Mietnue £ciAsd)C üTcmmnl Bittere verwijten over en weer Vijf architecten kregen de opdracht ontwerpen gereed te maken „Turkse tent" zal voorlopig op Dierentuin terrein moeten blijven staan GAZELLE Driejarig meisje in vuurzee omgekomen Spoorwegstaking in Frankrijk voor 48 uur uitgeroepen DE wist u r 1951- DONDERDAG 22 MAART 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal, 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvastlct l« iltlftven tnyn bert lu tegbeospoct" Een en dertigste jaargang No 8181 Den Haag krijgt een nieuw Provinciehuis (Van een onzer verslaggevers) HET PROVINCIAAL BESTUUR is met de plannen voor de bouw van een nieuw provinciehuis in een nieuw stadium gekomen. Een vijftal gerenommeerde architecten is uitgenodigd, deel te nemen aan een prijs vraag voor het ontwerpen van een gebouw, dat zal verrijzen op het terrein van de Dierentuin aan de Benoordenhoutseweg te Den Haag. Al worden er dus plannen gemaakt, dit wil nog niet zeggen, dat nu binnen afzienbare tijd resultaat gezien kan worden. Allerlei moeilijkheden zijn immers te overwinnen, waarbij o.a. rekening moet worden gehouden met de door de cen trale overheid voorgestane investerings- klaar te hebben, zodra de mogelijkheid zich voordoet, dat met het effectueren daarvan kan worden begonnen. Dit bleek tijdens een persconferentie, vanmorgen ten provinciehuize gegeven door de Commissaris der Koningin in Zuidholland, mr L. A. Kesper, en het lid van Gedeputeerde Staten, mr E. J. M. H. Bolsius. Eind Juni van het vorige jaar meldden wij reeds, dat het deel, groot 3 h.a. het Dierentuin-terrein, (ongeveer de helft) door onteigening in het bezit van de provincie was gekomen. Ingevolge een overeenkomst met de gemeente is besloten, dat voorlopig de concertzaal (ook wel genoemd de „Turkse tent") zal blijven staan, totdat elders in de ge meente Den Haag een gelijkwaardige vergadergelegenheid is verrezen. By het maken van de plannen moet hiermee dus rekening worden gehouden. In overleg met de Commissie van Advies van de Bond van Nederlandse Architecten (voorzitter de Amsterdamse ^burgemeester mr D'AUly) is een speciale advies-commissie in het leven geroepen, die allereerst de vijf architecten heeft aangewezen, die zullen meedoen aan de prijsvraag voor een ontwerp-provincie- huis. Hierbij is het oog gevallen op de vol gende architecten, die allen verschillende openbare gebouwen op hun naam hebben staan: ir W, S. van de Erve te 's-Gra- venhage, ir M. P. J. H. Klijnen te 's-Gra- venhage, J. J. P. Oud te Rotterdam, ir F. P J. Peutz te Heerlen en J. W. H. C. Pot te Amsterdam Deze vijf architecten zullen nu dus plannen maken op grond vfln eisen, te stellen door een speciale commissie, die werkt in nauw overleg met het provin ciaal bestuur, vla de directeur-hoofd ingenieur van de provinciale waterstaat. Deze speciale commissie, die straks ook de plannen zal beoordelen, is eveneens samengesteld in overleg met de B.N.A. en heeft tot voorzitter jhr ir P. F. O. R. Sickinghe, intendant van de Koninklijke Paleizen, terwijl leden zijn: ir G. Fried- hoff, rijksbouwmeester te Den Haag, ir J. Leupen, wnd stadsarchitect van Am sterdam en ir S. van Ravesteijn, hoofd ingenieur-architect bij de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht. Deze commissie werd 8 Januari Jl. geïnstalleerd. Het representatieve deel van het pro vinciegebouw zal o.a. de vergaderzaal voor de Provinciale Staten moeten be vatten, terwijl daarnaast een ambts woning voor de Commissaris der Konin gin zal verrijzen. Vooral die Statenzaal is hoognodig, want het is bekend, dat anders dan in alle andere provinciën, de Zuidhollandse staten, wat hun vergader ruimte betreft, steeds op de schopstoel hebben gezeten. Op grond van oude afspraken worden er met het rijk onderhandelingen ge voerd om er toe te komen, dat de cen trale overheid de kosten van de staten zaal en de ambtswoning voor haar re kening neemt. De provinciale staten zijn steeds op dc hoogte gehouden, hetzij rechtstreeks, hetzij via een speciale commissie, waarin de diverse fractie-voorzitters zitting heb ben. Bespreking over lonen in Ministerraad Gisteren en eergisteren heeft de Stich ting van de Arbeid intensief contact ge had met de interdepartementale com missie over dc prijsverhogingen en d( gedeeltelijke compensatie daarvan door een loonsverhoging. Hedenmorgen werd een bespreking gehouden met een dele gatie uit de ministerraad. Waarschijnlijk zal de door de heer Ruppert uitgesproken wens dat de loons verhoging deze week nog zijn beslag zot krijgen, niet in vervulling gaan. Prinsesjes vertrokken naar Sankt Anton In de vroege ochtend zijn de Prinses jes Beatrix, Irene en Margriet gisteren naar Sankt Anton vertrokken. Op het Baarnse station namen Prins Bernhard (tegen de ochtendkou gewapend met duffelse jas), Koningin Juliana en vele ingezetenen van de Prinsesjes afscheid. De Prinsesjes waren gekleed in grijze bontmanteltjes. Zoals men weet trekt de Prins eind dezer week Zuid-Amerika en zal de Koningin het drietal spoedig in Sankt Anton opzoeken. Indonesië zendt nota aan Frankrijk Steun aan Marokko's streven naar onafhankelijkheid De Indonesische minister van buiten landse zaken, m handigde gisteren Moh. Roem, i nota aan de Franse ambassadeur, waarin de Franse regering werd aangespoord, de vrijmaking Marokko te bespoedigen. In de nota werd verklaard, dat Indonesië de Marokkaanse zaak in de Verenigde Naties zal steunen. <A dvt RIJWIELEN reeds vanaf ƒ139.55 geheel compleet met lamp, jas- beschermer, slot, enz. GEBRS. HUISMAN, Carrierhuis Showroom Hogewoerd 66, tel. 22962 De „Evertsen" beschoot Wonsan Tsjoentsjon thans bezet Amerikaanse troepen hebben gisteren Tsjoentsjon. de laatste grote commi tische basis ten Zuiden van de breedtegraad bezet, zonder een schot te lossen. Aan de Oostkust hebben Zuid- j Koreanen de Noord-Koreaanse grens reeds bereikt- In het Westen ten Noor- den van Seoel, is het verzet van de com munistische troepen nog hevig. De Ne derlandse torpedobootjager .Evertsen' heeft tezamen met een Amerikaanse tor pedobootjager en de Amerik. kruiser „Manchester" de kazernewijk van Noord-Koreaanse havenstad Wonsan be schoten. De beide kazernewijken. aldus Ass. Press, werden met de grond gelijk gemaakt. Piloten schatten het aantal doden en gewonden op totaal 8 000. Kinderen krijgen f 1 van Rijkspostspaarbank Alle kinderen, die op 1 April nog geen dertien jaar oud zijn en een boekje van de Rijkspostspaarbank bezitten, krijgen ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de bank een gulden cadeau. Dit pre sentje wordt gegeven in de vorm var geschenkkaarten, die op nog uit te geven coupons door de vaders van de kinderen aangevraagd moeten worden. Alle geschenkkaarten komen in loop van April gereed. De kinderen kunnen het bedrag dan op hun boekje laten bijschrijven. Door deze vorm van cadeau-doen hoopt men tevens aan de geschenkkaar- ten meer bekendheid te geven. Zoals men weet, zijn de kaarten sinds twee I maanden aan de postkantoren verkrijg- Rijksveldwachter uit Vught geschorst Wegens schot op mollenvanger Minister Mulderije (Justitie) heeft de I onbezoldigd rijksveldwachter M. S- te Vught geschorst in de uitoefening van zijn functie, wegens onrechtmatig ge bruik maken van een vuurwapen. S- heeft kortgeleden in Vught een man, die mollen had gevangen, met een schot gewond, nadat hij eerst een waarschu- wingsschot had gelost- Morgen, Goede Vrijdag, zal ons blad niet verschijnen. Onze bureaux zijn de gehele dag gesloten. Volop crocussen met de Paasdagen Met de Paasdagen zullen de vroege crocussen al verdwenen zijn, maai latere soorten zullen volop bloeien. Door het aanhoudend koude weer kleuren nog pas enkele velden narcissen. In de Keu kenhof bloeien behalve crocussen kele vrolijke tulipa's- De Treslongtuin in Hillegom gaat Za terdag open om de bezoekers de toe passing in tuinen van de vroege bollen- Vliegtuigramp in Colum bia 29 doden Dertien meisjes gedood door omvallende muur In Noord-Columbia vond een vlieg- tuinigongeluk plaats, dat 29 slachtoffers heeft geëist. Het toestel was op weg naa; Bolivar in Noord-Columbia. In Milaan werden 13 schoolmeisjes gedood en eli andere zwaar gewond, toen zij op de speelplaats van de school beschutting achter een muur voor het stormachtige zochten. Deze startte onder de druk d'e felle storm in, mét het fatale ge volg. De heer en mevrouw Van Putten uit Tuindorp-Maartensdijk en hun zoon Willem maken op het ogenblik een gratis reisje naar Amerika. De heer Van Putten was n.l. de 1.500.000ste bezoeker van Rotterdam Ahoy' en hij arriveert hier met de Westerdam in Hoboken. Weer een zware brand in Amsterdam Drie bewoners vrij ernstig gewond naar het ziekenhuis T^OOR de tweede maal in twee dagen heeft in Amsterdam een zware brand gewoed, thans in het door vijf gezinnen bewoonde pand Eerste Oosterparkstraat 161, waarbij het driejarig meisje Mieneke van de familie Meuleman om het leven kwam en drie personen onder wie de ouders van het kindje en de heer Homan met vrij ernstige verwondingen naar het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis moesten worden gebracht. Tien andere be woners zijn uit het raam moeten springen om zich het leven te redden. haar pols. Men heeft de heer Meule man, vóór hij naar beneden sprong met zyn driejarig dochtertje op de arm zien lopen. Vermoedelijk is hij echter door de rook zodanig be dwelmd, dat hij het kind heeft moe ten achterlaten. De brand is even voor middernacht uitgebroken op de tweede etage var ;ezin Adam en greep razend snel om zich reen. Alle bewoners, voor zover aa iig, waren in bed en werden in hun slaap /errast door het geknetter van de vlam men. Slechts voor de bewoners van de eerste etage (beneden is een slagerij, waar zich 's avonds niemand bevindt), de 82-jarige heer Althof en zijn pleeg- l, was de uitgang naar de straat nog vrij. De heer Adam, die aan de achterzijde op de 2e etage woonde, sprong op een lager gelegen plat dak, waarna de der hem de twee kinderen, een meisje drie en een jongetje van vier jaar, toewierp en vervolgens zelf de sprong waagde. De heer en mevrouw Homan, die op de 2e etage aan de voorzijde woonden, wierpen hun meisjes van zes en acht jaar naar beneden in de vangschermen die omwonenden van jassen en dekens hadden geïmproviseerd. De vrouw sprong daarna zelf met goed gevolg, doch haar -jarige man durfde het niet aan en trachtte via een regenpijp de begane grond te bereiken. Ter hoogte van de eerste verdieping verloor hij echter zijn evenwicht, doch de val kon nog juist door twee toesnellende mannen worden gebroken. Niettemin werd hij vrij stig gewond. Inmiddels speelde zich op de der de verdieping een ontstellend drama af. Daar waren de heer en mevrouw Meuleman door het vuur ingesloten. Zij moesten op het twee verdiepingen lager platje Springen, waarbij ze ernstig werden gewond. De man liep snijwonden op en de vrouw brak Arbeider door ijzeren balk gedood Loodgieter in Rotterdam van dak gevallen In een fabriekshal van de fa- Polak en Schwarz te Hilversum ontwrichtte gis teren een 1800 kg zware ketel, die ver plaatst werd, een takelinstallatie. Een zware ijzeren balk van deze installatie werd los gewrongen en viel naar bene den, op het hoofd van de 40-jarige P. Muis uit Hilversum, die de installatie bediende. Hij was op slag dood. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Gisteren is de 58-jarige loodgieter J- H. Baardman uit de Woelwijkstraat te Rotterdam uit een 12 meter hoge dak goot van een huis in de Stampioenstraat gevallen Kort daarop is hij overleden. De negenjarige Toni B. B. uit Bres- kens geraakte aldaar al spelende onder een auto en is enige uren later overleden De 25-jarige havenarbeider C. de Jonge uit Numansdorp is vannacht met een bulldozer, waarmee hij aan boord van het Griekse ss. Crete in de Waalhaven te Rotterdam kolen opschepte, in een 7 meter lager gelegen onderruim gevallen. Hij raakte bekneld en was op slag dood. Poging tot doodslag op echtgenote De Almelose recherche heeft gisteren •n zekere J. J. W. te Hengelo gearres teerd. Hij wordt er van verdacht een poging tot doodslag op zijn vrouw enige hebben gedaan. Hij zou zijn vrouw enige dagen geleden hebben geslagen en ge schopt en vervolgens bij de keel ge grepen tot zij bewusteloos was. De politie trof W. aan bij kennissen in Almelo. Tijdens de arrestatie kreeg de politie de indruk, dat hij verdovende middelen had gebruikt. Hervormde synode volgende week bijeen De generale synode van de Ned. Her vormde Kerk komt volgende week Dins dag, Woensdag en Donderdag bijeen in het Eijkmanhuis te Driebergen, hoofd zakelijk voor het doen van de benoe mingen die uit het in werking treden van de Nieuwe Kerkorde voortvloeien. Mevrouw Homan i Drie moedige mannen hebben daarna nog gepoogd het kind te redden, maar tevergeefs. Een der gezinnen, de familie Van Dam, was tijdens de brand afwezig. De oorzaak van de brand is niet be kend. Ook een der brandwachten, die bij het nablussingswerk door rook werd bedwelmd, moest in een ziekenhuis wor den opgenomen. Dienstplicht in België thans officieel twee jaar Ook de Belgische Senaat heeft thans het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de militaire dienstplicht tot 2 jaar wordt verlengd. De stemmenverhouding was 88 tegen 74 bij 3 onthoudingen. Tegen Juli zal het Belgische leger 82.600 man omvatten en een reserve van 48.500 man. Krachtiger verdediging van Iran De „koortsplek" die Perzië heet... „Wie de olie bezit, wint de wereldoorlog" De Perzische olie houdt Amerika Engeland bezig. In de Amerikaanse Se naat heeft de bekende democratische nator Johnson er krachtig op aangedron gen, dat de Ver. Staten zich gaan co treren op de verdediging van het Midden- Oosten met zijn olievoorraden, in plaats van op Europa. Hij zeide: „Een derde reldoorlog kan gemakkelijk in die „koorts- plek" van het Midden-Oosten begi In een nieuwe oorlog is de vitale olie productie de begeerlijke prijs. De huidige politieke moeilijkheden in Iran (Perzië werpen de schaduwen van dingen die ko men, vooruit. De geweldige Perzische olie voorraden moeten aan de Sowjet-Unit onthouden worden en ter beschikking ko men der Ver. Staten en hun bondgenoten Wie", aldus Johnson, „de toegang tot be zwarte goud van de Perzische Golf ver krijgt, zal de derde wereldoorlog winnen" Resumerende drong hij aan op krachtig: militaire versterking van het Midden- Oosten. In het Lagerhuis heeft Morrison, de Britse min. van Buitenl. Zaken klaard, dat Engeland gebruik zal maken van militaire en economische maatrege len, tot waarborging van de onafhanke lijkheid en territoriale integriteit Perzië. In het Hogerhuis heeft Lord Vansittart erop aangedrongen, het Perzische olie conflict naar de Ver. Naties te verwij zen. De Sjah en de premier hebben een radiorede het volk gevraagd z kalmte te bewaren. Over de olie werd tactisch met geen woord gerept Prol. dr W. Mengelberg overleden Prof. dr Willem Mengelberg is in de afgelopen nacht in zijn villa te Schuls (Zwitserland) overleden. Hij zou Maart 80 jaar zijn geworden. Mengelberg overleed aan bronchiale pneumonie. Het stoffelijk overschot zal naast dat van echtgenote in Luzern worden begraven. De datum zal vermoedelijk na Pasen zijn. Boerin maakte ronde van Sevenum Een boerin uit het Sevenumse heef: een benauwd avontuur beleefd, toen zy op de bromfiets van haar man was gestapt om in het dorp inkopen te gaan doen. In Sevenum (L) aangeno men. kon zij het vehikel, alle ver twijfelde handgrepen ten spijt, niet tot stilstand brengen. Somber draaide ze rond de stierenstal in de buurtschap De Steeg; het was een keurige söio- ronde-van-Sevenum. Eindelijk, einde lijk werd haar zonderling gedrag, of liever dat van de bromfiets, opge merkt. Een smidsknechtje kwam toe lopen en met hulpkreten wist de vrouw, telkens in het voorbijgaan aan het eind van alwéér een rondje, haar noodtoestand duidelijk te maken. De smid sprong op een zware motor fiets, zette de achtervolging in en had de op hol geslagen bromfiets spoedig by de staart. Regering in allerijl bijeen om het gevaar te bezweren |E STAKINGSGOLF, in Parijs begonnen, breidt zich thans uit tot de Franse spoorwegen. Voor vandaag en morgen heeft de niet-communistische vakver eniging „Force ouvrière" een algehele spoorwegstaking uitgeroepen. Indien de, onder communistische leiding staande CGT, zich achter dit besluit zal scharen dit Is de algemene verwachting zal het spoorwegverkeer gedurende 48 uur totaal zijn lamgelegd. Ook het internationale treinverkeer zal dan via Frankrijk geen doorgang kunnen hebben. Volgens Ass. Press staken ongeveer 430000 spoorwegarbeiders, van 000 tot de Force Ouvhière, eenzelfde aantal tot de Christelijke en 300.000 tot de communistische vakvereniging zouden behoren. Om alsnag te trachten een algc- B staking te voorkomen, heeft pre mier Queuille gisteren 6 ministers, die sleutelposities in het kabinet bezetten bijeen geroepen. Zij hebben het volgende besloten: 1. Morgen zal het minimumloon worden bepaald, na overleg met de msisie voor herziening der lonen, daag zou vergaderen. 2. Aan onmisbare personeelsleden zullen de spoorwegen vorderingsbevelen sturen, teneinde de voedselvoorziening en het belangrijkste vervoer te verzekeren. Zij, die het bevel negeren, kunnen tot boetes en gevange nisstraffen worden veroordeeld en 3 DAT de ref. der PTT (hoofdbestuur) J. vam Gessel uit Den Haag benoemd is tot insp. der PTT en de postdir. te Heer len W. J. Comello in gelijke functie te Tilburg. DAT J. G. Steensma te Lemmer met f489.800 laagste inschrijver was voor de bouw van een betonnen tunnel onder de rijksweg by Overschie (hoogste Holl. Beton Mij in Den Haag voor f577.000). DAT B. van Noordenne en Zn te Slie- drecht voor het voltooien van de bocht- afsnijding van de Maas bij Buggenum etc. laagste inschrijver was met f751.000 en hoogste A. J. van Haaften in Den Haag, met f985.000. DAT de 87-jarige Frans Swinkels en zyn 89-j. eega te Horst op 13 April 60 jaar zyn getrouwd. DAT in diergaarde Blijdorp te R'dam van 2228 Maart een Paastentoonstelling van bloemen en dieren uit het parkland schap is geopend. DAT het reg. lichte luchtdoelart. „Betuwe" in Juli van Haarlem naar Laren zal verhuizen en Haarlem dan een reg. zware luobtdoelartillerie in 'garnizoen krygt. DAT het Veiligheidsmuseum te A'dam een 10 min. lang filmpje laat maken ter vertoning in fabrieken e.d. DAT de stationschef te Bloemendaal, H. Siecker, gisteren het zeldzame 50-j. jubileum by de N.S. vierde. DAT voor het eerst 100 Ned. fokvar- kentjes naar Frankrijk zijn uitgevoerd. DAT de coöp. ver. die de zuivelfabriek te Bennekom exploiteert, besloot de fa briek niet te verkopen aan het Ned. Inst, voor Zuivelonderzoek te Hoorn, hetwelk er een proeffabriek van wou maken. DAT de A'damse gemeenteraad f3.1 millioen beschikbaar stelde voor de bouw van 238 eengezinshuizen en zes winkels te A'dam-Oost en byna een half millioen voor 35 eengezinswoningen in Water graafsmeer. DAT tijdens het Paasweekend op de baanvakken AlkmaarBergen aan Zee en Amersfoort—Zwolle (stopdienst), die wegens de kolenschaarste zijn gesloten, enkele tremen worden ingelegd. DAT de K.L.M. in de komende dagen enige extra-vluchten naar Parys en Nice zal uitvoeren. DAT de Ned. Chr. Zeeliedenvereniging op 14 April in het Zeemanshuis te Sche- veningen een landelijke vergadering houdt. DAT Limburg met de opening van nieuwe, 7 km lange rijweg Geleen-Nuth gisteren zyn eerste autostrada heeft ge kregen. DAT de bibliotheek voor zeevarenden, opgericht door de Ned. Chr. Zeelieden vereniging en de Ned. Zeemanscentrale, thans 35.000 boeken telt, die in 650 kisten met onze schepen worden meegegeven. DAT in Maasniel (L.) drie auto's zyi uitgebrand en een monteur ernstigi brandwonden opliep doordat tijdens het lassen een benzineblik van een vracht wagen uit elkaar sprong. DAT de 31-j. commissionnair C. v. d. Berg te Uithuizen Maandag op de bus stapte en sindsdien spoorloos is, terwijl tevens opsporing wordt verzocht van de 18-jarige P. M. Beekman, die op 13 Maart uit een. Dordts gesticht is verdwenen. DAT tegen de 21-j. schilder J. D. uit Heerlen en de 28-j. E. B. uit Volendam in Roermond gevangenisstraffen van resp. 5 en 2 j. zyn geëist wegens inbra ken in scholen en kerken. DAT in Zeeland tijdens de afgelopen twee jaar resp. 14.000 en 8000 huisslach tingen niet gekeurd werden en m.i.v. 1 October geen ontheffingen meer verleend zullen worden, hetgeen minister Joekes aan het Tweede-Kamerlid Stokvis (Comm.) heeft meegedeeld. Onmiddellijk zal een plan voor noodver- voer worden uitgevoerd. De spoorwegarbeiders eisen onmid dellijk betaling van 6000 frs. als een soort kostentoeslag 1734 frs loonsverhoging per maand en een nieuw minimumloon. Op de grote lijnen liepen gisteren de treinen vry regelmatig. By de narig heden, waaronder de Paryzenaars reeds gebukt gingen, heeft zich voorts ook nog een tekort aan water gevoegd. Ongeveer 1500 arbeiders in de waterleidingsbedrij ven besloten voor 24 uur te staken. Finse regering afgetreden De Finse premier. Kekkonen, heeft president Paasikivi, het ontslag van zyn regering overhandigd. De president ver zocht Kekkonen tot na Pasen aan te blij ven. Kekkonen deed deze stap, nadat de Finse socialisten zich uit het kabinet hadden teruggetrokken i.v.m. een voor stel van de conservatieven om de huur met 43 pet te verhogen. Een voorstel van de regering om de kwestie der huur verhoging uit te stellen tot 1 Augustus werd door het parlement verworpen, waarna de socialisten besloten af te treden. De coalitiepartyen hebben be sloten in de tussentijd (tot na Pasen) als nog te trachten tot een compromis te geraken. Ontwerp Ziekenfondswet klaar De reeds lang toegezegde ziekenfonds wet is thans by het ministerie van So ciale Zaken in conceptie gereed. Gedragen toom Morgen mag de mensheid weer ge- denken hoe eens het lijden van Christus is uitgelopen op de dood. Ge denken mogen wij weer dat gelukkig het wezenlijke van zijn lijden niet hierin school, dat de mensen hem dit hebben aangedaan. Hij droeg daarin de toorn Gods en wel de toorn Gods tegen het ganse menselijke geslacht. Staan wij daar wel vaak genoeg by stil? Staan we er eigenlijk ooit genoeg by stil? De we reld schijnt weer eens vastgelopen. In Korea bekruipt beide partyen het ge voel, dat men in een impasse is geraakt en schijnt men ontvankelijk te raken voor een compromis. In Parys wordt er zwaar over gedokterd hoe straks de groten der aarde aan het praten kunnen gaan zonder bij voorbaat hun gezicht te verliezen. In ons eigen land ebben de moeilyk- heden der wereld tot in de Huiskamers na. Waar ligt het evenwicht tussen wat men dragen moet en wat men dragen kan? Het is alles zo menselijk en zo pover en zo klein. Het menselyk leven staat ln het teken van de impasse. Er legt zioh een zekere moedeloosheid over de wereld. En dan is daar de herinnering aan het lijden van Christus. Van de menselijke kant bezien een brok on recht tussen zovele brokken onrecht. Kan de mens nog iets anders dan on recht doen? Maar van Goddelijke kant is het meer. In het menselyk onrecht is hier het goddelijke reebt geschied. De toorn Gods werd gedragen. De toorn Gods tegen het ganse menselijke ge slacht. Zeker de wereld wil. voorzover zy dit mogelijk acht, morgen wel een vrije dag nemen. Misschien gaat het in Korea iets kalmer toe. Misschien zyn in Parys de besprekin gen nog wat korter dan anders. En mis schien probeert men ook in Nederland de zorgen een klein beetje aan de kant te zetten. Maar het zou heel wat beter zyn scherper gezegd: het zou alleen goed zijn, wanneer het mensdom ging dat wat eens vele eeuwen gele den geschied is, maar niet alleen aan leiding is tot een hele of halve vrije dag, maar dat toen een daad is gesteld wezenlijke betekenis voor datzelfde mensdom en zyn geschiedenis. De wereld zal in de impasse blijven zo lang ze weigert de weg in te slaan naar het kruis, uit de impase de enige uit weg. Zij zal onder de druk blijven zo lang ze weigert te aanvaarden, dat Chris tus de druk heeft gedragen. In werke lijkheid ligt voor de moede mensheid de verlossing voor de deur. „Want (1 Pe trus 318) Christus heeft eens voor de zonden geleden, Hy rechtvaardigt voor de onrechtvaardigen, opdat Hy ons tot God zou brengen". Ons de vrede Waarnaar de wereld blijft haken is: vrede. En dan een vrede die die 3 verdient en die in feite niet is voortzetting van de oorlog, zy het ook met andere middelen. Een vrede ook die niet in zich bergt een voorberei ding op een nieuwe oorlog en niet in zich moet bergen een voorbereiding op afweer van een dreigende aggressie. Zal het op aarde ooit vrede zyn? Alle iuwen door heeft men de strijd gekend, de strijd die omkeer teweeg bracht. Herodotus, de schrijver uit de oudheid, wist het reeds: in tyd van vrede begra- de zonen hun vaders, maar in tijd i oorlog begraven de vaders hun zo- i. Zo was het in het groot. En al niet anders schijnt het te zyn in het leven van de enkele mens. Het arme hart, zo schreef een dichter, het arme hart, door menige storm bewogen vindt nergens ware vrede dan waar het niet meer slaat. Daar moet, zo dichtte eens Camp- huysen, daar moet veel strijds gestreden zyn, veel kruis en leeds geleden zijn, daar moeten heil'ge zeden zijn, een nau- weg betreden zyn, en veel gebeds gebeden zyn, zal 't op deez' aarde vrede zyn. Inderdaad, er is op aarde wel een hunkering naar vrede als naar iets dat niet is. Gode zy dank mogen wij ons morgen weer bezinnen op het offer, dat Christus voor de wereld heeft gebracht. Op Hem was de straf die ons de vrede aanbrengt. Waar ligt de oorzaak van de onvrede onder de mensen anders dan in de onvrede tegenover God? Zolang we tegenover Hem in een conflictshouding staan, kan onze houding tegenover de medemens moeilijk anders dan een con flictshouding zyn. Daarom ligt de op lossing van dit benauwende vraagstuk ook alleen in de verzoening-met-God. 'oor ons aan het kruis is verwor- Christus_ droeg de straf en brengt zy Hem Kwaitaal-abonnés die gewend zyn het abonnementsgeld te gireren, verzoeken wy vnendelyk het abonnementsgeld voor het 2e kwartaal 1951 vóór 31 Maart 1951 over te schrijven of te storten op onze postrekening nr 58936. Wilt u vooral op het „by'-strookje het adres vermelden waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaat harteiyk dank. Administratie Nieuwe Leldsche Crt WEERBERICHT Vrij zacht $25 Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen, krachtige tot harde --s.-, en aan de kust later wellicht VA? stormachtige Zuid-Westelyke Vf wind. Vry zacht. (Opgemaakt te 10 uur). Vrydag: Zon 6.38—18.56 uur; Maan 19.226.32 uur. V.M. Zaterdag: Zon 6.3ft—18.58 uur; Maan 20.48—6.43 uur. 30 Maart L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1