Jlietttue £ditsd)e (Courant Alfred van Sprang schrijft uit Korea -lederhorst vraagt opnieuw afkondiging van een algemene prijsstop eerste stap voor verdere prijs- beheersende maatregelen Als Morrison steekt Stalin de vredeshand toe Uruguayse kinderen zongen het Wilhelmus voor de Prins DEKEN- en STOFFENWEVERS Wist U Rood lente-offensief van een half millioen man BNSDAG 3 APRIL 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal. ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Tw*e en dertigste Jaargang No 8189 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Orasfrefcen ,Stantuasticfj is gbebleaea myn furt la tegfjeaspoet" Socialistische klachtmeting met het kabinet (Van Pailementsiedacteui) niet zonder spanning in vele kringen tegemoet geziene interpellatie- derhorst (Arb.), in de Tweede Kamer, is vanmiddag pas na half twee gonnen. Ook in de Kamer was de spanning merkbaar: men voelde het ware, dat het zou gaan om een krachtmeting met het nog maar is opgetreden kabinet. Een krachtmeting, waarvan bij het kortgeleden houden debat over de regeringsverklaring maar weinig is gebleken. ging het er veel meer om, de puntjes op de i's te zetten, omdat er el concretere zaken aan de orde zouden komen. diensten van het ambacht een prijsbe- heersing in te voeren, welke een prjjs- loewel reeds tevoren vaststond, dat Drees als minister-president de inter- llatie omtrent de gevolgen van de igste loonronde voor het levenspeil, in rste instantie zou beantwoorden, wa de vragen toch in het bijzonder ge- ht tot de ministers van Economische ken (prof. Van den Brink), Landbouw (Mansholt) en Sociale Zaken (mr ekes). Uitvoerig lichtte drs Nederhorst zijn agen toe. De vragen zelf kwamen op volgende neer: 1. Kunnen de ministers mededelen, larom over de recente vermindering r levensmiddelensubsidies en over de ciale consequenties der daaruit voort- oeiende prijsstijgingen vooraf geen erleg is gepleegd met de Stichting van Arbeid? Waarom is de Prijsopdrijvings- en imsterwet niet gehanteerd om het msteren van producten, waarvan een ijsstijging verwacht werd, tegen te 3. Welke resultaten werden sedert het [der-instellen van de plaatselijke ijzencommissies bereikt? Is het juist, in Amsterdam en Rotterdam de ijzencommissies nimmer in werking iden omdat de prijzenbeschikking tex- de daarop gebaseerde algemene j ditlijnen voor de controle op de prijzen, i andere artikelen onuitvoerbaar zijn de commissies niet over voldoende J 'oegdheden beschikken om effectief te I innen optreden? 4. In hoeverre is gevolg gegeven aan it deel van de motie-Suurhoff van 26 'ptember 1950, waarin de Kamer de Bgering vroeg, zorg te dragen voor het schikbaar zijn van het ambtelijk ap- raat, nodig voor de voorbereiding van ijsbeheersende maatregelen en voor de intróle op hun naleving. 5. Hoeveel processen-verbaal wegens imsteren, prijsopdrijving enz. zijn op maakt van 1 October 1950 tot 20 Maart En hoeveel veroordelingen waren larvan het gevolg en waarop steunden j. Bestaat er geen aanleiding om te be rderen, dat het beter gesitueerde deel n de bevolking een groter offer brengt n 5%, gelijk met de salaris-trekkenden rt een inkomen van meer dan 4000.— feite reeds het geval is, en zullen de iet-loontrekkenden ook een reële in- omen s v er mi nd e rin g ondergaan? 7. Mag men aannemen, dat bij de in- esteringsbeperking als richtsnoer zal elden een verhouding tussen verbruiks- investeringsbeperking van ongeveer op 5, hetgeen een vermindering van de ivesteringen van ca. 25% ten gevolge hebben? Is de Regering niet van mening, dat een investeringsbeperking van deze invang de credietbeperking en de fisca- politiek ontoereikend zijn en is zij ereid maatregelen te treffen voor het anteren van een physieke investerings- nntröle in daartoe aangewezen gevallen? 9. Is de Regering niet van oordeel, dat de laatste weken in een aantal geval- i ongemotiveerde prijsstijgingen heb- n plaats gevonden en in de toekomst lede door een niet gerechtvaardigde oorberekening van de 5% loonsverho- ing, nog zullen plaats vinden en dat aardoor een gevaarlijke inflatoire ten- bezig is zich te ontwikkelen? Acht zü het in dit verband niet nodig eneinde dit groeiend inflatiegevaar tegen gaan, de in de Regeringsverklaring in litzicht gestelde prijsregeling voor te be elden en tot stand te brengen en is zij lereid al is daarvan in de Regerings- rerklaring niet met zoveel woorden jrake geweest de werking van de zo nist bedoelde prijsregeling zo doeltref- end mogelijk te doen zijn door onver- ijjld als tijdelijke maatregel en als eer- te stap voor verdere prijsbeheersende laatregelen een algemene prijsstop af te londigen, met de mogelijkheid tot het 'erlenen van dispensatie? 10. Kan van de Regering verwacht rorden, dat zij thans in de gevoelige sec oren de prijscontrole krachtig ter hand leemt door een doeltreffend stelsel van irjjsbeheersing met de daaraan verbon- len grondstoffenbeheersing en is de legering bereid om behalve voor de evensmiddelen ook voor het schoeisel, de extiel, de huishoudelijke artikelen en de 1 de het stelling zal inhouden levensonderhoud belangrijkste artikelen van deze branches? 11. Welke maatregelen denkt de Re gering te nemen om de naleving van vorenbedoelde prijsvoorschriften veilig te stellen? 12. Is de Regering niet van mening, dat indien het haar niet zou lukken de prijsstijgingen in de hand te houden integraal een doorberekening van de 5% loonsverhoging te voorkomen, op korte termijn verdere looncorrecties onvermij delijk worden? Geen nieuwe raadhuizen of politiebureaux Kerken zonder torens Op de bouw van raadhuizen i poli tiebureaux zal de eerstkomende jaren weinig kans zijn. Voor kerken zal nog wel toestemming worden gegeven, maar de kerktorens zullen voorlopig weer achterwege moeten worden gelaten. Alle bouwplannen, waarmee meer dan f 100 000 is gemoeid, zal minister In 't Veld. zoals reeds gemeld is, voortaan zelf bekijken. Dit geldt ook voor fa- brieksbouw". Er worden nog steeds fa brieken gebouwd, die geen uitbreiding, maar alleen een verschuiving van de werkgelegenheid brengen, b-v- roomijs- fabrieken. Ik geloof niet. dat wij be hoefte hebben aan een stijging van de iproductie van roomijs en ook de export mogelijkheden lijken mij gering". Dit zei minister In 't Veld gisteravond voot de radio in een toelichting op de jong ste bouwbeperkingen. Tien maanden is de Engelse korporaal John Keith Waller in de Russische zone van Duitsland geweest, nadat hij op 26 Mei 1950 deserteerde uit het Britse leger. Maar het is hem daar toch niet erg best bevallen, want op Eerste Paasdag keerde hij, met een Duitse vrouw, terug naar de Westelijke zone. Hij verklaarde gisteren voor een militaire rechtbank in Berlijn niet schuldig te zijn aan desertie. Hoe hij dat wil rijmen met zijn han delwijze is nog een raadsel. De kor poraal wordt hier, kaalgeschoren en blootshoofds, naar de rechtszaal geleid. Koningin en prinsesjes terug uit St Anton Gisteravond omstreeks half negen i Koningin Juliana met de drie oudste prinsesjes per trein uit het Oostenrijkse wintersportcentrum Sankt Anton in Soestdijk teruggekeerd. Vanmorgen be gon het normale leven weer: de prin sesjes gingen naar school en prinses Ma rijke kwam vanmorgen weer van Hei Loo in Soestdijk terug. Ministers Stikker en Van den Brink naar Parijs De ministers Stikker en Van den Brink zullen zich Vrijdag naar Parijs begeven voor zaken, die de organisatie voor de Europese economische samenwerking be treffen. Het grondstoffen-vraagstuk in verband met de Duitse betalingsmoeilijk heden zal een punt van bespreking uit maken. Globemaster door sabo tage neergestort? Amerikaanse vliegtuigen en schepen jn weer begonnen te speuren nas Globemaster, die Vh week geleden ten Westen van Ierland in de Atlantische stortte met 53 man aan boord, omdat alle wrakstukken, die men gevon den heeft, op sabotage wijzen. Het hoofd kwartier van de Amerikaanse luchtmacht Londen wilde geen commentaar ge- op deze verklaring. Zoals men weet bevond zich o.a. brigade-generaal Paul Cullen aan boord van het verongelukte toestel. Het vervoerde materiaal ei heime plannen. Andere ongelukken Van het Britse sportvliegtuig, dat sinds Zondag met 3 personen aan boord ii Kanaal vermist wordt, zijn wrakstukken ontdekt. Op het Britse schip Ketos heeft zich op de Atlantische oceaan een ont ploffing voorgedaan. De 47-koppige be manning werd door een Italiaans schip overgenomen. Jeugdige bromfietsers niet naar België De A.N.W.B. wijst er op, dat brom-' fietsers ln België minstens IS jaar moe ten zjjn (in Nederland volgens het nieuw wegenverkeersreglement 16 jaar) en da de bromfiets er nog niet op de rijwiel paden mag rijden. Er is geen nurr bord en NL-plaat mec-r nodig; ook geen rijbewijs, maar wel de gewone geldige Nederlandse belastingkaart. Tweehonderd millioen staatslening Rentevoet van drie en #n half procent Het Koninkrijk der Nederlanden opent 12 dezer van 9 tot 16 uur de inschrijving op een 3Vi pet staatslening van f200 mil lioen in stukken van f 1000, f500, f 100, en schuldregisterinschrijvingen van f 100.000, koers 100 pet, looptijd hoogstens 25 jaar met mogelijkheid van algehele delging op 1 April der jaren 1952 e.v., coupons betaalbaar 1 April en 1 October, storting 1 Mei a.s. voor 12 uur 30, ter aflossing van vlottende schuld in het kader van het verdedigingsprogramma. Het aflossingsplan is 1952 t/m 1956 2 pet per jaar, 1957 t/m 1961 3 pet, 1962 t/m 1966 4 pet, 1967 t/m 1971 5 pet, 1972 t/m 1976 6 pet. De eerste coupon over 5 maanden rente verschijnt 1 October. Minister Peters: Er zal water in de wijn moeten Ir L. A- H. Peters.^e nieuwe minls- :r van Uniezaken en Overzeese Rijks delen, is gistermiddag met de K-L-M- Constellation Venlo op Schiphol aange komen. Hij was reeds Zaterdagmiddag erwacht, maar het toestel strandde Goosebay. „Persoonlijke motieven hadden mij", verzekerde minister Peters zijn aankomst, „nooit van mijn post als gouverneur van de Ned- Antillen weg kunnen halen. Ik heb 2(£ jaar deze func- waargenomen én ben met leedwezen weggegaan. Maar andere belangrijkere iotieven wogen zwaarder". De minister kon geen antwoord geven op de vraag, wie zijn opvolger den- „Wel zijn zeer veel namen ge noemd", zei hij- Gevraagd naar de ka binetscrisis, gaf minister Peters (KVP), als zijn mening te kennen, dat de moei lijkheden daarin gelegen zijn. dat mand, ook geen enkele groep, beschikt meerderheid. „Er zal wat de wijn moeten worden gedaan", klaarde hij. Minister Peters werd begroet o-a- door staatssecretaris Götzen. Ned. ambassadeur in Bonn benoemd Vice-admiraal J. de Booy Voor het eerst sinds de oorlog is et Nederlandse ambassadeur voor West- Duitsland benoemd. Het is. zoals reeds verwachtte, vice-admiraal J. de Booy, hoofd van de Nederlandse missiei bij de geallieerde Hoge Commissie. De tot ambassade verheven. De nieuwbenoemde ambassadeur zal morgen bondspresident Thedor Heuss te Bonn zijn geloofsbrieven overhandigen. Hij behoudt, zoals gemeld is, zijn functie als hoofd van de Ned. militaire com- bij de geallieerde contróleraad in Berlijn. Meisje gedood door een betonblok Een zwaar betonnen blok schoot gis teren tijdens werkzaamheden aan de kolenopslagplaats van de Coöperatie te Krommenie uit een takel en kwam te recht op twee kinderen, broertje en zusje, die naar het werk stonden te kij ken- Het vierjarig jongetje werd slechis licht gewond, maar het drie-jarig meisje Marianne de Heer werd door het blok dodelijk getroffen. Niet zo charmant als zij er uit ziet Ze ziet er charmant uit, maar haar woorden .zijn allesbehalve charmant: de Italiaanse communistische afgevaardigde Laura Diaz moest n.l. voor een gerechts hof verschijnen, omdat zij van de Paus had gezegd „dat diens handen druipen het bloed". Mejuffrouw Diaz be schuldigde de Paus er van, dat hij niets gedaan heeft om de oorlogen in Grieken land en Palestina te eindigen en zelfs meende zij, dat de Paus ook geen pogin gen heeft gedaan, om de wereldoorlog op te doen houden. Laura Diaz luistei hier naar het voorlezen van het vonn het gerechtshof in Cheiti: 8 maanden gevangenisstraf Vurig pleidooi voor minder mooie woorden" Maar Engeland zal zich weten te verdedigen, als Moskou geweld gebruikt IK WIL OPTIMIST ZIJN en dat willen alle gewone mensëR ter wereld" een sympathiek geluid van de nieuwe Britse min. van Buit. Zaken, Herbert Morrison. Deze heeft als zodanig zijn eerste grote rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat het voor Rusland niet te laat is en het ook nooit te laat mag zijn, om zich bij de rest van de wereld te voegen voor de grote taken van opbouw. Enerzijds zal Engeland geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan, om door geduldig onderhandelen te komen tot ontspanning van de internationale toestand, anderzijds, mocht de tegenpartij geweld gebruiken om ons een oplossing af te dwingen, dan zullen wij ons weten te verdedigen, zo sprak Morrison. Morrison was van oordeel, dat thans het „psychologisch moment was aange broken, om een einde te maken aan de strijd op Korea. Hij deed een beroep op de Chinese communisten, om het valse nationalisme terzijde te schuiven, dat zovele landen en ook het hunne had verwoest. Merkwaardig, dat ook Mor rison er op wees, dat „Korea" slechts een symptoom was van grotere moeilijk heden in de gehele wereld, die zich ieder ogenblik ook elders kunnen voordoen. Derhalve kan een oplossing van het probleem „Korea" alleen, op zichzelf niet alle vraagstukken van het Verre Oosten oplossen. Een juist standpunt, hetwelk wij bij de beoordeling der inter nationale problemen steeds voor ogen hebben gehouden. De Britse min. van Buit. Zaken ver klaarde voorts, dat hij de bevordering van de wereldvrede als zijn eerste taak beschouwde. „Als wij slechts honderd Naar de Nederland-school Poppen voor de prinsesjes en een album vol bankbiljetten weiden aangeboden Een van de bezoeken, die Prins Bernhard tijdens zijn bezoek aan Montevideo aflegde, gold de openbare school No. 26, die de naam van ons land draagt: „Escuaela de los Paises Bajos". Het is in Uruguay namelijk de gewoonte, scholen te noemen naar vreemde landen; op de verjaardagen van de betrokken staatshoofden wordt op deze scholen dan feest gevierd. jaar vrede konden hebben, dan ben ik zeker van, dat er geen oorlogen meer zouden komen. Vrede zou een gewoonte geworden zijn; laten wij het proberen", aldus Morrison. Resumerende krijgt men de indruk, dat Morrison met de inzet van zijn ge hele persoonlijkheid wil beginnen met het verbeteren van de betrekkingen tot de Sowjet-Unie, ondanks de trieste varingen, die de Westelijke Geallieerden de Sowjet-Unie hebben opgedaan. In de eerste plaats zal hij streven naar een accoord met communistisch China. In de tweede plaats zal hij een „reali- teits"-politiek volger, ten aanzien van West-Duitsland. Met de hulp van ver standige Duitsers hoopt hij te kunnen erken aan de groei van een nieuw en democratisch Duitsland, waarbij een streep gehaald wordt door het verleden. Iets trof ons bijzonder in deze rede n de Britse min. van Buit. Zaken. Hy zeide namelijk: „Het z\jn niet de aantal len woorden, die van belang zijn. Het is de „boodschap", ven-at in die woorden. Minder woorden, korter redevoering! ïeer inhoud zullen de wereld t< goede komen". Gal Morrison hiermede een beleefde wenk aan de „plnats- angers" der conferentie te Parijs? Men had op de* „Nederland-school" veel werk gemaakt van het bezoek. Honderden jongens en meisjes in de ge bruikelijke Uruguayse witte schooldracht vormden met hun blauw-witte en rood- wit-blauwe vlaggetjes een erehaag bij het binnenkomen van de Prins. Het was een fleurig gezicht, de donker getinte jongens- en meisjes gezichtjes boven hun witte blouses en jasjes te zien glunderen toen de Prins van „hun land" arriveerde. In vlekkeloos Nederlands zongen zij hem het Wilhelmus toe, zodat men .zich in een echte Nederlandse school kon wanen. De directrice sprak de Prins in de hal, die gevuld was met honderden kinderen, en hun ouders, toe: „Koninklijke Hoog heid, deze school, die sedert 1939 de naam draagt van uw land, heeft zich ten doel gesteld de traditionele banden van vriendschcap, die tussen Uruguay en Nederland bestaan, nog te verste- Poppen, door de leerlingen van de school vervaardigd, werden aan de Prins overhandigd met het verzoek ze aan de prinsesjes te willen geven; er 'werden liederen gezongen door jongens en mt jes met hoge stemmen en natuurlijk het kan niet anders in Uruguay heeft plaatsing voor BEKWAME Aanmelden aan de fabriek: Vestestraat 1 E werd met vuur gedeclameerd, waarbij s naam „Paises Bajos" veelvuldig klonk. Staande naast de minister van onder- ijs, dr Eduardo Blanco Acevede, nam de directrice, senora Yolanda Costa de Gonzalez, de onderscheiding in ontvangst, die de Prins haar uitreikte,: ridder in de orde van Oranje-Nassau. Goud Prins Bernhard heeft door de tralies in de kluizen heen het goud kunnen en van Uruguay, dat een der thans rijkste landen ter wereld is, waarva munt een voor onze begrippen ongeken de sterkte bezit. In massieve blokken lag het goud daar opgestapeld, bij duizenden kilogrammen en voor honderden millioenen waarde, in de onderaardse gewelven van de „Banco de la Republica" in Montevideo. Uruguay heeft geen gebrek aan goud. Elke dag nog stroomt deze gele macht zijn grenzen binnen, uit alle delen der wereld. Veel zogenaamd „vluchtgoud" is ij, want Uruguay wordt veelal be schouwd als een der veiligste landen, zo wel strategisch als politiek. De dollar is hier zelfs geen begeerde munt r want met de Uruguayse peso komt minstens even ver. Bij de huidige koers van de peso betaalt een Nederlander in een goec" hotel in Uruguay voor een éénper soonskamer met pension niet minder dan f 65 k i 70 per dag. Een pakje Amerikaanse sigaretten kost hier bij na een rijksdaalder, een behoorlijke lunch f 12.50. De Amerikaanse toe rist zoekt tegenwoordig dan ook eerder Argentinië op, het land waar van de munt bij de dag zakt. De president van het directorium, dr Alberto Zubiria, leidde z\jn hoge Gast zelf rond door de voornaamste bankin stelling van het land. Hy bood de Prins een album aan, waarin specimina waren geplakt van alle bankbiljetten, die Uruguay kent. L A. M. Versterren, ondervoorzitter van de> Ned, vereniging Neerlandia te Meehelen (België) is benoemd tot ridder O.-N. Er viel juist een plensbui, toen mi nister L. A. Peters gisteren uit de West op Schiphol arriveerde en door de staatssecretaris van Uniezaken en Overzeese Fijksdelen, de heer Götzen, werd verwelkomd. De Marshall-steun Truman wil aan het Amerikaanse Congres voorstellen de Marshallhulp rlopig te laten voortduren. Dit is een mededeling die in wijde gebieden van de wereld stellig met dankbaarheid zal wor den ontvangen. Want tot dusver mogen de Marsha llgelden in vele landen aan zienlijk tot het herstel hebben bijgedra gen, de politieke toestand sedert „Korea" st in bijzondere mate kracht en sterkte. De communistische aanval op Zuid- Korea heeft de stabiliteit in economisch opzicht op vele plaatsen ernstig op de proef gesteld. Tal van landen zij niet in staat in eigen kracht deze beproeving te dragen. Maar wat het Marshall-plan tot dusver heeft bereikt, mag daarom nog niet voorbij worden gezien. Wat het Marshall-plan bereikt heeft, dat West-Europa, neergeslagen door oorlog en bezetting, opnieuw zelfver trouwen heeft kunnen krijgen. De com munistische invloed is aanmerkelijk af genomen en aan deze afweer tegen drei ging van buiten heeft zich gepaard een hechtere solidariteit naar binnen dan in loop van vele eeuwen te zien is ge geven. In het Alg. Handelsblad van gister- rond troffen wij een aantal cijfers aan die het verschil aangeven in levenspeil Rusland, Nederland en Amerika. Voor Rusland zijn de cijfers gegeven, zoals ze dat land publiekelijk zijn bekend ge maakt. Welnu, dan kost in Rusland een paar schoenen gemiddeld acht dagen ar beid, in Nederland drie, in Amerika ruim een dag. Een wollen confectiecostuum kost in Rusland twee maanden arbeid, in Nederland drie weken, in Amerika anderhalve week. Een kilo boter kost in Rusland ruim een dag arbeid, in ons land halve dag, in Amerika anderhalf uur. Van communistische zijde wordt vaak verzekerd, dat de Marshall-hulp West- Europa onder Amerikaanse invloed heeft gebracht. We kunnen het beter zeggen: de Marshall-hulp heeft er in aanzienlijke mate toe bijgedragen, dat West-Europa zich afzijdig hield van het communisme en niet behoefde af te dalen tot het levenspel van Oost-Europa. Niet vergeten Vandaag houdt de Tweede Kamer zich in het bijzonder bezig met het vraagstuk van lonen en prijzen. Een aan gevraagde cn ingewilligde interpellatie biedt daartoe alle gelegenheid. Men kan betwijfelen of het tijdstip voor deze in terpellatie wel het juiste is. Wij moeten immers aannemen, dat er nog overleg gaande is tussen Regering en Stichting van de Arbeid. Doch nu de interpellatie gehouden wordt, moeten wij hopen, dat niettemin zoveel mogelijk opening van zaken wordt gegeven. Wat wij met name hopen is. dat in het Kamerdebat in behoorlijke mate aan dacht zal worden geschonken aan die groepen, die van de loon- en prijspolitiek wel zeer bijzonder het slachtoffer drei gen te worden en reeds geworden zijn. Dat. zijn de groepen van de "kleine zelf standigen, de gepensionneerden en de kleine spaarders. Voor hen geldt gener lei looncompensatie. Van hun vaak benarde situatie hebben wy op deze plaats reeds bij herhaling gewag gemaakt. Wij geven ook toe. dat er in dit opzicht niet zo gemakkelijk een oplossing is te vinden. Maar het gaat niet aan een politiek te voeren alsof deze mensen er helemaal niet zijn. Zij zijn er wel degelijk en de ontwaarding van het geld treft hen wellicht meer dan wie ook. Hun komt ook van de zijde der Volksvertegenwoordiging die ook hun volksvertegenwoordiging is bijzon dere aandacht toe. Juist omdat zij zwak zijn en zo moeilijk te beschermen. Oude vrouw door vrachtauto overreden De 74-jarige weduwe Vinkenborg, die plotseling de Bilderdijklaan te Eind hoven overstak, is gisteren door een zware vrachtwagen gegrepen en op slag gedood. DAT branden in Febr. een schade van ïim f 760.000 aanrichtten (in Jan. f 1.270.000, in Febr. 1950 f 1.400.000). DAT de echtgenote van minister Mans- holt gisteren in R'dam de tentoonstelling „Goede Kleding" voor Z.-Holand open de in aanwezigheid van o.a. de Ierse ge zante, mevr. J. MacNeill. DAT het stoffelijk overschot van mr. J. Thomassen, voormalig part. secr. van Prins Bernhard, onder grote belangstel ling uit Hofkringen op Westerveld is gecremeerd. DAT ir J. C. van Teijlingen, dir. van het gem. bouw- en woningtoezicht te A'dam, bij het 50-j. bestaan van deze dienst benoemd is tot officier in de orde van O.-N. DAT de Ned. Ver. van spoor- en tram personeel in Juli het 65-j. bestaan zal DAT in Aug. in Utrecht een congres wordt gehouden van de sectie spoor wegen uit de verschillende bij de Inter nat. Transportfederatie aangesloten lan den. DAT E. B. van Putten uit Tuindorp- Maartensdijk, die als de 1% millioenste Ahoy-bezoeker een reis naar Amerika maakte, met de Westerdam in R'dam is teruggekeerd. DAT J. Wagenaar, wethouder van on derwijs, volksgezondheid en personeels zaken <P.v.d.A.) te Zutphen, 62 j. oud is overleden. DAT de Australische ambassadeur Al fred Stirling op 11 April Lutjegast (Gr.) zal bezoeken, de geboorteplaats van Abel Tasman, die 309 j. geleden Tas- manië ontdekte. DAT gisteren in Utrecht de nieuwe verkeersweg in gebruik is genomen die ligt van het Vredenburg tot de weg naar A'dam en een aanzienlijk deel van het verkeer van en naar Maarssen zal op vangen. DAT een stoet leerling-bakkersgezel len aan burg. Hustinx van Nijmegen het eerste lot aanbood van „Wie wint de pot?" t.b.v Ereschuld en Dankbaarheid, en er van de 480.000 loten al 420.000 by de bakkerijen zijn geplaatst. DAT het eerste lustrum van het com mando van de luchtvaarttroepen gisteren ln Nijmegen sober is gevierd. DAT 60 Liverpoolse scholieren, die thans A'dam bezoeken, gisteren krans legden op het Airborne-kerkhof bij Oosterbeek. DAT volgens het antwoord van rr ter Mansholt op vragen van het Eerste Kamerlid De Bruyn (K.V.P.) overleg inzake de verhoging van de suikerprijs achterwege moest blijven, daar spoed ge- DAT de A'damse burgemeester, mr d'Ailly, tijdens zijn Duitse reis de West- duitse industrie de mogelijkheid heeft toegezegd eigen dochterondernemingen het Ned. gebied van de monding van Rijn op te richten. DAT de edelsmid Rudolph Brom i Utrecht van 914 April te Wichioa in Kansas een bijeenkomst van Amerikaanse edelsmeden zal leiden. DAT de directeur van de luchthaven Schiphol, U. F. M. Dellaert, t.g.v. 25-j. jubileum een drukbezochte receptie hield en dr A. Plesman de jubilaris een aantal boeken over stedenbouw over handigde. DAT dr ir A. F. Schoorel dr W. J. Franck is opgevolgd als directeur bij de dienst der rijkslandbouwproefstations met standplaats Wageningea. Austin „Staakt het vuren" Uit Mandsjoerije trekken duizenden voertuigen en karavanen Zuidwaarts Chinezen en Noord-Koreanen groeperen minstens 63 divisies, vormende een leger van een half millioen man. In de laatste vijf nachten hebben piloten der verbonden legers meer dan 8600 rode voertuigen waargenomen, die dag en nacht worden aangevallen. In het communiqué van McArthur wordt voorts vastgesteld, dat in het nadeel van de vijand is, de kwetsbaar heid der verbindingen en een beperkte capaciteit om zich te verplaatsen. Evenals Morrison, dringt ook Warren Austin aan op een „staken van het vuren". De Amerikaanse afgevaardigde bij de Ver. Naties, Austin, is eveneens van oor deel, dat het psychologisch moment is aangebroken, om naar beëindiging van de strijd op Korea te streven. Hij wil (dus evenals McArthur heeft voorge steld) een „staken van het vuren", doch geenszins een overgave of de toelating der Chinese communisten tot de Ver. Natis, met bloed aan hun handen. Wat de krijgsoperaties betreft, duurt volgens Reuter de opmars der verbonden troepen voort. Ten Noorden van de 38Ste breedtegraad bestaan de communistische verdedigingswerken uit een netwerk van loopgraven, bunders en schuilgaten. Voortdurend stromen troepen, duizenden voertuigen, benevens kameelkaravanen van de Mandsjoerijse grens naar het Zuiden. Alles wijst erop, dat een reus achtig voorjaarsoffensief op handen is. Auto op petroleum in plaats van benzine In Schaesberg (L.) is een instrument uitgevonden, waardoor een auto in plaats van op benzine kan rijden op de veel goedkopere üactorpetroleum. Het instru ment kan in elke auto worden aange bracht. Het maakt niet alleen het ver bruik per km goedkoper, maar het ver groot ook de trekkracht. De uitvinders, de heren A. Zdrojewske en H. Fiaake, zullen octrooi aanvragen. Dezer dagen hebben zij reeds een demonstratie ge geven. Philips levert televisie aan radio-Madrid Philips-N.S.F. te Hilversum, die ge ruime tyd geleden reeds een experimen tele televisie-installatie leverde aan Radio Difusion Nacional te Madrid, le verde dezer dagen een nieuw-model televisiecamera met bijbehorende con trole- en voedingsapparatuur. alsook een complete 35 millimeter tele-filminstal- latie. De Radio Difusion Nacional zal met deze apparaturen demonstraties geven tijdens een radio- en televisiecongrcs van de internationale associatie U.N.D.A. (speciaal R.-K. belangen) dat van 19 tot 21 April in Madrid wordt gehouden. WEERBERICHT Iets zachter Tot morgenavond vernacht De Bilt: Aanvankelijk opkla ringen, maar later later weer toenemende bewolking met plaatselijk enige regen. Ma tige. later vry krachtige wind tussen West en Zuid. Morgen overdag iets zachter dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). Woensdag: zon 6.11—19.17: maan 5.34— 18.30 uur. 6 April N-M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1