit was beslist goedkoop. En Kar :etje hef i f 0.30 en f 0.40 per bos zijn geen mheid. ROELOF ARENDSVEEN, 9 April. Blo« filing. Elisabeth 46—58. BarUgon 43—71. Row Copland 33—68, Zenober 28—51. Golden Har- 4372. Sc. Admiraal 59. Olympiade 46— White Virgine 40—52. Couleur Cardinal 50—56, Crown Imperial 41—52. White Sail 38- Utpia 48—62. Rosa Bela 80—85. Tromp 65—70. Tindal 62—72, v d. Eerden 50—62, 48—69. Elmus 75—91. Dubbele tulpen 32—62, Narcissen bulten 6—17, Idem glas 18- remonen 18—30. Irissen 40—61. Lathyrui 1870. BI. Druifjes 512. Freesia's 2350. RIJNSBURG, 9 April. Groenteveilin|: raspeen 15.50—32 50. idem grof 7.50—11 roten 6, uien 4—5. boerenkool 7, petersell» Err

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4