r Commissie ontwierp een nieuw beginselprogram voor de Christelijk Historische Unie Rus zorgt voor zonnestraaltje in het „Palais Rose" Kleinhandelaren protesteren tegen aardappelprijzen 19! NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 15 MAART 1951 Bij de uitoefening van het gezag behoort1' de Bijbel richtsnoer te zijn heeft der- uit de Chr. Hist. Unie, belast met de herziening van het C.H. program van beginselen, is gereedgekomen met haar arbeid. Het is ons een voorrecht, het ontwerp-program der commissie te kunnen publiceren, I vertrouwende dat hiervoor belangstelling zal bestaan, in de eerste plaats natuurlijk in de C.H. Unie zelf, doch stellig ook daarbuiten. Wij meenden er [goed aan te doen, ook te doen uitkomen, waarin de voorgestelde tekst zich besonjvan de bestaande onderscheidt. bestaat uit de heren H. W. Tilanus, voorzitter, mr. H. K. jjjeernink, secretaris, mej. mr. E. A. Haars, mr. dr. J. van Bruggen, prof. dr. n de jxh. L. Haitjema, mr. N. J. P. D. Baron van Harinxma Thoe Sloten, J. J. La 'Maitre, prof. dr.G .C. van Niftrik. mr. dr. J. J.. R. Sohmal, drs. D. Schouten en prof. dr. J. de Zwaan, j Artikel 1. 1. Bij de uitoefening van [gezag in de staat behoort richtsnoer jetssteen te zijn hetgeen in de Heilige Ma-^^ft wordt geopenbaard, ongeacht de jjpersonen, die met enig overheidsgezag WoÏJ» bekleed. f 500G,j de vraag, wal it richtsnoer er toetssteen zijn, worde gelet niet al- n op de stellige uitspraken der Heilige •Schrift. maar ook op het oordeel der Christelijke Kerk en op de leiding Gods Pin de geschiedenis der volkeren. f (Ou. regel. iiitgec op de leiding [eschiedenis der 4 Ma; Christelijke staat Artikel 2. 1. De overheid is als zodanig 3ods dienares en in beginsel alleen tont woordelijk tegenover Hem, aan Wien gunstkij haar gezag ontleent, ortzet 2. Zij is mitsdien noch orgaan des volks der volksvertegenwoordiging. j 3. Echter kunnen de personen, rnet de uitoefening van de taak der overheid be- voor hun handelingen aan andere van haar afhankelijke pei Staten-Generaal) verantwoordelijk korden gesteld. kei 2. 1. als afhankelijk» dat de person laak der overh delingen aan ande - personen (I woordelijk ki 1 Artikel 3. De overheid is geroepen de punfchristelijk-Historische grondslagen van pet volksleven te bevestigen en de Chris telijke beginselen in het staatsleven te Eerbiedigen. '(Oud artikel 3. als nieuw.) Artikel 4. 1. In overeenstemming met _Je historische ontwikkeling van het 36Èhristendom op Nederlandse bodem moet l3]Nederland bestuurd worden als een Chr 78ttaat in Protestantse zin. -4 2 De overheid dient Gods Naam te be- 4-fijden en.de Grondwet behoort te erken- x ólieiv'dat :de overheid is Gods dienaresse. (Oud artik'-l 4 bestaat alleen uit lid 1 van rtikel 4.) a Artikel 5 Het constitutioneel Koning schap, opgedragen aan het Huis Oranje, 3 de vrucht van de leiding Gods met 3 volk in de ontwikkeling van 's lands ■torie en terecht in onze Grondwet be- Jestigd Doel dei Unie Artikel 6. Het is de plicht zowel van overheid als van de volksvertegen woordiging de nationale en geestelijke 'deren, in dit program bedoeld, te be ren en zo nodig te beschermen tegen- ;r allen, die deze willen aanranden. 3ud artikel 6. Het is dfe plicht der volks- tegenwoordiging - mdpui. ir.d bewind t elk lï Artikel 7 1."Het doel van de GH^Unie '31%, de door haar beleden beginselen tot '9Tkenning niet om de regeermacht in —Tanden van met zekere Chr. beginselen 1'^stemmende personen te brengen. -—2. Het is dus niet zozeer te doen om 'a^najoriteit (de meerderheid der kiesge rechtigden) als wel om autoriteit (gezag "Ian het Woord Gods), niet om het succes ,to3ran de partij, maar om de macht van lyöijet. beginsel. 36 3. Hierop dient, zowel bij de organisa- _Je van de partij als bij de samenwerking het andere partijen in de eerste plaats mie worden ge-let. 42,|(Oud artikel 7. als nieuw.) .-Artikel 8. Aangezien geheel het volk ich aan het gezag van het Woord Gods —leeft te onderwerpen, verzet de C.H. Jnie zich tegen een groepering des volks siï twee delen naar godsdienstige over- 37'.piging. ■kn3|2. Daaruit volgt evenwel niet, dat geen ekening moet worden gehouden met het 110 pit» dat h'er te lande tengevolge van 115Je werking der beginselen, door de 153ifanse re-volutie gehuldigd, en de mede .Baruit voortvloeiende loochening van 7Kiiet Goddelijk gezag op staatkundig ge- ted het uiteengaan der politieke partijen 1 aanzien van de al of niet-erkenning dat gezag heeft plaats gehad en in a hand is gewerkt. (Oud artikel 8. 1. Vt 124|ch aan de ordening» t volk irmits g< :n Gods neen te on- C.H. Unie zich tegen volks in twee delen naar •tuiging -'l Artikel 9. i. De overheid oefent haar ^zag uit ten goede van en daarom onder 27Jedewerking van het volk. 2. Deze medewerking neme toe naar- iate de taak der overheid zich uitbreidt. Koert(Oud artikel 20. 1. en 2. als art. 9 nieuw.) 14.40 Keik: openbaring 124'ijArtikel 10. De overheid behandelt- de '-'jerk in haar verschillende institutaire 'Verschijningsvormen als van eigen rechte; to^|et als een vereniging, maar als open kring van het Lichaam van Christus in 8944ft volksleven sui juris (met eigen rechts- 37 prakter). Zij bescherme haar in de uit- 34ijpening van de eredienst, behoudens de 31 storisch verkregen rechten, ook die, 66 '-eiker diepste wortel teruggaat op de Uö^irSchiedenis van ons vaderland van vóór Franse Revolutie. Zij bescherme ieders 75 (cht om zich van de Kerk los te maken. (Oud artikel 12. De overheid behandele I Kerk in haar verschillende vormen als eigen rechte; niet als een vereniging. 53,-ijpar als openparlng in 't volksleven sin trafwet 17 P zich van de Ket 1244 [Artikel 11. 1. De 1444 On, die hier krach eerste plaats ec janvaardbare) m Tiiin van het partici Zij bescher - los recht irheid late de Ker- r krachtens haar diaconaat in plaats een taak hebben en de ardbare) maatschappelijke orga- o van het particulier initiatief vrij, het werk der barmhartigheid andere zorgbehoevenden zicht te regelen. 2. Zij steune daarbij het werk van ge noemde Kerken en instellingen, voor zover hiermede- een algemeen volksbe lang gediend wordt. 3. Voorzover daartoe uit overheidsklas- sen, voor zoveel nodig, geldelijke bijstand wordt verleend, beperke zich het overheidswege uitgeoefende toezicht controle op de besteding der gelden, o' eenkomstig het doel, waarvoor de gelden zijn aangevraagd, met eerbiediging het ambtsgeheim der ambtsdragers verzorgers. Nationale cultuui 4. Wanneer van overheidswege maat schappelijke zorg wordt beoefend, die de particuliere levenssfeer der zich in zorg bevindende gezinnen raakt, behoren veel mogelijk bij de toepassing dezer zorg de Kerkelijke en particuliere organen van bijstand te worden ingeschakeld, die bij de levenssfeer der betrokkenen pas- (Óud artikel 13. De overheid late alle 1» Zondagsrust Artikel 12. 1. De overheid handhave het Ghristelijk-Historisch karakter ons volk, door bevordering van de Zon dagsrust, door er tegen te waken, dat het karakter van de Zondag als Chr. rustdag zou verloren gaan en door de in standhouding van de algemeen erkende Chr. feestdagen. 2. Zij doe de arbeid, waarop zij invloed kan uitoefenen, op Zondag zoveel moge lijk stilstaan. (Oud artikel 9. De overheid Christelijk-Historisch karakter door bevordering van de Zoni Chr. rustdag zou verloren gaa instandhouding van de aleer Chr. feestdagen.) Artikel 13. De overheid is verplicht te waken voor de openbare zedelijkheid, o.a., door van het terrein van het openbare leven te weren al wat te dien strijd is met Gods wil (Oud tikel Zij erplicht t. redelijkheid, doe duidelijke ordening Gods.) Hoger onderwijs Artikel 14. 1. De overheid behoort hier te lande, in verband met de Nederlandse staatkundige ontwikkeling en economi sche toestanden', het hoger onderwijs krachtig te bevorderen, met dien verstan de dat zij daarbij in de eerste plaats de instandhouding en uitbouw van de Open bare Universiteiten en Hogescholen tol voorwerp van haar bemoeienis maakt als nationale instellingen ter ontwikkeling der wetenschap en ter vorming en op leiding tot verschillende ambten en maat schappelijke betrekkingen, waarvoor eer wetenschappelijke opleiding vereist is of dienstig kan zijn. 2. Het Bijzonder Hoger Onderwijs de door haar gesteund, voorzover d stellingen, aan dit onderwijs gewijd, mede bijdragen tot de bloei van de wetenschap eii de bevordering van onze national, cultuur. 3. Onder handhaving van het klassiek- Nederlandse- ideaal van de vrijheid wetenschappelijk onderzoek, streve de overheid naar volledig herstel van de faculteiten der Godgeleerdheid, en aar- zele zij niet- in het openbaar belijdenis te doen van de Chr. religie, voor zover zij betrokken is bij een herordening van de vakke-n der theologische wetenschap, welke erkenning der Openbaring in sluit; (Oud artikel 14. 1. De overheid behoort hier te lande, in verband met de Nederlands<- ïaatschappelljke wijs krachtig te be» 2. Naast volledige zonder Hoger Onder bare Universiteit als schappelijk gebied be- 'e Gd°or Ander onderwijs Artikel 15. 1. Voor zover het onderwijs van overheidswege wordt gegeven, be hoort dit te voldoen aan de eisen ener Chr. opvoeding. 2. Waar de toepassing van dit beginsel in een land met een historisch verleden als het onze (en met de daaruit ontstane toestanden) zwarigheden ontmoet, wor den deze het best uit de weg geruimd door: a. aan de ouders of degenen, die daar toe door dezen zijn aangewezen, recht matige invloed te verzekeren op de gang van het onderwijs in al zijn geledingen; b. ten aanzien van het bijzonder on derwijs dezelfde financiële ondersteuning te geven als aan het openbaar onderwijs. 3. Het publiek gezag behoort op de gang en de ontwikkeling van het ganse onderwijs toezicht te houden en is ver plicht het krachtig te steunen. Die steun worde evenwel niet verstrekt aan scho len, waar desbewust zedelijkheid en eerbied voor de wet worden ondermijnd. >or artikel 15 lid 2 a en b staat in Het onderwijs arbij do locale bevolking. mstige ri die daat de nationale cultuur halve naast de plicht tot steun van oe- staande activiteit, de taak, kunst en we tenschap overeenkomstig de grondslagen van ons volksleven te bevorderen. (In het bestaande program ontbreekt een soortgelijk artikel.) Artikel 17. Voor zover 'overheidsbe moeiing geboden is, worde hierbij zoveel mogelijk gestreefd naar een geregelde medewerking der ingezetenen, opdat de organische opbouw in alle sferen der sa menleving 'ot ontplooiing kome. ardt het bes De dire erd doe. de bij de het ■vulling van de publieke bezoldigde mbter srheidswege min mogelijk - - -eel -egelde gebrui Artikel 18. Bij het beoordelen en rege len van de sociaal-economische verhou dingen in de samenleving drage de over heid zorg, dat de persoonlijke verant woordelijkheid van de mens tot haar recht kan komen, zulks mede onder eer biediging van het eigen karakter der or ganische verbanden van de samenleving. De overheid bevordere, dat door een ieder ernst wordt gemaakt met hetgeen God van alle mensen eist, ongeacht hun geloof, ras, geslacht of maatschappelijke positie, waaronder mede valt de plicht schap te dienen en voor deze mede-ver antwoordelijkheid te dragen. (In het bestaande program ontbreekt een soortgelijk artikel.) Volksgezondheid Artikel 19. 1. Op de overheid rust de zorg voor de openbare volksgezondheid, hetgeen medebrengt, dat gelet op de nationale en internationale ontwikkeling ten aanzien der geneeskundige behande ling en verzorging naar een in dit op zicht redelijk verantwoord en practisch bereikbaar peil dient te worden ge streefd. 2. Bij de organisatie der gezondheids zorg dient te worden ingeschakeld en be vorderd de medewerking en organisatie van al datgene, wat in de samenleving •haar deugdelijkheid heeft bewezen. 3. Bij de toepassing van enig voor schrift van praeventieve of geneeskun dige aard is, indien er mogelijkheid van lichamelijke schade bestaat, de toestem ming van de betrokkene of bij diens minderjarigheid, die van zijn ouders of voogden vereist, terwijl met mogelijke bezwaren tegen dergelijke ingreep ten volle rekening dient te worden gehouden (Oud artikel 11. Op haar (de overheid) rust de zorg voor de openbare gezondheid, maar deze verplichting brengt niet mede het recht om iemand te dwingen, zich of zijn kinderen te onderwerpen aan kunst bewerking, waartegen hij bezwaar heeft.) Maatschappij Artikel 20. 1. Ten aanzien van de rege ling der maatschappelijke verhoudingen worde door de wetgever voortdurend re kening gehouden met de groei van het sociale en economische leven. 2. Daarbij sta de gelijkgerechtigdheid vaj) allen, onverschillig in welke econo mische positie zij zich bevinden, op de voorgrond, wat met zich brengt, dat er zoveel mogelijk gezorgd worde, dat nie mand tengevolge van zijn economische afhankelijkheid gedwongen worde tót handelingen, die bij meerdere onafhan kelijkheid als onzedelijk of onbillijk zou den worden geweigerd. 3. De overheid is geroepen om het ver krijgen van een bestaan voor ieder zo veel mogelijk te bevorderen. 4. De samenwerking en saamhorigheid der bedrijfsgenoten moeten met inachtne ming van het algemeen belang krachtig worden bevorderd, opdat de sociale ge rechtigheid, eis ener Chr. maatschappij, tot haar recht kome. (Oud artikel 19. Lid 1 ervan noemt slechts het sociale leven. Lid 2 als nieuw. Lid 3: De overheid is niet geroepen, een Jubliek-rechtelijk Jen gestreefd mas verking t :ich uitsp jpdat mhorigheid. de hand gev 'rede, in de gildei "~irk( worden Chr. isppij, Rechtspraak Artikel 21. Een onafhankelijke recht spraak 9ta in verband met het zedelijk rechtsbesef der natie volgens de wetten, die berusten op de opdracht Gods tot het oefenen van gerechtigheid. Bij de vast stelling van het strafrecht behoort uitge gaan te worden van het beginsel, dat der overheid het recht om te straffen van Godswege is toegekend, niet slechts om de maatschappij en het individu te be schermen, maar allereerst tot herstel van de geschonden gerechtigheid, desnoods door middel van de doodstraf, waartoe het recht haar in beginsel toekomt. (Oud artikel 18. De erband atie volger ■echts? redelijk lu tsbesef der Artikel 22. 1. Het zelfbeschikkingsrecht an provincie en gemeente worde ge handhaafd en versterkt in overeenstem ming met de taak, welke deze lichamen, naar historie en Grondwet, in ons staats bestel vervullen. De financiële verhouding tussen het en de provincie, het rijk en de ge- het toezicht op door de wet aangewezen handelingen der provinciale en gemeentebesturen, alsmede de gezags oefening der hogere organen, zij zodanig, dat het bewustzijn van zelfstandigheid er eigen verantwoordelijkheid van die be sturen worde versterkt. (Oud artikel 21 noemt niet de provincie.) Artikel 23. Met betrekking tot de Rijks delen buiten Nederland zij de Regering zich bewust van haar roeping als Chr. overheid. (Oud artikel 22. In de Koloi ichtige bevolking. Met inde ming jrdcr lienstvrijheid baar roeping t heidendom zie toe. dat ingrijpe in Artikel 24. 1. Het beheer der overheids financiën worde, onder controle der volksvertegenwoordiging, zodanig ge voerd, dat de uitgaven blijven binnen de perken, die door een doelmatig beleid worden gesteld. 2. Uitgaven, welke niet uit belastingen kunnen worden bestreden, zijn slechts dan gerechtvaardigd, indien deze bevor derlijk zijn aan de venhoging van het welvaartspeil van het volk in al zijn ge ledingen en tot het behoud Deiensie j Artikel 25. 1. Ter bewaring van de na tionale en geestelijke goederen van het Nederlandse volk en van het voortbestaan van het Rijk heeft de overheid de plicht, ter zee, te land en in de lucht een krijgs macht in stand te houden. 2. De sterkte van de Nederlandse strijd krachten worde mede bepaald door de internationale verhoudingen, waarbij ge let dient te worden op de militaire be hoefte en de financiële en economische mogelijkheden. 3. De overheid zorge voor de godsdien stige, zedelijke en sociale belangen van de militairen. 4. Het doelmatig gebruik van de voor de krijgsmacht beschikbaar gestelde gel den zij een voorname zorg der overheid. "4 25. De overheid, g» het in indhouder fel, celfstandighei at de krijgs- ir en ordelijk leven.) Buitenlands beleid Artikel 26. 1. Wat betreft het buiten lands beleid worde krachtige steun ver- iedere eerlijke poging tot ver- de gemeenschap der volken, orde gestreefd naar sterking fÊ 2. Inzonderheid verwezenlijking van federatieve werking op democratische grondslag bin nen Europa, waartoe eenparige inperking van de souvereiniteit der betrokken sta ten zo nodig aanvaardbaar is. Internationale verbintenissen, in welke vorm ook, welke kunnen leiden tot gel delijke, militaire of andere lasten voor land of volk worden niet aangegaan dan tijdige raadpleging van de Staten- Generaal. (Ou. 'oidt ver: :hikt is c onder ge- tionaal volksbestaan. >jcci 3. Het belastingstelsel zij gegrondvest welke' op een rechtvaardige toepassing van bet lasten voor draagkrachtsbeginsel, waarbij de minst, geldelijke las draagkrachtigen worden ontzien enaangegaan b anderzijds de welvaartsbronnen van het Krachtie volk tot verdere ontwikkeling kunnen naar <je besl De politieke atmosieer te Parijs Maar als Duitslands ontwapening geen voorrang krijgt, laat hij het weer stormen Tj^EN AARZELEND ZONNESTRAALTJE in het „Palais Rose", waar de „plaatsvervangers" nog steeds gebogen zitten over het probleem, hoe van twee agenda-ontwerpen er één te maken. Vandaag een bescheiden resultaat: Gromyko heeft zich tenslotte accoord verklaard met één punt der Westelijke voorstellen, luidende „problemen met betrekking tot het herstel van de Duitse eenheid en de voorbereiding van een vredesverdrag met Duitsland". Westelijke waarnemers wijzen er op, dat Gromyko ener zijds iets toegeeft, om anderzijds krachtig vast te houden aan de Russische zienswijze, dat de kwestie der Duitse bewapening het voornaamste punt is voor een eventuele conferentie der „Grote Vier". Tezelfdertijd heeft de Rus nieuwe wijzi gingen voorgesteld van twee andere pun ten der Russische agenda. Deze hebben betrekking op de demilitarisatie van Duitsland, de oorzaken der internationale spanningen en een verminderin; (Om tikcl 23. Bij de regeling der belas volk er. rechts? [lillende kringen lar Vier van de vijf nieuwe ministers, die voortaan in ons kabinet zitting hebben, werden vanmorgen door H. M. de Koningin beëdigd. De bewindslieden ver laten het valeis Noordeinde. V.l.n.r. de ministers H. H. Wemmers, A. H. M. Albregts, H. Mulderije en C. Staf. De ministers zonder portefeuille Minister Teulings krijgt zorg voor de burgerlijke verdediging en de B.V.D. Prof. Albregts productieverhoging, P.B.O., middenstands- en kartelpolitiek (Van onze Parlementsredacteur) Dezer dagen meldden wij reeds, mr Teulings in zijn functie van v minister-president deel zou uitmaken van de Raad voor Economische Aange legenheden uit de ministerraad. Uiter aard zal hij ook lid zijn van andere vaste commissies uit die raad, doch het bijzonder zal hij in de REA nuttig werk kunnen verrichten, omdat dit aan sluit bij het terrein, dat hij tijdens zijn Kamerlidmaatschap placht te bestrijken. Maar hij krijgt als minister zonder por tefeuille nog meer te doen. Blijkbaar zal zijn plaats blijven op het departement Binnenlandse Zaken, waar hi. de taak krijgt, te zorgen voor de burger lijke verdediging en de binnenlandse veiligheidsdienst, uiteraard in nauw overleg met zijn collega Van Maarseveen. Deze regeling is getroffen opdat de Gewijzigde verordening blijit veel te lang op het ministerie liggen (Van een onzer verslaggevers) TT EN PROTEST tegen de aardappelprijsregeling is telegrafisch aan -LJ minister Mansholt gezonden door de Christelijke bond van kleinhan delaren in aardappelen, groenten en fruit, die gisteren in Hilversum de jaarvergadering hield. De betrokken partijen worden volgens het telegram zeer ongelijk behandeld en de winstmarge voor de kleinhandel is beslist onvoldoende (nl. gehalveerd). De bond dringt aan op een spoedige billijke regeling, waarbij rekening wordt gehouden met de moeilijke positie van de kleinhandel. Bondsvoorzitter J. van Erven deelde ee, dat er op het ministerie een gewij zigde verordening gereed ligt, maar dat die door allerlei invloeden veel te lang op te-kening ligt te wachten. Ook over het fruit werd gesproken. Niet alleen de exportstop veroorzaakte de moeilijke positie, ook een fout van de groothandel, aldus de voorzitter. In het najaar werd het fruit vastgehouden in afwachting op hogere prijzen. Nu er weer volop citrusfruit is, valt het niet mee het publiek te bewegen tot het kopen van hard fruit. Men mag de binnenlandse markt wnwaovlozen ten koste van de export. Dat laatste betoogde ook het Eerste Kamerlid de heer H. Algra uit Huizum. Deze wees voorts op de noodzakelijkheid van een sterke Christelijke organisatie in deze branche, die tussen boeren en pu bliek in zit. De boeren bouwden een ster ke organisatie, die grote invloed heeft in Den Haag. Ie-dere Kamerfractie heeft zijn landbouwspeci;.listen en minister Mans- holt is in zijn hart ook een boer. Het grote publiek is gauw geneigd de klein handel de schuld te geven van hoge aardappelprijzen. Een -sterke organisatie kan de publieke opinie door goede voor lichting gunstig beïnvloeden. Op de huishoudelijke vergadering werd besloten ƒ10.000 aan renteloze obligaties onder de leden uit te geven ten bate van de propaganda. Men hoopt het bedrag terug te betalen uit de meerdere contri butie-opbrengst ten gevolge van leden winst. Er zijn nu 1117 leden. In het bestuur werden gekozen B. Tan- ja uit Den Haag en J. Kamman uit Am sterdam. De bondssecretaris G. H. W. Pickhard nam gisteren afscheid als be stuurslid. nieuwe minister van Binnenlandse Za ken, mr Van Maarseveen het niet al te volhandig zal krijgen. Mr Teulings im mers heeft als minister van Binnen landse Zaken geen bemoeienis gehad met de voorbereiding van de komende algemene grondwetsherziening. Mr Van Maarseveen trad onder het vorige kabinet reeds op als vice-voor- zitter van de staatscommissie tot her ziening der grondwet, naast mr Van Schaik, die voorzitter is. Nu mr Van Maarseveen naar Binnenlandse Zaken is overgegaan, moet hij tijd en gelegen heid houden, zich in het bijzonder te blijven wijden aan de departementale behandeling van de komende omvang rijke grondwetsherziening, waarom hij van een paar andere zaken moest worden ontlast. Mr Van Schaik, hoewel geen minister meer, blijft voorzitter van de grondwetsherzieningscommissie. Ook mi nister Van Maarseveen zal thans voor zitter worden. De andere minister zonder portefeuille, prof. Albregts, is toegevoegd aan minis ter Van den Brink op Economische Za ken. In overleg met deze ambtgenoot is hij in het bijzonder belast met: a. de bevordering van de producti viteit in het gehele Nederlandse be drijfsleven; de coördinatie van het beleid met betrekking tot de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, in nauw overleg mede de minister van Sociale Zaken; de behartiging van de midden standsaangelegenheden d. de kartelpolitiek. De taak met betrekking tot de pro ductieverhoging, die een uitgesproken interdepartementaal karakter draagt, dient natuurlijk uitgevoerd te worden auw ovei-leg met alle ministers, wie zulks aangaat. De hiervoor onder b., c., en d. genoem de taken vielen tot nu toe onder het staatssecretarisschap van mr V. d. Grin ten. Nu deze mede onder de hoede van prof. Albregts zijn gebracht, is het dui delijk dat het betrokken staatssecreta riaat kon worden opgeheven. Ambonnese stad in Vught met eigen secretarie De Kota Inten, het eerste schip dat et 956 Ambonnezen naar Nederland komt, wordt volgende week Donderdag morgens in Rotterdam verwacht. Het Ambonnezendorp in het voorma lige concentratiekamp te Vught krijgt een eigen hulpsecretarie. Er komt een administratieve kracht die de taal der Ambonnezen volkomen beheerst en be noemd zal worden tot ambtenaar van de burgerlijke stand. strijdkrachten der grote mogendheden. Deze nieuwe Russische wijzigingen wor den nu ook weer bestudeerd door de Westelijken en zo duurt het „marchan deren" voort. Gromyko blijft maar hameren op de overeenkomst van Potsdam en de „de militarisatie" vindt hij de meest branden de kwestie. Dit probleem moet, aldus de Rus, boven aan de gemeenschappelijke agenda worden geplaatst. Het andere ge wijzigde Russische agendapunt luidt: „Het onderzoeken van de oorzaken der huidige internationale spanningen in Europa der middelen ter verzekering van werkelijke, duurzame verbetering in betrekkingen tussen de Sowjet-Unie, de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk. bij inbegrepen de kwestie van het be perken der strijdkrachten der „Grote Vier". Inderdaad is er iets meer schot in ge- kpmen en men grijpt deze eerste Russi sche concessie aan, om ten slotte toch in een optimistische afloop der bespre kingen te kunnen geloven. Reserve blijft echter geboden. De Amerikaan Jessup heeft er op ge wezen, dat Gromyko nog steeds niet zijn instemming heeft betuigd met: 1. Maat regelen om de vrees voor aggressie weg te nemen; 2. Het nakomen der verplich tingen der bestaande verdragen; 3. Een onderzoek van het huidige bewapenings- Het Britse standpunt ter conferentie Aardschokken richtten heel wat schade aan In Duitsland voor anderhalf millioen mark De aardbeving, die gisteren in West- Europa waarneembaar was, is volgens het geologisch instituut te Keulen, schijnlijk het gevolg van een instorting an aardlagen in het Eifelgebergte op »n diepte van 20 tot 30 kilometer. In Duitsland werd door neerstortende plafonds en muren een schade van onge- anderhalf millioen mark aangericht. In Arloff (Did.) werden verscheidene schoolkinderen door een vallende schoor steen gewond. Gemiddeld geschiedt er op aarde elk ,ir een aardbeving. Dat zijn ei geveer 9000 per jaar, waarvan er echter meer dan ruim 200 worden gere gistreerd, omdat de rest te zwak is. In Nederland komt gemiddeld eens in de twee jaren een aardbeving voor. De zwaarste, die deze eeuw in ons land werd geregisteeerd, was die van 20 November toen de haard zich onder Oost- Brabant bevond. De gisteren vooral in Zuid-Limburg ge constateerde beving kan tot de vrij sterke worden gerekend, aangezien zij daar al gemeen binnenshuis werd opgemerkt. Italianen hebben Londen weer verlaten Vlot en goed resultaat De besprekingen tussen de Italiaanse ministers en de Britse regering te Londen zijn gisteren geëindigd. Beide partijen verheugen zich over het verstevigen der betrekkingen. In aansluiting aan hetgeen gisteren reeds vermeld, wijzen wij op bereikte resultaten: de verzekering (zowel van Engeland als Amerika), dat blijft vasthouden aan de vroegere afspraken, namelijk van 20 Maart 1948, inzake de teruggave van Triëst aan Italië. Bovendien werd een overeenkomst be reikt om werkloze Italiaanse arbeiders ir de Britse koloniën tewerk te stellen. Van daag zullen de Italiaanse staatslieden eer verklaring afleggen over Italië's herbe wapening. Churchill contra Zwitsers weekblad De uitgever van een Zwitsers week blad te Zurich drukte op het Nieuw jaarsnummer een reproductie af var. Ghurohills schilderij „Winter in Chart- well." Na de verzending kwam men tot de ontdekking, dat de reproductierechten n overtreden. De uitgever zond een brief met excuses aan Churchill en sloot cheque van twee pond sterling in. Churchill eiste echter 100 pond schade vergoeding, waar de uitgever weer niet nee instemde. Maar intussen is men tot •en vergelijk gekomen. De uitgever stelde voor 200 pond, 100 pond meer dus dan Churchill geëist had, te betalen, onder voorwaarde, dat het geld ge bruikt wordt om zwakke Engelse kinde- len vacantie in Zwitserland te later, doorbrengen Churchill heeft dit aanbod Uittocht van Joden uit Irak? Een grote Exodus van Joden uit Irak >u momenteel aan de gang zijn, zo eet de Daily Telegraph te melden. Een ig-en-nacht luchtdienst zou tussen Bag- ad en Lydda worden onderhouden om an de vraag naar vervoer te voldoen, De uittocht begon-, toen enige dagen ge leden de regering van Irak de bankreke ningen van de Joden en de Joodse win kels sloot. Verleden jaar reeds heeft een groot aantal minder welgestelde Joden Irak verlaten en men vermoedt, aldus hei Britse blad dat nog 70.000 Joden voor eind Mei zullen volgen. De vluchtelingen moeten al hun bezittingen achterlaten. Tijdsverschil Nederland-Nieuw Guinea: 8V4 uur Er is een wijziging gekomen in net •erschil tussen Nederlandse tijd en Nieuw-Guinea-tijd. Dit verschil bedraagt thans 8Vi uur (tegen voorheen 8 uur). komt vrijwel hierop neer: „probeer alles om een overeenkomst te bereiken." Fransen en Britten zijn het er over eens, dat achter de onderhandelingen meer vaart moet worden gezet. 7 Leven in Januari nog niet duurder Zou het verbruik in gezinnen met een bruto-weekloon van 50 tot 60 gulden en met vier personen in Januari j.l. het zelfde zijn geweest als het gemiddelde in 1949, dan zouden zij daarvoor 13 procent meer hebben moeten betalen. Dat was ook al zo in October, November en De cember 1950, zodat het leven nog niet duurder was geworden. Maar intussen is weer lVi maand verlopen. Wel stegen van December tot Januari vele prijzen. Vooral die van biscuits, sui ker, boter, kaas, groenten, wollen goede ren, huishoudelijk linnengoed, vitrages, tapijten, meubelen, metalen keukengerei, dagbladen, tijdschriften, schrijfbehoeften, sigaretten, tabak, rijwielbanden en schoe nen. Bovendien steeg de huur met 15 procent. Dat het interim-prijsindexcijfer (berekend door het CJB.S.) niettemin ge lijk gebleven is. is te danken aan de vaak sterk verlaagde loonbelasting. Verder werden goedkoper: thee, beschuit, ont bijtkoek, maar vooral eieren en sinaas appelen. Duitsers maken kennis met onze democratie Vijftien Duitsers, die vier weken lang Wilton Park (Engeland) cursussen heb- bengevolgd over het Engelse politieke, geestelijke en economische leven, komen Zaterdag in Hoek van Holland aan en zullen vier dagen in ons land vertoeven Rotterdam en Den Haag) met medewerking van de volkshogeschool Olaertsduyn te Rockanje. Pasen op vroegste datum in 2de hellt 20e eeuw Pasen valt dit jaar op de vroegste da im in de gehele tweede helft van de twintigste eeuw. Pas in het jaar 2008 1 Pasen nog vroeger vallen, nl. op de zelfde datum als in 191323 Maart. Pe allervroegste datum waarop Pasen kan vallen is 22 Maart, de allerlaatste 25 April. Op 22 Maart is Pasen het laatst ge- allen in 1818 en pas in 2285 zal het op- lieuw op 22 Maart Pasen zijn. In 1943 was het op 25 April en niet voor 2038 zal Pasen opnieuw op die da- allen. In 1940 is het op 24 Maart Pasen geweest. Dit zal niet meer voor komen voor 2391. De datum, waarop Pasen valt, is vol gens een besluit van het concilie van Nicaea, dat in het jaar 325 van onze tijd rekening heeft plaats gevonden, de eer- Zondag nadat het op of na 21 Maart volle maan is geweest- Dit jaar zal het volle maan zijn op Vrijdag 23 Maart. De eerste Zondag daarna is dus 25 Maart, aldus Ass. Press. Nog geen licht op benoeming bij rijkspolitie De vragen over geruchten inzake de benoeming van een buitenstaander tot lgemeen inspecteur der rijkspolitie kun- ten op het ogenblik bezwaarlijk worden beantwoord, nu de benoeming door de Kroon moet geschieden en, nog niet heeft plaats gehad. Aldus het antwoord van de ministers Struycken en Teulings op de schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Verkerk (a.r.). In Barcelona de rust hersteld Het grootste deel der arbeiders in Bar celona heeft thans het werk hervat, maar in de textielindustrie wordt nog gestaakt. Volgens Reuter zouden ln totaal 500 ar restaties zijn verricht. In de vitale In dustrie-gebieden wordt nog gepatrouil leerd door politie en burgerwacht. Men houdt rekening met nieuwe moeilijk heden, als de levensmiddelen-positie niet spoedig verbetert. Om de wereldtitel schaken Botwinnik en Bronstein vandaag begonnen Vandaag is te Moskou onder grote be langstelling de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken tussen de Russi sche grootmeesters Botwinnik en Bron stein begonnen. Het gevolg van de loting, die gisteren plaats vond, was, dat Bot winnik de eerste partij met wit speelde. Dit is de eerste maal, dat de wereldtitel door twee landgenoten omstreden zal worden. Zoals men weet omvat de twee kamp 24 wedstrijden. De strijd wordt automatisch beëindigd als Botwinnik het eerst 12 of Bronstein het eerst 1214 punt bereikt. Deense regering wil belas ting op voetbalpools De Deense regering heeft bij het par lement een wetsvoorstel ingediend, waar- vordt voorgesteld belasting te heffen op voetbalpools en wel 10 oere per kolom. Newcastle en Blackpool in de finale om de Cup In een der halve finales voor de En gelse beker, die beide Zaterdag jl. onbe slist waren geëindigd, en thans werden overgespeeld, heeft New Castle United met 21 van de Wolverhampton Wande rers gewonnen. Birmingham City verloor met 21 van Blackpool. New Castle en Blackpool komen 28 April a.s. te Wembley in de finale tegen elkaar uit. Aan Newcastle valt deze eer thans voor de Se maal te beurt, maar erste maal sinds 1932. De ploeg heeft de beker reeds herhaaldelijk ge wonnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3