Kamerkring Leiden der C. H. U. hield voorjaarscongres in Alphen Mr Schmal: Boven het belang de belijdenis van het beginsel q Het sterke hart, dat Uw costuum jong houdt! Pronkende luiden en liet Op Zaterdagavond zangstudie in de Marekerk geurende crocusjes bollenseizoen in zich Zeven bollengemeenten bereiden voor en zullen veel bieden [Jj NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 16 MAART 1951 Prof. Van Niftrik waarschuwt tegen politiek-zonder-meer Het is bekend, dat er in Alphen aan den Rijn, de centrum-gemeente van de Rijn streek, vele harten warm kloppen voor de Christelijke Historische Unie en haar beginselen. Toen dan ook in de kamerkringvereniging „Leiden" de wens naar voren ktvam om in Alphen een groots voorjaarscongres te houden, hebben de Alphenaren even naar elkaar gelachen, alsof rij wilden zeggen: „Altijd doen; wü zullen laten zien wat we kunnen". En uit de organisatie van het congres, dat gisteren in „Avifauna" werd gehouden, bleek wel, dat de regelingscommissie onder de bezielende leiding van de heer D. van der Waals hard heeft gewerkt. Er was wel organisatie nodig; gistermiddag waren er reeds enkele honderden deelnemers, die na de opening door de heer Van der Waals over drie sectievergaderingen wer den verdeeld. Voor de dames sprak mej. mr E. A. Haars over het onderwerp „Naar een nieuwe huwelijkswetgeving"; voor de heren de heer F. H. van de Wetering over: „Is er nog plaats voor de Christelijk Historische politiek?"; voor de jongeren de heer Aad van Duist over: „Wij nemen de fakkels over, maar niet zonder meer". De sectievergaderingen namen ruim een uur in beslag Na de inleidingen was er gelegenheid tot gedachtenwisseling. Wij hebben de bijeenkomst van de Jongeren gekozen voor het maken van een verslag. De heer Aad van Duist zei. dat de jongeren bereid zijn om in de Chr. Hist Unie te gaan staan, althans in de Chr. Hist, jongerenorganisatie Maar waarom? Er moet toch iets zijn dat ons drijft Zijn wij lid uit sleur, uit traditie, of hebben wij bewust gekozen? In de eerste plaats willen wij aan poli tiek doen, ons bemoeien met de ordening van het maatschappelijke leven, omdat wij geloven, dat Jezus Christus de wereld gesteld heeft voor een uitkomst. Dan rijst de vraag in welke partij wij moeten gaan staan Aad van Duist liet zich voor zijn keuze leiden door deze gedachten: Gij zult de Heer. uw God. liefhebben met ge heel uw hart, met geheel uw ziel. met geheel uw verstand; en: Gij zult uw naaste liefhebben als uzelf. Het eerste houdt in, dat wij in dit leven allereerst de eer aan God moeten geven. Wij moe ten beseffen, dat wij een taak hebben en dat onze weg door alle duisternis heen leidt naar het Rijk van Christus. Is het nodig om dan in een Christelijke partij te werken? In een land als het onze zeker. Een gedeelte van ons volk meent nog Steeds op eigen krachten te kunnen gaan In de Christelijke partij hebben wij ook terdege rekening te houden met het tweede gebod, met de mensen die naast ons staan. Spr. critiseerde opsluiting in eigen klasse of partij. Met een Christe lijke bewogenheid en een evangelische mentaliteit zullen we de begrippen van anderen moeten benaderen. Ondanks de traditie, de verdeeldheid, de weinige waardering voor elkaar soms en het onvoldoende contact tussen oude ren en jongeren willen wü ons hij de Unie aansluiten, omdat wij dit noodzake lijk achten voor onszelf en voor ons volk. Ten aanzien van de Unie-raad hoopte spr., dat men daarin meer rekening met de jongeren zal houden. De ervaring van de ouderen en het enthousiasme van de Jongeren zullen moeten samenwerken voor de vervulling van onze taken. Wij naderen de Paastijd Op grond van Christus' overwinning mogen wij ge loven, dat er zekerheid en uitkomst be- Staat en dat wij met vreugde de toekomst mogen verwachten. In de pauze hoorden wij, dat de sectie vergaderingen geheel aan de verwach tingen hebben beantwoord. Dit was trou wens aan de gedegen en vlotte be sprekingen wel te merken. Van vijf uui tot half zes heeft men het vogelpark be zichtigd. Veel vogels zijn er nog wel niet, maar reeds de aanleg sprak tot de beelding Anderhalf uur was uitgetrokken voor de koffiemaaltijd. En om half 8 de grote vergaderzaal van het restaurant volgestroomd voor de avondbijeenkomst. leer der vogels De avono werd geopend door de heer W. P. Cnossen, voorzitter van de Kamer kringvereniging. Hij was vooral blij. dat zo veel jongeren van hun belangstelling blyk gaven. Ook het Katwijkse zangkoor met zijn dirigent Feike Asma heette hij Speciaal welkom. Dit koor, dat in de Kat- wjjkse klederdracht zon frisse indruk maakt, heeft al verscheidene Chr.-Hist. evenementen in onze omgeving luister bijgezet. De zang voldeed wee: opzichten aan de verwachtingen. Het programma, dat de ruim honderd zanger, en zangeressen afwerkten, was goed ge Mr dr J. J. R. Schmal sprak over: „Be ginsel en Belang". Om in de sfeer vai „Avifauna" te blijven, vroeg hij de aan wezigen. die de zaal tot in de hoeken vulden, met hem even stil te staan bij de leer van de vogels. Wie de historie kent, aldus spr., weet, dat vogels zeer wel met de politiek te maken hebben. De Chr.-Hist. Unie brengt verschillende Vogels bij elkaar. Zij voelt zich patent bij. Ondanks de eenheid ginsel, zijn er bij ons vogels van diverse pluimage. En elke vbgel zingt zoals hij gebekt is. Wij hebben in onze gelederen een zwaan; meer dan dat: De Zwaan (he laas niet aanwezig). Ook zijn er nachte galen: de Katwijkers; wie verheugt zich er niet over? Wij signaleren verder ook pronkvogels, die zich sieren met Chr.- Hist. veren. Zij zijn de ware niet. Men zou hen pauwen kunnen noemen. En el ders is wel gezegd, dat Chr.-Historischen uilen, eenden of ganzen zijn. Zelfs heeft men ons wel vergeleken bij de tortel duiven. Temidden van dit gezelschap moest mr dr Schmal nu spreken het beginsel en het belang. Er is een grote scheur tussen wat is en wat behoorde te zijn. Wie politiek zegt, wijst op deze scheur. En wij maken ons op om deze kloof weg te werken. Het besef is er, dat er in de samenleving nog wel iets moet veranderen. En het leeft telkens weer op. Er is steeds een belangenstrijd, een onwezenlijke maar ook wezenlijke. Spr. noemde de tegenstellingen: huurders en verhuurders, winkelie s en consumenten, stad teland. Zijn deze zo erg? Spr. gaf een ontken nend antwoord. De politiek weet met deze vraagstukken nog wel raad. Maar er zijr andere; de tegenstelling kapitaal en ar beid bijvoorbeeld. Van deze tegenstel ling geldt dit, dat er een tijd is geweest, waarin de gedachte, dat wij hier zouden staan voor een onverzoenlijke tegenstel ling, levend was. Die gedachte nu heb ben wij, omdat we Christelijk-Historisch zijn, altijd openlijk wederstaan. aldus spr Boven het belang stellen wij de belijdenis het beginsel. Het beginsel speelt steeds weer zijn eigen rol. Geen wonder, dat er rondom de Kabi netscrisis ook over het beginsel is ge sproken. Wij hebben een nieuw Kabinet. Is het een Kabinet, dat aan onze ver achtingen beantwoordt? Is het een na tionaal Kabinet? wy hebben slechts te ken met een gereconstrueerd Kahinet. t ons tot de slotsom brengen moet. dat de koers van straks heel weinig zal af- 'ijken van de koers die in de laatste jaren is gevolgd. Het is geen prettig per spectief. dat de natie nu een soortgeiyke ;riode zal ingaan. Maar er zyn toch ook lichtpunten, zal iemand zeggen. Mr Schmal wenste alleen dit te zeggen: het is nog de vraag, of het optreden van de Chr.-Historische man- in het Kabinet zonder meer winst mag heten En het staat allerminst vast, dat zij daadwerkelijk invloed zullen kun- uitoefenen. Onder de gegeven om standigheden kan men niet veel meer doen dan zich tegenover het nieuwe Ka binet even vrij te gevoelen als tegen- jver het oude Drees-Van Schaik. Vóór de pauze sprak Aad van Duist ïog een propagandawoord voor het blad ,De Jonge Nederlander". Hy merkte a.m. ip. dat het Chr.-Hist. kiezersvolk vaak faalt in zijn voorlichting aan de jongeren Hij vertelde nog het volgende staaltje: jongen en een meisje hadden elkaar gevonden. Toen zij voor een verkiezing stonden, vroeg het meisje aan de jongen: Wat stem jij? Antwoord: Christelijk- Historisch. Antwoord meisje: Dat is jam ier; myn ouders stemmen C.H. Contra rechtlijnigheid Prof. dr G. C. van Niftrik voerde het oord over: „Geloof en Gehoorzaamheid" Hij begon met te zeggen, dat het beginsel slotte toch nog iets menselijks is Het geloof gaat zoveel dieper. Het geloof is altijd het geloof in Jezus Christus, in de lijdende Christus, Die gezegd heeft: Mijn Rijk is niet van deze wereld. Hij ;aat als een weerloze in de botsingen. .Is we in Jezus Christus geloven, komen ■e ongetwijfeld in aanaking met een ge- oel van vreemdheid ten opzichte van de •ereld, waarin zo veel menselijke baat zucht en heerszucht is. Iemand die zó in de politiek zit, dat hij niet van tijd toi tijd dit woord hoort: Mijn Ryk is niet deze wereld, verloochent' toch eigen- lyk zijn geloof. Horen wy niet zeggen: Als jullie in het politieke knikkerspel zo behendig wordt, ontbreekt er aan je Christen-zyn wat. In dit verband waar schuwde prof. Van Niftrik tegen politiek- zonder-meer. Het gaat niet om het grote aantal, maar om de macht van het be ginsel, om de belijdenis van het Christe lijk geloof en om gehoorzaamheid, die behoort bij dat geloof. Het politieke knikkerspel van de laat- e weken heeft prof. Van Niftrik .vel ge- riteerd. Als wij beginselpartij willen ijven, hebben we nodig: Christelijke eerlijkheid, kinderlijkheid, onnozelheid. De verbinding van het geloof aan de po litiek is niet zo n eenvoudige zaak. Uitvoerig ging prof. Van Niftrik in op de aarzelende houding, die men in Chr.- Historische kring wel eens kan waar nemen. Hy herinnerde aan de kwestie- Indonesié. Goed. we hebben ons by de feiten neer te leggen, maar de zaak is nog niet opgelost; er is nog geen princi piële klaarheid onder ons bereikt, ook niet in de Ned. Hervormde Kerk. De ge hoorzaamheid biykt dus nog wel eens moeilyke aangelegenheid te zyn. ten we ons nu schamen? Hapert er aan onze beginselvastheid? De weg de gehoorzaamheid zien we niet zo and voor ons. Ons geloof gaat nooit helemaal in in onze gehoorzaamheid. We hebben ons geloof. Daar mogen we toch »p rekenen. Maar we kunnen niet zo maar zeggen: dit is nu de houding, die uit dat geloof voortvloeit. Het is een goedkope oplossing: hier is myn geloof en daaruit vloeit dat en dat voort. Onze politieke daden moeten veel meer en intenser wor den gesteld onder de critiek van het ge loof. Juist omdat we niet zo rechtiynig van het een tot het ander kunnen be sluiten zyn er verschillen. Laten we ons toch eens de vraag stel len, of het wel goed is ons zo maar te laten meeslepen door de Amerikaanse hysterie ten aanzien van de herbewape ning. Het is nodig, dat de gehoorzaam heid een zaak wordt van vrezen en be- Dan gaan de zelfverzekerdheid en de vanzelfsprekendheid wijken. Wy moe- orden goede belijders van Hem, Rijk niet van deze wereld is. hoe wel het van tyd tot tijd vorm kan aan- ?men in de staatsinrichtingen van deze ereld. De dag werd gesloten door de heer Cnossen, die de tolk van de vergadering dat het congres alles- 3ij wees nog op de op dracht, die de Chr.-Historischen in dit leven vol woeling en dreiging hebben te vervullen. Het congres werd bijgewoond door verscheidene leden van de Eerste enVTweede Kamer en burgemeesters. Een Vormvast costuum heeft vanzelfspre kend alle eigenschappen van een goed costuum: het zit prettig, het past perfect, het is gemaakt van het allerbeste materiaal. Maar een Vormvast costuum heeft méér een Vormvast costuum heeft een hart, een stèrlc hart De soepele veerkracht van het onovertroffen Vormvast binnenwerk houdt Uw costuum blijvend jong! C A Vormvast is inderdaad' P&fiactie. Ck Confectie./ e in de laatste weken Zaterdags avonds tussen half acht en half negen langs de nog steeds ongedempte Mare gaat. ziet in de Marekerk licht branden. is dan geen kerkdienst binnen. Maar het licht is toch geen teken dat de koster het gebouw voor de dienst van Zondag morgen in gereedheid brengt. De heer De Gunst springt niet roekeloos mei geld om en doet zulke dingen liever c dag, als er geen licht by nodig is. Om die tijd wordt er in de Marekerk gewerkt aan de voorbereiding var kerkdienst. Niet door de koster (al heeft >r wel zyn werk aan), maar door de gemeente. En niet voor de dienst in zelfde kerk de volgende dag alleen, i de eredienst in het algemeen. Mr dr J. J. R. Schmal tijdens zijn rede temidden van nachtegalen, pauwen, uilen, eenden, ganzen en tortelduiven:: „Het politieke perspectief van onze natie is nog steeds niet zo prettig Foto N. van der Horst. Het is bijna weer zo ver Ter voorbereiding van de kerkdiensten onder leiding van de heer P. Uiterlinden. organist van de Hooglandse kerk. dat leden van de Ned. Hervormde Gemeente in Leiden Zaterdagsavonds ge legenheid krijgen psalmen en gezangen te zingen, opdat ze ook in de dienst klin ken zoals ze moeten klinken. Een van onze medewerkers heeft na afloop de heer Uiterlinden aangeklampt, die zo bereidwillig was ons verschillen de dingen over dit werk te vertellen. Hoewel het ideagl van de heer Uiter linden zou zijn, dat de Marekerk iedere Zaterdagavond vol was, heeft naar zijn mening ook het zingen met een kleine groep, zoals dit thans gebeurt, wel dege lijk zin Zelfs een klein aantal gemeente leden, dat hier en daar in de kerk een „moeilijk" lied. krachtig meezingt, kan heel de gemeente een behoorlijk eind krygen. Voorafgaand overleg met predikant, die graag een bepaalde weinig gezongen spa lm wil laten zingen, zal er toe kunnen leiden dat deze psalm de Zaterdagavond tevoren grondig onder de loupe wordt genomen. De gemeente heeft dan niet alleen de steun van het orgel, maar ook van binnen uit. In de enkele weken dat wordt geoefend, men ook al tot practische resultaten gekomen. Bij de Ikordienst van Zondag avond 10 Maart kwam plotseling een ge wijzigde liturgie binnen, waarop de moei- zingen gezangen 83 en 122 voor- n. Dadelijk werden deze toen in gestudeerd en allen die aanwezig waren geweest kregen een plaats dicht by de microfoon. Ongetwyfeld heeft dit bijge dragen tot het slagen van dit gedeelte zan de uitzending. Ook aan de radlo-zangdienst ln April :al aandacht worden besteed, ditmaal in iamenwerking met het Ned. Herv. Kerk koor. Dit kan te gemakkeiyker, omdat dit soor en de gemeente op hetzelfde uur Tot nu toe moet „de gemeente" helaas nog tussen aanhalingstekens worden ge zet. omdat slechts een kleine groep op Zaterdagavond de weg naar de Mare kerk heeft gevonden. Het aantal groeit echter, al is het nog langzaam. Wie een maal is geweest, komt in het algemeen telkens terug. Maar dit werk in dienst van de Hervormde Gemeente, hoe be scheiden ook, is werk, waaraan iedereen kan meedoen die maar een klein beetje begrip heeft van „wijs-houden" en wie dat niet kan, leert het er gauw genoeg. Wij hopen dan ook, dat deze nuttige èn >or de deelnemers aangename vorm van kerkewerk zich spoedig zal inburgeren uitbreiden en elders navolging vinden. Het verkeer wordt geregeld door miadel van radio-installaties CROCUSJES IN ALLERLEI KLEUREN, lenteboden by uitnemendheid, staan reeds overal te geuren en te pronken. Ze genieten het voorrecht, het bloembollen seizoen te mogen inluiden en ze doen dat of het weer meewerkt of niet. Hun colle ga's, de vroege narcissen, de druifjeshyacinthen en de tulipa's (de gezellige, heel kleine, lage tulpen) zyn niet zó vlug, maar in ieder geval zullen ze met Pasen de uitgezwermde zoekers naar de lente niet teleurstellen. Dat wil tevens zeggen, dat de zeven bollengemeenten in Zuid-Holland: Sassenheim, Lisse, Hillegom, Warmond, Noordwyk, Voorhout en Noordwykerhout zich opmaken om de gasten zoveel moge- lyk van het schoons te laten genieten. Nog even en het drukke seizoen is daar. op 21 April het machtige bloemencorso om 1 uur zal vertrekken. Gereden wordt weer naar Lisse en Sassenheim v.v. Het reglement van het corso is nog verscherpt. De wagens moeten dit jaar aan nog hogere eisen voldoen dan voorheen. Dit maal zal, zoals bekend is, de dieren wereld worden uitgebeeld. Lisse en zyn „Keukenhof" zijn één. Over wat deze bloemenlusthof dit jaar te bieden heeft, schreven wy reeds uitvoerig. Het inlichtingenkantoor op het Vierkant zal weer geopend zyn en op de dag van het bloemencorso zal de gemeente, even als Hillegom, /raai versierd zijn met mozaïeken. Pasen valt dit jaar erg vroeg en daar hebben de mensen uit het bollenvak ter dege rekening mee gehouden. Ze hebben in het verleden geleerd, dat er mensen zijn, die graag van voorproefjes genieten. Welnu, ze geven hen de kans om dit te doen. Op het langzaam uit de winterslaap ontwakende Keukenhof te Lisse staat een enorme kas, waarin op de feestdagen de zomerse veldproducten in volle schoon heid te bewonderen zullen zijn. Hillegom speelt dit spel ook mee. Zaterdag voor Pasen opent het zijn Tres long, de pronktuin-bij-uitnemendheid, zoals de houders van tuintjes die in hun dromen zien en met wat moeite en voor zien van gratis verstrekte adviezen ook kunnen verwezenlijken. Treslong Het bezoek aan Treslong kost dit jaar geen cent. Mooier kan het niet. En dan te weten, dat deze tuin dit jaar beplant zal zyn met ruim 600 verschillende soorten bollen, met een afzonderlijk gedeelte voor nieuwe variëteiten. We blyven nog even in Hillegom, dat eerstdaags een spiksplinternieuwe bollen- beurs rijk zal zijn. Evenals vorig jaar zullen de parken en lanen in het dorp beplant zyn met duizenden bloembollen. Daarnaast is er weer het ontvangst centrum van V.V.V. aan de Stationsweg, dat tevens dienst doet als inlichtingen bureau. Hierin zal op 7 en 21 April en f Mei een tentoonstelling van hoofdzake lijk bolbloemen worden gehouden. Bol- bloemen zullen tevens de winkelstraten van het dorp tooien, in het byzonder op de weekeinden van 7, 14, 21 en 28 April en 5 Mei. Hillegom is ook de plaats, van waaruit Tulpenrallye Vanzelfsprejcen^ V&lt het hoogtepunt van het bloemervfeëgbte Noordwijk samen met de traditionele tulpenrallye. Deze parel der badplaatsen zal zich, naar ws gehoord hebben, als een ware bloemen- koningin tooien. De straten zullen ver sierd worden, erepoorten zullen verrijzen en de mozaïeken zullen in pracht wed- yveren met de bloeiende velden achter de blonde duinen. De eerste deelnemers aan de rallye worden op 26 April om ongeveer half 10 verwacht. Op 23 April, de dag va prijsuitreiking, zal er 's middags een groot bloemencorso worden gehouden. Ook de kinderen zullen hun corso hebben er op 25 April. Hierover volgen nog nadere berichten. En voor lietsen Noordwijkerhout doet het rustiger dan Noordwijk en zal op Hemelvaartsdag (3 Mei) voor de tweede maal zijn bloem- üetsenrallye organiseren. In het week einde daaropvolgend en dat van het bloemencorso zullen rond het witte kerkje verder in het dorp mozaïeken hun taal spreken en tenslotte is er nog de jaar- lyks weerkerende b'oemenbridgewed- strijd, ditmaal op 3 Mei. Voorhout zal weer voor de dag komen et zyn fraai mozaïek voor het gemeente huis. Bovendien zijn er in de gemeente lijke gazons en voor de huizen in de villaparken speciale bolbeplantingen gebracht, waarin niet minder dan 60.000 70.000 bollen zijn verwerkt. Natuurlijk zullen de particulieren ook met het ander voor de dag komen. En last but not least Warmond, dat niet alleen als zeilcentrum grote maardheid geniet, maar ook door zijn gele narcissen en zijn geweldig grote mozaïeken in het weekeinde corso. Ook dit jaar zal deze in inwoners tal kleine, maar in daden grote gemeente prima voor de dag komen. Het verkeer Naast de vreugde, die het bollenseizoen duizenden en duizenden zal brengen, le vert deze tijd de rijkspolitie uit het dis trict Leiden, onder leiding van de direc- 3e klasse mr R. Warmoltz, het nodige hoofdbreken op. Dat zou nie' zijn, als de stroom van auto's, moto- i en rijwielen, waarby zich dit jaar nog wel duizenden bromfietsen en scooters zullen voegen, maar langzaam in be weging kon blijven. Maar dat is 't hem juist: op de kruispunten ontstaat vooral op hoogtydagen vervelend en langdurig oponthoud, waarbij maar al te gauw de schuld op de politie wordt geschoven. Men beseffe echter goed, dat het v^r- keersnet in de bollenstreek waarlijk niet het is en dat vooral op de spits- I5 uur) ook de fietsers gelegen heid moeten hebben om de kruispunten te steken. door de rijkspolitie ar verbeteringen n aan te brengen Niettemin ijverig gespeurd voorzover die w dit gebeurd. Om een beter overzicht van het gehele verkeer in de streek te krijgen en daar door dit uit een centraal punt te rege len. zal gebruik gemaakt worden var radio-installaties, die op verschillende punten zullen worden geplaatst. Boven dien zal men ditmaal gebruik maken van luidsprekers op zeer belangrijke plaatsen. De hoofdpost zal op „Keuken hof" worden gevestigd. De aanvoer naar en de afvoer var „Keukenhof" zullen langs nieuwe wegen gebeuren, waardoor zeer zeker veel beteren zal. Men heeft slechts de vele aangebrachte borden te volgen en r komt waar men zijn wil. Als allen ook maar medewerkenl Eerste deel gedenkboek verzet verschenen Gisteren is uitgekomen het eerste deel an Het Grote Gebod, het gedenkboek ver het verzet in de Landelijke Organi satie voor hulp aan Onderduikers en de Landelijke Knokploegen. Het boek komt tot stand onder auspiciën van de L.O.- L.K.P.-stichting. Binnen enkele maanden zal het tweede deel verschynen. Regeringsverklaring door de radio Ook een deel van de Kamer debatten De regeringsver'.taring, die minister president dr W. Drees Zaterdag om twaalf uur in de Tweede Kamer zal af leggen, zal door de radio worden uitge zonden over beide Hilversumse zenders. Volgende week zal ook een deel van 't kamerdebat over deze verklaring door de radio worden uitgezonden. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden, als die op de bus wordt gedaan uiterlijk op de dag die achter de naam van het schip staat: naar Indonesië de Radjah (29 MaarM; naar de Ned Antillen de Bennekom (27 Maart) en naar Suriname de Hersilia (20 Mrt). Tweede rijwielpad in de Bollenstreek De opheffing van de tramlyn Leiden-» Haarlem schept op verschillende ponten mogelijkheden het rywielverkeer te ver- gemakkeiyken en veiliger langs de druk» ke weg door de bollenstreek te voeren. Momenteel is, zo bericht de A.N.WJB., een aanvang gemaakt met de aanleg van een tweede rijwielpad tussen de auto snelweg Den HaagAmsterdam en Sas senheim. Vanaf het Postviaduct in de Rijksweg zal het rijwielverkeer van uit Den Haag en Leiden, bestemd voor de bollenstreek, de trambaan volgen, eerst een gedeelte langs de autosnelweg over de spoorbaan LeidenHaarlem heen en by de aftakking naar Sassenheim onder de autosnelweg door. Op dit punt zal het nieuwe pad op het reeds bestaande rijwielpad langs de autosnelweg naar Amsterdam aansluiten. Het gehele rywielpad, dat door de rijkswaterstaat wordt aangelegd, moet tegen het bollenseizoen gereed zyn. De A.N.W.B. zal zijn wegwijzers aan de nieuwe toestand aanpassen. Ook voor het rywielverkeer in de rich ting Amsterdam, dat overigens betrek kelijk gering van omvang is, betekent het eerste gedeelte van het rywielpad een aanzienlijke verbetering. Culturele uitwisseling Nederland België In de loop van dit jaar zullen onge veer 200 studenten uit Nederland en Bel gië onder leiding van hun professoren laboratoria, klinieken, musea, e.d. in eikaars land bezoeken. Deze uitwisseling zal telkens een maand duren. Voorts zal gedurende de zomer een vacantiecursus voor Belgische leerkrachten in Nederland worden georganiseerd. De gelijkwaardig heid der universitaire diploma's is zo goed als bekrachtigd. Tevens zullen in het kader van het Cultureel Accoord ver scheidene exposities worden gehouden, o.m. in Rotterdam de tentoonstelling „Kunst in de Maasvallei". De achtergrond van de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten Prof. W. Levi sprak voor Leidse Studenten INTERNATIONALE POLITIEK is eyi kwestie van zelfbehoud. De Idealen van een volk spelen daarby een belangryke, maar niet de beslissende rol. Dat was het standpunt, dat prof. W. Levi van de universiteit van Minnesota gisteravond innam, toen hy onder auspiciën van de vereniging voor staatkunde in de academie aan het Rapenburg sprak over „De achtergrond van de Amerikaanse politiek"- een onderwerp, dat door hem ook reeds o.a. in Engeland en Denemarken werd aan gesneden. Op verzoek van het bestuur van ge noemde vereniging nam prof. Levi voor al de Amerikaanse politiek in het verre Oosten onder de loupe. Daarbij ging spr. terug tot het begin van de negentiende eeuw. Toen was er van politiek in het verre Oosten in eigenlijke zin geen spra ke; slechts van zending, missie en handel. De regering hield zich er buiten, hoezeer soms ook op ingrijpen werd aan gedrongen. Dat duurde zo tot ongeveer 1850. De vloot werd toen een element, dat de Amerikaanse Invloed ging ver sterken, en uit deze kringen kwamen de eerste diplomaten in die streken voort. Veiligheid was de eis, waaruit de Amerikaanse politiek groeide. In 1884 bracht de gold-rush de Westkust dich- terby en daarmee de noodzakelijkheid die te beveiligen. Frankrijk en Engeland waren reeds veel eerder geïnteresseerd in het eilandengebied van de Grote Oce aan. Was het wonder, dat ook de Ver. Staten de noodzaak van een defensie basis voelden en Hawaii annexeerden? De oorlog met Spanje bracht de U.S.A. de Philippijnen en de Samoa-eilanden. Intussen gingen Europese grootmachten verder met hun penetratie van China, en Amerika, dat noodgedwongen achter bleef, kon omstreeks de eeuwwende niet veel méér doen, dan de „opendeur-poli tiek" voor China doordrijven. Het volk van de U.S.A. was in dit alles niet bijster geïnteresseerd. Men koester de méér belangstelling voor het oude Europa, waar voor de meesten nog teveel herinneringen lagen. Zelfs NU nog ia het moeilijk de publieke opinie in Amerika voor het éerre Oosten te winnen. Impe rialisme en kolonialisme waren in de Ver. Staten verafschuwde systemen. Waren er niet zoveel aannemelyker manieren om te verkrygen, wat men nodig had? Uit deze geestesgesteldheid handelend In Hazerswoude kwam op de plaats van een onkruidtuin een modern bedrijf Burgemeester L. J. den Hollander liet de sirene loeien Hel «eer was er wel naar, om de N V. Stol. het aannemers- en bouwbedryf aan de Ryndyk. een goede opening in Hazers- oude te bezorgen. En het aantal gasten as dan ook legio! Op wel zeer originele yze werd de opening verricht door bur gemeester L. J. den Hollander. De directeur, de heer S. Lemstra, was de eerste spreker en hij dankte B. en W. hartelijk voor de grote medewerking en steun, die het bedrijf heeft mogen onder vinden. De oorzaak, dat men naar Hazers woude is gekomen, berust in de grote toe voer van orders, die men in het oude pand in Den Haag niet kon verwerken Ook het personeel kreeg een pluim op de hoed. Aangezien het merendeel in Den Haag woont, is Hazerswoude eigenlijk eer afgelegen omgeving! Terwijl nog steeds een grote herders hond tussen de aanwezigen rustig zyn weg koos, beklom de burgemeester, de heer L. J. den Hollander, het spreekge stoelte. Hy sprak over een tuin, waarin een gi te, niet uit te roeien hoeveelheid onkruid groeide. Maar er kwamen twee heren op bezoek en deze hadden grootse plannen voor deze plaats, waar eertijds een sloperij was gevestigd en die spronkelijk één der oudste plaatsen Zuid-Holland was. Tenslotte uitte spr. de wens, dat God Zyn zegen zal geven op dit bedryf en aan allen, die daar werken. Een broer van de directeur, de heer J. Lemstra. ging de geschiedenis van het bedrijf na, dat eertijds geheel in Den Haag was gevestigd. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer Joh Wanders een zwager van de directeur die een klok aanbood. Immers: time is money! Tot slot spraken de commis saris der N V., mr dr D. W. J Kievits. de heer Jan Duinker als oudste personeels lid en de heer Joh. G. L. Berlott di recteur der N.V. Haagse drukkerij er .uitgeversmaatschappij. Deze twee ontlok ten door hun humor een enthousiast applaus. Laatste 6preker was een buurman van de N.V. Stol. Burgemeester Den Hollander opende iet een symbolische handeling laten gieren van de sirene het bedrijf, waarop een bezichtiging en een genoeg lijk samenzyn volgden. Ook de beide wethouders van Hazerswoude en -de ge meentesecretaris waren aanwezig. eigerde president Wilson in 1918 de voormalige Duitse eilanden in de Grote Oceaan mee op te delen. Ofschoon de vloot-autoriteiten daarop aandrongen De kooplieden in het verre Oosten werden rijk, politiek in het verre Oosten scheen niet noodzakelijk. Toen Japan in 1931 Mandsjoerye binnenviel, was iedereen in Amerika pacifist en zuchtte de wereld onder een enorme economische crisis. Het werd de politiek van de U.S.A. het evnwicbt in het verre Oosten te bewa.» zoals het daar ook in Europa mee bezig was. Mandsjoerije werd bewust op geofferd om het stootblok tussen Rusland Japan te worden. De handel in China kon rustig doorgaan, terwyl de Ver. St nutteloze protesten zonden en de Com munistische regering van Rusland erken den als waarschuwing aan Japan. Intussen bleek, dat Z.O. Azië eigenlyk belangrijker was dan het legendarisch- ijke China. Toen Japan dan ook zijn aanvalsrichting naar het Z.O. ging ver» leggen (19381941) begonnen de Ameri kaanse waarschuwingen ernstiger te wor- en werden zy onderstreept door ef fectieve embargo's. Het Britse bastion in Europa had Z.O. Azië en de verbindings lijnen met dat gebied broodnodig; dus moesten zy intact blijven. Niet om En geland. maar om Amerika zelf. Ter illustratie van de stelling, dat al léén de eigen veiligheid van belang is in de buitenlandse politiek vertelde spr. verder, hoe Amerika, nadat de vredes- ies in China mislukt waren en Natio nalisten en Communisten onmogelijk te liëren bleken, Japan in de jaren na de bevrijding als factor ging inschakelen. Korea was in het veiligheidssysteem an de Ver. St. niet inbegrepen, toen de Noordelijken onder auspiciën van Rue- land de 38ste breedtegraad overschreden. Maar de vrees voor het Communisme, die heel de Amerikaanse publieke opinie en daarmee ook de politiek beheerst, bracht de Yankees in het geweer. Het evenwicht in het verre Oosten moest ten kostte van alles bewaard blyven, zelfs ten koste van bondgenootschappen met leiders, die sociaal-politiek gezien de Amerikaanse opvattingen bestrijden. Franco en Tito zijn goed, zolang zij medestanders zyn in een anti-Russisch De oorlog in Korea is. aldus spr.. des ondanks tóch niet alleen een Ameri kaanse oorlog, want hy localiseert het steeds aanwezige algemene oorlogsge vaar ten behoeve van al die landen, die bij een aanval van Rusland alleen maar schade zouden kunnen lyden. Een helt reeks vragenstellers bewees, dat het behandelde de interesse had van het talryk opgkomen auditorium. Gisfermfddnp rond de opening plaats van het koelbouwbedrijf N.V Stol aan de Rijndijk te Hazerswoude. Burgemeester L. J. den Hollander en directeur S. Lemstra bezichtigen met hun echtgenoten één der producten. Foto N. im der jforeL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3