Reeds in 1867 arbeid in was er Christelijk-sociale Leiden Boeiend relaas van mej. M. A. de Vriese over de fabrieksscholen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 17 MAART 1951 ÏSTEEN LE11ENAAR Het is, met dit winderige voor jaarsweerLeijenaars, allesbehalve een pretje op die blauwe steen van ons te staan. Nochtans zet ik voor mij onbekende stadgenoot op, waarmee ik enkele dagen geleden i: de trein zat. Het geviel tussen Den Haag en Leijen. Tegenover mij zat een moe der met een ongeveer twaalfjarige zoon. Het waren Belgen. Uit het schone laand van d'n Anvers, zunne. Maar dat er in dit verrukkelijke land öök narigheid is, vertelde mij die moeder. Haar enig kind had vormde voeten, en de Belgische dok- toors, mitsgaders d'n professeur van de Académie in Brussel, hadden er vergeefs hun talenten op beproefd. En nu was ze op weg naar de Anna- kliniek. „Ge hoort daar zuXke mira- kuleuze verhalen over, menier, da' ge 't niet laten kunt, Uw geluk doar eens te probiere". Naast mij zat een heer. Een heer in 't verkeer. En bovendien Leijenaar. Hij vertelde haar dat het nog een heel eind was van het station naar de kliniek en bood haar spontaan aan haar en de jongen, die vrijwel niet lopen kan, weg te brengen. Als ze even in de wachtkamer zou willen wachten, kon hij gauw even z'n auto halen. Welaan, Leijenaars, dat ziet ge niet alle dagen. Dat ziet ge niet als Hollanders onder elkaar. Dat ziet ge nog minder tegenover buitenlanders. Ge weet, in het buitenland hebben w\j niet altijd zulk een beste We zijn bekrompen, we zijn gierig, we zijn niet al te beleefd, kortom ontbreekt nog wel wat aan ons, als ge Uw oor over de grenzen zo eens te luisteren legt. Ge kent wellicht het verhaal van die Amerikaanse professor, die een voetreis door het Tiróler land maakte. Overal kwam hij clubjes toeristen tegen, die de volksliedjes van hun land zongen. Helderop klonken overal de stem men. Fransen zongen „Sur le pont d'Avignon". Engelsen ,Jiome, sweet home!". Duitsers ,Jch weisz nicht was soil es bedeuten". Toen kwam hij een stelletje lieden tegen, die als maar „Van je bokkiebokkie bèh" zongen. Dat waren Hollanders. En een Engelsman heeft eens ge zegd: „In matters of trade, the fault of the Dutch is offering too little and asking too much". In handels zaken is de fout van de Hollanders, dat ze te weinig geven en te veel vragen. Dit zijn maar een paar illustraties. Uiteraard moeten we een en ander met een korreltje zout nemen. Er zijn ook wel andere uitspraken. En in doorsnee zijn we nog zo'n heel gek volkje niet, geloof ik. Maar dat wij wel eens wat reclame naar buiten kunnen hebben, dat is zeker. Deze Belgische vrouw zal prettige herinneringen aan de Hollanders be houden. Aan Leijen in 't bijzonder. Twee mannen droegen haar jongen naar de wachtkamer. Een ander reed haar met de auto naar de Anna-kli- niek. En een zeer kundige specialist nam haar zoon in behandeling. Een behandeling, waarin wij het volste vertrouwen kunnen hebben. Er zijn méér hopeloze gevallen ginds in Oegstgeest tot een goed einde ge bracht. Straks komen we ze weer tegen, de vreemdelingen, die onze oude historische stad bezoeken. Dan ziet ge ze weer door onze straten dwalen. Met of zonder haast. Met of zonder meneer Swierstra. Het „jóli", „very nice" en „wunderbar" zal niet van de lucht zijn, als het Gravensteen, de academie, het stadhuis, onze on vergelijkelijke singels en al dat vele schoons van Leijen bewonderd wordt. De Leidse V.V.V. slooft zich uit. Ze heeft zelfs vele plannen, waarvan er enkele op het stoutmoedige af zijn. Laten wij dan allen beseffen, dat het zo heel erg belangrijk is, wanneer dat very nice", „joli" en „wunder bar" niet alleen op dooie dingen slaat. Kijk, en daarom zet ik vandaag die onbekende Leijenaar, middenin de pittige voorjaarswind, op die blauwe steen van ons. BALJUW. Gevonden bij een verhuizing.. „Wij kennen ons Levendaal baast niet meer"... Chantepie de la Saussaye heeft eens gezegd: Een leraar heeft eerst dan gezegende invloed, wanneer hij geen eigen leerlingen heeft, maar zijn hoorders van hem impulsen ontvangen, waarvan zij later de oorsprong niet meer weten, omdat hun eigen denken hen verder heeft geleid. In het donkere Leiden van 1867 werd als een licht de Christelijke school voor volwassenen (fabrieksarbeidsters) opgericht. Wat precies aanleiding heeft gegeven tot het ontstaan van deze werkzaamheid, is niet te zeggen, v vast staat, dat De La Saussaye er de motor van is geweest. In 1862 verliet deze bekende figuur de stad; na vijf jaren dus, een tijd, lang genoeg om menige gevierde prediking in de vergetelheid te doen zinken, ontstond wat een vrucht van zijn eenzaam strijden kon worden genoemd: de fabrieks school, begonnen en uitgebouwd door mej. M. A. de Vriese, die heel een voudig de impuls, door De La Saussaye gegeven, opvolgde. gen sturen. Er zijn van die ogenblikken, dat men moet doortasten in het geloof en het ook doet. Er is iets, aldus vervolgt mej. De Vridse, dat in een. arbeid als deze nodiger en kostbaarder is dan geld. Het zijn de men sen. Onze Heiland heeft gezegd: De oogst is wel groot, maar de arbeiders zijn wei nig; bidt dan de Heer van de oogst, dat Hij arbeiders in zün oogst uitstoot. De bede om arbeiders in Gods wijngaard is de bede om de komst van Zijn Rük. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Van Bockel, De Graaff, Kors, Meyboom en Veldhuizen. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 17 Maart 13 uur tot Zaterdag 24 Maart 8 uur waar genomen door de apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 ep de Haven apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester apotheek, Wilhelm.napark 8, tel. 26274. De Algemene Vruchtenimportmij te Amsterdam boekte over 1950 f 328.964 (191.059) winst en declareert 12 (9) pet dividend. Een simpele verhuizing bracht ons het „Verslag der Christelijke Werkzaamheid onder de Fabrieksjeugd (jongelingen er jongedochters) te Leiden" in handen, uit. gegeven in 1892 ter gelegenheid van hei 25-jarig bestaan van de fabrieksschool mej. De Vriese. Wij menen, dat wij dit relaas over de toestanden die toenter tijd in Leiden heersten, de aanleiding tot het stichten der meisjes-fabrieksschool de geestelijke krachten die de school in gezond leven wisten te houden lezers niet mogen onthouden. Dit met be wogenheid geschreven ooggetuige slag boeit tot in de kleinste onderdelen, omdat het ons in zijn openhartigheid eer reële blik gunt in wat toen de geestelijk- wankele samenleving bezig hield er tevens het enig-vreugderijke perspectief opent voor de nood van de mens. Opmer kelijk is, dat de nood van toen in ver schillend opzicht ook de onze is. En var de wijze, waarop door Gods ontferming gedreven mensen die nood trachtten te lenigen, valt wellicht nog iets te leren. Dronkenschap en on reinheid De tyden drongen tot een positieve daad. De moed ontzonk ons, zo 9chitjft mej. De Vriese, als wü door de buurten liepen. De mensen wisten van niets. Geen spoor van hoger leven en geen verlangen En de fabrieksmeisjes jonge arbeiders? Aan hun woeste kreten gebaar waren zij te herkennen. Bandeloos liepen zij rond en dobbelden op de Zondag. Het kwam in niemand op te doen en stond men op straat met een hunner te praten, dan had terstond veel bekijks en bleven de i n stilstaan. Vijf-en-twintig jaar later kon men gen: „Wij kennen, sinds hij (ds De Wolff Red.) daar kwam werken, Ons Levendaal haajst niet meer. Waar vroeger die stadswijk berucht Door een woesten; losbandigen geest, "Waar dronkenschap en onreinheid Steeds heerschende waren geweest. Daar heeft nu de boodschap weer klonken Gepredikt van huis tot huls: Zoekt vrede bij Gods Evangelie, Zoekt heil bij Immanuels kruis!" In September 1867 maakte dan mej. De Vriese zich op om op welke wijze dan ook ellendigen te winnen voor het Koninkrijk Gods. Het was een terrein, dat nog moest worden ontgonnen. Het ,hoe?" was nog niet gevonden. Hoe de grote Herder der schapen' ons deze arme zwervelingen heeft toegevoerd, zal wel altijd een geheim van Zijn ontfermende liefde blijven. Zeker is het, dat op de avond van 25 October 1867 drie dag dienstmeisjes samenkwamen in de regen tenkamer van het Schachtenhofje om lezen te leren. De vereniging voor Chris telijk armbezoek had haar lokaal met vuur en licht kosteloos afgestaan. Met deze eerstelingen vierden wij een stil Kerstfeest en sukkelden voort tot in Febr. '68 de samenkomsten gestaakt moesten worden wegens ziekte van de onderwijzeres. Zou er nog iets van over blijven? Toen het scheen alsof alles te niét was gegaan, kwamen ongevraagd" en ongezocht de fabrieksmeisjes, die wij niet hadden kunnen bereiken. Elke week bracht er nieuwe. Het aantal werd haast te groot voor één persoon, toen op zekere avond een van de leerlingen namens de fjrma Corts en Van Wijk het verzoek meebracht alle arbeidsters van deze fa briek die zich hadden aangemeld te mo- ontbroken. In 1871 werd een school voi jeugdige fabrieksarbeiders opgericht in 1875 nog een Zondagsschool voor mei jes. Tot de Christelijke fabrieksscholen be hoort in de eerste plaats een avondschool voor jongedochters. Het eerste deel i de avond wordt, aan lezen, schrijven rekenen besteed, verder een kwartier zang, de overige tijd. aan nuttige hand werken. Is het gezin niet al te verwaar loosd, dan brengt een leerling het eerste halfjaar eigen naai- of verstelwerk het tweede halfjaar naaien allen voor de uitdeling van ondergoed, die met Kerst mis wordt gehouden. Vaste bepalingen kan men in filantropische werkzaam heden moeilijk maken. Het is zaak met zijn tijd mee te gaan en te vragen: wat is in het belang der leerlingen? Moeder nummer Om iets te noemen: Vóór 25 jaar had den'de sajetfabrikanten de gewoonte breiwerk uit te gèyen.' Een goed middel om in het onderhóud van menig arme tegemoet te komen, maar tevens een ge legenheid voor weinig ingetogen perso nen om zonder hard werken aan de kost te komen en zich op hoeken van straten al breiende, te vertonen. Het machinale breiwerk heeft hiér een eind aan ge maakt. Er is niet meer aan te verdienen en terwijl voorheen bijna ieder kind breien kon, verstaan nu de meeste fa brieksmeisjes niets meer van deze kunst. Was dus in den beginne het breien, om goede reden, uit ons leeïplan geschrapt, e er voor ieder gelegenheid eerst breien en vervolgens haken te léren. On ze boeken wijzen een getal van 1394 fa brieksarbeidsters aan, die in 25 jaar de school korter of langer hebben bezocht. Waren enkelen er zeer kort,.wjj hadden er ook, die vijf, zes én meer jaren bleven. Allen hebben er vefkeerd onder de be ademing van het Evangelie. Des te hoger betekenis heeft dit door de eigenaardige roeping, die de vrouw in de arme standen heeft: moeder de vrouw is er steeds nummer een, heeft de meeste invloed, ten goede of ten kwade. Vraag een arbeidersvrouw naar haar a, van de tien zullen negen hun eigen naam, niet die van hun echtgenoot, opgeven. De uitdrukking „Mijn moeder is 25 jaar getrouwd" is algemeen. Ant woordt men: „Gif bedoelt zeker uw ouders", dan beginnen ze te lachen. Moe der beslist alles in. huis en ontvangt ,.de centen", door man en kinderen verdiend. „Vader werkt bij moeder" hoorden we zelfs eens van een meisje. Het leek ons te kras, maar het was waar. Moeder deed vleeswinkeltje eh vader was de knecht. Dat dit alles op een misstand wijst, is duidelijk. Niet lang dan ook bestond de meisjes school, of ons hart werd bewogen over de diep verwaarloosde toestand van de fa- brieksjongens. Wij durfden het echter niet aan en begroetten daarom met in genomenheid de poging van de heer H. A. Cagnebin, hulpprediker in Leiden, om te werken onder de jeugdige fabrieks arbeiders. Even verder in het verslag van :j. De Vriese «taat: Jammer dat men wegens de eigenaardige ruwheid van de knapen, die overigens veel goeds hebben, er moeilijk meer dan 35 tegelijk kan nemen. Daar wtf verreweg niet allen, die het verlangen, kunmgj^annemen, geven wü de voorkeur die enige 0nt- Onverstaanbaar De lees- en schrljfles had zich uitge breid; naaien kwam er bij en dertigtal leerlingen had men de handen meer dan vol. Een Chr. onderwijzeres met ervaring liet zich vinden om te hel pen. Welk een zware taak is het de Bij belse geschiedenis te vertellen. Hoe moei lijk valt het zo te spreken, dat zij u waarlijk verstaan. Men kan het niet zo eenvoudig, zo uit het leven der meisjes gegrepen dóen, of zeer velen verstaan ons toch niet. Woorden, die niet in hun enge gedachtenkring passen, hebben geen of een verkeerde betekenis voor hen. Zo is bij voorbeeld alles voor hen onverstaan baar, wat in de H. Schrift voorkomt over vervolgingen. Eenvoudig omdat zy altijd aan de woorden „iemand vervolgen" de betekenis hechten van „elkaar nalopen". Vandaar dat men dan ook het leerplan niet tè eenvoudig maken kan. Onze po gingen hen niet van iets afgetrokkens, maar van de Zaligmaker en Zijn liefde te spreken, leden niet zelden schipbreuk op dit bezwaar. Om nu de onkundigsten, die niet denken kunnen, en de lichtzin- nigsten, die zich niet willen inspannen, toch met het Evangelie te bereiken, be sloten wjj de zang in. te schakelen. En het lied is steeds ons krachtigste middel van evangelisatie gebleven. Wie looit goed leert lezen, leert nog wel een ersje nazeggen of nazingen. En het is ons vaak een troost die diepst-gezonke- mee te koren aanheffen: „Veilig in Jezus' armen, veilig aan Jeeus" hart!'. Hoe vaak vernamen wy, dat dergelijke versjes" op zièk- of sterfbed waren ge fluisterd. Een brede rij van helpers en helpsters, meer dan 70 wellicht, Is er in die 25 jaar geweest. Zonder hen had het werk niet kunnen gebeuren. Hen te danken, gaat boven de macht van de oprichtster, schrijft mej. De Vriese. Het groeide en bloeide alles onder onze handen. HU, Die T|EZER DAGEN werd over de weg van Lelden naar Soesterberg een grote caisson wasdom geeft, hield deze jeugdige plan-|J_A vervoerd, de grootste, die ooit in Nederland werd vervaardigd. HU finer van Ziin hand in het aanziin en be- pr0(juct van ,je j^ed. Electrolasch Maatschappij te Lelden. Voor het vervo bijzóndere voorbereidingen- nodig: opmétingen Dank zij deze voorbereidingen wikkeling bezitten en misschien juli daardoor een gretiger oor lenen aan d redeneringen der socialisten dan geheel en al onwetende schooiers. Ook hün wordt het Evangelie gebracht, door op gewekt en aanschouwelijk de Bijbelse gi schiedenis te verhalen. Uit onze kleir bibliotheek mogen zij wekelijks een boek Het is niet gemakkelijk de orde onder de jongens der fabrieksschool te bewaren. Niet omdat zij zo luidruchtig, ondeugend of onwillig z\jn, want hierover valt niet te klagen, maar veeleer omdat eer ringe aanleiding voor hen genoeg ii gelach, geschreeuw en wanorde te ver oorzaken. Ook gebeurt het wel straatjongens het ons lastig maken, hoe- el het hun zelden gelukt is wanorde de -school te verwekken. Eens werd e grote hond in de school gejaagd. Voor- omdat het ons aan wijs beleid ont brak om de ongevraagde gast tot orde wijgen te brengen, maar meer nog .omdat en mej. De Vriese en ik te weinig courage bezaten om.de indringer bij Jtop en staart te pakken en buiten de deur te zetten. Een andere keer werd achis de deur.geopend, en iets vlak in het gèzicht yaji een jongen geworpen. Het aangezicht vah de getroffene voor een ogenblik bedekt met warme p&nne.kpek. Dp Jongen was •erbilfd en de panrtekoek wa drie happen naar de maag overgebracht. Maar er zijn oo"k zelfs jongens, die zo aandachtig luisteren naar de vertellingen Jezus' liefde, dat we hoop hebben, dat het zaad van het Woord bij hen al thans in goede aarde valt. Er zijn wiér behoud wij zouden wanhopen, ve niet wisten, dat Góds liéfde alles vermag. Verstand niet alleen In het slot van'haar verslag spreekt mej De Vriese zich nog uit beginsel van al deze Christelijk-sociale arbeid. Haar doel is altijd geweest eerste plaatsevangelisatie, in de tweede plaats onderwijs. Vrij moge men het oud of verouderd werk noemen, dat „fabrieksschool" eigenlijk niet keurt. Voor hen, die m Jezus Christus hun enige troost in leven sterven mogen bezitten,, kan er geen spra- :ijn in Hem een oud of n beginsel te bezitten, maar .alleen eeuwig. Onmogelijk een filantropie, v bij de Zaligmaker van zondaren wordt onthouden aan hen, die men zedelijk wil opheffen, onderwijzen of beschaven. On wetendheid is een grote ellende, nog treuriger is onbekendheid met de •eg des heils. Daarom is het in ste plaats ons streven die weg wijzen, opdat juist -de onwetendheid op geestelijk gebied niet de oorzaak wordt, dat ónze Jongelieden, die opgroeien te midden van allerlei kwaad, worden gesleept ten verderve. Of meent gij, dat het voldoende is het" verstand te ontwik kelen, zonder te letten op de uitingen van het hart? Heeft de'statistiek de laat ste jaren niet' overtuigend bewezen, dat kennis en nog eens kennis de merts niét bewaart voor dé zonde, zelfs'niet v het verachten der „maatschappelijke Christelijke deugden"? Verstand, ja. m alleen verstand mét Goddelijk licht be straald, dat is het wat. de mens, ook de jeugdige mens, kan bewaren in deze wereld Ds J. H. L. Roozemeijer van Arnhem schreef in October 1892 aan mej. De Vrie^ het volgende: „De school, door u gestioht, Voer' de fabrieksjeugd, meer en r Tot aan de voeten van den Heerl Hij sterke u lang nog tot Zijn ee JSifc hlijveAUW- kraclrti Uiv lioht!'.' Prachtig werkstuk van de Leidse industrie De grootste caisson, ooit ia Nederland vervaardigd ting van Zijn-hand in het aanzijn woog de harten er zich aan te wijden. In de -kermisweek van-1869 mochten wij zelfs onze leerlingen een uitgang van beter gehalte verschaffen. Een mevrouw die het werk liefhad, had een Katwjjkse boot gehuurd en daar voor een gelegen heid gezorgd om na allerlei genot op het strand en in de duinen, wat uit te rusten. Een gezegende tijd was he-t. Onder de niet-vergèten weldaden behoort een avond, waarop ds Drost met zijn dochter een gift van niet minder dan ƒ121.75 kwam ter hand stellen. Het was namens ds Nahuys en echtgenote, die, gehoord hebbend, dat wij er geen kas of althans een zeer schrale op nahielden, in hun liefderijk hart de verrassing hadden ge vonden in de omgeving van Zeist een kleine -collecte voor- de Leidse fabrieks school te houden. Deze som was ons een goudmijn. Wat al luchtkastelen werden er van gebouwd. Eer de wereld een dag ouder was,, was in onze verbeelding de som wel tienmaal verteerd. Aan gelde lijke ondersteuning heeft het later nooit Zo'n caisson i leerling-vliegers vertrouw^, worden ge maakt met de omstandigheden, waaron der vluchten naar hoogten van 20 km plaats hebben. Vooral bij het de piloten voor de moderne straaljagers worden caissons gebruikt:- voor valproe- ven, het -beproeven van zuurstofmaskers (Advertentie) Radio's - Radiogramofoons, gramofoonplalen in alle genres ZIE ONZE VERNIEUWDE ÉTALAGE. H. W. LUIJKEN, Breestraat 97 lel. 20035 Frysk Studinte-Selskip „Libertatis" was gisteren vijf jaar Receptie in „De Doelen" De Friese jongeren, die aan de Leidse Universiteit studeren en zich hebben verenigd in het Frysk Studinte-Selskip „Libertatis", waren gisteren in feest stemming, omdat hun organisatie vijf jaar bestond. Des middags werden twee bijzondere colleges gegeven in de Academie. Prof. dr B. H. Slicher van Bath sprak over de betekenis van de geschiedenis van Friesland en dr W. Kok behandelde het onderwerp: „Het Fries als cultuurtaal". Op de receptie, die in „De Doelen" werd gehouden, verschenen enkele hoog leraren en vertegenwoordigers van ver schillende Friese gezelschappen. De heer R. Reitsma vertegenwoordigde de federa tie van Friese studentengezelschappen. De heer M. Reinalda was er namens Delft, de heer D. W. Kok namens de ste delijke Universiteit te Amsterdam en de heer T. Feitsma namens de V.U. De Friese gezelschappen van het Leidse Stu denten Corps en de V.V.S.L. hadden ook een afvaardiging gezonden, alsmede de Friese vereniging in onze stad. Verder merkten wij op de hoogleraren K. Fok- kema, W. van der Woude en G. Kloeke. In enkele toespraken werd de beteke- .--s van het gezelschap duidelijk uiteen gezet. Het bestuur, dat bestaat uit de he ren W. Hylkema (voorzitter), H. Hen driks (secretaris), mej. W. Ebbingja (pen- ningmeesteresse), A. de Groot en R. de Jong, mocht ook geschenken ontvangen, waaronder zeer originele. Gisteravond heeft men het lustrum nog eens in besloten kring herdacht. Dr Kok hield een verhandeling over de Friese humor en leden voerden schetsjes op. Vanzelfsprekend alles in het Fries. Twee A'dammers stonden terecht wegens diefstal te Warmond Voor de Haagse rechtbank werd 2 jaar gevangenisstraf m. -a. tegen de Amster damse autohandelaar W. P. v. O. geëist lVi jaar m. a. tegen de kellner C. P. J. S., eveneens uit A'dam. Deze deden een trektocht door ons land ook Warmond aan. Toen daar in kampeer wagens was ingebroken leidde het spoor naar de boot van dit tweetal. Inderdaad werden daar goederen, afkomstig van de diefstal, aangetroffen. Ter zitting verscheen alleen C. P. J. S., zijn compagnon liet wegens ziekte ver stek gaan. Uitspraak 29 Maart Verdubbeling maatschappe lijk kapitaal Van Wijk In een op 27 Maart a.s. te houden buitengewone vergadering van aandeel houders der Leidse textielfabrieken gebrs Van Wijk en Co, zal worden voorgesteld het maatschappelijk kapitaal met f 5.000.000 te verhogen tot ƒ10.000.000. wegobstakels, tunnelhoogten het mogelijk, het obstakel zonder enig Incident Het werd gedaan door de firma Zentveld te Amsterdam. ketel, waarin de en verwarmde vliegerpakken. enz temperatuur bedraagt op 20 km hoogte ongeveer -60 gr C. In een caisson wordt deze temperatuur bereikt door middel van een speciale koelinstallatie. In déze caisson is plaats voor ongeveer 15 vlie gers,-die tegelijk getraind kunnen wor den. Het contact met het bedienend per soneel buiten de caisson wordt onder houden door middel van een telefoon installatie. Op grote vlieghoogte worden telefoon en microfoon vervangen door licht- er belsignalen, daar er te weinig lucht i: om het geluid over te brengen. Tijdens de proeven kunnen de vliegers dooi kijkglazen worden geobserveerd. De caisson is voorzien van een bijzon dere apparatuur, die het mogelijk maakt onmiddellijk verse lucht m de ketel te voeren, als een der vliegers onwel mocht worden. Door het sluiten van kleppen is het mogelijk de temperatuur in de ruimte, waarin de 15 vliegers zich be vinden, in een kwartier Hot twintig mi nuten door middel van lirchf verhitters van -60 gr op 20 gr te bréngen. Het gevaarte wèegt" 22 ton én heeft een doorsneélengte vin 33m én een to tale lengte van 12.4 m. De vorige cais- die werd afgeleverd, woog 12 tón. Filmavond clubhuis „De Sperwers" Aangemoedigd door het welslagen var de vorige filmavond, vertoonde het club huis „De Sperwers" aan de Langestraat gisteravond in het Leidse Volkshuis weer een aantal psychologische films. Ook nu was de kerkzaal geheel bezet. Het openingswoord werd gesproken door de heer S. H. Radius, directeur van clubhuls. Vertoond werden films over de ming van de jongens, het spel en gevoel van vijandigheid. De eerste ;r leerzaam voor hen wier ideaal het de jeugd van de straat te houden. De tweede toonde, dat men met kleine dage lijkse dingen de jeugd best kan verma ken. En in de laatste film was de geschie denis van een meisje yerfilmd,_dat haar vader verliest en zich geheel op de moe der instelt. Het tweede huwelijk van de moeder betekent een keerpunt,en ver oorzaakt een totale ontmoediging. Zij kan geen liefde meer schenken en het gaat haar steeds meer- moeite kosten goede contacten met anderen te onder houden. Haar onbevredigdheid werkt zij weg door het streven overal uit te blin ken. De heer Radius lichtte de films uit voerig en gedegen toe. Feestavond „De Vlam' De personeelsvereniging „De Vlam' gaf gisteren een feestavond ter gelegen- haar vijf-jarig bestaan. De se cretaris, de heer G. A. J. Godlhelp, welkomde ln het bijzonder de dant; de heer S. W. Hagedoorn, Hagedoorn en mevrouw Kosten, echtge note van de onder-commandant, - en de afgevaardigden van de zusterverenigin gen uit Katwijk, Valkenburg en andere gemeenten. De „Vlam"-spelers brachten de klucht „Nicodemus en zijn schaduw" van J. W. der Heiden en Henk Bakker voor het voetlicht, waarmee men de aanwezigen best wist te vermaken. Wij hebben be wondering voor wat deze amateurs al hebben bereikt. Temeer omdat de repe tities, zoals, men ons in de pauze vertelde, wegens de griep niet zo vlot zijn ver lopen. De regie was ln handen van de heer Chr. van der Holst. Het spel - van Nicodemus van der Wall, Hein Pot en Toos viel bijzonder op. Alleen zou men wel goed aan hebben gedaan .de woordkeus van de schrijvers hier. en daar te wijzigen. Geveilde percelen Het pand waarirï thans café „De Poort in Cleef" Wet bovenwoningen Haar lemmerstraat 311/313'en Koestraat 13/13a: bod Ï2.400, koopster mérvrouw E. J. van Haasteren "te Leiden q.q. voor 12.400. t winkelhuis mét bovenwoning Hogewoerd 76: fn bodT 8700, koper de heer P. G. Hilgêrsom te Leiden q.< 87OO. Het" woonhuis en erf Middelste Gracht -J: in bod 3200, koopster mevroi J. M. van Haastereri'te Leiden q.q. 3200. Het woonhuis, met tuin De Wetstraat i en het" aangrenzende perceel grond: i afmijning tezamen in bod 6170. koper de heer Ph, van dér Drift te Lei den .q.q.jvoor 6720. Burgerlijke stand van Leiden GEBÓRËN:Klazina, d. v. W. Hamer- ng en N. van Laar; Cornelis, z. v. L. J. Dekker en G. Lips; Ingrid Chr., d. v. N. der Reijden en J. M. C. van Raay; Johannes "G„ z. v. j. Übink en J. Gom- mans; Jacoba H., d. v. J. Russan en E. J. Oostveen; Trijntje, d. v. A. C. Lukkien en M. van Wijk; Willem, z. v. J. Vink en J. Kórbee; Susanna, li. v. P. Bokhorst en M. H. Faas; Catharfna A., d. v. H. van Dam en W. M. Harland; Maria J. G., d. v. H. P, de Rruijn. en A. E, Buikstra; Christina W., d. v. N. van den Hoek en M. C. de Ridder. OVERLEDEN: W. Nederhelman, wdr, 86-Jr; jW. F, A. Vermond, man, 45 jr; H. van der Vliet, man, 54 jr. TEl 2H«00 T oonkunst-opera-concert Gré Brouwenstein en Frans Vroons DE LEIDENAAR, die eens een opera-opvoering wil bijwonen, moet daarvoor naar Den Haag of Amsterdam gaan. In de Sleutelstad wordt de muziekdrama tische kunst volkomen verwaarloosd. Het was daarom een goede gedachte van „Toonkunst", om eens een concert te arrangeren, geheel gewijd aan de operakunst. techniek, die haar in staat stelt alles wat zij voelt te realiseren. Een grote j muzikaliteit, een fijne intelligentie. éen veelzijdig gevoelsleven en een sterk artistiek verantwoordelijkheidsgevoel maken, dat Gré Brouwenstein niet alleen een groot zangeres, maar ook een groot kunstenares is Frans Vroons staat als vertolker, als intelligente musicus en als acteur op hetzelfde hoge plan. Maar hij kan niet als Gré Brouwenstein met zijn stem alles doen wat hij wil. Herhaaldelijk moet men constateren, dat de vócalist Vroons er niet in slaagt om fijne scha keringen, die de kunstenaar Vroon* voelt, weer te geven. Wij hebben aria's en duetten van Ver di. Bizet. Offenbach, Mascagni. Masse net en Puccini gehoord. Het was alle* even mooi en dat is geen wonder Want beide kunstenaars beheersen alle stijlen. Pierre Palla toonde zich een zeer be trouwbaar en muzikaal begeleider. En hij oogstte veel succes met enkele vlot en eclatant gespeelde soli. Hennie Schouten Natuurlijk zijn er aan zo'n concert bezwaren verbonden. De orkestpartijen verliezen uiteraard aan kleur, wanneer zij op de piano worden gespeeld. En; vvat nog erger is, de muziek wordt losge maakt van de actie Deze bezwaren zijn natuurlijk niet te ondervangen Maar wel had ér rekening mee gehouden kunnen worden, dat practisch geen enkele be langstellende bezoeker een opera als „La Forza del destino" van Verdi ooit gezien heeft. Er was in het programma geen enkele tekst afgedrukt en boven dien ontbrak elke toelichting. Nu eens werd er hartstochtelijk gezongen, dan weer smekend, doch het merendeel der bezoekers heeft helemaal niet begrepen waarover het nu eigenlijk ging. Gré Brouwenstein heeft zich ontwik keld tot een van onze grootste zange ressen. Een prachtige, stem, een perfecte C.B.T.B. besprak het probleem-Duitsland Men mist een krachtige hand De afdeling Leiden van de C.B.T.B. heeft zich gisteravond in „Liberty" weer bezonnen op het probleem-Duitsland. Maar alvorens men hiertoe overging gaf de heer C. Rijlaarsdam een financieel jaarverslag en werd het voorstel va heer Kolderman (verhoging van plaatselijke contributie tot f5) aange nomen. Hierna gaf voorzitter G. Kranenbui het woord aan de heer T. Borst u \eur, die sprak over het onderwerp „Rond het probleem met Duitsland". De heer Borst die zelf verscheidene lam den in Europa heeft bezocht en ook de conferenties met de Duitse instanties bij woonde noemde Duitsland een moei lijk probleem en haalde in dit verband even de moeilijkheden aan, die zich voordeden bij de Benelux. Spr. noemde Duitsland het land, waarmee Nederland eigenlijk staat of valt. In Duitsland is er altijd volkomen vrijheid van teelt ge weest. Nader ging spr. in op de verschil lende teelten aldaar. De heer Borst vroeg zich af of men zou kunnen komen tot internationale afspraken. Wat men eigen lijk mist, is een krachtige hand. Kees Klap spreekt voor „Het Jonge geluid" Dinsdagavond om 8 uur bespreekt Kees Klap in het gebouw Rapenburg 59 „Het jonge geluid" het boek „Kar- van Herbert Kuhn, terwijl hij tevens een overzicht hoopt te geven van de lijdens- en Paaspoëzie. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door de heer Ab van Kapel. Algemene keur van Rijn land ligt ter inzage Een ontwerp tot herziening der alge- ■nene keur van het hoogheemraadschap van Rijnland is ter inzage gelegd op het gemeenlandshuis, Breestraat 59 te Lei den. en in alle waterschappen binnen Rijnland. Bezwaarschriften tegen dit ontwerp kunnen gedurende een maand worden ingediend bij het college van dijkgraaf en hoogheemraden. Leidse smalfilmers op reis met de heer A. Forma t-De heer A. Forma-is een trotfW IM Van dp -Leidde Smalfilm-Liga. <- DaSroni^ver gastte hij zijn medeledert gisteravond in de bovenzaal van de Turk op een film vertoning over zün reizen van de Taat- ste jaren. Die gingen naar Parijs. Zuid- Frankryk en Zwitserland; hij toog er heen met een filmcamera èn een foto toestel. De resultaten van de camera wa ren het eerst aan de beprt. Na de pauze vertoonde de heer Forma zijn foto's als kleurendias. De film „Rivièra en Zwitserland" was aangekondigd als een eenvoudige reis- film, een-herinnering in hoofdzaak voor hen, die meegingen. Toch kan er in zo'n rolprent heel wat aan zuivere film- schoonheid te bewonderen zijn. De heer Forma toonde zich hier echter maar zeiden de man met het gevoelige oog. In de kleurenfoto's was heel wat meer loven. De compositie van de kleuren as in vele gevallen geraffineerd, vooral die, waar Gevaert-materiaal was ge bruikt. De Kodakopnameh waren in de meeste gevallen te blauw. Slechts een J-. enkele maal kon de diep-blauwe atmos- ontroering, gebracht. beeld een werkelijkheid Pe begrafenis vindt plaats Dinsdag middag om 1 uur op de algemene be de foto's viel zeer tegraafplaats aan de Hoogmadeseweg te P. Ph. Deumer overleden Donderdagavond is in de ouderdom in 69 jaar in zijn woning aan de Koningstraat te Leiderdorp plotseling overleden de heer P. Ph. Deumer. Vooral in het politieke leven van de Chr. Hist. Unie in Leiden en omgeving hij zeer bekend en gezien. Hij was voorzitter van de plaatselijke kiesver eniging, penningmeester van de staten- kieskring Leiden, lid van de pers- en propagandacommissie en lid van de ge meenteraad van Leiden en die van Leiderdorp. Voorts was hij voorzitter van de plaatselijke afdeling van de bond tegen het vloeken. De vergaderingen van de Ohr. Hist. Unie bezocht hij altijd trouw en door zijn vragen en opmerkin gen bleek wel, dat zijn politieke belang stelling groot bleef. Als tragische bijzonderheid zij nog vermeld, dat de heer Deumer Donderdag middag nog het voorjaarscongres van de Kamerkringvereniging Leiden der C H.U. Alphen aan den Rijn heeft bijgewoond voornemens was ook de avondbijeen- 1 komst mee te maken. Tegen de avond werd hij echter onwel en vóór de ver gadering in Alphen begon, was hij niet Zijn heengaan heeft in brede kring suggereren. De opbouw HP PP P loven. Ongetwijfeld heeft de heer Forma al heel wat jaren meer gefotografeerd dan gefilmd. Maar vc heeft op het lijnenspel in een foto-beeld, moet de kunst van het filmen wel geen „land achter een ijzeren gordijn" zijn. Twee Leidsë röntgenologen op voordracht te Den Haag Dokter P. J. X. Scholte, hoofdassistent, belast met de leiding van de radio-the rapeutische kliniek van het Academisch Ziekenhuis als röntgenoloog-therapeut, en dokter K. van Hellemond, eveneens te Leiden, als röntgenoloog-diagnosticus komen voor op de voordracht, die B. W. van Den Haag, ter vervulling twee vacatures van röntgenologen bij de Haagse gemeente ziékenhuizen, bij raad hebben Ingediend. Leidse K. V. P.-jongeren willen een „burgerdag" Jeugdparlement behandelde Oost-Aziatische problemen De fractie jongeren K.V.P. diende op de laatste bijeenkomst van het Leidse jeugdparlement de volgende motie in: Het Leids Jeugdparlement, op 15 Maart 1951 ten stadhuize in vergadering bijeen, spreekt de wenselijkheid uit om in de gemeente Leiden te komen tot een jaar lijks houden van een zogenaamde „bur gerdag" voor allen, die in dat jaar de kiesgerechtigde leeftijd hebben bereikt. Zij baseert dit verlangen op grond van het feit, dat hierdoor bij de jongeren de burgerzin wordt aangekweekt, het stem recht hoger wordt gewaardeerd en de democratische gedachte versterkt. Zij verzoekt dan ook met nadruk aan het college van B. en W. de organisatie in een „burgerdag" ter hand te willen Deze motie werd, ln verband met het vergevorderde uur, in handen gesteld de raad van bestuur van het Jeugd parlement. Op de volgende vergadering il ze worden besproken. Onder voorzitterschap van de heer Joh. Lamers werd gesproken over: „Voor welke problemen stelt Oost-Azië ons?' Over een gezamenlijke avond van de P. '.d.A., V.V.D., A.R., C.H. en K.V.P. bracht de commissie van voorbereiding rapport uit. Leiderdorp. Installatie commissie oudeliedenvraagstuk Gistermiddag werd door de voorzitter van de Sociale Raad, de heer S. Menken, ten stadhuize de commissie voor het oudeliedenvraagstuk geïnstalleerd. Na de installatierede dankte de voor- zitter van de' commissie, mr D. J. Gorter, voor het vertrouwen en sprak de hoop uit, dat de commissie er in zal siagen met redelijke en voor verwezenlijking vatbare voorstellen ten aanzien van de meest urgente vraagstukken op dit ge bied voor de dag te komen. De commissie is samengesteld uit ver- I tegenwoordigers van de Dienst voor Sociale Zaken, de G.G. en G.D., het Huis vestingsbureau, de Oudeliedeninrichtin- gen, de Raad van Arbeid en de U.V.V. Het secretariaat berust bij de secretaris van de Sociale Raad, Nieuwsteeg 6. Vervalt nieuwe rijproef na intrek king rijbewijs? Een automobilist of motorrijder, wiens rijbewijs door de rechter wegens dron kenschap ed is ingetrokken, moet na afloop van de ontzeggingstermijn op nieuw een rij-examen afleggen. Dit is het geval sinds 1 Januari, toen het nieu- verkeersreglement in werking trad- De A N W.B is het er echter niet mee eens en heeft de minister van Verkeer terugkeer tot de oude toestand ver- zocht In afwachting van een wijziging j heeft het ministerie thans met Binnen landse Zaken contact opgenomen om er voor te zorgen, dat het nieuwe rij-exa- men voortaan niet meer geëist zal wor den. Personeelsaandelen Philips Op 30 Maart a.s. moet een vergadering van^ preferente aandeelhouders van Phi- I lips' Gloeilampenfabrieken beslissen over een machtiging tot uitgifte zo nodig van 14.000 preferente aandelen a pari aan de N.V. Gem. Bezit aandelen Philips' Gloei- lampenfabr., tegen een geiyk aantal pref. aandelen in de N.V. Gem. Bezit Ph. Gl. *eneinde uitgifte van personeels- certificaten mogelijk te maken, onder bepaling, dat voor deze uitgifte het recht van voorrang van gewone aandeelhou- ders vervalt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2