ïlicmue £ciitsft)c ÖTaumnt Hevige storm kostte aan ten minste drie Hollandse zeelieden het leven Twee maanden invoerstop in West-Duitsland Seoel weer in handen van de verbonden legers Hedenmorgen werden nieuwe ministers beëdigd Wist U DONDERDAG 15 MAART 1951 BUREAUX; Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 5.15 p. kwartaal. f 1.72 per maand: f 0.40 par week ADVERTENT1BN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J, ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticli is ahtbleoea myn hert in tcgij'enspott" Een en dertigste jaargang No 817$ ONTWERP NIEUW BEGINSEL-PROGRAM VOOR DE C.H.U. ZIE PAG. 3 Zuidwester raasde over Europa Scheveningse schokker verkeerde in nood voor de havenmond ENIGE NEDERLANDSE ZEELIEDEN hebben gisteren de strijd tegen de razende Zuidwesterstorm met de dood bekocht. Ten Zuiden van de Golf van Biscaje sloeg het Engelse schip Ulsterduke los van de Neder- jandse sleepboot Hudson. Het werd op de rotsen verpletterd. Er waren zes runners aan boord: één Italiaan en vijf Nederlanders. Eén van hen. Stork uit Vlaardingen, is in een ziekenhuis te Corri Bian (Spanje) op genomen. Twee worden vermist. Drie zijn verdronken. Maar ook voor de Nederlandse kust eiste de zee haar tol: vanmorgen liep de Urk 126 Den Helder binnen met aan boord 't stoffelijk overschot van de 57-jarige matroos Tromp Bakker. Voor de havenmond van. Scheveningen heeft zich een klein zeedrama afgespeeld, maar dank zij de reddingboot Arthur Werden de opvarenden gered. Te land is de schade gering. Behalve op Vpenburg, want daar staan nu vijf zwaar beschadigde vliegtuigen, tmdat de wind een tent en een linnen loods verwoestte. Toen de Ulsterduke, een schip van 2000 ton. in moeilijkheden raakte, besloot de kapitein van de sleepboot naar La Coru- Eia te koersen om daar het zware weer af te wachten. De opzet gelukte echter niet, want even voor Kaap Finisterre, toen de pleep zich reeds dicht onder de kust be vond, brak de kabel waarmee het schip aan de Hudson verbonden was. De Ul- Bterduke sloeg tegen de rotsen en zonk Vrijwel onmiddellijk. Het schip was be stemd voor de sloop en op weg naar Italië, Dè sleepboot Hudson is het eigen dom van L. Smits Internationale Sleep- Ook het Noorse schip Marga is in de Itorm vergaan. Dit gebeurde ter hoogte van de Engelse Zuidkust. Er was nie- fnand aan boord. Een Britse sleepboot, Bie het schip van Brest naar Rotterdam jou brengen, had de verbinding moeten verbreken. 110 Km per uur Van de Golf van Biscaje is de ac tieve depressie gisteren via Engeland Haar de Noordzee getrokken. Bijna 24 uur aan één stuk wist de storm pich te handhaven over het Kanaal erj het Zuidelijk deel van de Noordzee. In ons land werd gisteren de zwaar ste windstoot gemeten op het vlieg veld Valkenburg (Z.-H.). De snelheid vas 110 km per uur. Andere plaatsen n het Westen van het land meldden Ie gehele dag stoten van 90 km. De vissersman Tromp Bakker uit Urk - vader van acht kinderen is gisteren 0 m\jl N.W. van Terschelling overboord eslagen en verdronken. Er werden lijnen litgeworpen. Bakker greep ze, maar hij niet meer vasthouden en gleed erug in het water. Hij sloeg onder het chip door en werd enige tijd later be-, msteloos opgehaald. Enkele uren later h\j overleden. Zijn oudste zoon was ook an boord. De kleine motorkotter Stellendam 5 lep averij aan de motor op. Het scheepje ond op tien mijl ten Westen van de [aaksgronden noodseinen uit, waarna de eepboot Holland van rederij Doeksen op erschelling is uitgevaren om assistentie verlenen. De kotter werd vanmiddag aar Terschelling gesleept. De loodsdienst voor IJmuiden moest isteravond om kwart voor zes worden istaakt. Verscheidene vissersschepen, die it de Noordzee naar IJmuiden of Sche eningen onderweg waren, liepen de ichtstbijzijnde haven binnen. Zo zijn bv. IJmuiden 11 en de Scheveningen 70 aar Den Helder gekoerst. Drama bij Scheveningen De schokker Sch. 1S3 moest voor de tijdelijk aan de golven worden rijsgegeven, na een moeilijk vaart. ,\Ve hebben 'm behoorlijk zitten knij- n hoor." biecht een van de geredden is eerlijk op. Hij is juist uit de redding- iot gestapt. De wind, die flap-uit, waait im stormachtig om het lijf, waaraan de lornatte kleren kleven. In het seinhuis len een stel rood-baaien ondergoed •reed liggen. De warme kachel en een irtig slokje brengen hem wat op ver- lal. Hij vertelt ons zijn belevenissen, in mpele bewoordingen. Maandag zijn ze de Sch. 183. eigendom van de rederij v. d. Zwan en Zn, de zee in gegaan: 1 van Dam de schipper, T. C. Lokker stuurman, J. Grenves de kok en C. i Dam de machinist, een broer van de hipper. Het viertal is uit Goeree afkom- „Gisteravond om acht uur begon ellende. Midden in het werk. De motor rtikte het en daar zaten we. In een ongeveer 50 mijl ten Noordwesten an Scheveningen." Er werden vuurpijlen igelaten, waarop de Goeree 8, ook een otter, a kwam. Er was maar een kleine ingst aan boord. De collega met ma- linestoring werd op sleeptouw genomen. Ve hebben ellendig gevaren," vertelt roodbaaien-matroos. „Tot driemaal brak de tros af„Maar peesden zo goed mogelijk door," vult hipper Van Dam aan. Met hard ploete- i kregen ze de kotter eindelijk voor Scheveningsehaven. Dat was omstreeks jf uur gistermiddag. In het zicht van de haven... Daar was men al op zijn hoede. Er erden terecht moeilijkheden voorzien en iarom werd de gereed liggende red- ngboot Arthur gestort, om zo nodig isistentie te verlenen. Die hulp was uw genoeg nodig. Want, naar schatting 0 meter benoorden het Noorderhaven- Aardschokken veroorzaakt door explosie in O.-Europa De aardschokken, die zoals wij giste- en meldden, in verschillende plaatsen n Duitsland. België en Nederland zijn Waargenomen, hebben in West-Duits- ind 5 a 6 seconden geduurd en zijn de pvigste. die hier ooit zijn geregistreerd, len vraagt zich te Bonn af of de tril- [ugen misschien veroorzaakt werden joor een of andere geweldige explosie in' rOSt-Europa. hoofd, kreeg de sleeptros het weer te kwaad en brak. De Sch. 183 lag op de kolkende branding en de toestand werd al heel spoedig hachelijk. De heer J. Dijk huizen, die als „opstapper" in de Ar thur meevoer, meent ook dat er grote vrees bestond, dat het stuurloze schip op een der havenhoofden te pletter zou slaan. „We probeerden nog in het hon denweer vast te maken en ze lieten wel geïmproviseerd ankertje vallen, maar dat kon het ook niet houden. De stroom was te sterk en het was ondertussen al schemer geworden. Er moest snel gehan deld worden." Ook op de onfortuinlijke kotter zag men het levensgevaarlijke van het geval in. En toen de reddingboot langszij kwam om vier levens op te eisen, besloten de vissers zelf om het schip, dat reddeloos was, te verlaten. „Er zat niets anders op," zegt Van Dam, de schip per. Het overspringen was snel gedaan. „Grijpt beet," riepen de mannen in knal gele oliejassen en witte waterlaarzen naar de Goeree-ers, die er erg aan toe waren. Het was juist op tijd. Om tien minuten voor half acht was de reddingboot bin nen. Schipper Simon den Heyer, die zijn eerste grote vaart maakte op de Arthur, was een goed commandant geweest. Om half negen meldden twee agenten, dat de kotter tegenover de vuurtoren was gestrand. Vanavond plm. 8 uur zouden enkele sterke schepen de Sch. 183 uit zijn benarde positie trachten te trekken. Maar daarvoor zal een zeer hoge vloed nodig zijn, want vanmorgen bleek de kot ter hoger op het strand te zijn geslagen. Vanmorgen werd begonnen met het los sen van vangst en netten. Schipper Van Dam is de feitelijke eigenaar van de Sch. 183. Op Ypenburg Op het vliegveld Ypenburg is een grote tent, waarin acht vliegtuigjes van de Rijksluchtvaartschool stonden, omver ge waaid. Alle acht toestellen werden be schadigd, waarvan vijf ernstig. Naast de tent, waarin de lesvliegtuigen stonden, was een andere zelfde tent in aanbouw, 's Nachts kreeg de wind deze tent te pakken. Ze werd opgenomen en een tiental meters verder tegen de af rastering geslingerd. In de vlucht raakte ze de linnen loods. Beide tenten werden volkomen vernield aangetroffen. De vijf zwaar beschadigde vliegtuigen zijn reeds naar elders gevoerd om te worden gerepareerd. De andere drie kun nen de mannen van de Rijksluchtvaart school waarschijnlijk zelf herstellen. Het werk gaat gewoon door. Er zijn enkele vliegtuigen van de afdeling Gilze-Rijen gearriveerd. De schade wordt geschat op enkele duizenden guldens. Op het vliegveld Ypenburg heeft de hevige storm een grote tent, waarin acht vliegtuigjes stonden, omver geworpen. De vliegtuigen werden lelijk beschadigd en de schade wordt dan ook op enige duizenden geraamd. Dit zou een zware slag zijn voor groenten- en fruittelers "p\E VOORSTELLEN, welke de Westduitse regering aan de Europese Be- talingsunie heeft gedaan ter oplossing van zijn credietmoeilijkheden, hebben in Nederlandse kringen van handel, nijverheid, land- en tuinbouw verontrusting en verbazing gewekt. Men vraagt zich af of de regering te Bonn werkelijk van zins is, de op 28 Februari jl. afgekondigde invoerstop tot 1 Juni a.s. te handhaven. Dit zou wel eens voor het NederlandsDuitse handelsverkeer funeste gevolgen kunnen hebben. Men verwacht, dat Nederland wellicht eerst informeel opheldering zal vragen. Voorts vraagt men zich af of de a< gekondigde 60 procent van de vrij; maakte invoer en 40 procent contingenteerde tot een totaal van 140 millioen dollar de maand zich zullen uit strekken tot alle invoergoederen of dat luxe- en andere niet-essentiële goederen van de invoerlijsten geschrapt worden. Vooral voor Nederlandse tuinbouwpro ducten klemmen deze vragen zeer. De uitvoer van fruit naar West-Duitsland staat reeds lang stil en de invoervergun ningen van groenten lopen einde dezer maand af. Zou het werkelijk de bedoeling van Bonn zijn om tussen 1 April en 1 Juni a.s. geen Nederlandse tuinbouwproducten In vooraanstaande Nederlandse tuin- bouwkringen kan men dit moeilijk ge loven. Dit zou opnieuw een zware slag voor de tuinbouw betekenen. In die maanden immers komt op de Nederland se veilingen een grote aanvoer van verse, jonge groenten. Waar in het kader van het bestaande handelsverdrag behoorlijk ruimte voor tuinbouwproducten is gela ten, hebben de kwekers hiermede bij de aanplant rekening gehouden. Zou het Westduitse handelsgebied twee maanden wegvallen, dan is de ellende nog niet te overzien. Men wijst er echter op, dat het memo randum in algemene termen is gesteld en dat een eindbeslissing nog niet is geval len. Men hoopt, dat de Westduitse rege ring rekening zal houden met seizoen producten en verwacht hiervoor een spe ciale regeling. Men zou zich kunnen voor stellen, dat meer seizoengoed per maand zou worden uitgevoerd dan zou overeen komen met het daartoe beschikbare be drag, doch dat een deel der betalingen naar volgende maanden onder garantie van de Duitse regering zou worden opge schort. Men leeft na kennisneming van het Duitse memorandum in hoop en vrees, doch de hoop is het grootst omdat men een redelijk standpunt en tegemoet komendheid van Bonn verwacht. In aansluiting op bovenstaand bericht kan nog worden gemeld, dat volgens een woordvoerder van Bonn de Westduitse maatregelen, waarbij de invoerstop ge handhaafd blijft tot 1 Juni a.s. en de in voer uit de E.B.U. landen tot 140 millioen dollar beperkt blijft (overeenkomende met Duitslands invoer uit de E.B.U.)dat dit een inkrimping betekent van 45 pro- Koieaans generaalhet gaat goed l Kans op onderhandelingen, als 38ste parallel door V.N.-troepen bereikt is? De communistische troepen hebben de Zuid-Koreaanse hoofdstad, Seoel, prijsgegeven. Voor de vierde maal in acht maanden tijds is Seoel van be zetter verwisseld. Vijf Geallieerde patrouilles staken de Han over en plant ten in het hart der stad de Zuid-Koreaanse vlag op het Kapitool. Er werd geen tegenstand ondervonden en langs het gehele front hebben de V.N.- troepen practisch, het contact met de vijand verloren. Op sommige plaatsen staat men reeds op 20 km afstand van de 38ste breedtegraad. Vermoedelijk hébben de Roden zich op nieuwe stellingen gereorganiseerd. Nu de Westelijken de 38ste breedte graad weer dicht genaderd zijn, vinden er tussen Engeland en de Ver. Staten be sprekingen plaats over de -toekomstige strategie, zodra de 38ste parallel bereikt is. Het Britse standpunt zou, aldus Reu ter, nog steeds zijn, dat de 38ste breedte graad als uitgangspunt voor onderhande lingen kan dienen. Uiteraard zijn de Westelijken in hun nopjes, dat zij Seoel weer veroverd heb ben. De Zuid-Koreaanse generaal Paik II Soek, uitte opgewonden zijn enthouiasme, want „het gaat goed"! Chinezen en N.- Koreanen trekken aan het centrale front Vierde wisseling in Seoel 27 JUNI 1950: Zuidkoreanen geven ónder druk der Noordelijken de stad prijs. Er is dan drie dagen gevoch- 28 SEPTEMBER 1950: Na een invasie aan de Westkust wordt de stad door Amerikaanse mariniers en troepen van de zevende divisie heroverd. 4 JAN. 1951: Achtste leger trekt uit Seoel terug onder druk van het grote Chinese Oudejaarsavond offensief. 14 MAART 1951: Westelijken en Zuid koreanen trekken het verlaten Seoel binnen en de vlag wordt weer ge plant op het Kapitool. Arabische Liga dringt aan op actie Marokkaanse kwestie voor V.N.? De „politieke commissie" van de Ara bische Liga heeft er bij de Franse regering op aangedrongen, een regeling van de Marokkaanse kwestie te treffen, waarbij elk misverstand is uitgesloten. Indien haar pogingen niet slagen, zal de Liga de ge hele Marokkaanse kwestie voor de V.N. brengen. Reeds nu zal de Liga aan het V.N.-secretariaat vragen de Marokkaanse kwestie op de agenda te plaatsen va „kleine assemblée". snel terug, dat de patrouilles der ver bondenen hen niet kunnen inhalen. Heel de dag trok het achtste Amerikaanse leger door een verlaten „niemandsland", langs lege loopgraven en bunkers. De al gemene situatie is dus zo, dat door de verbondenen onbelemmerd over liet ge hele 250 km brede Koreaanse front wordt opgerukt. Amerikaanse mariniers ontdekten een geheime Chinese wapen-opslagplaats met voldoende materiaal om-er een regiment volledig mee te bewapenen. Vermelden wij nog, dat het 45.000 ton metende Ame rikaanse slagschip „Missouri", dat in Ja pan is nagezien, gisteren weer in actie kwam en de haven van Tsjongjin be schoot. Kruisers, torpedoboot jagers en fregatten der verbondenen namen Won san, de Noord-Koreaanse haven aan de Oostkust onder vuur. Tengevolge van de zware storm is gistermiddag de kotter Sch. 183, die voor Goereese rekening vaart, voor de havenmond in moeilijk heden geraakt, nadat de sleeptros was gebroken. Onmiddellijk voer de Scheveningse reddingboot Arthur ter assistentie uit. De bemanning werd van boord gehaald en in vei ligheid gebracht. De kotter bleef toen alleen in de razende golven liggen en werd in de loop van de avond op het strand geslagen. Van- avond wil men trachten het schip vlot te brengen. Dit is het moment, waarop de bemanning met de red dingboot wegvaart van de kotter. Band die blijft De heer Romme, informateur en for mateur-af, heeft de pen weer ter hand genomen. In de Volkskrant van anmorgen geeft hij als in ere en functie hersteld staatkundig hoofdredacteur zijn eerste visie opzijn eigen kabinet. Eer. schaap met vijf poten is het niet vorden. schrijft hij, maar op vier poten lijkt het nogal stevig te staan. En het overige wil de heer Romme afwachten hoe de staatsrechtsgeleerden het kabinet zullen betitelen. Zelf hebben wij het niet onbedenkelijk genoemd dat dit kabinet is samengesteld en nog wel met grote moeite door man die in de Volksvertegenwoor diging een bijzondere plaats inneemt. De heer Romme zegt hier nu zelf van: „De loop van zaken heeft ertoe geleid, dat parlementariër het nieuwe kabinet bij elkaar heeft geïnformeerd en het ver volgens heeft geformeerd. De zuiverheid der politieke verhou dingen eist dat de informateur-forma teur, nu hij zijn taak heeft volbracht, het vaderschap van het kabinet vol ledig afstand doet. Dit betekent niet een afschuiving van verantwoordelijkheden, •elke de informateur-formateur op zich heeft geladen het betekent wel zijn hernieuwde aanvaarding van zijn volle •erantwoordelijkheid als lid der Volks vertegenwoordiging, die onbevangen met 's lands regering heeft samen te werken de daden van het kabinet met objec tiviteit heeft te controleren en te beoor- Wij geloven wel, dat de heer Romme objectief zal willen zijn. Maar of hij er slagen zal? Het lijkt ons een onmoge lijke taak, zelfs voor een tovenaar als de heer Romme. Intussen doet de heer Romme nog een mededeling. Hij zegt: „Het wachten is nu op de regeringsverklaring waarvan wij verwachten, dat zij hard zal zijn over eenkomstig de noden van de tijd en rechtvaardig overeenkomstig de noden de mensen." Hard en rechtvaardig, het zal ons benieuwen hoe men die twee elementen heeft weten te KOFFIE: 489 en 497 Bon 489 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 497 Algemeen (D-kaart) zijn aan gewezen voor het kopen van 125 gram koffie, van 16 t.m. 31 Maart. Het rant soen moet dienen voor zes weken, dus de volgende hon wordt pas op 26 April aangewezen. Amsterdamse kellneis willen fooi houden Kellners in Amsterdam en mogelijk ook daarbuiten zijn ontevreden over de nieuwe arbeidsvoorwaarden die zijn ont worpen om het- fooienstelsel te beknot ten en zelfs op den duur af te schaffen. In de a.g. nacht zullen zij ;n de hoofd stad vergaderen om een actiecomité -te Geheime zender bij boer in Wierden ontdekt Bij boer K. T. te Wierden (Twente) werd een volledige geheime zendinstal- latie aangetroffen. De landbouwer kreeg een proces-verbaal en de zender werd met veertig gramofoonplaten in beslag genomen. Minister Peters zal pas rond Pasen in functie kunnen treden (Van onze Parlementsredacteur) GISTEREN nog heeft H.M. de Koningin het Koninklijk Besluit getekend, dat ook in formele zin een einde heeft gemaakt aan de kabinetscrisis. Vanmorgen om negen uur zijn de nieuwe ministers op het paleis Noord einde te Den Haag beëdigd, natuurlijk met uitzondering van ir Peters. vaard van de ministers Teulings en Van Maarseveen. doch met gelijktijdige be noeming tot resp- minister zonder porte feuille en minister van Binnenlandse Gistermiddag, na de constituerende vergadering van de gepolste ministers, heeft prof. Romme verslag uitgebracht aan de Koningin, waarmee een einde was gekomen aan zijn kortstondig forma teurschap. Volgens zijn eigen medede ling heeft hij in deze „functie" niet langer dan drie kwartier behoeven ie werken. Gelijk te voorzien was, is de officiële lijst van ministers gelijk aan die, welke wij gisteren niet-officieel publiceerden. De gang van zaken is zo, dat het ont slag van de ministers, die zijn overge gaan van het oude kabinet naar het nieuwe niet is aanvaard. Wel is dit aan- DAT de werf De Noord te Alblasser- dam een sohip van 7.300 ton voor Frank rijk zal bouwen en de Ned. motorschepen Biscaya en Casablanca aan Indonesië zijn DAT de varkensmester R. Weis uit Delden gisteren naar Brazilië vertrok om vestigingsmogelijkheden te onderzoeken voor 100 gezinnen op veeboerderijen en 200 in de cacao-industrie, voor wie Bra zilië vrije overtocht zal garanderen. DAT M. J. Manting m.i.v. 20 Maart is benoemd tot leider van het zweefvlieg- centrum der Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart in Teriet, als opvolger van J. Joele. DAT het uit 1500 daterende kasteel Hagenbroek te Thorn (L.) thans wordt gerestaureerd. DAT het jubileumcongres van de Ned. Bond van veehandelaren niet, zoals het plan was op 11 en 12 Juli maar op 29 en 30 Augustus in Den Haag wordt ge houden. DAT aan de Duitse kant van de Brun- summerheide en in het Duitse dorp Wil- denrath. 7 km ten Oosten van Vlodrop, vliegvelden voor de R.A.F. worden aan gelegd. DAT de Raad voor de Scheepvaart de stranding van het Griekse s.s. Meta- morfosis op 2 Dec. jl. bij IJmuiden toe schrijft aan een fout van de kapitein, die met te weinig kolen de reis had vaard. DAT in Hoorn een medisch bureau voor nerveuze kinderen komt. uitgaande van de Stichting voor geestelijke Volksge zondheid in Noord-Holland. DAT J. v. d. Berg te Wassenaar is ge kozen tot vice-voorzitter van de kring bloemist-hoveniers der vakgroep bloe misterijen, die gisteren in Groningen ver gaderde. DAT de Duitse Spoorwegen Dinsdag deels te Coevorden en deels in de Duitse grensplaats Laarwald het herstel van de spoorwegverbinding tussen beide steden zullen vieren. DAT de 50-jarige vlasser E. B. te Hei kant (Z.) wegens brandstichting op en kele vlasbedrijven te Sint Janssteen is gearresteerd. DAT de Oostenrijkse citerspeler Anton Karas Zaterdag zal optreden op de huis houdbeurs in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam, die in 5% dag al 60.000 bezoe kers heeft getrokken. DAT een gebied met een straal van 16 km rond Petten op 28 en 29 Maart onveilig zal zijn ten gevolge van schiet oefeningen en ook in de Vliehors thans regelmatig wordt geoefend. DAT in Den Haag de bouw van een utiliteitsgebouw en een administratiege bouw voor de Kon. Marine in Den Hel der is aanbesteed en de inschrijvingen f 244.000 tot f 321.000 beliepen. DAT de directeur der A.N.V.V., Jhr W. Boreel. voor vier weken naar Amerika is vertrokken om de mogelijkheden van het toerisme te bestuderen. DAT de markies F. T. de Marchio, die Italiaans gezant in Nederland is geweest, thans benoemd is tot Italiaans ambas sadeur in Spanje. DAT m.i v. 1 April de beweegbare bruggen in Den Haag 's Zaterdags i 24 i af, af het scheepvaartverkeer gesloten zullen zijn DAT een door alle gemeenten op Goeree-Overflakkee samengestelde com missie in een rapport de door Ged. St- voorgestelde plannen tot samenvoeging dezer gemeenten vierkant van de hand wijst. DAT het gem. voorlichtingsbureau te Enschede een boekje heeft uitgegeven, waarin de mogelijkheden van de verdere industrialisatie van deze stad worden uiteengezet. DAT de 32 jonge boeren, tuinders en boerenarbeiders, die morgen met de Vo- lendam voor een studiereis van 6 tot 7 maanden naar Amerika vertrekken, gis teren aanzaten aan een afscheidsdiner in Queen's Garden te Den Haag. DAT vannacht bij een brand in een varkenshok in de Zandvoortse duinen krulstaarten omkwamen, doch vijf door een politieman werden gered. DAT de ondervakgroep suikerwerk industrie te Amsterdam, evenals in 1931, in 1952 een .suikertentoonstelling in de hoofdstad wil houden. DAT het regiment infanterie Johan Willem Friso zich gisteren tijdens een parade te Leeywarden aan de Friese be volking presenteerde. Zaken- Natuurlijk is ook ontslag verleend aan de niet terugkerende, ministers van Schaik, Struycken, s'Jacob, Spitzen en Götzen. In het desbetreffende koninklijk be sluit komt ook nog niet 'voor de naam van de nieuwe minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir L. A. H. Pe ters. Diens benoeming zal pas ingaan, gelijktijdig met zijn ontslag als gouver neur van de Nederlandse Antillen. Ir Peters zal rond Pasen zijn ministeriële functie kunnen gaan uitoefenen. Tot zo lang zal het bewind over zijn Departe ment worden waargenomen door minister-president, dr Drees. Götzen staatssecretaris? Wat de staatssecretarissen betreft, staat het vast, dat mr V. d. Grinten, staats secretaris van Economische Zaken, niet meer terugkeert. Dit staatssecretarisschap wordt gdheel opgeheven. De andere staatssecretariaten blijven gehandhaafd en in hun vervulling komt geen wijziging Dit betekent dus. dat dr Van Rhijn (So ciale Zaken), dr Muntendam (Sociale Zaken-Volksgezondheid), vice-admiraal Moorman (Oorlog) en mr Blom (Buiten landse Zaken) hun staatssecretariaten zullen blijven bezetten. Het ligt in het voornemen van minis ter Peters om te zijner tijd voor het de partement van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen een staatssecretaris tot zich te trekken. Algemeen wordt verwacht, dat hiertoe zal worden bestemd de heer Götzen, de thans afgetreden minister zon. der portefeuille aan dit departement- Deens Koninklijk paar naar Engeland Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken zullen van 8 tot 11 Mei een staatsiebezoek aan Engeland brengen. Koningin-moeder Alexandrine van Denemarken arriveerde gisteren in Parijs, waar zij drie dagen zal blijven. Daarna gaat zü naar Cannes. Beginselprogram Het is ons een genoegen in ons blad van vandaag ruimte te kunnen geven n een nieuw ontworpen beginselpro gram van de Chr. Hist Unie. Zeker, het neemt een grote ruimte in beslag. Maar i hebben reden om te vermoeden dat belangstelling voor zal bestaan. Eerst natuurlijk bij de Unie zelf en voorts bij i buiten deze partij. Ook b.v. in de A.R. partij. Daar staat eveneens het be ginselprogram op de helling. Daar wordt de zaak blijkbaar wel erg breed opgezet. Ook wat betreft de tijd die men er voor neemt. Men is nog slechts aan de eerste artikelen toe. Ook het nieuwe program van de C.H.U. is een ontwerp. Dat wil dus zeggen dat er nog wel iets in kan worden gewijzigd. Maar aan de andere kant geeft de brede samenstelling van de ïissie, die het ontwerp heeft voor bereid reden om te vermoeden, dat de definitieve tekst, niet veel meer zal af wijken. Men zal verstandig doen het ont werp, zoals wij het publiceren, te be waren. Het kan nog wel eens van pas komen. Mr v. Schaik wordt minister van Staat De verdiensten van d? thans afgetre den minister zonder portefeuille, vice- minister-president in het vorige kabinet, mr J- R- H- vafa Schaik zullen officiële erkenning vinden door zijn benoeming minister van staat, die te verwach ten i Dit is een ere-titel, die slechts bij uit zondering wordt verleend. In het ver leden is het veelal gebruikelijk geweest, dat de Koningin bij bijzonder moeilijke kabinetsformaties, tevens ministers van staat raadpleegde. De enige andere minister van Staat, die Nederland op 't ogenblik telt, is jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice-president de Raad van State, die in 1936 als zodanig werd benoemd. Ontbinding Australische parlement De Australische premier Menzles heeft de gouverneur-generaal McKell verzocht, beide huizen van het Parlement te ont binden. McKell zal thans moeten beslis- begin Mei algemene verkiezin gen gehouden worden. Circa 51 procent der bevolking steunt de regering. WEERBERICHT Overwegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt; Nu en dan over drijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Matige tot zwakke Weste lijke tot Noordwestelij ka wind. Vannacht iets kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). Vrijdag: zon 6.55—18.44; maan 10.22— 101. 23 Maart yjL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1