Weinig steun voor de motie Nederhorst tot afkondiging van prijsstop Leger van 25.000 ambtenaren zou voor de uitvoering nodig zijn Belasting personenauto's gaat 60 tot 120 pet omhoog IIL II mEOWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 4 APRIL 1351 fen ;w 51' Het ging er heet toe in de Kamer TWEE MOTIES heeft het debat in de Tweede Kamer over de motie- Nederhorst i.z. lonen, prijzen e.d. reeds opgeleverd en met een derde is gedreigd. De eerste motie is van de heer Nederhorst (Arb.) zelf. Hij wil, dat de regering onmiddellijk een tijdelijke prijsstop afkondigt als i: leiding op gedetailleerde prijsregelingen voor artikelen, die voor het levensonderhoud direct noodzakelijk zijn. Verder vraagt hij behalve een financiële controle ook een zgn. physieke (gedetailleerde) controle op de investeringen. De tweede motie is ingediend door de heer Gortzak (Comm.). Er wordt een extra looncompensatie van niet minder dan tien procent in gevraagd. De motie, die nog in de lucht hangt, is van de heer Andriessen (K.V.P.). Deze vraagt een sterk progressieve kinderbijslag om de extra-lasten voor de grote gezinnen op te vangen. De 'heer Schmal (CH) stelde zich ge heel achter het C-N-V-, dat het gezag var de overheid eerbiedigt en de arbeiders heeft opgewekt, rustig te blijven werken. De heer Andriessen (KVP) vroeg bijzondere aandacht voor ouden van da gen en rentetrekkers. Hij wilde de 5 pets loonsverhoging ook bindend geschreven zien voor hen, wier verdien sten niet vallen onder een C A O- of bin dende loonregeling. Voorts bepleitte hij verdergaande hulp voor grote gezinnen, waarbij hij dreigde met de motie, die in de aanhef reeds is genoemd De heer Stapelkamp (A.R.) vroeg, of de regering bereid is, indien verdere prijsstijgingen optreden, het overleg met de Stichting van de Arbeid inzake een verdergaande loonsverhoging te her openen. Ook hij stelde zich achter het door het C.N.V. in een circulaire aan de leden ingenomen standpunt. Overigens bracht hij een nieuw element in het de bat door te betogen, dat bij de loonpoli tiek ook rekening moet worden gehou den met de wenselijkheid, binnenkort de werkloosheids- en wachtgcldverzeke- ring in werking tc doen treden, hetgeen de loontrekkenden premie en dus een vermindering van het loon zal kosten. Tenslotte deed hij een beroep op de arbeidersgezinnen, er vooral op te let ten, dat zij hun inkomen zo efficiënt nuttig mogelijk besteden. De heer Korthals (VVD) stelde veel vertrouwen in de regermgspolitiek, vroeg zich toch af, of het wel juist dat er nu weer een loongrens van f4000 voor de looncompensatie is getrokken. De heer Suurhoff (Arb.) stelde zich op het bekende NVV-standpunt: de voort zetting van de beheerste loonpolitiek alleen mogelijk, wanneer de bonafide vakbeweging wil meewerken en da nu juist twijfelachtigHij vroeg middellijke heropening van het overleg met de Stichting van de Arbeid o verdergaande looncompensatie dan pet. De heer Weiter (KNP) was bang, dat de laatste loonronde gevolgd worden door een verdere ontwaarding de gulden. De heer Gortzak (Comm. meende, dat door de beheerste loon- e prijzenpolitiek der regering de rijken steeds rijker en de armen steeds armei zijn geworden. Hij diende zijn reeds ge noemde motie tot het toekennen van eer extra looncompensatie van 10 pet in. De heer Kikkert (CH) vroeg inlichtingen dispensaties van de verplichting de lonen met 5 pet te verhogen. Van de motie-Nederhorst heeft minis ter Van den Brink reeds verklaard, hg zich niet kan verenigen met de daar in neergelegde methoden van controle op de prijzen en de investeringen' geen in feite 'betekent, dat z\j vaardbaar is. De motie-Gortzak is door dezelfde bewindsman ronduit vaardbaar genoemd. Omtrent de drei gende motie-Andrie-ssen valt nog niets te zeggen. Het daarin aangeroerde derwerp ligt niet op het terrein minister Van den Brink en in tweede instantie is alleen nog maar deze ter aan het woord geweest. Dat is trouwens een bèetje een eigen aardig geval. Het was nl. zo, dat nog riet alle sprekers in de tweede ronde aan het woord waren geweest, nister Van den Brink reeds met de be antwoording begon. Deze bewindsman moest n.l. vandaag naar Parijs vertrek- yegens een O.E.E.C.-bijeenkomst, zodat h(j van verdere deelneming het debat heeft moeten afzien. De rest de beantwoording, die anders nog zijn rekening zou komen, komt neer op de schouders van dr Drees, de minister-president. Vanmiddag kw, eerst nog de rest van de ingeschreven Kamerleden aan de beurt, terwijl daarna pas minister Drees het verdere regerings- antwoord uitsprak. Voorbarig Verschillende sprekers, o.a. de heren Andriessen (KVP) en Kikkert (C.H.) noemden de hele interpellatie praema- tuur. Eenzelfde geluid meenden wij in feite te kunnen beluisteren bij dr Drees, die als eerste van achter de regerings tafel sprak. Hij wees er op, dat het nog maar kort geleden is. dat de regerings verklaring werd afgelegd. Sedertdien zijn nog niet alle daarbij aangekondigde maatregelen genomen. Stelde dit op zichzelf al de inter pellatie in een eigenaardig licht, het werd nog vreemder, toen dr Drees verklaarde, dat al de door drs Neder horst gestelde vragen bij de kabinets formatie breedvoerig zijn doorge sproken. Dit betekent dus, dat de Partij van de Arbeid wel degelijk wist, op welke wijze de prijsbeheer sing zou worden aangepakt en hoe de beperking van de investeringen in het vat zou worden gegoten. helemaal niet zo, dat sedert de regeringsverklaring een ontwikkeling heeft plaats gehad, die op dat ogenblik /oorzien. De stijging van de grondstoffenprijzen was op dat ogenblik 15J reeds in volle omvang bekend en het lij verminderen van de subsidie-s, waardoor prijsverhoging onvermijdelijk was een van de punten, die in de rege ringsverklaring uitdrukkelijk werden ge noemd. Toch meende drs Nederhorst bij de toelichting op zijn vragen het zo te moe ten stellen, alsof er wel een nieuwe ont wikkeling was gekomen, waarmee hij zijn interpellatie rechtvaardigde. Al voegde hij er dan aan toe, dat vooral de ongerustheid in den lande, het gemis aan vertrouwen in de doeltreffendheid van het regeringsbeleid, hem tot zijn vragenstellerij had gedreven. Wij constateerden, dat de P.v.d.A. dus bij de kabinetsformatie reeds wist, in welk schuitje zij mee was gestapt. En |I| toch deed zij nu. bij monde van drs Ne- i'J derhorst een rechtstreekse aanval op het door haar zelf aanvaarde regeringsbe leid. Zo zijn blijkbaar onze manieren! Van tweeën een: of de P.v.d.A. had zich niet op het program-Romme moeten laten 18^ vangen, of zij had nu tegenover de re gering een andere toon dienen aan te slaan. Het is dan ook geen wonder, dat in de fractie van de P.v.d.A. binnens kamers stemmen zijn opgegaan, die de heer Nederhorst en de zürren verweten, te zijn gegaan. Motie-Nederhorst ingetrokken Aan dit alles is het te danken, dat, i onze inlichtingen juist zijn, de heer Nederhorst zijn motie tijdens de verdere beraadslagingen zal intrek ken. Men weet tenslotte tegenwoor dig niet meer, waartoe een verwor pen motie toe kan leiden. Een uitge sproken oppositie op dit stuk van zaken van de P.v.d.A. tegen het ka binet zou immers in feite een kabi netscrisis betekenen. En dit zou een onwaarachtig gedoe zijn, want er is maar een conclusie mogelijk: dan had de P.v.d.A. dit spel reeds tijdens de kabinetsformatie moeten spelen. Koren wij thans terug tot de feiten, die bij het debait over de interpellatie tan de orde zijn gekomen. In het bij zonder willen wij achtereenvolgens stil staan bij de lonen, de prijzen, de inves teringen en de middensband. De lonen Allereerst de lonen dus. De heer Ne derhorst (Arb) had bij zijn toelichting Op de gestelde vragen betoogd, dat de «gering met de 5 pet looncompensatie verkeerd had gemikt. Hij wilde van de «gering in dit opzicht een erkenning en tchtte het nodig, dat er een afronding Van de loonronde met enkele procenten zou plaats hebben. Dat vond hij geen nieuwe loonronde. doch slechts een cor- «ctie op de laatste loonronde. Dr Drees verklaarde, dat degenen, die actief in het bedrijfsleven staan, er niet het ergst aan toe zijn. doch dat zij. die moeten leven van kleine vaste inkomens, veel «neer zijn getroffen- De prijzen De beheersing van de prijzen deug de volgens de heer Nederhorst hele maal niet. Hij wilde een onmiddel lijke prijsstop, die gehandhaafd zou dienen te worden tot er een gedetail leerde prijsregeling is, speciaal voor die artikelen, die in vrij uitgebreide zin nodig zijn voor het levensonder houd. Dr Drees herinnerde er aan, dat speciaal de kwestie van de prijs- beheersing een punt van ernstige bespreking bij de kabinetsformatie heeft uitgemaakt. Men make zich niet de illusie, zei de minister-presi dent, dat wat er zich op de wereld markt afspeelt, hier met een enkele bepaling onwerkzaam kan worden gemaakt. Hierbij sloot minister Van. den Brink zich aan. Hij betoogde voorts, dat het systeem, dat vorig jaar t.a.v. de prijspo litiek is gekozen, gebleken is goed te zijn. Voor de paraatheids-economie, die wij thans moeten voeren, gelden andere methoden dan voor de schaarste-econo- die vlak na de oorlog moest worden gevoerd. Het advies van de Sociaal- Economische Raad vopd hij uitstekend. Verdere stijging van de kosten ivan levensonderhoud met daaraan gekoppelde verdere stijging der lonen moet zoveel mogelijk worden voorkomen. 25.000 Ambtenaren nodig Het invoeren van een integrale gede- taileerde prijsregeling zou een ambt< renapparaat van niet minder dan 25.000 kosten. Ook in het bedrijfsleven zou een groot aantal mensen zich dan met deze materie moeten bezighou den. Door dit alles zouden er veel te veel werkkraohten aan de productie worden onttrokken. De loonsverhoging die pas is ingegaan, zal uit de winst mo? ten worden gedekt, Dit is, naast de verwachten monetaire en fiscale maat regelen, reeds een offer voor de onder- Minister Van den Brink kondigde de algemene margeregel aan, die wi; elders in dit blad uitvoerig hebben opge- :n. Een aantal goederen van luxe (of liever: overbodig) karakter zal wor den aangewezen, waarop deze marge regeling niet van toepassing zal zijn. D? controledienst omvat nu 300 man.. zal worden uitgebreid tot 450 mar zijn 500 prijzencommissies. die 80 pet de bevolking bestrijken. De prijzencom- e te Rotterdam werkt niet goed. Over de laatste tijd zijn ruim 2000 ver oordelingen wegens prijsopdrijving enz. bekend. Geen speculaties in suiker In het verband der prijzen is het goed ook even te wijzen op een me dedeling van minister Mansholt, dat de verontrustende berichten, die in sommige bladen zijn verschenen over speculatie in suiker niet juist, zijn. Die suiker (het ging om niet minder dan 25.000 ton) is niet blijven han gen, maar doorgeleverd aan he publiek. De subsidievermindering moet zee stil gaan, anders wordt er inderdaad speculatie-mogelijkheid geopend- Daar om moet het overleg hierover slechts in zeer kleine kring plaats hebben. Mi nister Drees had hierop ook reeds ge zinspeeld. toen hij zich afvroeg, of over de subsidie-inperking wel overleg met de Stichting van de Arbeid gewenst was gelij-k de heer Nederhorst had gesteld Dat de heer Nederhorst over het stand punt van minister Van den Brink niet tevreden was, is reeds duidelijk gewor den uit de door hem ingediende motie. Hij meende dat er iets concreets op het prijzengebied moest gebeuren. Een ap paraat van 25 000 ambtenaren achtte hij daarvoor niet nodig. De heer Korthals (V.V.D.) sprak zijn instemming uit met de verklaring van de zijde der werkgevers, dat de loons verhoging zo min mogelijk in de prijzen moet worden doorberekend. Over het toekomstige prijsverloop was hij vrij op timistisch. omdat er tekenen zijn. die wijzen op een kentering in de interna tionale grondstoffenmarkt. Ir Van Dis (S.G.P.) verklaarde zich tegen een algehele prijsstop met prijsbe- heersing. Hij meende, dat een juiste kos tenberekening slechts gemaakt kan wor den door de mensen, die dagelijks in het productieproces zitten. De overheid kan :ich op dit gebied gemakkelijk vergissen. Dat is in het verleden wel gebleken. De heer Janssen (K.V.P.) viel minis ter Van den Brink bij door te verklaren, dat het niet doorberekenen van de loons verhoging in de prijzen een extra-last voor de ondernemers betekent. Hij hoop te daarom, dat over de marginale winst berekening overleg gevoerd zal worden met het bedrijfsleven. Spr. verklaarde, namens de K.V.P.- fractle, geen steun te kunnen geven aan de motie-Nederhorst. In tweede instantie meende prof. Van den Brink, dat een prijzenstop grote des illusies zou meebrengen, omdat dan in vele gevallen de prijzen in feite hoger zouden komen te liggen dan thans het geval is. De minister noemde het woord niet, maar het staat volkomen vast, dat een gedetailleerde prijsregeling iedere prijsdrukkende werking van de vrije con- entie, een factor, die in het systeem de regering een grote rol speelt, vol komen zou wegvallen. Geen ver gaande controle op investeringen Wat de investering betreft, meen de de heer Nederhorst, dat het nemen van fiscale en monetaire maatregelen niet voldoende zou zijn. Hij wilde een veel verder gaande controle. Minis ter Drees had reeds gewaarschuwd, niet te denken, dat van investerings beperking alle heil te verwachten is. Ook dit moet met verstand geschie den. Minister Van den Brink was het hier mee eens. Hij wilde beslist niet aan een zo ver gaande controle op de investerin gen. dat de regering geval voor geval moet gaan beoordelen of door een be paalde investering inderdaad de afzet mogelijkheid wordt vergroot. Hij achtte de overheid voor deze taak niet geschikt. Daarom zal via monetaire en fiscale maatregelen slechts de investeringspoli tiek in haar geheel moeten worden ge coördineerd. De bewindsman kreeg o.a. steun van de heer Korthals (V.V.D.)die meende, dat inderdaad het particuliere initiatief de economische kansen van een bepaalde investering beter zal kunnen beoordelen dan de regering. De heer Janssen (KVP) wilde alleen die investeringen beperkt zien, die een luxe karakter dragen of die luxe-verbruik bevorderen. Pleidooi voor de middenstand Door verschillende sprekers is een zonder pleidooi gehouden voor de midden stand, die de laatste jaren wel eens een beetje tussen de wielen is geraakt De heer Cornelissen (VVD) meende, at er voor deze groep iets speciaals moei worden gedaan. Er bestaat in midden standskringen geen bezwaar tegen de voorgenomen prijsbeheersingsmaatregelen aar hij wilde toch graag de kleinhandel de gemeentelijke prijzencommissies op genomen zien. De heer Hooy (KVP) wees er op, dal 75 pet van de middenstand eei: inkomen heeft van beneden de 5000. Deze groep heeft slechts nadeel van d' loonronde. De heer Verkerk (A.R.) herinner- er eveneens aan, dat er in mid denstandskringen geen bezwaar te gen prijsbeheersing bestaat, doch dat de vrije organisaties wel gekend willen worden in de totstandkoming en de uitvoering van de algemene margeregeling. Minister Van den Brink kon hem meedelen, dat het in zijn voornemen lag, de vrije organi saties van de middenstand hierbij inderdaad in het overleg te betrek ken. Omdat Deiensie 250 millioen extra vraagt Ook vermogensbelasting en successierecht verzwaard Thans zijn enige nadere bijzonderheden medegedeeld over de wijze waarop de regering de extra-defensieuitgaven bedrage van f 500 millioen per jaar denkt te delgen. Ongeveer de helft dient uit hogere belasting te worden verkregen, terwijl de rest geleend zal worden. De hogere belasting hoopt men als volgt te verkrijgen: naar globale schatting, te verwach ten jaarlijkse opbrengst in millioenen guldens van de in deze nota omschreven voorzieningen zijn als volgt weergegeven: 1. Verhoging, met ingang van 1951 van het tarief van de vennootschapsbelasting van 40 pet. tot 45 pet. met een tot 50 pet. oplopend tarief voor hogere win sten, ƒ60 millioen; 2. Verhoging, met ingang van 1951, van het tarief van de inkomstenbelasting voor wat betreft de bedrijfswinst, uit gaande boven ƒ8000.met 5 pet. op lopende tot 7pet. voor winst boven 100.000.—, 20 millioen; (Deze beide wetsontwerpen zijn reeds ingediend). 3. Beperking, voor wat betreft toekom stige investeringen van de vervroegde afschrijving, welke op een Jaarwinst mag worden toegepast, tot 10 pet. van de aanschaffingskosten van het be drijfsmiddel, ƒ10 millioen; 4. Beperking van de kinderaftrek voor de inkomstenbelasting en de vermogens belasting, gepaard gaande met het ver vallen van het bijzondere tarief voor inwonende kinderen, met ingang van 1952, 15 millioen; 5. Verhoging, met ingang van 1951, van de vermogensbelasting tot 0.6 pet., oplo pende tot 0,7 pet., voor vermogens van meer dan ƒ1.100.000, ƒ15 millioen; Verhoging van het successierecht, ƒ12 millioen; 7. Wijzigingen in de omzetbelasting, 75 millioen; Verhoging van de motorrijtuigenbelas ting (vrachtauto's enz. 30 pet., motor rijwielen 40 pet., personenautomobielen 60—120 pet. van de bestaande belas ting), ƒ18 millioen; Verhoging van de gedistilleerd accijns, ƒ20 millioen. Nummers 6 tot en met 9 ingaande na de totstandkoming der Wijzigingswet. Geschatte totale meer-opbrengst ƒ245 millioen. De vermogensbelasting zal matig den verhoogd, aldus de toelichting, met enige opklimming van het tarief voor de grotere vermogens. Bij de verzwaring Aanval op de Nat. Spaarraad Amendement van Kamerlid Ritmeester en anderen Bij de Tweede Kamer is een amende ment op de begroting 1951 van Finan- ingediend, waarin word. voorge steld het bedrag van f90.000, dat is uit getrokken voor de voorlichting door de Nationale Spaarraad, te verminderen met f 1. Dit amendement draagt in feite het karakter van een motie. Het is ni lijk de bedoeling dat de Kamer, bij neming er van, minister Lieftinck uit nodigt de wet op de Nationale Spaarraad in te trekken. Het bedrag van f 1 heeft "as een symbolische betekenis. Het amendement is getekend door de heren Ritmeester (WD). Chr. v. d. Heuvel (AR), Verkerk (AR), Stapel kamp (AR), de CH leden Beernink. Schmal. v. d. Wetering en v. d. Feltz en de WD-leden Oud, Korthals, Vonk. Zegering Hadders en mevr. Fortanier— de Wit. van de successiebelasting is het zwaarte punt van de tariefsverhoging gelegd bij de vereveningen anders dan aan kinde ren en tussen echtgenoten. De desbetref fende wetsontwerpen zullen op zeer korte termijn worden ingediend. De verhoogde omzetbelasting zal voor- nanjelijk worden verkregen door een verhoging van het tarief der weeldebe lasting voor een belangrijk aantal goe deren van 15 tot 30%, het onderwerpen aan het weeldetarief van 15% van goe deren die op abnormaal dure wijze zjjn verpakt, het verhogen, in het algemeen, van het groothandelstarief van Vz tot 1% voor leveringen aan kleinhandela- en het onderwerpen van meer goe deren ook weeldegoederen aan voorkoming van een ongemotiveerd con currentie voordeel voor ingevoerde goe deren boven de binnenlandse productie. Ook de wetsontwerpen inzake de omzetbelasting en de motorrijtuigenbe lasting, alsmede van de accijnsverhoging op gedistilleerd zullen zeer spoedig wor den ingediend. De werkingsduur van al deze wets ontwerpen zal tot een periode van rond 5 jaar worden beperkt. De motie-Nederhorst De letterlijke tekst van de motie, die de heer Nederhorst (P.v.d.A.) gistermid- in de Tweede Kamer tijdens de de batten over zijn1 interpellatie heeft inge diend, luidt als volgt: de kamer, van mening, dat de huidige ontwikkeling op het loon- en prijsge bied tot bezorgdheid stemt, van oordeel, dat een krachtig beleid op het gebied van de prijs- en investe- ruïgscontróle meer dan ooit gewenst is. teneinde de betalingsbalansmoeilijkheden op te lossen en een niet gemotiveerde verdere daling van het levenspeil van de minder draagkrachtigen te voorkomen, nodigt de regering uit, a) ten spoedigste over te gaan tot het invoeren van een doeltreffend stelsel van prijsbeheersing voor de voor het levensonderhoud belangrijke artikelen, welke maatregel door de directe afkon diging van een prijsstop dient te worden voorafgegaan; b) zorg te dragen, dat het ambtelijk apparaat beschikbaar is, nodig voor he voorbereiden van bovenbedoelde maat' regelen en voor de controle op de na- leving; c) maatregelen te treffen opdat naas de financiële investeringscontróle eer physieke controle op de investeringen plaats vindt, waarbij in het bijzonder denken valt aan het weder in werking doen treden van het bedrijfsvergunnin- genbesluit en andere soortgelijke maat regelen, die het investeringsbeleid in di recte zin beïnvloeden. Tweede Kamer nam verschillende wetsontwerpen aan Eer de interpellatie-Nederhorst aan de orde kwam, heeft de Tweede Kamer zich gistermiddag z.h.st. verenigd met de wetsontwerpen tot indeling van Vlieland en Terschelling bij Friesland, verhoging van de ambtswedden van voorzitter en leden der Algemene Rekenkamer, wij ziging van de wet tropen- en molestri- militairen. goedkeuring van het Ne derlands-Franse arbeidsverdTag en wijzi ging van de kieswet (een algemene for mule voor de berekening van de waards der stemmen, die de Prov. Staten uit brengen bij de verkiezingen van de Eerste Kamerleden). Thuisiront heeft 2 ton direct nodig Er komen kerk- en straat- collecten De manier, waarop vorig jaar is gerea geerd op de vraag van het P.I.T. om kerkelijke collecte is een blamage de Kerken. Nu de diensttijd is verlengd en de oefening gedeeltelijk in het bui tenland zal geschieden, moeten Kerk en volk opnieuw worden wakker geschud, verklaarde dr W. G. Harrenstein op persconferentie. Er is groot gebrek aan verantwoorde lijkheidsbesef bij de Prot. Kerken voor de geestelijke verzorging van het leger. Met vrome woorden alleen komt men er niet, aldus dr Harrenstein. Alleen voor lectuur is al 100.000 per jaar nodig. Voor de jongens naar Duitsland gaan. moeten daar tehuizen worden geopend. Anderhalve ton is nodig om drie tehui zen in de West te stichten. In Mei en Juni zal in de kerken worden gecollec teerd voor het P.I.T. Ook zullen straat- collecten worden gehouden. Twee ton is j direct nodig. Adv.-Gen. Hoge Raad: Bloedproef toch wettig bewijsmiddel De advocaat-generaal bij de Hoge Raad concludeerde in de zaak van A. v. d. B. te Amsterdam, dat de bloedproef als be wijsmiddel bij het besturen van motorrijwiel onder invloed van sterke drank, volkomen wettig is, daar bij verd. een alcoholgehalte van 1.75 pro mille Is gevonden. Ieder zedelijk verantwoord onderzoek aan het lichaam, waarvoor een verd. zijn toestemming heeft gegeven, kan door ieder opsporingsambtenaar wor den bevorderd, aldus de adv.-gen. Arrest 1 Mei. Taxibedrijven vragen dispensatie De werkgevers in het huurauto- en taxibedrijf en de ambulance-ondernemers hebben vrijstelling aangevraagd van de jongste algemene loonsverhoging van vijf procent. Dezer dagen meldden we reeds, dat ook de voedingstuinbouw om dispensatie heeft verzocht. Rondom de Paulusherdenking Negentien eeuwen Christendom in ons werelddeel De Haagse Oecumenische Raad schrijft ons: TTET IS VOLSTREKT NIET een jubeltoon, die wij aanheffen mogen, wan- neer w(j spreken van de 19 eeuwen, die volgden op de komst van Paulus in Europa. Europa werd christelijk. Maar heeft het Evangelie wer kelijk het leven van al die geslachten christenen gevormd, geraakt? Het is goed, de zaken op enige afstand en met nuchterheid te beschouwen. Het is goed, om dan te zien, dat de pruttelaars, die schamperen over „negen tienhonderd jaar christendom en nu nog zoveel ellende" geen gelijk hebben. Evenmin als de mannen, die het niet kunnen laten alleen maar te jubelen, aan al het goede denken, dat sinds Paulus aan de wereld gebracht is. Het christendom was.een geleidemid- ïl voor het Evangelie. Meer niet Men mag het niet verheerlijken, noch vergui zen. Het christendom is datgene, wat mensen van het Evangelie gemaakt heb ben. Mensen in hun eigen tijd. met hun eigen zorgen, antwoord gevend op gen, die toen gesteld werden. In het begin, zo de eerste drie ee a Christus, schreed het Christendom langzaam voort. Wij herinneren ons die tijd gemakkelijker de martelaren de geloofshelden, die stand hielden der grote druk, dan hen, dde bezweken. Geheel Europa "Tlaarna, van ongeveer 300 af, volgt de periode, dat het Evangelie zich moe' verbinden met het hele maatschappe lijke leven. De groten der aarde gaan het aanhangen. De denkers worstelen Het christendom wordt eer i betekenis in de maehtsve dingen. Op die manier werd het geheel Europa verspreid, werd het velen grote zegen. Maar tegelijkertijd: de middelen. waarmee de verbreiding geschiedde, hadden een dwangka- rakter, zodat wel de levensvormen, r niet steeds het hart van de n werd geraakt. Het christendom werd zowel met het zwaard als door de die nende monniken verspreid, sprak het meest tot de verbeelding, het laatste drong dieper door m de harten. Vele eeuwen lang vormt het christen dom als enige geestelijke kracht de men sen en hun gemeenschap. Men moet die periode niet 3l te zeer in rozig daglicht' Op het bureau Zuid-Molukken reikte de heer Lokollo de eerste studiebeurzen voor hier te lande studerende jongelieden van de Zuid-Molukken uit. Het waren Connie Soumokil, dochter van de minister van Buitenlandse Zaken der republiek der Zuid-Molukken, die een beurs kreeg en Andi Manta, zoon van de rijksbestuurder van Watampone (Zuid-Celebes). Beide kinderen zijn via Makassar in ons land aangekomen. De jonge Andi werd door een kor poraal van het Nederlandse leger meegenomen. Andi's vader zit, sinds de „bevrijding" van Celebes door de R.I.S., in Djakarta gevangen. 56ste Jaarbeurs met muziek geopend Onder een stralende lentezon en bij feestelijke klanken van de tamboers en hoornblazers van de drumband van het garnizoen is gistermorgen te Utrecht de 56ste jaarbeurs geopend. De eerste twee dagen de export- dagen zijn in hoofdzaak bedoeld aan de buitenlandse inkopers de gelegenheid geven met de Nederlandse fabrikan- in contact te komen. Vandaar dat onder de honderden bezoekers, die reeds vóór 9 uur voor de ingang stonden, tal van buitenlanders werden opgemerkt, onder wie veel Duitsers en Belgen. De eerste buitenlander, die zich gister morgen, in het buitenlandse paviljoen meldde, was de Deen A. P Christensen uit Kopenhagen, die reeds tal van be langrijke opdrachten, wo. een ter waar- 400 000 Deense kronen heeft ge plaatst- Manus Oly (geboeid) naar Zutphen Aan een rechercheur geboeid is Manus Oly Maandag in een dievenwagen van het hoofdbureau van politie te Amsterdam overgebracht naar Zutphen, waar hij nog gehoord moet worden over enkele inbra ken, die hij in die omgeving heeft ge pleegd. Te zijner tijd zal de inbreker ook in Alkmaar worden verhoord. Swift heeft 500 arbeiders Bij de Swift-schoenfabrieken te Nij megen is dezer dagen de vijfhonderdsLt arbeider in dienst getreden. Iedere ar beider maakt gemiddeld binnen de twe« uur een paar schoenen. Daarmee wordt het hoge tempo van de Amerikaanse schoenindustrie benaderd. Vervoersstaking te Parijs geëindigd De arbeiders van de Parijse bus- e metrodiensten hebben gisteren besloten hun staking, die 19 dagen heeft ge duurd, te beëindigen en morgen het werk te hervatten. Oud-Kamerlid C. J. Kuiper Maandagavond is in Utrecht plotseling op 75-jarige leeftijd overleden de heer C- J Kuiper, oud lid van het dagelijks bestuur der Kath. Arbeidersbeweging oud-lid der Tweede Kamer. Hij was t_ voortrekker van de R-K- arbeidersbe weging. Mr J. Milius officier kroonorde van België Op de eerste dag van de Utrechtse jaarbeurs heeft de Belgische ambassa deur aan de directeur van de Kon. jaar beurs, mr J. Milius, mededeling gedaan diens benoeming tot officier in de kroonorde van België. Invasie Helgoland, een... veztraagde ülm De „invasie van Helgoland" krijgt het karakter van een vertraagde film. In voormalige schuilkelder op het eiland bevinden zich, aldus Reuter, 13 commu- n, die zich aldaar hebben verschanst Zij worden belegerd door Duitse politie. zuurstofbranders heeft besteld, zich daarmede een weg door de ver schansingen te banen. Men is van mening, dat 9 jongemannen en 4 meisjes in de schuilkelder huizen. De „Vrije Duitse Jeugd", een communistische orga- ie, heeft een telegram aan de Britse hoge commissaris gezonden, waarin de verwijlde teruggave van Helgoland aan de Duitsers wordt geëist. Aan Ass. Press ontlenen wij nog, dat de „belegeraars" voor de rechtbank zullen worden ge daagd. aangezien het bétreden van het eiland door onbevoegden bij de Engelse wet verboden is. Volgens een later Reuterberlcht. heeft de West-Duitse waterpolitie de 15 com munisten van het eiland gehaald en ge arresteerd. Ontspoorde hoofdofficier ver oordeeld en in arrest De reserve-majoor L. B. uit Dordrecht, die als hoofd van de welzijnsverzorging Batavia goederen had verduisterd, is door het Hoog Militair Gerechtshof oordeeld tot 8 maanden met ontslag uit de dienst. Dit overeenkomstig het vonnis van de krijgsraad. Zijn onmiddellijke ge vangenneming werd gelast. Vezstekelinig op „Johan" gearresteerd Even voordat de Johan van Olden- barnevelt voor de tweede maal binnen vijf etmalen de IJmuider haven verliet, arresteerde de waterpolitie op aanwijzing van een der passagiers de 36-jarige Steenwijker J. G., die kans had gezien zich sedert de afvaart uit Amsterdam schuil te houden en getracht had zonder emigratiepapieren Australië binnen te komen, meldt de Tel. De man Is in geen geval betrokken bij de serie geheimzin nige brandjes aan boord van het schip. Hij was bezig op onopvallende wijze voedsel naar een verborgen plaatsje te brengen en een der passagiers had dat gemerkt. Rouwdag om „La Prensa" De Amerikaanse nationale persclub heeft een resolutie aangenomen, waarin het verbod van het Argentijnse blad „La Prensa" een daad van aggresste tegen alle vrije mannen en vrije vrouwen wordt genoemd. Besloten werd een rouw- vast te stellen. „Het verbod van dit blad is een slag voor de persvrijheid, ook ter wereld," aldus de resolutie. stellen. Men moet niet denken, dat toen, de tijd tussen 300 en 1500, er geen weer standen waren. Ze waren er. zowel van buiiten af. zoals de opkomst van het Mo hammedanisme, als van binnen uit. Van binnen uit vooral; het menselijk hart vindt het volstrekt niet vanzelfsprekend te ge loven, dat God hem liefheeft en dat die liefde tot ons komt door Jezus Christus, De Hervorming "jVTa 1500 verandert het beeld van het christendom. De Kerk, die, althans voor West-Europa, een eenheid vertoon de. begon uiteen te vallen. Tevoren wa ren allerlei bewegingen opgekomen, die een vergeten waarheid weer scherp naar voren wilden brengen. De kloosterorden hadden het gedaan, en de ketters. Maar na 1500 ging het zichtbare christendom zichtbaar in de kerk scheuren vertonen. De Hervorming kwam op. De Hervorming was een beweging, die als het ware het oude vuur van het Evan gelie wilde doen gloeien in nieuwe ver houdingen. De Hervorming nam over geheel Europa verschillende vormen aan. .De kerk ven Rome bleef het antwoord niet schuldig. Het concilie van Trente (1545—1563) was in zekere zin een her vormingsbeweging binnen de R.K. Kerk. Het is typisch voor de Hervorming, dat zij zich betrekkelijk gemakkelijk aan sloot bij de gevoelens van de volken, waarbinnen zij opkwam. Daardoor ont stond dat verwarde beeld van de Her vorming. Slechts wie dieper ziet, her kent steeds dezelfde grondlijnen. In Engeland had de Hervorming een geheel ander karakter dan in Duitsland. En daar weer anders dan in Zwitserland, Frankrijk en Nederland. Vermagering T~\an, na de Hervorming, treedt het grote vermageringsproces op, om een oord van Prof. v. d. Leeuw te gebrui ken. Het christendom, lange tijd nog als „natuurlijk" aanvaard, werd aangevoch ten door nieuwe levensvormen. Traag het christendom in het geven van antwoorden op dit nieuwe levensgevoel, dat gevoed werd door nieuwe uitvindin- 'euwe ontdekkingen, nieuwe ideeën. Traag was het. want menigeen verweerde zich slechts door de oude leer te herhalen, tot in alle onderdelen verder te doordenken. Maar het aantal hen, die op hun vragen in hun nood, geen antwoord ontvingen, werd steeds groter. In het begin waren het enkelen. Thans is het een zeer grote massa. Ge lijke tred daarmee hield de voortgaande verscheuring van het christendom. Steeds vooral in de 19de eenw, stonden groepen christenen op en verenigden opnieuw te beginnen, om een eigen antwoord in de Bijbel te zoeken, los van de oude, gevestigde kerken. Om één ge tal te noemen: in 1800 waren er, behalve de Rooms-Katholieke Kerk in Neder land die de Oud-Katholieken naast zich hadden vijf protestantse kerken. Thans, in 1951, is het Protestantisme ver snipperd in tenminste 25 zelfstandige kerken. 19 Eeuwen christendom hebben onze cultuur, onze levensvormen ten diepste beïnvloed. Daardoor werd menigeen tot Christus gebracht. Maar het is niet zo, steeds-op-gaande lijn te zien ._n immer-rijker wordend geloof aangeeft. 19 Eeuwen christendom hebben ge leerd, dat wij het niet van het christen dom alleen moeten hebben. Elk geslacht en elk mens moet het steeds opnieuw bij Christus zoeken. Dat geldt voor de men sen afzonderlijk. Dat geldt voor de ker ken tezamen. Daarom is dan ook. toen het vermageringsproces van het christen dom ook in de kerken (ofschoon lang nog niet door allen) gezien werd, een beweging ontstaan, die al deze dingen open en eerlijk wilde zeggen, de oor zaken wilde onderzoeken enniet blijven wilde in het geloof in het chris tendom. maar komen wilde bij vernieu wing tot het geloof in Christus, als Heer Heiland. Dat is de streke drijfveer .--i de oecumenische beweging. die thns alle kerken oproept tot gemeen schap en nieuwe verantwoordelijkheid. 19 Eeuwen christendom. Ach, het zou alleen maar een interessant, maar wellicht voorbijgaand verschijnsel zijn geweest, wanneer het dwars er doorheen, soms er tegenin, niet een zaak geweest was van 19 eeuwen Evangelie. Luchtbescherming Twee millioen personen willen deelnemen „Zoudt u er voor voelen om persoonlijk deel te nemen aan de luchtbescher ming?" Deze vraag, in een enquête ge steld door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opiftiè, antwoordt 33 pro cent der -ondervraagden bevestigend en 54 procent ontkennend; 13 procent geeft geen antwoord. Drie-en-dertig procent der volwassen bevolking betekent twee millioen Neder landse mannen en vrouwen, die voor dienst bij de luchtbescherming Iets ge voelen. al wil dat niet zeggen dat zij zich t.z.t. ook allen zullen melden. Vooral verklaarden zich voor deelne ming aan de luchtbescherming ambte naren, mensen in leidende functies en kantoorpersoneel. Verder zijn sterk ver tegenwoordigd mannen en vrouwen, die A.-R. stemmen (42 procent voelt voor luchtbescherming) en op de V.V.D (49 pet). Een tweede vraag: „Zoudt u er voor voelen om persoonlijk deel te nemen aan de reserve-politie?" werd bevesti gend beantwoord door 13 pet (800.000 personen). Eenzelfde vraag over de Na tionale Reserve haalde 11 pet. en een vraag over de (voor de oorlog bestaande) Burgerwacht 13 pet (vooral antl-revolu- tionnairen en ouderen). Voor de Natio nale Reserve voelen de jongeren lets meer en van de politieke richtingen vooral de A.-R. en Christelijk-histo- (De werkelijkheid is dat zich in No- ember 1950 ongeveer 7000 personen voor de Nationale Reserve hadden go- meld. inclusief de reserve-politie Red.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3