Jlicume gtihstfft GTourmit fiferkge^ers zijn tot offers bereid en extra winst is voor de gemeenschap Rus wil #t onderste uit de kan hebben Jongeman stak meisje dood en wilde zich verdrinken Wist V VRIJDAG 18 MAART 1951 Tel 20408 Postrekening 58938 ABONNEMENTEN t 5 15 p kwartaal f 172 per maand: t 0 40 par week /VUVERTENT1BN f 0 18 per millimeter (By contract belangryke korting) Een en dertigste Jaargang No 8176 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticfj is gfje&Ieoen tnyn hert ia tcgljenspoet" Het is bijna weer zo ver Nog voor de Regeling het vraagt: asten moeten gelijk worden verdeeld over alle lagen der bevolking |E NEDERLANDSE ONDERNEMERSWERELD is er zich van bewust, f dat het bedrijfsleven ten volle zijn deel zal hebben te dragen in de trhoogde lasten, die op ons volk zullen drukken. Dat blijkt uit een ver- aring, die de besturen der vier centrale werkgeversorganisaties hebben jgelegd nog voor de nieuwe regering haar program heeft bekend ge pakt. De ondememerswereld is bereid een uiterste inspanning te leveren n aan de verhoogde eisen, die aan de productie worden gesteld, te vol- jen. Het is naar de mening der verbonden zeker vereist, dat eventuele (tra winsten, die als gevolg van deze vergrote inspanning in sommige jlen van het bedrijfsleven mochten worden behaald, voor zover zulke (nsten reëel zijn, aan de gemeenschap ten goede te doen komen, Morgen om 12 uur regeringsverklaring boch niet alleen over de extra-winsten (at het in deze verklaring. Want, schrü- jn de verbonden, „de Nederlandse on- xnemerswereld heeft er by haar be- reking van bovengenoemde problemen lar gestreefd zich ernstig te realiseren it de offers, 'ie het Nederlandse volk !h in de huidige noodtoestand dient te itroosten, gelykelyk verdeeld moeten •>rden over de verschillende lagen der •volking." Deze belangrijke uitspraken zyn ver- it in een verklaring die de besturen m het Verbond van Nederlandse Werk- ivers, het Centraal Sociaal Werkgevers «rbond, het R.-K. Verbond van Werk- jvers-vakverenigingen en het Verbond jn Prot.-Christeiyke Werkgevers in pierland gezamenlijk hebben afgelegd, j wekenlange diepgaande studie. Men is arby uitgegaan van de bydrage, die pierland zal moeten leveren voor de pamenlyke militaire verdediging en in het tekort op de betalingsbalans, it door de stijging van de wereldmarkt- ijzen en het tengevolge daarvan on- instiger worden van de ruilvoet, nog uter dreigt te worden. Beperking verbruik „Desondanks", aldus de verklaring, el een sluitende betalingsbalans moeten orden bereikt om een catastrophale lling van het levenspeil en een omvang- jke werkloosheid in de naaste toekomst i voorkomen. Hiervoor zal bö voortdu- ag naar 'n verdere opvoering van pro- ictiviteit moeten worden gestreefd. In gegeven omstandigheden is dit echter voldoende. Het middel dat op korte rmtjn in belangrijke mate daartoe kan (dragen, is een algemene consumptie- (perking. u,Daarnaast mag worden aangenomen, it de investeringen zich, door de zich jjzigende omstandigheden, eveneens op in lager niveau zullen bewegen, hoe- er dit met het oog op de toekomstige prkgelegenheid is te betreuren. '.„Ongetwijfeld zal een consumptie- eperking, veroorzaakt door een stij- (ng van de prijzen, en een daarbij phterblijven van de inkomens, span ingen teweeg brengen, die alleen (innen worden gedragen, indien in (Ie lagen van de bevolking het be sef leeft, dat er inderdaad door allen offers worden gebracht om onze be staansmogelijkheden te handhaven. „In dit verband behoort naar de mening van de verbonden een con sumptiebeperking mede in te houden een sterke verlaging van dat ver bruik, dat in de huidige omstandig heden als weelde moet worden be schouwd." De Tweede Kamer is thans definitief samengeroepen tegen morgen (Zaterdag middag) twaalf uur voor het aanhoren van de door dr Drees af te leggen rege ringsverklaring. De debatten hierover zullen Maandag middag om één uur beginnen en Dinsdag worden voortgezet. Eventueel zal ook Maandag- en Dinsdagavond worden ver gaderd. Gelyk bekend is, worden de rege ringsverklaring en een deel der debatten door de radio uitgezonden. De regeringsverklaring zal nog op Zaterdagmiddag door de wereld-omroep worden uitgezonden naar Indonesië, Nieuw-Guinea, Australië en Nieuw-Zee- land, des avonds naar Europa en Afrika en in de nacht van Zaterdag op Zondag naar Suriname, de Antillen en de om liggende Amerikaanse gebieden. Paiacïlline t nog beter dan penicilline? Een nieuw geneesmiddel, ..paracilline" genaamd, heeft de chemisch-pharma- ceutische fabriek Gruenenthal te Stil- berg vervaardigd, dat alle penicilline- preparaten zou overtreffen. Z.K.H. Prins Bernhard bracht op de derde dag van de legeroefeningen op de Veluwe een bezoek aan de troepen. De Prins bespreekt hier met hoofd officieren en officier het verloop van de strijd tussen de Roden en de Blauwen. De „plaatsvervangers" te Parijs Standpunten steeds meer tot de kern benaderd )E WESTELIJKEN hebben het ontwerp van hun agenda gewijzigd. Dit punt luidt nu: „Het onderzoek naar de oorzaken der huidige interna-, ionalp spanning in Europa en naar de middelen, om een duurzame ver- etering in de betrekkingen tussen Oost en West te verzekeren, zyn „ge- I^Urn l^^mnen^l.'MKSSBKd" iolgen" voor het probleem der ontwapening (van Duitsland), maatregelep1------- - - 6r veAvijdering van de vrees voor aggressie en het nakomen der verdrags erplichtingen". Volgens de Rus, Gromyko, wordt de voor hem belangrijkst ■westie in een moeras van algemeenheden verdronken. De Brit Davie: i van oordeel, dat aan de Russen nu belangrijke concessies zijn gedaan. Westerse landen volkomen eensgezindheid heerst. Het doel der besprekingen te Haagsche Post aangekocht door De Piinsenstad Naar de Nieuwe Leidsche Crt- verneemt is het weekblad De Haagsche Post aangekocht door de Prinsestad, afhankelijk critisch weekblad, te Delft. Het blad zal echter gewoon blijven ver schijnen. De inhoud ondergaat geen en kele wijziging. Vredesgerucht op Yorkse beurs Geruchten over vredesonderhandelin gen met de ChinesëJcommunisien op Korea veroorzaakten grootscheepse ver kopen van oorlogsaandelen op de New Yorkse beurs, benevens aankopen van vredesaandelen. Een makelaarsfirma had dat de onderhandelingen '"zou n tegi raad nadert. De bron is onbekend. Liefdesdrama in Amsterdam Agenten trokken hem half bewusteloos en zwaar gewond uit de ondiepe Amstel TN DE OMGEVING van de Sarphatikade te Amsterdam heeft zich gister- A avond omstreeks "tien uur tussen een bijna 18-jarig meisje en een 21- jarige jongeman een drama afgespeeld, waarbij het meisje met een mes werd doodgestoken en de dader zich steken in borst en polsen toebracht en zich vervolgens trachtte te verdrinken. Tegen 10 uur werd een in de omgeving an de Amstel surveillerende agent aan gehouden door een burger, die hem ver telde, dat hij in het Achter-Oosteinde (een straatje tussen de Sarphatikade en de Sarphatistraat) een meisje had horen gillen en een jongeman in de richting van de Amstel had zien hollen. De agent snelde de rivier. Hy zag iemand op ander halve meter van de kant in het water staaru De Amstel is daar zeer ondiep, zodat de onbekende slechts tot schouder hoogte in de rivier was verdwenen De agent rukte zyn das af. wierp die de ;n riep dat hij die moest beetpak ken. In plaats van antwoord te geven, stootte de man een reeks onverstaanbare Franse studenten in staking Vandaag geen bus en Metro Duizenden studenten hebben te Parijs gedemonstreerd. Hun protest geldt de vermindering van het bedrag, dat door de regering voor hen was uitgetrokken. De stydenten, die recht hebben op kor tingen op de prijzen in restaurants en hotels, eisen meer in plaats van minder staatssteun. Op de Franse boulevards be gonnen de studenten een „sitdown-sta- king", waardoor enorme verkeersopstop pingen ontstonden. In geheel Frankrijk hebben bijna alle studenten het univer- '.teitsbezoek gestaakt. Een paar honderd den ten werden door de Parjjse politie irresteerd. 'andaag zouden de vakverenigingen tobusdiensten en de Paryse ondergrondse De regering is voornemens, om met par ticuliere- en legervoertuigen, een beperk te- dien^ te onderhouden. Meflklle van de Koningin voor „De Hofstadbloem" H.M. de Koningin heeft voor de bloe mententoonstelling „De Hofstadbdoem" een grote zilveren medaille beschikbaar gesteld. klanken uit en stak daarna zijn hoofd onder water. De agent ging assistentie halen bij het nabyliggende bureau de Rijkspolitie te water. Toen hij met drie wachtmeesters terugkeerde, stond de jongen nog steeds voorover gebogen met zyn hoofd in het water. Met veel moeite kon hij uit de Amstel worden getrokken. Hij bleek vrijwel bewusteloos te zijn en ettelijke verwondingen aan borst en han den te hebben. In het O.L. Vrouwe-gasthuis werd vast gesteld, dat hy getracht had zijn polsen door te snijden en dat hij zich een vri." ernstige wond in de hartstreek had toe gebracht. Zijn toestand is niet levens gevaarlijk. Hij had geen papieren. Aan vankelijk weigerde hy inlichtingen te ppn vriI II1P1 verschaffen, doch later noemde hij zijn Met haar Van adres. Meer onthulde hij niet. Een bloedspoor leidde van de Amstel aar het Achter-Oosteinde. Daar trof de politie een deerlijk gewond 17-jarig meisje aan. Zy gaf de geest voor het mogelijk was iets voor haar te doen. Ook zy bleek geen papieren of andere her kenningstekenen by zich te hebben. De politie heeft nog de gehele avond gezocht naar het mes, waarmee de moord moet zyn gepleegd. Zij vond tot nu toe alleen de erby behorende schede. burger, die de agent waar schuwde, is niet meer gezien. De oorzaak het drama schijnt een afgebroken liefdesverhouding te zyn. Lichting 1949-11 zwaait een week eerder af Als dank voor de ijver bij de oefening Crescendo Als blijk van waardering voor de bij de oefening Crescendo getoonde toewy- ding en ijver, zal de lichting 1949-11 op 22 Maart met groot verlof gaan, i.p. 1 April, aldus een dagorder van de gene- raal-maj. A. T. C. Opsomer, de Comman dant strijdkrachten te velde. Deze dagorder is voor de aanvang het défilé voor de Koningin en Prins Bernhard voorgelezen aan alle troepen, die aan de oefening Crescendo hebben deelgenomen. Eén van de schilderachtige plekjes van Jieukenhofwaar eerstdaags de poorten weer voor het publiek open gaan. Nu is het daar nog wat doods, maar weldra zal het er bruisen van leven. Prinses Margaret zat klem in lift Gistermorgen heeft zich op de Lon- dense tentoonstelling „De ideale woning" het buitengewoon pynlijke feit voorge daan, dat prinses Margaret in een lift opgesloten zat. Margaret kwam met een volle lift van de tweede verdieping naar de parterre gesuisd. Op de begane grond wilden de hekken niet open ende ergste crisis in de „Olympia Hall", waar de tentoon stelling gehouden werd, was een feit. „Kunnen we niet weer naar boven", opperde Margaret. De liftjongen probeerde het, maar de lift vertikte het en daarom begon hij om monteurs te roepen. Het enige wat hij bereikte was, dat zich drommen mensen voor de lift verzamelden. „Kyk nou toch 's naar al die fijne lui daarbuiten: niemand steekt een hand uit", zei de prinses, die net deed of ze het benauwd kreeg. „In ieder geval zullen zij ons wel door tralies gaan voeren als het te lang duurt." Enkele mannen begonnen onder de lift aan een machine te zwoegen. Na vyf minuten klikte er iets en gingen de deu ren langzaam open. De prinses was weer vrij meisje! et haar in de lift zaten opgesloten haar hofdame Miss Jennifer Bevan. Guy Schofield, hoofdredacteur van de Daily Mail, tentoonstellingsofficials met vuur rode koppen en een aantal verslaggevers, die deze Koninklyke moeilijkheden wel in zeer naby konden meemaken. Nadat de prinses uit de lift gestapt as bewonderde zy een tentoongestelde bruidsjapon, waardoor men in hoge krin- begon te gissen Voorlopig geen nieuwe militaire petten Van officiële zyde wordt meegedeeld, dat binnenkort een legerorder is te ver wachten, waarby het invoeren van -de onderscheidingstekenen op mili taire petten tot nader order wordt opge- Na het verschijnen van deze leger order zullen dus de reeds hier en daar gedragen onderscheidingstekenen niet mogen worden vertoond. In het algemeen blyft men by de Wes- lijke delegaties tamelijk sceptisch ge- pmd ten aanzien van de houding der ussen. Deze houden nog steeds vast aan 6t standpunt, dat de kwestie van Duits- fods demilitarisatie, zoals vervat in het (coord van Potsdam, van primair belang l De Westelyken, vinden daarentegen de oorzaken van de internationale span ing" het belangrykste probleem, dat be- andeld moet worden. In het hierboven tnoemde, gewijzigde voorstel tracht men blijkbaar tot een compromis te ko- Elip Jessup, de Amerikaanse afge- igde, heeft verklaard, dat de Ver. 5 thans het vraagstuk van de ver hindering der bewapening bespreken, tndat zulks veel meer landen dan de Grote Vier" aangaat. Volgens Jessup Bl deelneming van Duitsland aan (tlantisoh Paot, de defensie van Europa [ersterken, zonder het zuiver verdedi- :end^ karakter der organisatie aan te i Op een byeenkomst van de Amerikaan- e Club te Parijs heeft hij er op gewezen, fet er onder de functionnarissen der drie Toch nog blikgroenten voor 't binnenland De bedrijfschappen hebben, naar d( Nieuwe Leidsche Crt. verneemt. Boor enkele producten ontheffing leend van het inblikverbod ten behoeve Ban de verkoop in het binnenland, n.l Boor spinazie, doperwten, spercie- en mijbonen, champignons, asperges en gpeciaal kindervoedsel alsook leverpastei Peze producten zullen dus in blik ver krijgbaar blijven. Parijs, beoogt de vraagstukken tot de kern terug te brengen, als basis voor de conferentie der „grote Vier". Eredoctoraat prof. Gerbrandy en Bruno Walter Aan professor mr P. S. Gerbrandy, Nederlands premier in oorlogstijd en thans Tweede-Kamerlid voor de A.R.- Partij, zal op 6 Juli a.s. een eredoc toraat in de rechtskundige faculteit wordeh verleend door de universiteit Edinburgh (Schotland). Dezelfde onder scheiding zal ten deel vallen Duitse dirigent Bruno Walter, die thans in Amerika woont. Am. leger: bron van inkomstenl Brits zakenman ver diende goed De Engelsman George Dawson, is c door een Amerikaanse senaatscommissie van beschuldigd, een winst 100.000.000 dollar te hebben gemaakt door overtollig materiaal ,dat hij van het Ame rikaanse leger in Duitsland, tegen zeei lage prijs had gekocht, weer aan de Ame rikaanse regering te verkopen.De transacties vonden in 1947 en 1948 ir Duitsland plaats en betroffen auto's er auto-onderdelen, aldus A.F.P. Schapen-vierling in Wognum Een schaap van hoer P. Gootjes te Wognum (N.-H.) heeft het leven ge schonken aan vier lammeren. Dat is oen hoge zeldzaamheid. arige keR89 IR ie toen hij dronken DAT was de ober Joh. Funcke dodelijk ver- ---• wondde, in hoger beroep voor het hof 6 jaar L geëist (rechtbankvonnis 5 jaar 3 maanden). A. hd- DAT de stationsbeambte J. B. te Olst, die door -fceer drukke werkzaamheden op 1 December vergat een wissel over te halen, waardoor twee goederentreinen in botsing kwamen, thans door de Zwolse rechtbank tot ƒ15 boete is veroordeeld. DAT men in Rotterdam voor ƒ700.000 twee barakken wil bouwen bij het zieken huis op de Coolsingel, daar de bouw van het Dykzigt-zietari^te^^ wel even zal DAT tegen c^^^^^^^p-ambestuurder J. A. S. te de dood van een passagier Q^^^^^Hzaakt, doordat hij zijn wagen ^^^^^Ret vertrekken, voor de R'damse rWRmk 3 weken ge vangenisstraf is geëist. ÖAT voor de R'damse rechtbank een maand werd geëist tegen de 44-jarige handelaar in motorrijwielen W. M. v. G., die ƒ42.000 te weinig heeft opgegeven voor de vermogensaanwasbelasting. DAT radio-reporters uit 15 Marshall- landen van 20 tot 26 April a.a. door het gemeentebestuur van Den Haag worden ontvangen en Avifauna en de Keukenhof zullen bezoeken. DAT het permitbureau van de Hoge Geallieerde Commissie op 1 April defini tief overgaat in handen van de Duitse consul-generaal en lopende „vehicle- permits" alsmede chauffeursvisa voor lopig tot 30 Juni worden verlengd. DAT B. en W. van R'dam een crediet van ƒ1,2 millioen vragen voor een vry entrepót met twee loodsen aan de Waal haven. DAT een Ned. delegatie tegen het eind an de maand in New Delhi bespre kingen zal voeren over een nieuwe lucht vaart overeenkomst met India. »r het publiek zijn opengesteld het landgoed De Tongelaar te Beers, Grave en Mill en 7 ha van de Zwanenburg te Dinther en Veghel (N-B). DAT de huishoudbeurs te Amsterdam gisteren met 15.500 bezoekers een record dag boekte en de 70.000ste bezoekster, Van Weelde uit Amsterdam, een fauteuil ontving, terwijl no. 75.000, de Amsterdammer J. B. Pickkers, een ser veerboy kreeg. DAT het verenigingsgebouw te Sprun- el, waar alle vergaderingen, uitvoe ringen en jeugdbijeenkomsten van het dorp werden gehouden, door brand is vernield en de R.K. kerk ternauwernood gespaard bleef. DAT men in Roosendaal het „opvullen" in lege plekken in de bebouwing van de stad gaat stimuleren door een belas ting te heffen op geschikte gronden in de kom der gemeente, die braak blijven liggen. DAT de onderzeeboot Zwaardvis van morgen na een oefenreis naar de Schotse wateren in Rotterdam terugkeerde. DAT de raad van Utrecht het ontwerp voor het Vredenburg, met een zeer grote Beatrixhal en een jaarbeurstoren va meter, voor kennisgeving heeft aange- DAT de 32-jarige fabrikant, H. H. S. uit Bussum, die door de Leeuwarder rechtbank wegens tientallen diefstallen tot 6V2 jaar was veroordeeld, thans door hét gerechtshof dezelfde straf kreeg op gelegd. DAT de bouw van een veilingcomplex met koelhuis te Purmerend voor bijna f 600.000 is gegund aan H. Schilder te Volendam, DAT tegen de 34-jarige Bennekomse kruidenier E. R., die poogde zyn met rattenkruit in bonbons en thee te vergiftigen, voor het hof te Arnhem 4 jaar is geëist (rechtbankvonnis 7 jaar) "e man volgens een psychiater in eer gesticht thuishoort. DAT er op de Barneveldse markt gis teren evenals vorige week 1.8 millioen n waren, die verhandeld werden tegen ƒ13 tot ƒ14 (vorige week ƒ12.75 tot 13.75) per 100 stuks. DAT de N.V. Vulcaan te Rotterdam twaalf Engelse Rijn-Henne-schepen en dt sleepboot Princess Elizabeth (thans Prin ts Beatrix) heeft overgenomen. DAT de vracht-Skymaster PH-TEZ vanavond uit Bangkok op Schiphol werd verwacht met o.a. vier olifanten en een panter voor New York en een schildpad ui 300 kg. DAT dr Van Ameide, die door misda digers te Soerabaja werd gewond en eer hersenoperatie moest ondergaan, thans buiten levensgevaar is. DAT in Breda het stoffelijk overscho'f is opgehaald van de 32-jarige mej. V. uit Oudenbosch, die reeds drie weken werd vermist. DAT Bergen op Zoom op 2 April of ficieel op het mijngasnet wordt aange- DAT 'de ver. Tehuizen voor werkende meisjes te Amsterdam op 10 April in het tehuis aan de Olympiakade 17-18 het zil veren bestaansfeest viert. DAT het onderzoek in de zaak tegen de ex-firmanten van het effectenkantoor Kerkhoven en Co. tegen wie in hoger beroep 2 jaar werd geëist, door het Hof zal worden hervat op 31 Maart. DAT zes boeren en een vrachtrijder uit Rockanje, die een sluis opendraaiden ter wijl op de weg werkzaamheden werden verrjcht, vandaag in Rotterdam werden vrijgesproken. 'Jit protest tegen het feit, dat de Franse regering de sociale bijstand voor studenten wil halveren, zijn de studenten in Parijs tot actie over gegaan. Zij gingen op straat zitten en belemmerden het verkeer, zodat Labourmotie tegen sterke drank en nachtvergaderingen Meer dan 100 Labourleden van het Britse Lagerhuis hebben een motie in gediend, die een eind wil maken aan de verkoop van sterke drank in het Lager huis na 10 uur 's avonds. Verder wil men de pogingen van de oppositie tegengaan, die door lange tot diep in de nacht du rende vergaderingen. Labour uit de rege ring tracht te praten Generaal De Lattre in Parijs Gisteren is generaal De Lattre de Tas- signy. de Franse opperbevelhebber in Indochina, te Parys aangekomen, om by de Franse regering het zenden van aan zienlijke versterkingen naar Indochina te bepleiten. Offerbereidheid het toekomstig beleid zal pas morgen worden afgelegd, maar wat er nu reeds ligt, is de bereidverklaring van de vier centrale werkgeversorganisaties, sprekende namens de Nederlandse onder nemerswereld, om offers te brengen. El ders in ons biad maken wy van die be reidverklaring melding. Wy achten het goed dat de onder nemers hebben gesproken. De moeiiykheden waarvoor ons volk staat, zyn gemeenschappeiyke moeiiyk heden. Zy zullen moeten worden over wonnen voor zover het van mensen afhangt door gemeenschappeiyke krachtsinspanning en door gemeenschap peiyke offers. Dat is ook de enige gunsti ge zyde van de ongunstige toestand. Dat ?t een gemeenschappeiyke nood is. Wat de ondernemers biykens hun ver klaring noodzakelyk oordelen, is in de eerste plaats opvoering van de producti viteit. Maar daarnaast achten zy ook ?en algemene consumptiebeperking on- vermydeiyk en zy begrijpen dat aan inkrimping van de investeringen niet zal zyn te ontkomen. De offers die ons volk zal moeten brengen, zullen, zo zeggen de verbonden werkgeversorganisaties in deze verkla ring, geiykeiyk over de verschillende lagen der bevolking moeten worden ver deeld. Hiermede hebben zy uiteraard be doeld, dat die gelyke verdeling van de lasten een verhoudingsgewijze geiyke •erdeling zal mo»ten zyn in die zin, dat de lasten worden verdeeld naar de mate m de draagkracht. Want zoals er in de bevolking verschil lende lagen zyn, zo is er ook verschil in de draagkracht. Dit hebben de werkgeversorganisaties kenneiyk willen zeggen. merking, dat de consumptiebeper king mede moet inhouden een sterke verlaging van het weeldeverbruik. En het blykt zeker niet minder uit de opmer king, dat de extra-winsten, behaald als gevolg van de vergrote inspanning, ten goede moeten komen aan de gemeen schap. Wy weten niet In hoeverre de onder- ?mers by dat spreken over de gemeen schap hebben gedaoht aan belastingen. Wy vermoeden zo, dat indien hun ge dachten al naar belastingen zyn uitge gaan. dit toch zeker niet uitsluitend naar belastingen zal zyn geschied. Er zijn naast de belastingen nog wel andere bydragen in de gemeenschap mogeiyk. Het is een belangrijke verklaring, wel ke de werkgeversorganisaties met dit stuk hébben afgelegd. Wat wy nog meer zouden hebben gewaardeerd zou zyn ge weest een gemeenschappeiyke verklaring van werkgeversorganisaties en van werk nemersorganisaties. Die verklaring zou op zekere punten misschien een wat an dere inhoud hebben, maar zy zou In grote mate van gelyke strekking zyn. In elk geval zou gelijk ziin de erkenning van. de gemeenschappeiyke zorgeiyke toe stand van land en volk en de erkenning van de noodzakelykheid om In gemeen schappeiyke krachtsinspanning en offer bereidheid de problemen aan te vatten. Wat de ondernemerswereld betreft, nu R vier werkgeversorganisaties deze ver klaring hebben afgelegd, is het aan de ondernemers om te laten zien, dat hun organisaties werkeiyk namens en voor hen hebben gesproken. „Schade" door krantenbericht Medium kreeg aanslag biljet thuis Voor de Rotterdamse rechtbank werd gisteren ontslag van rechtsvervolging geëist ten aanzien van de 29-jarige jour nalist H. E. uit Rotterdam. Hij was er van beschuldigd opzettelijk de eer en goede naam van het „medium" A. van B. te hebben aangetast. In April 1950 schreef hij in het Rotterdams Parool een artikel over haar onder dekop „Bedrog bedrogbedrogbedrog". Het medium had volgens dit artikel een moeder „in contact gebracht" met haar gestorven kindje. De journalist meende dat het medium inlichtingen over dit kindje had gekregen van een collega, by wie de moeder eerder was geweest. De Officier van ustitie meende wel dat de journalist de zaak een tikje te fors had aangepakt, maar hij wilde geloven dat E. geen sensatie wilde wekken, doch het algemene belang wilde dienen. De getuige-deskundige dr W. H. C. ten Haeff achtte het uitgesloten dat de vrouw meer dan normale telepathische begaafdheid zou hebben. Zij behoeft echter geen welbewust bedrog te hebben gepleegd, zy leefde in haar rol. De dame zelf verklaarde dat zy schade heeft gehad door het bewuste artikel, want de belastingen hadden haar naar aanleiding ervan een aanslagbiljet ge stuurd! De journalist had overigens de naam van het medium niet vermeld. Half millioen Amsterdammers worden doorgelicht Vandaag is men in Amsterdam begon- m met een massaal onderzoek van de hoofdstedelyke bevolking op t.b.c.-ver- schynselen. Men stelt zich voor in vier jaren circa 500.000 personen boven 15 jaar aan dit onderzoek te onderwerpen. Van ieder zal een longfoto worden ge maakt. Er kunnen 120 opnamen per uur worden verricht. Stikker niet naar Parijs De Nederlandse minister van BuitenL Zaken, mr Stikker, zal niet aanwezig zyn op de byeenkomst van het ministers comité van de Raad van Europa, welke vandaag en morgen in Parys wordt ge houden. De reden hiervoor is niet be kend. WEERBERICHT Enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vael bewolking met op vele plaatsen enige regen of motregen. Zwakke tot ma tige, later vry krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuidoost en Zuidwest. Ho gere temperaturen, vooral in de nacht en ochtend. (Opgemaakt te 10 uur). Zaterdag: zon 6.52—18.46; maan 11.25— 4.45 uur. 23 Maart VUL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1