Vijf volle zakken post van thuis heuvel ergens in Korea op een Alle narigheid wordt enkele ogenblikken geheel terzijde gesteld Thans is de transformator aan de beurt van verhuizen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 3 APRIL 1951 „Me oom zit in de bak" le col; .c2ce- de nie rzerw :n:n: iheid dief (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang J WIJ HET NED. BATALJON ERGENS IN KOREA. Maart 1951. Het is a' D donker. Boven op een heuvel aan de buitenkant van een Koreaanse 173 bi stad zit een wachtpost. Twee man met een lichte mitrailleur kijken uit over de zwarte bergen voor hen. Vier anderen hokken samen in een klein liutje van stro. Het is werkelijk knus in de enge ruimte. De bodem is igfbedekt met stro. Een primitief oliepitje verspreidt een geelachtig licht. ln Sen veldtelefoon onderhoudt de verbinding met de pelotonscommondant ''hefteneden. En in het midden brandt een houtskoolvuurtje in een aarden vfeot. Het is 's nachts nog flink koud. Maar in de schuilhut is het behaag- jfA warm. De sergeant luistert naar de telefoon, jie op de radio aangesloten is. 1 „Hardstikke goeie muziekvertelt ed iij. Ned. i „Wat....?" oi „Krontjong.van die Indische iden lek". if te De anderen zuchten. „Zaten we daar nog maar -I En ze steken hun zoveelste Camel op |an het walmende Qliepitje. 1 Ineens verschijnt er een gezicht voor l opening van de ,hut. Het is de facteur „Goeienavond mensenzegt hij lijgend van het klimmen tegen de heu- set a °p r tot list i Nieuwjaarskaaiten met Pasen gooit een heel pak brieven ■anten en wat postpakketten naar bin- delijk n- Iedereen graait er tegelijk tijd >or jou en voor hem u en een voor mij. Het leschil aar er is ook in geen twaalf dagei chtpost gekomen. De een heeft schou ieven en een ander zelfs tien. De laat- kranten uit Nederland tien geleden. Pakjes met ballpoin' nen en paaseieren. En een hele zen- ïg verlate nieuwjaarskaarten !St epost. Gretig leest maakt er elkaar deelgenoot ge géEindelijk hebben ze een nieuwe rege- Bi ook. J~ zorg avecyf En de aanvulling voor ons is vertrok- Arme kerels!" eiZ!pr zitten ook krantenknipsels het bataljon in de brieven, Men gf?jéft er natuurlijk critiek op Het zijn ijd mensen van de staf, die op een erlo staan. En de verhalen zijn sterk irdreven. Maar toch ag- lichtblauwe envelop bij ,Van Tine. Helden ?ven later leest de man me' i m achterop zijn hoofd er toch uit v 1 dejjuiite zijn echte helden, hoor, jullie moeten niet overmoedig Jrdenals de Chinezen jou te pak- eestoi nemeTt' 2ul ik die pinda-Chinees bij de7( om de hoek wel voor mijn rekening haar ,en" :egt e lachen schamper. Maar m hun hart haar t het hun toch goed te horen, dat er Nederland belangstelling voor hen be staat. Het is hei eerste wat ze me overal vragen: wat zeggen ze in Holland over ons. En als ik dan eerlijk opbiecht, dat men nu niet zo bijster veel enthousiasme aan de dag legt. dat ze niet moeten ver wachten, dat men even sterk meeleeft als indertijd toen er tienduizenden dienst plichtigen in Indonesië waren, dan knik ken ze begrijpend. Ze voelen ook wel dat men nu eenmaal meer te doen heeft met mensen, die in dienst moeten als een rasechte Amsterdammer op. De an deren zijn -een en al oor. „Me oom zit in de bak...." „Waarom „Ze hebben z'n fiets gepikt en toer heeft-ie maar een fiets van een ande: meegenomen- En toen hebben ze 'err gegrepen". !n twaalf dagen was er geen luchtpost uit Nederland gekomen. De facteurs lagen er volkomen uit. Er werden ook bijna geen brieven meer naar Nederland geschreven. De stemming was werkelijk min der dan anders. Tot er ineens be richt kwam, dat er vijf volle zak ken post voor het Nederlandse bataljon waren. Diezelfde avond zat men overal bij het licht van kaarsen en zaklantaarns te lezen. En het hele kampement .gonsde van het nieuws uit Nederland. Men lacht veelbetekenend. „En me vader zit ookonthult c Amsterdammer even later, zonder blik ken of blozen verdere familie-intimitei- Brieven lezen eneten: twee belangrijke bezigheden voor de soldaat. Mannen van het Nederlandse detachement zijn hier aan de maaltijd. Bij gebrek aan een tafel wordt een autokap gebruikt. met vrijwilligers.... ook al hebben het in Korea vele malen moeilijker dan het ooit in Indonesië geweest is. Maa: aan de andere kant eisen ze terecht waardering voor hun militaire prestaties hier. Deze zeshonderd mannen hebben in enkele maanden het Nederland: leger meer aanzien in het buitenland gegeven dan de hele generale staf in vijf jaar. Maar dat kan hun allemaal weinig schelen. Waar ze zich echter wer kelijk over opwinden, is over de schun nige briefkaarten, die de ouders van hun gesneuvelde kameraden hebben gekre gen van Nederlandse communisten. En ik kan de directie van De Waarheid al aanraden krachtige beschermingsmaat regelen voor hun gebouwen te overwe gen voor het ogenblik, dat het Neder landse bataljon thuisvaart. Intimiteiten De ene envelop na de andere gaat open. ,Om je rot te lachen...." merkt ineens Sporf en Wedstrijden Vilkes komt niet naar Nederland terug ku il wel i, t stuk aar aanleiding van berichten 11 ®reld° eie bladen als zou Faas Wilkes i zijn naar ons land terug te kerei r Blauw Wit gaan spelen, heeft de -Xerxaan aan Ass. Press, verklaard, deze geruchten „volkomen onge- :tod" zijn. Wilkes zei het bij Interna- [s|ale best naar zijn zin te hebben. Alt andere Italiaanse of buitenlandse een goed aanbod zou doen, e b,in overweging nemen, zoals z.i. logisch is". Zijn huidige contract aan het eind van het seizoen af. .it elftal van Sunderland reurn t elftal van de Engelse eerste divl- Morsp ub Sunderland, dat morgen i de e... i oerdei enS®steld: pel: Mapson; achter: Hedley en Hud- midden: Watson, Hall en Wrigh'.; Bingham, Kirtley, Ford, Shackle- en Reynolds. Reserves: Stelling in en Davis- De manager Leilray en de trainer Grax- dr ïr. E. Sim: contactavond erkair, terdag hield „De Munnik" in De F. 1 nonie te Leiden een contact-propa- Kok; la-avond, die goed bezocht was. Een rige sneltekenaar liet zien, dat men t'- toekomst heel wat van hem mag ht; Eo achten Vervolgens hield een goo- tar de aanwezigen aangenaam bezig. P telepaath gaf enige staaltjes van zijn weg, die bewondering afdwon- J. L. Het bleek echter, dat r p, r- l' i ge 1 April-mop te doen had, J inthulde later, dat zijn telepathie be- Be l uit het „langs zijn neus kijken" looth-Brothers kwamen met liedjes het De Munnik-leven. Een gezel- 'imrn )sspel besloot de geslaagde avond. M. der g» Volleybalwedstrijd wedirgenavond om kwart over acht m«X in de zaa^ aan Munnikenstraat V- h.Tolleybalwedstrijd gehouden van de :r- 1 van Professorenwijk I tegen Ac- dames van P.W. deze wed- ml w^'mien> zijn zij kampioen van de "n ri klasse Ned. Volleybalbond en C ï°Veren naar de eer5te klasse. J si U.V.S.—COAL Ücht voetbal wedstrijd tussen UVS '"OAL zal morgenavond met om 8 tnaar om kwart over 8 beginnen. Tafeltenniskampioenschappen voor de jeugd In de A.L.T.C.-zaal werden de jaar lijkse jeugdkampioenschappen tafelten nis voor Leiden en omstreken gehouden. Het tournooi was deze keer uitzonder lijk goed bezet: er waren in totaal 14 ver enigingen. In de finale kampten W. v. d. Zwet (Treffers) en Kees Russchen (Tempo) tegen elkaar. Overwinnaar werd v. d Zwet met 22—24; 23—21 en 22—20. Bij de dames brachten mej. Blaauw (ALTC) en Truus van Rhijn (The Swallows) het tot de finale. Mej. Blaauw won met 21 18; 2117. Het meisjes-dubbel werd ge wonnen door mej. Kathmann (Swal lows) en L. van Ruiten (Treffers). Het heren-dubbel was voor O. Verkerk (ALTC) en H. v. d. Voort (Sleutels). De „Hofstadbloem" trok 80.000 bezoekers De „Hofstadbloem", die thans gesloten is, heeft rond 80 000 bezoekers getrokken. Behalve op Tweede Paasdag, toen het zeer druk was, heeft het bezoek een niet al te grote omvang gehad. In 1947 had de „Hofstadbloem" 175 000 bezoekers en was het er doorlopend zeer vol, hetgeen tot'nadeel had, dat zeer velen de expo sitie niet in volle schoonheid konden aanschouwen. Over de financiële resul taten van de „Hofstadbloem 1951" is men niet ontevreden, ook al zal men niet. zo als de vorige keer het geval was, de inzenders een aanzienlijk bedrag kunnen terugbetalen. Storm, sneeuw en hagel hebben het organiseren van tochtjes en excursies naar het Haagse Houtrust wèl ernstig tegengewerkt. Dief kreeg voorwaardelijke en heler onvoorwaardelijke straf Wegens diefstal van 188 blikken vlees waren uit de conservenfabriek waar hij werkte werd de Leidse magazijnbediende W. J. G. door de Haagse politierechter tot drie maanden voorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld. Zijn stiefbroer C. G. S. uit Delft, de heler, kreeg vier weken gevangenisstraf. G. had zoveel goederen op afbetaling gekocht dat hij daardoor in ernstige geld- moeilükheden was geraakt. Voor G. pleit te mr Schuering. Ondanks verbod toch motor voertuig bestuurd Conform de eis werd de bloemenkoop- man C. J. N. uit Noordwijkerhout door de Haagse politierechter tot een week gevangenisstraf veroordeeld. We gens lichamelijke ongeschiktheid 'was het rijbewijs van N. ingetrokken, maar des ondanks had N. toch een motorvoertuig bestuurd. ten. Het is ie-ts met een autobus, die hij zich onrechtmatig toegeëigend heeft. Een ander zou zich er voor generen om het zelfs in een brief te schrijven. Hij vertelt het bij wijze van goede mop. Maar niet alle brieven zijn zo Er zijn ook meer De sergeant heeft er een van de pre- dikant voor de geestelijke verzorging van zee-, land- en luchtmacht aan alle leden van de Gereformeerde Kerk. Het is een brief met rouwbeklag voor het sneuvelen van de overste en andere le den van het detachement En tegelijk een bemoedigend woord voor zijn toekomst. „Zit er geen ballpoint bijvraagt er een onverschillig. Een ernstig woord „Wees nou eens even ernstig.." dient de ontstemde sergeant hem van repliek En hij leest de laatste alinea van de brief voor. De anderen houden zioh stil. Het is ongewoon serieuze taal, die er in de kleine schuilhut boven op de heuvel klinkt. Het laat niet na even een andere sfeer te scheppen. Ook voor hen die niet geloven. Ze staren stil voor zich uit in het oliepitje. En ik ben er zeker van, dat ze even denken aan de dood. Tenslotte leven allen hier dicht bij de dood. Het brengt iedereen op een gegeven ogenblik tot bezinning De geestelijke verzorgers kunnen daar over meepraten. Als het allemaal goec gaat, zien ze velen niet. Maar zodra ze in de vuurlijn zitten en er weer slachtoffers vallen, zoeken ze steun bij de geestelijke verzoffcers Zo zitten we op die heuvel. We eten een paaseitje met fondant vulling uit een van die pakjes. Op het houtkoolvuurtje staat een blikje met worstjes te sudderen. De kleine ruimte zit stampvol met sigarettenrook. En on- mM Een deel van de buitenmuur circa 150 ton steen van de oude centrale der stedelijke lichtfabrieken werd gistermorgen omver gehaald. Enkele seconden later was alles één grote stofwolk Foto N. van der Horst. Terug naar de waarheid inzake Van Meegeren Dec oen doet opzienbarende onthullingen in boekwerk De Belgische kunstkenner Jean De- coen, die vooral bekendheid heeft ge kregen door zijn activiteit in de zaak VermeerVan Meegeren, zal binnenkort zijn onderzoekingen in boekvorm publi- De oorspronkelijke titel is „Re de la vérité" en bij Ad. Donker' Uitgevers Mij te R'dam verschijnt het werk in een Hollandse vertaling van Cocheret. In dit boek, waarvan we druk proeven lazen, voert Decoen talrijke gumenten aan voor zijn overtuiging, dat de schilderijen „Emmaüsgangers" „Het Laatste Avondmaal" niet door Van Meegeren zijn geschilderd zoals a dere kunstkenners hebben uitgemaakt inderdaad door de 17e eeuwse Ned. meester Jan Vermeer van Delft. Van Meegeren heeft de twee doeken angst vallig gedurende jaren in zijn atelier be waard, want hij wist dat. als hij ze liet zien, de meeste mensen hem vierkant uitgelachen zouden hebben, niettegen staande het echte Vermeer's waren. Vol gens schrijver is het beoordelen van kunst volgens uitsluitend wetenschappelijke methode puur ketterij, daar kunst en methode een antinomie vormen. Weten schappelijke methoden krijgen eerst waarde door de interpretatie, die eraan gegeven wordt. Van Meegeren wist maar al te goed, dat als hij zich kon laten Men vergeet gauw Men is het allerergste weer vergeten En hier, zo bij een warm vuurtje achtei het front, kan men zich moeilijk meer voorstellen hoe verschrikkelijk het was bij dertig graden vorst in een schutters- :e moeten zitten met de vijand vlak- hoe bloedig en uitputtend er ge vochten is om de strategische heuvel 32.' in handen te krijgenwat een hel hei toen men die nacht uit Hoengsong geslagen is en er zulke zware verliezen geleden heeft. Maar het is voorbij. Men vergeet gauw en dat is ook maar goec i deze omstandigheden. „Hoe laat is 't....?" „Bijna elf uur...." „Dan ga ik Frans aflossen Buiten staan twee wachten te rillen in hun bontjas en bontmuts met neerge slagen oorkleppen. In het dal ligt de stad. Veel lichten branden er niet. Er is ook niet veel van over. Maar over de weg schuiven lichten twee aan twee voorwaats. Het zün de koplampen van drietonners. Een convooi met mensen en materiaal trekt in de nacht naar hei Noorden. Ginds achter de heuvels streki het front zich uit. „We zullen er ook wel gauw zitten voorspel de wacht De kansen zijn inderdaad groot. Het is echter beter er niet teveel vooruit aan te denken. Dat maakt het leven maar onnodig moeilijk. Vannacht slaapt men tenminste nog veilig en rustig in een stad, een veertig kilometer achter het front. Er is ten slotte geen sterveling, die weet wat de dag van morgen bren gen zal. liggende beeld te zien. Dit laatste schijnsel is op de „Emmaüsgangers" waar Dit bevestigt wederom de hy pothese, dat dit werk van veel vroeger datum is dan 1937. Het vernis schilderij dateert van meer dan 50 jaren, niet veel langer, geleden. Maar er. Decoen heeft een foto van de „Em maüsgangers" in het archief van de vorige Conservator van het Museum Boymans teruggevonden. Deze is vóór de verdoeking gemaakt. De belichting levert een kostelijk document op. Hier door komt duidelijk de stand van een dwarslat van het raam te zien. Die lat zit precies op zijn plaats, hetgeen onmo gelijk zou zijn, wanneer het doek links i zoals Van Meegeren beweerde ingekort. Ook ten aanzien van het craquelé en van de verfsoorten, brengt schrijver talrijke bewijzen die zijn stelling, dat de twee schilderijen inderdaad van Vermeer zijn, aanvaard baar maken. Van Meegeren zou de „Em maüsgangers" in het begin van 1937 te Roquebrune hebben geschilderd Gemeenteraad van Woubrugge De raad kwam gisteravond in voltallige zitting bijeen. Ingekomen waren een tal goedkeuringen van Ged. Staten, v, onder de aankoop van de woning Bate- weg 9, de geldlening hiervoor en goedkeuring van verstrekking van e tuele tuinderscredieten via de coöp. Boe renleenbank te Hoogmade. Er was een schrijven, waarin werd voorgesteld op 5 Mei a.s. een Solex-sterrit te organise- die door Woubrugge zou gaan. De raadsleden hadden hiertegen geen be- ir; evenmin tegen de Laura-rit, die tussen 3 en 6 Juli door Woubrugge zal lopen. Het ontwerp wijziging uitbreidings plan was door 8 reclames gecommen tarieerd. Op voorstel van B. en W. zul len deze ter raadpleging naar de samen stellers van het plan (een architectenbu reau) worden doorgestuurd en daarna aan de raad worden voorgelegd. Ofschoon de heer Venhuyzen dit een enigszins dwaze vertoning vond, omdat hier de opdrachtgever aan de uitvoerder advies gaat vragen. Vooral ook in ver band met de Geref kerk vroeg spr., of de laatste beslissing in ieder geval bij de raad ligt. Hetgeen de voorzitter be aamde. De leges-verordening der gemeente werd gewijzigd in dier voege, dat de mogelijkheid om inlichtingen bij abonne ment te verkrijgen wordt vastgesteld op 3000 per jaar (voorheen 500), dat de ver goeding per man-uur voor het nazoeken het bevolkingsregister wordt vast gesteld op f 3 en dat de mogelijkheid wordt geopend van de inlichtingen uit de bevolkingsregisters reproducties of fotocopieën te maken Op een desbetref fende vraag van de beer Venhuyzen deelde de voorzitter mede, dat deze fo tocopieën ter plaatse mogen worden ge maakt. Dat dit extra kosten zou mee brengen voor de gemeente door het eventueel aanschaffen van een appar: tuur, kon de voorzitter niet inzien. Med> gedeeld kon tevens worden, dat ook de legesverordening voor lompen- en meta- leninkoop, aangenomen op de vorige ver gadering, van kracht is geworden, tege lijk met de ventvergunning. Een belangrijk punt was de bouw van een laagspanningsverdeelkast te Hoog made. In 1913 werd deze transformator ingericht in een aan de gemeente toebe horend perceel, waarin toen ter tijd een openbare lagere school en een onderwij zerswoning waren gevestigd. In 1932 werd het gehele perceel verkocht aan de destijds fungerende kantoorhouder der PTT., de heer H. de Kleer. Deze werd in 1934 gepensionneerd en ging ïr Delft wonen. De moeilijkheden betref fende huurvergoeding en onderhoud wa ren niet van do lucht. Het viel echtei niet mee een andere plaats te vinden voor de transformator, evenals voor de in het perceel ondergebrachte brand spuit. Bovendien werd het gebouw ge bruikt als vaccinatielokaal, stemlokaal en consultatiebureau. In 1948 werd de brandspuit een ander onderdak ge vonden. Thans is de transformator de beurt om te verhuizen. Een zeer voudig stenen gebouwtje kost ruim f5000 Daarom was de oplossing gedacht als laagspanningsverdeelkast De kosten daarvan zullen niet meer dan f 260( dragen. De heer Venhuyzen vond deze oplossing minder fraai. Maar zij werd aangenomen. De verbetering van de Vrouwgeeetweg doorgaan voor de maker van de „Em maüsgangers", men genoodzaakt zou zijn hem als een geniaal schilder te beschou wen. Bij de copieën die Van Meegeren naar Vermeer maakte, beging hij talrijke vergissingen, speciaal ook wat betreft de lichtvallingen. Inzake het vernis merkt de heer Decoen op, dat onder ultra-vio lette stralen het vernis van recente da tum en dat van enige tientallen jaren geleden geheel verschillende reacties geeft. Jong vernis laat die stralen door; oud dat zijn doorschijnendheid ver loren heeft verhindert het eronder I voorbereiding voor de Invoering 1 ,J iwin - I nieuwe huisnummering, waarbij ts. en w 'antwoorden, dat het tempo hiervan be paald wordt door de dienst van gemeen- Raad van Noordwijk gaat Donderdag begrotingen 1951 behandelen W De rapporteurs der afdelingen, de heren G. Vogelaar en G. B. van Rhün, hebben in een uitvoerig document uiting gegeven aan de wensen en verlangens, die leven in de raad. Naar de mening van beide af delingen is het tekort op de begroting niet te wijten aan het beleid van de raad of van B. en W., maar dit wordt zaakt door omstandigheden van buitenaf, nl. prijsstijgingen en de financiële ver houding van rilk en gemeente. B. en W constateerden dit met genoegen en deel den tevens mede, dat het tekort, dat aan vankelijk geraamd was op 100.000, met 58.000 kon worden verminderd door een hogere uitkering van ondernemingsbelas ting over 1950. Uitvoerig is in beide afdelingen gespro ken over de raming van de verbouwings- kosten van Kareol tot politiebureau. Al gemeen was men van oordeel dat, als men tevoren geweten had dat de kosten van verbouw zo hoog zouden zijn (ƒ100.000), de aankoop van dit gebouw in ernstig beraad zou zijn gehouden. Vele leden hebben zich afgevraagd, of niet met eenvoüdiger oplossing kon worden volstaan. Enkele leden informeerden naar de mogelijkheid van stichting van een bad huis, maar B. en W. sloegen de hoop de bodem in door de plannen hiervoor du bieus te stellen. Voor de bouw van een nieuw raadhuis zün de vooruitzichten evenmin gunstig. Een troost achten B. en \V. het, dat hierdoor de commissie van oorbereiding meer tijd zal krügen voor bestudering van de vorm van een nieuw raadhuis. Geïnformeerd werd naar de stand der Diamanten huwelijk in Ter Aar Vijf jaar geleden bracht „de muziek" het echtpaar D. van Vliet-J. H. Boer te Ter Aar een serenade ter gelegenheid van zijn 55-jarig huwelijksjubileum. Men hoopte toen, over vijf jaar terug te kun nen komen. Nu, de muziek kan terugko men! Want op 17 April a.s. gaan de bruidsdagen wéér in en op 1 Mei hopen de 81-jarige man en de 80-jarige vrouw een diamanten echtpaar te zijn. In het huis aan de Kerkweg zal het feest zijn. „De kinderen en kleinkinde ren komen en dan zijn we al met een flink koppel", verklapte de bruid, „want één zoon heeft alleen al 10 kinderen! In totaal bestaat de nakomelingschap uit 6 kinderen, 19 klein- en 16 achter kleinkinderen, „maar de achterkleinkin deren komen niet, want de meesten lig gen nog in de wieg", voegde de diaman ten bruid er aan toe. Zowel de man als de vrouw zijn ge boren Ter Aarders en na het begin van hun huwelijk zo'n 10 of 15 jaar in het Westland „gezworven" te hebben, waren ze blij in hun geboortedorp te zijn te ruggekeerd. De tuinderij wordt thans geleid door zoon Adriaan, maar de oude baas is er nog iedere dag „bij". De vrouw doet met een dochter het huis houden. En een handwerkje natuurlijk: „Breien en stoppen, want die andere grappenmakerij leerden we vroeger Schoot revolver leeg op Joodse kapper De 35-jarige oud-S.D.-agent G. Wolfs winkel uit Amsterdam is Zaterdag door het Amsterdamse B.G. overeenkomstig de eis veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf en ontzetting uit de openbare rechten voor de duur van het leven. In Maart 1943 heeft hij zijn revolver leeg geschoten op een Joodse kapper. Dit feit werd pas bekend, nadat de S.D.-agent wegens andere arrestaties al 3Vz jaar in de gevangenis had gezeten en weer op vrije voeten was gesteld. Ruime aandacht voor de straatverlichting ET RAPPORT van de afdelingen van de gemeenteraad van Noordwijk Inzake het onderzoek der begrotingen ls dan nu toch verschenen. Het geheim van de lange wachttijd zal gezocht moeten worden in het feit, dat op aandrang van enkele raadsleden tegelijk met het verslag het antwoord van B. en W. gegeven werd. Men was van mening, dat de openbare critiek eerst dan mocht worden los gelaten. als het antwoord van B. en W. bekend was. Min of meer gretig gingen B. en W. op deze suggestie in. Het belang van deze gang van zaken is ons niet duidelijk, omdat het altüd tot de goede gewoonten van de pers behoort, niet alleen de critiek, maar ook het verweer ruimschoots te vermelden. gend uitgezien naar de plannen van B. en W. tot verbetering van de gehele straat verlichting. In het antwoord van B. en W. wordt o.m. opgemerkt, dat een plan tot algehele revisie der straatverlichting in bewerking is. Niet alle onderwerpen, dje aangesne den werden, zün even zwaarwichtig. Zo vroeg één der leden of het niet wenselijk zou zün de raadsledbn allen een telefoon aansluiting te geven, welke wenselükheld door B. en W. hoofs, doch beslist betwij feld werd. Een ander lid stelde de vraag, wat bedoeld werd met de uitdrukking „onbekende lüken", bü het volgnummer „begraven van onbekende lüken". De beantwoording hiervan zal B. en W. wel niet veel hoofdbrekens hebben gekost! Naar aanleiding van een vraag over de vervanging van de teertrottoirs In het z.g. Zeeheldenkwartier, antwoordden B. en W., dat de kosten voor vervanging door tegels geraamd worden op f 38.500. Voorgesteld wordt plm. 1000 M2 per jaar te reconstrueren, zodat deze werkzaam heden vijf jaar in beslag zullen nemen. De eerste afdeling in haar geheel ver zoekt B. en W. plannen te overwegen voor de bouw van een aula op de alge mene begraafplaats. Zü was van mening, dat de noodzaak hiervan niet verder aan getoond behoeft te worden. B. en W. wensen zich hierover nog nader te be raden. De eerste afdeling meende verder dat de tüd gekomen is om op sommige plaatsen in de gemeente electrische klok ken aan te brengen. B. en W. zullen ook dit overwegen en zün bereid prijsopgave te vragen. Aan de directie der N.Z.H. zal gevraagd worden, aan het stationsgebouw de klok eer te doen aanbrengen. In belde afdelingen had ook het sport terrein de volle aandacht. Gewezen werd op het ontbreken van een kleedgelegen heid en gevraagd werd hoe het stond met de stichting tot exploitatie van het terrein. Tevens werd nog gevraagd of 3. en W. met voldoende ernst de stich- ing van gymnastieklokalen bevorderen. I. en W. verklaren hierbij, dat de plan- len voor een sportstichting in volle oorberelding zün, en dat de kleedgele genheid voor deze eerlang te vormen stichting een dankbaar object belooft te Terzake de gymnastieklokalen ijjn W. diligent, getuige de raadsver- Door sommige leden werd geklaagd /er de druk van het gas op bepaalde dagen. B. en W. zijn van mening, dat verschillende factoren hierbij een rol spelen. Maatregelen tegen dit euvel zijn i voorbereiding. Nog zeer vele onderwerpen werden aangeroerd en suggesties werden ge daan inzake het euvel der loslopende honden, het goed functionneren van bet begrafenistoestel, de straatreiniging op Zaterdagavond en de trap op het raad huis. Alle op- en aanmerkingen zün door B. W. consciëntieus onderzocht en gecom- mentariseerd. We vragen ons alleen af, of bij de openbare behandeling nog pun- i overblijven om te bespreken buiten de algemene beschouwingen. Behalve de behandeling der begroting Dor 1951, heeft de gemeenteraad Don derdag nog een vrij omvangrijke agenda af te werken. Hierop komt om. voor; Onderzoek geloofsbrief en toelating lid L. van Beelen; Verordening tf innen van leges; geldlening aan de Gasthuisstichting te Noordwijk aan UÊÊ x>r verbouwing en uitbreiding van Gasthuis; subsidie aan de Chr. Zangvereniging „Soli Deo Gloria"; for matie staf openbare werken; inrichting verbouwing „Kareol" tot politiebu- i; crediet voor bouwrijpmaken golf terreinen; toewüzing van grond bouw- schadepercelen; beschikbaarstelling van bouwgrond voor de op te richten school der R.K. Onderwijsstichting te Noord wijk aan Zee; vaststelling voorschot voor de school voor B.L.O. van de mr dr W. d. Berghstichting; verzoek Hervormde schoolvereniging om medewerking inge volge art. 72 der l.o.-wet voor de aan schaffing van banken: crediet voor In richting van een schietbaan; verpachting parkeerterrein; Straatnamen; wijziging begrotingen 1950 en 1951. tewerken, waar men met grote drukte Zeer veel aandacht is geschonken aan het probleem van de straatverlichting ln de bebouwde kom. Verscheidene leden waren ontevreden over het tempo van het herstel der gasverlichting. Andere leden bepleitten algehele electrificatie en weer anderen uitten de wens, dit nu reeds toe te passen waar dit mogelük zou zün. In heide afdelingen wordt verlan- maanden over hebben gedaan. Maar nie mand van zün vrienden of hulsgenoten heeft hem ooit met dit werk bezig gezien, wel met copieën. De „Emmaüsgangers" draagt daarbij nog een authentieke sig natuur in de natte verf gezet. Schr. be sluit zün boek met de hoop uit te spre ken, dat door zün onverzetteUjkheid twee kapitale werken van de Hollandse School uit de 17e eeuw mogen worden word in besloten vergadering behandeld Bij de rondvraag wees de heer Venhuy zen op het gevaar, ontstaan door het aan brengen van de nieuwe schoeiing aan de Schoolstraat. Spr. zag hier gaarne een hekje aangebracht. Afnemende aangifte voor stierenkeuring te Sassenheim Zwartbont- en blaarkopfokkers streven naar kwaliteitsverbetering j. i De aangifte voor de districtsstieren- keuring te Sassenheim was iets minder dan vorige jaren. Verscheidene fokkers zün ook lid geworden van de K.I.-ver- eniging te Leiden. Met de zwartbont- fokkers is dit nog meer het geval dan met de blaarkop-fokkers. Beide categorieën streven naar kwaliteitsverbetering. Het ls te betreuren, dat verscheidene stieren moesten worden afgewezen wegens te late aangifte. Meestal ls dit te wijlen aan een zekere laksheid. De burgemeester van Sassenheim, Jhr. mr Sandberg van Boelens, gaf ook van zün belangstelling blük. De blaarkoppen Van de driejarige wist Court 4070 R.P.S. van A. van Noort en W. de Wit te Lisse een 2a-premie te behalen. Courts vader, Jochum 3522 R.P.S., is een volle broer van Concurrent 3388 R.P.S. Het type en de rompbouw zün best, best-gevormd kruis, maar de gang is wat wijd en de stand iets steil. Marln 4424 S. van G. van der Zon te Lisse is een zoon van Dirk 2621 S.. kreeg een derde premie. Deze stier heeft zich wel eens beter gepresenteerd. Is ruim aan de maat, terwijl de gang matig is. Jammer dat de stier Albert van de K.I.-vereniging te Leiden was uitgesloten. Hü stond er best voor, is sterk gebouwd en heeft een ruime achterhand. Hij is een beste af stamming, terwül zün moeuer het af gelopen jaar produceerde: 5-5820-4.16-302. Er kwamen twee tweejarige op het appèl, die beide van zeer goede kwaliteit waren en welverdiend een eerste premie kregen. Siegfried 4331 S. van J. H. Straat hof te Rüpweterlng was de afgelopen herfst kampioen op de VEBO. Deze stier ls nog jong. Stond er best voor en is een fraai type met gunstige behangenheid en mooie maat. Zün stand in de achterbenen kan Iets sterker, evenals de gang. Dorus 4428 R.P.S. van A. H. Rotteveel te Oude Wetering kan Iets meer gezonken zün, maar heeft bijzonder veel adel. Bij de eenjarige werden er drie met een tweede premie bekroond. Gregorvan de familie Hoogeveen te Noordwük is een Achilles 3351 S.-zoon uit een prima productiefamilie. Deze stier heeft een mooie evenredige bouw, maar kon iets meer behangen zijn. Cesar van H. F. J. Mooren te Lelmuiden is eveneens van een zeer goede afstamming. Zün moeder gaf 2 8-5943-3.98-311. Cesar heeft een best kruis, is behangen, maar mist iets in d« schouderzetting, terwül Justus van G. Duivenvoorde te Rijpwetering van best type is, maar slechts matig sterk in dt gang. De zwartbonten De drie nieuwe aan winsten van Vita Nova te Lelden, kort geleden uit Friesland gearriveerd, kwa men thans hun opwachting maken. Aal tjes Adema is drie jaar en een zoon van de bekende bekroonde Adema 315. Dez« stier bezit voldoende kwaliteit, met een goed achterstel, maar kon iets meer rlb- en flankdiepte hebben. De productie- afstamming is best. Aaltjes Adema kreeg een tweede premie. Stienser Rudolf, een zoon van Rudolf Jan, is thans ruim een jaar. Deze is van fraaie soort met cor recte bouw. kon iets sterkere benen hebben en het kruis kon Iets breder. Voor deze stier zullen nog wel meer succeseen zijn weggelegd. Hü kreeg een tweede premie. Kuyks Nico. geboren in Januari 1950, is iets vleesvormig en wat zwaar ln de schouders. Heeft wel een mMtieva romp. echter niet die kwaliteit alx rijn stalgenoot. Een derde premie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3