|licutuc jCriJtsrije (tfimrant 9 Lentevoorproef op „De Hofstadbloem" Prof. mr De Gaay Fortman en mr Meynen bedanken tenslotte voor de eer Thans verdere pogingen op basis van 6 KVP, 5 PvdA, 2 CH, anderhalf VVD Suiker met ingang van heden 15 ct per kilo duurder de Formele kleine oorlog aan Joegoslavische grens Wist U Naar drie divisies ZATERDAG 10 MAART 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en TeL 23375 Redactie: Tel 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; t 0.40 par week ADVERTENTIENf 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8171 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUW-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantüQsticfi is gijéöieoen m«n bert ia tcgljenspoet" Sommes „breedste" basis definitief mislukt (Van onze Parlementsiedacteuz) Prof. mr De Gaay Forlman en mr Meynen hebben gisteravond aan de informateur, prof. Romme meegedeeld, dat zij na ampèle overweging hebben besloten, n i e t in te gaan op zijn verzoek, als vrijstaande anti- revolutionnairen deel uit te maken van het door hem gedachte kabinet. Daarmee is de bodem ingeslagen van de hoop Van prof. Romme, toch nog op de een of andere wijze een kabinet voor te bereiden, waarin leden van vijf partijen zitting hebben. bij ook enige leden van de CH Eerste Kamerfractie aanwezig waren) heeft deze fractie zich er accoord mee verklaard, dat de CH Verkeer en Waterstaat zou krijgen. Inmiddels is deze fase nu afgesloten. Het ligt, zo mogen wij aannnemen, niet in de bedoeling van prof. Romme, alsnog te proberen, andere „vrijstaande" anti- revolutionnairen te polsen. De bevestiging hiervan ligt reeds in de besprekingen, die de informateur van morgen heeft gevoerd. HU ontving nl. achtereenvolgens de ChristelUk Histori- schen ir C. Staf, thans directeur-generaal van de landbouw en mr H. Mulderye, advocaat te Amsterdam. Aangenomen kan worden, dat ir Staf is voorbestemd voor Verkeer en Waterstaat, terwUl mr Mul- derije is gepolst voor het ministerschap van Justitie. Overigens liggen er nog vele moeilijk heden op de weg van de heer Romme. Wie moet hij nu vragen voor Oorlog en Hij is nu weer teruggevallen op wat hij de fractie-voorzitters van de KVP. de CHU en de WD als tweede mogelijkheid had voorgehouden, nl. de vorming van een parlementair kabinet op de basis van 6 KVP. 5 PvdA, 2 CHU en 2 WD waar van één niet officieel lid van de partij van mr Oud. Gisteren is de Tweede Kamer-fractie van de CHU bijeengeweest. Dit had nog betrekking op het nu reeds achter de rug liggende stadium. Prof. de Gaay Fortman immers was de portefeuille van Verkeer en Waterstaat aangeboden, doch, indien hy een post zou aanvaarden, dan had hij liever Justitie, dat aan de CH was gedacht. In de fractievergadering (waar- Koningin en Beatrix op tentoonstelling Prins met twee prinsesjes bij negerballet Koningin Juliana bracht dezer dagen een onofficieel bezoek aan de jubileum tentoonstelling „Schilders die Laren ont dekten". Zy werd vergezeld door Prinses Beatrix en Haar particulier secretaresse, mevr. N. SmitAvis. Aan de ingang van de kunstzaal Hamdorff te Laren, waar de expositie wordt gehouden, kocht de Koningin gewoon toegangsbewijzen. Hoewel de tentoonstelling veel belang stelling trekt waren er op dat ogenblik slechts weinig bezoekers. Prins Bernhard woonde gisteravond met de Prinsesjes Beatrix en Irene in het Grand Théatre Gooiland te Hilversum 'n uitvoering by van het negerballet onder leiding van Berto Pasuka. Tijdens de pauze werden verschillende medewer kers aan de Prins en de Prinsesjes voor gesteld. De Prins liet zich verschillende instrumenten van het Afrikaanse orkest voorspelen en uitte het voornemen om by een volgende gelegenheid nog enkele balletten van Pasuka te gaan zien. Pasuka en zijn groep zullen van begin Juli tot September opnieuw een tournee door Nederland maken. KUoeroe SJidehara, de eerste Ja panse premier, van na de capitulatie, en voorzitter van het Huis van Afgevaar digden, is op 78-jarige leeftijd overleden. De Arabische Liga wendt zich tot Franco om samenwerking inzake de Ma rokkaanse kwestie. De leer der betrekkelijkheid wie is DIT? u. Maar het kan ook anders, want dit stilleven anders gegroepeerd, kan wor den de beeltenis van.... ja, van wie? Op pagina 5 ziet ge dat het voorstelt. van defensie, vice-admiraal Moorman (die uitdrukkelyk niet voor een ministers zetel is gepolst) wijzen er op, dat de in formateur zich heeft willen laten voor lichten over de omvang van de taak van het hoofd van deze departementen. Het Christelijk Historische Tweede Kamerlid mr Schmal heeft gisteren Oldebroek gesproken voor de AR- CH-kiesverenigingen. Waar vandaag de dag sommigen in protestants kerkelijke kringen het liefst de socialisten in armen zouden vallen, achtte hij het i voor de hand liggend, rekening houdend met wat verleden en heden ons te geven, dat om te beginnen AR en als kinderen van hetzelfde huis elkan der hervinden. K.L.M.-passagieis gaan wolken bestuderen Binnenkort zal de K.L.M. aan boord van haar vliegtuigen wolkenkaarten ten dienste van de passagiers ter be schikking stellen. Alle soorten wol kenvelden en -tapijten zullen dan aan de hand van deze kaarten onderschei den kunnen worden, als het toestel in de wolken vliegt. Thans zijn er in de vliegtuigen van de meeste luchtvaart maatschappijen, ook die der K.L.M., reeds route-kaartjes aanwezig, ~waar- door de reiziger zich kan oriënteren. Op vele wegen mag men weer inhalen Op verzoek van de K.N.A.C. onder zoeken rijks- en provinciale autoriteiten thans in vele plaatsen van ons land de inhaalverboden. In vele traversen zyn of worden deze verboden ingekort of op geheven. Biood. margarine, olie en vet zullen waarschijnlijk volgen T~JE NEDERLANDSE HUISVROUW moet met ingang van heden voor ■*-' een kilo suiker 15 ct meer betalen dan tot nu toe het geval was. Mi nister ^jJansholt heeft namelijk besloten de maximumprijs te verhogen van 76 ceiip&L 91 cent. Het besluit houdt verband met de subsidies op levens middelen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de beslissing van de toe komstige regering af te wachten over het hele subsidievraagstuk. Omdat echter moeilijkheden dreigden te ontstaan bij de suikervoorziening, is dit artikel reeds nu een beslissing genomen. weet de aflevering onder controle De andere levensmiddelen, die thans nog gesubsidieerd worden en dus waar schijnlijk duurder zullen worden zodra ;n nieuwe regering komt, zijn garine, oliën en vetten alsmede graan voor brood en veevoeder. Reeds is be kend gemaakt, dat op veevoederbonnen tot April slechts de helft van de daarop aangegeven hoeveelheid mag worden af geleverd. De prys van suiker af fabriek is be paald op f 80 per honderd kilo met in gang van 5 Maart. De overheid zal er scherp op toezien, dat de handel dit prijspeil niet teboven gaat. Nu de han del de suiker tegen een verhoogde prys kan leveren, wordt tevens een gevoelig •erlies voor het landbouw-egaliatiefonds n dus voor de schatkist voorkomen. Het gerucht, dat de subsidies zouden verdwijnen of verminderd worden, was reeds sinds enige tUd de oorzaak van een geweldige vraag naar suiker bij handel industrie. Daarom moest zoals men Justitie deed inval in fabriek te Hilversum Gebruikte directeur geheimen van Philips? Gisteren heeft de Justitie een inval ge daan in de fabriek van de Metallic In dustry aan de Groest te Hilversum. Ge heel onverwacht verscheen een aantal waarmee politiemannen en amb tenaren 'van het parket uit Amsterdam a gekomen om een onderzoek in te stellen. Terstond werden alle ingangen tot het bedrijf afgezet. Het betrof hier een onderzoek, waar- by de directeur J v. d. G. betrokken zou zyn. Deze werd in de loop van de dag gearresteerd. Hij heeft vroeger als tech nicus bij Philips gewerkt en de Philips- fabrieken hebben het vermoeden, dat V. d. G. fabrieksgeheimen van haar in zijn zaak gebruikt. De justitie trachtte gisteren na te gaan, of V. d. G. beschei- m van Philips heeft meegenomen. Het personeel weet niet om welke ge heimen het gaat. De fabriek produceert gegalvaniseerd metaal. Het onder zoek duurde gisteren vele uren. Verschei dene leden van het personeel zijn door de justitie ondervraagd-. Op Onderwijs 15 mil- lioen bezuinigen Op de rijksbegroting voor het onder wijs moet vijftien millroen gulden be zuinigd worden. Dat heeft de burgemees- van Doetinchem vernomen, toen hij een bespreking had op het ministerie over een rijkssubsidie voor een middelbare meisjesschool. Hij deelde het gisteren in de raadsvergadering mee. Alle aanvragen meisjesscholen zijn volgens de bur gemeester afgewezen, behalve totnogtoe "e van Doetinchem. (Te bevoegder plaatse deelde men het A.N.P. mee, dat noch ten aanzien van de subsidies voor middelbare meisjesscholen, noch wat betreft het op de begroting te bezuinigen bedrag een beslissing is ge nomen). De heer J. W. Henny, directeur van het Leid'se Dagblad, is benoemd tot voor zitter van De Nederlandse Dagbladpers De afgetreden voorzitter, de heer J. v- d. Kieft, is benoemd tot ere-voorzitter. den gesteld. Het ging dat men een tekort aan suiker vreesde, maar veeleer, dat men voordeel hoopte te behalen door het vasthouden extra voorraden. Kapitaalkrachtigen zouden met de gesubsidieerde suiker straks een zoet winstje kunnen behalen. Wegens de grote vraag zyn vele win keliers in de grote steden vorige week Vrydag voor het laatst bevoorraad. Gis teren hebben velen hun laatste pondjes verkocht. Wel zyn de grossiers de afge lopen dagen bevoorraad, zy het dan in bescheiden mate. maar zy ontvingen hun suiker slechts, wanneer zy een opslag van 20 ct per kilo wilden betalen. Verlenging dienstplicht tot 18 maanden? Wanneer Nederland de beschikking kan krUgen over kazernes in de Britse zone Duitsland, zal de diensttyd van de thans onder de wapenen zynfle lichting 1950-11 worden verlengd van 12 tot 18 maanden. De minister van Oorlog, mr s'Jacob, deelde dit gisteren mede op een perscon ferentie. Of deze verlenging van eerste oefening ook zal gelden voor andere lichtingen, hangt af van het nieuwe ka binet Het is ook mogelijk dat dit tot een nog grotere verlenging zal besluiten. Uit deze conferentie bleek verder, dat tussen 27 Maart en 28 September 70.000 de Kon. Landmacht voor her halingsoefeningen zullen worden opge roepen. Zij krygen allen nog deze maand bericht. Zie r nadere byzonderheden pag. 5. Vluchteling keerde in Groningen terug Tot 20 j'aar veroordeeld en nu nog vrij Een beruchte figuur ult.de bezettings- tyd, de Nederlander L. Omlo, die vorig jaar by verstek tot 20 jaar was véroor- deeld wegens mishandelingen die hij als blokoudste pleegde in concentratiekam pen als Neuengamme, Is dezer dagen ln Groningen aangekomen. Hij is reeds tweemaal gearresteerd en tweemaal vrij gelaten, doch binnenkort kan opnieuw arrestatie worden verwacht. Omlo heeft tegen het vonnis verzet aangetekend. Omlo woonde na de oorlog in Stock holm. Toen hij dezer dagen over de grens kwam, werd hij prompt gearresteerd, maar na overleg met de Officier van Justitie vrijgelaten. Omlo bracht in Gro ningen een bezoek aan zijn ex-schoon vader, 4e 77-jarige J. G. Huygens, die zo ontdaan was, dat hij enige tijd later aan een hartverlamming is overleden. Omlo werd opnieuw gearresteerd: de Groning se politie wist nl. niet van zijn eerste arrestatie af. Hij werd echter vrijgelaten in afwachting van een nieuwe dagvaar ding. Omlo's paspoort is ingehouden. Kisten met kaartje aangespoeld „Martin Bormann, Reichsleiter" De Franse politie zoekt, daarbij ge assisteerd door kunstexperts, de eigenaars achttien kisten met schilderijen en kunstvoorwerpen, welke ln de buurt van Bayonne op het strand zijn gevonden. Aan een der kisten hing een kaartje met het opschrift: „Martin Bormann, Reichs leiter, München". Behalve schilderyen bevonden zich in de kisten ook kostbare kandelaars en antieke klokken Foto's van de voorwerpen worden ge zonden naar de organisatie, belast me' het opsporen van, door de nazi's geroof de, kunstvoorwerpen. Goederentreinen werden 's avonds geplunderd Twee dieven en zes helers te A'dam gegrepen Twee Amsterdammers van 20 en~21 jaar, die anderhalve maand lang goede rentreinen op het traject Amsterdam- Rotterdam hebben geplunderd, zyn gis termiddag gearresteerd na een jacht, waaraan tien rechercheurs deelnamen Ook zes helers zijn opgepakt. Alle ver dachten komen uit de Jordaan en zijn oude bekenden van de politie. De jongemannen volgden de tactiek, in de avonduren langs de spoorlijn goe derentreinen op te wachten. Wanneer een trein even moest „palen", omdat personentrein pascsePde, sprongen zij op de treeplank, drongen naar binnen gooide als de trein ging rijden snel enige pakken naar buiten. Zij hadden het al gemunt op textiel en sigaretten. Veel kregen d'e dieven niet voor hun buit Voor een partij bontmantels ter waarde van f 12 000 betaalden de helers b.1 slechts f 1000. Gedeelde smart, of: hoe meer zielen Op de damesmodebeurs in Amster dam zijn er duizend-en-een snufjes voor het zwakke geslacht en de mo derne vrouw kijkt er dan ook haar ogen uit. Deze stand spreekt voor zich zelf en er bestaat bijzonder veel belangstelling voor.... Vorrink: „Zou het toch niet gezelliger zijn met z'n tweetjes?" Romme: „Laten we liever begrijpen, wat ons boven het hoofd hangt". Tito doet een boekje open Bulgarije, Hongarije en Roemenië hebben circa 2000 incidenten geprovoceerd Een parlementaire delegatie an, onder leiding staande va voorzitter der Joegoslavische Nationale Vergadering, is vandaag te Londen gekomen. Tezelfdertijd wordt in .witboek" van 500 pagina's, verduidelijkt door 250 documenten, door Joegoslavië een overzicht gegeven van de pressie, die door de Kominformlanden wordt uit geoefend. Het betreft hier „een perma nente kleine oorlog" aan de Joegoslavi sche grens, waar circa 2000 grensinci denten hebben plaats gevonden. Het witboek somt 291 gevallen op, aarin door de Sowjet-Unie en de satel lietstaten „a-ggressie" is gepleegd. Men wil de Joegoslavische regering omver werpen. Het witboek beschrijft uitvoerig de militaire campagne der Kominform landen en de uitbreiding van haar legers en haar luchtmacht tot ver boven de limiet, in het vredesverdrag gesteld. Bulgarije, Hongarije en Roemenië houden zich bezig met prikkeldraad versperringen, mijnenvelden, machine geweernesten, platforms voor mortieren artilleriestukken, alsmede observatie- Amerik. soldaten 2 jaar onder de wapenen Dienstplicht vervroegd Met 79 tegen 5 stemmen heeft de Amerikaanse Senaat een wetsontwerp aangenomen, waarbij de recruteringswet wordt verlengd en de oproepingsleeftijd op 18 jaar wordit gesteld, in plaats van 19 jaar. Voorts is de duur van de mili taire opleiding van 21 op 24 maanden gebracht. Bij deze wet wordt tevens een maximum gesteld van 4 millioen man voor de Amerikaanse strijdkrachten. negen posten langs de grenzen. Een deel der 'burgerbevolking van deze gebieden is reeds naar elders overgebracht. Ook zyn nieuwe wegen van strategisch belang, en vliegvelden aangelegd, terwijl manoeu vres op grote schaal gehouden worden met aanvalsrichting Joegoslavië. De aan wezigheid van Sowjet-Russische troepen aan de grens betekende een directe, mili taire druk op Joegoslavië. In het witboek wordt voorts geconsta teerd, dat de Kominform-landen tussen Juni 1948 en 1 Juli 1950 niet minder dan 46 verdragen met Joegoslavië verbroken hebben. Circa 150 Joegoslavische diplo maten werden uitgewezen, en 6732 vijandige radio-uitzendingen tegen Joego slavië wakkerden de „Hetze" aan. Het witboek zal worden gezonden aan de secretaris-generaal der Ver. Naties, en alle vrije regeringen. Tito overweegt officiële klacht by de Ver. Naties in te dienen, als de Sowjet-aggressie nog toeneemt. Queuille als premier aanvaard Nieuwe verkiezingen vóór de zomer? DAT in Den Haag, 61 jaar oud, is overleden F. J. C. Cox, sedert 1924 no taris te Bladel. DAT Willy Walden alias juffrouw Snap per KLM naar Londen is vertrok ken om in enkele theaters aldaar inspi ratie op te doen voor de nieuwe „Snip en Snap-revue. DAT het Texelsch Schapenstamboek in Friesland schapen naar N.-Guinea wil overbrengen en er waarschijnlijk ram men naar Z.-Amerika gaan. DAT tijdens het lopende boekjaar van de afd. Friesland der Ned. Wolfederatie aanmerkelijk minder wol werd ingeno men door de srterke achteruitgang van de schapenstand t.g.v. ziekte en slach ting voor export. DAT tussen Oversohie en Schiedam een oude boerderij, die door de Ver Vatenhandel werd gebruikt voor hei schoonmaken van vaten, gisteravond ge heel is uitgebrand. DAT in Maastricht thans is opgerichi de stichting Verladers binnenscheep- vaartbelangen Limburg (steenkolen- mynen, ENCI enz.) DAT 100 DUW-arbeiders zijn begonnen met het graven van een neuwe geul naar het Zwin (Z.V1.) om dit natuurreservaat op de Ned.-Belg. grens van zeewater te DAT in Enschede van 21 Aug. t.m Sept. een internat, tentoonstelling wordt gehouden over het veredelen van grondstof tot eindproduct in allerlei sectoren. DAT de opbrengst van de toegangs bewijzen van de herenmodebeurs A'dam (f 775) is bestemd voor het bouw fonds van het Emmaziekenhuis. DAT in A'dam, 91 j. oud, is overleden Joseph Bacilek, oprichter van de Co- men iusver. te Naarden en A'dam en een zeer bekend figuur bij de Tsjechische kolonie in ons land. DAT de majoor-vlieger-wnr. G. Wolf eervol is ontheven van zijn tij delijke functie als adjunct-mil. lucht vaartattaché bij de ambassade te Lon den. DAT A. J. Berends, oud-controleur binnenl. bestuur in Indonesië benoemd is tot burgemeester van Maasdriel. DAT op de Philipsfabriek te Si-ttard de 1000ste employé in dienst is genomen een radio kreeg. DAT Pardera E. v. d. Water, geschei den echtgenote van A. Menke. Donder dagnacht uit een rusthuis te Bilthover is weggegaan en spoorloos is. DAT het KNIL-centrum in de Prins Hendrikkazerne te Nijmegen Woensdag wordt gesloten door J. M. Kiveron, secr.-gen. van het MUOR. DAT het dorp Amersfoort in Transvaaj gedeeltelijk het wapen van het Ned. Amersfoort heeft overgenomen en men benieuwd is of de Zuidafrikaanders nu om een copie van de roemruchte kei zullen vargen. DAT het hoofdbestuur van de Alg Ned. Bond van Gepensionneerden tele grafisch heeft verzocht om spoedige in diening van een wetsontwerp tot ver hoging van de toeslag op pensioenen. DAT het echtpaar P. Car baat-Brasser te Krommenie (77 en 81 j. oud) op 22 Maart 60 j. getrouwd is. DAT de gemiddelde leeftijd van de leden der Middelburgse rechtbank, welke in 1925 nog 56 j. bedroeg, thans is ge daald tot 45 jaar, mede door de instal latie van mr P. van Empel, de jongste vice-president van Nederland. DAT op 3 en 4 April in Driebergen een bondsraadsverg. wordt gehouden van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale i.v.m. het 35-j. V - ;taan. DAT het regt. veldartillerie Prins Maurits op 1 April wordt overgeplaatst van Oldebroek naar Harderwyk en de infanterie-kaderschool aldaar naar Bus- im gaat. DAT de kapperspatroons bezwaren hebben tegen de voorgestelde C:A.O., de organisatie der bedienden alsnog t poging zuil endoen om tot overeenstem ming te komen. DAT het Ned. ms. Brouwersgracht in de Duitse Bocht een Duitse viskotter in nood in de storm naar Cuxhaven sleepte. DAT de werven De Merwede te Har- dinxveld en J. Smit Czn te Alblasserdam beide een passagiersschip van 7100 ton •oor Finland zullen bouwen. DAT de eigenlijke herdenkingsdag van iet 60-j. bestaan van Philips op 15 Mei wordt besloten met een massale bijeen komst van het Eindhovens personeel (26.000 man) en het hele feest vier dagen duurt. DAT gisteren ln het RAI-gebouw te A'dam de eerste na-oorlogse huishoud beurs van de hoofdstad ls geopend. De Radicale leider, Henrl Queuille, is gisteravond door de Franse Nationale Vergadering tot premier gekozen. Hij verwierf niet slechts de vereiste meerder heid van 311 stemmen, maar zelfs 48 stemmen meer. De 205 afgevaardigden, die tegen stemden, waren communisten en 20 leden van de rechtervleugel en aanhan gers van generaal De Gaulle. De offi ciële cyfers waren 359 vóór en 205 tegen. Queuille, die thans 64 jaar is, was reeds tweemaal premier. Men verwacht dat hy zijn kabinet vanavond of Zondag bekend zal maken. Vermoedelijk zal hy 3 vice- premiers in zijn regering opnemen, name lijk Pleven, Bidault en Mollet. Queuille geldt als een van de meest •varen leden der Franse volksvertegen woordiging. Hy was 26 maal minister en is thans voor de derde keer tot premier benoemd. In Juli 1950 vormde hij een re gering, die slechts drie dagen stand hield. Hy heeft erop aangedrongen, dat nog vóór de zomer nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. Een hervorming van het huidige kiesstelsel, dat geen der rege ringspartijen bevredigt, is volgens hem te verkiezen boven het thans toegepaste stelsel. Hij doelde hierbij op het verhin deren van de mogelijkheid, dat in het vol gende parlement een groot aantal com munisten zal worden gekozen. Adenauer vindt Von Falken- hausen te iwaar gestraft Kanselier Adenauer heeft zich in crl- tische zin geuit over de z.i. onrechtvaar dige straf, die ex-maarschalk Von Fal- kenhausen te Brussel is opgelegd, lyk 12 jaar dwangarbeid, zoals wij gis teren in een deel onzer edities meldden. Schumacher, de leider der socialisten, verklaarde, dat de rechters de „politieke en menselijke rechten" in deze niet be grepen hadden. De Westduitse consul- generaal te Brussel, Pfeiffer, zal te Bonn verslag uitbrengen. Op de vonnissen te- ex-generaal Reeder, die eveneens 12 jaar dwangarbeid en Bertram die 10 jaar kreeg, is niet gereageerd. Gisteren is de Stationsbrug over het Kanaal door Walcheren opengesteld, waarmee een einde kwam aan geregelde i opstoppingen. T"\E demissionnaire regering heeft giste- U ren by monde van minister s'Jacob haar plannen ten aanzien van onze de fensie meegedeeld. Daaruit blijkt, dat men zich als eerste doel gesteld heeft de vorming van drie mobilisabele divisies. Divisies dus, die wel niet in divisie-ver band, maar toch in brigade-verband heb ben geoefend, waarby commandanten, officieren, kader en manschappen op el kaar zyn ingesteld en die geacht mogen worden een eenheid te vormen. Via her halingsoefeningen in de komende maan den zullen deze drie divisies in de komende winter beschikbaar zyn. Ons land zal dan beschikken over een troe penmacht van ongeveer 70.000 man, d.w.z. een mobilisabele troepenmacht, want de parate troepenmacht zal aanmerkelijk kleiner zijn, n.l. slechts 14.000 man, een brigade in opleiding en een. brigade, die voor herhalingsoefeningen onder de wa penen is. Deze parate macht is wel erg klein, te meer als men bedenkt, dat de helft hier van nog niet afgeoefend is. Daarom is het risico, dat de regering hier neemt, niet gering. Bij een eventuele aanval, waarbij men rekening moet houden met luchtlandingstroepen op grote schaal, met het optreden van een vijfde colonne enz, doet men met 14.000 man niet veel. Een parate divisie daarnaast zou zeker geen weelde zjjn. Hierover heeft de mi nister echter ditmaal niet gesproken. Vermoedelijk heeft men dit achterwege gelaten vanwege de kosten. Kosten, die inderdaad hoog zijn als men bedenkt, dat zo'n parate divisie per dag en per man vyftien gulden kost. JLES wordt nu gezet op het mobili sabel maken van drie divisies. Voor de eerste divisie is dit niet zo'n bezwaar. Die wordt gevormd uit de lichting 1949- II en 1950. Troepen dus. die nog gedeelte lijk onder de wapenen zijn. Maar de beide andere divisies moeten gevormd worden uit de militairen, die reeds in In donesië dienden. Voor hen is dat een hard gelag. De minister erkent dat zelf. Nauwelyks in het burgerleven weer aan het werk, moeten ze weer voor vier of zes weken de uniform aantrekken. Dit valt te betreuren, temeer, omdat dit waarschijnlijk anders gekund had. Inder- tyd achtte men voor deze militairen een herscholing van ongeveer drie maanden voldoende om hen in West-Europa-ver- band te doen optreden. Een suggestie onzerzijds om deze herscholing direct te doen geschieden, nadat de militairen maand verlof hadden gehad, psychologisch onjuist. Of de noemdelHHHHBHIH huidige maatregel psychologisch juister ve te betwyfelen. Het heeft er weg. dat men indertijd ge meend heeft, dat het zo'n vaart niet lopen dat oproepen niet zo spoedig mo gelijk nodig zou zijn. Maar hoe het zy, de regering bijt hier j door de zure appel heen. We hebben de indruk, dat onze militairen, die in In donesië waren en die nu voor herhaling zullen opkomen, dat zonder veel bezwaar zullen doen. als die herhalingsoefeningen inderdaad een goede herscholing vormen. gewerkt wordt en geoefend, dan neemt de Nederlandse soldaat dat. Niets deprimeert meer. dan wanneer men uit zyn werk gehaald wordt om wat rond te lummelen. De oefeningen^ die de laatste weken onder leiding van generaal Op gehouden zijn, bieden de garantie, dat de tijd metterdaad zal worden uitge kocht en dat men als beter en meer all round soldaat uit de herhaling terug zal komen. IN hetzelfde vlak ligt het voornemen om de diensttyd voor de lichting 1950-11 op anderhalf jaar te brengen. Dat betekent, dat de paraatheid van ons leger verhoogd wordt, omdat er dan tegelijker- dan één lichting onder de wa penen kan zyn. Men moet zich verbazen, dat niet eerder tot verlenging van de dienstplicht is overgegaan, al kan men begrijpen, dat men dit met de lichting 1949-11 niet heeft aangedurfd, na al het gesol met deze mensen. De moeilijkheid is voorts, dat men dit plan door de ge ringe legeringsruimte slechts kan uitvoe- de oudere lichting verder kan oefenen in de Engelse zone van Duitsland. Als de oudere lichting de kazernes verlaten heeft, kan men de nieuwe lichting daar pas in legeren. Van het oproepen van de lichtingen '40 tot '45 ziet de minister af. Het is technisch onmogelijk. Bovendien zou het ook sociaal-economisch tal van bezwaren op leveren. Alleen kan men vragen of men deze lichtingen niet op andere wijze byv. a de Nationale Reserve voor de defen- e van ons land zou kunnen inschakelen. (Zie vervolg op pag. 5) Fireflies van Ierland naar Engeland Het Nederlandse escadrille, dat sedert Januari te Eglington in Noord-Ierland is eestationneerd voor oefeningen met de Britse marine, zal volgende week naar liegbasis St. Merryn (Eng.) gaan de voortzetting van hun oplei ding. Ook het grondpersoneel zal naar deze basis vertrekken. De vereniging tegen verdeling van Eire heeft nu mee gedeeld, dat zy haar boycot van Neder landse goederen zal beëindigen. Ook Syrië zonder kabinet Thans is ook de Syrische regering af getreden. Deze werd 7 maanden geleden door Nazim el Kodsi Bey gevormd en de eerste constitutionele regering. Sinds 1945 waren er 3 staatsgrepen ge- Evita Peron is door haar man, pre sident Peron, benoemd tot hoofd van de Argentijnse delegatie naar het 3e inter- Amerikaanse congres over de maatschap pelijke zekerheid, dat Maandag te Bue nos Aires begint. WEERBERICHT Aanhoudend koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking, maar slechts op enkele plaatsen wat lichte neerslag. In het Zuiden van het land aanvankelyk weinig wind. overigens matige en morgen later op de dag af i toe krachtige Oostelyke wind. Weinig ZON EN MAAN Zondag: zon 7.06—1836; maan 7.57-, Maandag: zon 7.04—18.37; maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1