Jlieuiuc £citisrt)e GTouranl Geen enkele partij voelt een nauwe band met het kabinet Wist U Defensie der rijkste olievelden in het Midden Oosten DINSDAG 20 MAART 1951 BUREAUX Steeiisliaal i'l Directie, Abonnementen- en Advei tenue-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: t 5 15 p kwartaal, f 1.72 per maand: f 0 40 par week ADVERTENT1EN: 0.18 per millimeter <BU contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticfi Is Qfifblcotn mïn hert ia teshcnspoct" Een en dertigste jaargang No 8179 Oprukken zonder tegenstand Weinig hartelijk welkom in de Kamer Zelfs mr Burger (P.v.d.A.) toont zich nogal erg teleurgesteld (Van onze Parlementsredacteur) DE EERSTE RONDE van het debat over de Zaterdag afgelegde rege ringsverklaring, waarmee het nieuwe kabinet zich aan de Tweede Kamer presenteerde, heeft gisteren duidelijk doen uitkomen, hoe weinig hecht de basis is, waarop dit nieuwe kabinet in elkaar is geknutseld. Dit bleek niet alleen uit de wijze, waarop verschillende fracties elkaar te lijf gingen, maar vooral ook uit de manier, waarop de een na de ander I van de vier regeringspartijen zich haastte, uit te spreken, hoe „los" zij toch wel van het huidige regeringsteam staan. Een weinig overdreven zou men haast kunnen zeggen, dat de meest loyale steun nog werd toe gezegd door dr Schouten, de fractie-leider van een partij, die ten slotte toch geen deel van het kabinet heeft willen uitmaken. Mr Burger, de wr.d fractieleider de P.v.d.A. sloeg zelfs naar twee kanten partijen, die mede in de brede basi opgenomen, om de oren, De heer Oud (V V Dhad het natuurlijk helemaa! niet goed gespeeld: hij had het kabinet laten vallen om de nog steeds voordeli ge positie van de ondernemers te kun nen bestendigen. Maar ook de KV.P. met haar brede basis-politiek moest het ontgelden: dit streven heeft alleen tot gevolg, dat crises hoe langer hoe min der oplosbaar worden. Hy zei zelfs, dat de K V.P het zich voor gezegd moet houden, dat de PvdA. met deze kabi netsformatie is gekomen aan het eind< an het volgen op de verkeerde weg Ook de heer Tilanus was niet zo er; ,-er de V V.D. te spreken. Het meest kras uitte hij dit wel, door te zeggen, de manipulaties van de laatste weken voor hem de „derde machts-ge- dachte" van mr Oud kilometers verder af was komen te liggen. Extra-parlementair De „los-van-het-kabinet-verkla- ringen" kwamen van alle kanten. De heer Burger (Arb.) deed het zeer verhuld: zo tussen neus en lippen door verklaarde hij, dat hij het ka binet extra-parlementair vond. Deze stelling adstrueerde hij niet. Het komt ons trouwens voor, dat dit ook niet is klaar te spelen. Wanneer één kabinet parlementair is, dan is het toch wel het huidige. Met de ver schillende fracties is immers over leg gepleegd over het regeringspro gram en zelfs ook over de politieke samenstelling, ja ook over de perso nele samenstelling van het kabinet. Maar hoe het ook zij. de heer Burger heeft kennelijk willen doen uitkomen, dat zijn fractie zich alle rechten voorbe houdt. Ook uit andere uitlatingen bleek dit- Zo stelde hij zich tav. Nieuw- Guinea op het bekende standpunt, dat souvereiniteitsoverdracht inhoudt- vond het beste resultaat van de door Oud veroorzaakte crisis, dat het niet kabinet niet is gebonden aan de belofte van het vorige, dat de souvereiniteit niet zal worden overgedragen Kenne lijk inspireerde dit ds Zandt (SGP) tot de opmerking, dat hij er niet zo zeker Van was, dat het kabinet t a v- Nieuw- Guinea aan de „ijskast-verklaring" zal iVasthouden- Mr Bu-rger stelde voorop, dat het be trachten van de verdelende rechtvaar digheid de taak van het kabinet is. Aan het volbrengen van deze taak zal het afhangen, in hoeverre de PvdA het ka binet kan steunen. Ook klonk in zijn re devoering een tikkeltje ongerustheid door met betrekking tot het streven van de KVP. De progressiviteit van prof V. d. Brink wantrouwde hij een beetje en de benoeming van mr Teulings tot •vice-minister-president en daarmee tot lid van de Raad voor Economische Aan gelegenheden en ook de benoeming prof Albregts tot minister zonder por tefeuille voor de productie-verhoging Wezen naar zijn mening in de richting constructiever economisch be leid- Vrij in beoordeling Magister Stokman (KVP), die zich ln zijn redevoeringen als plaatsver- vanger van prof. Romme niet met zijn „grote baas" kan meten, zegde het kabinet alle steun toe, in het vertrouwen, dat het onder Gods zegen het land veilig door de stro men van deze tijd zal brengen. Hij ontkende, dat de inslag van het eco- inomische beleid door de gewijzigde personeelsbezetting conservatiever zou worden. Maar toch vond ook hij, [al kwam tyij niét met een kwalifica tie van het karakter van het kabinet, idat de fracties, waarop het steunt, Ivrij zijn in de beoordeling van de concretisering van het program, i Een soortgelijke verklaring legde de heer Tilanus (C.H.) af, evenals trouwens de heer Oud (V.V.D.). Dr Schouten (A.R.) ging uitvoerig in op de verschillende pogingen tot kabi netsformatie. waar de A.R eerst geheel buiten gelaten werden en vervolgens |«choorvoetend en niet helemaal reëel er 'bij betrokken werden, tot tenslotte prof. Romme de zaak op een betere manier jaanpakte Hy had echter bezwaren tegen een te rugkeer van dr Drees, waardoor tc veel GAZELLE RIJWIELEN reeds vanaf 139.55 geheel compleet met lamp, jas- beschermer, slot, enz. GEBRS. HUISMAN, Carrierhuis Showroom Hogewoerd 66, te). 22962 band met het verleden gelegd Ook het opnieuw optreden van mr Maarseveen, zij het dan aan een ander departement, riep bezwaren op. Na de toegezegde medewerking op grond var het (vrij vage) program had dr Schou ten echter in het landsbelang over dez< bezwaren willen heenstappen. Toch was de poging van prof. Romme, ook de A.R. in de kabinetsformatie te betrekken, zoverre niet reëel, dat hij geen poli' en parlementair ervaren personen w opnemen, kennelijk op instigatie van Partij van de Arbeid Dr Schouten het zuiverder gevonden hebben, wanr de P. v. d. A. duidelijk zou hebben v gehouden aan haar smalle-basis-stand- Dït bezorgde hem tegenspraak van mgr Stokman (K.V.P.), die meende, dat het buiten kijf was. dat bij de te nemen harde maatregelen ook de P. v. d. A. betrokken moest worden. Ook de heer Tilanus (C.H.) betreurde het, dat de A.R. ten slotte niet hebben meegedaan en vroeg zich af, of dr Sch< ten niet te veel waarde had toegekend aan die politieke en parlementaire erva ring. Voor een goed minister zijn ook andere eigenschappen nodig. Mr Oud (V.V.D.) zag het weer anders: volmondig gaf hij dr Schouten toe, dat het aankwam op de uitvoering van het altijd vrij summiere regeringsprogram. Maar de A.R. zouden meer invloed op deze uitvoering hebben kunnen uitoefe nen, wanneer er ministers van hun rich ting in het kabinet waren opgenomen, dan thans, nu zij alleen in de Kamer in vloed kunnen uitoefenen, een invloed, in de practijk weinig terecht komt. En de ijskast De heer Weiter (KNP) zag in het srteven van de KVP na het kabinet-Beel, dat steunde op PvdA en KVP, telkens een zoeken van tegenwicht tegen de cialisten. Daarom verwonderde hij zich er over. dat prof. Romme geen gehoor' had gegeven aan de A.R. wens var opnemen van parlementair en politiek geschoolde personen. Hij meende, dat de A.R. een goede houding hadden aan genomen en hoopte, dat de Nederlandse kiezers dit in 1952 niet zouden vergeten. Wat Nieuw-Guinea betreft, hier dacht hij net zo over als de heer Schouti Beiden gingen accoord met de be- vriezingsgedachte, doch vroegen zich af. of de regering het wel in de hand heeft, de zaak in de ijskast te, houden. Alle maatregelen moeten getroffen' worden, wel bestuurlijk als militair, om he' handhaafde Nederlandse bestuur en heer effectief te maken. De heer Weiter vroeg voorts nadrukkelijk, of ook a overleg met de Kamer zou worden ge pleegd over een eventueel verdrag met Indonesië over Nieuw-Guinea'. Ook de kwestie der Belgische kanalen roerde de heer Schouten aan. In de regeringsverklaring wordt hierover niets gezegd. Blijkt hieruit, zo vroeg hij, dat de Oud-minister Struycken gouverneur Antillen? (Van onze Parlementsredacteur) Wij hebben reden om aan te nemen, dat het kabinet overweegt, de pas afge treden minister van Justitie, mr A. A. M. Struycken voor te dragen voor de be noeming tot gouverneur der Nederlandse Antillen als opvolger van ir L. A. H. Peters, aan wie binnenkort ontslag zal worden verleend, tegelijk met zijn be noeming tot minister van Uniezakgn en Overzeese Rijksdelen. Beginselprogram C.H.U. op 16 Mei aan de orde Het nieuwe ontwerp beginselpro gram (opgenomen in ons blad van 15 Maart) van de C.H.U. en een ontwerp wijziging van de statuten zullen op 16 Mei behandeld worden in de alge- vergadering, die op die dag in Kras te Amsterdam wordt gehouden. regering het niet opportuun acht. hier- ïets te verklaren? Zo ja, dan was hij het daarmee eens. Deze kwestie moet niet gekoppeld worden aan de economische Unie. gelijk ook de heer Oud (VVD) be toogde en er mag geen verklaring af gelegd worden, die aan Belgische zijde de indruk zou kunnen wekken, dat er aan Nederlandse zijde ten principale geen bezwaren bestaan tegen het totstand komen van een Antwerpen-Rijn-ver- binding. Ook verklaarde dr Schouten, er niets van te begrijpen, dat de VVD aan de jongste formatie heeft meegewerkt. Had de heer Oud verklaard, dat hij zich op 23 Januari vergist had, dan zou de zaak in orde zijn. Maar nu vroeg dr Schouten zich af, of dit nu het kabinet van „sterke mannen" is, waarom de VVD heeft geroepen en waarin mr Stikker zou mogen terugkeren. V.V.D. victorie Mr Oud wees natuurlijk op de be kende vijf winstpunten die hij ook heeft opgesomd tijdens de algemene vergadering van de VVD te Utrecht. Daar kwam nog bij als zesde winst punt de regeringsverklaring, die duidelijk de ernst van de toestand uiteenzet. De heer Oud ging zelfs zo ver, dat hij verklaarde, dat uit deze winstpunten bleek, dat zijn partij feitelijk als overwinnaar uit de crisis tevoorschijn was gekomen. Overigens vond hij het zelf maar een rare crisis. Minister Stikker had niet heen behoeven te gaan en het kabinet zeker niet. omdat alle moties van afkeu ring waren verworpen. Hierbij schilde hy ook nog een appeltje met de heer Tilanus, die in een vroeger stadium hem had verweten, een motie ingediend te hebben, die ten doel had het kabinet Drees-Van Schaik ten val te brengen. Als toen de motie-Tilanus was aangeno men, zou deze evenzeer tot gevolg gehad moeten hebben, dat het kabinet aftrad, zo voegde hij de C.H. fractie-leider Over de rest van het debat zullen kort zijn. Bij het antwoord van de rege ring (dr Drees dankte gisteravond reeds voor de aangeboden steun en met name de persoonlijke vriendelijke woor- van mgr Stokman (KVP) en de heer Tilanus (C.H) doch zou vanmiddag uur zijn eigenlijke beantwoording beginnen) zal er nog wel gelegenheid zijn, hierop'nader in tc gaan. De heer Burger (Arb) wilde zo spoe dig mogelijk een nieuwe loonronde, orn de spanning tussen lonen en (verhoog de) prijzen te minimaliseren en de ar- heidsvrede te bewaren. Geen besei van de nood Dr Schouten (A.R.) wees er op, dat het Nederlandse volk de moeilijkheden, in het verkeert, nog niet voldoende beseft en betoogde, dat het te boven komen er van vooral een geestelijke taak vervullen met behulp van het in zicht, vrucht van het geloof, dat wij een roeping hebben te vervullen. Graag wil de hij iets meer weten van de bezuini gingen. die reeds lang geleden zijn aan gekondigd. De heer Weiter (KVP) meende, dat wü geen verlaging van het levenspeil behoeven te aanvaarden voorzover deze gevolg is van overmatige defensie uitgaven. De rekening van de bewape ning, die reële grenzen overschrijdt, aan Amerika gepresenteerd wor den, omdat dit land ons in de positie een -kleine mogendheid heeft ge manoeuvreerd. Mgr Stokman (KVP) wilde graag be vestigd zien. dat Nederland de verant woordelijkheid t.a.v. Nieuw-Guinea be houdt. De heer Gortzak (Comm.) meen de, dat niet mr Oud, maar generaal Eisenhower de kabinetscrisis had ver oorzaakt en waarschuwde de regering, niet langer mee te doen aan de Ameri kaanse oorlogspolitiek. De heer Hofstra (Arb.) wilde graag meer uit de belastingen halen voor de defensie-financiering en minder uit le ningen. Hij drong aan op snel overleg inzake de looncompensaties en meende, dat de voorgestelde belastingverzwarin gen reeds over 1950 zouden moeten in gaan. De heer Andriessen (KVP) vroeg aandacht voor de grote gezinnen, de kleine zelfstandigen e.d. en betoogde, dat spectaculaire uitgaven zoveel mogelijk moeten worden afgekapt. De conferentie der negativiteit In Gromyko's betoog is niets te dol Men zou, te oordelen naar de tot nu toe, bereikte „resultaten", de besprekin gen der „plaatsvervangers" te Parijs kunnen bestempelen als een „conferentie der negativiteit". De vier makkers heb ben ook op hun dertiende bijeenkomst geen vorderingen gemaakt. Men heeft stellen in te dienen. Na vier en een half uur vechten met woorden, was evenmin een accoord bereikt over een der vroe ger gedane voorstellen. g Parodi, de Fransman, was van oordeel, dat de kloof tussen het Westerse en het Russische standpunt zo wijd is, dat men tot een overbrugging kan komen, als de onderhandelingen op dezelfde voet worden voortgezet. De twee voornaam- Aoordvoerders Gromyko en Jessup zeiden elkaar ongezouten de waarheid. Volgens de Rus zitten de Westelijken niets anders te doen, dan de „overeen komst van Potsdam" te schenden, en van de zeven punten, welke hij als voorbeeld noemde, was de vorming van het Atlan tisch Pact (ook al, volgens Gromyko een overtreding) wel het meest belache lijke voorbeeld. Het is alles het oude liedje: De Wes telijken hebben op Korea aggressie ge pleegd en Rusland heeft Oost-Duitsland absoluut niet herbewapend. Terecht heeft de Amerikaan Jessup deze „ge makkelijke manier van betogen" scherp gecritiseerd. Hij vestigde er de aandacht op, dat de „vrije wereld" lijnrecht staat tegenover de Sowjet-polil'iek, vooral na de communistische aanval op Korea. In middels bestaat er nog geen zekerheid, of maatregelen genomen zullen worden om dit doelloze „gepraat" maar te eindigen. Dr Hirschfeld op 15 Mei weer aan het werk Dr H. Hirschfeld, de Nederlandse regeringscommissaris voor economische aangelegenheden, die enkele maanden lang ernstig ziek is geweest, zal op 15 Mei zijn werkzaamheden hervatten. Vóór die datum zal hij voor zijn vol ledig herstel een zeereis naar Califomië maken. Hij zal naar Nederland terug keren aan boord van de Nieuw-Amster- Prinses Elizabeth is voor een bezoek aan haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, op Malta aangekomen. Togliatti met boodschap van Stalin „De Gasperi, zicht je toch naai ons..." Togliatti, de leider van de Italiaanse communistische partij, heeft voor he' eerst na zijn bezoek aan Moskou, eer politieke - verklaring afgelegd. „Hoo: eens zei Togliatti mijn partij is bereid haar oppositie te staken, maar dan moet de Italiaanse regering haar bui tenlandse politiek radicaal wijzigen en zich allereerst terugtrekken uit met Atlantisch Pact." Hij beweerde, dat zijn aar.bod voortsproot uit de noodzakelijk heid, Italië te behoeden voor een ramp, die elk ogenblik te wachten staat. De afgevaardigden, de Tito-isten, Magnani en Cucohi noemde hij verraders. In de eerste week van April zal de communis tische partij haar jaarlijkse congres te Rome houden. EN MORGEN IS HET LENTE Wv».'' ~jVjvi.bwï Doch houd Uw paiapluie maar bij de hand, want Maart roert nog steeds zijn staart Mening C.N.V.-bestuur Loonsverhoging nog deze week dringend noodzakelijk Mindei autorijden, drinken, roken, snoepen en geen deviezen voor vacantiereisjes TTET BESTUUR van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft gisteren uitgesproken, dat de te vragen loonsverhoging afhankelijk moet zijn van het antwoord op de vraag of de regering doeltreffende maatregelen wil nemen ten aanzien van de prijsbeheersing en van de beperking van het luxe-verbruik. Doet de regering dit niet, dan is de vakbeweging ver plicht de weg van loonsverhogingen te volgen, die bij doorberekening steeds weer tot prijsverhogingen zullen leiden, welke weer gevolgd moeten worden door nieuwe loonsverhogingen. Deze weg voert ons volk naar de ondergang. Aldus sprak gisteravond de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert. De heer Ruppert zei dat ook het CNV eer wel inziet, dat ons volk thans offers noet brengen. Het meent echter dat deze offers door het gehele volk gebracht moeten worden en niet alléén door de loon- salaristrekkenden, voor wie de voorziening van de eerste levensbehoef ten in gevaar komt als de onbeheerste prijsverhoging zal losbreken. Het is noodzakelijk om op zeer korte termijn een oplossing te vin den voor de moeilijkheden, welke in het bijzonder voor arbeidersgezinnen met een laag inkomen uit de prijs stijgingen voortvloeien. Dit moet nog deze week gebeuren, anders komt de voorziening in gevaar van deze ge en met de meest noodzakelijke levensbehoeften. Wie aan de hand van de officiële sta tistieken nagaat, wat de posten voor brood, margarine, vet en suiker op het arbeidersbudget betekenen, weet dat de rloed van de prijsverhogingen in deze gezinnen groot zal zijn. Bovendien zal het hierbij niet blijven enzullen weldra producten als jam, stroop en papkost ook in prijs stijgen. Voldongen feiten Wat betreft de beperkingen van het luxe gebruik, noemde de heer Ruppert enige voorbeelden. Hij wees op het on nodige verbruik van deviezen voor va- cantiereizen, voor het onnodig autorijden, speciaal op Zondag en op het hoge drankverbruik, op het veelvuldig kopen van snoep en van luxe rookartikelen. Tot deze en dergelijke luxe uitgaven zal de beperking van het verbruik i n de DAT het Tweede-Kamerlid Stapel kamp (AR.) aan minister Joekes heef! erzocht het rapport der commissie- Kruyt inzake de gemeenteolassificatie vrij te geven voor publicatie. DAT het Tweede-Kamerlid Peteri (K.V.P.) uitstel van herhalingsoefenin gen heeft verzocht voor hen, die de de> mobilisantencursus voor onderwijzei volgen. DAT voor de aanleg van de weg Roden-Peize-Groningen laagste in schrijvers waren Reefs aannemersbe drijf te Oldenzaal, voor f 1 435.000 (uit- oering in basaltslag: hoogste bedrag f 1.627.000 en Gruno te Groningen, voor f 1.406.000 (met porfierslag; hoogste fl-627 000). DAT de reeds enige jaren geleden ge bouwde nieuwe fabriek voor de Ver. Phar- maceutische Fabrieken te Apeldoorn vóór 1 Juli in gebruik wordt genomen. DAT ir G C. J. van Tilbory (geb- 1899) hoofding. der staatsmijnen en belast de leiding van de mijn Wilhelmina te Molenberg-Heerlen is overleden- DAT oud-RAF-.piloten op 31 Maart m plaquette zullen aanbieden ten raad- lize van Eenrum (Gr.) waar enige van hun kameraden sneuvelden. DAT mr L. A. Donker m. i. v. 1 Sep tember is gekozen tot fractievoorzitter de P.v.d.A. in de Tweede Kamer en Burger, de wnd fractievoorzitter, zo lang de leiding van de fractie zal voort zetten. DAT de heer Kaiser van de Imperia! War Graves Commission gisteren de gra ven te Harlmgen en Leeuwarden heeft bezocht van de tijdens de jongste oor log gesneuvelde Eng. militairen. DAT nog dit jaar 190 Ned. oorlogs graven in Engeland een grafsteen krij gen en bij de Oorlogsgravenstichting thans 15.000 graven zijn geregistreerd. DAT gisteren de eerste spade in de grond is gestoken voor het nieuwe Prot ziekenhuis te Terneuzen. DAT de R.-K.-stichting Bejaardenzorg telegrafisch prof. Romme gevraagd heeft om overleg inzake hogere steun voor bejaarden, nu de prijzen zo oplo- DAT de wagen van de woonwagenbe woner R. bij Sittard door de wind in de lucht werd getild en totaal vernield (schade f2.000). DAT het jaarlijks congres van de Alg Ned. V.V.V. van 24—26 Mei in Utrecht worden voortgezet LAT de journalist W. Laatsman, Lun- terenstraat 217, Den Haag, zal optreden als persvertegenwoordiger van het In ternat. Studiecentrum zowel voor de Ver. Staten, het Britse Gemenebest en Frankrijk, als de Benelux. DAT de hof jager J. F. Vogel en de opperbes-wachter J. Spek. van 't Loo. die beiden 40 j. in koninklijke dienst zijn, het gouden erekruis van verdienste van de Huisorde van Oranje hebben ont vangen DAT S. J. v. d. Bergh uit Wassenaar gekozen is tot penningmeester van de V.V.D. DAT als nieuw maandblad „De Uitvin der" is verschenen (Red. Prinsengracht 993, A'dam), waarin regelmatig alle mogelijke uitvindingen zullen worden behandeld. DAT tegen de 35-j. vroegere S.D.-agent G. Wolfswinkel uit A'dam, die tot 6 jaar was veroordeeld, maar in 1948 vrij kwam, wegens aan het licht gekomen nieuwe feiten nog eens 4 jaar werd geëist voor de b(jz. strafkamer in A'dam. DAT Engelse officieren die in de Bra bantse Peel hebben gestreden, op 31 Juli in Someren worden ontvangen en on der hun leiding dan een groep Eng. kin deren in De Peel met vacantie gaat DAT de zwerver Van T. in Vlaardingen op heterdaad bij een inbraak werd be trapt hij kwam juist boven twee wach tende rechercheurs door een zolderluik naar beneden en hij bekende ook bij de N.V. Zethameta aldaar te hebben in gebroken, waar bij de geforceerde brand kast brand ontstond. DAT de 38-j. schilder F. Misset uit Hilversum aan zijn op Vrijdag opgelopen verwondingen bij het ongeluk in de Kabelfabriek te Delft is overleden. DAT t.g.v. de Jan van Riebeeck-her- denking in 1952 in Zuid-Afrika speciale postzegels worden uitgegeven. DAT na de Nelly, die dezer dagen met 1500 militairen in A'dam aankwam, nog 2 schepen met leden van de Kon. Land macht thuisvaren. DAT ir H. Doppenberg uit Den Haag, directeur van Avio-Diepen, de Amster dammer Pierre Cuypers opvolgt als voor zitter van de vakafdeling zweefvliegen der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. eerste plaats gezocht moeten worden. Door de beperking van de import en door het treffen van belastingmaatrege len is dat ongetwijfeld bereikbaar. De heer Ruppert wees er op, dat de regering ondanks gedane toezeggingen en onder druk van de speculatie door de handel en het hamsteren door het pu bliek zonder overleg met het bedrijfs leven tot vermindering van de subsidie besloten heeft. De arbeidersvakbeweging is daardoor voor voldongen feiten ge plaatst. In de loop van de vorige week werd door de vakcentralen al het mogelijke gedaan om de prijsverhogingen een week uit te stellen, opdat er gelegenheid zou zijn voor overleg en loonbesprekingen. Het uiterste waartoe de regering bereid werd gevonden, was het uitstellen van de afkondiging tot Maandagmorgen. Deze afkondiging op korte termijn maakt het treffen van loonmaatregelen op korte termijn noodzakelijk. Vandaag zou de Stichting van de Ar beid vergaderen en vanavond begint het overleg met de regeringsdelegatie. Vernieuwd Chr. Hist, beginselprogram Het C.H.-Tweede Kamerlid F. H. van de Wetering schrijft ons: TN ons nummer van 15 Maart vonden -1- de lezers een ontwerp afgedrukt van een nieuw beginselprogram voor de Christelijk Historische Unie. Wellicht zal men zich hebben afgevraagd, of de C.H.U de oude paden verliet en overgaat tot andere beginselen. Mogelijk dat zet£» een scherpzinnig man of vrouw mü argusogen heeft gespeurd, waar de prt» cipiële afwijking, van wat sedert 1908 heeft gegolden als goed christelijk his torisch, geboekstaafd werd. Laat mij hem of haar dan direct geruststellen, want behoudens taaiherziening onze Nederlandse taal en uitdrukkingswijze emancipeerden in deze periode zijn de eerste negen artikelen, die men de principiële artikelen pleegt te noemen, In genen dele gewijzigd. Dat zou ook niet kunnen zonder aan het eigene, de ge schiedenis en de grondslagen van de Unie geweld aan te doen. Hetzelfde kan men ook zeggen van onderscheidene an dere artikelen, die gebonden aan Schrift en historie, als kernopvattingen dienen te worden beschouwd van wat zich als christelijk historisch wil aandienen. Trouwens de geboorte van de C.H.U., de samenvoeging van drie aanvankelijk los van elkaar staande groepen, ieder met eigen afkomst en voedingsbodem, kan nimmer toelaten, dat het grondbe ginsel bij wijze van spreken in discussie rectificatie komt. Dit is het heerlijke conservatisme der Unie, dat de Open baring Gods opgetekend in de Heilige Schrift richtsnoer en toetssteen zal zyn in blijven. Maar dit conservatisme, vaarop de leden van de C.H.U. trots zijn, heeft in de gehele periode van haar be staan de Unie in staat gesteld op maat schappelijk en staatkundig terrein God de Here te dienen en ondanks alle ge brekkigheid en zonde bij voortduring ons volk op Zyn Woord en wil te wijzen. Daarom mocht het haar nooit gaan om mensenmacht of partijsucces; daarom had zij zichzelf bescheidenheid opgelegd ootmoed voor ogen gesteld; daarom kon zy, naar wereldse maatstaf gemeten, vaak een onwerkelijke nederigheid op brengen, omdat naar de woorden van artikel 7 het alleen gaat om het gezag van Gods Woord en om de macht van het beginsel. de samensmelting in 1903 van de vry-antirevolutionnairen onder lei ding van jhr. A. F. de Savomin Lohman met de Christelyk-Historische Kiezers- bond geleid door dr J. Th. de Visser vond ten slotte in 1908 de fusie plaats de zg. Fries christelyk-historischen, groep waarop dr Ph. J. Hoedemaker de grootste invloed had gehad en waar- an o.a. dr J. Schokking de vertegen- oordiger was. Deze fusie is geen een voudig werk geweest en vereiste moei- jarenlange samensprekingen, al- is na veel hoofdbrekens de juiste formulering was gevonden. Hoe ver leidelijk het ook is om over deze leer- ne en hoogst interessante periode uit weiden, toch laat het bestek van dit artikel zulks niet toe. Maar men zal be grijpen, dat als knappe en vrome mannen, vertegenwoordigers van groepen die leefden uit de H. Schrift, uiteindelijk tot fusie komen en zulks in een formu lering weten vast te leggen, dat latere geslachten daar niet aan kunnen wrikken veranderen zonder het karakter, de aard en het beginsel van de Unie te kort (Zie vervolg op pag. 3) Ook topsalarissen bij de gemeenten omhoog Op vragen van enkele Kamerleden over de topsalarissen heeft minister Van Maar seveen meegedeeld, dat de verhoging van het „plafond" der salarissen in rijksdienst in voorkomende gevallen eveneens in vloed kan doen gelden op de topsalaris sen bij de provincies en gemeenten. Dit betekent in feite een verhoging met 10t4 pet van de salarissen, die eind 1949 betaald werdén. Nationalisatie in Perzië een waarschuwing Bescherming door een keten van lucht-, land- en zeebases langs Europese kusten De Britse regering hoopt, dat de kans nog niet verkeken is met Perzië een nieuwe olie-overeenkomst af te sluiten en daartoe zou de „Anglo-Iranian Oil Company" bereid zijn tot belangrijke concessies. Dit olie-conflict ves tigt de aandacht op de verdediging van de rijkste olievelden ter wereld tegen communistische overrompeling. De Atlantische Geallieerden werpen daartoe in het Midden-Oosten barricaden op. Westelijke functionarissen, aldus Ass. Press, verklaarden, dat de strategische defensie van het genoemde gebied o.a. zal omvatten: 1. De inrichting van een keten lucht-, land- en zecbascs langs de Europeese zeekusten. 2. Het nauwer be trekken van Turkije, Griekenland en Joegoslavië bij de militaire plannen der twaalf Pactlanden. 3. Opheffing der be perkingen van de Italiaanse verdediging. Beheersing van het Midden-Oosten zal in een derde wereldoorlog van beslis sende betekenis zijn, omdat door dit ge bied vitale verbindingswegen ter zee en in de lucht tussen het Westen en de In dische en Stille Oceaan lopen. Voorts omdat zich daar een aantal van de rijk ste olievelden ter wereld bevindt. Ook omdat het Suezkanaal de Oostelijke door gang van het Westen naar Afrika is. en omdat Rusland, indien het deze flank zou kunnen doen ineenstorten, eventueel met zijn onderzeeërs de levenslijnen van het Westen, in het gebied der Middel landse Zee zou kunnen bestoken. Vandaar, dat de Westelijke landen de laatste maanden hun greep op strategisch belangrijke in het Middellandse Zeege bied hebben verstevigd. Zo heeft Frank rijk aan de V.S. het recht gegeven voor bases in Marokko. Engeland bestudeert een Amerikaans verzoek, om de bases op Malta, Cyprus, Libye, Jordanië, Irak en Aden te versterken. In verband hiermpde is het duidelijk, dat Engeland probeext aan de regeringen van het olierijke Saoedi-Arabië en Iran meer geld geboden hebben, teneinde hun concessies veilig te stellen. Het streven Is, landen als Italië, Joego slavië, Griekenland en Turkije steeds na der tot elkaar te brengen, teneinde het communistische gevaar voor het Westen te beteugelen. Uiteraard zal de defensie van het Middellandse Zeegebied hoofd zakelijk neerkomen op de Pact-mogend- heden. (Men zie 't Verklaarde Uitzicht van heden). WEERBERICHT Nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met overdrijvende wol kenvelden. vooral in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Van nacht vooral in het Noorden van het land zware nacht vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Woensdag: Zon 6.43—18.53 uur: Mean 16J7—6.10 uur. 23 Maart V-M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1