Herhalingsoefeningen voor 70.000 man: allen kriiqen deze maand bericht Waarschijnlijk verlenging dienstplicht tot 18 maanden mn Totaal uitgeputte Nederlanders wonnen in bijna onmenselijke strijd Naar drie divisies Eerste promoties aan J. Calvijn- stichting in Kampen Internationaal boemeltreintje met 1001 haltes Herv. synode (in oude samenstelling) gisteren uiteen gegaan nieuwe leidsche courant zaterdag 10 maart 1951 Opbouw van ons leger (Van een onzer verslaggevers) VOLGENDE WEEK VRIJDAG beginnen in de kampen Oirschot en Mil- lingen de herhalingsoefeningen van de Indonesië-veteranen. De re gering doet dan weer voor de tijd van 4-6 weken een beroep op die mili tairen, die reeds zulk een groot-offer brachten. „Het kan helaas niet anders, willen wij in de Westeuropese unie meespelen", zei minister s'Jacob op een gisteren gehouden persconferentie. Hij deed ook een ernstig beroep op het bedrijfsleven. „Het bedrijfsleven heeft zich bij het opnemen van de oud militairen zeer sportief betoond. Ik hoop, dat men ook bij de herhalings oefeningen zo veel sportiviteit toont". zijn, omdat de Amerikaanse wapens er nog niet zijn. Evenwel is de vuurkracht Het is bekend, dat eerst met de opbouw van een Westeuropees leger kon worden begonnen, toen de souvereiniteitsover- dracht had plaats gehad. Hierbij kan men de mannen met de Indonesië-ervaring niet missen. Zij zullen echter herschoold moeten worden, omdat zij opgeleid wa ren voor strijd in de tropen: opereren met kleine groepen. Thans zullen zij ge oefend worden in grotere verbanden. De organisatie is daarbij Amerikaans: grotere verantwoordelijkheid bij soldaat, korpo raal en sergeant. Dit komt tevens goed uit, want zij, die in Indonesië dienden, hebben daar in grote mate zelfstandig leren werken. Bij de hergroepering van de voormalige Jndanesië-eepheden zullen zo veel moge lijk de oude indelingen gehandhaafd blijven. Vrienden zullen elkaar bij de herhalingsoefeningen weer terug Bovendien zijn zij reeds op elkaar inge speeld. Militie-legei De minister rekende voor, waarom de Indonesië-veteranen onmisbaar zijn. Ne derland heeft een militie-leger, dn wanneer er oorlog dreigt, worden de jaarlichtingen opgeroepen. De ligging v Nederland staat niet toe, dat zoals Amerika in tijden van gevaar mili tairen worden samengetrokken in depots. Voor de oorlog hadden wij 230.000 man mobilisabel en dit is thans weer het streefgetal. Men hoopt dit thans in 10 jaar te be reiken, doch dan kan men de lichtingen, die naar overzee gingen, niet missen. Een jaarlioliting voor de landmaoht is 40.000 In het tijdvak van 16 Maart tot 28 Sep tember zullen herschoold worden vijf bri gades en 27 territoriale bataljons, waar van een deel niet in Indonesië is geweest. De brigades (bestemd voor het veldleger) worden herschoold in Oirschot, de batal jons (ter verdediging van belangrijke punten in het land) te Millingen. De mannen zullen echter samenkomen in een aantal mobilisatie-centra, waar zij tot oorlogseenheid gevormd worden. De brigades, waarvan de officieren onderofficieren twee weken eerder opge roepen worden, oefenen vier Weken. De officieren van de bataljons vier weken kader en troep twee weken. Het volgend jaar hoopt men dan de brigade te hebben, zodat Nederland dan beschikt over twee divisies. De bewapening zal nog Engels moeten (Advertentie EN ZETPILLEN (sterker dan de Engelse) geheel doorge- nog niet mogelijk in verband met de bewapening, om met de vijf bri gades tegelijk te oefenen. Aan het eind van de zomer zal Neder land besohikken over een Europees ge vormd leger. Sociale voorzieningen Voor een goede (militaire) gang zaken kan voor de herhalingsoefeningen geen uitstel of verschuiving verleend worden. Minister s'Jacob verzekerde eohter, dat de regering het mogelijke heeft gedaan om met de sociaal-economi sche belangen van de opgeroepenen reke ning te houden. De herhalingsoefeningen nationaal belang en daarom roept zij ook de medewerking en het be grip in van het Nederlandse volk. Enkele getroffen maatregelen, globaal gezien, zijn; zij, die voor examens zitten, kunnen uitstel of vrijstelling krij gen, evenals aan hen, die persoonlijk on misbaar zijn. De sociale voorzieningen voor de nor male dienstplichtvervulling is ook op de herhalingsoefeningen van toepassing, zo ook de kostwinnersvergoeding, die door de burgemeesters uitbetaald wordt. Zij, die op een rijkswerkplaats zijn of speciale demobilisanten-onderwijscursus- sen volgen, zullen hun soholing kunnen voortzetten. Aan alle „herhalingsoefening- plichtigen" wordt nog deze maand bericht gezonden, wanneer zij moe ten opkomen. Voor 1 April weet dus iedere werkgever wanneer hij zijn dienstplichtig personeel moet missen. Een oefening in divisie-verband zal, nog niet gehouden kunnen worden. Daar- is geen bewapening en kader ge- j. De minister hoopt echter, dat dit volgend jaar wel mogelijk zal zijn. De divisie-staven hebben overigens al oefeningen op papier gehouden. De verlenging van de diensttijd tot maanden uiteraard afhankelijk van e beslissingen van het nieuwe kabinet kan niet geschieden, zonder dat er troepen in de Engelse zone van Duits land gelegerd zouden worden. Verder deelde de minister mee, dat het om technische redenen uitgeslo ten is, om de lichtingen 1940-'44 af te richten. De lichting 1950 I, die niet opgeroepen is, zal ook in de toe komst niet onder de wapenen komen. Uit de lichtingen 1950 II, 1951 I en 1951 II, zal een derde divisie ge vormd worden. Dit jaar zullen in totaal 70.000 man herschoold wor den. Het volgend jaar zal het moge lijk zijn in groter verband te oefenen met andere legers van het Atl. Pact. Emigratie Wat gevoeld wordt bij de legeropbouw is deemigratie. Bij de herhalings oefeningen zal ongetwijfeld blijken, dat een groot deel van de jongemannen een ander vaderland gezocht hebben. Bij het oproepen van de lichting 1949 II bleek, dat 810% van één bepaald bataljon ge ëmigreerd was. Dit getal was bij andere bataljons evenwel niet zo hoog. De landmacht wordt bij de herhalingsoefe ningen bijgestaan door twee oorlogs- ervaren Canadese instructeurs. Ook deelde de minister mee, dat het streven is de toekomstige oud-Koreastrijders. die een schat van ervaringen met de Ameri kaanse wapenen opgedaan zullen hebben, in beroepsdienst te nemen. Honderd vliegtuigen doen aan parade mee Honderd Harvards, Spitfires en Me te or-stra al jagers uit Gilze-Rijen en Twen. the, zullen Vrijdag a.s- deelnemen aan de militaire 'parade, die dan op de Leus- derheide bij Amersfoort wordt gehouden. Tussen 15 en 16.30 uur zullen de vol gende lucht/routes onveilig zijn voor bur- gerluchtverkeer tot een hoogte van 900 meterGilze-Rijen-Woerden-Hilversum- Bunsdhoten-Baam-Amerslfoort-Gilze-'Rij - en en Twenthe-Elburg-Nijkerk-Amers- foort-Twenthe, Foslor-granaten verdreven Chinezen Met een handjevol mannen in moordend vuur om divisie te redden jy/TEN KAN HIER IN KOREA vlaggen kopen met de namen van plaat- 1TJ- sen, waar de legers van de Ver. Naties gevochten hebben. Dwars over zo'n vlag staan de woorden: „Returned from hell" (Terug uit de hel). Ik geloof dat iedere Nederlandse soldaat, die Hoengsong heeft meegemaakt en de dagen daarna, zo'n vlag verdient. Want hier hebben de Ned. vrij willigers de zwaarste opdracht van hun leven volvoerd: onder moordend vuur bestormden zij drie keer een heuvel van 325 meter hoogte, schrijft de eerste luitenant W. Dussel uit Korea. (Vervolg van pag. 1) )m een voldoende paraatheid, n.l. de voor ons land beschikbare troepenmacht rkrijgen, zullen we moeten wachten tot 1955. Het plan van de regering is gebaseerd o een sterkte van tien lichtingen. Het ieuwe leger zal dus betrekkelijk jong zijn. Daarbij zal men dan echter uit elke lichting moeten halen wat er inzit en dal voor de landmacht 40.000 man zijn Ook hier komt men dus terug van de dwaling om niet al het beschikbare per soneel uit een lichting op te roepen. Men kan twisten over de vraag of het plan van minister s' Jacob uit militaii oogpunt bezien voldoende is en of zelfs bij de huidige benarde financieel-econo- ische omstandigheden niet meer moge- _k zou zijn. Maar in elk geval moet men dankbaar zijn, dat er iets gaat gebeuren t men werkelijk van plan is inder daad een strijdmacht op te bouwen, die niet alleen op papier bestaat, maar die reëel in de kortst mogelijke tijd ter be schikking is en die van wanten weet. In we na de zomer inderdaad drie mo bilisabele divisies en de nodige territo- iale bataljons hebben, zijn we verder, an we na de oorlog ooit geweest zijn. De uitvoering van dit plan zal offers kosten. Allereerst van degenen, die onder de wapenen moeten komen. Daarom is het verblijdend, dat de regering van meet af rekening houdt met de moeilijkheden, die dit voorvelen zal meebrengen en haar maatregelen daarvoor neemt. Maar voorts van heel ons volk, want de defensie zal geld kosten. En dat zullen e gezamenlijk moeten opbrengen. Maar wie de noodzakelijkheid van goed leger inziet, wie overtuigd is de gevaren, die dreigen, die zal deze offers brengen. Het gaat hier uiteindelijk het naakte bestaan. Nog geen waterwerken in Surinamerivier De plannen voor de aanleg van water werken in de Surinamerivier zijn nog niet rijp voor uitvoering, zo heeft minis ter Götzen op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van de Wetering (C.H.) geantwoord. Over deze zaak heeft de directeur van de stichting voor mecha nische landbouw in Suriname verkla ringen afgelegd, die inderdaad door de suggestieve manier van weergeven vooi tijdige verwachtingen kunnen wekken. In het kader van het Nickerie-plan kan echter op volle kracht met de aanleg polders worden begonnen, wanneer enkele maanden nieuwe machines uit Amerika zijn aangekomen. Maar DIE kent U toch wel? DEAN ACHESON (Kijk maar door uw c Van het erf van School en Kerk Prof. Gunning ten grave Betoepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Krimpen a. d. Lek B. Haverkamp te Veen (N.-B.); te Elburg H. Goedhart te Middelharnis; te Noord- scharwoude-Oudkarspel M. R. Pliester te Vries (Dr.). Aangenomen: naar Winterswijk (5e pred.pl.) J. H. Hartheim te Kampen; naar Naarden (vac.-F. Oort) J. A. Mulder te Oosterwolde (Fr.). Benoemd: tot bijzonder hulppredi ker te Noordeloos P. J. Steenbeek, emeritus predikant en bijzonder hulp prediker te Everdingen. - Geref. Kerken. Beroepen: te Lexmond cand. J. E. Brederveld te Huizen (N.-H.); te Oude- mirdum cand. J. Van Leeuwen te Amster- Bedankt: voor Elburg K. Talsma, reserve-legerpredikant te Utrecht. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Moerkapelle W. de Wit te Middelburg. Aangenomen: naar Scheveningen M. Heerschap te Wageningen. Waarom houwstop ook voor gerepatrieerden Kan op de bouwstop geen uitzonde ring worden gemaakt voor de bouw van woningen ten behoeve van gerepatrieer den? Dit is een vraag, die het Tweede- Kamerlid De Graaf (KVP) heeft voor gelegd aan de ministers In 't Veld en Teulings. Tijdens de vorige bouwstop, in December en Januari, is de uitzondering voo-r gerepatrieerden wel gemaakt, doch thans schijnt dit niét het geval te zijn. Intussen is echter de huisvesting van ge repatrieerd en nog moeilijker geworden, vooral nu men weldra 12.000 Ambonne- zen kan verwachten. Vooral tegenover die gemeentebesturen zou de nieuwe bouwstop onbillijk zijn. Ook het Tweede-Kamerlid Andriessen heeft minister In 't Veld gevraagd, of uitzonderingen mogelijk zijn. Hij infor meert verder naar de grond, de duur en de normen voor de opheffing van de bouwstop. Overbrengen kapitaal naar buitenland schadelijk? Is het juist, dat aan Nederlanders niet- lngezetenen wordt toegestaan hun ver mogen naar het buitenland over te bren gen, mits zij genoegen nemen met een koers van 15Vi dollar per f 100 in plaats van de officiële koers van 26ft dollai? Welke bedragen zijn op deze wijze in 1950 overgemaakt? Deze vragen heeft het Tweede Kamerlid Weiter (KNP) schrif telijk gesteld aan minister Lieftinck. De heer Weiter vraagt voorts, of het over brengen van Ned. vermogens naar het buitenland mede oorzaak is van de voort durende druk, waaraan internationale fondsen op de beurs te Amsterdam zijn blootgesteld. Nat. Drumband-concours in Den Haag Ter gelegenheid van het eenjarig be staan van de drumband der Nationale Reserve wordt een nationaal voor drumbands georganiseerd, zowel voor burger- als militaire bandls. Het wordt Zaterdag 14 Juli geopend met een défilé voor de autoriteiten. Jan Tesink, hoofdinrtructeur van de tambours en hoornblazers der Kon. Landmacht, wordt voorzitter van de jury. Nadere inlich tingen verstrekt het secretariaat Kerk- »traat 37a, Den Haag. De Chinezen waren 's nachts tot vlak bij onze dunne linie opgetrokken en bij het aanbreken van de dag, toen nevel mist het zicht belemmerden, begon nieuwe aanval. De compagnie vocht een leeuw. Vliegtuigen, mortieren en artillerie kwamen in actie. Het mocht niet baten. De vijand, die in massale aantallen kwam opdrommen, was niet tegen te houden. Enkele honderden meters terug werd opnieuw stelling gekozen op een andere heuvelrug, „heuvel 325". Terwijl een compagnie Amerikanen te- amen met de Nederlanders rond én hal verwege de heuvel lag, werd uit de lucht ondersteuning gegeven. De eerste keer ging alles goed. Maar bij de tweede keer werden onze eigen troepen gebom bardeerd en beschoten. Eén man sneu velde, tien werden gewond. Dodelijk vermoeid Deze morele klap deed de weer stand ineenstorten. De toch al do delijk vermoeide compagnie, nachts en de hele vorige dag geen ogenblik rust had gekregen, kon dit niet weerstaan. Onder mortiervuur trok een der pelotons terug, de ge- •onden meeslepend. De anderen bleven. Sommige dapperen droegen een gewonde naar beneden en gin gen toen weer naar boven om er nog te halen. Het aantal weerbare mannen op de top was gering. Zwaar was toen de opdracht van ma joor Eekhout: „Er rpoeten meer mensen naar boven. Wü mogen niet wijken, anders ligt de vallei open." Lichtgewon den kwamen zich nu weer vrijwillig melden om te redden, wat er te redden Een peloton 75 mm-geschut per soneel kreeg karabijnen en werd aldus tot infanterist gemaakt. En zo ging de nacht in. De nacht, waarin elke seconde een eeuwigheid schijnt. Stormloop Wegens de verliezen van die a was overeengekomen, dat de verdediging van de heuveltop zou geschieden door een nevenliggend bataljon Amerikanen. Maar om even na tweeën kwamen de eersten naar beneden: de vijand wi in geslaagd onze wapenbroeders terug te drijven. De samengeraapte pelotons van Ncd. detachement kregen opdracht de heuvel te hernemen, in samenwerking met de Amerikaanse compagnie, die de rechterflank verdedigde. Meter voor meter vorderde men. Nog 175 meter, zei de radio. Nog 100. Nog 50. Maar het bleek onmogelijk. De vij and had zich aan de andere kant te goed ingegraven. Te vast had zij de trap In haar macht, waarover zy by wyze van spreken slechts de gTanaten behoefde te laten rollen. En weer vielen onze man- terug Maar opnieuw werd de byna onmenselijke opdracht gegeven: dood of levend, maar die heuveltop o e t vrijgemaakt worden. Het bestaan m de hele tweede divisie hangt er in af. Misschien was men te vermoeid, mis schien te ve-rsuft om iets te zeggen. Eén ding is echter zeker: men ging opnieuw, dit keer ook met steun van de artillerie. Weer klonken de berichten: 175 meter, 100 meter, 50 meter, 35 meternog slechts enkele meters. De hel van vermocht echter onze fanatieke tegen standers niet uit de stellingen te drijven. Integendeel, de onzen moe-sten opnieuw terug. Wij kunnen niet anders De moedigste officier, de heldhaf tigste soldaat, was toen én geestelijk én lichamelijk niet in staat nog iets te doen. Iedereen was finaal op, ge broken door vermoeidheid en ont moediging. Toen gaf majoor Eekhout voor de derde keer zijn opdracht, de moei lijkste van zijn leven wellicht: „Ga opnieuw, ga probeer het. Wij kun nen niet wijken. Er hangt alles, maar dan ook alles van af". ze gingen, de mannen. Het laatste redmiddel was de steun van fosforgra- naten, die de gevaarlijke eigenschap hebben vaak te dicht b(j te vallen, zodat zij de eigen troe-pen kunnen doden. Een handjevol mensen ging voor de derde keer de he-1 van Chinees vuur tegemoet. 'as niemand, die daclit nog een van deze dapperen terug te zullen zien. Als in zo'n stadium is, vecht men zich dood. Dan gooit de soldaat het wapen ?er en grijpt hii de bajonet. Brisant en fosforgranaten vielen achter de heuvel. De artillerie deed haar werk: de Chinezen weken! De laatste tegenstand werd gebroken door het moordende fosfor. En weer klonk de radio: Nog 50 meter, nog 35, nog 10, nog 5, nog 1we zijn er! Op dat moment werd het licht.. De morgen brak aan. Niemand wilde den ken, niemand kon denken. Maar intussen was een stuk geschiedenis geschreven, dat wij nooit mogen vergeten. Gisteren begonnen de heren een kwar tiertje te laat, omdat men op de Ameri kaanse gedelegeerde Jessup moest wach ten. Een Westelijk woordvoerder heeft, volgens Reuter verklaard, dat door de „plaatsvervangers" geen merkbare vor deringen werden gemaakt. Davies en Parodi betoogden, dat alle. punten, die de Sowjet-delegatie in de agenda wenst op te nemen, oknden worden vervat in de, door het Westen voorgestelde, agen da. Gromyko wees dit aanbod echter van de hand, omdat de Westelijke agenda de punten, waaraan Rusland belang hecht- niet met name noemde. Davies, de Brit, verklaarde, dat drie punten van de Sowjet-agenda niet in die van het Westen werden genoemd: 1. Vermindering van de strijdkrachten. 2. Bespoediging van het Duitse vredes verdrag. 3. De demilitarisatie van Duits land. Dé Westelijke vertegenwoordigers ener wel over spreken, maar waar- kunnen- deze onderwerpen dan niet name worden genoemd, aldus de Russische afgevaardigde. Overigens -heeft de Rus weer een hef- ge aanval gedaan op de Amerikaanse politiek In West-Dultsland. Washington wil de wereld doen geloven, dat de Ade- r's en de Krupp's „vredesengelen" zyn, maar het Kremlin beschouwt hen als oorlogsduivels". Jessup heeft nog Proefschriften over de zending van ds L. Ziel huis en ds A. G. Honig (Van een onzer verslaggevers) jVTOG GEEN TWEE MAANDEN na de opening van de Johannes Calvijn- -J-stichting te Kampen zijn aan deze theologische academie der Geref. Kerken gisteren twee predikanten gepromoveerd: ds L. Zielhuis te Arum (Fr.) en ds A. G. Honig te Amsterdam, missionnair-predikant van de Geref. kerk van Heeg, die binnenkort naar het zendingsveld zal vertrekken. Voor beide gebeurtenissen bestond Schrift" (verschenen bij T. Wever, Fra- grote belangstelling: van curatoren, neker, 190 blz., 22 stellingen). Van deze stellingen noemen wij: XIV De regel, dat de ouderlingen bij toerbeurt naar de classicale vergade ring worden afgevaardigd, leidt vanwege de permanente aanwezigheid der predi kanten tot dominocratie en dus tot over heersing van het ene ambt over het andere. Het is daarom beter bijv. voor vier achtereenvolgende classicale verga deringen dezelfde ouderling af te vaar digen. XVI Er bestaat geen tegenstelling noch verschil in rangorde bussen het „bewaren" en het „vermeerderen" der Kerk. XXII De Christelijke wetenschap zij zich in de aanvat van haar problemen en dn de keuze van haar terminologie be wust van haar missionnaire roeping. Ds Honig verdedigde een dissertatie over Bijdrage tot het onderzoek naar de fundering van de zendingsmethode der comprehensive approach in het Nieuwe Testament (bij J. H. Kok te Kampen, 110 blz., 19 stellingen). Wij noemen van deze stellingen: XII Het is voor geen groep van kerken mogelijk haar oecumenische roe ping te vervullen binnen het verband der eigen confessie, ook al is dit inter nationaal. XV Het ambt der diakenen wordt in art. 25 D.K.O. en in het formulier ter bevestiging van ouderlingen en diakenen op onvoldoende en te beperkte wyze ge formuleerd. XIX De uitbreiding van de gezan genbundel van de Geref. Kerken in Nederland is dringend noodzakelijk. Bij deze promotie herinnerde prof Bavinck aan de arbeid van prof. dr A. G. Honig (vader van de promovendus), die vele jaren dogmatiek heeft gedoceerd in Kampen. professoren, vele predikanten, Oosterse studenten (onder wie ds Honig* tijdelijk werkt), gemeenteleden uit Arum en ook twee paters van het Augustijnerklooster te Witmarsum, van wie er een binnen kort hoopt te promoveren op een proef schrift over Calvijn. Beide promoties ge schiedden bij prof. dr J. H. Bavinck, daar de dissertaties aan een zendingsonder- werp waren gewijd. Ds Zielhuis' proefschrift was: „Het offermaal in het heidendom en in de H. „Reis om de wereld" te Parijs Gromyko wil er uitspringen, als West-Duitsland niet direct ontwapend wordt Tót nu toe is te Parijs de klip omzeild. Maar straks zullen de plaatsvervan gers tóch moeten beslissen, of de demilitarisering. van Duitsland op de agenda komt. Dit. is de grote moeilijkheid tussen Oost en West. Gromyko voelt niets voor- een gemeenschappelijke agenda, waarop niet ook de ont wapening van Duitsland vermeld staat. met nadruk verklaard, dat er in West- Duitsland geen gewapende Duitse strijd krachten zijn en de enige Duitse herbe wapening in de Sowjetzone plaats vindt. (Men zie overigens 't Verklaarde Uitzicht dit nummer). Verreweg de meeste leden keren in de nieuwe synode niet terug T"\E GENERALE SYNODE der Ned. Hervormde Kerk, in haar oude sa- -Lf menstelling, is gisteren uiteen gegaan. Toen de nestor der synode, dr F. C. M. Boenders, het moderamen en in het bijzonder de praeses, dank bracht voor hun arbeid, onderstreepte de Synode dit, bij wijze van hoge uitzondering, met applaus. De praeses, ds H. J. F. Wesseldijk, sprak dank baarheid uit over 't vele dat de synodeleden geleerd hebben; voor de broe derlijke geest, die de synode kenmerkte. Verreweg de meeste leden zullen Synode niet meer terugkeren. Toch blijft, na wat hier samen gedaan is, op allen een verantwoordelijkheid rusten, aldus ds Wesseldijk. Gisteren beraadde de synode zich nog een verzoek van „Kerk en Vrede" om •n duidelijk woord over de „vermilita- risering" van ons volk. Deze zaak werd in handen .gesteld van het moderamen, dat zal beslissen of en hoe een antwoord zal uitgaan ten tevens of de synode in hatfr huidige samenstelling zich opnieuw hierover zal hebben te beraden. Donderdag waren nog aanvaard de verslagen van de werkgroep Kerk Gemeenteopbouw, de Noodraad Kerk en Evangelisatie en de Hervormde Jeugdraad. Ter vergadering kwam de ad viescommissie in zake aan Hervormde Vrouwendienst, bestaande uit mevrouw N. S. Klein WassinkVan Krimpen, mevrouw H. M. van Veen—Drost en mej. M. W. Barger. Deze commissie overkoe pelt de verschillende Hervormde Vrou wenorganisaties. De synode ging met de werkwijze en de plannen van de ie accoord. Kolonel J. C. Warringa, die met in gang van 1 April is bevorderd tot generaal-majoor, sous-chef van de Generale Staf. Plezierreisje per K.L.M. de wereld rond De Heer Herbert Gaba is dezer dagen i Aruba (Ned. Antillen) in een DC-4 van de K.L.M. gestapt voor een plezierreisje rond de wereld. Hij is ingenieur bij een oliemaatschappij. Hij vliegt via Miami, New York, dwars over Amerika. Hono- loeloe, Australië, Java, Midden-Oosten, Amsterdam. Franse Rivièra, en is weer thuis in Aruba op 30 Mei. Franse bladen één cent duurder De prijs der Franse bladen zal van a s Maandag af, van tien tot elf francs wor den verhoogd, (di ongeveer van 11 .op 12 cent Ned. courant). Belangrijke wijziging bureau Zuid-Molukken De heer C. Wairata is ontheven zyn functie van voorzitter van bureau Zuid-Molukken en zal zich Vo„»„- aan uitsluitend bezig houden met de behartiging van de belangen der Ambon- nese vroegere KNIL-militairen in Neder land. K.N.I.L.-gezinnen in flat met 44 woningen Het Rijk heeft het vroegere college v. d- abdij van Lilbosch (L) bij Echt la de abdij van Lilbosch bij Echt (L.) la ten verbouwen tot een flatgebouw, waai 44 KNIL-gezinnen in 44 woningen wor den ondergebraoht. Er is een gemeen schappelijke eetzaal, een recreatiezaal wasgelegenheid. De derde étage is deeltelijk bestemdi als slaapgelegenheid vor de jeugd boven 14 jaar. Vandaag is de verbindingsweg bij de trehihalte Vlaardingen-Oost naar de rijksweg Vlaai-dingen—Naaldwijk—Den Haag opengesteld, waardoor het snelver keer naar R'dam om Vlaardingen heen De nieuwe Ned. ambassadeur Australië., jhr mr P. D. E. Teixeira de Mettos, heeft gisteren zijn geloofsbriev overhandigd. Oudste boom ter wereld Door geen 28 mensen te omspannen Toen u en ik nog niet geboren waren, stond er in de staat Zuid-Mexico, en wel te Santa Maria del Tule, rèeds een bloeiende boom in de aarde. Daar moet u toch eens even bij nadenken, welke wonderen het sohone heelal biedt. Het is een enorme cypres, waar- sohijnlijk de oudste en grootste boom ter wereld. Deze boom is bijna 6000 jaar oud. Ondanks deze hoge leeftijd zijn de bladeren echter nog groen en schijnt de boom over vol doende levenssappen te beschikken. De stam heeft een omtrek van 37 meter en kan door 28 mensen ter nauwernood met de armen omspan nen worden. Kunt u begrijpen, dat de plaatselijke Indianen deze boom, op bijna jaloerse wijze, bewaken? Zij willen niet, dat Amerikaanse geleer den proefboringen verrichten in de gedragen „Hij hield ontzaglijk veel van zijn volk" Onder grote belangstelling uit vele kringen van kerkelijk en maatschap pelijk leven is gisteren op de Nieuw» Algemene Begraafplaats te Hilversum het stoffelijk overschot van de pae- dagoog professor dr J. H. Gunning ten grave gedragen. Officiële toespraken, bleven achtedwege. Alleen dr C. P. Gunning, rector van het Amsterdams Lyoeum. herdacht in sobere woorden zijn vader, uitgaande van de psalm die diens gehele levn heeft doortrokken: „Loof de Here mijn ziel en a! wat binnen in mij is, Zijn heilige Naam", uit psalm 103. Nog eenmaal wilde dr Gunning het beeld van de grote paedagoog oproepen it mee te geven aan allendie be langstelling toonden. Alles wat hij aan wetenschap vergaarde, heeft hij steeds getransponeerd oip het Nedrlandse volk. Zijn studeerkamer was een heiligdom, aar hij heeft er zich nooit geïsoleerd. Het sociale werk van prof. Gunning weinig bekend geworden. Hij trok echter naar de kleinste plaatsen om te propageren voor de drankbestrijding. Hij hield ontzaglijk veel van zijn volk. Om :ijn grote capaciteiten koos Koningin Wilhelmira hem uit als een der opvoe ders van Haar dochter Juliana. Onder de vele belangstellenden waren ir F. baron van Tuyll van Serooskerken Zuvlen, als vertegenwoordiger van. de Koningin, minister Rutten. diens kabinetschef mr H. J. Scholrvink. dr Anthon v. d. Horst namens de Ned. Bach Vereniging, de burgemeester van Hil- m, mr J. A. G. M. van Hellenberg Hubar. Kees Boeke en vele anderen. Ds Jac de Vries naar Australië Ds Jac. de Vries, Ned. Herv. predikant „j Holten, zal in opdracht van de Her vormde Emigratie Commissie een reis maken naar Australië met de Volendam, die op 15 Maart van Rotterdam vertrekt Prof. dr S. U. Zuidema neemt afscheid als predikant Nu prof. dr S. U. Zuidema, buitenge- oon hoogleraar aan de V.U. te Amster dam en bijzonder hoogleraar aan de R.U. te Utrecht, zijn radicaal als predikant de Geref. Kerken verliest, zal hij op Zondag 13 Mei voor het laatst voorgaan. de dienst des Woords en wel in de Geref. Kerk te Delft, wier missionnair predikant hij is. Conferentie van Geref. evangeli satiecommissies De jaarvergadering van het Verband 'an Geref. Evangelisatiecommissies zal Dinsdag na Pinksteren op Woudschoten Zeist worden gehouden. De voorzitter, dr P. G- Kunst uit Amsterdam, zal spre- Dver de binnenkerkelijke weerstan- ten opzichte van de evangelisatie, zulks n a-v. de discussie in de Geref. kerkelijke pers over de kwestie of het bewaren der kerk aan haar vermeerde ring moet voorafgaan (prof dr K- Dijk ds J. Overduin). Op de jaarvergadering sluit van 1517 Mei een conferentie aan. Referenten zullen zyn ds A- W. Schaaf- sma. te Delfshaven, prof. dr J H- Ba vinck te Baarn en ds C. Mak te Leeuwar den. PROMOTIES AMSTERDAM, (Gem. Univ.). 9 Maart. levorderd: tot doctor in de geneeskunde >p proefschrift Over de behandeling van de ierforerende buikverwondingen P. J. Donker eb. te Schellinkhout. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 10 Maart. Geslaagd doet. ex. Ned. echt mej. S G J Delprat. Amsterdam; doet. Ned. Ind. recht G M A Inkirlwang. Leiden. J F Oudok van Heel. Naarden: cand. ex. psy chologie mej. J C IJsel de Schepper, Oegst- geest; doet. ex. geneeskunde H L F Arron, Paramaribo. J C Collenteur. oorburg, E J Jongejan, Boskoop, J W Reicher, Rotterdam. H J Ronner. oorburg, J Windhorst, Bode graven; arts-examen le gedeelte mej. J Hoo- gewoning Den Haag en de heren A W Blok land. Rotterdam. H J M Bronswijk. Wasse naar: arts-examen 2e gedeelte mej. J C Hu- mans. Velp en de heren H H Baggen. Schin- veld, H M Paanakker, Wassenaar. A J W Schellekens, Rijswijk. AMSTERDAM. (V.U.). 9 Maart. Geslaagd: cand. theologie J. Goumare te Rotterdam en J. P. Haspels te Bussum. AMSTERDAM (Gem. Univ.), 9 Maart. Geslaagd: doet. Engels mej. C v d Bergh (Laren) en mej. P. Boot (Rotterdam); cand. rechten mej. A. M. Hintzen (Amsterdam), mej. K. Goemans (Amsterdam) en de heren A. Kramer (Amsterdam). A. L. M. Ter- vooren (Den Haag) en C. Th. v. d. IJssel GRONINGEN, 9 Maart. Geslaagd: Cand. wis- en natuurkunde: (a): D Kleima, Warf- mum. (k): J Weyer. Heerenveen, Doet. ge neeskunde: mej N Thee, A van der Woude, Wlersema, allen uit Groningen, J M Pel. pen. G W G J de Boer, Warffum. H J elkoop, Asch (bij Buren), A D Plers. «rvank, J Olthof, Veendam. R H Booy. eveen. Arts-ex. le ged. mej. T Melnders- Gronlngen, B K van Bon. Coevorden. Positie K.L.M.-vliegtuigen Thuisreis: PH-TDC (Curagao) gister avond op Schiphol; PH-TDE (Eindhoven) vannacht uit Bangkok. Uitreis: PH-TDO (Maastricht) gisteren uit Bangkok; PH-TDN (Vlaardingen» te middernacht uit Bangkok; PH-TDG (Gouda) vannacht in Calcutta; PH-TDB (Walcheren) vannacht in Cairo. Emigrantenvlucht Sydney: PH-TEP (Pontianak) vannacht uit Karachi. WATERSTANDEN. DEN HAAG, 10 Maart. Mannheim 266 on veranderd. Keulen 219 0.06, Ruhrort 430 —0.06, Trier 209 —0.03. Lobith 1034 —0.09. Nij megen 834 —0.09. Arnhem 830 —0.08. Eefde 362 —008, Deventer 259 —0.12, Namen (La Plante) 164 —0 01, Borgharen 4083 —0 03, Bel- feld 1135 —1.10, Grave 493 +012. Vreeswijk 0.66 +0.10, Llth 0-84 +0.19. arts: H E Braaksma. As Hoogeveen. Th Franssen: UTRECHT, 10 Maart. C ten mej. A Oudkerk. R'. Soestdijk en N J H Oost ede. Bevorderd to en. G A Schipper Musselkanaal. •slaagd: doet. rech am. mej. M Stork KERKELIJKE EXAMENS. KAMPEN (Geref. Kerken Art. 31 K.O.) Geslaagd: prop.ex. H. Stolk te Amstel veen en M. van Veelen te Rotterdam. Er rijn richtlijnen verschenen voor het lager onderwijs aan schipperskinderen, sa mengesteld door een commissie uit enkel» organisaties. Bij de diesviering van de Landbouw hogeschool werd namens oud-leerlingen aan de senaat een portret aangeboden van de eerste directeur der Rijkslandbouwschool. J M. Jongklndt Coninck. die de eerste Jaren van 1876 tot 1885 de school te Wageningen leidde. De Vereniging tot bevordering van de studie in het Frans heeft toestemming ontvangen om aan de R.U. te Utrecht eer» bijzondere leerstoel in de Franse letter kunde te vestigen. In Utrecht is de „Stichting 1853— 1953" in het leven geroepen, die in laatstgenoemd jaar de eeuwfeestviering wl lorganiseren van het herstel der R.-K. bisschoppelijke hiërarchie in Nederland. Het secretariaat is gevestigd Buitenhof 5, Den Haag. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN. IJMUIDEN. 10 Maart. Besommingen: log gers Sch 234-6500, IJm 74—5130. Kw 45—3650. 39—1280, 114—1395, 104—1430, 139-7500 40- 5725; kotters IJm 277—790. 11—1420. 230-746, 23—1111, 52—170: Kw 21—700. 72—935. T7--556. 210—640. 27—1000. 94—760, 10—1290, IJm 229—

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5