flieuutc jTeiteclp ÖTouranl c Mits de Regering met cijfers komt President en al zijn twintig ministers ontvingen Prins Bernhard „Vergeet U niet, dat ik de echtgenote ben' van de leider der Peronisten" Ons volk bedreigd door economische ramp Wist U „Ik bevind mij op Korea zonder een bepaald doel" iJ 195M DONDERDAG 3 APRIL 193! BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 8191 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastich l« gbeblmo mgn Bert fa legfjenspoet" Gesprek met mevrouw Peron resident Perón stelt buitengewoon veel belang in goede samenwerking met Nederland. Bij alle punten die ik vanmorgen aanroerde, liet de president onmiddellijk de betreffende minister komen om de zaak diep gaand te bespreken. Dit verklaarde gisteren Prins Bernhard na zijn bezoek aan de president van Argentinië in het regeringshuis te Buenos Aires. De bespreking duurde een half uur langer dan in het programma was voorzien. Alle twintig ministers waren bij de ontvangst aanwezig. Volgens Prins Bernhard was de pre sident zeer gesteld op de komst van Ne derlandse scheepsbouwtechnici. „Nog be langrijker echter was de opmerking van de president, dat Argentinië graag de levering ziet van grote Nederlandse tankschepen", zei de Prins. Verder had Perón hem verteld, dat hij -grote prijs Rijdt in Fordje van 1928 Nizam verkoopt z'n juwelen ter waarde van 75 millioen De juwelen van de Nizam van Hyde rabad, die een fabelachtige som gelds vertegenwoordigen, zullen binnenkort door de regering van India worden ver kocht De juwelen bevinden zich in Bombay, in de schatkamers van de reservebank De opbrengst die geraamd wordt op 75 millioen gulden zal worden geinvesïeerd in Indische staatspapieren en worden aangewend voor het welzijn le staat Hyderabad, zoon van de Nizam, de prins van Berar. heeft eens beweerd, dat zijn va der voldoende parels bezat om de Lóri- dense Bondstreet mee te plaveien De Nizam zelf leidt een eenvoudig bestaan en rijdt nog steeds in een Ford Hij gebruikt echter een smaragd ter grootte van een kippenei als presse- De juwelen, die de Nizam by officiële gebeurtenissen draagt, bÖfven gespaard, aldus Ass Press. Jaarbeursgasten op het Paleis Soestdijk Vanmiddag om 5 uur zou de Koningin ten paleize Soestdijk de voorzitters ont vangen van de nationale werkgeversor ganisaties uit West-Europa en een aantal vooraanstaande vertegenwoordigers het Amerikaanse bedrijfsleven. Zij bren gen op uitnodiging van de raad van heer van de Utrechtse jaarbeurs een N. L.C. als eerste op intern, erelijst Dierenbescherming Het was de redactie van de Nieuwe Leidsche Courant een buitengewone eer, het volgende schrijven te mogen ontvangen: Hooggeachte Redactie, Het is mij een hijzonder groot genoe gen U namens de Wereldfederatie tot bescherming van Dieren mede te kun nen delen, dat Uw blad als eerste is geplaatst op de onlangs, ingestelde elijs Dagbladen van onze Federatie. Een en ander voor Uw bijzondere verdiensten op het gebied der voorlichting inzake Dierenbescherming. Uw blad heeft metterdaad bewezen te beseffen, dat de liefde van Christus zich uitstrekt over alle schepselen, dus ook zij het natuurlijk na de mens over de dieren en dat dieren bescherming wil zeggen, barml artig- heid betrachten. Met de meeste hoogachting, w.g. dr mr W. Hugenholtz, President Wereldfederatie Dierenbescherming. stelde op snelle aflevering Werkspoor bestelde spoorwagens waarde van 200 millioen gulden. In het algemeen drong de Argentijnse president aan op nog grotere samenwerking met Nederland op elk gebied. Perón zei Prins Bernhard, dat hij hem gaarne het nieuwe straalvliegtuig „Pui- qui 2" (pulqui pijl) zou laten zie hem in het vliegtuig laten vliegen, dat de Pulqui nog niet voldoende wikkeld was. Perón vertelde dat het vliegtuig een snelheid haalt 1000 km per uur. Het gesprek werd ge heel in -het Spaans gevoerd. Stormachtig toegejuicht De Argentijnse president heeft gis teren de eerste Koninklijke gast die tijdens zijn regering het land bezoekt, een ontvangst ten deel doen vallen die de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. In rijtuigen reden de Prins en zijn gevolg van het hotel Alvaer naar het regeringshuis. Langs de wegen stonden de Argentijnen reeds vroeg in de ochtend ryen dik. De Prins werd stormachtig toege juicht. Na zijn gesprek met de preside legde Prins Bernhard in de kathedraal Metropolitan© een krans op het graf van generaal San Martin, -die omstreeks Brazilië bestelt Ned. naaimachines Driehonderd auto's meer op 2e jaarbeursdag Tijdens de tweede dag van de jaar beurs werden gisteren in Utrecht 4256 auto's geparkeerd. Op de eerste dag be droeg dit aantal, zoals wé-reeds meld den, 3 960 tegen 3 612 op de voorjaars- beurs in het afgelopen jaar. Verschil lende standhouders hebben al goede za ken gedaan. Een tapijtenfirma heeft in twee dagen voor f 150000 orders ge boekt en een zaak in huishoudelijke ar tikelen maakte een omzet van eenzelfde bedrag. Voor electri^che naaimachines heeft Brazilië een bestelling van enige tienduizenden guldens gedaan. In het paviljoen van W.-Duitsland was de belang stelling bevredigend. De bezoeken droe gen grotendeels'een'informatief karakter. Men verwacht echter belangrijke orders- Vandaag brachten directies van de ternationale jaarbeurzen tfc Frankfort. Hannover en Keulen een bezoek de Utrechtse jaarbeurs. De bollenvelden Narcissen en hyacinthen bloeien tegelijk De crocussén zijn thans voor een deel uitgebloeid. Enkele narcissenvelden jan in volle pracht, en op andere plaat- n beginnen deze bloemen te kleuren, enals de tulipa's. De hyacinten ken hun koppen boven de grond ei het door de duinen beschutte Noordwijk beginnen ze zelfs al te kleuren. Als het warmer wordt, zullen de narcissei hyacinten tegelijk gaan bloeien, het geen niet vaak voorkomt. In de Keuken hof is de kas thans op zijn mooist. Montgomery vertrok van Valkenburg Veldmaarschalk Montgomery is van morgen om half tien weer van het vlieg veld Valkenburg vertrokken, met be stemming Kopenhagen. Veldmaarschalk Montgomery en de Britse ambassadeur, Sir Philip Nichols, bezochten gisteren in Rotterdam de jaar lijkse bijeenkomst van de Missions co Seamen, de Engelse Chr. zeemansorga- nisatie. Aardappelmeel nu ook in tabletten De aardappelmeelfabriek Westerwol- de te Veelerveen (Gr is er, na veel on derzoekingen, in geslaagd een nieuwe verwerkingswijze toe te passen in de productie van aardappelmeel. Tot voói kort was het alleen mogelijk aardappel meel los te leveren, in balen, om later in kleine zakjes te worden verpakt- Thans worden aardappelmeeltabletten in de handel gebracht. Stuiven by tran sport en in de huishouding is uitgeslo ten. Op deze vinding is octrooi aange- Ook ambtenaren krijgen de vijf procent De jongste loonsverhoging van procent zal ook aan het overheidsper soneel worden toegekend. Dit gebeurt zodra de uitwerking van de technische regelingen gereed is gekomen. In elk ge val krijgt de verhoging, waartoe Maan dag in de ministerraad is besloten, terug werkende kracht tot 19 Maart. Voor pensioenen van het overheidspersoneel zal zo spoedig mogelijk een wetsontwerp worden ingediend. Aldus een verkla ring, die minister-president dr Drees gistermiddag in de Tweeda Kamer heeft 'afgelegd. 1800 de leiding had in de vrijheidsstrijd tegen de Spanjaarden. De particuliere secretaris van de Prins, dr De Graaff, had gisteren een onder houd met de minister van Volksgezond heid, Ramon Cobillo, die vier jaar arts geweest in het Wihelmina-gasthuis te Amsterdam. Majoor-vlieger Sonderman een. gesprek met de Argentijnse mi nister van Luchtvaart. De minister ver zocht zo spoedig mogelijk gegevens over de Fok-ker S 14 te mogen ontvangen, op dat de mogelijkheden van dit toestel in Argentinië kunnen worden bestudeerd. Bezoek aan Eva Perón Mevrouw Eva Perón ontving gister middag de Prins in haar werkkamer in het ministerie van Openbare Werken. In ditzelfde vertrek in Spaanse stijl, met gaanderijen, waarin rozen cn orchideeën overvloedig prijkten, pleegt mevrouw Perón de arbeiders te ontvangen, die met hun problemen bU haar komen. Halverwege de dertig meter lange zaal werd de Prins tegemoet getreden door mevrouw Perón, omringd door enkele ministers. Zij was gekleed in een goud kleurig satijnen toilet. Onder een met gouden pailletten gestikt kapje droeg zij het blonde haar naar achteren gekamd. In de diamanten oorknoppen waren evenals ln de clips aan haar japon saf fieren ingezet. Aan haar handen prijkte in grote briljanten ring. Na de begroeting namen mevr. Perón 1 de Prins plaats op een sofa, waar achter de levensgrote portretten van c!e president en zijn echtgenote. Mevrouw Perón bracht het gesprek dadelijk op haar sociale werkzaamheden. Het geld van de sociale stichting Fun- dacion Social is geheel door de arbei ders bijeen gebracht, vertelde zij. „Hebt U wel eens gehoord van decamisados?" hemdelozen, revolutionnairen). Zonder een antwoord af te wachten, ging mevr. Perón voort: „Vergeet U niet, dat ik de echtgenote ben van Perón, de leider der Peronisten. Perón is een groot leider, maar heeft ook een groot volk getrof fen Zij vertelde van allerlei sociale maat regelen die onder de regering van haar zijn getroffen. Op de minister van Arbeid wijzend zei mevrouw Perón: „Onze minister van Arbeid. Hij is 36 jaar arbeider geweest, hij weet hoe het moet." Het onderhoud, dat d.oor het gehele gevolg van de Prins werd bijgewoond, duurde ruim een uur. Er werd druk ge filmd en gefotografeerd door een groot intal cameramannen en fotografen. Toen de Prins met zijn gevolg het ministerie verliét, stonden evenals by zijn aankomst de vrouwelijke leden vap de Peronistische partij in blauwe uni form bij wijze van erewaeht in rijen op gesteld langs de uitgang. Daarna maakte de Prins een tocht in m open auto door de straflfiK van Bue- 3S Aires naar zijn hotel. Op de bovenste foto ziet men de vroegere S.S.-generaal Erich von dem Bach-Czelewski, die verklaard heeft, in 1946 aan maarschalk Goring in de gevangenis van Neurenberg het vergif te hebben gegeven, waar mee deze Nazi-leider zich van het leven kon beroven. Deze S.S.-gene raal, die later door het Neurenbergse hof werd vrijgesproken, verborg het vergif, potasium cyanide, in een stuk zeep, dat hij in de cel van Göring wist te smokkelen. Op de onderste foto ziet men zo'n stuk zeep, dat door de S.S.-generaal ten behoeve van de Amerikaanse autoriteiten werd na gemaakt. Hij zal voor deze daad niet vervolgd worden. IJmuidense kotter bij Zandvoort gestrand De IJmuidense kotter 206 is vanmo gén ter hoogte van Bloemendaal bij de derde bank voor het Noorderwad aa grond gelopen. De oorzaak schijnt defect aan de machine te zijn. Vanmor gen bestond er nog geen gevaar, hoewel de zee over het achterdek sloeg. Men hoopte het bootje vanmiddag om 3 urn bij hoog water vlot te krijgen. De motor reddingboot Dudok de Wit uit Zandvoort is uitgevaren, terwijl de Neeltje Jacoba uit IJmuiden zich gereed hield. Het bootje is lek geslagen en liep vol water. De 2 mannen, die zich aan boord bevonden, sprongen over boord. Zwem mende en geholpen door een Zandvoor- ter, die hen wadend tegemoet ging en hun een lijn toewierp, bereikten zy veilig het strand. In een strandtent wer den ze op verhaal gebracht. In stromende regen werd gisteren in het Feyenoord-stadion te Rotterdam de oefenwedstrijd Voorlopig Nederlands ElftalSunderland gespeeld. Dank zij een strafschop, die de arbiter de Britten toekende, toen Schijvenaar links binnen Shackleton in de gevaarlijke zone ten val bracht, wisten de profs zich een 2—1 zege te verschaffen. Het enige Nederlandse doelpunt werd. ge scoord door Van Melis. Hier ziet u hem het leer achter de Engelse doelman werken. Wat zal Parijs ons brengen Min. Stikker zal „boksbeugels" moeten hanteren INDIEN DE BESPREKINGEN over de .Europese Betalingsunie te Parijs niet zeer snel een oplossing van de Duitse betalingsmoeilijkheden brengen, dan gaan wij iri Nederlad een ramp tegemoet", aldus is de op vatting in toonaangevende Nederlandse bedrijfskringen. Aller hoop is ge vestigd op het optreden van de ministers Stikker en Van den Brink, die deze besprekingen Vrijdag in de organisatie voor de Europese Economische Samenwerking als voorzitter en afgevaardigde moeten medemaken. Voor Nederland staan hierbij alleen al voor de eerstkomende maanden tien tallen millioenen guldens op het spel- Wij kunnen ons aan bederf onderhevige voortbrengselen, zoals jonge groenten, boter, kaas. eieren, spek. haring en bloe men niet langer aan West-Duitsland kwijt. Indien men bedenkt, dat de Duit se markt tot dusverre ruim een kwart van de gehele Nederlandse uitvoer op nam, dan kan men nagaan, welke ram pen dreigen. Gegriefd vraagt men zich in deze krin gen af, waarom Duitsland het handels verdrag van 18 Januari j-1. niet nakomt- Men moet het op zich nemen van we derzijdse verplichtingen toch gronden op zijn betalingspositie. Heeft men dat te Bonn niet beseft?", aldus merkt men op en berekent, dat door de sluiting van de Duitse grens alleen de tuinbouw reeds tot 1 Juni a-s. een verlies van der tig millioen gulden zal lijden. Het weg vallen van de uitvoer leidt tot vernie tiging van maandenlang voorbereide producten Maar ook verwacht men een binnenlandse ineenstorting van prijzen, evenals overstroming van andere mark- te nen prijsval daar. Men ziet in bedrijfs kringen het spook van faillissementen en werkloosheid in de landbouw reeds op doemen. en daarmede gepaard gaande steunuitkeringen. Hoe zal de uitwerking daarvan zijn op de koopkracht, in het J I bijzonder op die van industriële produc- ^'ooo^Nog lands optreden het tekort op onze han delsbalans van anderhalf tot twee mil liard gulden zal stijgen, daar dit het ons onmogelijk zal maken in georganiseerd Westeuropees verband handel te drij ven. Men meent zelfs, dat de Duitse in- voerstop deze samenwerking reeds heeft verijdeld. Het is van Nederland geen onwil maar onmacht en men wenst, dat de Nederlandse delegatie te Parijs on wrikbaar eisen zal stellen en dat ons land bij niet-aanvaarding krasse maat regelen zal nemen Wij kunnen niet een zijdig internationale verplichtingen na komen. Wordt de zaak op voor ons on gunstige wijze opgelost, dan zal Neder land wellicht gedwongen worden, inter nationale verplichtingen op te zeggen- Haak-in Nu al 4 ton voor de kankerbestrijding Als Johan Bodegraven en zijn helpers vanavond om een uur of elf de „kas' de Haak-In-actie gaan opmaken, zullen zij ver over de 400.000 gulden heen zijn. Op 1 Februari werd de eerste 100.000 gulden gepasseerd (de actie was toen al bezig sinds Maart 1950), een maand later kwam het tweede ton en op 22 Maart de uitzendingen gaat de „Haak- ten; en welk» weerslag zullen der,ver- N c.R.v. op Donderdagavond liezen hebSen op onze verdediging? Men to. varïOTgen. 0p 31 Mel moet echt het met uitgesloten, dat door Duits- „uujoen bereikt tijn en het ziet er uit, dat zulks niet met de hakken .de sloot zal gesohieden. Krupp maakt nooit meer Alle surprises, die de N.C.R.V. ontving: miniatuur jassen, poppen, sohepen, enz., zullen nog extra geld voor het Wilhei- minafonds opbrengen. Want in Mei orga niseert men in Amsterdam een bazar, waarbij deze voorwerpen te koop wor den aangeboden. „Wij maakt nooit meer een kanon hebben nu twee keer onze vingers gebrand" „Krupp zal nooit meer een kanon ma ken zelfs niet als wij er van beschuldigd worden, het Europese herbewapenings programma te saboterén", aldus ver klaarde de directeur van Krupp, dr Friedrich Hardach, in een gesprek met A P. „Nadat we twee keer onze vingers gebr»d-^iebben bij het maken van wa- pensTfeior twee oorlogen, kan niemand terecffl? klagen, als wij zeggen „nooit meer", vervolgde Hardach. „Zelfs wei geren wij het maken van vrachtauto's, die misschien de een of andere dag in een leger kunnen worden gebruikt" Of schoon Alfred Krupp, de erfgenaam is van het Kruppse rijk, is Hardach de feitelijke heerser, aangezien Krupp pas na de reorganisatie, mag optreden- On danks bombardementen en ontmante ling is het concern nog steeds 30 tot 40 millioen dollar waard, heeft 70000 ar beiders en produceert jaarlijks 1.4 min ton staal. Het bouwt locomotieven voor Zuid-Afrika en Indonesië, machines voor Zuid-Slavische mijnen en Diesel- vrachtwagens van 8 ton. -Het concerr wordt in drieën gesplitst,, n-1. de Frie- drich-Alfried staalfabriek te Essen, de Bochumermijnbouwmij en metaalfabrie- ken. Herdach is voorstander van het plan-Schuman. Meer kinderbijslag voor kleine zelfstandigen gevraagd Het Tweede-Kamerlid Hooy (K.V.P-) heeft op het wetsontwerp inzake kinder bijslag aan kleine zelfstandigen drie amandementen ingediend. In het eerste wordt voorgesteld het bedrag kinderbijslag te rekenen van het vierde kind beneden 16 jaar te verhogen van 30 cent tot 34 cent per dag en per kind. In het het tweede amendement wordt ge vraagd de wet reeds met ingang van 1 April j.L in werking te laten treden. Het derde stelt voor, de wet te laten ver. vallen na twee jaar in plaats van na drie. DAT minister v. d. Brink gisteren oor besprekingen over de O.E.E.S. aar Parijs is gevlogen. DAT minister Stikker t.g.v. het twee jarig bestaan van het Noordatl. Pact telegram heeft gestuurd aan de orz. van de raad van ministers van de Noordatl. Pactorganisatie, Van Zeeland. DAT zekere R. P., chauffeur bij de Ned. ambassade 'e Brussel, wegens smokke- van kant, horlogebandjes, nylons e.d. Breda tot 10 weken m.a. werd veroor- DAT minister Wemmers gisteren in het Waaggebouw te A'dam de tentoon stelling Zuiderzee wordt Land opende, welke t.m. 3 Juni te zien is. DAT de militairen die thans met hun gezinnert in het kamp Tungelroy (L.) :n, elders worden ondergebracht en plaats zullen maken voor Ambonnezen. DAT het meertje De Bakker te Suste- ;n (4000 vierk. meter) in Juni als zweminrichting in gebruik wordt geno- DAT een van de grootste reisbureaux it New York, .Martin's, dit jaar Zutphen tot centrum van de reizen naar Neder land maakt (directeur Otto Baptist komt uit Zutphen). DAT de 36-j. ex-kampbewaker L. L. Omlo uit Groningen, die in Neuengam- me, Husen en Meppen-Dalen zou hebben geterroriseerd en onlangs uit Zweden izijn vaderstad terugkeerde, op 16 April Ivoor de bijz. strafkamer moet verschij DAT tegelijk met de viering van het 400-jarig bestaan van Heerenveen (4 11 Juli a.s.) aldaar een oudheidkamer zal worden geopend. DAT de resterende delen van het'fiets- ad langs de Zuiderzeestraatweg, n.l. NijkerkBijsteren en ElburgOlde- broekWezep-Hattemerbroek met spoed zullen worden aangelegd. DAT Bloemendaal binnenkort de 34e gemeente van Nederland zal zijn met een „natuurwacht". DAT Vlissingen binnenkort een derde loodsboot krijgt, n.l. de thans in R'dam gestationneerde Antares. DAT B. J. Thijssen, gemeente-ontvan- >r van Enschede, in gelijke functie is benoemd te Haarlem. DAT het Ned. weerschip Cumulus van 7 tot 28 April dienst zal doen op het station J (700 km ten Wésten van Ier land en 1200 km ten Zuiden van IJsland). DAT de directie van de domaniale mijn en het bisdom Roermond hebben besloten tot de restauratie van de ver zakte linkervleugel van Rolduc, de eeuwenoude abdij. DAT de N.V. voorheen Gebr. Hogen- birk te Laren voor f 495.' '0 laagste in- schrijfster was voor het aanbrengen van deklagen op de wegen van de N.O. Pol der (hoogste f568.000). DAT B. en W. van Groningen een rui mer onderzoek willen instellen naar de mogelijkheden om een gem. rheuma- inrichting te stichten. DAT de ramp te Willemstad, waar in Mei 1940 een boot met Belgische krijgs gevangenen verongelukte, op 14 Mei (Tweede Pinksterdag) wordt herdacht met de jaarlijkse pelgrimage. DAT Joh. Cleven en Johanna Janssen te Meerlo op 16 April 60 j. zijn getrouwd. DAT de A'damse raad een voorstel van B. en W. tot heffing van vermakelijk heidsbelasting op de rondvaarten door havens en grachten (opbrengst 1 a 1,5 ton) heeft verworpen. DAT het rapport der commissie-Krüyt over gemeenteclassificatie volgende maand bij de Staatsdrukkerij wordt uit gegeven, hetgeen minister Joekes heeft medegedeeld op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Stapelkamp. DAT het Tweede-Kamerlid Borst (Comm.) aan de ministers Joekes en Mansholt schriftelijk vragen heeft ge steld over het gebruik van schoolmelk op de N.-O. Veluwe. DAT boven het dorpje Sarrancelin (Hautes Pyrénées, Fr een kievit is neergeschoten, die geringd was door het Natuurhistorisch Museum te Leiden. DAT gisteren de nieuwe reparatie- erkplaatsen van de Mij Zeeland te Vlis singen officieel zijn geopend en bij deze werkplaatsen voortaan de grote schoon maak der schepen zal plaatshebben. DAT de Bossche veemarkt gisteren mat een aanvoer van 7328 stuks vee een nieuw record boekte, daar het hoogste aantal tot dusver 7061 stuks bedroeg DAT de Groningse rector magnificus, prof. dr M. J Sirks. deze maand naar Australië reist o m. om de herdenking van het 50-j beslaan van het hoger on derwijs te Sydney bij te wonen. DAT de Ned- Anti-tabak-stichting de ministerraad heeft verzocht nader te overwegen, of het officieel deelnemen aan het internat, tabakscongres in 3ept- a s. in A'dam wel ln het belang van het Ned. volk is. Dwaas De heer Nederhorst had van te voren op zijn vingers kunnen na tellen, dat zijn motie inzake een gedetail leerde prysbeheersing en een vérgaande physieke beheersing van de investerin gen voor de regering onaanvaardbaar zou zijn. Bij de kabinetsformatie immers hadden deze ontwerpen deel uitgemaakt van het complex van zaken, waarop het nieuwe kabinet zich had te richten. Bij diezelfde kabinetsformatie, waarin de PvdA van het begin af heeft meegespeeld (wat niet van alle partijen gezegd kan worden) was reeds in grote lijnen aan gegeven, in welke richting de moeilyk- heden zouden worden opgelost. Het karakter van de interpellatle- Nederhorst was van de aanvang af anti- Minister van den Brink. Met grote des kundigheid heeft deze zijn reële op vattingen tegenover die van de heer Ne derhorst gesteld. Hoewel wetende, dat zijn motie ver worpen zou worden, diende de heer Ne derhorst haar toch in. Dit was een dwaze daad, tenzij hij via een verworpen motie wilde demonstreren, dat de steun van de Partij van de Arbeid aan het huidige kabinet miniem is. Tot deze uitspraak is het niet geko men, omdat drs Nederhorst zijn motie introk. Dit was de dwaze consequentie van een dwaze indiening. Even dwaas als de motivering van de intrekking: de regering zou haar toch niet uitvoeren en als zij aangenomen werd zou zy daarom haar doel voorbijschieten. O, politieke onnozelheid, dat bij deze intrekkings tirade gespeeld werd met de gedachte, dat de motie had kunnen zijn aangeno menAlsof het aannemen van deze motie niet het heengaan van dit nog zo prille kabinet zou hebben moeten bete- Was op zichzelf deze hele motie- comedie dwaas, het wordt nog erger, wanneer men weet, dat er binnen de fractie van de Partij van de Arbeid over het hele geval geen eenstemmigheid be stond. Er zijn eergisteren en gisteren heel wat fractie-vergaderingen gehouden, teneinde de standpunten te bepalen. De groep-Nederhorst wilde feitelijk wel duidelijk laten zien, dat zij de verant woordelijkheid niet mee wenste te dra gen. De andere groep, de regerings-groep zullen wij haar gemakshalve maar noe men. was daar nog lang niet aan toe. Tenslotte is men er in geslaagd, het meningsverschil niet officieel naar bui ten te doen blijken. Handhaving van de motie door drs Nederhorst en de zynen zou ongetwijfeld hebben betekend, dat by de stemming een splitsing in de socialistische fractie openbaar zou zyn geworden. Nu weet iedereen, dat er twee groepen waren, al weten wij niet. langs wie nu precies de barst in de rode vaas loopt. Opzienbarende verklaring van McArthur Aan ons een spoedige zege, als de politicus zich bij zijn leest houdt T~\E POLITICI belemmeren het optrekken van de strijdkrachten der Ver. Naties in Korea. Niet de soldaat heeft zich op het terrein van de politicus begeven, doch andersom, de politicus op dat van de soldaat. Het is de eerste keer in mijn militaire loopbaan, dat ik mij in een oorlog zonder eeri bepaald doel bevind. Aldus de uitlatingen van generaal McArthur aan de-militaire correspondent van de „Daily Telegraph." te Tokio, lt.-generaal Martin. McArthur gaf tijdens dit Interview te Vandaar, aldus McArthur, dat het tijd kennen, dat de verbonden legers op Korea wordt, dat de politici de werkelijkheid omringd zijn door een net van kunst- onder ogen zien. Immers, indien zij op- matige omstandigheden. Hij heeft op Kore thans geen „strategisch doel", ter wijl het ware doel van een bevelhebber in de oorlog toch bestaat uit het ver nietigen van de tegensantder. In Tokio doen de Japanse schonen aan een nieuwe sport: boodschappen doen op een éénwieler. In deze dure tijd is het veel goedkoper om één band te verslijten inplaats van twee, redeneren de meisjes en men moet zeggen: ze hebben nog gelijk ook. Alleen moet men voor deze vorm van bezuiniging wel een sterk ont wikkeld evenwichtsgevoel hebben.. Drie Italiaanse ministers afgetreden De drie ministers, die als leden der socialistische partij van Saragat in het Italiaanse kabinet de Gasperi zitting had den. zijn tezamen met vier onderminis ters. aldus Reuter, uit de regring getre den. Men verwacht dat de Gasperi de drie open gekomen posten tijdelijk zal toewijzen aan drie ministers, die thans geen portefeuille hebben. Een kabinets crisis verwacht men eventueel eerst over tien weken, nadat de gemeente raadsverkiezingen gehouden zijn. Het uittreden der socialistische ministers werd een feit. omdat de partij van Sara gat en die van Romita op een congres met 54 procent der stemme besloten tot een fusie. Deze rechtse en links socialis tische groeperingen zijn anti-communis tisch. hielden er doekjes om te winden, zouden- de verbonden legers de Chinese commu nisten gemakkelijk genoeg kunnen ver slaan. De huidige toestand zou bepaald lachwekkend zyn, indien er geen mensen levens mede gemoeid waren. De Zuid- Koreanen hebben echter reeds 230.000 doden en gewonden; de Amerikanen 60.000. De Chinezen beschikken niet over een industrieel potentieel. Zy bezitten geen rubber, bijna geen olie en onvoldoende voedsel. Zij hebben te kampen met een wijd verspreide guerilla-beweging. De verbonden legers behoeven slechts hun kusten te blokkeren en hun pover spoor wegnet te vernietigen, om hen spoedig machteloos te maken. In dergelijke omstandigheden achtte McArthur inmenging van de Sowjet- Unie „onwaarschijnlijk". De generaal verwachtte, dat het Chinese massale tegenoffensief in Mei zou worden ingezet. Extra deviezen 200) voor auto-toeristen Toeristen die voor hun reis gebruik maken van een motorrijtuig, kunnen voor de hieraan verbonden kosten aanspraak maken op een toewijzing van extra devie zen van f 200 per jaar. Bij aanvraag moet aan de deviezenbank het grensdocument van het motorrijtuig (carnet, triptiek of soortgelijk document) worden getoond. Voor het binnenreizen in België is sinds 15 October 1950 slechts overlegging van het nationaliteitsbewijs van» het motor rijtuig vereist. Verschillende deviezen- banken waren van deze regeling tot voor kort niet op de hoogte, doch de A N W B. heeft thans van de Nederlandse Bank bericht ontvangen dat alle deviezenban- ken voortaan het nationaliteitsbewijs zullen accepteren. WEERBERICHT Meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en van nacht langdurige opklarin gen maar morgen weer toe nemende bewolking met later plaatselijk enige regen. Aan vankelijk zwakke, later ma tige wind tussen West en Zuid. Dezelfde of iets lagere temperatu ren dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN' MAAN Vrydag: Zon op 6.06—19.20 uur; M°an 5.54—19.47 uur. 6 April N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1