Jiicuwc £cii«rl)c GTourant Bijna alle Nederlanders hebben meer dan genoeg van Korea Grote gezinnen zullen enkele maanden moeten wachten Wist U Winstmarge van de handel met drie procent omhoog tgt: I* WOENSDAG 4 APRIL 1951 BUREAUX Steenstraal 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling Tel 22710 en Tel 23375 Redactie Tel 20408 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN ƒ515 pei kwartaal ƒ1.72 per maand; ƒ0 40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 8190 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticft is gljfbieoen rnyn bert fo tcgljenspoer LEGER VAN 25.000 AMBTENAREN ZOU NODIG ZIJN... „Bijtekenen dank U Men vergist zich, als men denkt met idealisten te maken te hebben (Van onze oorlogscorrespondent Allred van Sprang) BIJ HET NED. BATALJON ERGENS IN KOREA, Maart 1951. In de primitieve commandopost van het Nederlandse bataljon klingelt voor de zoveelste maal vanmiddag de telefoon. „Hallozegt de inlichtingenofficier min of meer verveeld. „Commandopostinformeert de andere kant. „Ja En lan trekt de kapitein meteen zijn wenkbrauwen op. Een paar keer geeft een bevestigend antwoord. De andere officieren in het kleine hokje xachten het nieuws van zijn gezicht te lezen. Ze maken het woord v e n met hun lippen. Onder het luisteren knikt hij. „Daar gaan we weerzucht er een. „De acht-en-twintigste keer zegt overste Eekhout. Maar overigens tan het bericht heel weinig opwinding veroorzaken. Men is zo lang zamerhand wel gewend aan het verhuizen. Het is een routinekwestie. En als men te lang achter elkaar op een plaats blijft zitten, voelt men rich al onrustig worden. itstaat bedrijvigheid. De compiescommandanten direct hier n.. beveelt de overste. Een ver ingspatrouille staat al klaar om naar ieuwe legeringsplaats te rijden. Op Ie staf is men bezig de kaarten en andere lapiereh in te pakken. De chauffeur- :r van de overste heeft diens slaap- ak al opgerold en de andere spullen in plunjezak gepropt. De jeep staat vo„or Ie commandopost. Ook elders is men aan opbreken. Tenten vallen onder slo- lershanden. Koreaanse koelies vouwen zeilen op. Drietonners worden opge lden. Het loopt allemaal van een leien akje. De A-compagnie is klaar. t is belachelijk weinig wat iedereen ich heeft. Zo langzarfterhand heeft wel geleerd een minimum aan uit- usting mee te slepen. Bovendien heeft kortgeleden bij de terugtocht uit loengsong practisch alles verloren. Velen add.en niets meer dan hun wapen en kleren, die ze op dat ogenblik droe- i. Daar is nu langzamerhand weer wat ygekomen. Maar u zoudt er versteld van taan als u zag met hoe weinig een mens Korea toe kan. En zeker als hij het elf moet dragen. En dat is heel dikwijls let geval. „Gaan we in de lijnwil iedereen latuurlijk weten. „Nee.nog niet." „Waar dan. „De bewaking van een stad overne- ;n.van een ander bataljort. „Hoengsong soms „Nee, gelukkig niet." Het laat de mannen allemaal vrij on- ihillig. Er is niets meer in Korea, ze zich druk over maken. Ze nemen maar zoals het komt. Er is toch niets :e veranderen. Maar wel tellen ze de lagen stuk voor stuk af. Tot die dag in Lugustus, waarop ze zich zullen insche- ir de thuisvaart. Er klinkt een order. „Op de wagens Iet is een ruw stel waar ik tussen kom zitten op de open drietonner. Ze heb- n vuile uniformen aan en een groene ïelm op. De groeven van hun gezicht zit- vol geel stof. Velen hebben een stop- )aard van een paar dagen. Aan hun :oppel hangen behalve een veldfles een handgranaten, een geweer staat tus- hun knieën. Frontsoldaten in optima na. De meesten hebben een paar jaar lilitaire dienst in Indonesië achter de ug. Een vrij groot aantal is commando parachutist. Het zijn onverschillige ke- ls en de laatste maanden in Korea lebben hen nog onverschilliger gemaakt. Dagen tellen Jen vergist zich als men denkt met dealisten te maken te hebben, die naar forea gekomen zijn om het communisme 'e bestrijden. Er is slechts een heel'en- iele bij, die zich met die gedachte voor gen aangemeld heeft. De anderen heb- len allemaal meer egoïstische redenen {ehad, die hen ertoe gebracht hebben het Nederlandse bataljon te tekenen. Geen vacantie in Korea f]ET BEtfpEP van oorlogscorrespon dent p niet bepaald een pretje. Voor de(fi hen die mochten denken dat zo'n comspondent het nogal makke lijk heeft,- volgt hier een gedeelte uit een brief die onze oorlogscorrespon dent Alfred van Sprang ons stuurde: „Ik ben van mijn eerste bezoek aan Korea teruggekomen in Tokio. Vuil, moe en dik onder het stof. Het is niet bepaald een land ook om vacan tie te houden. Het is behelpen met alles: vervoer, eten, slapen en werken. Ik heb maar een minimum aan ba gage bij me, want je moet alles zelf dragen. Daarom alleen mijn uniform, een slaapzak, eetgerei, een paar sok ken en een verschoning. Baden doe ik alleen in Tokio, waar ik telkens heenga om mijn artikelen te schrij ven. Van Taegu is dat vier en een half uur vliegen. Verschonen is een uiterste nood zaak, want wassen en scheren doe je in een helm. Als ik naar bed ga, trek ik alleen mijn schoenen uit en kruip zo in mijn slaapzak. Omdat iedereen het zo doel, valt het niet op hoe vies je bent en je ruikt het ook niet. Dat doe je pas meer in Tokio. Er is eenvoudig nieis in Korea, waardoor je het goed zou kunnen heb ben. Geld heeft er geen waarde, want ar is niets. In tien dagen gaf ik twee hele guldens uit. Maar ook die schade kun je in Tokio ruimschoots inhalen. Fotograferen en ontwikkelen is ook een heel probleem, omdat alles wat je in Korea niet stevig met twee han den vast kunt houden, op de Kore aanse wegen onherroepelijk kapot gaat. Enfin er is nu eenmaal niets aan te doen, besluit Alfred van Sprang zijn brief. Vooral zijn zjj bitter teleurgesteld. Korea heeft allerminst aan hun verwach tingen voldaan. Ze haten het en ze zullen blij zijn als het jaar om is. Van het hele bataljon hebben nog geen dertig man hun verbintenis verlengd. Mij niet meer gezien „Koreadaar krijgen ze me nooit meer voor!" verzekert een sergeant met een poppetje als talisman op zijn pet huizen trekken. De man naast me haalt een pakje Camel tevoorschijn. „Merci." Ze zitten volop in de sigaretten. En in voor u luxueuse merken als Camel, Lucky Strike, Chesterfield en Philip Morris. Wat dat betreft hebben ze geen klagen. Maar voor de rest is er volop critiek. Critiek op de organisatie van het Amerikaanse leger, waar ze zich veel meer van voorgesteld hadden, op de rantsoenen, waar een Hollandse soldaat niet genoeg aan heeft en die nu dan ook speciaal verhoogd zijn, op het volkomen ontbreken aan ontspanning, op de vecht methoden van andere legereenheden en op het gevaarlijke en moeilijke werk, waar het Nederlandse bataljon altijd mee belast schijnt te worden. Maar kankeren is nu eenmaal een van de typische eigen schappen van de Nederlandse soldaat. Het is het bewijs, dat het moreel wel in orde is. Als het er op aankomt, dan vergeet iedereen zijn grieven en pakt meh aan zoals het moet. Dan is de Nederlandse soldaat een voorbeeldig militair. En daar gaat het ten slotte toch om. Dollar a day In het stof vorderen we. We schuiven nu en dan angstig dicht ngs een ravijn als we op de smalle bergweg een tegenligger moeten pas seren. Maar niemand let daar op. Er wordt wat gezongen. Grove soldaten liedjes. Men lacht maar wat en steeks sigaret op. En we hotsen en schudden door elkaar. „Ik heb m'n dollar vandaag alleen al met schudden verdiend" verzekert een Limburgse mijnwerker. „In Holland moet je een dollar be- Bij de Korea-vrijwilligers in Tokio. Op bed ligt Bob Bek, Weimarstraat 284-11, Den Haag. Naast hem sergeant Hans Breemer, Rozenstraat 109, eveneens Den Haag. De derde man is de. ziekenverpleger Roeland van der Weegen uit Gent. „Dat snertlandvallen de anderen hem bij: „Er is toch 'n aanvulling onderweg. merk ik op. Men heeft niets tegen het militaire leven. Het merendeel kan er niet buiten. Ze melden zich daar aan waar iets te vechten is. Het doel kan hun weinig schelen. Maar van Korea moeten ze niets meer hebben. Zeker een zeventigtal wil straks over naar het leger in Nieuw- Guinea. Anderen hopen in het Ameri kaanse leger te komen of in een of andere politiemacht van de Verenigde Naties. En dan zijn er nog, die graag rechtstreeks van Korea naar Australië of Nieuw-Zee- land zouden willen emigreren. Volop critiek We rij den, weg. Drietonners en jeeps volgeladen met militairen en materiaal. De kampongbe woners kijken ons tevreden na. Ze kun nen nu ten minste weer in hun eigen Slaolie tot 10 cent per fles duurder Ook margarineprijzen soms iets hoger De winkelprijzen van slaolie kunnen tot tien cent per literfles stijgen. Ten ge volge van de verhoging van de' grond stof fenprijzen op de wereldmarkt is n.l. voor slaolie door het bedrijfschap een heffingswijziging van 11 gulden per 100 kg afgekondigd. (Het percentage van heffingen houdt verband met de import- prijzen. Op slaolie wordt door de regering reeds anderhalf jaar lang geen subsidie meer verleend.) Aan sommige fabrikanten en leveran ciers van margarine is inmiddels geble ken, dat zij er met een prijs van 52 cent niet komen. Enkelen hebben hun prijzen met één of twee cent verhoogd. Dit kun nen zij doen, zolang zij zich houden aan de in Maart j.l. gegeven voorschriften. De prijs van 52 cent is een richtprijs. Geen stellingenoorlog in Korea Turken worden afgelost Amerikaanse troepen hebben in groten getale de 38ste parallel overschreden. Zij ondervinden tot nog toe weinig tegen stand'. Na zijn terugkeer van het front, heeft Mc Arthur verklaard, dat de Ame rikaanse strategie onveranderd blijft. Het betreft hier geen stellingen-oorlog. De V.N.-bevelhebbers slagen erin, de zwakheid der Chinezen in de lucht en op zee, alsmede hun gebrek aan artille rie en zware wapens, uit te buiten. Van de krijgsoperaties vermelden wij nog, dat Chinese stellingen door de verbonden legers krachtig onder vuur werden ge nomen. Ook Griekse troepen rukken thans in de richting van de breedte graad op. Volgens Reuter zal Turkije 5000 man verse verse troepen naar Ko rea zenden, ter vervanging van het daar, thans strijdende, Turkse contingent. Een geheimzinnige duikboot van ongewone vorm en tonnemaat heeft het Britse schip Kosgay ter hoogte van de Canarische Eilanden waargenomen. talen om zo te schuddenin zo'n cakewalk op de kermis!" „Verrek, ja In een kamp langs de weg staan ROK- soldaten met hun etensblikjes in de rij voor de keuken. Van de wagens worden allerlei opmerkingen geschreeuwd naar de Koreanen. Het gelach buldert door de bergen. Ook passerende Amerikanen moéten het ontgelden. Verbaasd kijken ze naar die luidruchtige trucks. En mis schien benijden ze de Hollandse soldaten wel om hun goede humeur in het ellen dige Korea. De humor laat hen maar heel zelden in de steek. Het is humor ik niet graag over zou willen uit weiden. Maar het houdt de mensen bij alle ontberingen op de been. En daar gaat het hier ten slotte maar om. We zijn er. Aan weerskanten van de weg rijen de lines van huizen zich aaneen. Alles is kapot en platgebrand. Burgers zijn er bijna niet. Wel veel militairen. Met houts kool hebben ze op de weinige nog be woonbare huizen de naam van hun on derdeel aangegeven. Velen leven echter tenten. En tussen de huizen en de tenten krioelt het van rommel, Lege blikjes van rantsoenen, afval, resten van huisraad, latrines en afval. Het is één grote vuilnisbelt. „Wat een platgebrande rommelis het eerste commentaar. Maar men weet langzamerhand wel, dat er geen be hoorlijke steden in Korea overgebleven zijn. Alles is een ruïne herschapen. Daar om kruipt men maar in een of ander krot en spreidt er zijn slaapzak. Er wordt een telefoondraad met de commandopost aangelegd. Men installeert de keuken er gens. En voor het donker is heeft het Nederlandse bataljon de bewaking van de stad overgenomen. Rustig, zakelijk en getuigend van een grote ervaring op dit gebied. Maar het is dan ook het negen-en- twinstigste kampement in Korea. Prinses Wilhelmina: Betere wereld alleen op Chr. grondslag Prinses Wilhelmina heeft in een bood schap aan het jaarlijkse congres van de „International Christian Leadership, Inc." de verwachting uitgesproken, dat sheid zich bevindt aan de voor avond van een nieuwe wereldorde, zo meldt Ass. Press uit Washington. .Indien er een betere wereld moet ko- ;n, dient deze gegrondvest te zün op de leer van Christus", aldus de Prinses. „Een betere wereld is ondenkbaar en kan niet worden opgebouwd, voordat deze geestelijke grondslag is gelegd, voor dat de broederschap en de eenheid onder leiding van Christus een feit zijn gewor- het de tijd, waarin mannen alle rassen, alle klassen alle werelddelen zich met grote be zieling moeten inspannen om dit doel te bereiken en daarbij blijk moeten geven een moedig en onwrikbaar geloof", aldus de boodschap. De International Christian Leadership, Inc. is een organisatie, bestaande uit le- allerlei godsdienstige richtingen, opgericht om Christelijke leid&rs te vor- ïen voor alle lagen der maatschappij Ook voor het Leger in „Alle-hens"-trant Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, worden er momenteel bespre kingen gevoerd om te komen tot de stichting van een maandblad voor de in terne voorlichting van het leger. Dit blad zou dan de taak van „Het Licht spoor" overnemen en op dezelfde leest worden geschoeid als het blad „Alle hens" van de Marine. „Oorlog" krijgt nieuwe staatssecretaris Naar de Nieuwe Leidsche Cr' verneemt, wordt binnenkort het aftreden verwacht van de vice-admiraal H. C. W. Moorman als staatssecretaris van Oor log, zodat hij dan weer alleen als staats secretaris van Marine zal optreden. Toen de heer Moorman na het aftre den van rnr W. H. Fockema Andreae te vens staatssecretaris van Oorlog werd. was dat slechts bedoeld als overgangs maatregel, daar de leiding van beide staatssecretariaten voor één persoon op de duur te zwaar moest worden geacht. NUu er een nieuwe minister van Oorlog is benoemd en de militaire organisatie haar definitief beslag zal krijgen, is 1 dus een normale gang van zaken, dat zowel aan Marine als aan Oorlog weer een staatssecretaris komt. Vandaag laatste groente naar Duitsland Met Ingang van hedenmiddag 1 uur mochten de veilingen geen exportmach tigingen voor groente en uien meer af geven voor West-Dui'sland, zodat op dat moment een einde kwam aan de uitvot van deze producten naar onze Oosterbu ren. De export van fruit was reeds ee der stopgezet. Het wachten is nu op de resultati van de Vrijdag te Parijs beginnende co ferentie, waar vraagstukken van de Or ganisatie van Europese Economische Sa menwerking en van de Europese Beta- lings Unie worden besproken en v aan door Nederland wordt deelgenomen door de ministers Stikker en Van den Brink. Geen prijsbeheersing De Tweede Kamer is over de loons verhoging van vijf procent niet bijster tevreden. Dat bleek gistermiddag wel tijdens de debatten over de interpellatie van de socialist Nederhorst. Dit Kamer lid kwam thans voor de dag met een motie, waarin een onmiddellijke prijs beheersing werd gevraagd. De ministen Drees en Van den Brink waren daar ech ter niet voor te vinden. Want voor de uitvoering van een volledige prijsbeheer- leger van 25.000 ambtenaren nodig zijn. En al deze werkkrachten den dan worden onttrokken aan productieproces. Ook in de Kamer zelf vond de motie weinig steun. Toch hadden alle dertien sprekers hun bijzondere wensen, warm pleidooi werd o.a. gevoerd rentetrekkers, ouden van dagen en deren met een klein inkomen, die „onder de wielen dreigen te geraken". Met het oog op de grote gezinnen vroeg de heer Andriessen (K.V.P.) om een sterk op lopende knderbijslag. Wanneer de rege ring niet van plan blijkt te zijn om voor stellen te doen, zal de R.K. woordvoer- indienen. De communisten eisten natuurlijk tien procent looonsver- hoging. Vanmiddag werd het debat voortgezet. Een uitvoerig verslag vindt op pag. 3. Emigratie naar Australië Huisvesting nog moeilijker als straks in Australië de winter invalt A an de onbehaaglijke onzekerheid die er op 't ogenblik be- staat ten aanzien van de emigratie naar Australië, zal binnen enkele dagen een einde worden gemaakt door een duidelijke verklaring van Australische en Nederlandse zijde, zo verwacht het A.N.P. In elk geval staat het vast, dat Australië in de eerstvolgende maanden een zekere be perking zal opleggen aan immigratie van grote gezinnen. Deze zullen waar mogelijkheid in het nieuwe vaderland is gevonden. schijnlijk nog enige maanden moeten wachten tot een betere huisvestings- De ongunstige accommodatie is 'n ern stig probleem in Australië. De stroom immigranten verplaatste perso nen, Nederlanders en Britten is eigen lijk te groot. Daarbij komt, dat ln Australië in Mei de winter begint. Dan klera.t het -woninggebrek nog meer. In de toch al vólle kampen zou het voor de grote gezinnen in de winter nog moeilijker worden. In principe maakt Australië geen on derscheid tussen vrijgezellen en gezin nen, zo deelt men het A.N.P. van Austra lische zijde mede. Beiden zijn welkom, maar de huisvestingsmoeilijkheden dwin gen tot een, naar men hoopt tijdelijke, beperking. Wachtlijst: 30.000 Er is op 't ogenblik een lijst van on geveer 30.000 Nederlanders, die zich voor landverhuizing naar Australië heb ben opgegeven. De emigratie van velen wordt steeds langer uitgesteld. Men moet hierbij niet direct denken aan het gebrek aan passage. Vervoersmoeilijkheden zijn er, maar aan verbetering wordt al lang gewerkt. De oorzaak van de onzekerheid dient eerder te worden gezocht in de wijze waarop de bepalingen nieuwe emigratie-overeenkomst worden opgevat. Daarover worden thans nog be sprekingen gevoerd, maar zoals gezegd, dezer dagen zal de situatie wel dui delijker worden. Nederl. instructeurs op vroegere Tjerk Hiddes De Nederlandse regering is bereid ii nissieverband de nodige instructie ti geven voor het bedrijfsgereedhouden van de Gadjah Mada (de voormalige Tjerk Hiddes). Over de wijze waarop dit zal worden uitgevoerd, stilliggend of va rend. wordt het nodige overleg gepleegd- Aldus vernam de N i eu w-e Leidsche Crt van officieele zijde. Zoals men weet liep de Gadjah Mada, het vlaggenschip van de republikeinse marine, onlangs tijdens een proefvaart aan de grond- Er is toen in sommige kringen de vraag gesteld of dit ongeluk wellicht verband hield met onbekend heid van het republikeinse personeel met dat pas overgedragen schip. Blykens bovenstaande verklaring is ize regering nu bereid leden Nederlandse militaire missie in Indone- dat personeel te De Nederlanders in Korea leren de geheimen van de nieuwste Ameri kaanse instrumenten voor het over brengen van berichten. DAT Vlissingen blij is de Kon. Marine terug te krijgen binnen zijn veste, en over twee weken de eerste kaderleden voor de matrozenopleiding al komen. DAT in Brakkenstein (bij Nijmegen) gisteravond een beverrat van meer dan een meter lengte is gevangen. DAT blijkens het antwoord van minis- er Weirmers oo viogen van >v* Tweede Kamerlid Nederhorst (Arb.) overleg word gepleegd over verlichting van de ver.keersbrug over de IJssel bij Deventer. DAT tegen de tot 14 dagen veroor deelde „dentist" J. J. R. uit A'dam, in hoger beroep te A'dam zes weken werd geëist. DAT in de tweede of derde week van Juni de veilig-verkeersweek wordt ge houden onder de leuzen: „Een week bij-, zondere leerplicht" en „de'school komt bij u thuis". DAT de in Europa wonende Amerik. oudstrijders van de 30ste inf. divisie Vrijdag en Zaterdag in Maastricht bij een zullen komen. DAT op 14 April in Maastricht de N.V. Radium Natex schuimrubber artikelen gaat vervaardigen als dochteronderne ming van de Bataafse Rubber Mij. DAT honderden Duitsers gisteren it> Dusseldorp getuige waren van de aan komst van burg. d'Ailly, die een vriend-' schapsreis van zes weken maakt langs' de Duitse, Franse en Zwitserse Rijn havens. DAT weggebruikers rekening mc houden met herhalingsoefeningen de Kon. Landmacht in de eerste helft van April, waardoor belangrijke ver plaatsingen van militaire voertuigen plaats kunnen hebben. DAT de Oorlogsgravenstichting in lichtingen vraagt omtrent de identiteit van een persoon, die met vijf anderen op 31 Juli 1942 na een vonnis van een Duitse rechterlijke instantie in de naaste omgeving van A'dam werd geëxeeu- DAT minister Mansholt niet bereid is de werkingsduur van de wet inzake het verspreiden van tuberculose tot twee jaar te beperken, zoals enkele Tweede Kfuncrlrden verzjehï hadden DAT de dpi. sold. K. J. van S. uit Tiel door het Hoog Mil. Gerechtshof tot j. en ontslag uit de mil. dienst is veroordeeld, daar hij zijn pleegouders van f 100 had bestolen. DAT t.g.v. het eeuwfeest van de fa J. Th. v. d. Cammen te R'dam (construc tiewerkplaatsen) gisteren aan de Waal haven een nieuwe fabriek is geopend. DAT wegens medeplichtigheid aan ;n smokkelzaak met 45 millioen siga- jetten in Dusseldorp de 30-j. Ned. schip per van het ms. Cor, De L.t zich heeft moeten verantwoorden. DAT het eerste woonkamp in de Oosterpolder (120 man) dezer dagen is afgeleverd en in 30 werkdagen werd op gebouwd. DAT de sedert 9 Oct. 1950 bij de Maas dijk en Maasland afgesloten rijksweg R'damMaassluisDen Haag op 12 April weer open gaat. DAT de Comm. der Koningin in Zee land, jhr mr A. F. C. de Casembroot, gisteren in heit gebouw van de prov. stoombootdienst te Vlissingen een ge denkplaat onthulde voor 13 leden van het personeel, die tijdens de oorlog hun leven lieten. DAT men gisteren in H'sum is begon nen met een massale doorlichting op t.b.c. van 90.000 man, hetgeen 10 mnd in beslag neemt. DAT de t.b.c.-bestrijding in Hilversum een actie begint onder 18.000 schoolkin deren. daarna onder de grote bedrijven en ten slotte de verdere burgerij, in wij ken verdeeld. DAT minister Wemmers vanmiddag voor de eerste maal in het publiek zou optreden toen hij de tentoonstelling „Zui derzee wordt land" in het A'dams Waag gebouw opende (open tan. 3 Juni). Koreaanse vrouwen en kinderen begroeten met enthousiasme de soldaten van de Verbonden legers, die de buitenwijken van Tsjoen- sjon binnenrukken. Tsjoensjon ligt juist ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Bloemencorso wordt uitgesteld Naar wq vernemen, zal het bloemen corso van de bollenstreek niet op 21 April a.s. worden gehouden. Als de toestem ming van de rijkswaterstaat wordt ver kregen, met welke instantie dezer dagen contact zal worden opgenomen, zal men het corso op 28 April houden. De stand van het gewas is zodanig, dat het uit gesloten wordt geacht, dat de bloemen op 21 April reeds voor het corso geschikt zün. Montgomery in Den Haag Montgomery is gistermiddag op het vliegveld Valkenburg aangekomen voor een tweedaags bezoek aan Den Haag. Hü logeert op de Britse Ambassade. Gister avond bracht hij in gezelschap van Sir Philip Nicholls in burger een bezoek aan de Kon. Schouwburg, waar de Old Vic ter gelegenheid van de Shawherdenking „Captain Brassbound's Conversion" op voerde. Hedenmorgen had de generaal een bespreking met de chef van de ge nerale staf, de chef van de marine-staf en de chef van de luchtmachtstaf op het dep. van Marine. Motorongeluk op Rijksstraatweg Vader en zoon uit Leiden ernstig gewond De Leidenaar P. werd gisteren ernstig gewond, toen hij met zijn motor op de Rijksstraatweg te Wassenaar werd aange reden door een personenauto, bestuurd door K. uit Dordrecht. Ook zijn 15-jarige zoon E. K., die op de duo zat. liep ern stige verwondingen op. Beide slacht offers werden naar het Acad. ziekenhuis te Leiden gebracht. Overeenstemming bereikt Omzetbelasting mag worden doorberekend, maar jongste loonronde niet DE JONGSTE LOONSVERHOGING van vijf procent mag in de prijzen niet worden doorberekend. Dit wordt Uitdrukkelijk vastgesteld in een verklaring, die minister V. d. Brink gistermiddag in de Tweede Kamer heeft afgelegd. De handel mag echter wel de stijging van de omzetbelasting doorberekenen en de winstmarge in vergelijking met vorig jaar drie pro cent verhogen. Er blijft een mogelijkheid voor speciale regelingen. De minister heeft overleg gevoerd met industrie en handel. Met de eerste groep is volledige overeenstemming bereikt en met de tweede „een hoge mate van over eenstemming". De handel wordt gebon den door een algemene beschikking, ae industrie slechts door richtlijnen. De werkeijk betaalde of verschuldigde inkoopprijs mag door de groot- en klein handel in de verkoopsprijs worden door berekend. Wanneer men eenzelfde of nagenoeg eenzelfde goed in voorraad heeft, dat in gebruikelijke hoeveelheid tegen een hogere prijs is gekocht, mag deze hogere prijs worden doorberekend. Dit berust dus op het principe van de vervangingswaarde- Voor goederen waarvoor marktnoterlngen bestaan, ko men er speciale beschikkingen. De ver vangingswaarde mag dan op deze note ringen gebaseerd worden. De aldus vastgestelde inkoopsprijs mag worden verhoogd met een bruto-winst- marge vcor kosten en winst die dezelfde is als in het tijdvak van 1 Juni 1949 tot 31 Mei 1950, verhoogd met drie procent en met de stijging van de omzet belasting. Als bij nader overleg en on derzoek blijkt, dat de marges voor be paalde bedrijfstakken te hoog of te laag zijn, kan een speciale regeling worden getroffen. De industrie Voor de groot- en kleinindustrie wordt als algemene richtlijn vastgesteld, dat zij hun prijzen slechts mogen verhogen met' 1 de stijging van de loonkosten, die het gevolg is van de loonronde in September van het vorig jaar; 2. de prijsstijging van grondstoffen sinds 31 Mei 1950 en de prijsstijging van hulpstoffen. Onder hulpstoffen verstaat kolen, olie, gas en electriciteit en overleg met Economische Zaken eventueel nog andere stoffen. Stijging de verpakkingskosten zal dus in het algemeen niet mogen worden doorbere- De Griekse vrouwen hebben gis teren het actief en passief kiesrecht ver kregen. Tot dusver konden ze nóch kie zen, noch gekozen worden. President Auriol is tot ere-doctor in de rechten benoemd aan de Columbia- universiteit te New Yortk. WEERBERICHT Iets kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zuid-Oosten van het land aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en Zuóri. Elders wisselende bewolking met enkele buien, afgewis seld door verspreide opkla- matige tot krachtige Weste lijke wind. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 6.08—19.19 uur; Maan i.44—18.30 uur. 6 April NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1