Over het oude Leiden droom vail M schoon vleugel t verleden de Dertig jarig intiem bestaan van herdacht de L.C.K.V. Voor de ministers at Mi Bw shag dat pakje NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 14 MAART 1951 De dingen, die voorbijgaan De burgerij luisterde naar de concerten op „Musis" ELKE STAD heeft haai eigen wezen, haai eigen karakter. Altijd vindt men daai iets van die eigenaaidige. weemoedige sfeei, welke Couperus heeft benadeid in zijn to man: „Van oude mensen, de dingen die voorbijgaan". Altijd vindt men daai naast elkaai veroudering, ver wording van stiaten, huizen en peicelen naast uitbouw en nieuwe groei. waarvan ook een Boidewijk in „Het Eiberschild" getuigt. Als wij iets trachten vast te leggen van die ondefinieerbare atmosfeer, eigen aan de Sleutelstad van een halve eeuw geleden, dan moeten wij bedenken, dat het omstreeks 1900 al weer 60 jaar geleden is. dat bij Hazenberg Co het beroemde boek Studententypendooi Klikspaan verscheen. Dan dienen wij te beseffen, dat reeds weer zoveel jaren waren vervloden, sinds Hildebrand ons zijn scherpe kijk gat op de Nederlandse en ook Leidse samenleving van de jaren 18301840. Het jaar 1900 betekent voor Leiden. zo- als voor vele steden een „kentering" tus sen het oude en het nieuwe. Het verle den handhaaft zich nog krampachtig er toch zijn wij op dat tijdstip nog slechts 14 jaar gescheiden van de eerste wereld oorlog. Een wereldoorlog, die de evolu tie in meer dan één opzicht heeft ver haast. Het is dan eerst twee jaar gele den. dat Koningin Wilhelmina te Amster dam in de Nieuwe Kerk werd ingehul digd. Er is dan nog geen doorbraak al dat overweldigend technisch nie het natuurlijk leven is nog niet puntig afgeslepen tot „modernismen". Gaver dan thans vleugelt over deze oude stad de droom van het verleden. Wie in Leiden geboren en in lateri Jaren ver over de wereld heeft gereisd, hetzij in Indië. Amerika, Afrika of Fin land, hij zal zich altijd weer dit Leiden van zijn jeugd herinneren: De stilbloeien- de. van zwanen doorploegde singels. De •esten van roestkleurige waüen en poor ten. Zijl- en Morspoort en de Burcht, ge tuigende van een ver verleden. De hoge trotse kerken. Pieterskerk, Hooglandse Kerk, binnen wier koele beslotenheid de ruis is van een ander leven dan tierige straten met de jachtende m menigte. De historische gebouwen als de Waag, de Lakenhal, de Universiteit, waar voor zovelen de geestelijke en culturele basis gelegd werd voor het latere leven. Het is de Universiteit, die grotendeels het Leidse leven heeft beheerst. „Gij gaat naar de academie, weet gij wel wat de academie is?" Die vraag wordt gesteld in de onvoltooide roman „Willem van Bergen", student aan dt Leidse Hogeschool (A. Gysberti Hoden- pijl)). En dan volgt het antwoord: „Een hollend paard, waarop de studenten rij den. Voor velen duurt dit hollen niet lan ger dan een paar jaren, want zij maken zich langzamerhand meester'van de teu gel en rijden dan met een bedaard ge zicht, alsof zij nooit gehold hadden, naai de plaats hunner bestemming". Zo is hel •Inderdaad en men zou hieraan kunnen toevoegen, dat velen dier aanvankelijk .holleyde paarden" naderhand als dokter, advocaat, leraar, een rustige stal vonden in de een of andere Hollandse provincie plaats of elders ter wereld, nadat zij de Leidse academie voorgoed verlaten had- Het deemoedige paarden- trammetje Hoe ziet dat Leiden omstreeks 1900 er uit? Winkels, warenhuizen en kantoren hebben zich nog niet met de ellebogen een plaats veroverd tus sen de oude. berustende gevels der patriciërshuizen. Veelal vindt men voor de woningen nog de blauwste nen stoep met pilaartjes, waartussen zwarte, rouwende kettingen hangen. Welk een hoorbaar standenverschil! Men bemerkt reeds aan de klank der koperen trekbel, hoe en door wie er zal worden opengedaan. De voetgangers gaan op de „kleint steentjes". Verkeersasfalt is nog eer wensdroom in het brein van een techni cus. Het bescheiden hofje met de gera niums kleurt, zoals zulks ook het geval is in het centrum van Londen. Van het station af tot aan de Plantage rijdt een speelgoed-paardentrammetje. Het is een grote weelde een fiets te be zitten en men ziet er van het merk „Humber" met gele houten velgen. Hoor, hoe dan even later het goedaardige wie- lengezwatel van vigilante, landauer, til bury of dokterscoupeetje wordt geatta queerd door de knalpot van een stoom- fiets. De heer Driessen, een der firman ten van de toenmalige Leidse Katoen maatschappij, laat zijn zoontjes al heel vroeg fietsen leren op de Hooglandse- kerkgracht en de heer Timp, die eer bloeiende volkszaak had op de Haarlem merstraat. is een der eersten, die met een nu al weer praehistorische. auto de be wondering der Leidenaren wekt. De mensen zitten in hun huizingen voor het raam hun krantje te lezen met het „raadsoverzicht" en het „gemengd nieuws", een romannetje uit de biblio theek of zij genieten van het toen veel verkochte detectiveverhaal „De oude de jonge Wilson". De deur van het v. keltje van Stuur op de Hooigracht geheel bedekt met deze soort lectuur. De bewoners keken door het spionne tje, wie er op de stoep stond en begluur den elkaar vanachter hun paarsige hor ren. Welk een klassiek beeld: De pijpjes- rokende mannen op de banken van het Van der Werffpark of in het Plantsoen, de juffrouw-alleen of de oud-Indisch gast in de tuinen van de Hortus. De peueraar in zijn broze bootje op het Gal genwater. de hengelaar langs de Vliet, uitziende over een landschap, dat zo door Ruysdael of Van Goyen geschapen kon zijn. En op Zaterdag spuit de fontein op de Vismarkt en op andere dagen, die in het Plantsoen, waar in het vijvertje de goudvissen zwemmen. Hoe verheugt men zich op een parade op het Schutters veld! De sport is nog niet zo vertech- niekt. maar er zijn voetbalclubs als Ajax en De Sportman, terwijl de eerste korf balclub Vitesse wordt opgericht. De emancipatie bevindt zich nog ln haar windselen en de frêle jonge vrouw wordt 's avonds afgehaald, „gechaperon neerd", als zij terugkeert van een concert van Toonkunst, Sempre Crescendo, de Gehoorzaal of van de schouwburg. Be halve de studentensociëteit Minerva zyn er die voor de gegoede burgerij, Concor- Amicitia. terwijl druk bezochte café's Neuf en de Harmonie zijn, waar men de promenade op de Breestraat kan gadeslaan. Tot de geliefde dingen van die tijd behoort ccn bezoek aan de tuinen van Zomerzorg of Musis Sacrum. Daar zit dan breeduit de gegoede Leidse burgerij van omstreeks 1900 in beste kleren op klapstoeltjes ge schaard rond de hoge stellage van een muziektent, waar Geijp, de diri gent, het koper doet schallen dat het een lust is. Uit het volle zomergroen der bomen van Musis Sacrum valt hoorbaar één enkel blad op het tafel tje met de kogelflcsjcs. In die tijd zijn de colbertjasjes dei heren nog voorzien van korte revers; de japonnen zijn lang en hoog gesloten aan de hals. waarbij dameshoeden als bloem perken! Het zijn die zomerconcerten, wel ke het leven van de Leidenaar veraan genamen, omdat de stad zonder studen ten en professoren, die des zomers hun landhuizen betrokken hebben, zo verla ten schijnt. Want nog slechts vijftig jaar geleden gold het als een zeldzaam bewijs van weelde, wanneer iemand uit Leiden naar Valkenburg ging. naar de Ardennen of een reisje langs de Rijn maakte. Het was nog een gebeurtenis als men met de stoomtram of het Katwijkse bootje naar Katwijk ging, of deftiger naar Noordwijk, om niet te spreken van Scheveningcn droom van de stad geschonden, maar ook veel der historische intimiteit is zuiver bewaard gebleven. Veel lommerrijke bo gingen op straten en singels verlo- maar eender bleef het water, het trekkende water van Oude-, Nieuwe- en Stille Rijn. Daar. waar eens bij de Nieu we Rijn het naiëve Gangetje was en het boogvormige houten Karnemelksbrugge- waar oude mannen hun kringetjes spuwden, is nu een modern verkeers plein ontstaan, maar het uitzicht op de klassieke Korenbeurs is nog steeds het- In een ander deel der stad, aan hel einde der Hooigracht, verdween de hou ten ophaalbrug en een verbrede Peli kaanstraat deed de Parochiale Jongens school uitdagend naar voren springen. Hoeveel eendere namen als een halve eeuw geleden, hoeveel straten, waar in hetzelfde pand een zaak in sigaren of kruidenierswaren werd voortgezet, of schoon niet altijd zo'n zaak van vader op zoon overging. Het Rapenburg toont thans het enigszins geschonden beeld van de Amsterdamse grachten, waar vele der 17e eeuwse patriciërshui zen de metamorphose moesten ondergaan van kantoor, bureau ener organisatie of bondsgebouw. En zulks is ook het geval met de Hooi gracht, iets verder uit het stadscentrum gelegen dan het Rapenburg, zich omstreeks 1900 vele gestyleerde huizen bevonden, bewoond door notabe len, de gegoede burgerstand en professo- Daar woonden omstreeks 1900 be trekkelijk dicht bijeen de professoren W. van der Vlugt, die de Wijsbe geerte van het Recht doceerde (de vader van de tegenwoordige Finse gezant), Verdam de Nederlandse taal en letterkundige en de over gans de wereld beroemd geworden natuur kundige Lorenz, van wiens vroegere woning nog een gedenksteen in de gevel getuigt. Dagelijks kon men hen naar de Universiteit zien gaan, over de Hooigracht, het hoekje om van de Pieterskerkkoorsteeg, de col legetas onder de arm. Wij noemden in de aanvang van dit artikel het jaar 1900 als het begin ener periode van „kentering" en dit gold ook voor de medische stand. Ouderwetse huisdokters, zoals er op de Hooigracht woonden, een Longepee en een Voorthui zen en zelfs nog een oude chirurgijn als dokter Schretlen (voor wie "-Tl met zijn Pier. De wonderen der w< moesten zich nog gaan voltrekken: Wijn malen met zijn eerste vliegdemonstraties en terrein te Oegstgeest naast villa Pomona! Veel meer dan thans speelde Het leven zich af binnen de huizen, waar men bij gaslicht (als het „kousje" tenminste wil de branden) en onder het genot van een glaasje Bisschopwijn een spelletje domi no speelde en de familieband gehand haafd bleef rond het ganzenbord. En mocht het leven hier en daar wat al te veel wegnissen, de studenten met hun .Gaudeamus Igitur" zorgden wel voor >en bruisende levendigheid. De galm van hun nachtelijk lied zwierde boven de helmen der Leidse agenten en verstilde vóór de, van 1581 daterende, bakkerij Speel in de Maarsmanssteeg, waar vijf uur 's ochtends het verse kadetje prikkelend geurde. Reeds hoorde men dan ook het donker gestap en gedreun mannen, die naar de fabrieken gin gen. Welk een hervormingen moesten nog plaats vinden, eer de sociale wetge ving tot een kolossus was uitgegroeid De pryzen uit die tijd: Een broodje kostte zeven, een taartje 3, een bosje wortelen 1 en een pond peperappeltjes 10 cent. Voor een doosje goede Kremlin sigaretten (Stalin was toen nog vér) be taalde men een dubbeltje en voor een derde klasse retourtje Den Haag 40 cent. „Kom daar nu er eens om!" Het Leidse „Quartier Latin" Onherroepelijk heeft de noodzakelijke uitbouw en het moderne verkeer de stille novum was een „electriseer-apparaatje" te bezitten) raakten meer en meer in de verdrukking door de vorming van mo derner doktoren en specialisten. In kalm tempo reed de gemoedelijke huisdokter, tevens raadsman der familie, in zijn coupeetje voor en als de „profes sor" er bij gehaald werd, was men door gaans op sterven na dood. Het fondswe zen verkeerde nog in embryonaal sta dium en het tarief van de huisdokter varieerde van 1 tot 2 gulden per visite. De Leidse apotheker was gul en gaf bij elk recept een rond spanen doosje met anijsdrop toe. Het ziekenhuis Sint Elisa beth was toen nog slechts een bescheiden gebouw en daarover woonde de oude heer Engeltjes, een markant type, wiens zoon, de heer H. G. Engeltjes, een zes tiger. thans in Den Haag woonachtig is. Behoudens dan de verschijning van enkele stadstypen als „Heintje" of „Zotte Bet", liefelijke namen uitgedacht door de onbarmhartige schooljeugd, was een straat als de Hooigracht vol strakke orde en regelmaat. Bakker, slager, groenten- man met hetboekje" kwamen aan de deur cn tussen 9 en 12, als de jeugd naar school, gymnasium of H.B.S. was en er niet gehoepeld werd of met de sportkar gereden, heerste er een welda dige rust. Men kon er de triomfantelijke straatroep horen van een Katwijkse met haar „schcllevisterwijl de deftige vruchtenkoopman Van der Putten met zijn juk om, zijn waren aan de deftige klanten ventte, 's Zomers schalde het .aarrebeien" onder de blauwe lucht en s winters klonk triestig het „mooie En- Verheugende verklaring Leidse commissie „Helpt Ambon in nood" gaat over naar „Door de eeuwen trouw" Ten voorbeeld aan andere plaatsen en aan de landelijke stichtingen OP VRIJDAG 16 FEBRUARI J.L. werd door de stichting „Helpt Ambon in nood" een grote openbare avond belegd in de Stadsgehoorzaal te Leiden, waarop enkele Ambonnese studenten medewerking verleenden en het woord werd gevoerd door twee bevoegde sprekers. Na afloop van deze vergadering kwamen op verzoek van de voorzitter der stichting enkele aanwezigen naar voren, die zich bereid ver klaarden een afdelingsbestuur te vormen, waartoe op Vrijdag 23 Februari d.a.v. ccn vergadering zou worden gehouden in een der zalen van de Gcref. Zuiderkerk. ze dat goed. De heer Van der i heeft er veel plezier in. Foto N. van der Horst. In dezelfde week kwam door mede delingen in de plaatselijke en landelijke pers een conflict, dat reeds enige tijd be stond tussen bovengenoemde stichting e de stichtinj „Door de eeuwen trouw' naar buiten. Bovendien bleek, dat ii Leiden reeds een afdelingsbestuur van d laatstgenoemde stichting was gevormd „En 't is zo'n lekkere kerel" Zilveren praeses door huldiging overvallen E LEIDSE CHR. KAMPEERVERENIGING bestaat dertig jaar. Het bestuur voelde er niet veel voor om als vereniging een feest in elkaar te zetten, maar toen bleek, dat de heer A. J. v. d. Pompc, de zeer actieve praeses van deze belang rijke tak van jeugdwerk, niet minder dan 25 jaar deel uitmaakt van het bestuur, kon men aan een herdenking niet meer ontkomen. Het bestuur heeft werkelijk met de drijving kon de tweede voorzitter zeggen. DE grootste animo en in echte kampgeest de nodige voorbereidingen getroffen. En de romantische sfeer van het eeuwenoude slot „Oud-Poelgeest", waar het samenzijn de L.C.K.V.-prominenten werd ge houden, droeg er in niet geringe mate bij, dat het gisteren een avond is ge worden om nooit te vergeten. Groot ple- bestond er vooral om het feit, dat de heer Van der Pompe zo om de had weten te leiden, dat hij zich om half 8 genoodzaakt zag dringender zaken anderen over te laten. Hulde werd gebracht aan de voorzitter van K. en O., de heer H. de Wilde, die hierbij een ste vig handje heeft geholpen. Met het klassieke „En 't is zo'n lekkere kerel" werd de jubilaris, die vergezeld zijn echtgenote, binnengezongen. Ds Geursen. de 2de voorzitter van de L.C.K.V., hield een zeer geestige toe spraak. die correct in drie punten uiteen viel: het principe van de vereniging, de geschiedenis en de voorzitter. Gesprekken met collega's uit verschil lende grote plaatsen in ons land hebben ds Geursen aangetoond, dat datgene wat n het Leidse jeugdwerk met de L.C.K.V. s bereikt, werkelijk een top betekent en ils uniek kan worden aangemerkt. De L.C.K.V. beoogt kampwerk in de stijl van het Christelijk gezin, ook een stijl, waar- iedereen zich thuisvoelt.. In alle pret wil zij het Evangelie van Jezus Christus uitdragen. Zij is een uitstekende organi satie, ondanks de moeilijkheden, waar- zich vaak genoeg geplaatst ziet, ondanks de tegenslagen. Deze avond is ook, aldus ds Geursen, om onszelf •ns een pluim op de hoed te zetten. Het kampwerk dateert al van 1918'19. Een groep studenten begon toen aan jeugdwerk te doen in de J.V. „Uw be waarder zal niet sluimeren". Men ging kamperen met arbeidersjongens. In het kampwerk hebben deze studen ten de stijl van de Ned. Chr. studenten vereniging geïmporteerd. Van die stijl en methode hebben wij veel geleerd. Ds Geursen noemde de namen van Loek Brands, dokter Meynen en dr J. Segaar, drie figuren, aan wie het kampwerk zeer veel te danken heeft. In 1921 kwam er fusie tot stand tussen „Uw bewaar der zal niet sluimeren" en „Dient den Heer". Het kampmateriaal bestond uit! twee tenten en enkele petroleumstellen. Ziel van de L.C.K.V. gelse sprot", maar in harmonie met de grijze nevelen. Slechts zelden drong op de Hooigracht iets door van het feestgedruis op plaat- elders in de stad, van 3 October, 8 Februari of als er kermis was. Slechts enkel Italiaans orgel, een aapje, een „hardloper" vertoonden zich dan, maar de verre klanken vele orgels dooreen, verstoorden de heven rust van dit Leidse „Quartier Latin" niet. Het was een tyd, waarop een ieder nog alles van de ander wist. Hoe laat die notaris met zyn huisdame het hondje uitliet, hoe laat iemand naar de kerk ging, hoe Iaat de lantaarn opsteker gewapend met een soort van stok de gaslantaarns deed ont vlammen, hoe laat de „blindeman" De afstand verleent aan het verleden ;n waas van poëzie, alsof heel het leven toen intiemer en beter was. Men be- lenke echter, dat het Leidse leven om streeks 1900 even fel werkelijk en con creet was als thans. De Leidenaar van 1900 verdiepte zich in beschouwingen de „Boerenoorlog" en bekeek de platen van Cronjé, Joubert, Paul Kruger, Lord Kitchener en Roberts. En wij diepen ons thans in Korea! Over vijf en zal ook een toerist voor het ve stadhuis op de Vismarkt staan en zijn bewondering uiten voor de, dan „historisch" geworden gevel! Alles vloeit, alle tijdperken beïn vloeden elkaar cn zyn dooreen gewe ven. Niets van het vroegere kan ge heel verloren gaan, want het leeft voort in het nieuwe geslacht en kan als een bepaalde wereld herrijzen, zodra men oude, vergeelde boeken, waarin het vroegere ligt vastgegrifl, openslaat. Dwaal eens op een middag door de zalen van de Lakenhal. „Was war kommt nicht wieder", maar ook dit: „Alles ist neu und doch immer das Alte". H. S. Keuls dat hij de ziel van de L.C.K.V. een president, die met recht de zaak in handen heeft. Van zijn diplomatieke ta lenten profiteren we zeer, aldus ds Geur sen. De L.C.K.V. gaat met haar tijd mee. Dat blijkt wel uit het besluit van het bestuur om dit jaar kampen in het bui tenland (de Ardennen) te organiseren, t.w. twéé gemengde kampen en één jon genskamp. Sedert 1935 zit de vereniging in Nunspeet. waar zij terrein overnam van een Lutherse vereniging. In 1942 moest ook zij ophouden te bestaan. Maar één jaar na de bevrijding kwamen zes mannen weer bij elkaar, die elk een tientje op tafel legden. Er waren nog wat oude tenten over. Toen is de L.C.K.V. herrezen. Nu bloeit zij weer als een jonge bloem. Ds Geursen bood de jubilerende voor zitter een enveloppe met inhoud aan. waarna vier kampers naar voren schoten om de praeses op het schild te verheffen Niemand heeft het de voorzitter kwa lijk genomen, dat zyn dankwoord aan verwardheid leed. „Jullie hebt me op ccn reusachtige manier beet geno men." Zeer dankbaar was hij voor de vele vriendschap, die hem uit de L.C.K.V. altyd is toegestroomd. Blij was hij ook voor deze avond, die er van getuigde, dat de vereniging nog springlevend is. Nadat ds Geursen nog een aantal ge- luktelegrammen had voorgelezen, waar onder een van de kerkeraad van de Herv. Gemeente. waS er gelegenheid tot geluk wensen. Het „officiële" deel was hiermee ten einde. Aangezien hiervan al veel niet voor publicatie geschikt was. lijkt het ons goed over het tweede deel slechts te zwijgen..... Alleen dit: het was de LC. K.V. waardig De Jockeyclub-allaire Twee overvallers tol 1Vi j. m.a. veroordeeld Haagse rechtbank veroordeelde gisteren E. H. B. en J. B. tot jaar ge- vangenisstral met aftrek wegens diefsïa onder bedreiging met geweld. Beide ver oordeelden hadden deelgenomen aan di overval op de z.g. Jockeyclub op d< Laan van Meerdervoort 25a in dc nacht van 20 op 21 April 1950 Er wai 2% jaar tegen hen geëist Twee andere overvallers zullen binnenkort terecht- Geen „Haagsche Post" meer? Sinds enige tijd worden met verschil lende geïnteresseerden onderhandelingen gevoerd over de verkoop van het week blad „De Haagsche Post". De erven Var Os, die in Engeland wonen, schijnen niel genegen te zijn, dit blad, door hun vader gesticht en tot bloei gebracht, voort te zetten. Wanneer men vóór 1 April niet tot een resultaat komt, zal waarschijn lijk de Haagsche Post niet langer ver schijnen. Medailles voor De Hofstadbloem De minister van Landbouw, commis saris Kesper en burgemeester Schokking hebben fraaie medailles beschikbaar ge steld voor de expositie De Hofstadbloem Gisteren is een begin gemaakt met het vegwerken van de ijsvloer en worden 'oorbereidingen getroffen voor de ont vangst van al het sohoons, dat straks 22 Maart in volle glorie zal schitteren Weer kleinere kranten in België Door de stijging van de papierprijzen zullen de Belgische kranten binnenkort genoodzaakt zyn of de omvang der bla den te verkleinen of de pryzen ander maal te verhogen. Het papier kostte begin Januari reeds 8.80 franc per kilo, op 1 April verwacht men een prys van 10.25 francs en men acht het niet on waarschijnlijk. dat de prijs dit jaar zal oplopen tot 14 franc. „long living Vreugde in Alphens grootste gezin New-Yorkers zonden projector naar de Martha-stichting LONG LIVING TO THE AMERICANS De jongens en meisjes, die gister avond de kerkzaal van de Martha-stichting tc Alphen aan den Rijn bevolkten, voelden er alles voor, om de Amerikanen een lang leven toe te wensen. En om de New-1'orkers, of althans sommigen van hen, „many thanks" te doen toekomen. Die New-Yorkers immers bezorgden de Martha-stichting een „beautiful projector", een projectie-apparaat (met geluid) om te stelen. Laat het nu net een Philips zyn, een Amerikaanse Philips dan natuurlijk! hebben In New-York zgtelt de Trouw-c( pondent Floris Canté. Hij is ook bekend door de N.C.R.V. En hij is een oude be kende van de heer J. M. Bouman, 1 naam met het Rode-Kruiswerk te Alphen zo nauw verbonden is. De heer Bouman bekleedt thans een functie bij de propa- ganda-afdeling van de Martha-stichting en de restdie begrijpt U al wel. Immers, als de heer Bouman ergens zijn schouders onder zet. dan komt het voor elkaar. De Alphenaren herinneren zich zijn werk onder de gevangenen durende de laatste oorlogsjaren nog te best. Wat zijn daar in Alphen onder de onvermoeide en vaak gedurfde leiding heer Bouman veel pakketjes klaargemaakt Zijn oud-medestrijder Canté doet hem blijkbaar niet onder. Die wist te New-York ruim ƒ3500 bijeen te brengen het bedoelde apparaat. Daarvoor oogstte hij de dank van het Martha-gezin. Gisteravond was het dan zo ver en kon gaan draaien. De Holland- Amerika-Lijn had voor kosteloos vei gezorgd, de belastingen lieten zich ook niet onbetuigd en vroegen geen inv< rechten. Ds J. Th. Meijer, directeur van stichting, hoopte dat zijn jongens meisjes buitengewoon veel plezier de projector zouden hebben. Hij dankte de heer Bouman voor zijn initiatief, moed durf. Natuurlijk ging zijn dank ook vooral uit naar de heer Canté en de Amerikanen, die het toestel hebben bekostigd. „Deze ons onbekenden hebben ons reeds zo vaak geholpen in het groot, aldus spreker, en nu helpen ze ons op deze wijze." Ds Meijer verwachtte van het apparaat veel moois en leerzaams voor de jongens meisjes en voor de heer A. T. Woerdekom, de propagandist, veel ge noegen in verband met zijn werk. „Want ten slotte moeten wij het toch ook t Advertentie) de liefde en de belangstel ling van onze landgenoten." Dat het werk der Martha-stichting aller steun verdient, bleek deze avond ook weer uit de uitstekende sfeer, die ei de kerkzaal heerste. Het is natuurlijk overdreven, maar we kregen toch de druk temidden van een groot gezin te verkeren. Er werden tal van aardige films gedraaid, o.a. van de Holland-Ame- rika-Lijn en de United States Information Service. Daaronder was een Walt-Disney- product „Het menselijk lichaam", dat het bij de jeugd uitstekend deed. Vier dagen vrij voor rijks- en gemeentepersoneel Voor zover de dienst het toelaat zal op Zaterdag tussen Goede Vrijdag en de Paasdagen, evenals vorige jaren, aan hel rijks-, zowel als aan het gemeenteper soneel vrijaf worden gegeven. onder presidium van prof. mr J. Prins en onder secretariaat van de heer H. J. Lamers. Op grond van deze gegevens zijn ondergetekenden, die op de vergadering van 23 Februari belast werden met het besturen van dit gevormde comité Leiden- Oegstgeest, in contact getreden met aan vankelijk enkele leden van het comité „Door de eeuwen trouw" te Leiden, en daarna in een gecombineerde -vergade ring met het gehele comité dier stichting. De gevolgen van deze besprekingen zijn de volgende geweest: 1. Met ingang van de datum van ver schijnen van deze verklaring, die aan de gehele pers wordt overhandigd, is het comité Leiden-Oegstgeest van de stich ting „Helpt Ambon in nood" ontbonden en zijn de medewerkers overgegaan tot fusie met de stichting „Door de eeuwen 2. Alle contact met de eerstgenoemde stichting wordt dus verbroken en alle krachten worden vereend ten bate van het werk van laatstgenoemde stichting. Als argumenten voor deze vérstrekken de daad gelden de volgende omstandig heden: 1. De doelstelling van de stichting „Door de eeuwen trouw" is duidelijker en meer omlijnd betreffende de strijd om het zelf beschikkingsrecht van de Republiek Zuid- Molukken. en haar actie voert zo der halve verder dan die van de Utrechtse stichting, terwijl de materiële steun aan de Ambonnese bevolking slechts dan ge rechtvaardigd is, wanneer zij niet doel in zichzelf is. Deze strijd is geen materiële, maar een politieke strijd; 2. Samenwerking op voet van gelijk heid is slechts in theorie te verwerke lijken, daar de beide stichtingen ieder propaganda voeren met eigen propaganda- en verkoopmateriaal, dat niet door één comité is te verspreiden of aan te bieden. Samenwerking wekt hier verwarring en schaadt het doel. 3. De pogingen, door de stichting „Door de eeuwen trouw" aangewend, om tot een vergelijk te komen, zijn naar de mening van ondergetekenden door de Utrechtse st!- >ing niet voldoende in acht genomen, getuige de laatste „vredes poging", die nog niet openbaar door deze stiAting op bevredigende wijze is be antwoord. 4. Door het feit, dat Ambpn in staat van oorlog verkeert, is het dubieus en eist het overleg, of het wel verantwoord is, grote bedragen uit te geven tot steun van studenten hier te lande, te meer, daar be kend is geworden, dat hun collega's in Indonesië zuchten in de gevangenis en derhalve ook niet kunnen studeren. Daar mee is niet gezegd, dat elke steun aan de studerende jeugd uit Ambon moet worden ingehouden. Voorzien in het levensonderhoud is nog heel iets anders dan steun verlenen bij een tegenwoordig zo onnoemelijk kostbare universitaire 5. Daar de controverse tussen de twee stichtingen voor een groot gedeelte ver scherpt is door persoonlijke grieven en conflicten, menen ondergetekenden, af gezien van de bovengenoemde omstandig heden. de voorkeur te moeten geven aan de oudste der twee stichtingen, terwijl ten slotte ook nog het reeds bestaan van een plaatselijk comité van de stichting „Door de eeuwen trouw" daarbij gewicht in de schaal legde. 6. Met nadruk worde hierbij verklaard, dat het comité Leiden-Oegstgeest van de stichting „Helpt Ambon in nood" zich door deze daad ten voorbeeld wil stellen aan alle andere plaatselijke comité's, zo in die bepaalde plaatsen twee werk- commissies werken. Bovendien houdt zij zich hiermee volledig buiten het conflict binnen het bureau Zuid-Molukken, zoals daarvan een en ander in de pers is be kend geworden. Leiden. 12 Maart 1951. Het bestuur van de commissie voornoemd, A. J. Kret, theol. stud., voorzitter, J. Cuperus, secretaris, Mej. T. Meyer, penningmeesteresse, alg. sec. J. W. Happé, bestuurslid voor Oegstgeest, T. Q. Dekker, juridisch adviseur. Rederijen kopen Duitse trawlers In 1949 kwamen in ons land ln de vaart drie Duitse z.g. restitutietrawlers, afgestaan als vergoeding voor geleden oorlogsschade. De Staat verhuurde ze Scheveningse en twee IJmuiden- se rederijen. Nu het contract afloopt hebben de rederyen besloten de drie schepen in eigendom aan te nemen. Het zyn voor IJmuiden de „Herman van de V.E.M.", de „Tzonne" van de rederij Petten en de „Abraham" van de Scheve ningse rederij V. d. Toorn. Vol trots toont het grootste Alpliense gezin hier de New-Yorkse projector. Kaast het apparaat links de heer A. T. van Woerdekom en rechts de heer J. M. Bouman. „Many thanks Foto N. van der Hemt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4