Jlicuuie geihsct,je (üouraitl Eva Perón benoemd tot de Orde van Oranje grootkruis in Nassau rresident omarmde de rnns minutenlangvan Luchtvaart, brigade-generaai Meer hoop voor de handel met Duitsland Wist U Verdeling van armoede ZATERDAG 7 APRIL 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. ƒ,1.72 per nïaand; 0.40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) dacteur: Dr. E. DIEMER ^HRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD .Stan«»o«lic(| Is Twee en dertigste jaargang No 8193 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER HRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5tantvaslicfj fs gftebftuen man bert in tcgljenspoci" Prof. Wisse ontvangt stapels blieven uit de verdrukking" „Niet voor mijn nederige persoon" T> 1 a. i lm» i 1 I Hij werd ontvangen door de minister bij uitreiking van onderscheiding EVA PERON, de echtgenote van de Argentijnse president, heeft gisteren in Buenos Aires dit handen van Prins Bernhard, de versierselen behoren de bij haar benoeming tot het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau, ontvangen. Zij was gekleed in een rood mantelpak en droeg een grote zwartfluwelen hoed, die bij het omhangen van het lint enige moeilijk heden gaf. De plechtigheid werd bijgewoond door de president en alle twintig ministers. In vloeiend Spaans hield Prins Bern- hoge gast langdurig de hand, terwijl hard een korte toespraak. Hij noemde blitzlarnpen flitsten en camera's snorden, de onderscheiding o.a. een getuigenis f Tenslotte sprak Prins Bernhard een woord van dank. Zilveren cowboysporen Gistermiddag woonde Prins Bern hard op de luchthaven van Buenos Aires een demonstratie met het Ar gentijnse straalvliegtuig Pulqui bij. van het grote werk, dat mevr. Perón de vooruitgang van het Argentijnse volk heeft verricht. Mevr. Perón zei in haar antwoord, dat zij het grootkruis aanvaardde „niet mijn nederige persoon, maar voor prachtige Argentijnse volk". -Daarna overhandigde president Perón aan Prins Bernhard de versierselen grootkruis in de orde van verdienste de onderscheidingstekenen van militair vlieger van Argentinië honoris causa. De president zei: „Het is de eerste maal, dat de republiek de onderscheiding groot kruis in de orde van verdienste heeft uitgereikt. Het ereteken beeldt gentijnse arbeider uit, die de nationale vlag staande houdt. Wij bieden U hier mee het beste aan. dat wij tussen hemel 'aarde bezitten. Vaak hebben wij Ar gentijnen een vooringenomenheid tegen hoge personages, want meestal gaat hoog heid gepaard met trots. Uw eenvoud, openhartigheid en nederigheid hebben echter qns hart voor goed veroverd. Het Argentijnse volk ziet in iedere Hollan- ?n vriend en is bereid zich met het Hollandse volk te verenigen in welk deel van de aarde ook. waar in het belang Van dit volk zal worden gevochten". Onder applaus van de honderden aan wezigen omarmde president Perón de Prins minutenlang en schudde hij zijn Cesar Ojeda. Drie Gloster Meteors voerden boven het vliegveld stunts uit en bij deze gelegenheid werd ook majoor Sonderman tot militair vlie ger van Argentinië honoris causa be noemd. De Nederlandse kolonie te Buenos Aires bood de Prins een gauchozadel, een hoofdstel met speciaal bit, een rij zweep en zilveren cowboysporen aan. De dertigjarige verpleegster Ria Petiet heeft een reis van 400 km gemaakt van Mar del Plata naar de hoofdstad om Prins Bernhard te kunnen zien. De Argentijnse minister van Defensie, generaal Lucerno, gaf ter ere van Prins Bernhard in de militaire academie feestmaal. De Prins toonde een levendige belangstelling voor de installaties in de academie en zei, gaarne te zullen dat tussen Argentinië en Nederland uitwisseling van officieren tot stand komen. Atoomspion Greenglass krijgt 15 jaar David Greenglass. die. zoals wij giste ren meldden, documenten over atoom- en aan het echtpaar Rosenberg verschafte, waardoor dit spionnage ten gunste van dé Sowjet-Unie kon bedrij- gisteren te New York tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld- (De Rosen bergs werden, zoals men weet, tot de doodstraf veroordeeld)- Greenglass, een 29-jarige ex-sergeant, was de enige in het geruchtmakende proces, die erkende schuldig te zijn. Hij toonde bij de uit spraak geen teken van ontroering. Felle gevechten in Indochina Vijfhonderd opstandelingen gedood en 1500 gewond Felle gevechten hebben gisteren •ordelijke sector van het front in Indo- hina plaats gehad, waar de Vietminh- roepen hevige aanvallen zijn begonnen, loewel de Fransen numeriek in de min- lerheid waren, wisten zij de aanvallen te slaan, waarop een algemeen ge- van man-tegen-man ontstond. Vol de eerste schattingen werden on- r 500 opstandelingen gedood er leer dan 1500 gewond. Piotesten over en weer eegoslavië contra Hongarije en Roemenië De Hongaarse regering heeft óegoslavië tegen geprotesteerd, dat de (htgenote van de Hongaarse gezant xe elgrado en haar kind van drie worden vastgehouden. Geëist at beiden onverwijld in staat gesteld orden, Joegoslavisch gebied te verlaten, olgens radio-Belgrado heeft Hongarije e Joegoslavische zaakgelastigde te Boe- ipest geen isum willen verlenen, waar oor deze niet naar zijn land kon ter-ug- Hiertegen heeft Joegoslavië ge- ptesteerd. Tenslotte heeft Joegoslavië Roemenië een klacht ingediend tegen steeds meer voorkomende grensinci- enten. faandag overleg inzake lonen en prijzen Het overleg inzake de problemen, die rband houden met lonen, prijzen en oductievermeerdering, zal Maandag orden voortgezet. De regering heeft delegatie van de Stichting van de •beid daarote uitgenodigd. Narcissen in bloei Dank zij de zonnige Donderdag kan ons worden gemeld dat de nart oordwijkerhout in volle bloei De Nieuwe Kerkorde Voor de door ons uitgegeven bro chure „Wat verandert er in de Ned. Serv. Kerk door de nieuwe Kerk- >rde?", door Dr. H. J. Honders, be stond grote belangstelling, zodat wy weemaal een nieuwe druk moesten aten verzorgen. Thans is de voorraad khter geheel uitgeput. Voordat wij nu tot een nieuwe her- Iruk overgaan, willen wij gaarne veten, hoe groot de vraag nu nog is. >aarom verzoeken wij degenen, die leze brochure nog wensen te ont ogen, ons dit vóór 15 April mee te leien. Daarna zullen wij beslissen, of ien nieuwe druk nog mogelijk is. De lrÜs is f 0.25 per exemplaar; bij meer 4an 5 exemplaren, aan één adres te terzenden, f 0.20 per stuk. Directie Nieuwe Leidsche Crt. Tijdens zijn bezoek aan Punte del Este, op ongeveer 150 km van Montevideo, kocht de Prins enige ansichtkaarten voor de Prinsesjes. Omdat Z.K.H. de kaarten maar gelijk wilde posten adresseerde hij ze met een „ruggesteuntje" van zijn piloot majoor G. Sonderman Posttarieven voorlopig niet omhoog Hoewel de mogelijkheid van een ver hoging van de posttarieven wordt bestu deerd (de loonronden hebben een sterke invloed op een personeelsintensief bedrijf als de P.T.T.) zullen deze tarieven stellig niet binnen enkele maanden worden ver hoogd. Protest tegen beslag op „Radioprogramma" Gisteravond is in Amsterdam wederom beslag gelegd op „Het Radioprogramma". Slechts een deel van de oplage van het vierde nummer was verzonden en men was nog bezig het losse vel met de Neder landse programma's te vouwen in de bla den zelf, toen een deurwaarder verscheen. Van de zijde van de stichting Het Radio programma wordt tegen deze inbeslag neming te bevoegder plaatse geprotesteerd. Naar haar mening zou het beslag slechts gerechtvaardigd zijn geweest voor de losse bladen en niet voor de bladen zelf waarin buitenlandse programma's zijn opgeno- De president van de Amsterdamse rechtbank heeft he<t bestuur van de stichting later telefonisch meegedeeld, dat de buitenlandse programma's van morgen zouden worden vrijgegeven. Kamerleden krijgen vrije middag voor Keukenhof De voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer hebben de uitnodiging aanvaard met de Kamerleden een bezoek te brengen aan Keukenhof. Dit zal vermoe delijk geschieden op 23 April a.s. Jongen te Voorburg onder Blauwe Tram gedood De zevenjarige J. v. d. B. is gistermid- lag bij het passeTen van de trambaan bij de halte Rozenboomlaan te Voorburg door de sneldienst van de Blauwe Tram •grepen. De jongen kwam onder dr motorwagen terecht en was op slag dood Geen profijt van schrijffout in proces-verbaal De president van de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de dezer dagen gearresteêrde dienstbode, die de Oficier van Justitie op grond van een schrijf fout in een proces-verbaal had laten dagvaarden wegens „wederrechtelijke vrijheidsberoving", In het ongelijk ge steld. De raadsman van de dienstbode zal van deze uitspraak in appél komen bij het Amsterdamse Hof. Aanvaller van Truman ter dood veroordeeld De Portoricaan Oscar Collazo, die met Griselo Torresola in November j.l. een poging deed Blair House te Washington binnen te dringen om President Truman te vermoorden, is gisteren ter dood oordeeld. Hij wordt ervan beschuldigd een bewaker van het Witte Huis te heb ben doodgeschoten en een aanslag op Truman te hebben gepleegd. Zijn landge noot Torresola, werd, zoals men zich zal herinneren, tijdens het vuurgevecht met de lijfwacht van de president gedood. Collazo verklaarde, dat zij voor de tijde lijke residentie van Truman hadden wil len demonstreren om de aandacht op de toestand in Porto Rico te vestigen. Hij bij het gevecht het eerste schot te hebben gelost, maar dat het niet zijn be doeling was de bewaker te doden. „Alles wat ik gedaan heb. deed ik voor de vrij heid van mijn vaderland", aldus de ter dood veroordeelde. Collazo is 37 jaar. Op 26 October van dit jaar zal hij door mid del van de electrische stoel worden te recht gesteld. Koningin op 26 April naar Brielse Maas H.M. de Koningin zal op Donderdag 26 April a.s. een „werk-bezoek" brengen aan de afdammingswerken van de Briel se Maas. Het ligt in haar voornemen zich die dag naar da gemeenten Spijke- niss, Oostvoorne en Rozenburg te be geven. Ministers-vrouwen bij de Koningin Op paleis Voorhout in Den Haag Koningin Juliana heeft gistermiddag tem paleize Voorhout in Den Haag enige van de echtgenoten van de huidige mi nisters en staatssecretarissen ontvangen en zich geruiiime tijd met haar onderhou- Volgemde week Donderdag zal de Ko ningin de echtgenoten der bewindslieden ontvangen, die gisteren niet tegenwoordig In tegenwoordigheid van de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin werd gisteren door de heren Kelly en Luhrs in het kader van de C.A.R.E.-organi satie Amerikaans speelgoed aan de Nederlandse kinderen uitgereikt. Het eerste was het kabouterhuis te Amsterdam aan de beurt. De kleintjes waren zichtbaar vergenoegd met de prachtige geschenken. Rechts de Amerikaanse ambassadeur. Marokkaanse bases voor V.S. De Franse regering heeft Amerika toe gestaan, van vijf bases in Marokko ge bruik. te maken. De communistische afgevaardigde in de Nationale Vergade ring Pourtalet, meende, dat het er zeven waren en vroeg, waarom het Marok kaanse volk in deze zaak niet was ge kend, De waarnemend minister van Bui- tenl. Zaken, Pierre Schneiter herinnerde aan het verdrag van Fez van 1912, v bij de Sultan Frankrijk verzocht heeft de militaire veiligheid van zijn land waarborgen. Voor April behoeft men niet ongerust te zijn DE BERICHTEN UIT PARIJS zijn minder somber dan men aanvankelijk verwacht had, en bovendien komen er van verschillende zijden me dedelingen, dat West-Duitslahds betalingspositie zich minder ongunstig laten aanzien. Mirfteter V. d. Brink verklaarde tijdens een pauze in de be sprekingen te Parijs, dat men waarschijnlijk een noodoplossing zou vinden, schoon hij op het ogenblik nog niet veel zeggen kon. Prof. Keesing zeide, dat de Duitse be talingsbalans over Maart veel gunstiger gebleken dan men gedacht had, zodat nvullende toewijzingen voor uitvoer vergunningen kunnen worden gegeven landen, wier uitvoer plotseling tot stilstand is gekomen. Over April zal i zich geen zorgen meer behoeven maken en over Mei zal er wel een rede lijke oplossing komen. Men zal een zekere compensatie kun- 2n krijgen als Engeland en Frankrijk bereid zijn om de meer aan bederf onder hevige goederen af te nemen van die landen, die thans onder de Duitse invoer- stop lijden. Enigeland is op dit punt niet onwelwil lend, doch Frankrijk vreest moeilijkheden met landbouwkringen. Ook is voorgesteld, de uitvoer van Engeland en Frankrijk Duitsland enigszins te beperken en de daardoor vrijkomende vergunningen invoer van produoten in Duitsland ter beschikking te stellen van landen, die nadeel ondervinden van Duitslands sta king van de invoer. Zwitserland verzet zich echter hiertegen. Het heeft toch al passieve handelsbalans met Duits- De E.C.A.-missie in Nederland heeft gevraagd om bij de besprekingen te Parijs het bijzonder aandacht te schenken Nederlands moeilijkheden.. Van Amerikaanse zijde verwacht men een onmiddellijke oplossing, die de Europese Betalingsunie niet aantast. Ook de Ameri kanen achten Duitslands positie beter "in men gedacht had. Te Bonn deelde de Westduitse minister in economische zaken mede, dat West- Duitsland heeft besloten, toe te treden tot het transferable sterlinggebied, waar door Duitsland veel baat zal vinden bij de aflossing zijner buitenlandse schulden, voor het grootste deel in sterling gebied zijn aangegaan. Tevens deelde ook hij mede, dat Duitslands positie verbe terd was. Het onrustbarend gestegen tekort is de laatste weken niet toege nomen en er geschieden zelfs terug betalingen. Unci op non-actief De Unci heeft zich heden voor onbe paalde tjjd op non actief gesteld omdat er niets meer is te doen. Hl Prins Boudewijn van België geniet op het ogenblik in Zwitserland, in Zermatt, van de wintersport, met zijn zuster Prinses Josephine Charlotte en zijn broer Prins Albert. Prins Boude wijn daalt hier de Matterhom af. DAT de stichting Interlocale Woning- ruilcentrale te Utrecht, waaraan ruin- gemeenten deelnemen, thans 127 gevallen in ons land geholpen heeft. DAT in hoger beroep in Assen f 100 werd geëist tegen de 40-j. vliegenierster Ida L. V. van S., die op Eelde een zweefvliegtuig met een motorvliegtuig had voortgetrokken zonder daartoe ge rechtigd te zijn. DAT de laatste Ned. hektjalk (waar bij de helmstok van het roer door een opening in het achterboord draait), „De Vier Gebroeders" (1890) in het Zuider plaats krijgt. DAT de oudste Ned. sigarenfabriek, Spaan en Bertram te Amersfoort, op 5 Mei 90 jaar bestaat. DAT de Radioraad thans aan minister Rutten rapport heeft uitgebracht over het wetsontwerp voor een nieuwe om- roepregeling. DAT 32 Zweedse vliegtuigen met ca detten van de Zweedse luchtvaartschool gisteren op een doorreis naar Frankrijk een tussenlanding maakten op de vlieg basis Twenthe. DAT Fridor electr. naaimachines (van Waldorp in Den Haag) binnenkort ook in Frankrijk zullen worden gefabriceerd. DAT de raad van Bengen (N.-H.) be sloot verzet te blijven voeren tegen over- draoht van de stroomvoorziening aan de provin oie. DAT de Indon. regering aan Gronin ger scheepswerven de bouw heeft op gedragen van twee motorkustvaartuigen van 440 ton en zes patrouilleschepen. DAT de oudheidkundige kring Die benen zo verwondde, dat hij Goude het gemeentebestuur van Gouda overleed, heeft verzocht terug te komen van het DAT een muziekkorps van de Amerik. voorstel om enkele grachten te dempen, luchtstrijdkrachten deze zomer in Kerk- DAT de K L.M. 13 April haar 100ste rade deelneemt aan een internat, mu- DAT de Chr. houtbewerkersbond op 14 April in Utrecht een b. g. alg. verg. houdt ter viering van het 35-j. bestaan. DAT het jaarlijkse congres van het Ned. Inst, voor documentatie en regis tratuur, de documentatiedag. dit jaar op 26 April in de Utrechtse Stadsschouw burg wordt gehouden. DAT men thans in opdracht van de Belgische regering bezig is aan een dia lectatlas voor Friesland, en twee leden van de Fryske Akademy hiervoor in 100 plaatsen phonetische opnamen zullen ma- DAT de Comm. der Koningin in Gro ningen, E. H. Ebels, deze week in Emb- den het contact heeft hernieuwd met Oostfriese autoriteiten. DAT de 40-jarige ongehuwde slager K. Jeeninga te Akkrum zich bij het uit vlucht van A'dam r De buitengewone aandeelhoudersver gadering van Hollandia-Katlenburg heeft DAT op 5, 6 en 7 Juli machtiging verleend lot een obligatie- I een zomerconferentie lening van f 1 millioen. wordt gehouden. Curacao zal uit-1 ziekconcours. DAT de rechercheurs F. Dijkstra er B T. J Fros te Enschede bij een huis zoeking door een woesteling met mes steken ernstig werden gewond. DAT blijkens het Ned. opinie-onder- zoek 73 pet der ondervraagden vóór 16 pet tegen prijsbeheersing bleek te zijn, terwijl 11 pet geen oordeel had. 1 DAT de Caltex Oceanic Ltd bij werf Gusto te Schiedam zowel als bij Leen Smit te Kinderdijk een motortank schip van 3100 ton bestelde. DAT de groep Nederland van d« Internat. Chr. Vredesbeweging op 25 April in Utrecht vergadert. DAT de inschrijving op de bloemen- fietsralley, die op Hemelvaartsdag van en naar Noordwijkerhout wordt gehou den, op 23 April sluit. DAT het jaarlijkse congres van het Ned. Instituut voor Documentatie en Registratuur op 26 April in de Stads schouwburg te Utrecht wordt gehouden. DAT de vice-admiraal J. M. de Booy, Ned. ambassadeur te Bonn, met de Wes- terdam naar de Ver. Staten is vertrokken voor een verlof van twee maanden. DAT de herdenking van de overgave der Duitse troepen aan de Canadese legers op 5 Mei zal worden gehouden op de Canadese mil. begraafplaats op de Holterberg te Holten, in tegenwoordig heid van een aantal ambassadeurs en ge- DAT de Pond van Hengstenhouders heeft aangedrongen op het aanbrengen van een brandmerk in slachtpaarden die uit Duitsland worden ingevoerd, doch die hier als gebruikspaarden aan de man worden gebracht. DAT de Amerikaan Thomas Wilson, expert op het gebied van tariefvraag stukken, Maandagmiddag in Esplanade te Utrecht voor zakenlieden zal spreken over de vooruitzichten van de Aonexik. invoer. Het Palestijnse conflict: Ook Syrië beklaagt zich bij V.N. Ben Goerion wil geen oorlog... a de stap van Israel, heeft ook de an dere betrokken partij, Syrië, verklaard, het conflict in Palestina onmiddelijk voor de Veiligheidsraad te zullen bren gen. In een schrijven van de Syrische delegatie wordt gewezen op de „ernstige ontwikkelingen van de laatste 48 ui De Libanon en Egypte hebben zich het conflict gemengd en zullen Syrië steunen. Ofschoon zich sinds gisteren geen nieuwe incidenten hebben voorgedaan, treft Syrië, aldus Reuter, alle noodzake lijke voorzorgsmaatregelen, om grenzen tegen Israëlische aggressie te beschermen. De Egyptische regering zegt in een verklaring, dat Israëlische aggres sie de vrede in het Midden-Oosten be dreigt. Kolonel De Ridder, wnd chef staf van de V.N. in Palestina, heeft de Israëlische commandant medegedeeld, dat hij het optreden der Israëlische algemene wapenstilstandsovereenkomst troepen een flagrante schending vai acht. Ben Goerion, de Israëlische premier verklaarde la Tel Aviv, dal Israel niet voornemens is een conflict met Syrië te beginnen, maar de moordenaars der zeven Israëlische politieagenten moeten streng worden gestraft. Wederom werd de V.N. beschuldigd, dat de functiona rissen de orde in het gedemilitariseerde gebied niet kunnen handhaven. Joegoslavische ministers (9) ontslagen Negen Joegoslavische ministers zijn onbekende reden ontslagen. De ontslagen betreffen alleen de hoofden van ec mische ministeries en die van openbare nutsbedrijven. Men gelooft, dat dit het gevolg is van een voorgenomen reorgani satie ten behoeve van decentralisatie. Volgens Westelijke waarnemers hebben de wijzigingen vermoedelijk geen poli tieke oorzaak. De reorganisatie heeft ten doel de plaatselijke autoriteiten m zeggenschap te geven op het gebied V nie, de openbare gezondheid het onderwijs. De sleutelministeries, zoals Defensie, Buitenl. Zaken en Binnenl. Zaken, blijven in tact. Voorts is Boris Kidrich een vooraanstaand lid van Tito's politburo en minister-voorzitter van de federale plan-commissie ontheven. Jongen in Den Bosch door dragline gedood Oude man door land aangereden en overleden Bij grondwerkzaamheden voor de Michelinfabrieken in Den Bosch is de 15-jarige G. de R. uit Haaften (Geld.) door het draaiend bovengedeelte van een dragline gegrepen en op slag gedood. De jongen had opdracht de machine te oliën en heeft dit willen doen, terwijl het ap paraat nog niet in rust was. Enkele jaren geleden is een oudere broer van het ilachtoffer eveneens bij een bedrijfson geval om het leven gekomen. Een 74-ja- rige man, die veertien dagen geleden op de Churchill-laan te Amsterdam door jongetje met een autoped werd aangere den, is thans in het ziekenhuis overleden. De grijsaard had een bekkenfractuur op gelopen. Het jongetje is onbekend ge bleven. Minister In 't Veld at met Haagse scholieren Minister In 't Veld, die vorige week Zaterdag verhinderd was het schooibui tenverblijf Zonnewende te Esch (N.-B. te openen, bracht dezer dagen met zijn echtgenote een bezoek aan de stichting. Hij gebruikte de maaltijd met een groep leerlingen van de Haagse Dalton-H.B.S., waarbij ook de directeur van deze school de heer D. Timmers, aanzat, 's Avonds hield de minister een inleiding over Op voeding tot demooratie, waarop gedach- tenwisseling volgde. "T\E moeilijkheden waarvoor ons land -L' thans financieel en economisch staat, worden met de dag duidelijker en ernstiger. De tering zal naar de nering moeten worden gezet. In verband met de gestegen kosten van levensonderhoud was aan een loonsverhoging niet te ont komen, terwijl de regering blijkbaar een verbruiksbeperking van vijf procent voor ogen staat. De op zichzelf genomen zeker gerecht vaardigde loonsverhoging zal in verschil lende bedrijfstakken de moeilijkheden reeds doen toenemen. In land- en tuin bouw is dit in sommige sectoren zeker het geval. Wij staan uiteraard op het standpunt, dat elke groep haar offer zal moeten brengen. Ook de land- en tuinbouw. In dien wy allen proberen de lasten van onszelf op anderen af te schuiven, dan deugt er iets niet. Maar tegen de feitelüke omstandig heden is soms geen verweer. Althans niet voor de individuele ondernemer. Het gaat in vele gevallen om verdeling van de armoede. En dan moet men altyd op passen, ander iydt de .liefde" schade. Vooral voor de kleine ondernemers in land- en tuinbouw met één of twee arbeiders is de situatie nu al erg moei- U)k. In de tuinbouw is in vele streken de toestand van dien aard, dat velen gebruik moeten maken van het over- bruggingscrediet om de nieuwe oogst te kunnen halen. De leveranciers van bedrijfsbenodigdheden aan de tuinbouw moeten in sommige gevallen ook al veel langer op hun geld wachten. t is zy het node door het ge organiseerd bedrijfsleven In de tuin bouw dispensatie aangevraagd van de toekenning van de loonsverhoging. Dat is een treurige zaak. De arbeiders hebben het nodig en een groot deel van tuinders kan het zeer moeiiyk be talen. De sombere berichten over de export kansen voor tuinbouwproducten naar West-Duitsland doen voor de naaste toe komst bovendien het ergste vrezen. Er zyn vele kleinere werkgevers in de tuinbouw, die het niet ruimer heb ben dan een tuinbouwarbeider. Heeft zo'n twee arbeiders die elk 5 pet loons verhoging krijgen, terwyi men aanneemt dat de kosten van levensonderhoud met 10 pet gestegen zün, dan wordt bö hem zelf de verbruiksbeperking twee maal 5 10 pet voor eigen gezin, dat is 20 pet. Nog afgezien van andere uitgaven posten, die regelmatig stygen. Dit is nu een droef, maar juist beeld van de uiterst moeiiyke omstandigheden, waarin sommige bedrijfstakken kernen te verkeren. Verdelen van armoede Is een kwaad ding, Mr. w. rip. Werkgelegenheid veel groter geworden Aantal werklozen minder dan vorig jaar Het aantal werkloze mannen was eind Maart ruim 700 minder dan op 31 Maart 1950. Hieruit blykt, dat de werkgelegen heid in het afgelopen jaar aanzienlyk groter is geworden: de bevolkingsaan was moest worden opgevangen en de on geveer 80.000 gedemobiliseerde militairen, die uit Indonesië terugkeerden, moesten aan de slag. •en ultimo Maart 86.209 werkloze (eind Februari 99.045), te weten 53.085 geheel werklozen (vorig maand 61.617), 32.684 DUW-arbeiders (36.562) en 440 wachtgelders (866). Als het weer minder nat zou zyn ge weest, zou de werkgelegenheid om. in de bouwvakken en de landbouw nog sterker zyn toegenomen. De werkloosheid is nog steeds het hoogst in Drenthe (75 per duizend man nelijke beroepsbeoefenaren) en het laagst in Overijsel (12 per duizend), terwyl het landelyk gemiddelde 28 per duizend be draagt Eerste tomaten aan gevoerd in Kwintsheul De tuinder P. v. d. Knaap te Kwints heul heeft gisteren evenals vorig jaar de eerste tomaten van het seizoen aange voerd. Vorig jaar gebeurde dit op 30 Maart. De opbrengst was toen f 1,20 per stuk en thans slechts f 0,70, Man te Pijnacker door stroom gedood De 55-jarige v. V. is in zyn woning aan de Wilhelminasingel te Pynacker door stroom gedood- De man was bezig de kelder onder zyn woning droog te maken en gebruikte een looplamp, die 'ermoedlijk een defect heeft gehad Toen zyn echtgenote, die een boodschap had gedaan, thuis kwam, vond zy haar levenloos in de kelder liggen. WEERBERICHT Buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking met nu en 5r\y dan buien, waarvan sommige f3 f met hagel of onweer. Matige Btf* tot krachtige, tydebjk wel- licht harde wind, hoofdzake lijk tussen Zuid en West. Iets kouder, vooral in de nacht. (Opge maakt te 10 uur). zon en maan Zondag: zon 60219-24; maan 6-18— 22-21 uur- Maandag: zon 5-59—19-26; maan 6.35—23.37 uur. 14 April E.K. xtra goedkoop BLOEMBOLLEN PAKKET üssr* i rrrjrr 60 dubbel# anemonen. j l-0 ,W1II Volledig* pUnUeawljting 6 koninklijke lelies. 4 rijkbloelende dahlia'» en 15 rijkbloelende vaste planten 1 Aironikatk voor ksmoreuhwur 3Cu,.k.ry BAKKER-VAN DIJlC HILLEGOM 36 TELEF. 3396

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1