Van Nieuw-Guinea is in een paar wat te maken, maar... daar spreekt de bezuiniging belangrijk woordje mee jaar Ook Plantenziektenkundige Dienst waakt over belangen der Bollenstreek Emigratie naar Canada gaat vlot, die naar Australië loopt vast Hevige liefde voor het vak IIL IS JfEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 10 APRIL 1SSI ten In 't land van de Papoea's (II) (Van onze medewerker in Nieuw-Guinea OEF. wat is het warm op het platje aan de voorkant van ons „huis". Vijf uur in de middag is het, en de zon laat zijn stralen onbarmhartig neerkomen op alles, wat in haar bereik valt. Zelfs de dunste tropen- kleding irriteert op het ogenblik, en dat zegt wat voor dit uur van de dag. Toch is de eerste kennismaking met dit land meegevallen. Goed, Nieuw- Guinea is de Franse Riviera niet en evenmin de Amsterdamse Kalver- straat, maar voor hem, die op een gegeven ogenblik - hetzij uit noodzaak of uit idealisme - genoegen heeft genomen met een stil en rustig bestaan, zijn er nog wel onplezieriger plekjes te bedenken, zelfs in Europa. Wat die onplezierigheid betreft: is het nu ook weer niet. Eenzaam hier, vooral de eerste dagen na aankomst lding bestemd is voor „Indonesië. Nieuw- «am I Guinea en Nederland". Dat nu. doet ""11 hier een groot genoegen; voor die tijd de uitzending volgens de omroeper „bestemd voor Indonesië" en wij hadden 'n beetje het gevoel, dat wy in dit vei oord vergeten werden. Het wós niet gelukkig, en Radio Nederland zijn wij dankbaar voor, dat het nieuws iedere avond op zo uitgebreide wijze óók klinkt in de woonkamers van de Nederlanders in Nieuw-Guinea. Wat de kwaliteit der uitzending betreft, Radio Nederland: deze is de laatste tijd, vooral op de 16- meterband, een stuk beter dan enige tijd tijd geleden. uit Nederland. Maar het verandert snel: je maakt kennis met mensen uit je naaste omgeving en ook met mensen, waa in het kantoorleven, maar heel weinig mee te maken zult hebben. Zij allen maken je wegwijs; vertellen je, was moeilijkheden schuilen, vertellen je der, wat voor artikelen je met de e gelegenheid uit Holland moet laten komen, omdat ze hier niet te krijgen zijn en vertellen je tenslotte ook, waaruit de gezellige kanten van dit rimboeleven bestaan. Dat alles stelt je op ,je gemak en de vertrouwelijke sfeer, die va deze gesprekken uitgaat, maakt, dat je Nieuw-Guinea anders gaat zien, dan je tot nu toe uit de verschillende boeken hebt gedaan een indruk, die door de schijnbare eenzaamheid van de eerste dagen verstevigd was. Natuurlijk verminderen de gedachten aan Holland, aan huis en haard (brandt da kachel nog in Nederland? Ik kan het mij in deze broeihitte haast niet i stellen) hier niet door, maar gelukkig eist het werk op kantoor je volle dacht, zodat ie althans in de morgen uren geen tijd hebt om te blijven rond- iweven op de prettige herinneringen aar Holland. Werk te over Of hier hard gewerkt wordt? Behoor lijk, en dat is eenvoudig het gevolg var het feit, dat alle diensten en kantoren ir Nieuw-Guinea onderbezet zijn. Er is hier liever gezegd: de woningnood, belet t indienstneming krachten. En is geheimpje, i de noodzakelijke verklappen var hier wordt ver teld, dat de bezuiniging in deze kwesti» ook een belangrijk woordje meespreekt' Jammer, want heus, van dit land is ir Middenstand vergadert over de prijzen In verband met dedoor de Regering Uitgevaardigde algemene prijsbeschik- king zal de commissie van overleg van de middenstandsvakcentralen (Ned. Chr., Kon. Ned. en Ned. Kath. Middenstands bond) op Maandag 16 April in K. en W. te Utrecht een vergadering beleggen van de besturen van alle ondernemersvak- bonden, die bij de drie organisaties zijn aangesloten. Op deze vergadering, waarvoor o.a. regeringsvertegenwoordigers zullen wor den uitgenodigd, zullen deskundigen een uiteenzetting geven over de economische lituatie, waarin een aantal branches ver keren. De vergadering zal het karakter dragen van een gezamenlijk naar buiten treden van de gehele Nederlandse middenstand. Zoals men weet hebben de beschikkin gen t.a.v. de prijzen in de kringen van de middenstand weinig waardering ge- een paar jaren wat te maken, maar Gouvernement van Nieuw-Guinea heeft nu eenmaal rekening te houden met de feiten, en die zeggen: let op de begro- Hetgeen e de andere kant zeker niet „De Jboof is aan" Wij zijn van het onderwerp afge dwaald. Wij hadden het over de verbe teringen, die hier hebben plaats gevon den. Een zeer urgente hiervan is o.m. dat de aanvoer van levensmiddelen te genwoordig verzekerd is. Vlees in blik (vers vlees is in Nieuw-Guinea bijna niet te koop), melk, koffie, suiker, rijst, kaas en noem maar op, zijn hier i tot geyolg heeft, „dat hier alles blijft sloffen". Integendeel zij, die al enkele jaren in Nieuw-Guinea leven werken, kunnen U in geuren en kleuren vertellen hoe van maand tot maand de verbeteringen op alle gebied zijn te nemen. Gesprek met Den Haag Ikzelf kan er één voorbeeld van geven. Een kwartier geleden (het is vandaag de 14de Maart) heb ik een telefoonge sprek gehad met het hoofd Voorlichting het ministerie van Uniezaken Overzeese Gebiedsdelen in Den Haag, de heer H. W. M. G. Brand. Het wa eerste- ingebruikstelling van de radio telefonielijn Hollandia-Nederland, welke door de gouverneur van Nieuw-Guinea, Z. Exc. S. L. J. van Waardenburg, werd geopend. De gesprekken kwamen, danks de 13.000 kilometer lange afstand 1 het vrij gebrekkige materiaal, waar- zer de P.T.T. hier beschikt, prima door. De heer Brand vertelde, dat het storm- in Nederland, waarop ik hem ver teldeEnfin, dat verhaal over die hitte hier kent U al! In elk geval brengt deze nieuwe telefonielijn ons weer stapje dichter bij Nederland, en wat ongetwijfeld ook belangrijk is het 6tevigt de band met het Moederland op in „zichtbare" wijze. Nu wij het toch over die band Nederland hebben; van eind Februari af roept Radio Nederland-Wereldomroep (PCJ) iedere avond om, dat de uitzen- Aaidappelmoeheid zou nekslag voor export betekenen (Van onze speciale verslaggever) Het bord staat in LisseU vindt het ergens aan de Hereweg tussen een groep heesters en het vertelt U, dat U de pijl maar hebt te volgen om bij het kantoor van de Plantenziektenkundige Dienst te komen. U volgt die pijl en loopt naast kennelijk uit het begin van deze eeuw stammende bollenschuur wéér zo"n bord tegen het lijf, dat U hardnekkig naar de achterzijde van die schuur verwijst. Eta als U dan een uitgestorven soort pomp bent gepasseerd, vindt U inderdaad deur. Daarachter bevindt zich de heer Gehrels, die U al gauw vertelt, dat hij en de zijnen er binnenkort weer op uit zullen trekken met dat typisch-smalle schopje en een tas-vol-papieren-monsterzakjes. Men zal links en rechts en overal grond monsters „trekken" om te zien, of de aardappelmoeheid soms ook tot in de bollen streek is doorgedrongen. kwalijk nemen, dat ze deze ziekte uit hun land wensen te houden. Ze hebben op Long Island zelf met de ziekte te maken en met man, macht en middelen is men aan het werk om haar de kop In te drukken. Van iedere zending bollen wordt dan ook verlangd, dat deze gedekt is door een verklaring van de P.D., dat ze gekweekt, zijn op grond die viij is van Heterodera rostochiensis oftewel aardappelmoeheid. Canada stelit precies dezelfde eisen. Zweden verlangt een verklaring, dat de bollen geteeld zijn op minstens rijf kilo meter afstand van besmette gronden. Voor Noorwegen, Denemarken, Finland en IJsland is deze grens twee kilometer. Het is aan de ene kant misschien maar gelukkig, dat men in Engeland bij wjjze van spreken tot aan de enkels door de „cysten" kan waden. In ieder geval kunnen de stoïcijnse gentlemen aldaar niet om deze reden met invoerverboden gaan zwaaienMaar verschillende andere landen en zéker Amerika zullen wanneer de bollenstreek besmet wordt, daar geen minuut aan twijfelen. En een kind kan wel uitrekenen, wat er zonder Canada, Amerika en de Scandi navische landen van de bollenexport te recht komt. Zonder IJsland zou men het desnoods nog kunnen stellen Wanneer U daarom de P-D. binnen kort aan de slag ziet, dan weet U vast bij voorbaat, dat men daar niet in de grond staat te prikken voor de pret, of omdat men niet. weet hoe men zijn vrije tijd moet vol maken, of dat men graag de kweker even in de weg loopt. Maar dan doet de P.D. dat om te kunnen wa ken voor datgene, wat het bollenvak niet missen kan: de export! Een mensvijandig land, Nieuw-Gui nea? Vreemd, dat er dan op Konin- ginne- en Prinsesse-verjaardagen altijd mensen te vinden zijn, die een gecostumeerde voetbalwedstrijd tus sen het „Nederlands elftal" en dat van de Papoea's willen spelen. Op de foto: de Nederlandse ploeg, met rechts de scheidsrechter, die op zijn paard en met het fluitje in de mond, de strengste straffen uitdeelde. Op de achtergrond van het „voetbal veld" gaapt de rimboe winkels te allen tijde verkrijgbaar. De prijzen zijn ietwat aan de hoge kant, doch hoofdzaak is, dèt het er is. En daar zorgen de schepen voor, die iedere maand Nederland, zwaar beladen voor N.- Guinea, de lange 2Vz maand durende rei! t verre, verre gebied gaan onder- Wat het gezegde: „de boot is aan' betekent ook dat kunnen de be- en in- an dit land U in vele bewoor dingen vertellen. De winkels zijn dan gesorteerd; de sigaretten zijn het bier-dat-weer-best-is tegen fl,27, óók Brussels lof en spruitjes vooi twee gulden per blik: wie druft te ont kennen, dat dit land er niet op vooruit gaat? Langzaam maar zeker dat it; maar óók is een feit, dat wij hier et bij de pakken neerzitten: het wórdt goed, en daar rekenen wij op! WTM I—t. Padvindsters moderner gekleed Zwarte kousen ook niet voor leidsters De door de meisjes zo gehate zwarte kousen, die voor de padvindsters enkele jaren geleden reeds zijn afgeschaft, be hoeven thans ook niet meer door de leid sters te worden gedragen. Op de jaarvergadering van het Neder landse Padvindstersgilde werd dit dezer dagen besloten De zwarte schoenen worden zowel voor de meisjes als voor de leid sters vervangen door bruine. De tuniek r leidsters en commissaressen wordt- economische redenen vervangen door donkerblauw mantelpak, zonder epauletten en riem, dat ook in burger gedragen kan worden. In plaats van itte of donkerblauwe blouses zullen hierbij voortaan grijsblauwe blouses wor den gedragen. Op de conventsvergadering van de vereniging „De Nederlandsche padvin ders" op 14 April zal een voorstel wor- ingediend om mr J. F. Ravesloot, burgemeester van Almelo te benoemen tot hoofdcommissaris van de vereniging. U moet in dat P.D.-kantoor maar lie ver niet zeggen, dat aardappelmoeheid in de bollenstreek practisch uitgesloten is, omdat het aardappelareaa] daar altijd de moeite van het vermelden nauwelijks waard is geweest. Want dan brengt men U prompt in een aangrenzende kamer, waar tegen één der wanden een grote kaart zit geprikt. U ziet daarop het P.D.- rayon Llsse (waaronder ook een gedeel te van Voorhout en Noordwykerhout res sorteert) plus een opmerkelijk-groot aan tal rode vakjes. En dót zijn, zo vertelt de heer Gehrels, de percelen, waarop vorige jaar aardappels zijn geteeld. En als U dan de oppervlakte van al die rode vakjes aan de sobere kant uitre kent, dan komt U nog tot ongeveer 50.000 Rijnlandse roeden! De P.D. hééft het niet erg op zo'n groot aardappel-areaal in de bollen streek. Wamt, zo zegt men, als de aard appelmoeheid werkelijk eens op flinke schaal de bollenstreek kon binnen drin gen, dan hangt het hele wel en wee van het bollenvak aan een akelig-dun draad je te bungelen. Het buitenland vooral Amerika, Canada en Scandinavië is doodsbenauwd voor deze ziekte. Wan neer de Amerikaanse P.D. bijvoorbeeld in een Hollandse bollenzending ook maar één „cyste" (een met eieren en larven gevuld moederdier, dat in de grond ja renlang levenskrachtig blijft) zou aan treffen, dan zou men de grens voor onze bollen eenvoudig op slot.gooien. En als het eens zó ver zou komen, dan zou men het hoera-geroep van de Amerikaanse bollenkwekers waaronder de nodige ex-Hollanders! als het ware aan de andere kant van de Atlantische Oceaan kunnen horen! U kunt het de Yanks echter moeilijk, Panamees schip aan de ketting Voorlopig geen kans op uitvaren? (Van een onzer verslaggevers) Het Panamese schip Roma (5719 ton) ie gisteren direct na de ontscheping van het tweede contingent Ambonnese mili tairen en hun gezinnen, in Rotterdam aan de ketting gelegd op verzoek van de agente van de maatschappij te New York, die vordefing op haar heeft van 12.000 dollar, een bedrag dat door de rechtbank begroot is op rond f55.000. In een dergelijk geval is de normale gang van zaken, dat er een bankgarantie beschikbaar wordt gesteld en het schip dan weer kan varen. Er bestaan echter vermoedens dat de Panamese maatschap pij in staat van faillissement verkeert, zod^t er waarschijnlijk wel niemand zich financieel voor deze zaak zal interes- Wel heeft de Panamese maatschappij een vordering van een half millioen op de Nederlandse regering, voor het voer van de Ambonnezen. Zeven verstekelingen Het contingent Ambonnezen bestond 650 mannen, 150 vrouwen. 104 kinderen boven het jaar en 19 baby's. De reis liep vlot. Ook nu was de Commanderend Officier Troepen vol lof over de orde netheid die aan boord heersten. Er wa: zeven verstekelingen, zes mannen en i vrouw, met het schip meegekomen. Gisteren gingen de Ambonnezen v medische controle naar het demobilisatie centrum De Boskamp te Amersfoort In verband met de moord op een Am bonnese militair in Djakarta gepleegd, was vanmorgen aan de Lloydkade een kapitein van de rijkspolitie aanwezig. Het betreft hier een Ambonnese sergeant majoor dit gedemobiliseerd was en dienst had genomen bij het leger van de R.I. Toen deze man, gekleed in de uniform van de R.I., zich in het Ambonnese kamp vertoonde, werd hij vermoord. De daders waren nog niet gevat. Indien zij gear resteerd zouden worden, zullen zij te recht moeten staan voor de krijgsraad. Ook kruideniers vragen onthefiing van 5 pet Of verhoging handelsmarges voor suiker Ook de Kruideniersvakcentrale heeft bij het College van Rijksbemiddelaars een verzoek ingediend om ontheffing van de verplichting om de jongste 5 pet loonsverhoging te betalen. Het zelfstan dige kruideniersbedrijf kan blijkens de toelichting deze verhoging niet dragen. De kruideniersorganisaties hebben de regering bovendien verzocht de handels marges voor kruideniers voor suiker te verhogen met 1 cent per kilo en voor margarine met 2 ct per 250 gram. Als in zake dit verzoek een billijke oplossing wordt verkregen, is de kruideniersvak centrale bereid te overwegen de loons verhoging toch in te voeren. Besprekingen over lonen en prijzen Gistermorgen is onder leiding van de minister-president dr Drees een bespre king gehouden fussen-. en delegatie uit de ministerraad en vertegenwoordigers van de Stiohting van de Arbeid. De be spreking had betrekking op de vraag stukken van prijzen en lonen. De discussie zal begin volgende week worden voort gezet. Aanklacht ingediend tegen min. Lieftinck Twee ton teveel belasting van Amsterdammer geëist? De heer K- J. Caris te Amsterdam heeft bij de procureur-generaal va'n de Hoge Raad een klacht ingediend tegen de minister van Financiën, wegens kne velarij (Art- 366 Wetboek van Strafrecht) Bij definitieve belastingaanslagen zou f200 000 meer van de heer Caris zijn geëist dan hij inderdaad schuldig is. Een ambtelijke correctie zou hem zijn gewei gerd- De procureur-generaal heeft de heer Caris naar H-M. de Koningin verwezen, opdat hij (de proc-gen.) gemachtigd worde het onderzoek te openen en even tueel tot strafrechtelijke vervolging over te gaan- Het Radioprogramma weer in 't ongelijk gesteld De vier Ned. radio-omroepverenigin gen, die de Stichting Het Radioprogram ma in kort geding hadden laten dag vaarden, zijn gistermiddag door de president van de A'damse rechtbank In het gelijk gesteld. Voor ieder nummer Het Radioprogramma, waarin de programma's van de omroepverenigingen al dan niet in verkorte vorm zijn opge nomen zal de Stichting een dwangsom van f 10.000 moeten betalen. Directeur Chr. Centrale Voor gezinnen valt het niet mee. of kinderen moeten meeverdienen (Van een onzer verslaggevers) T~\E EMIGRATIE naar Canada loopt vlot; die naar Australië loopt vast. -L' Daarvoor heeft de Christelijke Emigratie-Centrale al twee jaar ge leden gewaarschuwd. Dat constateerde de heer T. Cnossen, directeur van het bureau van deze centrale, toen hij Zaterdag in de huishoudelijke ver gadering, te Utrecht gehouden, mededelingen deed over de stand van zaken. Van de 7000 emigranten naar Canada in 1950 vertrokken er 3000 door be middeling van de centrale. Over Canada sprak verder burgemees ter J. Heersink van Steenderen, die een reis dwars door dit land heeft gemaakt; over Australië sprak ds E. J. Beens uit Rotterdam, die als geestelijk verzorger namens de Hervormde Synode een reis van de Johan van Oldenbarnevelt heeft meegemaakt. „Wie naar Canada wil emigreren," al dus burgemeester Heersink, „moet zeker zijn van werk en van huisvesting. Wie er heen wil om de oorlog te ontlopen, kan wel thuis blijven. Iedereen moet daar onderaan beginnen; diploma's gelden in Canada niet. Zucht naar avontuur is ook een verkeerde drijfveer. Emigreren blijft een harde zaak. Men moet het volkomen zijn met elkaar en dat geldt vooral de Synode, een dergelijke reis met de lendam naar Canada. Bij zijn thuiskomst vertelde hij aan het A.N.P., dat zeer velen boord geen omlijnde gedachten ble ken te hebben omtrent de toekomst en de moeilijkheden en mogelijkheden van het nieuwe land. Velen waren zich ook niet bewust dat het gemis van kennis der Engelse taal hen in een isolement zou plaatsen. Vooral in het begin van de kwamen per dag 40 50 mensen bij ds De Vries om raad. In Canada heeft m. namens de afdeling Holten van het Ned. Oorlogsgravencomité contacten gelegd. sor de Geen grote gezinnen Voor gezinnen valt het niet mee. aldus de heer Heersink. Hij gaf zelfs de raad, dat bij voorkeur jonge gezinnen met hoogstens vier kinderen zich daar een toekomst zullen zoeken. Is het gezin gro ter en moet vader alleen de kost ver dienen. dan zijn de moeilijkheden zeer groot. Zijn er verdienende kinderen, dan moet al het geld in één pot terecht ko- de kinderen moeten de eerste jaren maar niet aan trouwen denken. Bouwvakarbeiders, metaalbewerkers, landarbeiders, schilders, mecaniciens, smeden en meubelmakers maken een kans in Canada. Kappers, bakkers, krui deniers, slagers en tuinlieden weinig of geen. Er is veel vraag naar meisjes voor huiselijke diensten, hulp bij verpleging i in de fabriek. E enopinie-onderzoèk heeft uitgewezen, dat slechts 3 procent van de oudere im migranten naar Nederland zou willen terugkeren. In de huishoudelijke vergadering heeft de heer Cnossen nog meegedeeld, dat in 1952 het 25-jarig bestaan zal worden ge vierd. De regeringscommissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haverman, wenste de centrale Gods zegen toe. Blijkens het jaarverslag telde de centrale 4700 leden het gehele land. Er waren vertegen woordigers aanwezig van de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerken, de Geref. Ker ken (Art 31 K.O.) en de Chr. Geref. Kerken. Voorbereiding onvoldoende Maakte ds Beens een emigrantenreis ee naar Australië, ds J uit Holten maakte, eveneens in opdracht de emigratiecommissie der Hervorm- Ouden onder de oplossing van een iskundig vraagstuk. Hetgeen te bewij- m was. Want u kent misschien nog die indeling van de wiskundige opgaven: er stel gegevens, er wordt wat ge vraagd, en daarop volgt de oplossing. Een indeling in drieën dus. En als die oude wiskunstenaars de juiste oplossing gevon den hadden, schreven ze er drie letters, d. onder. Dat wilde dan zoveel zeggen hiermee is de zaak bekeken. Klaar. En verder was er niet meer over te pra ten de kous was af. Deze methode, zo geliefd bij de mensen, die graag met getallen werken, heeft me altijd een beetje tegengestaan. Aan de andere kant was ik er weer jaloers op. want het is gemakkelijk, als je er zo van overtuigd bent, dat je voor het probleem de gevraagde oplossing hebt gegeven. De vraagt iets, en de ander geeft het oord. Dat antwoord is goed of fout. Iets anders is niet mogelijk. Van een 'ijzer man, die 't wegredeneert, kan in dit stelsel geen sprake zijn. En dat ligt Zo gaat het ook met dat berichtje in de krant over de mening van prof. H. R. Kruyt. Professor Kruyt heeft gesproken: „De gemiddelde Nederlandse student werkt bepaald niet hard. De studenten wereld in Nederland weet niet, wat hard werken is". En daar moeten we het maar doen. Tertium non datur, een andere oplossing is er niet. Professor Kruyt heeft deze woorden gesproken op een congres van natuur filosofische faculteiten in Amsterdam. Ik wou, dat ik er bij geweest was, want ik had de reactie van de heren graag gezien. Verondersteld, dat de woorden van Zijne Hooggeleerle juist zijn overgebracht in de krant, geloof ik, dat ze juist daar zijn Rond bet Rapenburg gesproken, waar er de minste aanleiding toe was. Want als er ergens in de studen tenwereld hard wordt gewerkt, dan is het juist in die faculteit. Daar zitten immers de mensen, die een zekere roeping heb ben, die uit een hevige liefde voor het vak gaan studeren, en zeker niet om er materieel een heleboel beter van te wor den, Leraar-zijn is hun voorland, een enkele goedbetaalde onderzoekersbaan uitgezonderd. En zelfs al mochten ze op dat congres de woorden van de professor zonder enig morren hebben aanvaard, dan ben ik zo vrij hier protest aan te tekenen. Niet voor mezelf. O nee, maar wel voor die talloos velen, die in hun studietijd de levende tegenspraak waren van deze woorden. Die ene klasgenoot van mij, die op 27-jarige leeftijd professor was in Delft. Die andere, die na zes jaren stude ren promoveerde tot doctor in de genees kunde, en u weet, dat de meeste mensen er tegenwoordig acht jaar over doen, voordat ze hun artsexamen hebben ge daan. Die derde klassegenoot, die econo mie studeerde, die een beurs kreeg, een baantje had, assistent van een hoogleraar werd en tenslotte nog eens economisch adviseur van een ingenieursbureau. Die nu zes jaar bezig is, voor zijn doctoraal zit, getrouwd is en helemaal op eigen wieken zijn doel bereikt, in heus niet veel meer tijd dan een gewone student zonder iets anders er bij. Zo zou ik door kunnen gaan. Ge hebt allemaal wel eens gehoord uit geving, dat deze of gene zo snel gestudeerd. Ge ziet allemaal, 's avonds laat door heidens straten loopt, hier en daar nog een licht branden. Ge kunt dan in vele gevallen er van op aan dat daar iemand over zijn boeken gebo gen zit. En ge kent evengoed als ik di gevallen van jongelui, die er met de pet naar gooien. Die wat lol trappen, boel de boel laten. Maar ach, dat zijn zulke grote uitzonderingen. De tijd, dat ze op Minerva een heel servies de Bi straat opgooiden, is lang voorbij. Nu blijft de uitspatting van de studenten beperkt tol een gebroken ruit. Ook studenten zijn mensen, die tegenwoordig weinig geld meer hebben. Ze moeten wel. en ooi zonder die dwang waren er altijd wel ge noeg, die uit eigen beweging de schouders er onder zetten. Heus, de Nederlandse studentenwereld weet wèl, wat hard werken is. Er zijn, natuurlijk, uitzonderingen. Maar het lijkt me onredelijk, het geheel om de uitzon deringen te veroordelen. Er zijn waarlijk ook wel hoogleraren, die niet al te veel uitvoeren. Maar de studenten zullen het niet in hun hoofd halen te beweren, dat de hooglerarenstand niet weet, wat stevig aanpoten u. Hogere vergoeding voor oorlogsschade Veranderde bouwkosten worden in huur verrekend Met het oog op de gestegen bouwkos- en is rie bouwindex voor de integrale ergoeding van materiële oorlogsschade verhoogd. Van 1 Maart j-L af gelden de olgende bouwindices (met tussen haak- jer de indices, welke in het voorafgaan de jaar hebben gegolden): voor licht herstel 2 60 (230). voor zwaar herstel 2-70 (2-40>, voor bouw of herstel op het platteland en in kleinere gemeenten 300 (2 60), voor bouw of herbouw in grote steden 320 (280). Voorts is de samenwerking tussen de Ver. van Ned- Gemeenten en de Raad van Bestuur Bouwbedrijf een regeling iot stand gekomen om het risico, dat de bouwkosten tijdens het bouwen veran deren. op te vangen Minister In "t Veld heeft in een beschikking bepaald, dat hij er rekening mee zal houden. Daar om zullen de verhogingen of verlagin gen van de bouwsommen, verkregen door toepassing van de risicoregeling, bij herbouw in de financiering worden ver werkt. Voor de woningwetwoningen en ,'oningen, die worden gebouwd vol gens de premieregeling, zal de door het rijk bepaalde huurprijs na het voltooien van de bouw opnieuw worden vastge steld op basis van de gecorrigeerd® bouwkosten. Minister In "t Veld heeft er de gemeen tebesturen voor de tweede keer op ge- ?n. dat ieder, die met financiële i van het rijk woningen bouwt, czich strikt aan de door het rijk goedge keurde plannen moet houden. Doet men dit niet dan kan de rijkssteun worden ingetrokken. Opzienbarende eriliek op Prinses Elizabeth Een ongewoon scherp artikel tegen de „adviseurs van Prinses Elizabeth" werd gepubliceerd door „Reynold's News", het orgaan van de „Cooperative Society" die 8 millioen leden telt en een der steun pilaren van de Britse Labourpartij ge noemd wordt, aldus Ass. Press. Het ar tikel zegt o.m.: „De huidige raadgevers Prinses Elizabeth behoren aan de dijk gezet te worden. Men moet afreke- met de idee, dat koninklijke prin- in zich uitsluitend in kringen van pompeuze leeghoofden behoren te be wegen. Prinses Elizabeth moet in de ge legenheid gesteld, zich te mengen onder mensen, die het grootste deel van de den omringd door een kring van vleie rige vereerders. Neen. zij moet het volk dag overalls dragen. Zij moet niet wor- in de ogen zien. waarvan zij eens het titulaire hoofd zal worden. Want. het leven, dat men voor de Prinses uitstip- t is geheel verkeerd. Ten slotte wordt dit Engelse orgaan het feit veroor deeld, dat de Prinses op Malta, waar haar echtgenoot verblijf houdt, met vacantia n elf weken haar eigen kinderen niet ziet Eveneens wordt veroordeeld, dat zij haar Londens verblijf „Clarence House" laat verbouwen, terwijl tallozen Engeland te lijden hebben van het woningtekort. Ruim 260 millionnairs in de dop bijeen Ook Eva Perón jaar op erfenis van Thiery Twee honderd en zestig leden van de familievereniging Thiery uit Nederland België waren gisteren te Amsterdam bijeen om te beraadslagen over de vraag. een erfenis van tien millioen gulden in handen kan krijgen. De enor me geldsom, die thans in het bezit van de Franse staat is, moet afkomstig zijn de Fransman Jean Thiery. Deze was de enige erfgenaam geworden van de Griekse koopman Tipaldi. Toen Jean Thiery in 167' kinderloos overleed, liet hij zijn vermogen na aan zijn broers en him nakomelingen. Ruim honderd jaar later werd de schat echter door Napoleon sar Frankrijk overgebracht. De voorzitter van de familievereniging, de heer W. Vleer, merkte op, dat resul taten slechts te bereiken zullen zijn, wan- alle genealogische documenten, die op de zaak betrekking hebben, worden bijeengebracht. Daarom zullen alle af stammelingen tot 1842 zelf hun afstam ming moeten nagaan. Het onderzoek over de vroegere jaren zal worden bekostigd door de vereniging. De Thiery's, die geen afstammelingen van Jean Thiery zijn. zullen een zesde van de erfenis ontvan gen. Tot de erfgenamen behoort ook Eva PerónThiery, echtgenote van de presi dent van Argentinië. Mr J. de Rijk, adviseur van de ver eniging, was na een bezoek aan Parijs vrij optimistisch. Mr A. F. Poggenbeek overleden Te Rotterdam is. 55 jaar oud, overleden ir A. F. Poggenbeek, directeur firma A. van Hobsken en Co, lid der Prov. Staten van Zuid-Holland. De be grafenis heeft plaats Woensdag één uur op „Zorgvlied" te Amsterdam. Boekbespreking Onze Zeevaart 1951, samen gesteld door G. Colmjon, uitg. N.V. Leidsche uitgevers maatschappij, Rijswijk, is een jaarboekje, aangevend de stand van de Nederlandse handelsvloot, de grote vaart deelneemt, met foto's van de aanwinsten van het scheeps- park in het afgelopen jaar, aldus de sa mensteller. Het is de bedoeling heer G. Colmjon. de jonge generatie te voor de koopvaardijvloot, op, dat velen zijdelings bij de scheepvaart zijn betrokken. Daarbij ko- nog de vele duizenden jonge man die als militair in Indonesië dien en een paar grote zeereizen achter de rug hebben. Zeer beknopt behandelt de samenstel ler de grote lijnen van de ontwikkeling der Nederlandse scheepvaart. Speciale aandacht heeft hy besteed aan het her stel van de vloot na de tweede wereld oorlog. De nomenclatuur, die voor een niet-ingewijde abracadabra is, wordt ook begrijpelijk gemaakt. In een overzicht van het scheepspark kan men de complete vloten van de vele Nederlandse rederijen vinden. De heer Colmjon vermoeit zijn lezer niet technische gegevens. Des te meer spre ken de vele jonge jaartallen de bouw jaren achter de namen, waaruit blijkt, dat er leven in onze vloot zit. Voor allen, die belang stellen in de zeevaart of er bij betrokken zijn, zal dit keurig uitgevoerde boekje een belang rijke handwijzer zijn op dit by uitstek Nederlandse gebied. APRILMENU April is. wat de groente betreft, een vrij moeilijke maand. De stapelgroenten lopen ten einde en de voorjaarsgroenten zijn nog vrq schaars en.... duur! Toch in deze weken, nu het weer nog guur is, zeer goed profiteren van de wintergroenten die er aan de markt ko- is beter dan te veel geld te be steden aan de dure „primeurs", die later heus wel goedkoper worden. Wil men de jonge groenten alvast eens gebrui ken, dan kan men ze wel voordeliger verwerken door ze rauw te geven als sla. Dan heeft men per persoon slechts 100, hoogste 125 g nodig. En meteen pro fiteert men dan van alle gezonde voe dingsstoffen, de zgn. beschermende stof fen, zoals voedingszouten en vitamines» die zij ons leveren en waarvan bij het koken altijd een deel verloren gaat. Groenten als bieten, prei, raapstelen, rabarber, sla, snybiet, spinazie en wit lof zijn ruimschoots voldoende aan de markt in April, doch ook andijvie, kool» raap, postelein, rode en witte boot uien, winterpeen en worteltjes zijn, hoeiwel in minder grote hoeveelheid, zeker te ver krijgen. Zondag: spinazie, aardappelen, vlees (custardvla met rozynen). Maandag: aardappelen, haché, rode kool (griesmeelpap). Dinsdag: aardappelen, prei. gehakt pannekoeken) Woensdag: aardappelen, bruine of witte bonen, sla van Brussels lof. Donderdag: bonensoep stamppot luwe spinazie met kaas. Vrijdag: aardappelen met vissaus of aardappelpurée, gestoofde wijting (win terwortelen), (macaroni met boter en Zaterdag: gort me: kerrie en uien (eventueel met rest vis van de vorige dag), (fruit). Recepten voor 4 personen Stamppot rauwe spinazie met kaas. lVz kg aardappelen, 400 g spinazie, melk, nootmuskaat, zout, boter of mar garine of vet, 200 g jonge kaas. De aardappelen schillen en in weinig water met zout gaar koken. De spinazie uitzoeken, wassen, goed laten uitlekken en fynsnijden. Van de aardappelen met wat melk. nootmuskaat, (zout), boter of margarine of vet een luchtige doch droge aardappelpurée maken. De spinazie door het gerecht mengen en de stamppot goed verhitten, doch niet langer dan nodig la om het gerecht flink heet te maken, daar anders de groente gaar wordt en teveel vocht loslaat De kaas in kleine blokjes snijden en van het vuur af door de stamp pot mengen. Gort met kerrie en uien. 500 g gort, 2Vt liter water (en enige bouillonblokjes). 2 grote uien of 1 grote ui en 2 flinke preien, plm. Vi eetlepel kerrie, (eventueel een restje vis of wat gehakt), boter of margarine of vet of olie. zout, gehakte peterselie. De gort wassen, opzetten met kokend water (en bouillonblokjes) en in plm. 1 uur gaar koken, of de gort plm. 16 mi nuten voorkoken en in de hooikist in 3 uur gaar laten worden. De uien (en de prei) fijn snijden, en fruiten met de ker rie in wat boter, margarine of vet Neemt men als vlees een weinig rauw gehakt dan kan dit niet aangemaakt, ook mee- gefruit worden. Als de gort gaar is, deze met de gefruite ui, (vlees of vis) en zo nodig nog wat zout vermengen. De massa .nog even doorwarmen en afmaken met I zout

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3