De Pestvogel - JKSSS": Ook weer in Leiden gesignaleerd Praeses loodste vroede vaderen snel door de agenda In de Australische rimboe: gelukkig en tevreden leven in een fijn huis Waar je „het leven kunt ontvluchten' en: geld verdienen! NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 9 MAART 1951 Bezoeker uit hel barre Noorden Deze roestbruine vogels met zwarte keel- en dito oogstreep, opvallende kuif, witte vleugelstreepjes waarop de typisch felrood gekleurde lakplaatjes. gele staart- topjes en prachtig bruine scherp afgete kende onderstaartdekveren, zijn broed- vogels uit de dunbevolkte gebieden van Noord-Zweden, Finland, Lapland en Sibe rië. Zij hebben ongeveer de grootte van een sprgeuw, maar maken een forsere indruk en hebben een kortere staart. Deze pestvogel is een onregelmatige wintergast, die nadat hij jarenlang vrij wel ontbreekt plotseling in het late na jaar, soms in groten getale in ons land op doortrek komt en hier ook wel de winter overblijft om dan weer even plot- Jn hel begin van het nieuwe Jaar weiden spaarzaam hier en daar in ons land wederom pestvogels gesignaleerd. Uit Friesland. Groningen, Texel en de kuststreek kwamen berichten binnen en het werd zaak uit te kijken naar die kleurige Laplandse klanten. Toen ik dan ook een dezer dagen van verschillende zijden bericht ontving, dat er pestvogels in de om geving van het Van der Werllpark waren gezien, verbaasde me dit niets. de pestvogels wordt ons dus, vaak dicht bij de menselijke woning, wel erg ge makkelijk gemaakt. In kleine troepjes, enkele maal in grotere vluchten, zijn kort na aankomst uit het hoge Noor- i van zeer dichtbij tebenaderen. In de dunbevolkte gebieden van Noord-Europa hebben zij immers nog niet kennis ge maakt met het gevaar dat mens heet. Jammer is het dan ook, dat er altijd weer zijn, die deze prachtige vogels trachten te vangen met allerlei geraffi neerde middelen, ondanks dat zij in ons land volgens de wet een goede bescher ming' genieten. Niet alleen pestvogels komen in derge lijke plotselinge massale aantallen ons land bezoeken. Ook van vinken, kepen, Vlaamse gaaien, grote bonte spechten, sijsjes, barmsijsjes, houtduiven, zwarte kruisbekken en roodborsten zijn zulke grote verplaatsingen geconstateerd. Omdat de pestvogel echter zo'n opval lende verschijning is en in de broedtijd ns land voorkomt, val het voor komen eerder op dan van vogels zoals roodborsten, die het gehele jaar in ons land te zien zijn en waarvan grotere aan tallen niet zo spoedig opgemerkt worden. Uit de mij toegezonden gegevens van de laatste jaren biijkt. dat de eerste pest vogels eind October-begin November ons land in Groningen. Friesland en de Wad den-eilanden binnenkomen. Later worden zij dan ook langs de Noordzeekust, op de daarvoor gunstige plaatsen, aangetroffen. In December en Januari worden hier en daar troepjes in het midden van het land 'aargenomen, welke daar langere tijd p een zelfde plek geregeld worden ge en en dus de winter blijkbaar hier door brengen Van Februari tot soms ver in April •orden weer overal kleine troepjes ge constateerd, wat op terugtrek zou moe- n wijzen. De laatste maanden kunnen we echter nog niet van grote aantallen in ons land spreken. Toch werden zij ook in Duits land en België waargenomen. By grote verplaatsingen komen zij zelfs tot in Oostenrijk, Zwitserland, Italië, IJsland, Engeland en Schotland voor, ofschoon die vogels ongetwijfeld niet via ons land daar zijn gekomen, maar via de Baltische landen, Polen en Noorwegen hun weg de diverse landen hebben gevonden. ?t is te hopen dat onze lezers zich in ontmoeting met de pestvogels mogen verheugen. Een berichtje hierover zal ik op prijs stellen! Leiden. Jaap Taapken. Steeds weer mogen we ervaren, dat de artikelen van de heer Jaap Taapken op hoge prijs worden ge steld. Dit geeft ons de vrijmoedig heid, de medewerking van onze lezers in te roepen. In de eerste plaats leze men het verzoek van de heer Taapken aan het slot van bijgaand artikel. En ten tweede: wie wat meer wil weten over ac tuele gebeurtenissen of omstandig heden in de natuur, zende zijn vraag met een gerust hart in. Red. N.L.C. seling als hij gekomen is te verdwijnen. In de winters 1913—'14. 1921—'22. 1931— '32, 1939—40 en 1946—"47 werden deze vogels bijv. vrij talrijk in ons land v. genomen. Vroeger zag men in dit plotselinge veelvuldige voorkomen van de vogels voorboden van allerlei rampen, oorlogen, ziekten en epidemieën. Maar vooral zou den zij voortekenen van de pest zijn. Zo werden zij al spoedig overal pestvogels genoemd. Namen als zijdestaart of lak- vogel, zoals men deze nog wel uit de volksmond hoort, zouden deze prachtige vogels beter verdienen. Noemt de Engels man hen niet waxwing, de Duitser Sei- denschwanz (in het Zweeds sidensvans) of de Fransman Jaseur d'Bohème? Ze zouden de eerste wereldoorlog hebben voorspeld. „Zie je wel", zeiden de bijge lovige mensen, „dat het toch wel uit- De oorzaak ligt echter ergens an ders. ofschoon men nog steeds niet volledig achter de oorzaak van dat onregelmatige invasie-achtige optre den is. De periodiek terugkerende sterke verplaatsingen houden ver band met andere invloeden. De voed seltoestand in het broed- en overwin- teringsgebied, weersgesteldheden en overbevolking zijn zeker factoren, waarmee we rekening moeten houden. De Finse ornitholoog Siivonen meent, dat pestvogels bij voedselschaarste in het broedgebied wegtrekken. Het uitvallen van de bessenoogst zou er dus oorzaak van zijn. Een Zweedse onderzoeker ge looft, dat als de kramsvogels reeds een week eerder vóór de pestvogels Zuide lijker zijn getrokken, de pestvogels alle besdragende heesters leeggegeten vinden Pestvogels Foto C. van 't Oever. en daarom nieuwe voedselgebieden gaan zoeken. De Finse ornitholoog meent, dat grote invasies te wijten zijn aan ee grote bevolking in het broedgebied, die de daaropvolgende jaren weer belangrijk daalt. Zulke „topjaren" zouden zo ongeveer om de tien jaar vallen. Iets dergelijks als met het zoogdier de lemming uit Scandi navië, die deze „topjaren" om en nabij de vier jaar heeft en dan in grote aantallen kan voorkomen en zich gaat verplaatsen. De vogels zouden dus door de hoge be volkingsdichtheid „expansie" buiten het broedgebied zoeken. Bij de terugtocht het voorjaar zou het aantal na zo'n v plaatsing sterk gedecimeerd zijn en ov< bevolking op een typische manier voi komen. Vroeger noemden we de pestvogels zwerf-, invasie- of zigeunervogels. Toch is de soort m.i. wel degelijk een trek vogel. die van uit het Noorden jaarlijks Zuidelijker trekt, waarbij soms wel soms niet ons land wordt bereikt. O land zou dus „een uitloper" zijn van h gebied waarheen zij 's winters trekken. Na de grote aantallen, die in 194647 in ons land voorkwamen, bereikten jaar lijks grotere en kleinere aantallen ons land. In tegenstelling met het broedge bied waar zij hoofdzakelijk van insecten leven, voeden zij zich in de wintermaan den voornamelijk met bessen van besdra gende heesters zoals cotoneaster, mei doorn. rozenbottels, egelantier, lijsterbes enz. Daarom treffen wij hen vaak aan in parken, plantsoenen, dorps- en stadstuin tjes. die soms rijkelijk met besdragende heesters zijn beplant. Het bekijken Vader en zoon uitgeleverd aan Zwitserland Volgens het Franse persbureau A F.P. zouden in Den Haag twee in Zwitserland wonende Belgen, vader en zoon B„ gearresteerd, omdat zij vorig jaar koopman te Genève voor een bedrag 54000 Zwitserse francs aan juwelen auto hadden opgelicht. Zij zouden middels per vliegtuig aan Zwitserland zijn uitgeleverd. De Haagse politie kon van dit bericht geen bevestiging geven. Weer twee slachtoffers van kolendamp overleden Ook het vijfde en zesde slachtoffer van de kolendampvergiftiging op de Tarakan, twee Indische schepelingen, zijn thans te Amsterdam overleden. Zoals men weet. hadden de zes Indonesiërs, toen zij in het schip waren gaan slapen, een emmer met gloeiende cokes meegenomen De volgen de morgen waren vier van hen reeds overleden. Bigamist, maar zonder opzet Engels vrouwtje van chauffeur kwam getuigen (Van een onzer verslaggevers) Met bedeesde stem verklaarde het meisje „to say the truth and nothing but the truth" en drukte vervolgens het wet boek aan haar lippen. Na aldus op Engelse er de eed te hebben afgelegd ver telde zij, dat zij nooit iets had willen aanhoren wanneer haar man wilde ver tellen over zijn verleden. Zij was speciaal vanuit Engeland overgekomen om hier voor de Haagse politierechter een ver klaring af te leggen in de zaak tegen de chauffeur-monteur C. B„ afkomstig uit Sassenheim, die terecht moest staan we gens bigamie. De levensgeschiedenis van deze jonge- an was zeer avontuurlijk. In de bezet tingstijd doorkruiste hij heel Europa in dienst van de N.S.K.K. Later kwam hij bij de S.S. en daarna bij de S.D. Hij kreeg echter genoeg van de Duitsers en dook onder. Hij huwde met een Duitse w, wist na de bevrijding uit detentie te ontsnappen en vluchtte naar Oosten rijk. Hier werd hem door een Nederlands officier verteld dat zijn huwelijk met een onderdaan van een vijandelijk land niet geldig was. B. geloofde dit en huwde na zijn vertrek naar Engeland waar hij in militaire dienst trad het Engelse Door al zijn escapades had B zijn Neder lands staatsburgerschap niet verloren, want al het gebeurde had zich afgespeeld, toen hij nog minderjarig was. Momenteel verblijft B nog in detentie vanwege zijn houding in bezettingstijd. De off. van justitie meende dat de ver klaring van een officier voor verdachte niet voldoende had moeten zijn. Rekening houdend met verzachtende omstandig heden requireerde hij een maand gevan- genistraf. De verdedigster mej. mr J. B. A. Marcus achtte opzet geenszins be- Nog 300.000 rossinanten in ons land Meer belangstelling gevraagd voor het Nederlandse trekpaard (Van een onzer verslaggevers) In Den Haag werd de zesendertigste algemene vergadering gehouden van de Kon. Ver. Het Nederlandse Trek paard. De voorzitter, jhr J. van Vre- denburch wees er in zijn openingswoord op, dat het trekpaard in gevaar is. Deze vergadering, zo zei hij, moet in het teken van het protest staan tegen verdere verwaarlozing van de trekpaarden fok kerij. In het jaarverslag van de secretaris, de heer J. A. Bom. werd melding gemaakt van een kleine teruggang in het ledental. Ruim 12.000 fokkers zijn nog aangeslo ten. De prijzen van vol jarige werkpaar den, die enkele maanden geleden nog slechts f 500 tot f 600 bedroegen, zijn thans gestegen tot f 1000 en meer. Ons land telt in totaal nog 300.000 paarden. Bij de verkiezing van een voorzitter werd jhr J. van Vredenburch bij accla matie herkozen. Onder de aanwezigen waren o.a. ïr H. Verschuijl, vertegenwoordiger van de directie van het Veeteeltwezen, de heren J. Quaedvlieg, directeur van de Veeart- senijkundige dienst. A. Bax Gzn, ere-lid van de vereniging het Trekpaard. H. Knottnerus, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw Comité, ir de Ridder en drs F. Blom, namens de Stichting voor de Landbouw, ir Wansink. secretaris van de Chr. boeren- en tuindersbond, de heer Grootenhuis, adj .-directeur van de Prov. gezondheidsdienst voor dieren in Zee land. Raad van Oegstgeesl Nieuwe vloer in gebouw aan de Mors In het Westland wordt al hard gewerkt aan het komende bloemenfestijn. In een snel tempo heeft burgemeester Du Boeuff gisteravond de Oegstgeester raad door de elf agendapunten heen- geloodst. Een verzoek van de stichting voor Montessori-onderwijs te Leiden, om medewerking voor de stichting van een lagere school aan de Louise de Coligny- laan, werd voor prae-advies in handen van B. en W gesteld. Met ingang van 1 Maart is tot tijdelijk vakonderwijzer voor lichamelijke oefening benoemd de heer D. H. Wassink te Rotterdam. Zestig woningen in ..Buitenlust" zullen een lavetbad krijgen. De kosten, 30 000, zullen als voorschot uit de gemeentekas worden verstrekt, terwijl de belang hebbenden per week 0.66 zullen be Het agendapunt: herziening van he' uitbreidingsplan in de omgeving van d« Celebesstraat werd ingetrokken en wa: inmiddels ook overbodig geworden door het beschikbaar stellen van grond- ei bouwvoorschot aan de woningbouw vereniging„Buitenlust" voor de bouw van 41 een-gezinswoningen in de om geving van genoemde straat. De heer Van Vugt (KVP) was het echter met dit voorstel niet eens. Hij was van oordeel, dat er hier maar een hoekje grond gevuld werd, terwijl z.i. twee blokken ongunstig t.o.v. de zonnestand waren geprojecteerd. Spr. vroeg ook aandacht voor een speel tuin in deze omgeving. Hij wilde het plan nader bezien. De heer Van Nieuwkoop (Prot. Chr.) achtte het voor de woningen met twee verdiepingen gewenst, dat de boi bewoners de beschikking krijgen een stukje tuin, omdat de kinderen geen voet veilig buiten de deur kunnen zetten. Het college van B. en W. kreeg een com- Het Westland rookt dag en nacht voor ft Lentevoorproef van op 22 Maart beginnend Zomerfeest (Van een onzer verslaggevers) In de bloemenlabrieken van Loosduinen, Rijswijk, Voorschoten, Aals- r en Rijnsburg groeit „De Holstadbloem"Zoals men weet, wordt die grote grote internationale bloemenshow op 22 Maart door minister Mansholt in de Houtrusthallen in Den Haag geopend. Twee en vijftig inzendingen komen er. Uit België o.a een grote groepsinzending Gent. waar vorig jaar een internatio nale bloemententoonstelling werd gehou- Verder zullen de bloemenveilingen van Aalsmeer, Rijnsburg en het Westland in zendingen doen, komen de kwekers met snijbloemen en p§tplanten, zal er een orchideeëntuin te bewonderen zijn, als mede tuinaanleg, bloemsierkunst en stands van de bloemenhandel. De directeur van de Haagse Plantsoe nendienst, de heer Dorenbos, zal van de 1 ha. wijde Houtrusthallen één groot bloembouquet maken. De tribune wordt een machtige tros, rose, rode en zalmkleurige rhododen drons. Tulpen, narcissen, fresia's, anemo nen, anjers, azalea's en begonia's vormen het middelpunt van de expositie en ezoli- sche groeisels als oranje gekamde reiger- bekken. orchideeën uit Sumatra en Ma- lakka, Bougainvilles in paars, rood en oranje en tienduizenden andere bloemen meer zullen kleuren en geuren demon streren Kassen met lente Wij kunnen dat met zoveel zekerheid zeggen, omdat het bestuur van de stich ting de Hofstadbloem ons gisteren, mid- Een emigrant vertelt (Van onze medewerker Leo 't Hart Sydney 18 Febr. Van een zeer ongeruste familie in Holland kreeg ik een briefje: „Wilt U alstublieft eens uitzoeken waar Jan en Annie N. met hun kinderen zitten? We hebben sinds hun vertrek uit Holland niets meer van hen gehoord en het is de ouders duizenden guldens waard hun kinderen terug te krijgen, wanneer ze het in Australië niet naar hun zin zouden hebben. Daar zit je toch wel even raar van te kijken als je zo'n verzoek krijgt. Mijn vrouw en ik schrijven bijna elke week een briefje naar de ouders. Maar ja, misschien is zo iets erg kinderachtig van ons. Hoe dan ook, vier maanden lang hadden deze ouders dan niets van hun kinderen en kleinkinderen gehoord en nu vroegen ze mij hen op te sporen. Maar Australië heeft een oppervlakte van 7.7 mlllioen vierkant- K.MLaat ik U vertellen de kinderen te hebben gevon den. Ze zaten 600 mijl in de „country". „We willen liefst zo weinig mogelijk met de wereld en de beschaving te ma ken hebben. We zijn het leven hier ont vlucht", schreef me een oud-officier in het Ned. leger. Hij heeft nu een baan op een farm, diep in de rimboe. Maar hij leeft er tevreden en gelukkig, en ze hebben een fijn huis. Ze willen niet an ders en niet méér. De kinderen moeten weliswaar via de radio onderwijs ont vangen, maar dat gaat hier best. Maar niet ieder verlangt naar „een duik in de rimboe". Dezer dagen ontmoette ik een oud inwoner van Oegstgeest, die het hier best gefixed heeft en iets om handen heeft met een houtzaagmolen, diep i,n de rimboe. Het dichtst bijzijnde dorpje ligt op een afstand van 60 mijl: een te lefoon op 16 mijl; eenmaal in de week komt een leverancier... Er zijn huisjes beschikbaar, maar mensen om er te gaan wonen kriigt hö niet. Want, de grote stad trekt meer. Verdienen en sparen... En toch kun Je ln de rimboe geld ver dienen en sparen. Maar ik wacht me er wel voor iemand te veroordelen, die de bewoonde wereld prefereert, al ziet de Australische rege ring dan ook liever dat men het achter land gaat ontginnen. Daar is goed pionierswerk te ver richten met uitnemende kansen. In elk geval, de „verloren familie" heeft er een te waarderen activiteit ontplooid en men kan slechts hopen dat talrijke an dere immigranten dit voorbeeld volgen. Want Hollanders worden hier nog steeds als de goede pioniers aangemerkt. Sinds de „vrede" zijn 170.000 niet- Engels sprekende emigranten Australië binnen gekomen. Hiervan spreken er thans 70.000 behoorlijk Engels, terwijl er 50.000 goede vorderingen maken. Wanneer men kamp of „ho9tel" heeft verlaten, is het mogelijk om via de radio cursussen in de Engelse taal te blijven volgen en wanneer in een plaats zes personen te vinden zijn, kan daar een mondelinge cursus worden gevormd, waarvoor een leraar beschikbaar wordt gesteld. Meermalen wordt in kranten en via de radio een oproep tot de Austra lische bevolking gericht, om „new- Australians" behulpzaam te zijn. Op „Australia-day" werd ln alle ker ken een resolutie voorgelezen, waarin werd opgewekt tot tegemoetkomendheid en vriendschap jegens de nieuwe land genoten. In de bladen wordt herhaaldelijk aan dacht besteed aan hetgeen „new-comers' doen en laten. Op Australia-day woonde ik de grot» show bij welke in Sydney werd gegever en waaraan vertegenwoordigingen ui alle landen, die hier immigranten heb ben. medewerkten. Eerste prijs voor Volendams costuum Wat zou men van Nederlanders anders kunnen verwachten dan een groep per sonen in Volendams costuum? In de avondbladen prijkten hun foto's enze wonnen een eerste prijs! Om een andere prijs- innares te noemen: baby Prudon uit Groningen won een eerste prijs op de baby-show in Canberra. Zo komt men de naam van de Nederlan ders hier nogal eens in de kranten tegen, tot nog toe gelukkig in de goede zin, Nog onlangs werden 44 Duitsers uit gewezen, die zich aan misdrijven hadden schuldig gemaakt of wier aanwezigheid om andere redenen niet op prijs werd gesteld. In dit opzicht weet men in Australië het lijntje wel strak te halen, als dat nodig is. De straffen op bepaalde vergrijpen ziin niet mis. Vandaag den twee mannen en een vrouw opge hangen wegens moord op een bejaarde Een farmer bij wie ik op bezoek wees me de boom, waar in het verleden veedieven aan werden opgeknoopt. Australië, het land in zijn groei. De Hollander, moet hier wel aan gewennen! den in de guurheid van Maartse buien, in kassen boordevol lente gebracht heeft Daar plekten witte perebloesems boven de barstende knoppen der rhododendrons Daar bloosden de appelbloesems al achter de ruiten en braken bananen zich weg uit een omhelzing van bladeren als grote groene omslagdoeken, achter m diep paars .kleurige bloem.aan. Ergens in Rijswijk geurden orchideeën op smalle stelen wit paarse kelken, als zijde zo dun en doorzichtig, uit een on- inzienlijke warreling van luchtwortels Zo'n orchidee is, als elke andere bloem, •n wonder. De Hofstadbloem zal, door microscopen de sporen laten zien, waar- t zich het groene waasje ontwikkelt, dat zeer prille orchidee is. In achl jaar tijds groeit uit dat niets het frêle juweel, dat de orchidee is. Men noemt haar dan: Venusschoentje of Oncidium. Bij Voorschoten was er het frisse groen an niets dan potplanten, onder kunst- rnnen en kunstwarmte. Dit alles is de experimentele en pro ductiekant van de kwekerij. De handels- zijde zagen we op de Coöp. Centrale Westlandse snijbloemenceiling te Honse- lersdijk. Per uur rijden daar r 600 kopen op wagentjes voorbij de hande leren. Men weet niet wat meer te bewon deren. De afslager Golstein, die tegelijk horen roken en kijken kan. verkoper Hartwigsen. die gelijktijdig bonnetjes uit schrijft. prijzen afroept, doorschrijfpapier tussen de bonnetjes schuift en verkoop bewijzen laat neerdwarrelen op de par tijen of de keurmeesters, die nooit prijzen, doch altijd waarschuwen tegen fouten de kwaliteit, en oe handelaren, die n een druk op de knop, hun lot en dat v de partij bepalen. Voor f 4 millioen wordt er jaarlijks in het Westland omgezet. H< is een deel van de 35 millroen. die jaai op de Nederlandse veilingen omgaat E totale bloemenproductie bedroeg f 60 mi hoen per jaar. De totale verkoop in N« derland beliep f 8035 millioen Dat f3,per hoofd Alleen aan bloemen! Wij zijn wel een bloemenvolk Of w ook fleurig zijn? De Hofstadbloem zal ee woord geven. Wassenaarse drukker onderscheiden en W. van Amsterdam hebben de Frans Duwaerprijs-1950 voor de ontwer >er van het typografisch best verzorgde loek. verschenen tussen 1 October 1949 n 1 October 1950. groot 150, toegekend an de heer B C. van Bercun terdam voor het boek „Organisatie der •ereniging voor hoger onderwijs op Ge- eformeerde grondslag." Aan de heer Henri Friedlander te Was- enaar werd de prijs (eveneens 150) toegekend, die beschikbaar was gesteld >or de best verzorgde bibliophiele uit- ive en wel voor de firma Boucher te •Gravenhage gedrukte plaquette ,„Tes- W. A. A. M. Daniels gezant te Stockholm Naar wjj vernemen wordt binnen kort de benoeming verwacht van de heer W. A. A. M. Daniels, die thans Neder land vertegenwoordigt te Ankara, tot Nederlands gezant in Stockholm. Eindelijk moordenaars gearresteerd Politie en militairen te Tangerang heb- «n twee van de drie moordenaars van de planter Hessel der onderneming Ser- pong gearresteerd. Roof bleek het motief zijn geweest. Van de geroofde r 20.000 jn r 3000 achterhaald. De moordenaar van de Amerikaan Jo es te Djakarta is gearresteerd. Ook deze heeft bekend. Hij beweerde, dat hij Jones met messteken had gedood, nadat deze hem had geschopt. Klant betale gebaksdoos Op de dezer dagen gehouden vergade ring der Haagse Bakkers-commissie werd met algemene stemmen besloten om aan de bakkers te adviseren voortaan de gebakdozen in rekening te brengen. Voorts zal er op worden aangedrongen de grootst mogelijke zuinigheid met papier te betrachten: het publiek zal zo mogelijk inpakmateriaal moeten mee brengen. een fooitje gegeven uitdrukkelijk verboden U te waar de afdeling voor luxe artikelen is". pliment van ir De Gruyter (WD). die het een uitstekend plan vond. terwijl de heer Den Ouden van oordeel was. dat dit ontwerp met beide handen moest worden aangegrepen. Door de stagnatie, wegens het niet-goedkeuren van de aan koop van grond bij het viaduct, is deze zaak toch reeds uitgesteld geworden. De voorzitter achtte de heer Van Vugt reeds beantwoord en drong er bij de raad op aan niets uit te stellen. Z.h.s. stemming werd het voorstel aangenomen. Hetzelfde geschiedde met het voorstel tot verkoop van grond aan de Marelaan aan de N.V. „Verzicht" tegen de prijs van 13. Het betrof hier gronden, waarvoor in een vorige raadsvergadering de kost prijs was bepaald op 15. Gebleken was echter dat er voor deze prijs geen be langstelling bestond voor aankoop van Z.h.s. werd ook aangenomen het voor stel van B. en W. om de heer C. G. Dulle- mond, zonder verdere voordracht, aan te stellen als onderwijzer in vaste dienst aan de o.l. school. Geen bezwaar bleek er te bestaan tegen het verlenen van medewerking aan de aanleg van een straat, parallel lopend aan de Rijksweg ten Oosten van de oprit Rijnzichtviaduct. Z.h.s. aangenomen, waardoor de mogelijkheid is geschapen voor de N.V. Rohes te Den Haag om daar 13 woningen te bouwen. B. en W. kregen nog toestemming een urgent punt aan de agenda toe te voegen, namelijk het verzoek van de Chr. school aan de Mors om gelden voor de aanleg van een nieuwe vloer in het gebouw voor Chr. belangen aldaar. Genoemd bestuur bleek bereid, 800 bij te dragen. De in specteur had de vloer namelijk voor gym nastiek afgekeurd. De heer Van Mameren (PvdA.) deed in een tegenvoorstel de suggestie om een betonvloer met rubber aan te leggen, hoewel deze duurder zal zijn. De heer Van Vugt achtte de bijdrage van het schoolbestuur gering, terwijl de heer Blomsma (P.v.d.A.) vroeg, of de kosten verdeling wel billijk was, nu er ook derden van deze zaal gebruik maken- Door gewone vergaderingen slijt de vloer veel meer dan door turnoefeningen. De voorzitter merkte op. dat in meerde- mate van deze zaal gebruik wordt ge maakt als gymnastieklokaal, terwijl weth. De Neef (Prot.-Chr.) zeide, dat voor de verenigingen een nieuwe vloer in het geheel niet urgent is. Spr. was het school bestuur dankbaar, dat .het een dergelijk bedrag ter beschikking stelde, welke op merking door de voorzitter werd beaamd. Na re- en dupliek werd dit voorstel z.h.s. aangenomen, waardoor dus het ge bouw zich eerstdaags mag verheugen in een nieuwe houten vloer. Bij de rondvraag wilde mevr. Kramers (P.v.d.A.) weten, of er van gemeente wege ook enigszins regelend wordt op getreden bij de Inzameling van oud papier. Weth. Dijsselbloem (KVP) was van mening, dat men hierdoor bepaalde instanties, die papier inzamelen voor so ciale instellingen, zou schaden. Van regeringswege ontving de gemeente nog geen richtlijnen. De heren Blansjaar en Oosterom (bei den Prot-Chr.) vroegen nog de aandacht van B. en W. voor enkele slechte wegen, terwijl de heer Blomsma informeerde of „Marijkehof" voor de zomer gereed is. Alle wegen, ook de niet genoemde, zullen bij beter weer onder de loupe worden ge nomen en de bedoelde speelweide zal inderdaad voor de zomer bespeelbaar zijn. Van boeken en tijdschriiten „Kinderjaren" door Leo Tol- stoj, uitg. „Het Parelsnoer" Voorhout (Z.-H.). Dit boek is een ware verrassing. Wie leest tegenwoordig nog de werken van deze beroemde Russische schrijver uit de eerste helft van de 19de eeuw? De ouderen onder ons kennen waarschijn lijk nog zijn twee voornaamste romans: „Oorlog en Vrede" en „Anna Karenina". Maar wie van ons opgroeiend geslacht neemt deze boeken nog ter hand? En nu ligt hier voor ons zijn werk, op 23-jarige leeftijd geschreven. Tot nog toe was hiervan nog geen Ne derlandse vertaling verschenen. Tolstój had zijn boek aan een van de bekendste literaire tijdschriften in Rusland toege zonden. Tot zijn grote voldoening er blijdschap nam de redactie het onmid dellijk op. Hij schreef toen in zijn dag boek: „Ik was uitzinnig van geluk". Reeds dadelijk na het verschijnen oogstte zijn boek alom een groot succes. De titel zou wellicht het vermoeden wekken, dat het voor kinderen zou zijn geschreven. Dit is echter allerminst het geval. Het zijn jeugdherinneringen, die alleen door fijnproevers op de juiste wijze kunnen worden gewaardeerd. Met buitengewone zuiverheid en o blieme wijze beeldt de schryver ons de dromen en verlangens, de ge dachten en gevoelens gen van 10 jaar. Gedeeltelijk beschryft hy hierin zijn eigen jeugd, zoals hij die meemaakte op het landgoed van zyn vader. Het 19de eeuwse leven van een adellijke Russische familie op het platte- H de stad komt ons in dit boek veel nader. De lezer krijgt hierdoor enigszins een beeld van de Russische toestanden op het platteland in het mid den der 19e eeuw. Op bijzonder tere wjjze beschryft Tolstój dit alles. De heldenverering van de 10-jarige Wladimir, zijn verliefdheid, kinderlijke wreedheid naast weekheid, angst, droefheid en leed het wordt alles met buitengewoon talent getekend. Het ziekbed en overlijden van de moeder van het gezin behoort wel tot een van de roerendste gedeelten uit het boek. Ieder, die belangstelling heeft voor het zieleleven van het opgroeiende kind. kunnen we dit werk ten zeerste aanbe velen. Aleida G Schot heeft voor zeer vlotte vertaling gezorgd, wat geen gemakkelijke taak zal geweest zijn Alle lof voor deze Nederlandse uitgave. H. Paris vous parle door Jan Brusse. uitg. Ad. Donker. Rotterdam. Ja. Parijs heeft wel tot ons gesproken met de stem van Jan Brusse Tenmin ste het Parijs rond de Sacré Coeur me al die mensen, die om een of andere reden een beetje verdwaald zijn geraakt in het leven. In die stem hebben we milde humor gehoord van een. die dit alles wel kan appreciëren, toch met een Hollands oog bezien We hebben er het oprecht ple zier in gemerkt om de levenswijsheid van de Fransman en meegesmuld met de verlokkingen van de Franse keuken Een fleurig boekje met kleine beleve- n en wat journalistieke ontdekkin gen, dat kennelijk met groot genoegen geschreven is en met zeker even groot genoegen gelezen zal worden. Sexuele misdadigheid, door prof. dr E. A. D. E. Carp, uitg. A. J. Strengholt N.V., Amsterdam. Dit in de Corona-reeks verschenen werk moet worden beschouwd als een belangrijk studieboek voor juristen, artsen en studenten, want het terrein der sexuele misdadigheid eist zowel medisch als psychologisch en juridisch inzicht. De stellingen zijn met tal van voorbeelden uit de practijk toegelicht, en gaan gepaard aan diepgaande be schouwingen over het zieleleven van de delinquenten. .Pioniers van het Geloof. Het leven der Aartsvaders", door prof dr A. H. Edelkoort. uitg. W. ten Have, Amsterdam. Onder de vele boeken, die regelmatig blijven verschijnen, zijn er zo nu en dan enkele, die onze bijzondere aandacht trekken. Ditmaal een werk op theologisch gebied. Het is van de hand van prof dr A. H. Edelkoort. de zo bekende Utrecht se hoogleraar. Hij koos voor zijn boek wel een bijzonder karakteristieke titel: „Pioniers van het geloof Hij wil de aartsvaders beschouwen als voortrekkers allen, die niet rekenden met de din gen, die men ziet, maar met de dingen, men niet ziet. Mensen, die het uit sluitend gewaagd hebben met de belof ten en het woord van God. In het eerste hoofdstuk wordt met beslistheid stelling genomen tegenover de vele beschouwingen, die de aartsva ders niet als werkelijk bestaande perso nen willen erkennen. In een helder en klaar betoog toont de schrijver aan, dat wy vast moeten houden aan de eenvou dige woorden der H. Schrift. Een volgend ■hoofdstuk, nogal ingewikkeld. handelt over de tijd, waarin de aartsvaders heb ben geleefd. Ook hier komt de schrijver tot het resultaat dat we het veiligst gaan met de bijbelse chronologie. Na nog een hoofdstuk te hebben ge wijd aan de af- en herkomst van Abra ham, gaat de schrijver over tot het le ven en de daden van de drie aartsvaders. Uit de aard der zaak wordt aan Abraham als stamvader en vader der gelovigen het grootste deel van het boek gewijd. Telkens wordt gewezen op de volkomen gehoorzaamheid aan Gods bevelen en daarnaast het vaste vertrouwen op Zijn beloften. Maar niet minder nadruk wordt gelegd op hun zonden en afdwalingen. Prof. Edelkoort heeft dan ook. naast vele wetenschappelijke en interessante opmerkingen, geen ander doel voor ogen gehad, dan de aartsvaders te schetsen als mensen van dezelfde structuur als wij; mensen met hun hartstochten en zonden, maar tevens door God uitverko ren. om te midden van een heidendom de kennis van Zijn openbaring hoog te houden en uit te dragen We kunnen dit prachtige werk. dat van diepgaande studie getuigt, dan ook van harte aanbevelen. Het verheldert onze blik op vele moeilijke en duistere tek sten en zal ook de theologen uitnemend* iiensten kunnen bewijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3