Inflatiegevaar niet de schuld van de Overheid? Huiduitslag DÉBRAUNE Zwitsalettenj 3^ Chr. Bedrijfsgroepen-centrale gedenkt 35-jarig bestaan Kouopde Borst BANDJIR ooer £Jaoa Textiel-j aarbeurszorgenkind in zwierig toiletje I9SI NIEUWE LEIDSCHE COURANT S DINSDAG 3 APRIL 1951 Regering verdedigI zich Benelux-conleientie zodra betalingsbalans in evenwicht kan komen TTET INFLATIEGEVAAR wordt meer veroorzaakt door het bedrijfsleven J-x dan door de overheid. Dit blijkt wel uit de cijfers over de drie eerste kwartalen van het afgelopen jaar. Want voor de overheid werd in die periode slechts f 100 millioen gecreëerd, maar voor het bedrijfsleven door credietverlening niet minder dan f 450 millioen. Daarom moest de crediet- verlening beperkt worden. Dit zegt de regering in haar antwoord aan de Eerste Kamer over de algemene politieke en financiële beschouwingen omtrent de rijksbegroting 1951. Het tekort op de betalingsbalans be droeg vorig jaar ongeveer f 1.1 milliard tegen een kwart milliard in het vooraf gaande jaar. Het tekort van Nederland in de Europese betalingsunie beliep op 15 Maart j.l. ruim 177.1 millioen dollar. Dit werd gedekt door 30 millioen dollar aan toegekende hulp, 127.8 millioen dol lar aan E.B.U.-credieten en betaling van 19.2 millioen dollar. Tot een algehele directe controle op de investeringen door lagere overheidsorganen zou de regering alleen in de uiterste noodzaak willen overgaan. De bruto-bedragen, die de overheid voor bouw, wegenaanleg e.d. besteedde, bedroegen in de af gelopen drie jaren resp. f 680 mil lioen, f 740 millioen en f 790 millioen. De opschorting van de uitkeringen aan de sociale verzekeringsfondsen moet vol gens de regering worden gehandhaafd met het oog op de zorglijke toestand van de rijksfinanciën. Het militaire deel van de fondsen is grotendeels Ingeteerd. De contante waarde van deze pensioenen bedroeg eind 1948 ongeveer f 45.7 mil lioen en het tekort was toen f 30 mil lioen. Niet met de portefeuille zwaaien De regering vraagt ogk van de Kamers de zelfbeheersing, waarop veel Kamerleden bij de regering aan dringen. Daarom is herhaaldelijk een amendement van een Kamerlid on aanvaardbaar verklaard. Dit bete kende, dat bij aanneming van het amendement het wetsvoorstel zou worden ingetrokken. Het stellen van de kabinetskwestie is in dit verband slechts hoogst zelden voorgekomen. Het verwondert de ministers Drees en Lieftinck dan ook, dat de invloed van minister Lieftinck op andere be windslieden overheersend wordt ge noemd. Over een Europees leger kan de re gering zich nog niet uitspreken. Voors hands meent zij echter, dat de inspan ning moet worden gericht op een snelle C Advertentie) vergalt Uw leven. Gij zult j verbaasd zijn over de snelle =pen afdoende werking van het beroemde huidgeneesmiddel 1 Nieuwe voorstellen der Westelijken Hevige bezwaren van Gromyko Te Parijs in het „Palais Rose" heeft de Fransman Parodi een nieuwe ontwerp agenda ingediend. Ofschoon de bedoe ling van het Westen is, Gromyko te ver murwen, gaf de Rus hierop slechts een „voorlopig" antwoord. Het regende Rus sische bezwaren, terwijl Gromyko tevens felle aanvalen deed op de Britse poli tiek, speciaal op Attlee. De heren hebben ruim vier weken ge confereerd en men staat nu voor de vol gende „ontwerp-agenda", die de Rus echter niet kan accepteren. De punten zijn: 1. Onderzoek naar de oorzaken der internationale spanning. De middelen om de betrekkingen tussen de „Grote Vier" te verbeteren, hierbij inbegrepen de be wapening, de demilitarisatie van Duits land. Voorts onderzoek naar het nakc- men der bestaande verdragen en het wegnemen der oorlogsdreiging. 2. Vol tooiing van een vredesverdrag voor Oos tenrijk. 3. Herstel der Duitse eenheid en het formeren van een Duits vredesver drag (Triëst), Atlantisch Pact en de kwestie Amerik. bases niet voorkomend in het ontwerp der Westelijken, door Parodi ingediend. Eerste perziken: 69 cent De tuinder J. Ruigrok voerde gisteren op de veiling te Pijnacker de eerste perziken aan. Ze brchten 69 cent per stuk op. uitvoering van de Noord-Atlantische plannen. Afzonderlijke strijdkrachten voor de Ver. Naties zijn practisch onmogelijk. Een V.N.-legergroep zal gelicht moeten worden uit de eenheden, die in ons land beschikbaar zijn, ook al hebben deze misschien oorspronkelijk een andere be stemming. Meer dan een bescheiden for matie zal men echter niet kunnen op brengen. Benelux-conferentie Zodra zekerheid is verkregen over de aanzuivering van het tekort op de Ned. betalingsbalans zal een conferentie be legd worden met de ministers van Eco nomische Zaken en Financiën van de Benelux-landen. Korte tijd daarna wordt dan een uitgebreider ministers-conferen tie gehouden, die de ondertekening van het verdrag voor de economische unie kan voorbereiden. Dat geen belasting zal worden ge heven op verhoging van inkomsten door overuren kan de regering be zwaarlijk toezeggen. De consequen ties zijn namelijk niet te overzien, aldus de regering. Op vragen over de samenstelling van het vorige kabinet gaat de regering thans niet in, omdat de memorie van antwoord bij het begin van de kabinetscrisis vrij wel voltooid was en later is gewijzigd. Verplicht pensioen ook voor schilders Voor 't eerst voor alle patroons bindend De organisatie van werkgevers en werknemers in het schildersbedrijf heb ben een bedrijfspensioenfonds in het le ven geroepen. De regering heeft de deel neming aan dit fonds voor alle bedrijfs- genoten met ingang van gisteren plicht gesteld. Voor het eerst geldt deze verplichting ook voor de patroons. Naar schatting zul len 23.000 werknemers, 6500 werkgevers en 4500 zelfstandigen, in totaal 34.000 be- drijfsgenoten in het fonds worden opge nomen. Sinds de wet betreffende plichte deelneming in een bedrijfspen sioenfonds op 26 Maart 1949 in werking is getreden, is deelneming in zeven fondsen verplicht gesteld voor ruim 330.000 werknemers en wel in de land bouw (met ingang van 1 Mei 1949), de metaalnijverhed („grootmetaal," 15 Nov. 1949), de kleine metaalnijverheid („klein- metaal", 1 Jan, 1950), de wijkverpleging en t.b.c.-bestrijding (1 Sept. 1950), het slagersbedrijf en de lederindustrie (beide 1 Jan. 1951). en het schildersbedrijf (2 April 1951). Zeemiliciens worden in Rotterdam opgeleid In verband met de a.s. opheffing van de afdeling mariniers te Volkel zal de eerstvolgende opleidingsdivisie voor zee miliciens gevormd worden in het depót korps mariniers te Rotterdam; de daar- opvolgenden in de afdelingen mariniers Doorn en het marine-opleidingskamp Hilversum, Nieuw-Amsterdam na vier maan den in ons land terug Zaterdag wordt de Nieuw-Amsterdam na een afwezigheid van vier maanden ln ons land terugverwacht, na zes toeristen- reizen in de Amerikaanse wateren. On der de passagiers zijn de zanger Richard Crooks (die in Le Havre zal ontschepen) en de bekende concertpianist Alexander Brailowsky (die Rotterdam als einddoel opgegeven heeft). werking aan de verhoging van de pro ductie. Alles moet bovendien in het werk gesteld worden om alle niet noodzake lijke prijsstijgingen tegen te gaan. De heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V., bracht de gelukwensen van de, vakcentrale over. Voorzitter Van Baten „Vakbeweging mag nooit dwanginstituut worden" TN DRIEBERGEN vergaderde de bondsraad van de Christelijke Bedrijfs- groepen Centrale, die 35 jaar bestaat, voorheen als Ned. Chr. bond van fabrieks- en transportarbeiders. Het jubileum wordt naar buiten in geen enkel opzicht „gevierd". Op 1 April 1916 werd de organisatie opge richt met 1566 leden. Thans zijn er 18.500. In zijn openingsrede besprak de bonds voorzitter, de heer C. van Baren Jr, o.m. het probleem der „bewindvoerders". Als verantwoordelijke leidende instanties, zo zei hij, moeten we de arbeiders er op wijzen dat ze toe moeten zien dat ze, uitgeleid zijnde uit het liberale dienst huis, niet opnieuw in een diensthuis worden ingeleid. Onder een schone schijn kan zich een machtsvorming van. enke len voltrekken, welke niets meer uit staande heeft met de gedachte van „de vrijheid van de arbeidende stand". De vakbeweging heeft er volgens spr. op toe te zien, dat zij nimmer een dwanginstituut wordt voor haar leden. Het gevaar is volgens spr. groot, dat we hoe langer hoe meer geraken in de macht van een bureaucratie. Zou dit gevaar reëel wor den, dan kan het niet anders of dit zal gepaard moeten gaan met het toenemend innerlijk verval van de democratie. De vakcentralen zijn het die in de Stichting van de Arbeid met de werk gevers. in nauwe samenwerking met de overheid, voor een groot deel de loon politiek bepalen. De vakbonden zullen volgens spr., zodra dit even mogelijk is, in overleg met het bedrijfsleven weer hun eigenlijke taak in dit opzicht moe ten gaan verrichten in elke bedrijfstak apart. Daarmee zal men ook het gevaar ontlopen dat bij verschil van mening met de overheid in zake verhogingspercen tages alle loontrekkenden bij dit verschil zijn betrokken. De heer Van Baren wekte op tot mede- Wrijf deze krachtige zalf op keel, borst en rug. Ze werkt als een pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U inademt. Verwijdert congestie, verge makkelijkt de ademhaling en verhelpt verkoudheid meestal in één nacht. Illllllllllllililllllllllllllillüliilillill Jaarbeurs De palm groeit onder de verdrukking, en daar er vele zorgen zijn, veel storm en iveinig zonneschijn, is de verwachting niet gewaagd dat thans de Jaarbeurs ook weer slaagt en niet gedoemd is tot mislukking. Juist door de druk van alle zijden, en 't is de fiscus niet alleen, al klaagt men alom steen en been worden de krachten saamgebracht land het thans verwacht; lichtpunt in zeer donk're tijden. Dus zal de Domstad U weer tonen samenwerking wel vermag als industrie van dag tot dag et handel zeer nauw wordt verbonden hoe zij nieuwe wegen vonden! Bezoek NU móet de moeite lonen. ROBBIE RADAR. West-Europ. kwekers bezoch ten Den Haag e.o. Tot slot van een vijfdaags bezoek aan ons land door de comité-zitting van de ..Association internationale des produc- teurs de l'Horticulture" heeft de Tuin- bouwraad als Nederlands vertegenwoor diger in deze internationale kwekersor- ganisatie. haar gasten in het Kurhaus te Scheveningen een maaltijd aangebo den. De comité-zitting heeft Aalsmeer, Boskoop, Rijnsburg en het Westland be zocht en de Hofstadbloem bezichtigd. In het algemeen heeft dit bezoek bij gedragen tot een beter onderling begrip en een juiste waardering voor de onge twijfeld grote moeilijkheden, waarvoor de West-Europese tuinbouw zich ge plaatst ziet en waarbij Nederland als één der belangrijkste producenten ten nauw ste bij betrokken is. Positie K.L.M.-vliegtuigen Indonesië-routc. Thuisreis: PH-TDG (Gouda), gezag voerder Van Breemen, is Maandagavond in Cairo aangekomen. PH-TDB (Walche ren) met gezagvoerder Bosman is gister middag in Bangkok gearriveerd. PH-TDE (Eindhoven), gezagvoerder Sluyter, blijft voorlopig in Djakarta staan. Uitreis: PH-TDH (Holland) met g< voerder Moll is te middernacht uit Bangkok vertrokken. PH-TDD (Delft), gezagvoerder Brugman, vertrok gister avond te 18.00 uur uit Genève. Chartervluchten Sydney. PH-TCE (Edam), gezagvoerder Val- lance, is vanochtend te 06.00 uur in Sydney aangekomen. PH-TES (Soera- baja) met gezagvoerder Van Messel ver trekt vanavond om 21.00 uur uit Karachi. I Advertentie) Neveda boven alles! Y door LEOBROEKSMIl Tussen de zware bladerkruinen vie len de zonnestralen minder fel, maar hier slingerden de doornige ranken van de oenak over het pad en moes ten ze steeds bukken voor laaghan gende ketirahstengels, die wel fraaie rode slingers vormden, maar op den duur verduiveld lastig werden. Ze kregen het ook warm van het om zich heen slaan naar allerlei vliegen, torren kevertjes en mieren. Alleen de luite nant scheen daar geen last van te heb ben. Hij had slechts de kraag van zijn shirt dichtgeknoopt en de tropenhelm wat dieper in zijn nek gedrukt. „Sla niet zo naar die koembangs. Dat zijn gewone hommels en die doen je niets," raadde hij aan. „En vorige week hebt u gezegd, dat e er voor op moeten passen." „Voor deze niet. Dat waren keti- keti's. Die waren giftig." „Hoe kan ik het verschil weten?" vroeg een soldaat verontwaardigd. „Ze hebben zich niet aan mij voorge steld, hoe ze heten. Poeh, het is hier n te stikken onder die. bomen." Na een klein half uur kwamen ze Er is geen wol in Neder land, die de Neveda kwa liteiten evenaart. Brei met prachtige, soepele, extra uitgesponnen (dus extra voordelige) Neveda hand- breiwol. Wasecht - kleurecht l Hervormde predikanten in de Domstad (Van een onzer verslaggevers) In Utrecht vergaderden gisteren en vandaag vele Ned. Hervormde predikan ten, onder leiding van de praeses der ge nerale synode, ds J. R. Wolfensberger uit Amsterdam. Deze hield vanmorgen een referaat over De orde der Kerk en het leven der Gemeente. Gisteravond woonden velen de begroe- 'ingssamenkomst hij, die een gezellig ka rakter droeg. Er waren enkele Duitse gasten aanwezig en namens hen sprak Pfarrer L. Ahne, uit Wilhelfshafen. Hij besprak verschillende problemen. Zo be gon hij met de vraag van het volk Israël. Naar zijn mening ziet de kerk in Duits land dat probleem te weinig als een vraag van leven en dood voor de Kerk. Hij achtte het in het wezen der Kerk opgesloten liggen, dat zij een. roeping heeft jegens Israël. Ds Ahne sprak ook o.m. over de her bewapening van Duitsland. Hij betoonde zich hiervan een verklaard tegenstander en zag er grote gevaren in voor een te rugkeer van het nationalisme. Ds Ahne meende, dat de roeping van zijn land te midden der volkeren een andere was dan waarheen het thans veelal wordt ge dreven, en wel om een brug te vormen tussen Oost en West. Ds Ahne sloot zich betrekkelijk dicht aan bij de opvattingen van dr Niemöller ten deze en betreurde het. dat diens persoon en positie door de talrijke publicaties over hem veelal door het slijk worden gehaald. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) en de berijming-Hasper De classis Dordrecht-Gorinchem van de Geref. Kerken (Art. 31 K O.) zal aan de particuliere synode van Zuid-Holland verzoeken de komende Generale Synode te stellen geen beslissing te nemen inzake de Psalmberijming J. Hasper. De classis meent, dat grondige bestudering deze bundel door de kerken niet voldoende heeft kunnen plaats hebben, met betrekking tot het karakter van de Psalmen als liederen des Verbonds. Van het erf van School en Kerk Beroepin gswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Haaften B. Haver kamp te Veen (N.B.); te Zevenhuizen (Z.H.) D. ter Steege te Weesp. voorheen te Zevenhuizen: te Groot-Ammers J. G. Albringh te Oosterwolde; te Schiedam Smids te Veenhuizen; te Daarle cand. A. J. Jorissen te Rijssen. Bedankt: voor Varsseveld dr A. d. Hoeven te Utrecht: voor Beusichem dr F. de Graaff te Welle en Ammer- zoden. Geref. Kerken. Beroepen: te Rotterdam-Charlois (vac.-S. Hoekstra) J. A. van Arkel te Haarlem: te Schiedam G. Brinkman te Amsterdam; te VTOomshoop J. v. d. Staal te Leens- Aangenomen: naar Oudemirdum cand. J. van Leeuwen te Amsterdam, die bedankte voor Grijpskerke, Oostkapell en Vijfhuizen. Geref. Gemeenten. Bedankt: voor Goes J. Hggestein te Usselmonde. Chr. Geref. meisjes op 12 April naar Charlois De afdeling Zuid-Holland van de Bond van Chr. Geref. Meisjesverenigingen houdt op 12 April in het kerkgebou' aan de Wolphaertsbocht te Rotterdam- Charlois haar 18e jaarvergadering. Ds P M. Jonker uit Apeldoorn zal spreken Jeugdidealisme en werkelijkheids- Aan de kerkeraad van de Geref- kerk onderh. art. 31 K.O. te Groningen is verzocht de nester van zijn predikanten, ds D. van Dijk, drie maanden af te staan de kerk van Canada als leenpredi- kant. Dr H. R. Wijngaarden, benoemd tot lector in de faculteit der letteren wijsbegeerte aan de V-U- te Amsterdam, zal op 13 April een openbare les hou- in het AMVJ-gebouw aan de Von delstraat, om half vier. aan de rand van het bos. Buiten het vochtige, groene gewelf, maar nog in de schaduw der bomen was het iets koeler. Een eindje verder stoeiden naakte bruine jongens in de kali. „Laten wij ook gaan zwemmen, luit. We hebben wel wat afkoeling verdiend na die mars." Verhagen schudde het hoofd. „Je weet dat het verboden is om in onbe kend water te baden. Bovendien ver trouw ik deze kali niet. Zo vlak bij het bos zouden er wel eens krokodil len 1 i zyn. „Dan zouden die kinderen hier niet baden. Die zullen hier toch wel be kend zijn?" De lange Fries stapte naar de rand van de kali en wenkte naar^ de badende jongens. „Ahoi!" Toen ze keken, wees hij naar het water. „Boeaja? Krokodillen?" Tot z'n stomme verbazing knikten de kinderen van ja! De grootste jon gen zette zich af en zwom lenig als een bruinvis naar hun oever. „Boeaja?" vroeg de korporaal nog eens. De knaap knikte. „Héél grote boeaja," zei hij ernstig. „Vorige week heeft hij Somo opgegeten. Met één hap beet hij zijn been af. We hebben nog hargeschreeuwd, maar het hielp niet. De boeaja was niet bang." Verhagen was opgeschrokken. „Wat zeg je? Somo dood? De zoon van de goeroe?" De jongen knikte en de luitenant bedacht, dat hij Somo inderdaad de vorige week had gemirt. Het was een aardig joch, dat dikwijls in het kamp kwam om hout te hakken en de kok te helpen, de soldater mee te mogen eten. Nu was hij dood. Verongelukt bij he'. béden. De luitenant zag hoe de Fries verbijsterd naar de Javaanse jongen staarde. Diens glanzend bruine lijf was al weer gedroogd in de felle zon. Toen Jiij z'n hoofd schudde, vloog een krans van glinsterende druppels uit zijn zwarte haren. Hij maakte juist aanstalten om weer in de kali te dui ken, toen de korporaal zei:- „Maa als het zo gevaarlijk is, waarom baden jullie dan hier?" De knaap haalde achteloos de schou ders op. „Een boeaja komt bijna nooit op de plaats terug, waar hij een mens heeft gedood en als het immers Allah'." Toen ze die middag moe en warm in het kamp aankwamen, voelden ze dadelijk de gespannen stemming, die daar heerste. Er was al een patrouille terug en de jongens groepten opge wonden samen. „Ze hebben Pasman Lawar met zijn gehele gezin vermoord", zei de' kapi tein, toen Verhagen verslag had uit gebracht. „De jongens hebben de verminkte lijken gezien. Het moet gruwelijk zijn geweest." Verhagen ontstelde. Pasman leverde groenten en fruit aan het kamp en de soldaten stoeiden vaak met zijn jon gens, die op de hittewagen meereden. „Hoe is het gebeurd?" vroeg hij. Ze zagen rook opstijgen en toen ze er bij kwamen, vonden ze de ver brande woning. De lichamen lagen op Duur en schaars Wolfirma's vielen uit, omdat zij toch niet kunnen verkopen (Van een onzer verslaggevers) LUCHTIG, kleurig, apart en soms wat extravagant. Dat is de aanblik van de zesde textieljaarbeurs, door Nederlandse en Belgische samen werking, maar naar Franse smaak, opgebouwd in de Beatrix- en Irenehal- len van het Utrechtse Jaarbeursgebouw aan het Vredent>urg. Tegen witte achtergronden is het veeltintig textielproduct: stoffen van velerlei soort, breiwol, zijden garens, kant en nylons, dessous, dekens en confectiekleding, sierlijk geëxposeerd onder open daken van grillig gebogen ijzeren buizen. Leemten Dit dan wat de „aankleding" van de textielj aarbeurs betreft. Maar de goede toeschouwer zal spoedig be merken dat zekere leemten, door al deze zwier niet worden gecamou fleerd. Wollen stoffen moet ge zoe ken, evenals dekens en wolproduc ten. Een enkele stand hier en daar toont de Nederlandse of Belgische productie in deze branche. De vooruitzichten voor de wol zijn het slechtst. Zuivere wol is exorbitant duur geworden. Men heeft reeds lang uitge zien naar bijmenging met andere vezels, maar met behoud van nagenoeg 100 pet kwaliteit. De echte wolfabrikant doet dat niet graag. Maar de noodzaak dwingt: de prijzen zijn te hoog. Ook katoen is door het tegenvallen van de laatste Amerikaanse oogst schaars en duur. We belooft de nieuwe oogst (die in Augustus begint te komen) 3 a 4 millioen balen meer dan verleden jaar. maar dan moeten eerst de tekorten op de Amerikaanse markt worden aange vuld. En ook de rayonvezel is duur en schaars, hoewel die de katoen langza merhand gaat verdringen. Dat zal ook na deze moeilijke tyden wel zo blijven. Katoen mag in natte toestand sterker zijn, rayon valt soepeler en is in leven diger kleuren te veredelen. En ton slotte: de nylons. De productie is in Nederland nog gering en hoewel wij ter beurze allerlei weefsels zagen van fijne kantstof en tot glanzende lingerie verwerkte zijde af, tot borstelhaar en zeilkabels toe, toch zal d<» Nederlandse industrie zich voorlopig vrijwel beperken tot de kousenfabricage. Enhet ver haal wordt nu werkelijk eentonig: ook nylons zijn schaars en duur Simavi helpt hospitaal in Suriname Simavi heeft het Prinses Julianahospi- taal der Evangelische Broedergemeente in het oerwoud van Suriname, dat door het Zeister zendingsgenootschap onderhouden wordt, uit moeilijkheden geholpen. Dit hospitaal, dat voor het grootste deel door particuliere giften wordt onderhouden en steeds met financiële moeilijkheden te kampen heeft, ontving herhaaldelijk de steun van de Simavi. Van de bouwkosten f 170.000, betaalde Simavi f 55.000. en gaf zij geregeld bijdragen voor de exploitatie. Dit jaar stond het zendingsbestuur weer jor een moeilijke taak, daar de oude waterinstallatie niet voldeed. Er kon op de plaats, waar het hospitaal is gebouwd, niet voldoende water voor de inrichting „•orden gewonnen en daartoe moest een lange buisleiding naar de rivier worden aangelegd, een watertoren gebouwd en pompinstallatie aangebracht. Verder er nog een woning nodig voor een verpleegster. Dit alles kost in Nederlands courant f40.000, welk bedrag het Zeister genootschap niet boven de hoge exploi tatierekening, betalen kon. Het bestuur de Simavi heeft daarom de toezegging gedaan, de kosten van f40.000 op zich te nemen, waardoor het hospitaal uit ern stige moeilijkheden is geholpen. Theol. Schooldag der Chr. Geref. Kerken De Theologische Schooldag der Chr. Geref. Kerken zal op 17 Mei te Apeldoorn orden gehouden. Sprekers zullen zijn ds P. de Smit te Zeist, president-curator, prof. G. Wisse te Doorn, ds H. Toorman Deventer en prof. J. J. van der Schuit te Apeldoorn. „Nederlandse student moet harder werken" „De gemiddelde Nederlandse student werkt bepaald niet hard. In andere lan den is dat oneindig veel beter. De stu dentenwereld in Nederland weet niet wat hard werken is en dat dreigt in de huidige moeilijke tijdsomstandigheden en probleem te worden". Aldus professor dr H. R. Kruyt in een lezing over Studie en Toekomst, welke hij gisteren hield op het dertiende con gres van de organisatie van natuur- philosophische en technologische facul teiten. dat in Amsterdam begonnen is. Tweede predikant voor zending op Soemba De kerkeraad van de Geref. kerk (art. 31 K.O) te Zwolle besloot in principe spoedig mogelijk een tweede mission- ir predikant op Soemba te beroepen rI daartoe de nodige maatregelen t» treffen. De jaarvergadering van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten zal op 3 4 Juli te Apeldoorn worden gehouden. Deze originele decoratie, ,-assend veel bereikt wordt, is geïnspi reerd door de Parijse architect Jean Mar tin, die geassisteerd werd door de Ne derlandse Parijzenaar Engelman. typisch buitenlands ontwerp, deze decoratie. Geen Nederlander zou schier op het idee komen om overal op artistieke wijze het visserij motief te laten spreken. Hier een rij achterstevens met joyeus gevormde zeilen van kostbaar damast voor tafelgebruik. Ginds een reusachtige geschilderde vis als achter grond. In verscheidene stands uiterst- fijne stoffen en dessous, gedrapeerd tegengewone getaande vissersnetten. Elders scheepskabels van breiwol. Ter afwisseling een prachtige pronkende pauw van veel kleuren breiwol, sterren dekenwol, een enorme zuildraperie japonzijde, een vrouwenfiguur voor stellende. Er zijn ook etalagepoppen van glinste rendkippengaas? Vrouwenfiguren spiraalvorm gedraaid yzerdraad? Buitennissig, maar smaakvol. Vijf kilo meter doodgewone electriciteitsbuizen in zachte tinten geverfd en gebogen tot tierlantijnige daken, doen meteen dienst als lichtleidingen voor de talloze speciale lampen met kokerachtige metalen kap jes, geformeerd tot kleine schijnwerpers. het erf. Ze moeten erg verminkt ge weest zijn. De rampokkers waren na de wraakneming natuurlijk in de richting van de lijn afgetrokken. De luitenant had de grootste moeite, om de jongens aan deze kant te houden." Verhagen knikte. „Ik kan het mij voorstellen. Het is ook een rotzooi. Ik wilde dat ze ons terugtrokken, of de boel vrij gaven. Dan zou het paar maanden rustig zijn. Zo gaat het immers niet." ,,'t Ligt niet meer bij onze regering," zei de kapitein, ,,'t Is een internatio nale kwestie geworden met die Com missie voor Goede Diensten. Er is een Amerikaanse vennootschap, die voor millioenen dollars contracten heeft afgesloten en dan zijn er nog andere buitenlanders, die een graantje willen meepikken. Die stoken de publieke opinie tegen ons op en de publieke opinie hitst de regeringen weer op." „Toch kan het zo niet blijven", hield Verhagen vol. ,,'t Is alsof je buurmans huis in brand staat en hij vertikt het om te blussen. Dan ben ji gedwongen om het zelf te doen. De kapitein stond op. „Of om mee te verbranden," zei hij. „Maar zo ver zullen we het wel niet laten komen. Te elfder ure zullen we toch gaan blussen." „Dan mogen we wel heel vlug be sluiten," vond Verhagen, „want 't is nu twee minuten voor elf!" HOOFDSTUK XVI. Twee weken later bleven de offi cieren op een avond ni^t met de jon gens zitten praten, maar verdwenen ze in de administratiebarak, waar an ders alleen de radio-telegrafist dienst had. „Er moet een tijdelijke korporaal worden aangewezen," veronderstelde iemand. „De Vries heeft speciaal ver lof aangevraagd en dat zal hy ook wel krijgen." Maar de volgende morgen verscheen Henk Bekket aan het ontbijt met een opvallende zwachtel om z'n enkel. „Dan krijgen we een buitengewone marsoefening," zei Douwe Bosma be slist. „Die vent heeft een zesde zintuig om tweedaagse marsen te voorspellen. Hij heeft al drie keer bij voorbaat z'n enkel verzwikt en 't kwam elke keer uit!" (Wordt vervolgd) MARKT- EN VISSERIJBËRICHTEN. irkt. Aan- nten per LEIDEN. 3 April. Vette varkens voer 299 stuks. Zware 184—190 kilo levend gewicht, lichte 170- 167—172, zouters 165—167. Handel redelijk. IJMUIDEN. 2 April. Prijzen per kg: Heil bot 3.15—2.25. gr tong 2.80—2.50. gr m tong 2.70-2.34. kl m tong 2.70—2.20, kl tong I 2.13- 1.76. kl tong II 1.64J1.26, tarbot I 3.75J2.40. Per 50 kg: tarbot II 132. schartong 40.50—29. gr m schol 75, kl schol I 86J76, kl schol II 44—17. schar 37—18. verse haring 23—15, ma kreel 18.50—10.60. gr schelvis 55, gr m schel vis 62, kl m schelvis 69—67. kl schelvis I 61, kl schelvis II 55—35, wijting 28—10.50, gr gul 50—40, midd. gul 42.50—39, kl gul 37.50— 37, kl haal 26—25, ham 73—69. kl wolf 56—54, poontjes 20—11.50, kl koolvls zw 25—13, kl koolvis wit 3—30. per 125 kg: gr. kabeljauw 184—84, gr koolvis zw. 48 5030. gr koolvls wit 30—71, gr leng 108—90, gr wolf 118—U4. Aanvoer 6870 kisten. IJMUIDEN. 3 April. Besommingen: trawlers IJm 37—16.600, 6—23.300, 16—22.800, loggers: Kw 16—2950, kotters IJm 227—160, Kw 61— 910, Bu 33—1915. ROTTERDAM. 3 April. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 7007 dieren, waarvan 950 vette koelen en ossen, 2155 gebruiksvee, 45 vette kalveren. 325 graskalvercn. 2593 nuchtere kal- i. 190 varkens. 396 biggen. 209 paarden. 13 veulens. 76 schapen/lammeren. 5 weide- lammeren. 50 bokken of geiten. Prijzen per ette koeien t 2.50—2 80. f 2.30—2.50. f 2— f2.30, slachtpaarden f2.06, fl.95. f 1.90, vette ren f 2.60/3, f2.3O-2.60, f 2 20-2.30. PriJ- .er stuk: graskalveren f330, f230. 1 150. tere kalveren f51, f46. f42. biggen f40. f 35. f 25. schapen f 160, f 125. f 85. kalfkoeien f 1050, f825, f 700, vare koelen f675. f 575. 525. varzen f 675, f 600, f 500, pinken f 475, 400,'f325. WATERSTANDEN. DEN HAAG. 3 April. Mannheim 395 —0 015. rler 320 +0.13. Keulen 398 —024, Ruhrorl 38 —0 34. Lobith 1275—028, Nijmegen 1047 —0.22. Deventer 447 0.01. Belfeld 1346 +0.11. ve (beneden) 595 +0.22. Namen (La Plan- 234 - 0.17. Eefde 560 —0.01. Borgharen 4251 +0.17. Vreeswijk 189 +0.04, Lith 220 0.52. Stuw open te Sambeek. AavertenM) HOOFDPIJN! Mijnharde'; Hoofdpijopoeder;. Doos Het lied der aetheraolven WOENSDAG 4 APRIL. HILVERSUM I (402 m). NCRV 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijdé muziek. 8.00 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.06 „Pau- s van Tharsts", hoorspel. 1220 Gram. 1 30 Landbouwmededelingen. 1283 Vocaal Dud- artet. 1.00 Nieuws. 1.15 Banjo-orkest. Iram. 145 Voor de meisjes. 3 00 Ka- uziek. 3.30 Martnierskapel. 4.00 Gram. 4.15 Voor de Jeugd. 5.30 Viool en plano. i.45 Drs R. L. Mellema: ..De Wajang als (arakterspel van de mens". 6.00 Gemengd coor. 6 30 R.V.U.: Dr G. van Beusekom: ..Natuurbescherming als cultuurtaak. 7.00 jws. 7.15 Voor de jeugd. 7.30 FamUle- ipetitie. 7.40 Radiokrant. 8 00 Nieuws. 8.05 Paulusherdenking. 9 30 Fragm. ..Pau ls". oratorium. 10.45 Avondoverdenking. ,.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II (298 m). VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymna»- ek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8 23 Orgel- iel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. VPRO 10.00 Schoolradio. VARA 10.20 Kook- |e. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 R.V.Ü.: Dr G. van Dam ..Rheuma-bestrijding". 11.39 12.00 Hawallan-muzlek. 12.30 Land- mededelingen. 1238 Planoduo. 100 uur Nieuws. 1.15 Omroeporkest. 1.50 Gram. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Kinderkoor. 3.20 Voor de eugd. 3.50 Planorecital. 4 00 Voor de jeugd. .30 Voor de zieken. 5.00 Voor de Jeugd. 7.30 Accordeonmuz. 6.00 Nieuws. 6.15 uur VARA-Varia. 6.20 Actualiteiten. 6.35 Muz. 7.00 ..De strijd om het Nationale Inkomen". 7.15 Sport. VPRO 7.30 Voor de Jeugd. VARA •lieuws. 8.05 Politiek commentaar. 8.15 ..Aïda". opera. 9 20 ..Onze oude Dun das". hoorspel 10.10 Gram. 10.20 „Weten-, hap en samenleving". 10.35 Planoduo. 11.00 leuws. 11.15 Orgelspel. 11.35—12.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Llchtemuzlek. 12.30 Hoorspel. 1.00 uur ram. 1.25 Muziek. 2.00 Nlepws. 2.10 Cause- e. 2.15 Reportages. 2.30 Twintig vragen. 3 00 ram. 4.00 Hoorspel. 5.00 Gram. 5.15 Discus- e. 6.00 Voor de kinderen. 6.55 Weerber. 7.00 Nieuws. 7.15 Sport. 7.20 Causerie. 7.30 Gram. 3ev. programma. 8.30 Symphonle-ork. 10.00 Nieuws. 10.15 Symphonle-orkest. 11.00 auserle. 11.15 Discussie. 12.00—0.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programma. 1500 en 247 m. 12 00 ..Mrs Dale's Dagboek". 12.15 Orkest. 12.45 Voordracht. 1.15 Licht orkest. 215 uur Voor de kinderen. 3.00 Voor de vrouw. 4.00 4.10 Sport. 4.30 Voor de soldaten. 4.45 dersorkest. 5.15 ..Mrs Dale's dagboek". 5.30 Schots orkest. 6.30 Dansmuziek. 7.15 Or gelspel. 7.45 Hoorspel. 8.00 Nieuws. 8.25 uur 8.30 Gev. programma. 9.00 ..Argument". 9 30 Hoorspel. 11.00 Nieuws. 1120 Dansmuziek. Voordracht. 0.15 Lichte muziek. 0.56 1.00 Nieuws, BRUSSEL 484 en 324 m. 11.45 Gram 12.32 en 12.45 Gram. 1.00 uur Nieuws. 1.15 Amusementsmuziek 2 00. 2 30 en 2.45 Gram 3.45 Symphonle-orkest 5 00 uur /s. 5.10 Muziek. 5 40 Gram 5-50 Boek bespreking 6 00 Zang. 6 30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7 30 Gram 7.50 Voordracht 8 00 Omroeporkest en soliste 900 Actualiteiten. 9.15 Ethnlsche muziek. 10 00 Nieuws 10 15 rmuzlek. 10.53 Gram. 11.00 Nieuws. U.0512 00 Verzoekprogramma. BRUSSEL 484 m. 12 05 Muziek. 1.00 Nieuws. 7 05 Pianorecital. 20 en 7 40 Gram. 7.45 Nieuws 8 00 Kamer- uziek. 8.15 Symphonle-orkest. 9 30 Gram. 00 Nieuws. 10 15 Jazzmuziek. 10 45 Gram. 1055 Nieuws. 11.00 Gram. 1155 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5