Muzikaal wijdingsuur in Rem. kerk De Romeinse villa's in Limburg Drie ministers reeds sedert de bevrijding op post kÉüwe leujsChe cóuhant WOENSDAG 14 MAART 1951 Koninginnedag Voorlopig programma voor 30 April Première van Kleibrinks „De Zee" yOOR DE JAARVERGADERING, die de vereniging „Koninginnedag" gisteravond in de Turk hield, bestond nogal belangstelling. Dat kwam mede, doordat was aangekondigd, dat Herman Kleibrink z(jn film „De Valk" zon draaien en de leden levens getuige zou doen zijn van de première van zyn nieuwste filmproduct Jk Zee". Voor de pauze werd het zakelijk ge deelte met bekwame spoed afgehandeld. De voorzitter, ir P. C. Lindenbergh, her dacht de heer J. Geytenbeek, die de ver- ejoigirvg in het afgelopen jaar ontviel. Secretaris J. C. J. Lambermont gaf een gedetailleerd overzicht van de feestelijk heden van 1950 en kon een vrijwel con stant ledental van circa 800 melden. Het verslag van de penningmeester, de heer F. J. de Jong, was niet zo onver deeld optimistisch als dat van de secre taris. Ofschoon een batig saldo van f378 gemeld kon worden tegenover een klein nadelig saldo aan het begin van het af gelopen verenigingsjaar, moest worden gemeld, dat de contributies waren ver minderd en de vaste bijdragen voor 1951 aanzienlijk lager geraamd zouden moe ten worden. De aftredende bestuursleden P. Herf- kens, P. J. Jansen en F. J. de Jong wer den allen bij acclamatie herkozen, waar na werd overgegaan tot bespreking van de plannen voor Koninginnedag 1951. 30 April al- 7 uur: reveille door drie bands, 8.30 uur: aubade op het stadhuisplein, 9 uur: kinderspelen in de gehoorzaal voor de hoogste klassen van de lagere scholen, 9.30 uur: kinderfeesten op het sportter rein Zoeterwoudse Singel overigen, aanbieding van twee plaquettes door het jubileumcomité 1948 aan het Leldse gemeentebestuur in de burgerzaal van het stadhuis, bollentocht voor bromfietsers met daaraan verbonden een défilé, Oranjewandeltochten, waaraan naar men hoopt een groot aantal militai ren zal meedoen, 14 uur: voetbalwedstrijd U.V.S.Brits inilitair team uit het garnizoen te Hoek van Holland, 14 en 16.30 uur: voorstellingen van het kindercircus „Elleboog" uit Amsterdam in de gehoorzaal, 15 uur: muzikale rondgang. 20 uur: feestavond in de gehoorzaal, ver zorgd door Sempre Avanti, 20 uur: muzikale rondgang. Wat de bollentocht betreft: deze zal zeker niet het karakter van een race dragen, maar is bedoeld als een tocht in de ware zin van het woord. Het kinder circus, dat voor het eerst in Leiden op treedt, is een werkgelegenheid voor Am sterdamse jongens en meisjes, die in het straatleven van de grote stad zouden on dergaan, indien men zich hun lot niet zou aantrekken. Zij treden op als jongleur, goochelaar etc. Wilde en gedres seerde dieren zijn er niet bij. Het circus heeft al grote successen geboekt bijv. op „Rotterdam Ahoy". Zelfs in het buiten land heeft men belangstelling getoond voor deze nieuwe vorm van sociaal werk. Na afloop van de voetbalwedstrijd is men nog in staat een tweede voorstelling van het „circus" bij te wonen. Het programma werd na enige discus sie unaniem aanvaard. „De Zee" Na de pauze vertoonde Herman Klei brink zijn „Molen de Valk" en vergastte zijn gehoor vervolgens op „De Zee", een filmgedicht, geïnspireerd door Debussy's „La mer". Kleibrink heeft het zich met deze film in kleuren niet gemakkelijk gemaakt. Het is niettemin ondanks vele moeilijk heden, die overwonnen moesten worden, een symphonie in kleuren geworden, voortdurend interessant filmverhaal de golven en de wolken, waarbij het steeds wisselende spel van branding, eb en vloed in prachtig gecomponeerde film beelden over het witte doek glijdt. De kleur speelt daarin een eigen, zeer lijn afgestemde rol. Een bezwaar zou mis schien kunnen zijn, dat het einde van de film psychologisch niet voldoende wordt voorbereid, zodat men er vrijwel abrupt vóór gezet wordt; maar de muziek van Debussy plaatst de toehoorder eveneens plotseling voor de opklaring en de stilte. Prachtig zijn in ieder geval de beelden, die de opkomst van het noodweer aan duiden; de storm zelf is zeer summier behandeld. Een film, die veel lof verdient en zeker veler bewondering zal wekken. „De Natuurvriend" had geanimeerde vergadering De Leidse aquarium- en terrariumver eniging „De Natuurvriend" had gister avond in gebouw Steenschuur 6 een leer zame jaarvergadering onder leiding de voorzitter, de-heer W. Zwart. De heer A. J. Niesscn gaf een overzicht var buitenlandse tijdschriften op aquari gebied en vertaalde in dit verband enkele interessante artikelen. De heer Zwart hield een inleiding over het kweken met tropische vissen. Spr. volgde de verschil lende toebereidselen, waardoor men eer geslaagde kweek kan krijgen en ging nader in op sommige vissoorten. Een en ander werd verduidelijkt met lichtbeel den en er volgde nog een zeer geani meerde bespreking. Piet Bakker naar Leiden Piet Bakker hoopt op Woensdag 21 Maart 's avonds 8 uur in de foyer van de Stadsgehoorzaal op uitnodiging van de firma B. de Kier te spreken over zijn nieuwe boek „De Slag". B.K.-werk brengt „De Dag des Heren" Op 20 Maart in de Marekerk Nadat in de week vóór Kerstmis het Bijzonder Kerkewerk der Leidse Herv. Gemeente in de Marekerk het Kerst spel van de dichter M. Nijhoff „De Ster van Bethlehem" heeft doen opvoeren, volgt thans het Paasspel van dezelfde dichter „De-Dag des Heren". Het wordt gegeven Dinsdagavond 20 Maart om 8 uur in de Marekerk. Dit wordt de eerste opvoering in Ne derland van dit stuk, zoals het in zijn definitieve vorm kort geleden versche nen is. De lekespelgroep van de Jonge Kerk te Oegstgeest onder regie van de heer Zondervan zal de opvoering ver zorgen. Het Bijzonder Kerkewerk bedoelt met de opvoering van dit spel het Paasevan- gelie in deze vorm te verkondigen. Het is goed, dat onze prachtige kerken ook Prof. dr P. Lambrechts hield lezing Voor de leden van „Ex Oriente Lux", het Ned. Instituut voor het Nabije Oosten en de Vereniging tot Bevordering van de kennis van de Antieke Beschaving hield prof. d-r P. Lambrechts, hoogleraar te Gent, een lezing over: de Oosterste moedergodin Cybele te Rome en in de Nederlanden. De bijeenkomst werd ge leid door prof. dr F. M. Th. de Liagre Bóhl. A.R. kiesvereniging, wijk II In verband met de bidstond voor het gewas, die hedenavond in de Zuiderkerk wordt gehouden, wordt de jaarvergade ring van wijk II der A.R. kiesvereniging tot nader bericht uitgesteld. Ledenvergadering van de Ambachtsschool De Leidse Ambachtsschool hield gister avond haar algemene ledenvergadering. De heer Van Deventer werd tot bestuurs lid gekozen in de vacature van de heer Heringa. De begroting ontmoette geen tegenstand. Ook werd de nieuwe kas-1 commissie benoemd. „Door Eendracht Verbonden" Gisteravond was er ledenvergadering van de tuiniers- en bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden". De heer Smit, voorzitter, opende, waarna de heer W. Dool een causerie hield over de op bouw van de plant. In de pauze werden de inzendingen voor de bollenwedstrijd gekeurd. De uitslag was: A. Hofman 2414 P-. B. J. Limburg 2114 p., N. Kop 21 p A. de Bruin 18 p P. Welvenstijn 1714 p.. W. Dool 17 p.. H. van der Leek 16 p.. L. Klinkhamer 15 p., H. Wagemans 14 p. Voor het puntenstelsel waren vier inzendingen. De heer H. Cr* kreeg 10 punten, L. Klinkhamer 8 p., Korenhof 5 p. en A. de Bruin 6 p. gebruikt worden voor deze vorm van Evangelie-verkondiging. Nijhoff heeft op sobere en tegelijk grootse wijze het Paasgebeuren vertolkt. De persoon van Christus wordt natuur lijk niet uitgebeeld alleen het gespro ken woord kan Zijn zelfovergave en Zyn opstanding uitdragen. Het spel vindt plaats in een liturgische dienst onder leiding van ds M. W. J. Geursen. Aan het orgel; Piet Uiterlin- den. Er worden door de gemeente lie deren over het lijden en de opstanding van Christus gezongen. Stereo-fotografie in kleuren Het actieve bestuur van de Leidse ama teur-fotografenvereniging heeit een wel bijzondere avond verzorgd. Niemand minder dan de in de fotowereld welbe kende heer Berssenbrugge, die foto opdrachten over de gehele wereld uit voert, liet de aanwezigen de ruimte-foto grafie zien, d.w.z. stereo-fotografie, en dan in kleuren. een inleidend woord werden alle aanwezigen (de zaal was geheel gevuld) voorzien van een speciale gepolariseerde bril. die de stralen van het licht in hori zontale en verticale trillingen leidt. Een tweelenzige projector, waarvan de lenzen ver uiteen staan als het menselijk oog, gaf op een reflecterend scherm een perspectief beeld te zien, dat geheel los stond van scherm en toeschouwer. In het begin was het wonderlijk te aanschou- hoe b.v. een zeilboot haar boeg me ters de zaal in stak, zodat men geneigd as, hem te pakken. Hulde voor deze foto-techniek die, hoe wel nog niet geheel technisch geperfec- tionneerd, toch zeer zeker het toekomstige beeld in film en fotografie zal worden. Goed initiatief van de heer R. Heeiing In de matig bezette Remonstrant se kerk werd gisteravond een muzikaal wijdingsuur gehouden door het Doops gezind kerkkoor o.l.v. de heer J. Bontje. Hieraan verleenden medewerking me vrouw M. de Grooth-Stam, sopraan, de heer B. van Luyn, bas, mej. T. Cleve- ringa, viool, de heer A. J. Akkerman, viool, de heer H. Hengeveld, cello en de heer R. Heering, orgel. De heer Tjalsma opende de avond met een kort woord en prees het initia tief van de heer Heering om dit con cert te geven ter verdieping van het geloofsleven en tot bezinning op het komende Paasfeest. De organist speelde enige werken van Kerckhoven, Pachelbel en Bach. In het laatste stuk wist hij sterk te boeien. De fuga's werden technisch zeer verzorgd gespeeld. Het koor zong de cantate „Jesu meine Freude" van D. Buxtehude. De dirigent vat zijn taak serieus op. Er gaat rust uit van zijn directie en hij weet zijn intenties op de juiste wijze over te brengen. Er waren prachtige momenten, speciaal in het slotkoor. Op bescheiden wijze speelden de instrumentalisten de inleiding van deze cantate. Zij hebben verder het geheel gevoelvol onder steund. De violen plaatse men voortaan Lezing over Jacqueline van der Waals .De afdelingen Leiden, Voorschoten en Wassenaar van de Ned. Christen-vrou wenbond vergaderden in Wassenaar om té luisteren naar een verhandeling van mevrouw L. A. Lever—Brouwer uit Den Helder over Jacqueline van dér Waals. Het werk van deze dichteres is voor alle tijden, aldus de spreekster, die uitvoerig de kenmerken er van behandelde en ook enkele gedichten voordroeg. Wij bewa ren haar werk als een grote schat. Burgerlijke stand van Leiden GEÈOREN: Catharina J. M. dr va L; Kerkvliet en J. Slegtenhorst; Monica H". G. M. dr Van N. van der Stroom en W. H. Mesman; Jacob C. z. van T. Wiers- nfa en A. H. van Haasteren; Maria J. W. dr van L. Platteel en J. Laurier; Johanna dr van J. M. A. Waterreus en G. E. Knop- pert; Annie C. M. dr van J. P. van Berge Henegouwen en A. A. M. Straathof: Hen- drika C. M. dr van G. Blok en H. Flo- risson. naast elkaar. Technisch is er goed ge' speeld. De cellist heeft een warme voor. dracht. De sopraan zong met overgave haar solo's. Ook in de hoge tonen bleef zij zuiver, waardoor in bepaalde gedeel ten haar stem kon ontroeren. De heer Van Luyn had slechts een kleine partij in dit werk, maar hij heeft deze voor treffelijk vertolkt. Ten slotte: Preludium. Fuga en Variaties voor orgel van Cesar Franck. De thuisblijvers hebben veel gemist! K. en O. draaide de film „Matthaus-Passion" K. en O. bood haar leden gisteren in twee voorstellingen in Casino een film, die in het teken van de lijdenstijd staat. Het was de Marischka-rolprent „Mat thaus-Passion", waarvan niemand minder dan Herbert von Karajan de muzikale leiding op zich heeft genomen. De film brengt het publiek niet alleen in con tact met Bachs grote schepping, maar ook met dg beeldende kunstenaars, die zich lieten inspireren door het verhaal van Mattheüs. In dit opzicht vult deze film een leemte aan in de kennis van het grote publiek. Kent men de grote werken van schilders als Jan van Eyck, Lucas Cranach, Rubens. Correggio, Fra Angelico, Anth. van Dijck, Grünewcald, Bottice'lli e.a.? Zij deden eigenlijk het zelfde als Bach. De film doet nu niets anders dan al die schilderijen en beeld houwwerken, die de kunstenaars in de loop der eeuwen over hèt Lijdensverhaal hebben gemaakt, aan het publiek voor te stellen. Van filmsterren is hier geen sprake. We zien slechts de reproducties van grote meesterwerken, bewegingloos en zonder kleur, maar daarom niet min der sprekend. Elke reproductie gaat ge paard met de uitvoering van een gedeelte van Bachs werk door het Weens Philh. Orkest, de Wiener Singverein, de Wie ner SSngerknaben en solisten als Elisa beth Schwarzkopf, Elisabeth Höngen en Walter Ludwig. Het is een zeer instruc tieve film geworden. In zilver De eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, ii officieel toegekend aan onze stadgenoot de heer H. Beekman, werkmeester bij de N.V. Van Cranenburgh en Heringa's sajetfabriek alhier. Nieuws uit Alphen aan den Rijn De „Jonge Kerk" 10 jaar In April zal. het tien jaar geleden zijn, dat ook in onze gemeente een organisatie werd opgericht van jonge lidmaten der Ned. Hervormde Kerk. Toen het weer mogelijk was dat de Kerk haar activiteit naar buiten ontplooide, stonden ook de jongeren klaar om mee te bouwen. Ini tiatiefnemer en stimulerende figuur voor het jong-Hervormden-werk was dr G. Ph. Scheers, thans predikant te Delfs- haven. Er is nu een trouwe kern die de vergaderingen regelmatig bezoekt. Er zijn er ook, die zich afzijdig houden. Na het ja-woord duikt men dan onder ii Jaarlijks doen enkele tientallen jonge mensen belijdenis. Dat betekent niet, dat de Jonge Kerk met enkele tientallen ac tieve leden zou worden versterkt. Worden zij niet opgezocht en uitgenodigd? Dat kan men gerust overlaten aan dé com missie o.l.v. ds C. J. Lambour. De be langstelling voor de gisteravond gehou den begroetingsavond was goed. Niet alleen de Kerk als geheel, maar ook haar individuele leden hebben een woord voor de wereld, zo werd gezegd. Op 21 en 22 April hoopt men een weekeinde te hou den ter gelegenheid van het 10-jarig be- Uitvoering De Geref. zangvereniging „Lof zij de Heer", dirigent de heer Jasperse, zal mor genavond in de Ger. Kerk aan de Hooft- straat met medewerking van het „Arti"- koperkwartet een uitvoering geven. Jaarvergadering De Ned. Herv. knapenvereniging op Geref. grondslag „Samuél" hoopt Vrijdag avond 7.30 uur in „Rehoboth" haar jaar vergadering te houden. Jaarvergadering „Bloemhof" De speeltuinvereniging „Bloemhof" hield haar jaarvergadering in hotel „Cen traal" onder leiding van de voorzitter, de heer J. G. de Witte. Uit de jaarverslagen van de heren L. Kalshoven en G. van Geen, resp. secretaris en penningmeester bleek: een goed verenigingsjaar, terwijl een batig saldo kon worden gemeld. Het materialenfonds bleek er eveneens goed voor te staan, ondanks de aanschaffing van een zweefmolen en een geluidsinstal latie. Met waardering werd gesproken over de activiteit van de heer Van Laar. De heren Schuijtemaker en Kalshoven werden herkozen als bestuurslid, terwijl in de plaats van mevr. Werther—de Jong mevr. Van der Woensel werd gekozen. Alphcnsc filmclub In de grote zaal van het Nutsgebouw werd gisteravond voor de leden van de Alphense filmclub een film vertoond, waarin het leven van een der grootste musici werd weergegeven: Ludwig van Beethoven. Technische Zuivelbeurs te Gouda Uitgaande van de Bond van Kaaspro ducenten en van Kaascontrólestations van Zuid-Holland en Utrecht voor volvette kaas wordt weer een technische zuivel beurs gehouden, en wel te Gouda. Gister morgen werd deze geopend. Geen premieverhoging Door het wegvallen van de hoge bij dragen van het rijk zagen sommige zie kenfondsen zich genoodzaakt de premies Gisteravond hield dr W. C. Braat in het Rijksmuseum van Oudheden een lezing over de Romeinse villa's in Lim burg. In de eerste plaats belichtte spr. de sociaal-historische kant van het onderwerp. Immers, oudheidkundige op gravingen worden niet maar domweg ondernomen uit een soort naïeve nieuws gierigheid om de plattegrond van een gebouw te leren kennen, maar omdat zij voor dé historicus de bronnen ontsluiten die hem, bij gebrek aan geschreven be richten, langzamerhand een /oorstelling geven van leven en toestanden in het verleden. Omdat er, gedurende de gehele periode dat die Romeinse iandhoéven daar. talrijker in Zuid-Limbui'g dan in Noord-Limburg, maar eveneens in België en het Rijnland, bestaan hebben, steeds een groot verschil in beschavingspeil geweest tussen de oorspronkelijke inheemse bewoners, die in primitieve hut ten leefden en de geromanizeerde grond bezitters die de dikwijls zeer luxueus ingerichte villa's bewoonden, concludeerde spr., dat die villabewoners geromanizeerde Galliërs geweest rnc zijn, die omstreeks 100 n Cbr. naar toen voldoende gepacificeerde vrucht bare lössgebied begonnen te komen daar op grotere en kleinere landbouw ondernemingen fortuin te maken. Die gulden tijd heeft hier in het noorden van Gallia Belgica, d.w.z. in onze tegenwoordige provincie Limburg, nog geen honderd jaar geduurd. Tegen het einde der'tweede eeuw zijn die Romeinse villa's daar zonder uitzonde ring te gronde gegaan. Zij zijn door de bewoners ijlings verlaten en dikwijls, zoals bij tal van opgravingen gebleken is, door brand verwoest. Daar de inval len der Germanen van over de Rijn pas tegen het midden der derde eeuw begon nen zijn en een voorbijgaande stroop tocht der Cauchen van over zee omstreeks 174—176 die blijvende schade ook niet veroorzaakt kan hebben, meent spr. voor namelijk sociale woelingen, opstanden de onderdrukte inheemse boeren bevolking, waar slechts een paar vage opmerkingen van Romeinse schrijvers op kunnen duiden, voor de vernietiging der Romeinse cultuur in deze streken aan sprakelijk te moeten stellen. De rijke grafvondsten, de reliefs aan binnenzijde van een zandstenen sarkofaag, die in Simpelveld gevonden ?n van de belangrijkste stukken uit het Rijksmuseum van Oudheden, die ons beeld geven van uiterlijk en- inrich ting van een Romeinse villa, waarvan de fundamenten indertijd door spr. zijn blootgelegd, tonen ons hoe belangrijk die cultuur geweest is. Een enkele maal zien reeds in de eerste eeuw, een Romeinse villa, later in steen herbouwd herhaaldelijk vergroot, als een een voudig houten gebouw beginnen. Een houten gebouw echter, van een veel De long van Beek en Donkprijs uitgereikt Tijdens een bijzondere vergadering der afd. Letterkunde van de Kon. Nederl. Academie van Wetenschappen te A'dam, werd aan mej. J. K. Oudendijk voor haar boek over M. H. Tromp de „De Jong Beek en Donk"-prijs uitgereikt. De o handiging geschiedde door prof. dr B. A. van Groningen. De Ned. bariton Theo Baylé heeft een contract afgesloten met de City Center Opera te New York om gedurende Sep tember, October en November a.s. gast rollen te vervullen in het lopende reper toire, o.m. in Strauss' „Salome". In De cember werkt Baylé nog enige tijd aan de Opera te Barcelona en in Januari 1952 gaat hij voor goed naar de Weense Staats- opera. ontwikkelder constructie dan de primi- hutten der inheemsen. Wij kennen, vergangsvormen tussen die eenvou dige houtbouw en villa-typen van veel ,dser allure, ook plattegronden van kleine Romeinse hoeven in leem-vak- werkbouw, of ook reeds met stenen Een 'voorbeeld van een zeer grote, her haaldelijk verbouwde en tenslotte tegen het einde der tweede eeuw door brand verwoeste villa, is die te Voerendaal, die de laatste jaren door spr. volledig op gegraven is. Na een korte bespreking van de resultaten dezer opgraving volgde nog een aantal mooie lichtbeelden van kostelijk glaswerk, barnsteensculpturen en andere schatten, die in een stenen sarkofaag te Heerlen gevonden zijn. Zij stellen ons de rijkdom en de verfijnde smaak dezer Romeinse landeigenaars levendig voor ogen. WATERPOLO Sleutelstad IIIIDZ I: 23 In een sterk gespeelde eerste helft van I.D.Z. I was het Van Royen, die Ï.D.Z; na twintig sec. de leiding gaf. Kort hierna was het weer Van Royen, die er nu 02 van maakte. Even voor rust maakte Van Leeuwen 12. Na rust kwam een verwoed Sleutelstad opzet ten, maar het doelpunt viel aan de an dere kant: 13, door Van Kleef. Kort daarop kreeg Lodders zijn kans en maakte met een keurig schot 23. Van enig overwicht was nu geen sprake meer. Beide ploegen kwamen niet meer tot doelpunten. Leidse damvereniging koos nieuw bestuur De leden van L.D.V. waren onder voorzitterschap van de wnd. voorzitter, A. Sladek in vergadering bijeen. Na een vlotte afwerking van de notulen, inge komen stukken, jaarverslagen van se cretaris en penningmeester en van de verslagen van de kas- en technische commissie, werd overgegaan tot verkie zing van een nieuw bestuur. De functie van le voorzitter kwam in handen van de heer B. de Kier. De heer J. W. Huis man Sr werd benoemd tot 2e voorzitter, W. Kleijn Sr tot le secretaris, W. Heems kerk tot 2e secretaris, C. B. Janssens tot le, W. de Roode tot 2e penningmeester, A. Sladek tot comm. van materiaal. Het voorstel van de heer J. W. Huis man Sr tot verhoging van de contribu tie, werd na enig commentaar aangeno men. Voorts werden de prijzen uitge reikt voor de beste prestaties in de af gelopen competitie. W. Heemskerk, W. Kleijn Jr en J. Dreef waren de gelukki gen, resp. voor de hoofdklasse, le en 2e klasse. Over de resultaten in de afge lopen competitie mag L.D.V. niet on tevreden zijn. L.D.V. 1 werd kampioen, terwijl L.D.V. 2 en 3 resp. op de 3e en 2e plaats beslag legden. Verder bracht de heer C. Klinkenberg hulde aan de heer Sladek, die ruim een half jaar als wnd voorzitter L.D.V. gediend heeft. Jeugdkampioenschappen van de L.S.B. Finale op 27 en 28 Maart De finale van de jeugdkampioenschap pen. waaraan de winnaars van de voor wedstrijden te Leiden, Voorschoten en Alphen aan den Rijn deelnemen, zullen op Dinsdag 27 en Woensdag 28 Maart in De Doelen, Rapenburg 2, worden gehou den. Op 27 Maart wordt gespeeld van ijwillig verzekerden belangrijk te verhogen. Het bestuur van het Algemeen ziekenfonds „Alphen en omstreken" kan tot zijn genoegen mededelen, dat het nog juist kan uitkomen met de premie van ƒ0,80 en dus niet tot verhoging behoeft Mevrouw C. C. F. Schokking-Meteler- kamp ontving In Wittebrug te Den Haag hield mevr. C. C. F. Schokking-Metelerkamp dezer dagen haar tweede jour. Waren op de eerste- voornamelijk dames uit het Corps Diplomatique gekomen, thans waren" het verscheidene bekende Haagse figuren. Ook de Britse ambassadeur behoorde tot de gasten. Mr Schokking voegde zich later bii het gezelschap. Mevrouw Schok king, die gekleed was in een smaakvol turquoise middagtoilet, onderhield zich met elk der gasten op haar rustige ma nier. Voor de zoveelste maal constateerde menigeen, dat Den Haag tevreden mag zyn met zijn ..burgemeesterse", die thans andere taken heeft dan zij hier in Alphen had! Dodelijk ongeval te Nieuw-Vennep Gistermiddag omstreeks twee uur wil de de heer Emmerik te Nieuw-Vennep de Venneperweg oversteken. Hij werd daar bij gegrepen door een hem achterop- rijdende autobus, waarbij hij op slag ge dood werd. Schoorsteenbrandje Vanmorgen omstreeks half 11 werd de brandweer gealarmeerd voor een schoor steenbrandje in perceel Lage Morsweg 14. Na een half uurtje kon men echter reeds weer inrukken. Ook vannacht moest de brandweer een maal uitrukken door de storm: er was ergens een stuk dakgoot afgewaaid. VOORSCHOTEN 40-Jarig jubileum van de heer W. C. Verhoeven Gisteren herdacht de heer W. C. Ver hoeven in intieme kring het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad vai N.V. „Ziiverfabriek Voorschoten', laatste 20 jaren was hij werkzaam als pakmeester. De directeur-generaal, de heer C J. A. Begeer, vond het een verheugend feit, dat de jubilaris met zulk een groot plezier zijn werk verrichtte. Zijn omge ving ademt een grote rust. Spr. is jaloers op z'n rustige arbeid. Het deed hem groot genoegen, dat de jubilaris dit ftfit kan herdenken. Spr. bood hem de feest- sigaren en de envelop met inhoud an zegde hem toe, dat op het einde va maand in een officiële bijeenkomst de gedenkpenning zal worden overhandigd. De directeur van de Koninklijke Begeer, jhr ir A. C. von Weiier, besprak het feit, dat het voor de jubilaris moeilijk moet zijn geweest steeds drie heren te dienen. Hij heeft het steeds in voorbeeldige rust gedaan. Namens de Koninklijke Begeer wenste hij hem harte geluk met deze dag. Namens het gezamenlijke kantoorper soneel van de Zilfa. Hollandse ketting- fabriek en de Koninklijke Begeer sprak de heer G. H. van Leeuwen de jubilaris toe. Hij wilde hem eens in de hoogte steken en om dit te bewijzen overhan digde hij hem een salonlamp, als blijk van bijzondere waardering. Daarna sprak nog de heer P. Rutgers, namens de direotie van de Hollandse kettingfabriek, de jubilaris toe. Ten slotte dankte de jubilaris voor de vele blijken van belangstelling, die hij deze dag mocht ontvangen. Hij vond het een voorrecht dat God hem de kracht gegeven hééft dat hij zijn werkzaam heden nog kan vervullen. Drie anderen maakten al deel uit van het kabinet-Beel (Van onze Parlementsredacteur.) Het vierde kabinet, dat Nederland nu sinds de bevrijding zal krijger., geeft aanleiding tot een kleine terugblik. Het eerste ministerie, dat wij in 1945 kregen, werd geformeerd door het duo Schermerhorn-Drees. Het had zitting van 24 Juni 1945 tot 3 Juli 1946. Daarna volgde het kabinet-Beel van 3 Ju'.i 1946 tot 7 Augustus 1948. Het derde kabinet werd geformeerd door mr Van Schaik, doch dr Drees werd m-i-nister-prejident. Daarom spreekt men gewoonlijk van het kabinet Drees-Van Schaik. Dit heeit zit ting gehad van 7 Augustus 1948 tot heden. Nu komt dan -het vierde kabinet, geformeerd door prof. Romme, doch waarvan dr Drees opnieuw minister president is. terwijl de formateur er geen deel van uitmaak.t Wij zouden nu dus moeten spreken van het kabinet Drees (Romme). Wanneer wij de politieke verhoudingen de achtereenvolgende kabinetten be kijken dan krijgen wij het volgende beeld: Kabinet Schermerhorn: 7 P.v.d.A., 4 Kath., 1 A.R., 3 partijlozen. Kabinet Beel: 6 P.v.d.A., 6 K.V.P., 4 partijlozen. In dit kabinet is de sterkte- verhouding niet steeds gelijk geweest, doch deze cijfers geven toch wel het ge middelde weer. Kabinet Drees-Van Schaik: 5 P.v.d.A., 6 K.V.P., 1 V.V.D., 1 C.H. (later geen echte C.H.), en 2 partijlozen. Kabinet Drees (Romme): 5 P.v.d.A.. 6 K.V.P., 2 C.H., 1 V.V.D., 1 partijloze, doch „exponent van de derde macht". Wanneer wij de personeelsbezetting 3n het nieuwe kabinet bekijken, dan en wij. dat drie van de ministers reeds sedert de oorlog het land op deze hoge posten dienen. Het zijn: Dr Drees, die tijdens de kabinetten Schermerhorn en Beel Sociale Zaken be heerde en daarna steeds minister-presi dent is geweest. Prof. Lieftinck, die in alle v-iet kabi netten minister van Financiën is ge- De heer Mansholt, die steeds het minis terschap van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening bekleedde. Een aantal andere ministers is reeds afkomstig uit het kabinet Beel, dat op 3 Juli 1946 optrad. Het zijn: Minister Van Maarsevcen, die tijdens het kabinet Beel de portefeuille var Justitie beheerde. In het kabinet Drees- Van Schaik ging.hij over naar Binnen landse Zaken, doch na het conflict met minister Sassen werd hij minister zeese Gebiedsdelen (welk departe ment na de souvereiniteitsoverdracht werd omgedoopt in: Uniezaken en Over- Rijksdelèn). Thans gaat hij terug naar Binnenlandse Zaken, mede met het oog op de grondwetsherziening, die vóór de verkiezingen haar beslag moet krijgen. Voorts minister In 't Veld, die steeds Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft beheerd. Tenslotte prof. Van den Brink, die in het kabinet Beel is getreden op 19 Januari 1948, als opvolger van dr Huys- mans. die om gezondheidsredenen aftrad en kort daarna helaas overleed. Prof. v. d. Brink heeft in de opeenvolgende kabinetten steeds de portefeuille van Economische Zaken beheerd. Verder gaan in het kabinet Drees (Romme) over de volgende ministers, die ook deel uitmaakten van het kabinet Drees-Van Sahaik: mr Stikker (Buiten landse Zaken), prof. Rutten (Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen) en mr Joekes (Sociale Zaken). Moedige daad van eei schipper De 2-jarige I. P. uit de Hendrikstrj viel gistermiddag al spélende in Langegracht. De 37-jarige schipper C. Oosterveer sprong gekleed te water wist het reeds bewusteloos geraakte ki op het droge te brengen. De E«H.D. pa met succes kunstmatige ademhaling t» en bracht de knaap vervolgens naar h| Academisch Ziekenhuis. Zilveren jubileum Morgen herdenkt de heer C. W. Paaut Haarlemmerstraat 149, dat hij voor i jaar in dienst trad bij de manufacture! handel en kledingmagazijn voorheen de Vries N.V. Na de bevrijding heeft heer Paauw met energie meegewerkt oi dit tijdens de oorlog door de Duitsej geruïneerde bedrijf weer tot bloei brengen. Het jubileum wordt intiem gt vierd. Scheepvaartberichten AAGTEDIJK 13 R'dam. Andijk 13 R'dam i N. Orleans. Atlas 12 Cartagena n A'dait BACCHUS 13 Paramaribo. Bree Helle L Hamburg. CELEBES 13 Ouessant n Djakarta. Caltej Utrecht 13 Ouessant. Congostroom 13 L« Palmas n A'dam. ERINNA 13 Singapore. HAGKO 13 Valencia. KEDOE 13 Pt. Swettenham. LAERTES 13 Burllngs n Djakarta. Loener. kerk 13 Gibraltar n Basrah. MAASHAVEN 13 B-Alres. Musl 12 Sam» PARKHAVEN 10 R'dam (reparatie). SALLAND 13 Ouessant. Stanvac Djlrak 14 Singapore n S Gerong. Stanvac Pendopt 11 TJ Oeban Stanvac Talang Akar 11 PuU Sambu. Sumatra 13 Madras. TJIBADAK 9 Nagoya. TJibesar 9 Yokohami n Singapore. ZEELAND (SSM) 12 Kiel n Kopenhagen Zype 12 Norwich n Mlddlesbro. Amsterdams Beursoverzicht Amsterdam, 13 Maart Iets hogere koersen De stemming voor de belde hoofd- fondsen was aan de vaste kant, vooral voor de Kon. Olie, die drie procent ver beterde. Er ging echter weinig om. Hoe wel de markt in het verdere verloop niet onvriendelijk gestemd was, was d« handel toch betrekkelijk kalm. Bij ge brek aan nieuwe stimulansen was het animo van gisteren verdwenen hetgeen er wel op duidt, hoe schoorvoetend het publiek nog slechts in de markt komt Dit kwam wel sterk tot uiting voor aan delen Walvischvaart, die onder de prach tige vangstresultaten en hoge traanprij- zen onbewogen bleven. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN. KAWXJK AAN DEN RIJN, 12 Maart Groenteveiling: Waspeen I 14.25—23,75; id. II 6.50—11.80; kroten 7.25—7.75: uien 2—5.80: eigenheimers 9.60—9.70; spruiten 6568: gele kool 6.40—11.60: winterpeen 4.40—5.40, ie kool 26.90—27.10, boerenkool 28—3d, bonen 6075, alles per 100 kg, knol- rie 5—11 per 100 stuks. Wereldkampioenschappen ijshockey 1952 in Noorwegen Op het voorjaarscongres van de inter nationale ijshockeyfederatie dat te Parijs wordt gehouden, werd besloten de orga nisatie van het tournooi en het wereld kampioenschap 1952 aan Noorwegen toe te wijzen. Aangezien de Olympische Winterspelen van 1952 te Oslo worden gehouden, zal dit tournooi samenvallen met dat om de Olympische ïjshockey- titeL Training schermen voor Olym pische Spelen De Technische Commissie van de K.N. A.S.B. (Koninklijke Nederlandse Ama teur Schermbond) heeft een centrale training te Den Haag ingesteld met de bedoeling een overzicht te krijgen het schermersmateriaal met het oog op een eventuele selectie voor de Olym pische Spelen cn internationale wed strijden. Deze tiaining, die voor elk wapen afzonderlijk één maal per maand wordt gehouden, staat onder leiding de leden van de T. C. De wereldkampioenschappen ijshockey te Parijs Gisteren werden in Parijs de volgende wedstrijden gespeeld: Groep A: Canada ongeland 171; ZwitserlandFinland 41; ZwedenNoorwegen 52. Canada, Zwitserland en Zweden leiden thans met 3 gewonnen partijen. De Ver. Staten er Noorwegen wonnen 1 partij, terwijl Fin land en Engeland nog op hun eerste winstpunt wachten. BEURS VAN AMSTERDAM DINSDAG 13 MAART. OBLIGATIES ViC. Bronswerfc .........121% 122 NederL 1948 ...3V« 96% 96'/» Bührmann 119 121 Beleggingscer 3% 964» 96A Dikkers en Co 166 166 NederL 1898—05 3 941» Nederland 37 941» 94% SÏÏS;ïó"sK. SSt K2pit.::S-^4 SSJfSU'S* 58 s;*-- - Grootboek 1946 94^ *A *2% 14 Fund Loan119 11844 War Loan '32 3% 103?» Bandoeng 4 62§ 61/ Batavia 1937 A 4 62 635 Gelderland 1949 3 98 li Rotterd 3e 37 3li 100A 100T«„ Z.-HolL 2e '38 3 95-4 96 B.v.Onr. Z CvO 4 58%" 57* Int. Bank 112 111% Frles-Gr. HB 3% 94% 94% HoU. HB K 31« 921-4 92','» Nat. Hyp. B. 3 89% 891» West HB NO 3Ik 93 93% Bergh Jurg. 3%100,'a 100% Lever Br. 3% 106% 107% Philips '48 3% 101% 101% Philips dollar 3% 110* 109% Stokvis 3% 110% 110 Cnrkerll) 100'/* 100% Soc. de la Cère... 94 94 Bataafsche 3% 101% 100% Comp. WL. '38 4 94% 94% Dell Spoor '37 3% 62t N-l Spoor '37 3% 37 Sam. Joana 4 36 35 Sem. Cher. '18 21% Amst. Olymp.... 3 130% 130% A'dam '47 3-3% 97% K.Petr ConvO 3% 109% 110* AANDELEN Amst. Bank 165% 1664i Amst. Goed bank 129% 120 Escomptobank 49% 514: Bank Unie C 262% 2613.: HolL Kattenburg 149% HolL Beton 230* HoU. Draad 239 HolL Kunstzijde lt>u%' 160 Int Gew. Beton 149 Int. Kunstz. Ind 101 VJC. Am. -Can. CyG A1191 Am. Car Found 37% 3544 Am. Enca 138 I Am. Smelt C 82* 81'4 Am. Steel F. 37% 37% Anaconda C. 45%' 44% Bethl. Steel C. 60 58\'*M Chrysler 90% 88% Douglas Alrcr.114 Gen. Electric 62% 62 Gen. Motor C —114 113%; Gilette - 62* 62" Hudson 22j>„ 21 A- Int. Nickel C 41 39 Kennecott C... C 81% 79%' Nat. Distillers 31% 30% Nat. Steel 564» 56 Rep. Steel 48% 47% St. Brand C 7A 6% Un Aircraft 42% U. S. SteeJ C i My 42% 2405 147% 147 147% Int. Vlscc Klinker IsoUet 55% Kondor A 270 270 Kon. Ned. Edelm 78% 7844 Kon. Ned. Papier 154% 154% Kon. Ned. Zout 327 328 Kon. Pharm. 171% 169* Kon. Ver. Tapyt 270 271 Kon. Ketjen 160% 161 Koudijs 127 127% Leid. Textiel164 164 Leid. Wolsp228% Lettergletery 238/ Lev. Br. 4% CP 100% 100% Lyempf 150 150 Lijm Delft C v A 140* 141% Meell N. B. CvA 231% 231% Chem. f Naarden 180% 180% Vredesteln Auto 1404* 139% Ned. Fitting fabr 80% 814k Nedap 106 106% 57%" 53" Am. Teleph. 175 175 Cities Service C100% Radio Corp22 2141 Borsum My 11844 119% Cur. Handel Mi) 301 300% Eur. Azië B My... 96 H. GUntzel99% 99% Hand Venn 7644 75% Mid. Cont. Petr. 62 «w 5844 water 37% 37 I HoU. Stmb My 137 Nieveit Goudr. 28" Moorman i co 1744 9'A Java 90* 90 Sp 278 'enw 107% 107% Nea. bcneepsb.. 144'* 143% Noord Vezelverw 86 854* Nyma 273 Padang Porti cero 41% 4144 Rott. Droogdok... 306 316 Rouppe v. d. V 116%" 116% Michli Arn< I 62% 63 Herstel Ned Bk Zuld-Afr 227 224% Ned Cred. BanK 106'/* IOC'.* Rott. Bank170% 170% Twentsche Bk C163% 16544 Int Bel Unie 196 196 R. Beleg. cons... 209 210 N. Am.-Ned. Hbk 70 69% N.W. Pacific fclbk 177% 177 Albatros 188 189 Alg. Norit A ...340% 340 Ver. Allan Co. 964* 96% Vltssli B (NBj 127 126 Stokvis 500 159 161 Stork en Co145 145% Thom Dr 274" 275 Ver. Blik173% 173% Alw 5144 A'dam Ballast 138% 141- Bergh Papier 182 Breda Mach fabr 142% 142 Wits t Modaiac Cult, Mn Ngombezl 305% Alb Heyn A 193 Blaauw Vrlesev. 111 109% Walvlscnvaart 11444 114% Thomsens Haven 153% 153 Marshall Fields C 37% Montg Ward 79 76% Sears Roebuck C 61 Wilson Co 1«A HA WooJworth5144x 5044 Dell Spoorweg 29 2844* Ned.-Ind. Spoor 12* 12% Atch. Topeda C175% 173% Illinois /3% 7144 N.Y. Centr. C25 24 Pennsyiv C.24% 24% S. Pac S, 7544 73% Union Pac112 109% Canada Pacific C 30,», 30 ACTIEVE AANDELEN Centr Si Fokker I v. Gelder Hoogover 191% 129% 167% B. C. v. A Ned. Ford Autom Kabelfabrlek Philips Gem Bezli Philips Gem. B.Pi Wilton Feyenooro 'loeara Enlm 491* Kon. Rott. Lioyo Ned. Sen Unie - Van Ommeren St. My Nederland Suiker Hand. V A dam Javasche Cultuur 491% MUli.sc en Co 1814^,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2