Jlicumc fTciltsrlie (üeurant Kransen bleven bij de gastheren irood 3 bak- 4 cent. margarine en braadvet 17 cent 15 cent duurder en ||aad van Vakcentralen in hoge mate teleurgesteld Chinezen hebben Tsjoentsjon eveneens verlaten Sowjets niet „onoverwinnelijk", zegt Britse regering Diepe ingreep Drie doden en 20 gewonden bij ontploffing op mijn Maurits Wist IJ ft lAANDAG 19 MAART 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408. Postrekening: 58930 j ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal, f 1.72 per maand: f 040 par week ADVERTENT1EN: f 0 18 per millimeter <BU contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8178 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlch Is gheblevea mgn hert ia tcgljenspoet" Met ingang van heden CA W PRIJZEN van brood, margarine en bak- en braadvet kunnen met C f ingang van heden belangrijk worden verhoogd. Dit is nodig, nu de Q rerheid, zoals Zaterdag reeds in de regeringsverklaring werd mee- (deeld, op de levensmiddelen minder geld gaat toeleggen. De prijs- j jging bedraagt voor volkswitbrood en bruinbrood voor de consument a hoogste 3 cent per brood van achthonderd gram. voor margarine t-ê cent per pakje van een half pond en voor bak- en braadvet 17 cent (r half pond. Doordat de grondstoffen duurder zijn geworden, kunnen ik nog prijsverhogingen optreden voor een aantal artikelen, waarin anen, meel, bloem of vetten zijn verwerkt. Geen overleg Bij de verhoging van de suiker prijs is echter geen overleg gepleegd. Vorige week Maandag is daartegen onmiddellijk geprotesteerd. Donder dag werd opnieuw om overleg ver zocht. in het bijzonder met betrek king tot de broodprijs. In hoge mate betreuren de drie vakcentralen, dat de regering daar aan geen gevolg heeft gegeven. Het N.V.V., de K.A.B. cn het C N V. zullen de thans ontstane toestand objec- ikelen, waarvan de prijzen •3 met aan een grens zijn gebonden, [regering zo nodig maximumprijzen Slcn. Dit alles wordt in een officieel (O bmunique van minister Mansh £2 tegedeeld. De handel is dus wel gerechtigd, m; |t verplicht om de hogere prijzen (passing te brengen. Het bestuur bakkerijstichting zou vandaag verga ten om te bespreken, welke broodprij- an zullen worden vastgesteld. Vermoe- |ijk zal men wel dezelfde beslissing men als de Amsterdamse bakkers (leren al besloten hebben de prijzen ji het witbrood en regeringsbrood met jang van heden met 3 ct per 800 gram verhogen. De prijs van het z.g. klein- pod kadetjes e.d. is met een halve pt per stuk gestegen. De prijs van hel (brood, dat bij de klanten wordt thuis- torgd, wordt in het algemeen niet met maar met 4 ct verhoogd. Ernstige teleurstelling In weerwil van herhaalde telegr »che verzoeken heeft de regering de zeer ingrijpende prijsstijgingen (sloten zonder overleg te plegen fet de Stichting van de Arbeid, sarin werkgevers en werknemers irtegenwoordigd zijn. Dit heeft de jkorganisaties ernstig teleurgesteld. )e raad van vakcentralen heeft de lister-president, dr Drees, thans tele- ifisch verzocht de besprekingen over consequenties van de prijsverhogingen r de lonen onmiddellijk te openen. In telegram aan de Stichting van de eid verzoeken de drie vakcentralen, N.V.V.. de K.A.B. en het C.N.V., het luur van de Stichting morgenochtend 10 uur in een spoedvergadering bij te komen. Inmiddellijk na het bekend wordei 1 de regeringsverklaring en de daarin igekondigde prijsverhoging zijn de be- an de vakorganisaties bijeen ge- Men herinnert er aan. dat c'e Drees, Lieftinck, V. d. Brink, insholt en Joekes in September uit- ukkelijk hebben toegezegd geen prys- hogingen tot stand te zullen brengen ider voorafgaand overleg met het ge- [aniseerde bedrijfsleven. Olie-perikelen Perzië prooi van duistere krachten Seen geld voor lonen van ambtenaren en „leger" Een lid van het Perzische parlement left aan Reuter verklaard, dat het land »i de rand van een revolutie staat De Oen voor de ambtenaren, met inbegrip „leger" en ..gendarmerie" zijn nog met betaald Geleid door de fana- Fadijan Islam, waartoe ook de irdenaar van generaal Razmara be- irde. zijn duistere krachten aan het !rk. Men zal zich herinneren, dat deze :te felle actie voerde etgen de ver- lorde premier, omdat deze voorstan- »n verlenging van het ■verdrag met Engeland. De pogingen Z fn Hoessein AlaKhan, om zich een puwe regering in Perzië te vormen, Jw jn tot nu toe mislukt Gisteravond heeft 0 I Perzische Nationale Bank van de Ka- j/j fer de bevoegdheid gekregen, om bin- ÖJ tn drie maanden alle grote bankbil- P pen van 1000 en 5000 rial aan de cir- jW Datie te onttrekken en deze door klei en fre te vervangen- Zulks om het hoofd bieden aan de kritieke financiële toe- knd 1 Vermelden wij nog. dat de Sjah Zater- jg een dorp op zijn persoonlijk land- |cd aan 143 boeren heeft overgedragen. **3 'anneer de wet op de nationalisering S|r olie-industrie door het Parlement aagenomen,. staat men voor het feit, jtt fe de Anglo-Iranian Oil Company scha- g |l°°s te stellen Of komt er een nieuwe 9 (ereenkomst? Ook op de president der H diversiteit te Teheran is een aanslag ipleegd. CO J2 Een biljet van 1000 rial is f120, Red.). electrische stroom gedood Verkeersongelukken in Gorssel, Zaandam en Tilburg De 31-jarige werktuigkundige H. A. I. pters uit de Eksterstraat in Badhoeve- )rp is Zaterdag, toen hij met een elec- )6che boor bezig was, door de stroom boffen en gedood. Het drie-jarig zoontje van de familie te Gorssel is op de rijksweg aldaar lotseling de rijweg opgelopen en onder [n trailer geraakt. Het kind was hg dood. |De 22-jarige kantoorbediende K. Honig r> Koog aan de Zaan, die Zaterdag- liddag een motorrijwield had gehaald It Badhoevedorp, is daarmee 's avonds I de Botenmakersstraat te Zaandam Odelij k verongelukt, toen hij op twee ftsers reed en kwam te vallen. De pelnjders bleven ongedeerd. Op de Korvelseweg te Tilburg is Za- [rdag J. G. van G. door een bestelauto ferreden en gedood. Van G. zou van- 77 jaar zijn gewórden. >oor tief onder het oog zien. Daartoe hebben de besturen van elk der drie vakbewe gingen vandaag afzonderlijk vergaderd en zouden zij vanavond een gecombineer de bijeenkomst houden. P.v.d.A.Lonen direct omhoog Het bestuur van de P.v.d.A. heeft in een officiële verklaring zijn instemming betuigd met het voornemen van de drie bonafide vakverenigingen, om de kwes tie van de lonen onmiddellijk aan de orde te stellen. Allen worden opgeroepen er met inspanning van alle krachten naar te streven, dat er op uiterst korte ter mijn een looncompensatie tot stand komt. „Want alleen zo zullen de eerste schoK- ken kunnen worden opgevangen. Tevens zullen onmiddellijk krachtige maatrege len moeten worden genomen om de so ciaal zwakke groepen te hulp te komen. Tot het aanvaarden van de prijsstijgin gen hebben de harde feiten ons volk ge dwongen. Het partijbestuur is echter van mening, dat de sterkste schouders ook de zwaarste lasten zullen moeten dragen. Met voldoening heeft men daarom kennis genomen van de plannen tot belasting verhoging. die de meest draagkrachtige» zullen treffen", aldus de verklaring van het P.v.d.A.-bestuur. Behalve de prijzen van brood, marga rine en vetten zullen, zü het pas over enkele weken, ook de prijzen van meng voeders voor het vee omhoog gaan. Voor bijzonderheden zie men elders in dit blad. Een zware scheepsbrand in Napels heeft 12 doden en vele gew&nden geëist. Het tankschip „Montallegro", dat in de haven lag voor reparatie, is getroffen door een hevige ontploffing, met het gevolg, dat van de 300 arbeiders die juist op de kade stonden om zich voor werk op het schip te melden, er 60 ernstig werden gewond. De explosie versplinterde een groot aantal ruiten van huizen, die langs de kade staan. De oorzaak zoekt men in het feit, dat olie- of benzinedampen in het schip tijdens las-werkzaamheden vlam hebben gevat. Bemanning van Volkerak met raketlijn gered Schip maakt in Kanaal zware slagzij De bemanning van het Nederlandse schip Volkerak, dat zoals we meldden Zaterdag bij het Britse Kanaaleiland Wight aan de grond is gelopen, is later met behulp van een raketapparaat veiligheid gebracht. De redding werd uitgevoerd in dichte mist en krachtige wind. Toen een bijzonder zware zee het schip overspoelde, had de bemanning van acht koppen handsi;. nalen gegeven, waarna onmiddellijk met het reddingswerk werd begonnen- Het 337 ton metende schip maakt zware slagzij De luiken, de reddingboot en een deel van de stuurhut zijn al weg geslagen. Wanneer de weersomstandig heden niet spoedig veranderen, zal de Volkerak misschien kapot gebeukt wor den. maar op het ogenblik lijkt alles nog tamelijk veilig. De boot was met een lading porceleinaarde onderweg van Fowey in Cornwall (Zuid-Engeland) naar Rotterdam. Ned. landarbeiders naar Zweden Voor Nederlandse landarbeiders be staan op het Zweedse eiland Gotland grote mogelijkheden. Dit heeft de heer C. W. Curtman, een Zweedse autoriteit op het gebied van de arbeidsbemiddeling, medegedeeld op een vergadering in Visby, de hoofdstad van Gotland. Hij voegde er toe, dat de Nederlanders vaste aan stellingen zouden moeten krijgen onder de voorwaarden, die ook voor de Zweedse rbeiders gelden. Waar Beran zich bevindt Sedert zijn verbanning uit Praag, be vindt aartsbisschop Joseph Beran zich op het kasteel Rozmitel, nabij het ge lijknamige dorp op 60 km van de Tsje- choslowaakse hoofdstad. Dit kasteel da teert uit de 14e eeuw en ging in 1347 in eigendom van de toenmalige aartsbisschop van Praag. Ofschoon Be- zich niet in hechtenis bevindt, mag hij zich niet buiten het kasteel en het omliggende park begeven. Hij zou zich bezig houden met het schrijven van een boek over een martelares. Praag verbiedt 55.000 clubs Ongeveer 55200 particuliere genoot schappen, clubs en verenigingen, wor den op het ogenblik in Tsjechoslowakye op bevel van de regering ontbonden, omdat deze niet „volks" genoeg zijn Nieuwe centra van sociaal leven zullen het arbeidende volk worden ge bouwd", aldus Praag Hitier zou het de „heren van Praag" niet verbeterd hebben! In een mijn bij Orange Mounts in Zuid-Afrika is een blauw-witte diamant 160 karaat gevonden, welke een waarde van 80.000 gulden bezit, Prinsesjes Woensdag naai Sankt Anton De drie oudste Prinsesjes zullen Woensdag as., naar de Volkskrant meldt, per trein naar Sankt Anton in Oostenrijk vertrekken, om aldaar een korte Paas- vacantie door te brengen. Het ligt vol gens dit bericht in de bedoeling van de Koningin om, na het vertrek van Prins Bernhard Zaterdag naar Zuid-Amerika. eveneens enkele dagen naar het Oosten rijkse wintersportoord te gaan. Koningin met Prinsesjes bij Paasspel Koningin Juliana was gisteravond met de prinsesjes Beatrix en Irene aanwezig bij de opvoering van een Paasspel door de Vrijzinnig Chr. Jeugdcentrale van de Ned. Protestantenbond te Hilversum. Het geschreven door mej. ds H. J. W. Modderman en behandelt op eenvoudige wijze het gebeuren uit de Lijdensweek. De hoge bezoeksters kwamen om kwart n en vertrokken om negen uur. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet. Zoals men weet, heeft Prinses Wilhelmina in December de opvoering Kerstspel door dezelfde jeugd centrale bijgewoond. Nadat Westerling twee dagen in het Atlas-gebergte, vergezeld door twee stoe- lijfwachten, ski had gelopen, meldde Ass. Press Zondag, dat hij plotseling de stad Ifrana in Frans-Marokko met onbe kende bestemming heeft verlaten. Gezin van 7 personen kost f 3.73 méér Een huismoeder, die elke week 23 broden stuk snïjdt voor haar ma zichzelf en drie grote en twee jonge' kinderen (een gezin van zeven pe sonen dus) moet op Paaszaterdag aa de bakker 69 ceg meer betalen dan wanneer er geen prijsstijging zou aldus de Vkrt. Diezelfde vrouw bruikt per week dertien pakjes garine, waardoor ^de rekening voo kruidenier oploopt met fl,S5, en twee pakjes vet, die met ingang van heden 34 cent extra kosten. Aan suiker is in haar gezin vijf kilo nodig. Dit be tekent sinds de prijsverhoging weer een extra last van drie kwartjes. In totaal moet zij dus voor deze vier levensmiddelen voor het gezin deze week 3,73 meer uitgeven dan vroeger. In werkelijkheid zal er ech ter in vele gezinnen op deze en an dere uitgaven moeten worden bezui nigd. Want alles ging toch al schoon op. Maar we zijn er nog niet, want ook de luxe-artikelen worden duur der, omdat er bloem en suiker in - verwerkt zit. Dit wil zeggen, dat de cadetjes voor het Paasontbijt. de koekjes voor bij de thee en de jam voor de boterham een eigen bezuini ging vragen. Bovendien kosten ook de schoenenreparaties en de kledng- aankoop steeds meer. Van vele huismoeders wordt thans een formidabele huishoudkunde ge vraagd, waarvoor geen handboeken bestaan. Ieder lid van het gezin moet haar daarom een hand toesteken. Dat be tekent: zo zuinig mogelijk zijn. Schaap met vijf lammeren Een schaap van de veehouder F. Post te Genemuiden heeft het leven geschon ken aan vijf lammeren. De diertjes wa ren alle in leven. In de afgelopen jaren heeft hetzelfde schaap reeds enige malen meer dan twee lammeren ter wereld gebracht. Een worp van vijf is echter een grote zeldzaamheid. Dat een schaap ier lammeren krijgt komt wel meer voor, b.v. onlangs nog in Jisp. Strategische list of communistisch echec Zal de militaire „impasse" kans bieden voor nieuwe vredespolsingen Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., schijnt, te oordelen naar Reu ter, de Westelijke delegaties te Lake Success te polsen naar de mogelijkheid van een „wapenstilstand" op Korea. Daarbij zouden dan, mocht het tot onderhandelen komen, geen andere vraagstukken van het Verre Oosten ter sprake worden gebracht. Tevens heeft Sir Benegal Rau, de vertegen woordiger van India, verklaard, dat de huidige militaire impasse misschien een gelegenheid biedt, om met Peking aan te sturen op een vredesregeling. India blijft bereid zijn „goede diensten" aan te bieden. In aansluiting aan hetgeen Zaterda,_ reeds vermeld is, blyven berichten bin- enkomen, dat de Chinese en Noord- Korcaanse legers zich uit Zuid-Korea terugtrekken. Tsjoentsjon, de grootste stad op het centrale front scheen Zondag verlaten te zijn. ofschoon de verbonden troepen juist hadden verwacht, dat zij nog zware gevechten om Tsjoentsjon zouden moeten leveren. Amerikaanse troepen hebben het vroe gere communistische bevoorradingscen trum Poengam, in het gebied aan de Oostkust, veroverd. Het Griekse baltal- jon leverde hevige gevechten van man tegen man met Chinese troepen ter. Noorden van Hongtsjon, bij de opmars naar Tsjoentsjon. Na herhaalde aanvallen werden de Chinezen tot de aftocht ge noodzaakt, 222 doden en 600 gewonden achterlatend. In het Westen trekken Zuid-Koreaanse troepen ten Noorden er Westen van Seoel. op. Het communiqué van McArthur beves tigt, dat het offensief der V.N.-troepen slechts lichte tegenstand ondervindt. Generaal Robertson, administratief com mandant der strijdkrachten van het Britse Gemenebest verklaarde, dat hij geen bevel heeft ontvangen, zijn troepen ten Zuiden van de 38ste breedtegraad te Machtsverhouding tussen Oost en West Al vormen Russische en Chinese strijdkrachten totaal leger van 8 millioen man John Strachey, de Britse minister van Oorlog, heeft gisteren in een rede te Dundee verklaakcf, dat de Russische strijdkrachten noch ontelbaar, noch onoverwinnelijk zijn. De Pact-mogendheden zouden, indien noodzakelijk, ongetwijfeld strijdkrachten op de been kunnen brengen, die veel groter zouden zijn dan de Russische, in ieder geval minstens zo groot als die van de Russen en hun satellieten. Bovendien heeft het Britse ministerie van Oorlog geplubliceerd, dat de Sowjet- Russische en Chinese strijdkrachten sa men meer dan 8 millioen man tellen. De Sowjet-strijdkrachten, met inbegrip van het leger, de marine, de luchtmacht en troepen van het min. van Binnenland se Zaken en het min. van Staatsveilig heid, tellen meer dan 4 millioen man. De militaire opleiding der Sowjet- burgers begint op 15-jarige leeftijd en de periode duurt tweemaal zo lang dan die van de Westelijke legers. De Sowjet- Unie beschikt over grote hoeveelheden eenvoudige betrouwbare wapens en uit rusting en gfrote aantallen, uitstekende tanks en artillerie-wapens. De rantsoe nen zijn er laag en de discipline streng. Wat de Chinese strijdmacht betreft, deze omvat eveneens meer dan 4 mil lioen man, waarvan ongeveer mil- Brand boven 100 kg springstof in Oostkapelle In Oostkapelle vonden slopers in de kelder van het in 1949 afgebrande tehuis voor oude lieden Irma een kist met hon derd kilo springstof, die daar sedert de bezettingsjaren heeft gestaan. De ouden van dagen zijn dus bij de brand wel aan een groot gevaar ontsnapt. Ir A. W. v. d. Plassche volgt ir Staf op Minister Mansholt heeft ir A. W. v. d. Plassche, directeur van de tuinbouw en reeds plaatsvervangend directeur-gene raal van de landbouw van het ministerie, belast met de leiding van de directie van de landbouw, nu ir C. Staf minister van Oorlog en van Marine is geworden. lioen man het geregelde leger vormen. Het militaire materiaal is meestal van Japanse, Amerikaanse of Chinese make lij, maar er komt steeds meer Russisch materiaal. Het kan uit een „onbeperkte reserve" manschappen putten. houden. Hij was er van overtuigd, dat de Chinezen in de centrale, sector toch tegenoffensief voorbereiden. Men kan uit dit alles concluderen, dat ten aanzien van het al dan niet overschrijden der 38ste parallel en „vredespolsingen" nog Churchill hekelt Labour-kabinet Maar brengt hulde aan Bevin Churchill heeft in een rede het poli tieke programma van Attlee gecriti- seerd. Hij stelde de vraag, waarom de regering bij de vorig jaar gehouden alge mene verkiezingen de „reusachtige be wapeningspolitiek" niet had genoemd, terwijl de essentiële factoren Attlee en zijn ambtgenoten toch bekend waren. Zij kenden, aldus Churchill, toch even goed als nu, de dreigende kracht van leger, luchtmacht en onderzeeboten der Sowjet-Unie. Evenzeer wisten zij, wat er met Polen, Tsjechoslowakije en de Sowjet-zone van Duitsland was geschied. Over de binnenlandse aangelegenheden sprekend, zeide leider der Conservatie ven nog, dat de onzekerheid over het feit wanneer verkiezingen gehouden zullen worden, de partijstrijd uiterst verscherpt had. Hij drong aan op algemene verkie zingen. teneinde een kabinet op brede basis te vormen, steunende op een dui delijke meerderheid. Desondanks bracht hij hulde aan de afgetreden socialisti sche min. van Buitenlandse Zaken, Be- vin. Volgens Churchill neemt Bevin zijn plaats in, in de rij van grote Engelse ministers van Buitenlandse Zaken. Zulks wegens zijn felle tegenstand tegen de communistische aggressie en zijn aandeel de opbouw van het Atlantisch Pact. „Het Radioprogramma" was de deur al uit De deurwaarder die vorige week by de uitgeefster van het nieuwe radioblad „Het Radioprogramma", C. Misset te Doetin- chem, de oplage in beslag wou nemen, Ti voor niets, want er was geen exem plaar meer in huis. Het blad is per post de abonné's gezonden, maar bijv. in Amsterdam was ook een vrij drukke straatverkoop. Sjahrlr liep verwondingen op door dat zijn jeep in Zuid-Celebes tussen Pa- loppo en Pinrang een buiteling maakte. Hij zette desniettemin zijn reis voort De bekende hoofdstewardess van de K.L.M., Trix Terwindt. heeft de K.L.M. èn ons land verlaten, om zich te vestigen op een boerderij in Canada. Bij het vertrek van Schip hol werd zij met bloemen en goede wensen uitgeleide gedaan door haar collega-stewardessen. "T\AT het de regering met de verklaring, welke zij Zaterdag heeft afgelegd, ernst is, blijkt ook uit het feit. dat zij er niet veel tijd over heen heeft laten gaan om bij het harde woord de harde daad te voegen. In de krant van vandaag moeten wij melding maken van duurder brood, duurder vet en duurdere margarine, deze laatste zelfs met veertig percent En het zal bij deze producten stellig niet blijven. De communistische be dreiging van de vrede betekent ook een aggressie' op het levenspeil van ons volk. De noodzaak van verweer tegen deze aggressieve houding is een harde mood- Men weet hoe technisch de zaken staan. De subsidies van het rijk op de levens middelen zijn door de internationale om standigheden van aanvankelijk 175 mil lioen opgelopen tot 450 millioen of meer. maar de regering is van oordeel dat het bedrag van de subsidies de som van 175 millioen niet mag blijven overschrijden. Dat betekent dus een vermindering van de subsidies met een som van 275 mil lioen. Toch zullen ook die 275 millioen betaald moeten worden indien niet door het rijk dan door ons. Nu is het natuurlijk wel duidelijk, dat wij in feite die 275 millioen, die het rijk bijlegde, ook zelf betaalden, immers in de vorm van belastingen. Maar de druk wordt nu veel directer en de situatie, waarin wij verkeren, lijkt er niet be paald op te zullen leiden tot belasting verlaging. Integendeel er zijn reeds ver scheidene belasting in het uitzicht ge steld. de Stichting van de Arbeid vooraf i gaan. Ter verklaring van dit verzuim zal de regering zich beroepen op het spoed eisend karakter van deze maatregelen, spoedeisend ook om hamsteren en zwarte handel zoveel mogelijk tegen te gaan. Maar wij zijn niet overtuigd, dat over leg daarom geheel onmogelijk zou zijn geweest. Temeer is dit te betreuren, aangezien de Stichting van de Arbeid, zowel werk gevers alsook werknemers, voldoende be sef heeft getoond van de noodzaak om samen de moeilijkheden te aanvaarden. Wanneer dan overleg wordt vermeden, dan kan dit slechts leiden tot bemoei lijking van de onderlinge verhoudingen. Het komt aan de juiste sfeer bepaaldelijk niet ten goede. Zeker er komt nog overleg, maar deze zal thans alleen nog betrekking kunnen hebben op de sociale gevolgen van de prijsstijgingen, op zichzelf uiteraard reeds uiterst belangrijk. Blijkens de regerings verklaring ligt het in de bedoeling, dat dan ook in de besprekingen wordt be trokken het feit dat reeds enige achter stand bij de lonen met betrekking tot de prijzen was ontstaan. Zoals men weet, acht de regering echter een volledige compensatie van de lonen tegenover de hogere prijzen uitgesloten. Het is dus wel zorgelijk nieuws, dat de krant vandaag in de huiskamers neerlegt. Zorgelijk voor de overgrote meerderheid volk indien al niet voor heel ons volk. Maar wanneer wij een groep in het bijzonder noemen, dan moet dat zijn die de kleine gepensionneerden en de genen die leven moeten van een klein met zorg bijeengespaard kapitaaltje. Voor hen en voor anderen in soort gelijke omstandigheden zijn de kosten het leven reeds zeer geruime tijd ge stegen, maar compensaties hebben ze niet lauwelijks genoten. Wij denken ook de gezinnen met opgroeiende kinde- De materiële nood van de tijd grijpt zeer diep in het leven in. Vuurzee van 30 meter hoogte woedde in pompen- gebouw van cokeslabriek T"\RIE PERSONEN zijn Zaterdag om het leven gekomen door een kort- U sluiting in de centrale op de staatsmijn Maurits te Lutterade-Geleen en de daarop gevolgde zware ontploffing op de cokesfabriek Maurits. Vier personen werden ernstig, zestien anderen licht gewond. De zwaar gewon den moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. In de schakelruimte van de centrale ting uit Beek, vader van vijf kinderen. DAT een locomotief en enkele wagens ontspoorden en andere wagens werden beschadigd, toen twee goederentreinen gisteren bij Zutphen zijdelings met elkaar in aanrijding kwamen doordat een der treinen te dicht bij een wissel stond. DAT medio April een door Conrad Stork te Haarlem gebouwde drijvende laadbrug voor de Steenkolen-Handelsver. A'dam in gebruik wordt genomen, welke een van de grootste in Europa is. DAT in Heythuyzen (L.) 28 grafheuvels uit de 7e of 8e eeuw voor Chr. zijn uit gegraven. DAT de Ned. Chr. Landarbeidersbond op 26 of 27 April en de Chr. Bond van Kapperspersoneel op 28 Juni in Utrecht vergaderen. DAT de burgerij van Maastricht op 5 6 Mei, de jubileumdagen van de 125-j. Kon. Harmonie, de muzikanten gala uniformen zal aanbieden. DAT leden van de Horecaf in Nyme- :n e.o. Zaterdag hebben geprotesteerd tegen de nieuwe loonregeling, o.m. daar zonder voldoende voorlichting wordt DAT de Stichting examens van de ge- org. landbouw de examens boekhouden bedrijfsleer op 26 en 27 April zal af- nen en men zich uiterlijk 14 April kan melden bij het examenbureau, Bel- gischepleia 6, Scheverungen. DAT een studiekring, bestaande uit 300 administrateurs van ruim 100 bedry ven aan de ministers Lieftinck en Joekes een telegram hebben gestuurd om de loonadministratie te vereenvoudigen. DAT o.m. 11 Ned. studenten in Cha- monix (Franse Alpen) in een ziekenhuis zijn opgenomen wegens vleesvergiftiging. DAT de Zeeuwse mosselkwekers, die in 1950 voor 90 pet niets hebben kunnen produceren en soms op de rand van een faillissement staan, op een verg. in Goes in een motie de overheid om steun heb ben gevraagd. DAT het in Engeland in opleiding zynde personeel van de Ned. Marine luchtvaartdienst 14 dagen Paasverlof krijgt en ongeveer 140 man van 19 Maart tot 2 April in ons land zullen vertoeven. DAT de Twentse Ver. in Arnhem het „eier'n gaddern" in ere heeft herfteld en langs de huizen 5000 eieren voor Arn hemse oudjes verzamelde. DAT de 21-j. kellner F. W., die in Veendam en Groningen reeds werd ge zocht wegens diefstal en verduistering, vorige week de grote meneer uithing in een hotel te Brummen, enkele harten op hol bracht en met een onbetaalde hotel rekening is verdwenen. DAT C. P. Vermey, hoofd-werkmees- ter bij Beijnes te Beverwijk (fabriek van rijtuigen en spoorwegen), 50 j.-in dienst is. DAT de thans gesloten A'damse huis houdbeurs in de RAI 108.000 bezoekers trok en nr 100.000, J. Knoop uit A'dam, een nieuw huiskamerameublement kreeg. DAT de op 8 Maart uit een rusthuis In De Bilt weggelopen 49-j. Barbara E. v. d. Water uit Utrecht vermoedelijk nog 9teeds zwervende is. DAT de volgende bemanningsleden van het weerschip Cumulus vandaag in R'dam reddingsmedailles kregen i.v.m. het redden van een.deel van de beman ning van het Noorse schip Marga: derde stuurman Van Dijk, vierde machinist Paters, bootsman Platschorre en de ma trozen Pronk, Nijs en Houwaart. DAT het regt. veldartillerie Prins Maurits op 31 Maart van Oldebroek naar Harderwijk wordt overgeplaatst. DAT dieven over dc daken in de nachtelijke uren zijn doorgedrongen tot zaken in de Kalverstraat in A'dam, doch slechts uit één ervan voor f4000 aan fototoestellen wordt vermist. DAT de afd. Bloemisterij van de Stich ting v. d. Landbouw dezer dagen is ge ïnstalleerd en o.m. bestaat uit dr A. J. Verhage te Voorburg (voorz T. Kralt te Rijnsburg en H. Koers te Naaldwijk. DAT op de Veluwe de eerste adders al zijn gevangen, hetgeen volgens del Veluwenaren op een droge zomer wijst, j DAT een oriënteringsbijeenkomst voori a s. emigranten naar Australië Zaterdag! in Nijmegen door 1500 meest jonge boe ren en ambachtslieden werd bezocht. DAT dr ir R. Houwink, ir J. van Houweninge en dr G. M. Kraav van de Rubberstichting te Delft op 4 April in Zürich zullen spreken op een internat, latexdag. zelf werd de 22-jarige M.T.S.'er J. meulen uit Kerensheide by Geleen, die als volontair op de mijn werkte, zodanig gewond dat hy later op de dag is be zweken. De twee andere slachtoffers werden gedood in het pomp- en ventila torengebouw van de cokesfabriek. Het zyn: de 38-jarige machinist W. Bock- Jo van AmmersKuiler vrijgesproken De 66-jargie Ned. schrijfster Jo van Ammers-Küller is vanmorgen door de A'damse rechtbank vrijgesproken, daar het haar ten laste gelegde niet bewezen is verklaard. Tot deze beslissing was de rechtbank geokmen door de overweging dat onder uitoefening van beroep als schrijfster moet worden verstaan het schryven van boeken, e.d. tegen betaling. De rechtbank was van mening, dat niet bewezen was, dat verdachte enige be taling heeft genoten als vrucht van de uitgave van de roman „Dorstig paradijs". De tenlaste gelegde beroepsuitoefening in periode, waarin zij door de Centr. Ereraad voor de Kunst was uitgesloten, dus niet bewezen. Veertien dagen ge leden was tegen de schrijfster een geld boete van 1000 subs. 4 maanden gev.- straf, geëist. Abonnement op schilderijen Er staat in Arnhem op kunstgebied iets te gebeuren. Daar kan men zich binnenkort abonneren op schilde rijen. net zoals het met leesporte feuilles geschiedt. Voor één, twee of drie gulden kunnen de inwoners van Arnhem iedere maand een ander schilderij in huis hebben. Het plan is van de Werkgemeenschap Arnhemse Kunstenaars, die de kunst in abonne ment verhuurt. De deelnemers wor den gevormd in groepen van 12 en elk lid verbindt zch maandelijks een bedrag te betalen. Een officiële jury zal 12 schilderijen van Arnhemse kunstenaars uitzoeken, welke gedu rende een jaar kunnen circuleren. (zoals Zaterdag in een deel onzer edities nog gemeld werd) en de 64-jarige J. Hendricks uit Geleen, wiens stoffelijk overschot later op de dag onder het puin werd gevonden. Hendriks was een stu kadoor, die op de fabriek bouwwerk zaamheden verrichtte. In de cokesfabriek sprong een gaslei ding (een buis met een diameter van *i meter). Een laaiende vuurzee schoot 30 meter omhoog. De arbeiders die er werkten, werden allen tegen de grond geslagen. Beton en glas stortten naar beneden. Alle ruiten werden vernield. Het dak liep ernstige schade op. Ruiten van vele huizen in de omtrek, zelfs spie gelruiten van winkels op 800 meter af stand van de explosie, moesten het ont- gefden. De getroffen vleugel van het pompengebouw viel op een In aanbouw zijnde zwavelzuurfabriek, die hierdoor ook werd vernield. De van gas verstoken gebieden werden spoedig geholpen met gas van de fabriek Emma en het Westduitse gasnet. Zon dagmorgen was de gaslevering normaal, behalve aan het stikstofbindingsbedrijf der Staatsmijnen, dat Zaterdag voor een groot deel heeft stilgelegen. Minister V. d. Brink heeft de directie der Staatsmijnen telegrafisch zijn deel neming betuigd. De commissaris der Ko ningin in Limburg, mr dr F. Houben, bracht gisteren een bezoek aan de cen trale en de cokesfabriek. WEERBERICHT Iets kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt. Zwakke tot matig® wind uit richtingen tussen Noord en West, maar tyde- lijk veranderlijk. Zwaar be wolkt met verspreid® opkla ringen en plaatselijk enkel® buien. Iets kouder. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1