Jlicmuc jTciitsriie üloumiil EEN TON in een week n onze enige rimboe loopt Ambon met de ziel onder de armen De hunnebedden bieden deze mensen maar weinig compensatie" Israël bombardeert succesvol vijandelijke versterkingen Wist U Echtpaar Rosenberg ter dood veroordeeld VRIJDAG G APRIL 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 8192 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JZ-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$tantvasticfj is shtbleoeti mgn hert in legljenspoet" Staatloos - lusteloos - geldloos into (Van onze redacteur) et drama der Nederlandse overbevolking wordt op het ogenblik met repen van schuim geschreven op de zeeën der wereld. Het is een ver- ard verhaal. Er loopt een schuimstreep van Noord naar Zuid. Daar jngs trokken tot 1 Januari 1951 naar Australië: 12000 Nederlanders. Parallel daarmee loopt een schuimstreep van Zuid naar Noord. Het is it spoor der schepen, die in dit jaar 13.000 Ambonnezen van Java naar sderland zullen brengen. De 12000 vertrekkenden waren belastingbe llers, kapitaalbezitters, werkkrachten. De 13000 komenden zijn mensen, die van dat alles niets hebben. Zij ibben hun wil: in alle opzichten de gelijken van de Nederlanders te orden. Zo zijn beide categorieën een verliespost voor de Nederlandse aat. En een bewijs, dat fouten in het politieke en maatschappelijke ven gemaakt, duur betaald worden! Ja duur. vier rijst- en drie aardappelmaaltijden Want voor die dertienduizend zijn meer per week. Er wordt ziekenhuisruimte ge maakt. Er komen kampscholen. Er zal voor omscholing gezorgd worden om var deze soldaten burgers te maken. Ei wordt bovendien gespeurd naar werkge- die dertienduizend zijn meer d veertig kampen nodig, overal in het nd. Er komen er in Zeeuws-Vlaanderen in Limburg, in Foxhol en Wierden, Havelte en Nijverdal. Er komen ziekenhuizen voor hen. Woerdens kraamcentrum voor gerepa- legenheid doen, dan wat spor- Bagage-onderzoek in Schattenberg. Soldaat Putirulan had geen wapens in gepakt en zijn zoon was géén verstekeling. Dat wil overigens niet zeggen, dat er geen wapens of verstekelingen zijn. Maar dan komen zij er ook eerlijk voor uit....l" eerden wordt voor de Ambonnezen in- ten én: praten over wat hun overkwam, richt. Dat is hun probleem: wat hen, In de kampen zullen scholen komen, kant der Nederlandse Regering, de kinderen om er te leren en de ouderen om zich door omscholing n vak te bekwamen. De jongens in Vught willen allen mo- 'kennis op doen. Monteur worden. In Schattenberg zijn er, die het vak de Ambonnese vaderen: boeren of n willen gaan beoefenen. Daarnaast heeft Ambon vanouds nog exportartikelen gehad: het leverde ntoormensen en dominee's. Zij weten li wat ze willen de Ambonnezen. Als dat ook eens wisten! De vlag gehesen sergeant-majoor P. Aijal van het wa- n der genie van het voormalig K.N.I.L. eft Zondagochtend, 1 April ,j.l. in aan- zigheid van de burgemeester van ight, de Commissaris van Politie, de van het woonoord Lunetten, waar de eerste van de 800 gezinnen uit nbon, die er zullen komen hun intrek i, twee vlaggen gehesen. Eerst de Nederlandse driekleur. Niet, idat die vlag voor hen was wat zij ld moeten zijn, maar omdat zij voor driekleur waren wat zij moesten zijn. n mens raakt gehecht aan een taak. Daarnaast heeft hij de vlag van de publiek der Zuid-Molukken op drie rakken mogen zetten. Hij heeft tegen jongens, die hem tot kamp-oudste en orzitter van de kampraad kozen, ge- Denk eraan, het is een niet erkende ig. Maar zij drukt uit, waarom wij hier n. Wij wensen niet op het gebied van R.I. te leven. Ons vaderland is Am- n. Daar wensen wij, als vrije burgers en te gaan. Zolang dat niet kan, leven j, als eens de kinderen Israels, in bal- igschap in de woestijn. Maar de vlag ons symbool van het land van belofte." Ze hebben daarop hun eerste kerk- :nst gehouden, waarin de pandita, die it hen meekwam uit Ambon, voorging, ets dergelijks gebeurde in het woon- rd Schattenberg bij Westerbork. Daar erd geen vlag gehesen, maar men koos uit Ambonnezen, die van Makassar ramen, een kerkeraad van drie perso- die direct de organisatie van het estelijk leven ter hand nam. Zo zijn de nbonnezen. Goede verzorging ïun probleem is niet, dat zij hier in derland niet goed ontvangen zouden n. Ze zfjn heel tevreden. De D.U.W. rzorgt de kampen en de beheerders '"in hun uiterste best het de gasten naar zin te maken. Er zijn koks in dienst, iets weten van de Indische keuken ant er wordt centraal gekookt) er zijn naar de door hen gewenste landstreek. Dit werd op 30 Augustus 1950 herhaald, bij monde van generaal Mo jet, die, mens de Nederlandse Regering het recht der Ambonnezen om naar de, door hen gewenste landstreek of land van her komst te worden teruggevoerd, bevestig de. In strijd daarmee werd hen op 17 Februari 1951 aangezegd, dat zij op de plaats, waar zij zich bevonden zouden mogen afvloeien, naar de Zuid-Molukken afgevoerd konden worden; dan wel t ij d e 1 ij k naar Nederland overgebracht zouden kunnen worden. Zij kozen het laatste niet, maar moesten die enige mo gelijkheid wel nemen, omdat zij anders het bevel gekregen zouden hebben, Nederland te gaan. Was het nu de bedoeling geweest, hen i Nederland te demobiliseren, dan zou niet gezegd zijn, dat zij „tijdelijk" naar Nederland zouden gaan als militairen. Wie gedemobiliseerd is, is geen militair en een tijdelijke maatregel voor de als soldaat, getroffen, heeft dan geen effect meer. De soldaten redeneren, dat zij hun status als Nederlands soldaat houden, totdat zij hun uiteindelijke be stemming hebben bereikt. En dus wai hun eerste taak, na aankomst en gekregen ontslag, een procedure tegen deze beslis- de Nederlandse Regering be ginnen voor het militaire ambtenaren gerecht. Zonder middelen van bestaan Een ander gevolg van het ontslag is, dat de Ambonnese soldaten als burgers, zonder middelen van bestaan zijn. Sinds Februari ontvingen zij geen sala- s meer. De vrijgezellen, die allen in hel kamp De Fledders tussen Norg en Veen- huizen zitten, zijn volkomen geldloos. Je moet zo om en bij de twintig zijn om te weten wat dat betekent. Geen stukje chocolade en geen pakje sigaretten te kunnen kopen. Dat ze er in de enige rimboe, die Nederland nog rijk is, geen behoefte aan hebben, klopt ook al niet. Want ze lopen van tijd tot tijd naar As- i. En de gepensionneerde overste, die De Fledders naar hen kwam kijken voelde de dreigende nood heel goed toen hij zei: „Een mens is geen aardappel 1 de hunnebedden zullen deze kerels aar weinig compensatie bieden." Ze hebben recht op pensioen, jazeker. Maar wie moet hen dat uitbetalen? Volgens de Nederlandse Regering: de Re publiek Indonesia. Maar die heeft be paald, dat pensioenen en wachtgelden personen van Indonesische- dere Aziatische nationaliteit voortaan slechts worden uitbetaald in Indonesië Indonesische valuta. Zodat de, uit tij delijk Koninklijke Landmacht dienstver band ontslagen militairen, geheel op ar menzorg van overheidswege of van par ticuliere zijde zijn aangewezen, dan wel door arbeid in hun onderhoud zullen moeten voorzien. Dat laatste is het minst erge. De Ambonnezen snakken naar werk. Maar dat eerste: die ondersteuning: die bergt de mogelijkheid voor algehele »ezegd wil zijn, dat De waarheid over Ambon In een aantal artikelen, gewijd aan de Amonnezen in Nederland, zullen m(j aandacht besteden aan de pro blemen, die rondom deze militairen gerezen zijn. Bovendien is het ons mogelijk ooggetuigeverhalen te publi ceren over recente gebeurtenissen op i om Ambon. In dit artikel wordt de zoveelste teleurstelling beschreven, die de mili tairen bij aankomst in Nederland moesten ondervinden. In het volgend artikel: Wat hun overkwam, die tóch naar Ambon gin gen. i dag, c dienst zij w; komen is. Men kan natuurlijk een poging doen zich van dit hele probleem af te maken, door te zeggen: het zijn door hun leiders misleide mensen, die zich nu weigeren te schikken in het onvermijdelijke. Maar majoor Aijal, of zijn collega Sap- tenno uit Schattenberg, zal U dan wel anders inlichten. Gelden beloften, hen gedaan niet? Wie heeft het recht hen eerst te onderscheiden met bronzen krui- oor betoonde dapperheid en dan aan te kondigen: het spijt ons, maar onze zaken zijn afgelopen, zie dat je het redt? Zoals men weet, heeft de Nederlandse rechter een poging daartoe verijdeld. Daarom komen de Ambonnezen nu maar Maar wie mocht menen, dat daarmee :n eind kwam aan het niet nakomen van gegeven woorden, vergist zich. De aankomst in Nederland was alweer •n teleurstelling. Niet vanwege de ont vangst. Maar wél om het ontslagbriefje, dat alle militairen in Amersfoort ontvin- en waarbij hen bekend gemaakt werd, dat hun dienstverband met de Kon. Landmacht ten einde was. Statenloos Daar stonden ze in Nederland. Burgers geworden en, naar eigen inzicht: staten loos. Want zolang zy militair waren, had den ze de Nederlandse nationaliteit. Toen zy burger werden vervielen ze in de In donesische nationaliteit. En aangezien ze geen enkele andere staat burger wil len zijn, dan van die der Zuid-Molukken met Ambon als centrum, hing hun tionaliteit in de lucht en daarmee hun toekomst. Men moet meegemaakt hebben, wat deze Ambonnese militairen meemaakten aan opeenvolgende woordbreuken, om te kunnen gevoelen wat dit voor hen be tekent. Reeds vóór December 1949 is hen be loofd, dat zij zouden mogen afvloeien Nederland de Ambonnezen bij vernieu wing een schrikkelijke kool stoofde. Eerst gebruikt om tegen de republiek te vechten in Nederlandse dienst. Toen: belet voor eigen vaderland te vechten in eigen dienst. aan de kant gezet en tot de bedel staf gebracht. t is, dat de mensen van de D.U.W. ran de Afd. Maatschappelijke Zorg het departement van Binnenlandse Zaken het in de kampen zo goed doen ten minste iets van de eer redden, ir anders: ik geeft het U te doen, als Nederlander deze Ambonnezen onder ogen te komen! Bloedig treilen in Palestina Nadat Syrische troepen in gedemilitariseerde zone het vuur geopend hadden IN HET VROEGERE GEBIED van Palestina werd na een periode van rust de strijd plotseling hervat. Het kwam tot een bloedig treffen tus sen Syrische troepen en Israëlische politiemannen in de buurt van het meer van Galilea. Hierbij werden zeven Joodse politieagenten gedood en drie ernstig gewond. Daarop hebben vliegtuigen van de Israëlische lucht macht in de gedemilitariseerde zone bombardementen uitgevoerd op Sy rische versterkingen. Zulks als een „vergeldingsactie" en het gevolg van een schending der wapenstilstandsovereenkomst door Syrië. Onmiddellijk werden de diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Amerika op de hoogte gesteld. Israël heeft een klacht ingediend bij de Veiligheidsraad. Ter objectieve beoordeling van de gang van zaken dlene, :dat er behalve een Is raëlische ook een Syrische lezing is van dat hoogst ernstige Incident. Zo beweert een woordvoerder van Syrië, dat een Israëlisch detachement soldaten, in weer wil van een waarschuwing der interna tionale politie, zo maar in het Hamma- district was doorgedrongen en van dit detachement, hetwelk het vuur opende op Syrische grensposten, zeven man werden gedood en één gevangen geno- n. Deze Syrische woordvoerder legde de nadruk op, dat deze botsing juist plaats vond, nu een Syrische delegatie vredelievende besprekingen voerde met Israël, om een accoord te treffen voor de herhaalde schendingen der wapen stilstands-overeenkomst. Hiertegenover staat, dat Israël beweert, dat juist Syrië voortdurend de bepalin gen van het wapenstilstands-accord heeft geschonden. Het stelt vast, dat hun pas sieve houding" de Syriërs blijkbaar heeft aangemoedigd. Vandaar, dat Israël de Veiligheidsraad verzocht heeft, het ge schil met Syrië als een „dringende kwes tie" te behandelen. Een woordvoerder van de Nederlandse delegatie, aldus Reuter, verklaarde, dat de huidige voorzitter van de Veiligheids raad de Nederlander Von Balluseck, met andere delegaties zal overleggen, alvo rens een datum te bepalen. Er bestaat niet veel kans, dat het geschil door de wapenstilstands-commissie ter plaatse kan worden bijgelegd. Inmiddels is, vol gens Ass. Press, de stafchef van het Is raëlische leger in Jeruzalem aangeko men, om deel te nemen aan een spoed zitting van het kabinet. Uit verschillende berichten blijkt, dat de twee auto's met Israëlische politie mannen in de gedemilitariseerde zone werden aangehouden door Syrische troe pen, die zich langs de weg van Tiberias naar El Hamma hadden ingegraven. Het vuurgevecht ontstond, toen de politie- weigerden, op bevel van de Sy- ar Tiberias terug te keren. Toen Prol. Einstein op de rode lijst een rapport van de commissie in zake anti-Amerikaanse activiteit wordt onthuld, dat honderden vooraanstaande Amerikanen lid zijn van diverse commu nistische „vredesorganisaties". Onder hen bevindt zich o.a. prof. Albert Einstein, later waarnemers van de V.N., vergezeld van Israëlische leden der wapenstil stands-commissie met de Syriërs contact zochten, werden ook zij beschoten en gedwongen om terug te gaan. In de protestnota aan de Veiligheids raad wordt gewezen op een reeks van zeven ernstige incidenten sinds 15 Maart j.l. Naar aanleiding van het bombarde ment op de Syrische stellingen door de Israëlische luchtmacht, verklaarde een Israëlisch woordvoerder, dat de aanval „succesvol" was geweest. Jonge kerels, kersvers uit de Oost, die met zichzelf geen raad weten in dit grauwe klimaat, lopen van Norg naar Assen. Koningin spreekt tot de gemeente-bestuurders Eeuwfeest gemeentewet wordt in Utrecht gevierd Het eeuwfeest van de Gemeentewet zal door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten worden gevierd in een congres, dat op 6 en 7 Jund a.s. in Tivoli te Utrecht zal worden gehouden. De Ko ningin is voornemens in de middag van 7 Juni de afgevaardigden van de ver eniging officieel toe te spreken. Nationale Spaarraad mag blijven (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag het symbolische amendement Ritmeester, gericht tegen het voortbestaan van de Nationale Spaarraad, verworpen met 41 tegen 35 stemmen. Vóór stemden A.R., C.H., V.V.D., S.G.P. en Communisten. De begroting van Financiën werd daarop ;.h.s. aangenomen (Communisten tegen). Geleidelijke ophefiing bouwstop tegen 1 Juni Minister In 't Veld verklaarde vandaag te streven naar geleidelijke opheffing de bouwstop tegen 1 Juni. Het ligt in zijn bedoeling in het najaar en 1952 tot gemiddeld aantal van 40.000 wonin- in uitvoering te komen. Op 't ogen blik zyn 53.000 woningen in uitvoering. Zoals de minister reeds eerder verklaar de, zal de opheffing van de bouwstop geleidelijk mogelijk geschieden. ./•A"AA DAT het Tweede-Kamerlid Ruygers (PvdA) minister Stikker schriftelijk heeft vezocht een volledig overzicht te geven van de reorganisatie van de Ned. consulaire dienst in Duitsland. DAT de toestand van Jhr van Vreden- burch, de Ned. administrateur van de internationale zone van Tanger, voor bet eerst sinds zijn val op 29 Maart uit gesproken verbeterd is. DAT het Internationaal Gerechtshof in Den Haag Dinsdag begint met het horen van mondelinge verklaringen het verzoek der V.N. om advies voorkoming en bestraffing van genocide (uitmoording van een volk). DAT het nationaal instituut Steun Wettig Gezag thans een blad uitgeeft, waarvoor nog een naam wordt gezocht en in het eerste nummer o.a. een artikel van Prins Bernhard is opgenomen. DAT het R'damse gemeenteraadslid A. v. Kranenburg (PvdA) wegens ziekte van wethouder J. Meertens is benoemd tot tijdelijk wethouder. DAT in de ontslagprocedure van Bob Wallagh tegen de A.V.R.O. volgens een in- tarlocutair vonnis van de A'damse recht bank beide partijen zich op 18 April voor de rechtercommissaris moeten vervoegen. DAT thans 91 schepen zijn geadopteerd door lagere scholen, 41 door Mulo-scho len, 42 door middelbare scholen, 12 door vakscholen en 14 door jeugdgroepen bui ten schoolverband. DAT in ons land een handtekeningen actie voor een federale wereldregering wordt gevoerd en de 500 artsen, die on langs een desbetreffend appèl onderte kenden, in hun wachtkamer intekenlijsten hebben neergelegd. DAT de oud-inspecteur van de land bouw, ir C. G. P. Stevens, die in 1930 werd belast met de leiding van de werk verschaffing, op 59-j. leeftijd in Goes is overleden. DAT het aantal geregistreerde radio toestellen in ons land in Maart is geste gen van 1.512.000 tot bijna 1.528.000 en het aantal aansluitingen op de radio- distributie in Februari is gedaald van 484.000 tot 482.000. DAT van het op 27 Maart in het IJssel- meer gezonken beurtschip Boornstroom thans het wrak iö gelicht. DAT op de markt in Barneveld giste ren 1,7 millioen (vorige week 1,8 mil- lioen) eieren werden aangevoerd, die fll tot f 11,75 (vorige week f 11,25 tot f12,50) per honderd stuks opbrachten. DAT vijfhonderd huisvrouwen, leden van de vrouwengroepen iut het N.V.V. en de R.-K. Vrouwenbeweging in Avi fauna van de ondervakgroep consumptie- ijsbereiding vernamen, wat al zo met ijs te bereiken is. DAT Zuid-Beveland gisteren wegens een storing in het scha keistation te Goes voor het eerst stroom uit Noord-Brabant heeft ontvangen. DAT van 9 tot 18 Augustus in Goes weer een nijverheids- en handelstentoon stelling (Nijtengo) wordt gehouden. DAT staatssecretaris mr dr A. A. van Rhijn gisteren voor de commerciële club in Groningen gesproken heeft over de huidige economische moeilijkheden. DAT de onlangs gearresteerde afde lingschef W. B. van de N-V. Hollandse Signaal te Hengelo f8000 blijkt te heb ben verduisterd. DAT men op de Keukenhof te Lisse een rondlijdingsdienst heeft ingesteld met gidsen, die Duits, Frans, Engels en Zweeds spreken. Een goed advies De jongste verklaring van de werkgeversorganisatie! wij in ons nummer van vandaag melding maken, verdient al evenzeer sympathie, als de verklaring waartoe zij nog zo kort geleden kwamen. Toen uitten de werk geverstoonden hun offerbereidheid, thans maken zij die offerbereidheid op een be langrijk punt concreet. Zij geven name lijk het dringende advies de laatste loon- ronde als het enigszins kan niet door te berekenen in het prijspeil. Zeker, het is wel duidelijk dat in dit advies naast het belang van de gemeen schap ook het eigenbelang een woordje meespreekt. Waarom zouden de onder nemers dat ook niet mogen doen uitko men? De werkgeversbonden moeten het jongste advies ook zo sterk mogelijk op het hart van al hun leden binden. Welnu, daarom is het waarlijk niet toe vallig dat in deze verklaring ook enkele behartigenswaardige opmerkingen wor den gemaakt over de nadelen van gede tailleerde prijsbeheersing en distributie. Wat de vier verbonden in hun verkla ring hierover zeggen, is te beschouwen als een waarschuwing aan de regering (ten overvloede blijkbaar na het debat in de Tweede Kamer) en ook als een waarschuwing aan de ondernemers zelf. Er spreekt uit deze verklaring een sterke voorkeur om prijsstijging tegen te gaan. Trouwens, is hier en daar niet reeds een daling van de grondstoffenprijzen te noteren? Dat zijn wereldpryzen en Ne derland kan er weinig of niets aan doen. Het kan die daling met het overgrote deel der mensheid wel met vreugde begroeten. Die dalingen zijn nog wolkjes als eens mans hand. Maar ze kunnen voor sommige werkgevers een stimulans bete kenen om met dit advies van hun verbon den (ondernemers zijn ook mensen) zo mogelijk nog meer ernst te maken dan Half millioen Gisteravond kon dan voor de mi- crofoon van de NCRV worden medegedeeld, dat het half millioen voor de kankerbestrijding was bereikt, ja het is wel een sterk dynamisch en „pro gressief' geval de half millioen was alweer overschreden. En wanneer het Nederlandse volk zichzelf niet vasthoudt, is het straks al een stuk over het half mil lioen heen. Waarom trouwens zou het zichzelf vasthouden? Want we weten nauwelijks wat we In geheel deze Haak-In-Actie het meest moeten beklemtonen: het doel dat wordt nagestreefd of de verheugende sa menwerking en solidariteit, welke uit het welslagen van deze actie blijken. Het half millioen werd overschreden op de „avond van de kwekers" (Een goede gedaohte om de verschillende be roepen eens voor het voetlicht te bren gen, we rekenen nog een beetje op de professoren, gaarne bewonderende lieden als we nu eenmaal zijn). Nu zulk een wonderboom als de Haak-In-Actie heb ben de kwekers zelfs in hun best verzorg de kassen niet kunnen kweken. Maar ze hebben er wel aan mee kunnen doen, het is ook hun boom geworden, zoals het een boom is geworden van al die an dere beroepen, ja (waarom 't in beschei denheid te verzwijgen) ook een beetje de journalisten. Volgende week zijn de kappers aan de beurt Voor hen heeft het Nederlandse volk een bijzonder zwak. Zij zijn de enigen door wie we ons zon der morren bij de neus laten nemen. Zij zijn ook (met de chirurgen) de enigen bij wie we eigen „producten" achterlaten en er dan nog voor betalen ook. Maar op kappers maken we niet graag grapjes, wantdie hebben zo gauw een baard. Echter, inhaken zullen de kappers blij ken te kunnen als de besten. Wegens atoomspionnage Terwille van het geld leverden zij Amerikaanse atoomgeheimen uit aan Rusland HET AMERIKAANSE ECHTPAAR Ethel en Julius Rosenberg, resp. 35 en 32 jaar oud, is door de federale rechtbank te New York gisteren ter dood veroordeeld, terwijl een derde beklaagde, Morton Sobell tot 30 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens het uitleveren van atoom geheimen aan Rusland. De wijze waarop de Rosenbergs worden terecht gesteld, werd niet meegedeeld. Het vonnis zal begin Mei „volgens de wet" worden voltrokken. Bij het aanhoren ervan gaven noch Ethel noch Julius enig teken van ontroering. de Rosenbergs een „smerig zaakje" Terwijl de rechter sprak, stond Rosen berg met de handen over elkaar op zijn hakken en tenen te wippen. Zijn vi stond naast hem, de armen slap neerhan gend langs de zijden. Toen de rechter, Irving Kaufman, haar echter een vol slagen medeplichtige van haar man, die electrisch ingenieur is, noemde, greep zij de leuning van een stoel, die zij vast hield tot zij het vonnis hoorde uitspre ken. Julius maakte een flauwe hoofdbe weging naar zijn vrouw om hem te vol gen, waarna beiden de rechtszaal ver lietenVoor het eerst in de Ameri kaanse geschiedenis waren twee burgers wegens spionnage ter dood veroordeeld. Vóór de uitspraak hield de rechter een lange rede, waarin hij de handelwijze Noodregeling kinderbijslag kleine zelfstandigen (Van De Tweede Kamer heeft vanmiddag de noodregeling kinderbijslag kleine zelf standigen aangenomen met 60 stemmen voor (K.VP., P.v.d.A„ C.H., S.G.P. en de heer Weiter) en 19 tegen (A.R. en V.VJ5.) De inwerkingtreding werd bepaald op de eerste dag van het kalenderkwartaal, volgende op de datum van afkondiging der wet. Voor het verslag van de gisteren ge houden debatten verwijzen wy naar Posttarieven hoger? Bij de P.T.T. is de mogelijkheid, om de posttarieven te verhogen, in studie ge nomen. noemde, waarbij de beklaagden, wille van het geld, hun eigen land had den verraden. Zij waren ervoor verant woordelijk, dat de communisten de oor log in Korea konden beginnen, doordat deze in staat gesteld waren de atoom bom jaren eerder te vervaardigen dan mogelijk was. De rechter vond hun ge drag op moord met voorbedachten rade lijken. Het uitleveren van atoomgehei men werd hun mogelijk gemaakt, door dat zij inlichtingen verkregen van een broer van mevr. Rosenberg, de reeds eerder in arrest gestelde David Green- glass. Deze was werkzaam in Los Alamos. Vandaag zou het vonnis tegen hem bekend gemaakt worden. Het echt paar Rosenberg zal in hoger beroep gaan, evenals Sobell, die, zoals gemeld, 30 jaar kreeg. De vijfde aangeklaagde was de vroegere Russische vice-consul in New York, Anatoli Yakovlev, die naar Rus land is gevlucht. WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking met aanvan kelijk op vele plaatsen enige regen of motregen en later enkele plaatselijke buien. Matige tot vrij krachtige uid-Westelijke wind. Van nacht zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Op gemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zaterdag: zon 6.04—19.22; maan 0.05— 21.04 uur. 14 April E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1