EMIGRATIE? NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 29 MAART 1951 Leids jeugdparlement treedt voor het eerst naar buiten Politieke ontmoeting op 13 April OP VRIJDAG IS APRIL zal in de foyer van de Stadsgehoorzaal een niet vaak voorkomende bijeenkomst worden gehouden, die bedoeld is voor iede Deze staat onder auspiciën van het Leidse jeugdparlement, waarin, zoals bekend, alle politieke partijen zijn vertegenwoordigd, behalve de C.P.N. Het is de bedoeling, dat bij deze politieke ontmoeting het woord zal worden gevoerd door topfiguren der onderscheidene partijen. Namens de C.H.U. zal spreken de heer H. Kikkert of de heer F. H. va Wetering, beiden lid van de Tweede Kamer, namens de A.R. de heer R. Gos- ker, adjunct-secretaris van het centraal- comité van A.R. kiesverenigingen, namens de K.V.P. de heer Th. D. J. M. Koerse, lid van de Tweede Kamer, mens de Partij van de Arbeid ir S. A. Posthumus, lid van de Tweede Kamer, en namens de V.V.D. waarschijnlijk drs H. A. Korthals, eveneens lid der Tweede Kamer. Er is één onderwerp, namelijk: „Onze houding in deze tijd". De leiding be rust bij mr dr G. van Reenen namens de commissie van voorbereiding uit het jeugdparlement. Het jeugdparlement in Leiden werd in 1947 opgericht. De leden beschouwen het als een belangrijke winst, dat zij Obligatie-emissie Gebrs. Van Wijk De Leidsche Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk«n Co. N.V. te Leiden, waarvan de aandelen in 1948 ter beurze van Am sterdam geïntroduceerd werden, gaat zoals reeds gedeeltelijk gemeld werd over tot de uitgifte van f 1.00(1000 3 li procent obligatiën, in stukken van f 1000 tot de koers van 100 pet. De looptijd i, gelijk aan de restant looptijd van di obligatielening, die in 1948 is aangegaan (17 Jaren). De overige voorwaarden zul len gelijk zijn, opdat de dooreenlever- baarheid van beide leningen kan worden aangevraagd. De te verkrijgen middelen zullen worden aangewend voor de finan ciering van de sterk in prijs gestegen grondstoffen en van de belangrijk toe genomen omzetten. Volgens voorlopige cijfers over 1950 bedraagt de exploitatie winst voor afschrij ving en reserveringen f 4.500.000, tegen over f 2.819.992 in 1949. Voorgesteld zal worden een onveranderd dividend pet., dat ter kéuze van aandeelhouders gedeeltelijk in aandelen betaald zal den. In verband hiermede is op 27 Maart een statutenwijziging voorgesteld, inhou dende een verhoging van het maatschap pelijk kapitaal tot f 10.000.000. Gezien de lopende orders en de voorraadpositie wordt over 1951 een bevredigend resul taat verwacht; de omzet zal tenminste gelijk zijn aan die van 1950, aldus het prospectus. In onze editie van gisteren meldden we reeds, dat in de Dinsdag gehouden buitengewone algemene vergadering geen beslissing kon worden genomen omtrent de verhoging van het maat schappelijk kapitaal van 5 tot 10 mil- lioen gulden, omdat het vereiste quorum ontbrak. Op Dinsdag 10 April om 3 uur zal een tweede vergadering worden be legd. De kapitaalsverhoging is nodig, oir. de mogelijkheid- të scheppen, èè'n stöck- dividend te kunnen uitkeren, aldus be-, richt men ons nader. Nederlands-Duitse studentensamenkomst In het Maarten Maartenshuis te Doorn komen vandaag 25 Duitse en een gelijk aantal Nederlandse studenten bijeen öm de vorming van de studenten door de universiteit en het gezelligheidsleven in Nederland en Duitsland te bespreken. Deze driedaagse conferentie onder auspi ciën van de „International Student Ser vice" te Leiden staat onder voorzitter schap van prof. dr K. Baschwitz uit Am sterdam. Sprekers ter conferentie zijn prof. dr W. Hallermann uit Kiel, prof. mr J. V. Rypperda Wierdsma uit Leiden, mr J. F' Glastra van Loon uit Leiden en Arnim Boijens uit Heidelberg, Na afloop van de conferentie zullen de Duitse stu denten nog enrge dagen te gast zijn bij hun Nederlandse collega's. R.K. lagere landbouw school te. Leiden Tot hoofdi van de R-K, lagere land bouwschool, die in September haar cur sussen zal beginnen, is benoemd de heer Th. W. Mullink te Oudewater. De school zal komen aan de Hoge Rijndijk bii Meerburg (kerk), voorlopig in een „hulpschool", maar er is grond gereser veerd voor een nieuw gebouw. de verschillende standpunten hebben leren kennen en waarderen. Zij stéllen er prijs op iets daarvan op deze bijeen komst uit te dragen. Tevens beoogt er mee de politieke belangstelling te vergroten. Het jeugdparlement hoopt, dat de foyer op 13 April geheel bezet zal zijn. Men treedt nu voor -het «erst buiten en dat moet een succes worden. Men verzocht ons nog er de nadruk op te leggen, dat de avond ook voor ouderen bestemd is. Diamanten echtpaar te Leiden Leiden heeft op 1 April een diamanten echtpaar: Jacob Fakkel en Cathai FakkelOuwerkerk, Levendaal 89. Béi den zijn 82 jaar en hebben een welbesteed leven achter de rug. Vader Fakkel ging reeds op 12-jarige leeftijd wérken bij de voormalige katoenfabrïek aan de Heren gracht en kwam daarna in diénst va N.V. Sajetfabrieken P. Clbs en Leem bruggen, waar hij op 65-jarige' leeftijd werd gepensionneerd. Ook heeft de: dia manten bruidegom nog enige jaren ge werkt op een katoenweverij in West- falen. Zijn echtgenote is vele jaren als werkster werkzaam geweest in het Aca demisch Ziekenhuis en het Diaconessen- Met haar man was zij ook nog een tijdje concierge van het wijkgebouw „Ge loof, Hoop en Liefde". „Paosmaoltied" met eiertikken De Overijssels-Gelderse Vereniging te Leiden hield gisteravond in de Harmo nie een vergadering en daarna „Paosmaoltied". Het was wel jammer, dat de secretaresse, mevrouw K. Snel- Broek, die voor deze avond zoveel werk had verzet, wegens ziekte plo.tselinj verhinderd was, het plezierig gebeuren mee te maken. De heer P. J. Maters las daarom de notulen voor en behandelde de verdere zaken, die het secretariaat aangingen. Wegens bedanken om gezond heidsredenen door de heer P. Thijs, die bijna 15 jaar de vereniging heeft geleid, moest een nieuwe voorzitter worden ge kozen. De heer P. Drommel verkreeg grote meerderheid van stemmen er nam meteen de hamer over uit de han den van de waarnemend president, de heer M. H. Scholten. Algemeen adjuncte is mevrouw J, W. G- Gaykema-Muide; Op 21 April hoopt men het jaarfeest t vieren en het volgend jaar het zilveren jubileum. Er zijn thans 30 leden e donateurs. As zowat al die vieftig de meebrengen, is het d'r een gezellige boel, dat hebt wiele gisteraovend wel können marken. Dat-was bie de Paosmaoltied laoter bie de spraokwaterval en zo. Me neer Drommel is um de drommel nlt op zien möndjen 'evallen en de old- zitter Thijs ok nit. Hi kan trouwens ok goed éten: krentenbrood en i vrouw d'r bie. Gait Dekker en een paor anderen heb ok nog wat 'ezegd. En w Van Leeuwen hef veur'elèzen a Almelo eier tikt. Dat allemoale hen de v-eurzitter nog „officieel" en pas laoter kwam het gèzellige saomen- wèèn. De" heren N. M. J. Ruijter en W. J. der Horst hebt d'r wel veur 'ezörgd, dat 't gezellig was. Het Twents vólkslied werd hardop 'ezongen en het Gelderse zal worden in'estudeérd. Dit laotste stuksken is 'eschrèven, zoas ze praot tus- Zutphent en Dèventer, dus precies op de grens van de Graofschap en Over- iesselt. Weer een hele lijst R. K. avondtekenschool reikte waarde volle papieren uit VELEN KUNNEN MET VOLDOENING TERUGZIEN op het onderwijs, dat ze gedurende de wintermaanden ^hebben gevolgd In de avondtekenschool van de R.K. volksbond aan de Paul Krugerstraat. Gisteravond werden de rapporten en getuigschriften uitgereikt. De voorzitter yan het schoolbestuur, de heer J. A. M. Oyen, betoogde, dat het noodzakelijk is, naast practische beoefening van het vak ook theoretische kennis op te doen. Hij, die zijn vak niet verstaat, zal eerder an een ander zonder werk zün. De heer Van Oyen dankte directeür r leraren voor hun toewijding en ijver. De directeur, de heer P. J. J. van Weer- lee, sprak zijn bewondering uit voor ..die jongens, die van buiten de stad kwanien, door weer en wind, om de lessen te vol gen. Zij wisten van aanpakken en door zetten. Mr W. J. Geertsema, vertegen woordiger van de gemeenteraad in het schoolbestuur, oordeelde het werk van de school zeer belangrijk. Namens de leerlingen dankte de heer W. J. v Haasteren directeur en leraren. Bevorderd van de Ie naar de 2e klas: v."tF. Beek. ""B. Defnfsön, G. M. Bries in, A: van Es, S. Hollebeek. M. J. v.!d. Kfaan, A. C, van Mil, W. G. Molenkamp, C. v. d. Munt, J. H. Regeer, A. W. van Rijn, W. de Vogel, A. Lancel, H. Th, Oostdam, J. M. Straathof, C. E. J. v. d. Wiel, P. de Bruijn, A. S. Hakkaart, J. H. Hakkaart, A. J. van Popering, I. S. Jong bloed, J. P. Lasschuit, J. Mulder, A. v. d. Ster, J. B. van Tol, H. van Gent, H Mulder, C. P. Boting, H. M. de Groot, A, J. C. Smits, L. M. Smits, H. Chaudrön, G. N. Geuke, J. Hagen, B. Holswilder, H. Nieuwenburg, J. C. Turk, H". J. v. d. Veer, P. L. Versluis, J. Verkuylen, L. de Vogel. C. de Winter. H. F. G. Buschman, J. L. Crispijn, O. L. Machielsen, W. J. de Bruyn. M." D. Flaman, K. J. Plus.' Niet bevorderd: 21. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: M. J. Aniba, A. P. Slewe, G. Hunders- marek, L. J. Kerkvliet. A. A. Koppers, J. C. de Kruiff, A. J. P. v. d. Ploeg, W. A. Schmidt, J. Schreuder, J. Snatersê. F. A. Yzerman, A. P. Buschman, N. J. Kieft, J. Hofman, A. Boting, N. de Haas, J. H. Jansen, A. v. d. Meer, J. T. Tims, A. Rietkerk, A. Smits, H. J. Helvenstein, H. Moenen, J. van Beek; D. J. van Beek, P. W. van Egmond, M. Kallenberg, G. J. van Rijn, C. N. Turk, P. Meuldijk, A. v. d. Broek, A. A. v. d. Hulst. Ch. W. Vis, W. J. Vis, A. Wijnen, D. Houwer, J. C. v. d. Hulst, W. Th. Vink, L. Volkers-, W. M. H. M. Bloem, D. J. Brussee,- J. Hillenaar, L. H, Janssen, C. Robbers. Niet bevorderd: 18. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: P. l'Amie, N. Boom, C. Ar van Dam, A. Colijns Somber beeld, maar.... woord: „Laat Nieuw-Guinea verkennen" geldt nog steeds Jaarvergadering „Handel en Nijverheid" De jaarvergaderingen van het departement Lelden van de Ned. My vöor Handel en Nijverheid plegen kort en zakelijk te zijn. Die van gisteren duurde slechts een kwartier. De jaarverslagen werden uitgebracht door de secretaris, mr W. de Cleroq, en de penningmeester, de heer H. H. Tleleman. In het bestuur werden her kozen de heren mr W. de Clercq, J. G. J. Verhelj van Wijk en P. A. Wernink. Het departement telt momenteel 105 leden en 22 donateurs. enige verandering, toen Van Héutsz Colijn er op uitstuurde om het land te verkennen. De inhoud van het rapport, dat Colijn uitbracht luidde het kort: Laat Nieuw Guinea Nadat een koffiemaaltijd genuttigd was, sprak drs M. Klaassen, secretaris van de algemene werkgeversvereniging, over: „Economische mogelijkheden en onmogelijkheden op Nieuw Guinea". Uitvoerig zette spreker uiteen, dat de geologische gesteldheid van ons d-eel van Nieuw Guinea er niet toe meewerkt om het land begaanbaar te maken f£r zijn zeer veel moerassen en het regent er bijna het gehele jaar door. Slechts via de rivieren kan men zijn bestemming bereiken. In vergelijking met de omgeving gaat het er in dit land zeer primitief toe. Dai komt volgens spr. o.a. door de mindere vruchtbaarheid van de grond en door de Papoea's zelf. Zij hebben geen scherp onderscheid van de werkelijke wereld en die der dromen. De mogelijkheid om he' land door zijn eigen krachten omhoog te brengen, achtte spr. uitgesloten. Men smijt de zegeningen van het Westen weg en neemt de gereedschappen van vaders en voorvaders ter hand- Men overdrijft de traditie. Dat er in Nieuw Guinea nog zo weinig bereikt is, weet spr. aan het eeuwenlange buiten de belangstel ling staan van dit land. Aan het be gin van de 20ste eeuw kwam hierin kennen! Colijns woord, zó zei spre ker, die jarenlang in dit land heeft gewerkt, geldt nu nog. Uit het verdere relaas van drs Klaas sen bleek overduidelijk, dat dé onmoge lijkheden tot dusver veel én veel groter zijn dan d'e mogelijkheden. Van enig belang is slechts het winnen van petro leum, dat door de B.P.M, is tef hand ge nomen, en de vele visrijke wateren. Het had volgens spr. weinig zin om hét erg sombere beeld, dat Nieuw Guinea biedt, te verbloemen, Maar, -zo "zei hij, wil Nederland niet tot een zevende-of^, achtste-rangslandje degraderen, dan dienen we, ook uit historisch oogpunt, dit land te behouden. Onze .marine heeft er, nu ze in Indonesië overbodig, is ge worden, een taak. 't Wordt tijd., aldus drs Klaassen, dat we in de U.N.O- eens van ons af gaan spreken en er. op -wij zen, dat we, ook in het raam- van de- collectieve veiligheid, geld - nodig-hebben voor het land en volk, dat ons kent-en op ons bouwt. v. d. Groep, C.- J. M. van Haasteren, J. Th. Hakvoort, J. J. Hofman, A. Honders, A. Jonkman, W. Kikkert, P. v. d. Klink, H. Koekkoek, J. de Lange, A. A. Mark, F. Mulder, J. van Nierop, Th. J. van Scheppingen,. H. J. Siebert, T. Snaterse, J. J. Verkuylen, J. de Vink, J. Zoete melk, H. J. C. Straver, J. v. d. Burg, J. G. van Gent, J. Kluivers, Th. J. Kuy- pers, J. J. Laman, C. J. Maurits, H. F. van Oosten,. G. Veldt, P. A. van Werk hoven, C. J. Zaal, J. J. van Gienen, J. Kuyl, J. M. de Water. Niet bevorderd: 7. i^Een getuigschrift ontvingen: G. Alblas; .H. J. M. Cornelisse. W. den Dunne, H. J. Flanderhijn, I. - J. Gijzenij, - - W.- J. - van- Haasteren. A. Hknno, P. Harteveld, C. M. van Hees. C. van Heidén, A. I. Juf fermans, L. J. Jonk, J. Langhout, P. A. van Leeuwen, L. Th. van Mil, Th. P. v. d. Meer, H. Metselaar, M. M. Moerkens, D. W. Otte, C. Oudshoorn, W. Poeliejoe, W. C, Ravensbergen, J. J. Schakenbosch, J. Teske, J. Verhoogt A. J. -Verhoog, P. Vis, Th, C. van Wetten, W, v. d. Wilk, as Wijk, J. Zuurmond, W. J. Zwart jes. Voor de eerste maal ontvingen leer- lingéh van de cursussen voor pottenbak kers èn" goud- en zilversmeden een ge tuigschrift. Het schoolvoetbaltournooi in Katwijk is geëindigd Elftal Bardelmeier en Ambachtsschool I werden eerste De heer D. Goedhart, organisator- het tournooi in Katwijk, sprak een woord tot besluit. Hierbij waren onder anwezig de gemeénte-secretaris Katwijk, de heer D. C. O. Boekhoven, amens de LVB de heer J. van Berg. Spr. wees op de grote sportiviteit, de prettige sfeer en de strijdlust, die dit tournooi kenmerkten. Dank bracht spr.- aan de hoofden scholen en de onderwijzers, die spontaan hadden medegewerkt. In het P. M. van Bemmelen jeugdkampioen L. S. B. M. van Steenis werd tweede Bemmelen het jeugdkam- Peter Maarten van Bemmelen.' pioenschap van de L-S-B. Hij verkreeg daardoor het recht, deel te nemen aan de jeugdkampioenschappen van Nederland, die op de eerstvolgende bondswedstrijden worden verspeeld. van Steenis werd goede tweede- von in de laatste rónde op vernuf tige wijze van H. Th. van Weiland- De eindstand luidt: 1.' en kampioen P. M. van Bemmelen 3Ü pt; 2. M. var Steenis 2Vz pt; 3. H Th. v. Weiland 2 pt: 5. Koetsier en 'Turk Jr, beiden 1 punt. Burgerlijke stand van Leiden Geboren; Sven M G z v L. H dé Vries 1 A M G From; Johanna :D'd v K Ser- er en A H Bijlsma. Overleden: W F de la Rie, man, 65 jr; C J Marks, vrouw, 82 jr; 'W F de Tombe, wedn., 65 jr; A J Janssen, wend., 71 jr; A M Boere, wed. van Janssens, 77 jr; H Spaargaren, wed. van Volbeda, '74 jr. Getrouwd: A Tempelaar en L van 1 len; R J Iwema en A M Riedel; JLH Vierkant en M C Huiger; H P J Zwetsloot en C J P Konings; B G Gijbeis, J C Schenkeveld; W F Tuinhof de Moed A Dekker; J Bink en M Driedijk; Schouten en H M Pracht; D C Zwaan J Muller: A J Stroombergen J L Ver woerd; I Pardon en C van Dijk. De heer F. H. van de Wetering voor C. H. jongeren over Korea Waarschuwing tegen tragische levenshouding DE BELANGSTELLING voor de vergadering van de Chr. Hist, jongerengroep, die gisteravond in „Rchoboth" werd gehouden, was niet-zo groot,, maar aan het gehalte van de avond heeft dit geen afbreuk gedaan. In ieder geval heeft weer een aantal jongeren een bredere visie op de achtergrond van de Koreaanse kwestie gekregen. De héér F. H. van de Wetering, lid van de Twèede Kamer, ook op dit terrein zeer deskundig, leidde het onderwerp in, waarop een leerzame bespreking volgde- De vergadering stond onder leiding van de heer J. Schinkel. In het slot van zijn betoog wees de heer Van de Wetering op de noodzakelijkheid van geestelijke bewapening tegen het Russische communisme, tegen Stalins brutaliteit, verwarringwekkerij en onder graving. Sommigen van de emigranten zeggen: „Ik ga maar weg, want als de Russen komen...." Dit is een tragische levenshouding. Het zou goed zijn als de mensen zich eens bezig hielden met vra gen als: Wie ben ik? en: Wat geloof ik? Wij staan op verdediging, maar als wij geestelijk niet gewapend zijn, "gaan wij nog ten onder. Er - rijzen ten aanzien van Koreavele vragen, aldus begon spreker. Is het locale strijd of betekent deze oorlog voorspél voor ellende over de gehele reld?'Spelen dé Russen hetzelfde spel als Duitsland vóór de tweede wereldoorlog" De Duitsers warén diléttanten met apen- kool-theorieën; bij Rusland, dat zijn strijd ontleent aan de theorieën van 't Marxis- ligt de zaak wel even anders. Is het Korea een krachtmeting: hoe stérk zijn wij (Rusland) en hoe sterk, de V.S.? Voor zijn schets van de" achtergrond moest de heer Van de Wetering natuur rode historie tasten. Zo herinnerde r aan, dat Japan in 1910 Korea hééft geannexeerd. Pas in 1919. durfden enige en in Seoel bij elkaar te komen -om een eventuele vrijheidsbeweging te .praten. Die kwam er ook. Tienduizenden Koreanen zijn gevlucht naar Mandsjoerije Rusland. De communistische inslag Noord-Korea is te verklaren uit het feit, dat de naar het Noorden gevluchte Ko- :n onmiddellijk in aanraking werden gebracht met de Russisch-communistische leer. Op de conferentie van Yalta werd be paald, dat Korea door Rusland en Ame rika werd bezet, gescheiden door de 38ste breedtegraad. In Noord-Korea werd een Russische vazalstaat gevestigd. Het communistisch worden van China moet als een zeer groot verlies voor Ame rika worden aangemerkt. De Marshall- politiek ten aanzien van China heeft blunders gemaakt. ZU heeft het commu- nisttie onderschat. Jlet grote Chinese land a voortdurend dreigement, ook voor de Koreaanse kwestie. - - De heer Van de Wetering wees er ver der nog op, dat ongeveer twee milïioen Noordkoreanen vóór het uitbreken van de ooi-log naar Zuid-Korea zijri gegaan, met het voorwendsel, dat het in hun ge^- bied zo slecht was, maar in wêzen als infiltrant. De legers van de V.N. hebben hiervan zeer veel last ondervonden. Het doortrekken voorbij de 38e breedtegraad van de V.N. heeft ongetwijfeld een pre caire kant, want Rusland voelt er niéts voor om Amerikaanse soldaten zo dicht bij zijn grens te hebben. Halt houden is ook al moeilijk; men heeft in het Noor den dan volop gelegenheid zich te ver sterken. En dan komt er toch weer een conflict. bijzonder bedankte hij de heren L. Schra- ma en Kleinhout, die als scheidsrechter twee dagen lang in touw waren geweest en daar zelfs verlof voor hadden moeten nerqen. De uitslagen waren als volgt: Lagere scholen: Van den Berg (Val kenburg)Bartelse (Katwijk aan Zee) 10; Bardelmeier (Noordwyk aan Zee) Van den Berg (Valkenburg) 10. Junioren: ULO KatwijkAmbachts school I 3—4; Visserijschool IVlsscherij- school II 2—1; Ambachtsschool IVisse rijschool I 1—0. De eindstiijd Deze wedstrijd was in alle opzichten zeer spannend en stond in technisch op zicht op een heel goed peil. De Noordwij- kers speelden voor de rust voor de wind en wisten in dit gedeelte te doelpunten. Na de rust werd de bal goed laag gehou den en met snelle'uitvallen probeerden de Noordwijkers hun voorsprong te ■groten. Dit wist de verdediging van Valkenburgse ploeg te voorkomen, .gelijkmaker liet echter ook op zich wachten. Om de wereldtitel schaken Verassende overwinning van Botwinnik De afgebroken zesde partij is gisteren uitgespeeld en door Botwinnik gewon- De stand is thans gelijk: Botwinnik 3 pnt., Bronstein 3 pnt. De zesde partij was afgebroken in eer Dor Bronstein (wit) iets voordeliger po sitie. Na de hervatting werd het echter al spoedig duidelijk, dat Botwinnik eer buitengewoon interessante en diep door dachte verdedigingstactiek had gevonden. Hij offerde twee pionnen maar maakte zodoende zijn stukken meer actief, wat ruimschoots opwoog tegen Bronsteins ma terieel voordeel. Deze tactiek van de We- •eldkampioen was kennelijk een verras- ling voor zijn tegenstander. Bronstein ge bruikte veel tijd voor het overdenken van zijn zetten, en alhoewel hij slaagde een stuk te winnen, werden de vooruitgeschoven zwarte pionnen uiterst gevaarlijk. Spoedig ontstond een stelling, Bronstein inplaats van verder op winst te spelen voor remise moest gaan vechten. Op dit kritieke moment maakte de jonge grootmeester een fout die nood lottig werd, aangezien hij de promotie van een der zwarte pionnen niet kon verhinderen. Na de 41e zet van Bronstein Pe2f4 had Botwinnik zijn volgende zet afge geven. Bij de hervatting verliep de par tij aldus: Bronstein (wit) Botwinnik (zwart) 41Tg2g3t 42. Kb3b2 Tg3g4 Pf4xh5 Tg4 X h4 44. Ph5Xf6 Kc7—1 45. Td4xd6Kb6—c5 46. e4—e5 Th4—d4 47. Td6xd4 Kc5xd4 48. Pf6—g4 Rc6xa4 49. e5e6 f7xe6 50. f5—f6 Ra4-^e8 51. Kb2—b3 e6e5 52. c2—c3t Kd4—e4 53. Pg4h6 Ke4—f4 54. f6—f7 Re8xf7 55. Ph6xRf7 e5—e4 56. Pf7--d8 \e4-^e3 57. Kb3—c2 Kf4—g3 Hier gaf Bronstein zich gewonnen. De zevende partij wordt morgen ge speeld. (Advertentie) ENCELS - SPAANS KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 GroningenFriesland 53 De voetbalwedstrijd tussen de provin- e-elftallen van Groningen en Friesland, gisteren te Groningen gespeeld, -is in een 53-zege voor de Groningers geëindigd. Ruststand 32. Maple Leafs verloren te Londen In de Harringay-arena hebben de Leth- bridge Maple Leafs, wier versterkte ploeg te Parijs het wereldkampioenschap voor Canada won, een onverwachte ne derlaag geleden tegen de Harringay Ra- De score was 93 voor de Engelse ploeg. Ook het team van de Ver. Staten werd verslagen, en wel te Streatham, waa gelijknamige ploeg een 131-zege boekte. Kynologen hielden jaar vergadering In de Vikingzaal. van Nieuw-Minerv.f <wam' gisteravond de kynologenvereni- glng „Rijnland" ter jaarvergadering. Over het algemeen kon op een goed wórden teruggezlen. Het voordelig saldo liep op van 350 tot ƒ686. Het leden aantal kwam1 óndanks een nogal sterk verloop tegen dejaarswisseling 127 op 130 door een werfactle, die boven verwachting goedslaagde. Thans kan men bovendien bogen op zeven erkende keurmeesters onder het ledental. De heren F. Alofs en G. Smits/die aan de beurt van aftreden waren, werden bij acclamatie' als bestuurslid herkozen. Na de pauze besprak dierenarts Stol een aantal ter tafel gebrachte moeilijkheden, zoals de voeding van de hond, nukken van oudere bonden en puppies, castratie Ér was 'voor deze. vergadering grote belangstelling. Plezier in de kunst Leerlingen van Corrie de Wekker voor het voetlicht Al zijn wonderkinderen sohaars en talenten dun gezaaid op deze wereld, daarom mag men zich nog wel vermeien de beoefening van de schone kunsten, of dit nu het bespelen van een piano, zingen of het hanteren van tekenstift penseel betreft. Het verschil van eerst genoemde artistieke bezigheden met de laatste is echter, dat men zulke produc- van potlood, pen of kwast niet ten toonstelt. Piano-spelen, zingen en dansen echter wil men voor een publiek doen. De leerlingen van Corrie de Wekker hebben dat zo ook aangevoeld en gisteren de Schouwburg een avond gegeven, waarop alles, wat bij de geliefde lerares 'werd opgestoken, werd gedemonstreerd een gezelschap, dat voor het grootste deel uit ouders, vrienden en bekenden bestond. Zy hebben daarbij getoond, dat 'n de beoefening van de kunst een intense vreugde vinden en de betekenis de avond bepaald, niet als een kunstavond met een grote K., maar als demonstratie van de algemeen vor mende waarde, die van zulk onderwijs als dat van Corrie de Wèkker uitgaat. Op het gebied van het ballet huldigt Corrie de Wekker geen avant-gardisti- sché principes. Zij houdt het bij de romantische gratie van de beproefde 'sen houdingen. Daaruit, komen. ook. haar .jprima-ballerlna's" niet los, zelfs de vertolker van de mannelijke partijen, Hans 'Smits, niet, ofschoon hij toch de bewijzen levert over een eigen opvatting te beschikken. Het -concert voor twee vleugels in a-dur van Mozart, gespeeld door Nico Laterveer en Jopie Stokkermans, toonde de paedagogische kwaliteiten van Corrie de Wekker ook op dit gebied. De zang nummers muntten uit door sympathieke .voordracht.. Een extra woord nog over Faust van Gounod, Assepoester met muziek van Tschaikowsky, en Les Patineurs van Waldteufel. Hier gold In versterkte mate, wat wij reeds in het begin zeiden: weinig originaliteit, zózeer zelfs, dat somtijds volkomen in het luchtledige gedanst werd. Toch spraken deze balletten de aanwezigen aan en niet alleen omdat een dochter of een vriendin meedanste. Het was het duidelijke plezier, dat de execu tanten hadden in het brengen van deze nummèrs, dat ze aanvaardbaar maakte. Alles bijeen een kunstavond zónder grote K, maar mét heel veel plezier en geluk in het brengen van mooie dingen, Waarvoor de goed bezette zaal zich zeer dankbaar toonde. C. Th. R. Kon. Middenstandsbond, afdeling Leiden In de Turk kwam gisteravond de af deling Leiden van de Kon. Ned. Midden standsbond bijeen. De heer H. van Eek jr behandelde enkele economische en finan ciële problemen, waarvoor de midden stand zich in deze tijd ziet gesteld. Zijn verhandeling viel -in drie punten uiteen, t.w. de financiering van de ondernemin gen in het algemeen"; het bankcrediet in algemene zin;- credietverlening aan de middenstander. Spr. merkte nog op, dat een zesde deel van de Nederlandse bevol king afhankelijk is van de middenstands- bedrijven. Ook met andere voorbeelden toonde hij nog aan, dat de betekenis van de middenstand in ons land zeer groot is. Bij "de bestuursverkiezing werden de heren J. H. van der Kloot en mr dr G. van Reenen aan het bestuur toegevoegd. Besloten werd nog, op Hemelvaartsdag een excursie naar d'e Brabantse vennen te maken. Zaterdag een accordeon gebeurtenis Klassiek conceit in de Stads gehoorzaal De Leidse accordeonvereniging D.V.V. (Door Vriendschap Verenigd) organi seert thans een groot klassiek accordeon- concert, dat op Zaterdag 31 Maart in de Stadsgehoorzaal zal worden gehouden. Medewerking, hieraan verlenen de. ac cordeon-virtuoos Rudolf Würthner, het duo Coen van Orsouw Joke vari Maanen en de accordeonvereniging „Ex celsior" uit Rotterdam o.l-v. Philip van Rudolf Würthner, die mede door de radio grote bekendheid heeft gekregen, is 31 jaar oud en maakte al verscheidene concertreizen in binnen, en buitenland. Zijn eerste muzieklessen kreeg hij van Hermann Schittenhelm, hoofdleraar aan de stedelijke muziekschool te Trossingen. In 1939 behaalde hij met lof het diploma voor leraar. Na korte tijd werd hij be last met de leiding van de solistenklas, Coen van Orsouw is ook 31 jaar. Op 14-jarige leeftijd trad hij al op voor de microfoon van de KR O. Hij kreeg o.a. een erkenning voor internationaal vir tuoos- Joke van Maanen heeft haar mu zikale vorming aan hem te danken. Nieuws uit Alphen aan den Riin Jaarvergadering A.R.C. De voetbalvereniging ARC hield de jaarlijkse algemene vergadering in hotel „Centraal". Na de opening door de zitter, de heer G. Schreuder, werden de verslagen uitgebracht. De secretaris, de heer G. Verschuur, kon melding maken goed verenigingsjaar. De presta- en over het algemeen bevredi gend; het ledental, met name dat van de jongeren, neemt steeds toe. Uit het ver van de penningmeester, de heer J. der Linden, viel op te maken, dat het de vereniging financieel goed zou gaan, als daar niet was de a.s. verhuizing die veel geld zal vragen. Nu is er ook een apart potje, waarover de voorzitter een en ander mededeelde. Er is vorig jaar een flink bedrag binnen gekomen en de activiteit der leden valt op dit punt te loven. Van bestuurszijde werd iets verteld over ,s. wedstrijden, o.a. op Tweede Pinkster- ag, wanneer Dinxperlo met twee elf tallen op bezoek komt. De aftredende be stuursleden, de heren W. B. de Knijff en G. J. G. Verschuur, werden herkozen. De elftalcommissie onderging enige wij ziging en bestaat thans uit de heren L. Berkel, H. Koster, J. v. d. Linden, G. Ooms en W. v. d. Velden. Voorts is gesproken over de bouw van het kleedlokaal op het nieuwe terrein, die eigen beheer geschieden zal. Omstreeks Mei zal hiermee begonnen kunnen wor-| hoopt op 1 April de dag te herdenken, den. Het zal niet mogelijk zijn reeds in!dat hij 25 jaar geleden ten kantore de a.s. competitie op het nieuwe hoofd- terrein te spelen. De DUW levert In zijn met veel bloemen versierde' gei woning kwamen J:i:~ Van der Kloot- Meijburg en de heer Bernstein hun felicitaties aanbieden. Zij lieten het niet bij woorden. De jubilaris ontving een gouden hor loge - en een taart. Later op de dag werd de heer Van den Bosch in het fa- brlekslökaal ge huldigd temid- m van het per soneel. Hier werd gesproken door een lid van de fabriekskern, dat namens de collega's een nieuwe vloerbe dekking aanbood. Men was hier geruime tijd gezellig bij een, de fabrieksbazen kwamen feliciteren en ook van andere zijden mochten de jubilaris en zijn gezin veel belangstelling ondervinden, zodat deze dag voor hen tot •n onvergetelijke is geworden. Zilveren jubileum De heer A. Mol, boekhouder bij de scheepswerf „De Vooruitgang" van de fa Boot aan de Gouwsluisweg alhier eersté-klas-terrein af, dat geheel gedrai neerd en opnieuw ingezaaid wordt. Wel zal het te egaliseren bijterrein ter beschik king zijn; waarschijnlijk zullen daar de wedstrijden van ARC 1 en 2 op worden gespeeld. Ook kwam nog ter sprake de herdenking van het 25-jarig bestaan in 1952. Jubileum van de heer P. van den Bosch In dé omgeving van 's Molenaars is de heer P. v. d. Bosch bij iedereen bekend dat hij ook gewaardeerd wordt is gis teren wel gebleken, toen 'hij zijn 40-jarig diénstverband herdacht bij de dakpan- nenfabriek fa Van Rijn en Kloot. BENTHUIZEN „Hosanna" in moeilijkheden. De directeur van de Chr. Gemengde Zangvereniging „Hosanna", voorzitter heer D. van Soest, zond aan het be stuur bericht, dat hij het koor niet langer wenst te leiden. Deze daad- is onsportief, daar de ver eniging a.s. Zaterdag haar jaarlijkse .guitvoering hoopt te geven, met medewerking van de toneelgroep „Con- irdia" van Waddinxveen. De uitvoering heeft plaats in de garage De Vrij. t bestuur zit echter niet stil en ivon de moeilijkheden door onmid dellijk maatregelen te nemen. De heer D. van den Bosch van Hazerswoude, ver klaarde zich bereid „Hosanna" te leiden. Aangezien--de tijd te: kort zal zijn orn oldoende contact te leggen tussen diri gent en koor, wordt van beide kanten hard: gewerkt om de uitvoering zo goed mogelijk te doen slagen! Intussen wensen wij „Hosanna" met haar nieuwe dirigent :n geslaagde uitvoering toé. Correspondentieschaak. De negende zet van dokter G. Huisman Lel—g5. HAZERSWOUDE Agenda raadsvergadering. De raad v.ergadert a.s. Vrijdagavond m half. 8 ter behandeling van de vol gende agenda: onderzoek geloofsbrieven P. J. Rietveld en toelating als raadslid: aanvrage van dé R.K. scholen in de Groenendijk om gelden voor het achtste leerjaar; idem om geiden voor een toe spad naar de speelplaats; idem om gelden voor de bouw van een jongens school; aanvrage- van de R.K. jongens- ichool in hét Zwaantje om nieuwe ban ken; aanvrage van de R.K. school in het Weste-inde om gelden voor de aanschaf- van leermiddelen ten behoeve van het handwerkonderwijs in de 7e en 8e klas; verzoek -van het gemeentebestuur Zoetermeer om subsidie m de kosten de rijks lagere landbouwschool; ver zoek van de vereniging Zwakzinnigen zorg te Leiden om subsidie in da kosten van werkplaatsen voor zwakzinnigen; verzoek van het bestuur der Chr. Kleuter- schoolvereniging "te Benthuizen om sub sidie; verzoek van de kaasdagconimi-tsic alhier om een bijdrage in de kosten van een cursus in kaasbereiding; aangaan van èen geldlening groot 150.000; aangaan van een kasgeldlening groot 100.000; vaststelling van de "voorschotten aan de bijzondere scholen op de exploitatiever goeding over .1951; verpachting van het viswater langs de toegangsweg naar het goederenstation; verkoop van 450 m2 grond nabij Molenlaan aan Gebr. Groen; voorlopige vaststelling gemeenterskening 1949; aanbieding rekening waterleiding bedrijf 1949; voorstel om het waterlei dingbedrijf té doen toetreden als aandeel houder van de N.V. keuringsinstituut voor waterléidingartikelen; wijziging be groting 1950; treffen van enkele voor zieningen in betrekking tot de bezoldi ging van het gemeentepersoneel. De Hazerswoudse schaakclub hield een goed bezochte jaarvergadering. De voor zitter sprak een openingswoord en vreesde, dat de club dit jaar zal moeten V>OOHCC11 degraderen. Het aantal leden bedraagt 6—7, rode kool thans 14. In kas was een bedrag van 4.54. derij 9—15. dit bedrijf in dienst trad. Schoorsteenbrand De brandweer werd gealarmeerd voor een schoorsteenbrand in de woning van wed De J. aan de Nieuwe Sloot. Er be hoefde geen water te wordengegeven. Schoolvoetbal uitgesteld Het is wel heel spijtig voor, de jeugd en óók voor de ijverige organisator, de heer W. M. Offringa, di? reeds bergen werk vérzei "heeft, maar men heef! bet besluit moeten nemen de schoolvoetbaf- wedstrijden uit te stellen tot de Pink- stervacantie. De toestand der terreinen is slecht. Intussen is er gistermiddag wel een wedstrijd in het kader van het scholen- tournooi gespeeld, n 1. tussen het eerste, elftal van het Chr Lyceum en de Chr. Muloschool, St, Jorisstraat. Hiervoor .had men de beschikking over het gedrai neerde terrein van M.S V., dat wel goed bespeelbaar was. Er is met groot enthousiasme en zeer sportief gespeeld. Bovendien was da strijd voor de supporters heel prettig. Uiteindelijk won het Lyceum-elftal met 43. Door de heer Offringa werd aan beida elftallen een medaille uitgereikt, be schikbaar gesteld door de plaatselijxe voetbalverenigingen. De wedstrijd werd door de heer J. Verruijt voortreffelijk geleid en het viel op, dat er geen cn- vertogen woord of opmerking is ge hoord en dat deze wedstrijd een échte reclame voor de sport is geworden. dij vie 29— kooi 10.70- 6.80, i boerenkool 35—37, 6.70—6.80, peterselie 16, prei 16—26, radijs 12—13, sla 6.70—21,10, selderie 2—3,20, knoi- sélderie 7—9, peen 15—29, kroten 6, gekookt» kroten 16—17, witlof 10—37, spinazie 26—37, uien 0.60—4.90, spruiten 14—18, stoofsla 106— 143. ROELOF ARENDSVEEN, 28 Maart. Bloe menveiling: Bartigon 75—105, Kansas 74—115, Walstreet 90—105, Mozart 78—100, Ursa Minor 80—95, Rose Copland 65—110, v d Eerden 75— 115, W Pitt 70—105. Golden Harvest 80—120, White Sail 80—100, Bandoeng 80—95, Sonja 70—90, Piccadilly 80—100, Zenober 65—85, Krelage 63—90, Olympiade 80—95, E. Eddy 72—100, Albino 80—105, W. Copland 65—1.00, Rijzende Zon 63—105, Vera 70—95, Rijnland 90125, Dubbele tulpen 60100, Narcisseri (buiten 12—31, Narcissen (glas) 26—65, La thyrus 46—50. Anemonen 39—61, Freesia's 36—100, Irissen 70—110, BI. Druifjes 10—15, Prunus 40—150 per bos, Calla's 75—85 p. st. ROELOFARENDSVEEN, 28 Maart. Groen teveiling. Radijs 89, Kropsla 5—5.10 per 100, stoofsla 1,85—2.10 per kist. KATWIJK a. d. RIJN, 28 Maart. Groente veiling: Waspeen I 21—31.25, Idem II 11.50— 19.50, kroten 6—8.50, witlof 30—39, boeren kool 10—11, uien 2.70—5.10, spinazie 43—44, winterpeen 5—7.50, gele kool 7.10—13.90, rode kool 12.80—17.1 het Netji tend 100 stuks. RIJNSBURG. 28 Maart. Prijzenoverzicht „Flora". Het ongelijk Is maar weer eens voor de pessimisten!Die hadden namelijk voorspeld, dat na Pasen ales phompt een daling-van-jewelste zou maken. En hoewel dat natuurlijk deze weck nog gemakkelijk kan komen, was er vandaag in leder geval lOg geen sprake van, Van der Eerde f 1.20, Kansas f 1.45. King f the yelows f 1, Rijzende Zon f 1.15, Edith Eddy f 1, Ossi Oswalds f 1.25 en Copland .10. Dubbele tulpen waren iets stijver prijs, waardoor Peach Blossom tot fl.40 oplopen, Van der Hoef ging voor f 1.20, wijl een partij gemengd voor f 1.10 werd edrukt. All Bright bracht in beste kwal. gebruikelijke prijsje opo f 1.20, Camp- lag iets lager (f 1.05) en Prunus hing zo en nabij f 1 per bos. Red Pltt vond een baas f 0.95 per bos en „good old" Grand 11.35. Narcissen-van-de-koude- lets grager dan Maandag j.l. Het gros van Helios, Golden Harvest en Mag- f 1 70 tot f2.10. King Al fred (uit >5 op. Blai f 0.21 •acht v i f 0.5! hyac ?elé kool 7—9, knolsel- Holla hauw cern gisch Over fabrii I traoh j «en t I «ie t< haar Brau\ figuui J. Ou i het n struc; Camr

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2