r Ei' gaan grote dingen gebeuren Goeraaat „Excelsior" bracht Het proces inzake de Kerkorde KTEUWE LEIDSCHE COUHANT 7 VRIJDAG 9 MAART 1951 Nieuwsilitsen uit de omstreken ALKEMADE Toch het raadhuis verbouwen Gisteravond kwam de gemeenteraad in spoedvergadering bijeen. Het enige punt van de agenda was: verbouwing van het raadhuis. Dinsdag j.l. had de openbare aanbesteding plaats gevonden en de in- schrijfsom was na verhoging van de prij- zen wel wat tegengevallen. De raad ging direct in geheime zitting, die bijna twee uur duurde. Met 9 tegen 3 stemmen besloot men de verbouwing van het raadhuis en aanschaffing meubilair tot een bedrag van 56.000 door te laten gaan. ALPHEN AAN DEN RI1N A.R. kiesvereniging. Maandagavond, 7.30 uur, vergadert de A.R. kiesvereniging „Nederland Oranje" in „Concordia". Er wordt een causerie gehouden „De Gemeentepolitiek" door de raadsleden. De heer A. J. Dekker spreekt over: „Algemene zaken en onderwijs"; de heer W. Brouwer over „Woningvraag stuk, straten en wegen"; de nee Geerlof over: „Water- en lichtbedrijven en Sociale Zaken"; de heer C. Verduyn (Aar lander veen) over: „Landbouwaati- gelegenheden". - Personeels-avond N. Samsom N.V. Dat „Scheepspraet". de toneelgroep var de fa. N. Samsom N.V., Woensdagavond voor de Chr. Besturenbond het toneelstuk „Rue St Lazaire 17" speelde, was dit olubje precies genomen, de generale repetitie. Want men geeft jaarlijks ook een avond voor directie en personeel dezer firma en die is gisteravond gehou den, ook in het Nutsgebouw, dat opnieuw geheel bezet was. En niet (minder dan de eerste maal is genoten van het goede spel, zodat ook deze avond voor „Scheeps praet" een groot succes werd. Verschei dene leden van de directie woonden de avond bij. Burgerlijke stand Geboren: Leendert H. z. v. M. Fokker en L. Trommel; Gijsbarta d. v. J. Kers bergen en E. Burggraaf; Johannes M. C. P. z. v. KI. Smit en C. C. v. d. Waals; Petrus H. J. z. v. M. J. A. van Dijk en H. M. Steenbergen; Johannes J. z. v. J. J. Spierenburg en C. W. Klink; Gretha d. v. J. M. Timmer en A. M. van Oosterom; Willy, d. v. W. van der Kwaak en J. C. Schellingerhout; Arthur J.. z. v. Chr. M. van Bommel en G. J. E. Binnendijk; Tineke C., d. v. D. Streefkerk en T. C. Drenth. Ondertrouwd: S. Koenekoop 28 j. de Waal 41 j.; L. J_ Kempers 33 j M. J. Hoogeveen 28 j.; J. van Heijningen 45 j. en A. C. Hogenes 42 j. Getrouwd: M. J. Blok 26 j. en M. Spaan 22 j.; A. J. van Veen 25 j. en Chr. E. Halteren 18 j.; H. H. Oppelaar 24 j. i M. Spelt 21 j. Overleden: H. J. M. Heemskerk, vj j.; G. van Dijk, wed. v. G. Soeteman, 71 j.: W. Batelaan, m„ 22 j.; Th. W. Verspeek, wed. v. J. H. van der Vliet, 87 j. BENTHUIZEN Bedankt voor beroep Naar wij vernemen, heeft ds G. H. van Kooten, Ned. Herv. predikant te Brand wijk, voor het door de Ned. Herv. Ge meente alhier op hem uitgebrachte be roep bedankt. Ouderavond o.l. school. Op de ouderavond van de o.l.s. hield i dokter Befg. dê-schciölartè, een lezing'.dver „Nut en betekenis van de schoolarts". Ongeveer twee millioen Ned. kinderen staan onder controle van de schoolartsen- dienst en dokter Berg gaf een uiteenzet ting van de methode, waarop de t.b.c. wordt bestreden. Het bekende „krasje" wijst de kinderen aan, die óf eens besmet zijn met de t.b c.-bacil, óf lijdende zijn aan t.b.c. Hij behandelde nog de bescher mende werking van de vaccinatie, waarna hij de voeding besprak. In het bijzonder wees hij op het belang van eiwitten voor de bouw van het kinderlichaam. De kin deren moeten melk drinken, Te veel vet is echter niet goed. Sprekende over de kleding critiseerde de schoolarts de vele borstrokjes en hemdjes. „Vooral geen ladingen" was zijn mening. Verder be handelde dokter Berg de sport, waarbij hij op het belang van zwemmen de na druk legde. Tenslotte besprak hij de ver zorging van het gebit en de beroepskeuze. De voorzitter hield een korte inleiding over de verhouding tussen school en huis. Voorts werden enkele huishoudelijke punten afgehandeld. Schaakclub Benthuizen De uitslagen van de onderlinge schaak wedstrijden van „Benthuizen" zijn: B. de RuiterG. Pos 01; M. KlompM. Brouwer 01; P. van Beverendokter A. D. de Leeuw 01; M. Spruitenburg KI. Merbis 10; M. SpruitenburgM. Pos 10; dokter A. D. de LeeuwP. van Beveren 1—0. Correspondentie schaakwedstrijd Dokter G. Huisman. Heerlen, de zesde zet wint Dokter G Huisman Pf3 x Dl werd beantwoord door de schaakclub Benthuizen met Pc6 x D4. H1LLEGOM Propaganda-avond „Steun Wettig Gezag" De zaal van Van Dril was flink bezet, toen de burgemeester de propaganda- avond van „Steun Wettig Gezag" opende. Hij spoorde de aanwezigen aan om niet langer de kat uit de boom te kijken. Wel licht hebben sommigen bezwaren geuit tegen de Regering en Steun Wettig Ge zag,, maar het doel van S.W.G. is juist om dë'vrijheid tot het uiten van bezwaren te verdedigen. De districtscommandant Res. Kapt. L. H. v. Roosmalen gaf hierna een uiteen zetting van doel en streven van de Natio nale Reserve en de rechten en verplich tingen van de vrijwilligers. Hij wees op de strenge selectie omtrent betrouwbaar heid en lichamelijke gesteldheid. De secretaris vari de Gew. Commissie Mr J. L. J. A. van Mechelen, bracht dank aan de plaatselijke commissie voor de vele werkzaamheden die aan de organi satie van deze avond waren verbonden. Velen betreuren wellicht het verdwijnen van de Bijz. Vrljw. Landstorm, maar spr. raadde aan, zich achter de regering te scharen in verband met de grote belan gen welke op het spel staan. Het gaat ten slotte ook om de vrijheid van gods dienst, verder: om onze gezinnen en de bescherming van vrouwen en meisjes. Nederland mag niet achterblijven. Hoe- velen achter het IJzeren Gordijn zouden thans gaarne een Nat. Reserve bezitten. Nadat nog enige vragen waren beant woord, volgde een pauze, waarin de drumband van de Nat. Reserve een paar nummers ten gehore bracht. Na de pauze werden enige propagandistische films Staande de vergadering meldden zich reeds 16 vrijwilligers aan. Heden (Vrij dag» avond tussen 8 en 9 uur en verder op alle werkdagen van 9 tot 12.30 uur be- ftaat er gelegenheid tot aanmelding bij de secretaris van de plaatselijke commis sie ten gemeentehuize (afd. Militaire Zaken). Burgerlijke stand Geboren: Bernardus L„ z. v. H. J. Schoonderwoerd en A. E. Woitkowski; Pieternella G. d. v. J. Seegers en N Tjaarda; Jacobus z. v. P. Pijpers en H van der Meel; Helena d. v. P. Pijpers er H. van der Meel; Nicolaas L. J. z. v. N J. Meiland en M. J.' Schachtschabel; Jo hannes E., z. v. F. H. Staffeleu en M Hermans. Ondertrouwd: J. J. Heeres en A. van Rooden. Getrouwd: P. R. van der Eist en C. W. van Steijn. HAZERSWOUDE Ds P. L. Kiehl gaat jubileren Naar wjj vernemen, hoopt ds P. L. Kiehl, Ned. Herv. predikant te Leur (Noord-Brabant), op Maandag 19 Maart a.s. te herdenken, dat hy veertig jaar geleden het predikambt aanvaardde. Van 1929 tot 1947 diende ds Kiehl de Her' Gemeente van Hazerswpude. Ds Kiehl werd op 11 October 1885 te Batavia geboren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium te Kampen en studeerde te Utreoht. Zijn eerste gemeente was Rit- them in Zeeland (1911). Vier jaar later vertrok hij naar het Noorden: Joure (Fr.). In 1922 werd hij benoemd tot ste predikant van de Evangelisatie te Hoorn in Noord-Holland, waar hij op 25 Maart van dat .jaar zijn intrede deed. Deze plaats verwisselde hij in Juli 1927 met Echteld in de Betuwe. Op 6 October 1929 verbond hij zich aan de Gemeente alhier, waarvan hij op 20 Juli 1947 af- soheid nam. In 1940 was ds Kiehl majoor reserve-veldprediker in Zeeland, waar hij de oorlogshandelingen ook meemaakte. De tekst, waarmee ds Kiehl van deze gemeente afscheid nam', was 1 Kron. 21: 12b. In het verslag dat wij op Maanda; 21 Juli 1947 van deze dienst gaven, staat o.m. te lezen: Zwaar is mij het afscheid gevallen. Vooral de restauratie van de kerk heeft de beslissing zo moeilijk ge maakt. Ds Kiehl heeft de dienst van de ingebruik-neming van het gerestaureerde kerkgebouw dan ook bijgewoond. Bij dit jubileum zullen zijn gedachten zeker ook naar Hazerswoude uitgaan. En Hazers- woude zal op zijn beurt ook wel iets zich doen horen. KOUDEKERK aid RIJN Zanguitvoering. Gisteravond heeft dan de uitvoering het Koudekerks gemengd koor en Koudekerks meisjeskoor o.l.v. de heer F. Th. H. Jasperse uit Alphen aan der Rijn plaats gevonden. De kerk was goed bezet. Medewerking verleenden de be kende organist Feike Asma, die al ver scheidene malen in onze gemeente is op getreden, en mevrouw L. Hoogeboom- Boer, sopraan. Helaas was onze muziek medewerker niet in de gelegenheid het concert te recenseren, maar de-conclusie, dat het concert geslaagd is, is zeker ge rechtvaardigd. De heer E. A. Bloem opende en sloot. LISSE „Volksbelang" gaat weer bouwen De woningbouwvereniging „Volksbe lang" kwam onder voorzitterschap van de heer M. v. d. Lans in jaarvergadering bijeen. De praeses deelde mede, dat de vereniging 25 hofjeswoningenen 12 in dustriewoningen zal bouwen. Uit het overzicht over 1950 van de administra teur, de heer Zanenveld, bleek, dat aan huren f 52.000.73 binnenkwam en de to taalontvangsten f 185.636.75 bedroegen. Aan onderhoud werd uitgegeven een bedrag van f 12.749.27, aan belastingen f 5.988.07, terwijl de totaal-uitgaven f 196.485.27 bedroegen. Voor de hofjeswoningen zal de huur prijs vermoedelijk f 5 en voor de in dustriewoningen f 7 bedragen. Er was een totaal aan geldomzet van f 400.916.99. De secretaris, de heer M. Hordijk, deel de mede, dat 34 woningen van nieuwe ra men zijn voorzien en dat er bij de du- plex-woningen schuurtjes zijn opgetrok ken. Het bestuur heeft de raad der ge meente verzocht een speelveld voor de vele kinderen van de leden aan te leggen» De aftredende bestuursleden, te weten de heren M. v. d. Lans en M. Hordijk werden herkozen. De nummers 29 en 62 4het stamkapitaal werden uitgeloot Bekend werd gemaakt, dat kleine repa raties voor rekening van de huurders komen. In de rondvraag kwamen nog verschil- Burgerlüke stand Geboren: Roelof J. z v C. Braam en Ph. H. v d Kwaak, Theresia M J d v B. H. Wetter en C. A. Berg; Henricus O J, z v L. C. v d Voort en Ch. M. Doffer- hoff; Jozef Th., z v J M Grimbergen en J Boot: Richard P M, z v D v d Linden i H. A van Diczt. Overleden: F Goedemans, wed. v N Warmerdam, 79 j. Ondertrouwd: W. F. Hoogkamer en H. C Hoogervorst; G. Pols en W Smit. NOORDWIJK Nieuw raadslid. Naar wij vernemen, heeft de heer J. Wils als lid van de raad onzer gemeente bedankt, wegens vertrek naar elders. Zijn opvolger op de Prot.-Chr. lijst is de heer J. P. Passchier, welke inmiddels is benoemd. Naar wij menen te weten, zal de heer Passchier deze benoeming niet zodat dan benoemd zal wor den heer L. van Beelen D.zn. Spreekuur schoolarts. De eerstvolgende zittingen van de schoolarts zullen worden gehouden op de Woensdagen 14 en 28 Maart van 23 u. in „Sartorius". Indiening rekeningen. Allen die Iets te vorderen hebben /er 1950 van de gemeente of haar be drijven, dienen de rekeningen in ieder geval vóór 1 Mei a.s. in te zenden. NOORDW11KERHOUT Interlocale woningruil. Het 'gemeentebestuur heeft besloten tot insluiting bij de stichting Interlocale woningruilcentrale, postbus 2006 te Utrecht. Ingezetenen, die zich in een andere gemeente willen vestigen en door ruiling een woning in de nieuwe woon plaats trachten te krijgen, kunnen zich dus hiertoe om inlichtingen wenden ter gemeente- OEGSTGEEST Dertien woningen. Aan de agenda voor de gemeen lei aads- veigadering van hedenavond is een voor stel van B. en W. toegevoegd, waaruit blijkt, dat de N.V. Rohes te Den Haag voornemens is ten Oosten van de oprit aan de Rijnzichtweg, richting Amster dam, 13 woningen te bouwen. Deze wo ningen komen te staan aan een weg, die parallel aan deze oprit loopt. LET OP ONZE SPECIALE RECLAME COURANT die begin volgende week hui6 aan huis bezorgd wordt in Katwijk aan Zee, Rijnsburg, Valkenburg, Katwijk aan den Rijn en Oegstgeest (Buitenkist) Grijpt de duurte in de kraag gepaard gaande met een voor deze tijd zeldzame reclame. Zie hiervoor onze RECLAME COURANT die volgende week bij U bezorgd wordt. Wit dat ziet en er van profiteert zegt zonder twijfel: „Zie je wel, bij Goemaat ben je toch altijd voordeliger uit." p.s. Onze nieuwe zaak aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee wordt Donderdag middag 15 Maart a.s. geopend. Die middag wordt er echter nog niet ver kocht; wij zouden het zeer op prijs stellen als U die middag tussen 3 en 6 uur een momentje vond ormals „GAST" deze prettige, moderne en degelijke zaak in ogenschouw te komen nemen. Vrijdagmorgen 16 Maart a.6. om negen uur begint de verkoop. RIJNSBURG VLIET N.Z. 28 (KATWIJK AAN ZEE: VOORSTRAAT 7) Nieuws van en voor Katwijk De nieuwe sportvelden. Aan de toekomstige sportvelden wordt schijnbaar achter de schermen wel ge dokterd. Het zal niet lang meer duren, of de nieuwe sportvelden in de Zuid duinen zullen worden aanbesteed; Op naar de 23.000. Zo langzamerhand nadert het ogenblik, dat Katwijk 23.000 inwoners zal hebben Per I Maart was het aantal reeds 22.740, terwijl op 1 Februari er 22.657 inwoners waren. Binnen drie maanden kan dus de 23.000ste lnwoner(ster) van Katwijk wacht worden. KATWIJK AAN DEN RllN „Door de eeuwen trouw" Het comité „Door de eeuwen trouw" had gisteravond een Ambon-avond ge organiseerd. Deze samenkomst vond plaats in de zaal achter de Geref. kerk en werd gepresideerd door de heer E. van Wensveen,-die-met een kort woord opende. Als eerste spreker voerde het woord de heer Joh. van Hulzen uit Zeist. Het Ambon is een zaak, die we maar niet verwerken kunnen, een brok on verteerbaar onrecht. In onze hele histo- ie komen we, aldus spr;', zo iets tragisch deren, is in de steek gelaten. Reeds in 1945- heeft dit volk ons ge- aarschuwd. De smeekbeden om bij ons te mogen blijven, zijn zelfs niet beant woord. Wat is de oorzaak hiervan? De bron, waaruit het Nederlandse beleid voortsproot, was het revolutiorinair be ginsel, waaronder we sedert 1945 hebben geleefd. Partijen, die het niet zo bedoeld heb ben, zijn in deze maalstroom meege sleept. Het koloniale systeem is niet te- an,- maar opgeruimd is de auto nome rechtsstaat Nederlands Indië, met eigen parlement. Het directe gevolg hiervan was het loslaten van het trouwe volk van Ambon. Toen dat volk merkte, dat Nederland het losliet, heeft het zijn lot in eigen hand genomen. Men ging over tot de stichting van de republiek Zuid-Molukken. Zo diep zijn wij nationaal weggezon ken in de grondeloze modder, dat wü Ambon's belagers bewapenden met bommenwerpers en andere wapenen en dat wü de K.P.M- de soldaten naar Ambon liéten brengen om de trouwe Ambonnczcn er onder te krijgen. Over het graf van Doorman en de zünen voerden onze zeelieden die scharen naar Ambon. En na 10 maan den stryd met dat slecht bewapende Ambon, Is de toeleg nog niet gelukt. Ambon heeft een Christenbevolking. De zendingsorganisaties hebben de pioniers de rimboe in doen trekken en hebben hen later in de steek gelaten. Hoe moeten we hier tegenover staan? De jure en de facto moet Ambon erkend worden. Daadwerkelijk, humanitair, maar ook militair moet hulp geboden worden en wel op grond van wat be loofd is. Na een korte pauze kwam aan het woord de heer Alponno, leider van de K.N.I.L.-delegatie. Zijn rede was één grote aanklacht tegen het beleid van de Nederlandse regering. Na 350 jaar samen gaan, zijn wij Ambonnezen wegens het verraad en de apathie van de Nederlan ders niet bitter geworden, maar wel zeer bedroefd. Ons vertrouwen in de Nederlandse regering is diep geschokt. Wat echter niet geschokt is, aldus spr., is ons vertrouwen in God. Gij hebt ons Ieren bidden: eii wij willen u, Neder landers, danken voor wat uw voorouders oor ons deden, zo zei hij aan het einde an zijn rede. Met een kort woord sloot de voor zitter de zcïff- geanimeerde vergadering. K.A.B., afd. Katwük. In het parochiehuis vergaderde de afd. Katwijk van dq-K.A.B. De penningmees- teVv'-dë heer ~T. -Lovcnstcln, meldde een batig saldo -véh 182,68. Er waren 3 leden bijgekomen. De aftredende bestuursleden werden herkozen. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Zaterdag 10 Maart: hoog water 4.57 en 17.10; laag water 0.47 i Voor Rijwielreparaties P. ZUYDERDUIN VOORSTRAAT 31 KATWIJK AAN ZEE TELEFOON 2954 (Advertentie) Uw SPRITSSTUKKEN lleen bü bakkery ,,'t WITTE HEK" FIRMA BOONEKAMP Adm. de Ruyterlaan 2, Katwijk aan Zee telefoon 2208. «prücroJfies De klad kwam In de markt Ondanks het feit. dat er maar weinig is voor de Donderdagmarkt beschikbaar as, waren de prijzen in vergelijking tot de dag tevoren niet zo best meer. De grote schol bijv., die Woensdag nog f28 opbracht, bleef nu al op f 19 hangen en de kleine schol III ging voor zover ze niet voor f 8 verhandeld werd. goeddeels naar de pufschuit. De bot deed het ook weer minder goed en kwam gevaarlijk dicht bij de opvangprijs. Voor wijting betaalde de handel naar gelang de kwaliteit f25—14 alleen de haring en de fijnvis verheug den zich in een warme belangstelling, waardoor de haring van f 19 tot f 14 op bracht en de grote tong f2.40—2.05 met 1.60 voor de kleintjes. Weer hoop voor de Hoop De trawler De Hoop, die de laatste tijd weinig fortuinlijk voer, heeft gisteren zijn laatste haringreisje met een benijdens waardig resultaat afgesloten. Voor 1000 kisten kreeg het schip na 9 dagen f 17050. varen maar een paar loggers, waar de Sch 310 de hoogste werd met f 4930 en de kotters, die gemiddeld f 1500 per schip besomden, hadden de TX 33 als favoriet in hun midderrmet f2810. En nu is het uit. Na de trawlerloze marktdag van van daag ziet het er naar uit, dat de week verder zonder trawlers zal verlopen. De reizen van de meeste trawlers zijn erg kort en de vangsten lopen nu snel terug, waar het slechte weer dan nog bijkomt, zodat het de eerst komende dagen wel heel erg mondjesmaat zal worden. Aan de Zaterdagmarkt kunnen wel een paar overweekse loggers worden verwacht. Strop voor de KW 161 De KW 161, die in het begin van deze week naar zee was vertrokken, moest na dat de winch het met deed. üiei bracht de onfortuinlijke logger 10 manden vis in de markt, waarvoor f205 werd ge- Gisteren kwamen binnen: KW 189, KW 138 en KW 48. Naar zee vertrokken: Sch 76, Sch 38, Sch 107 en KW 48. RJJNSBURG Chr. Besturenbond. „De vereniging staat nog in de kinder schoenen, maar de belangrijkheid mag niet worden onderschat". Aldus de heser' .Nijenhuis gisteravond in „Concordia" bij de opening van de eerste jaarvergadering van de Chr. Besturenbond. Bij de oprich ting op 21 November 1949 telde men 159 leden, momenteel 186. De voorzitter vond, dat dit getal nog veel groter moet wor den. De penningmeester, de heer G. van' der Mey, dankte de leden,-dié zo spon taan het kastekort van een paar gulden hadden weggewerkt. De heer Nijenhuis hield vervolgens inleiding over „Arbeidsrecht". In 1850 kwamen er slechts drie artikelen vo< het Wetboek van Strafrecht inzake het arbeidsrecht. Spr. ging nader in op de col lectieve arbeidsovereenkomst en merkte op, dat een contract, gesloten tussen werknemer en werkgever buiten de C.A.O. geen waarde heeft. Verder werd het woord gevoerd door het hoofdbe stuurslid, de heer Troosthof. Chr. Landarbeidcrsbond. De afdeling Rijnsburg van de Chr. Landarbeidersbond vergadert vanavond om 8 uur in „Concordia". Er zal e spreker komen van het hoofdbestuur. Burgerlyke stand Geboren: Jannie d. v. L. Noort en Beijer, Spinozalaan 17. j. Ondertrouwd: J. wafnEgmörid, 32'"V* Oegstgeesterweg 65 en Johanna de ;Vïs-' ir, 29 j., Hofstraat 5. Gehuwd: P. A. Zandbergen, 31 j„ Oegstgeest, Rijsjes 16 en Th. M. F. van der Vijver, 19 j„'Sandtlaan 28; C. A. de Vries, 24 j., Valkenburg, Marktveld 4 en A. N. Noort, 25 j„ Vliet Z.Z. 4. VOORSCHOTEN Ned. Christen-vrouwenbond. Maandagavond om 8 uur wordt in het Gebouw voor Chr. belangen te Wassenaar gecombineerde vergadering van de Ned. Christen-vrouwenbond gehouden. Mevr. Lever-Brouwer spreekt over Jacqueline van der Waals. Interim-dividend Ned. Lloyd Op de aandeelhoudersvergadering van 13 dezer zal de N.V. Ned. Lloyd een interimdividend voorstellen in de vont, van bijschrijving van 1214 pet. over het gestorte deel der aandelen, zodat dit van 12 op 1314 pet. wordt gebracht. 1 Ierse vrienden houden Ierland-week Nederlandse kolonie groeit snel (Van een onzer verslaggevers» De groeiende belangstelling voor d Republiek Ierland in Nederland heeft de vereniging De Ierse vrienden doen sluiten een speciale lerlar.d-week te ganiseren. Door tal van manifestaties gepoogd worden de banden tussen de Nederlanders en de Ieren te verstevigen en goodwill te kweken. De Vereniging Ierse vrienden, die in 1949 werd opge richt. stelt zich ten doel de culturele be trekkingen te bevorderen en de vriend schap tussen de volkeren aan te kweken Hoe groot de belangstelling voor Ier land wel is, blijkt uit de toenentlng van het aantal Nederlanders, dat zich blij vend op 'het eiland heeft gevestigd. In vijf jaar groeide de Nederlandse kolo nie van 60 man tot ruim 300, terwijl vele Nederlanders thans hun vacantie in Ier land wilen doorbrengen. De 'Ierland-week. die gehouden zal v/orden van 10 tot 17 Maart, wordt Za terdag geopend door de Ierse gezantf mrs J. McNeill op de Ierse folklorist! sche- en fototentoonstelling in het Mu seum voor Land- en Volkenkunde Rotterdam. Zondag is er voor de radio een speciaal Ierland-programma, vi K.R.O., terwijl Maandag eveneens door de Ierse gezante een expositie van schil derijen in het Stedelijk Museum wordt Maandag, Dinsdag en Wqensdag zijn er resp. in Rottefpam, Amsterdam en 's-Gravenhage toeristische filmavonden, waar tevens causerieën worden gehou- Zaterdag 17 Maar', op de St. Patrick's Day wordt deze Ierland-week geslo'.er met eeii bijeenkomst op het Ierse ge zantschap. Schadevergoeding bij mil. oefeningen Voor de herhalingsoefeningen die dit jaar op de Veluwe zullen worden ge houden, zullen de troepen niet worden ingekwartierd en in hoofdzaak over dt wegen worden verplaatst. Men wil ech ter de werkelijke oorlogsomstandigheden zoveel mogelijk benaderen en daarom zal het niet altijd mogelijk zijn particu liere terreinen te vermijden. De eige naars, pachters of bewóners die evt. schade onmiddellijk mondeling of tele fonisch aan de groeps- of postcomman- dant van de rijkspolitie melden, zullen eveneens onmiddellijk vergoeding ont- vangen.<De bevolking wordt verzocht het verloop van de oefeningen zo min mo gelijk te storen. Het watergebied van het IJsselmeer nabij Putten. Ermelo en Harderwijk zal .van 8 t.m. 10 Maart en van 12 tm. 17 Maart; telkens van 9 tot 17 uur. gevaar lijk zyn voor de scheepvaart als gevolg van- schietoefeningen met scherp. Konijnen Graten winterrogge in Limburg weg In de bosrijke grensstrook langs de Limburgse grens heerst op het ogenblik in Duitsland een grote konijnenplaag Een boer in het grensgehucht Herschel ontdekte tot zijn schrik, dat de dieren op" zijn land vier morgen winterrogge hadden kaal gevreten- De Limburgers steken de koppen bij elkaar om het .ge vaar te keren. ir. ■- j In Oude Kerk te Handei's papieren staan op de muziek- beurs hoog genoteerd. Er is zelfs nog een lichte tendenz tot stijgen merkbaar. We geloven niet, dat deze hoge waardering voorshands zal verminderen. Onze pe riode is er één zonder stijl, en vele tijd genoten worden onwillekeurig geboeid door een eeuw, die er wèl een bezat. Trouwens: niemand, die zich door muziek aangesproken gevoelt, kan weerstand bie- aan de sterke bekoring, die er uit gaat van Handel's pronkende barok, aan de pompeuze pracht van zijn koren, het geraffineerde lijnenspel van zijn aria's. Vorige geslachten hebben de geestelijke nalatenschap van deze universele groot meester vrij eenzijdig beheerd. En van de vele oratoria hoort men er ten hoogste min of meer regelmatig. Waarom komen onze oratoriumvérenigingen toch eens met meesterwerken als „Sa lomo" en „Theodora" voor de dag? Intussen is „Judas Maccabeüs" (1746) ;n van de rijpste creaties op dit gebied; het behoort tot de laatste periode, die met „The Messiah" (1742) inzette. De contrast werking is bijzonder sterk; een felle vita liteit doorgloeit deze geniale partituur, die nergens een „droge" plek vertoont. De overwinning van de hertog van Cumberland op de troonpretendent der Stuart's, Charles Edward, was de aan leiding tot het ontstaan, Handel was na tuurlijk als geboren Duitser en protestant vroegere kapelmeester van de keur vorst van Hannover (toen Koning van Engeland). anti-Stuart. Als kunstenaar zag hij deze gebeurtenissen in zwart-wit en trok vergelijkingen met de Joodse vryheidsstrijd. Daarom ook droeg hij zijn ieuwe oratorium aan de overwinnaar op. We zijn dankbaar, dat de Chr. Ora toriumvereniging „Excelsior" ons dit prachtige werk nog weer eens heeft laten horen. We zullen nu niet op de van een modeluitvoering ingaan. Die is met de besche'iai mid^'on van lijken. Wel vonden we Let Jammer, dat' de Engelse tekst niet werd gebruikt. Handel dacht in de taal van zijn tweede vaderland (sinds 1726) en het muzikale rhythme past op het (Engelse) woord- rhythme. Onder de bezielende directie van Jan Couvée heelt „Excelsior" een zeer be water, waardoor de hoge stand van het rampjaar 1926 wordt nage bootst. Drie etmalen moeten de nieuwe dijken 'de druk weerstaan. Eer *et Amsterdam-Rynkanaal hele maal gereed is. zal het wel 1954 worden, {maar in elk geval kan het volgend jaar il gedeeltelijk in gebruik worden geno- Grootste binnensluis in 1952 gereed Deur bij Tiel in Augustus op zijn plaats Tussen twee 37 meter hoge torens aar het Amsterdam-Rijnkanaal 'bij Tiel zal ir Augustus aan onbegrijpelijk dunne, maai zeer solide staalkabels, de deur var Europa's grootste binnensluis worden op gehangen. De twee torens. die: slechts en kele decimeters lager zijn dan dë Tielsè watertoren, zullen door een bovenbouw worden verbonden. Achter de torens komt de sluiskolk, waarin zich op af standen van 90. 260 en 350 meter gewone puntdeuren bevinden. Technisch ver schilt de nieuwe sluis weinig van de Bea- trixsluis te Vreeswijk, die op het- ogen blik. nog de grootste van Europa is. In het voorjaar zal de sluis geheel gereed komen. De nieuwe dijken, die de toegang tot de sluis omzomen en op de oude dijk aansluiten, zullen eerst op hun degelijk heid beproefd worden. Daartoe zal w 1 zes weken de toekomstige sluismond I UQ<3,J3 MdCCdDGUS den volgepompt met honderdduizenden Katwijk aan Zee vredigende vertolking van „Judas Macca beüs" gegeven. De dirigent hield door lopend de muzikale geest levend, de toon zakte geen moment, dc klank was vol en krachtig, hoewel niet altijd even mild. De bezieling mag nooit afbreuk doen aan de rijpe welluidendheid. De technische moeilijkheden werden keurig overwonnen; dit wees op degelijke voorstudie. De vier stemmen kunnen nog scherper worden gemarkeerd, nog glan- zender uitkomen. We namen nota van de uitstekende weergave van het be roemde, veeleisende overwinningskoor „Seht, er kommt". De vier solisten hebben ons allen ver heugd met hun prachtige stemmen en technische kwaliteiten. Verschillende aria's en recitatieven kregen een waar lijk virtuoze vertolking. De stem van de sopraan, Ankie van Wickevoort Cromme- lin, staat voor Handel eigenlijk niet vast genoeg, is te golvend. Belia Brussen- Keyzer (alt) moest zich in haar voor dracht noodgedwongen sterk beheersen. De tenor Leo Larsen voldeed ten zeerste en de bas Hermann Schey was vaak be paald indrukwekkend. De Haarlemse Orkestvereniging speelde niet onver dienstelijk (behoudens een ongelukkige passage van de hoorns) en de pianist Henk Hermans verzorgde kundig en muzikaal de basso-continuo-partij. De kcik was goed bezet. Ds P. Moeren hout leidde in en besloot met gebed. Joh. van W. Achthonderd vogeltjes in vliegtuig gestorven Omstreeks achthonderd Peking Robins (een prachtig soort Chinees vinkje) zijn tijdens het vervoer per vliegtuig van Hongkong naar Schiphol gestorven. De diertjes hebben tijdens de luehtrojs v-an drie, vier dagen h-'.^»a<d geen eten ol By aankomst bleek, dat in elk der vijf kratten nog slechts 30 van de 200 vogeltjes in leven waren De honger van de overlevende, voor Brussel bestemde, diertjes was zo groot dat zij zich gevoed hebben met de cada vers van de dode vogels, hoewel' Peking Robins anders uitsluitend zaad eten Tegen de vervoerder is proces-verbaal opgemaakt. Rechter kreeg teleioontje verdachte is terecht Hoewel zijn cliënt nog voortvluchtig was. besloot de verdediger mr P. Nagte- gaal te Amsterdam dezer dagen toch naar de zitting van de rechtbank te gaan, waar de zaak tegen een der ontvluchten uit het Huis van Bewaring zou voor komen. Rechters, officier en bode waren eveneens aanwezig, maar de verdachte, zekere H., Liet inderdaad zoals men ge vreesd had, verstek gaan. Juist toeli men overwoog wat er moest gebeuren, kwam er een telefoontje van het politiebureau Kattenburg. De voortvluchtige had zich zojuist aangemeld en de politie zorgde er voor, dat hij per omgaande naar d< rechtszaal werd overgebracht. De ont snapte gevangene vertelde, dat het heel moeilijk was twee weken achtereen dei water te blijven. Hij hoorde wegens diefstal tien maanden tegen zich eisen. Ruim 750 kunstarmen en -benen geplaatst Sinds het begin van de oorlog zyn bü 400 tot 500 militairen, die één of meer ledematen moesten missen, in totaal 750 prothesen aangebracht. Er zijn aanzet- stukken, met behulp waarvan men zich kan scheren of de tanden borstelen. Ook tikken, schrijven, fietsen en tekenen is mogelijk en het is zelfs wel voorgeko men, dat een man met twee kunstbenen een auto bestuurde. De aanzetstukken werden aanvankelijk van leer en daarna van hout gemaakt, terwijl men thans aluminium gebruikt. Ook voor burgers zal het werken mei prothesen in de toekomst beter mogelijk worden, want zoals men weet word! over twee jaar te Leersum een rijks revalidatiecentrum geopend, waar 160 personen geplaatst kunnen worden. Dit vertelde dr W. Gerben, hoofd van het centraal militair hospitaal Oog en Al te Utrecht, die gisteravond een lezing hield in Rotterdam, Men schrijft ons van Hervormde zijde: TTET FEIT, dat een aantal ouderlingen, J-L kerkvoogden en predikanten de Ge nerale Synode hunner Kerk een proces heeft aangedaan, heeft al heel wat stof doen opwaaien en vele pennen in en buiten de Hervormde Kerk in beweging gebracht. Hoewel op het standpunt staande, dat nu eerst de burgerlyke rechter uitspraak heeft te doen en er beter niet al te veel over moet worden geschreven, menen we toch, dat een enkele opmerking niet overbodig is ter voorlichting van hen, die dit alles maar moeilijk kunnen be- grypen. Met verbazing is gelezen, dat personen van wel zeer uiteenlopende visie samen hun eigen Synode gedagvaard hebben, hetgeen voor sommigen aanleiding was om te herinneren aan Herodes en Pilatus. Het feit. dat een beroep gedaan is- op de burgerlijke rechter deed anderen verwijzen naar 1 Cor. 6. De geëiste dwangsom van niet minder dan 100.000 voor iedere onrechtmatige daad heeft verwondering gewekt en doen vragen, wat eisers eventueel van plan zijn met al dat geld te doen? Er zijn reeds onjuistheden beweerd. Wanneer het wordt voorgesteld, dat de Geref. Bond arm in arm met de Zwingli- bond de Kerk een proces aandoet, dan is dit onjuist. Beide Bonden als zodanig staan hier buiten, ook al hebben enkele „Bondspredikanten" alsmede prof. Seve- rijn, de eis" getekend. Laatstgenoemde handelt hier zuiver particulier en niet als voorzitter van de Geref. Bond. Ook vermoeden wy. dat ds H. van Lunzen hier niet namens de Zwingli-bond op treedt, al zullen verscheidenen uit die kring zyn actie mogelijk goedkeuren. TTET „Weekblad van de Nederlandse -LJ- Hervormde Kerk" (Officieel orgaan) publiceerde in het no. van 3 Maart de volledige lijst van namen. Enkele daar van riepen bij ons herinneringen op aan het vroegere Convent van Geref. Kerke raden. dat weleer ageerde tegen de invoering van de Raad van Beheer od de predikantstractementen. Nauw hler- - mede verwant was de actie van de Protesterende Kerkvoogdyen. die i>\"--r tijd het proces-Ouddorp verloren - ben. Het ging toen ook om de standigheid der plaatselijke gemery. i over de vraag, of een centraal li - (Synode. Raad van Beheer) eei. - meente een dwingende aanslag kon leggen. Ook nu (by d: bespreking van tv ontwerp-Kerkorde bleek dit telk«*r- weer) leefde bij velen de vrees, dat teveel van boven-af zou worden gere geld; dat de vrijheid der gemeenten zou worden bedreigd. Destijds vonden gedachten als „modus- vlvendi" en „boedelscheiding" (de op lossing der Kerk in verschillende delen, waarvan het belijdend-Geref. gedeelte dan aansluiting zou kunnen zoeken by de gescheiden Geref. Kerken en groepen) ook alleen weerklank bij „uiterst rechts" en „uiterst links", zodat het „elkander vinden" van personen van zeer ver scheiden inzicht ons toch weer niet al te zeer behoeft de verbazen. Als het nu in de dagvaarding alleen maar ging om „vrijheid van beheer" en ■dergelijk^! kerkvoogdelijke zaken, zouden "we;/C'qh Iproces als het nu aangedane ttog' ëéen'fraaie figuur vinden, doch dan zouden we dit in het licht der historie beter kunnen begrijpen. Maar nu wordt ook gesproken over het feit, dat men de belijdenis der Kerk niet veilig gesteld acht in art. X der Kerkorde, omdat de ordinantie over het opzicht alleen lerin gen aantastend dé fundamenten der Kerk strafbaar stelt. Het doet zonderling aan, dat iemand als ds Van Lunzen dit mede ondertekend heeft. Want terwijl sommigen tegen de Kerkorde zijn. omdat huns inziens er geen voldoende leertucht geoefend zal worden, keren anderen zich tégen haar, omdat zij vrezen, dat er straks juist wel uitbanningen zullen komen. T^R SCHIJNEN geruchten in omloop te komen, dat er twee processen zyn: een over de kerkvoogdelijke zaken cn een met betrekking tot de leer(tucht). Dit is niet waar. Zeer verschillende grie ven zijn in één dagvaarding verwerkt, die om zeer uiteenlopende redenen door personen van zeer uiteenlopende visie ondertekend is. Dit is toch wel vreemd. Velen begrijpen niet, dat prof Severijn, die zelf tot de Commissie behoord heeft, die het ontwerp-Kerkorde heeft samen gesteld. mee gaat procederen, nu dit ontwerp, wel geamendeerd, doch juist niet op de essentiële punten, door de Generale Synode in dubbele vergadering met grote meerderheid is aangenomen. Onder de namen treffen we ook aan die van ouderling W. F. Mulckhuijse te Waarder, die lid der Generale Synode ls en voorzover ons bekend niet geprotes teerd heeft tegen het besluit dezer ver gadering. dat de Kerkorde bij aanneming op 1 Mei a.s in werking zou treden. Wel heeft men vanuit de Classis Bom mel bij de Commissie voor de Recht spraak der Generale Synode indertyd reeds het bezwaar ingediend tegen een aannemen der Kerkorde door deze (zy het ook verdubbelde) Synode, doch deze Commissie heeft dit ongegrond ver klaard. Is het nu juist, dat men nu procederen gaat? Zeker, men moet zich hiertegen niet al te rechtlynig op 1 Cor. 6 be roepen. want Paulus beriep zich ook op de keizer. Maar al met al betreuren velen met ons deze gang van zaken. Welke indruk moet dit maken op buitenkerkelUken? En op Rome? Levert men zo de vrijheid der kerk niet uit aan de Overheid? Juist nu lijkt ons dit bedenkeiyk. Nu deze Kerkorde is aanvaard, dienen allen die in de Ned. Herv. Kerk verant woordelijkheid dragen (ondanks bezwa ren, die zij kunnen hebben en houden) mede te werken tot de opbouw der Kerk in gehoorzaamheid aan de Koning der Kerk. biddend om de leiding van Zijn Geest. Met enige zorg vragen we ons af, of de opbouw der Kerk met dit proces ge diend is. De Ned. Herv. Kerk wacht nu op de uitspraak van de burgerlijke rechter, doch gaat inmiddels voort mei zich in te stellen op de nieuwe toestand, die met 1 Mei zal ingaan. Tenzy De V.V.V-directeur te Den Bosch- Vught, G. Jungerius, zal per 1 Mei rijn functie neerleggen wegens emigratie naar Californië. Hij was de organisator der driedaagse fietstochten door Bra bant Een lijst van instellingen, die vrij gesteld zyn van de vereveningsheffing, is opgenomen in de StCrt van gisteren Het zijn instellingen op het gèbicd van weldadigheid, genezing, verpleging van zieken, enz.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 7