PÜeuw-Guinea in de cultuur van de Pacific Chr. reisvereniging zorgde voor goede ontspanning De versmade hand VRIJDAG 9 MAART 1951 Lezing in museum voor Volkenkunde In het WIm museum voor Volkenkunde hield dr i Kooijman een lezing over: .NiOMjfcCJfry-te" ki de cultuur van de Door de verdringing van de inheemse culturen van de Pacific door de Westerse cultuur kan er thans moeilijk meer van de „cultuur van de Pacific" worden ge sproken. Het beeld, dat gegeven werd van dit beschavingsgebied, dateerde dan ook van de periode vóór het ingrijpen van de Europeanen. Na een geografische schets van Pacific gebied en een schematisohe i duiding van de verschillende groepen immigranten, die hier van het vasteland van Azië zijn binnengetrokken, volgde de conclusie, dat het door de sterke locale variaties niet mogelijk is een algemene karakterisering van de cultuur van Pacific te geven, die als achtergrond kunnen dienen bij de bespreking var Papoea-cultuur. Het onderwerp werd daarom zo handeld, dat vooral op die elementen de culturen van Nieuw-Guinea de nadruk werd gelegd, die hetzij aan andere delen van de Pacific zijn ontleend, hetzij duidelijke samenhang vertonen met cul turele verschijnselen uit Pacifische ge bieden buiten Nieuw-Guinea. Hierna werd een geografische uiteen zetting gegeven waarin vooral de door de natuur bepaalde toegankelijkheid vai eiland voor invloeden van buiten in het licht werd gesteld. In dit verband n de spr. de grote rivierdalen en de stromingen, welke laatste grotendeels de richting van de primitieve zeescheep vaart bepaalden. De behandeling van de Papoea-culturen begon met enkele opmerkingen over verschillende lichamelijke typen, die onder de bevolking van Nieuw-Guinea kunnen onderscheiden (o.a. de dwerg achtige bergpapoea's en verder een type, dat wel heel sterk Semietisch aandoet). Vervolgens werd een globale indeling gegeven van de talen van het eiland. Van de cultuur van het eiland werd voorts een aantal elementen genoemd, waarvan met zekerheid of met een grote mate van waarschijnlijkheid kan worden gezegd, dat ze van andere Pacifische gebieden afkomstig zijn. Tot deze cultuur elementen behoren o.m. de stenen kling van de Papoeabyl, de pottenbakkers kunst, het ijzersmeden en de weeftech- niek. Verder werden de culturele verbin- Boete voor kruidenier wegens nalatigheid Een kruidenier uit Alphen aan den Rijn was geverbaliseerd omdat hij in zijn winkel niet alle waren geprijsd had. „Allemaal nonsens", verklaarde hij voor de Haagse Economische Politierech ter. „Als ik de suiker 1 cent per kilo duurder zou verkopen, zouden de huis vrouwen me heus wel op de vingers tikken." De officier van justitie vertelde in zijn requisitoir dat hij eens een winkel bin nenging om eierlepeltjes te kopen, die in de étalage voor 10 cent geprijsd ston den, maar dat men hem in de winkel 15 cent had gevraagd. Toen hij bezwaar had gemaakt, krabbelde men terug. Zo wilde de officier aaptonen dat het pi ijzen van artikelen wel degelijk nut fteeft. De officier achtte het feit bewezen en eiste 15 subs. 7 dagen. Het vonnis luidde ƒ5 boete subs. 2 dagen. 6 Maanden voor toeëigening van postwissel Een groentenhandelaar uit Hillegom was voor de Haagse Rechtbank gedag vaard omdat hij zich een postwissel had toegeëigend, die niet voor hem bestemd was. De postwissel was uitgeschreven door de Raad van Arbeid te Leiden voor iemand, die bijna net zo heet als ver dachte en die in.dezelfde straat woonde. De wissel was per vergissing bij ver dachte bezorgd. Ter zitting erkende deze, dat zijn handtekening op de postwissel prijkte, hij ontkende dat hij het geld zou hebben geïnd. De postbeambte zou de postwissel na tekening onmiddellijk weer hebben meegenomen. Bij de politie echter had verdachte een volledige bekentenis af gelegd. Nadien was hij er echter omn gaan draaien en dit zette hij voor Haagse Rechtbank voort. Het gevolg echter, dat hij zich herhaaldelijk v praatte. De off. achtte de feiten bewezen eiste zes maanden gevangenisstraf wegens valsheid in geschrifte en wederrechtelijke toeëigening. De verdediger, mr J. H. Wijk, dacht de vreemde wisselvallige houding van verdachte ta kunnen klaren uit de koopmansgeest die dachte nooit loslaat. Bij iedere i volgt hij onmiddellijk zijn handelsinstinct, aldus dé raadsman. De verdediger achtte het innen van de postwissel niet bewezen en vroeg op dit punt vrijspraak ten laste gelegde. De rechtbank zal op 22 Maart uitspraak doen. De straf werd steeds minder Het leek wel een verkoping bij afslag voor de Haagse Economische Politierech ter in de zaak tegen twee Noordwykse metselaars Eerst had de officier f 200 boete subs, een maand hechtenis en eer maand voorwaardelijk geëist, na het plei dooi van de verdediger verminderde hij die eis tot f 100 subs. 1 maand alsmede drie weken hechtenis voorwaardelijk - ten slotte deed de economische politie rechter er by het vonnis nog een week hechtenis voorwaardelijk af. - Aan de verdachten was ten laste ge legd dat zij als werkgever in totaal 52 Êrocent te hoog loon hadden uitbetaald. e verdachten legden uit dat toen er tegelzetters verhinderd waren, metse laars het werk hadden overgenomen. Dezen eisten voor het werk het loon van echte tegelzetters en dit bleek nadien niet te mogen. De officier overwoog bij zijn eerste eis dat er in de administratie ge knoeid was, doch de raadsman wist aan te tonen dat dit niet het geval was, waar op de officier zijn eis wijzigde. Clemente straf voor uitbe taling te hoog loon Een Leidse werktuigkundige moest voor de Haagse Economische Politierech ter verschijnen omdat hy te hoog loon had uitbetaald. Ter zitting bleek dat er van moedwil geen sprake is geweest. In middels had verd. een juiste tariefadmi- nistratie ingevoerd. De oft zag hierin aanleiding om een clemente straf te vragen en om zelfs de gebruikelijke voorwaardelyke hechtenis- 6traf achterwege te laten. Hy eiste f 50 boete subs. 20 dagen. Het vonnis luidde conform. dingen zowel met het Indonesische ge bied in het Westen als met dat van de Melanesische eilanden in het Oosten met verschillende voorbeelden aangetoond. Vooral ook is hierbij gewezen op de uitingen van de plastische en versierings kunst, waarvan de verschillende, en on derling duideiyk te onderscheiden stijl vormen vaak een heldere aanwyzing zijn voor culturele verwantschap, ook tussen ver van elkaar verwijderde volken. Het Is ook aannemeiyk, dat er cultureel contact heeft bestaan tussen Nieuw- Guinea en Noord-Australië, maar over de aard en de intensiteit van deze relatie weten we nog niet veel. Onderzoek ter plaatse zal hierin meer licht kunnen ver schaffen, maar wanneer men hiertoe zal willen overgaan, moet er haast worden betracht, want de Inheemse cultuur wijkt In snel tempo voor de Westerse bescha ving, die tot in de meest afgelegen delen van het eiland is doorgedrongen. Het gesprokene werd met een groot aantal lantaarnplaatjes, verschillende museumvoorwerpen en enige kaarten ver duidelijkt. „Donar" hield openbare- lesavonden Uitvoering in Stadsgehoorzaal niet verantwoord In verband met de hoge huurpryzen van de Stadsgehoorzaal zag het bestuur van de L.G. en A.V. „Donar" zich ge noodzaakt om voor de ouders van de jongere leden twee openbare-lesavonden te geven in de gymnastiekzaal in plaats van eén uitvoering. In zijn openings woord zei de voorzitter het dan ook, dat het onder de huidige omstandigheden niet verantwoord is om in de Stadsge hoorzaal een uitvoering te geven. De volgende prijzen werden door de juniores behaald: Groep A (le graad): le H. Pannekoek, 2e D. Roest, 3e H. Bonte, 4e H. Teljeur. Groep A (2e graad): le J. Aasies, 2e K. Slegtenhorst, 3e R. Lourier, 4e F. de Haan. Groep A (2e graad): le J. Asier, 2e K. J. Noyen, 3e H. Schipaanboord. Groep B (2e graad): le P. Duyverman, 2e A. Ver hoog, 2e R. Potters, 4e P. Mooten. Groep B (3e graad): le A. Harteveld, 2e K. Klaasen, 3e P. Susan, 4e R. de la Bije. Groep C (le graad): le W. Brugman, 2e G. v. d. Berg. 3e G. v. Meizen, 4e T. Kaay. Groep C i2e graad): le J. de Vink, 2e B. Eradus, 3e H. Griffioen. 4e J. Boon. Groep C.(3e graad): le A. Riethoven, 2e A. v. Duyvenbode, 3e W. Schipaanboord, 4e E. Ruitenberg, 5e H. Kroon. Toneelavond in de Burcht De afdeling Ledden van de Ned. Chr Reisvereniging heeft gisteravond in de grote zaal van de Burcht een ontsan- ningssamenikomst gehouden, waarin het toneelstuk „De familie-dictator" door eigen leden werd opgevoerd. In zijn openingswoord gaf de voorzit ter, de heer Van den Bos, enige indruk ken van een Amerikaanse journaliste over de reisvereniging weer. Zy reisde nl. gedurende tieri dagen met een gezel schap mee in Berner Oberland. In eer brief schreef zij„Tk ben blij kennis te hebben gemaakt met uw vereniging. Zij is een echt-Nederlandse vereniging, die haar leden in cultuur, kunst en natuur wil doen genieten van Gods schepping. Getroffen ben ik door de onderlinge band. Uw leden zijn één in geloof, on danks de onderscheidene kerkforma-ties Het reizen met u is mij een genot ge weest. Ik was niet alleen gast". De voorzitter wenste dat al de leden zo spraken. Wak zou het ledental dan toenemen. Laat van Leiden de victorie beginnen. Het toneelstuk was een blijspel in drie bedrijven. De inhoud zou men een strijd tussen het gewetenloze zakelijke en het ie menselijke kunnen noemen. Het Adviesbureau voor humanisten geopend Gisteravond werd ln gebouw Plantsoen !5 het adviesbureau van de afdeling Lel len van „Humanitas" en de gemeenschap Leiden van het Humanistisch Verbond onder grote belangstelling geopend. Voor zitter G. Rietveld zei, dat het bureau aan de buitenkerkelijken dat wil geven wat de Kerk aan de kerkelijken geeft. Geeste lijk adviseur is dr H. C. Blote uit Voor schoten, rechtskundig adviseur de heer J. Verlooy uit Haarlem. Ook zijn er twee maatschappelijke werksters aan het bu reau verbonden, alsmede een psychiater. Het gemeentebestuur liet weten, dat zyn vertegenwoordigers wegens werkzaam heden niet aanwezig konden zyn. Kring Leiden Geref. Bond van mannenverenigingen Gisteren vergaderde de Kring Leiden van de Gereformeerde Bond van man nenverenigingen in de zaal achter de Ge reformeerde Kerk te Valkenburg. De heer P. Schoneveld te Valkenburg sprak over het onderwerp: „Het Geloof en zyn moeiiykhede.i". Het onderwerp had alle belangstelling. By de bespreking kwamen vele tongen los. In 1950 werd de kring gesplitst in: Rynsburg en Leiden. Door velen werd gevreesd dat dit een kwijnend bestaan van de kring Leiden ten gevolge zou hebben. De vrees bleek ongegrond Je zyn; niet minder dan 52 leden w: aanwezig. Concerf Residentie orkest Het is absoluut onmogelijk thans een juist inzicht te krijgen in de werkelijke betekenis der in Sovjet-Rusland werken de componisten. In een democratisch land kan elke componist componeren wat hij wil en zoals hij wil. In Rusland daaren tegen moet hij componeren volgens be paalde van hogerhand voorgeschreven richtlijnen. Herhaaldelijk zyn componis ten tot de orde geroepen en hebben heel boetvaardig berouw moeten tonen terschap moeten beloven. In een demo cratisch land loopt een componist geen ander risico dan slechte critieken en een onvriendelijke ontvangst van zijn werk- In een politiestaat riskeert hij in onge nade te vallen en dat kan zeer onaan gename gevolgen hebben. Om Sjostakowitsj te kunnen beoorde len zouden wy .moeten weten hoe deze componist zou componeren, wanneer hy niet door voorschriften gebonden was natuurlijk onmogelyk Wel heb ben wij bij de uitvoering der vyfde sym- phonie kunnen horen, dat dit werk zeer heterogeen is. De harmoniek bijv. is nu en dan modern getint, dan weer simplis tisch. Dti werk heeft talentvolle flitsen, r 't geheel is het onsamenhan gend en zeer breedsprakig en kan gelden als een staalkaart van verschillende sty- len. Van Otterloo heeft het voortreffe- ïyk gedirigeerd. Het concert was geopend met de kleine balletsuite van Orthel, een mooi, fris en bondig werk, dat op kinderliederen ge baseerd is en dat wy hier al eerder hoor- Ida Handel speelde het vioolconcert m Tschaikowsky. Deze voortreffelyke violiste heeft technisch buitengewoon knap gespeeld, maar niet met veel over tuiging. Waarschijnlijk was zij niet goed gedisponeerd, wij misten althans in haar vertolking de bezieling, die haar spel by vorige gelegenheden kenmerkte. En he: concert van Tschaikowsky heeft 'n warme doorleefde interpretatie dubbel nodig, omdat het werk zelf heel zwakke plek ken heeft. Van Otterloo begeleidde zorg vuldig; een meeslepende vertolking werd het niet- Hennie Schouten laatste overwon. De positieve strekking van het spel kwam ook in de details goed tot uitdrukking, Over de spelers f zeggen, dat zij voor een goede vertol king hebben gezorgd. Het spel van Hen- ny van Voorst als Harry van Wessem vonden wy het beste. Een avond waaraan men met genoe gen zal terugdenken. Evangelische Jongensclub had contactavond De Evangelische Jongensclub had gisteravond een gezellige bijeenkomst be legd in het gebouw aan de Middelste gracht. Deze was bedoeld om nader con té leggen met de ouders van de club leden en.... om via een verloting wat geld bij elkaar te krygen, want er staan heel' wat nieuwe punten op het programma. In zyn openingswoord noemde de voor zitter, de heer J. Malgo, het belangrijkste van het clubwerk: de jongens tot Jezus te brengen en Hem te leren kennen. avond werd opgeluisterd met wat schetsjes en muziek van de Youth-for- Christband, orgelspel van Frans van der Reyen en accordeonmuziek van Piet Zirkzee. Het slotwoord werd gesproken de voorganger, de heer F. van der Horst De opkomst was zodanig, dat er stoelen te kort waren! Lezing in Wassenaar Mevr. L. A. LeverBrouwer uit Den Helder spreekt Maandagavond om 8 uur voor de Christen-vrouwenbond in de Geref. kerk aan de Zijllaan te Wassenaar Jacqueline van der Waals. Bollenmensen willen iets doen voor kanker bestrijding In de bloembollenwereld gaan stemmen op om een bijdrage te leveren voo kankerbestrijding. Men heeft gehoord, wat de vissers hebben gedaan en nu wil men onder geen beding achter blijven. Jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden en de heer H. J. Voors, resp. voorzitter en secretaris van de algemene vereniging voor bloembollencultuur, heb ben hun ingenomenheid met dit streven betuigd en voor zover dit mogelijk was. de volle medewerking der vereniging toegezegd. Het initiatief voor deze actie is genomen door bollenmensen uit Noord en Zuid. We zijn erg benieuwd naar de opbrengst. Zo kon het niet In een ingezonden stuk in het dagblad Trouw betuigt prof. N. Okma zijn in stemming met de houding van dr Schou ten en de zijnen ten aanzien van Kabinetsformatie. „Uit de meeste perscommentaren, schrijft deze hoogleraar, blijkt weinig begrip voor die houding. Dat is ver derlijk. Wat zou men er van denken, als byv. in Engeland eens een nationaal Ka binet, een Kabinet op brede basis, werC gevormd en de leider van de Labour- party zou zeggen: Goed, maar dan niel Churchill, niet Eden, niet iemand var die'oppositie, die in het verleden critiek heeft geoefend? Een ieder zou terstond begrijpen, dat "dit niet aanging. Donner et reteni vaut: geven en vasthouden tegelijk gaat Ik wil onze party niet met de grote Engelse oppositie en onze mensen met Churchill gelijkstellen. Maar toch schijnt my dit precies, wat de heer Drees c.s. hebben gewild en gedaan. Wie werkelijk en eerlijk een „brede basis" wil, moet de oppositie als mede werker aanvaarden en niet proberen, om die oppositie te ontzeilen door het aantrekken van figuren buiten de par lenmentaire en politieke sfeer. Als dr Drees in de schoenen stond var Schouten, zou hy de eerste zijn, on te beseffen. Het spijt my, dat er geen wegen zijn gevonden om de Anti-Revolutionnairen te doen delen in de verantwoordelijk heid, nu het land in nood verkeert. Maar zó kon het niet." In Amerika wordt een sterke styging der pry zen van wollen goederen wacht. Wollen dameskleding zal volgens de fabrikanten deze herfst 15 tot 20 pet duurder zyn en wollen onderkleding te gen ds lente van 1952 30 tot 35 pet. Toen onze stadgenoten, de lieren Van den Berg en Dusoswa, in October van het vorig jaar vóór zaken in Zweden waren, nodigde een Zweedse rijwiel- import-maatscfiappij hen uit voor een elandenjacht. De Hollanders slaagden er in een eland van 300 kilo neer te leggen. Dezer dagen kwamen de Zweden naar Nederland om rijwielen te keuren en van deze gelegenheid maakten zij gebruik om de jafhttropee ten huize van de heer Dusoswa te overhandigen. Derde van links is de heer Dusoswa. tervolgens zijn vróuw, de heer Van den Berg, een Zweeds meisje en'mebr, Vaf. jfen Berg. De heren links zijn Zweden. Dr mr W. Hugenholtz over: Verzorging van zwerfdieren en de wet In „Dierenbescherming", het orgaan gaarne de kosten de Ned. vereniging tot bescherming dieren, geeft dr mr W. Hugenholtz te Leiden een antwoord op de vr welke de rechten zijn van hem, die zwerfdier verzorgd heeft, en waai de eigenaar weer opduikt om het dier terug te vorderen. Indien de zaakwaarneming behoorlyk is geweest, heeft de zaakwaarnemer recht op schadevergoeding, zoals bijv voor eten, drinken en geneeskundige be handeling. De uitgaven moeten natuur lijk nuttig en noodzakelyk geweest zijn- Loon voor de zaakwaarneming mag niet in rekening gebracht worden. Wil iemand, wiens zaak is waargenomen, niet betalen,, dan kan hy voor de rech ter worden gedagvaard. Dr Hugenholtz merkt op. dat n eigenaar, indien hy onvermogend rekening niet zal presenteren, al is dit juridisch wel mogelijk. En indien de eigenaar wel kan betalen, is het logisch, dat hy de kosten zal teruggeven. Hoe nu indien hij dit weigert? Mag men dan gebruik maken van het terughoudings- recht? Dus het dier zo lang onder zijn bezit houden, tot de eigenaar betaald heeft? De Hoge Raad heeft bepaald, dat dit inderdaad mogelijk Hoe echter, indien men een groot be drag heeft uitgegeven en de eigenaar ondanks het retentierecht niet wil be talen? Dan moet men de eigenaar wel dagvaarden tot betaling. Wil hij dan nog niet betalen, dan mag men z roerende en of onroerende goederen beslag nemen en zoveel in het openbaar doen verkopen, tot men verkrijgt, waar op men recht heeft, de proceskosten in begrepen. De laatste mogelykheid is, dat er nooit een eigenaar komt opdagen. Dan zal men hulpeloos Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Angelique, d. v. H. S. Vleer J. Meijer; Johannes M. W. z. v. L. W. Muller en C. Smid; Arnoldus J. z. v. A. J. Hendriksen en S. Mekel; Johanna G. C. van Atten en G. van Essen; Wil- helmina C. J. d. v. J. Franken en L. van Berkel; Sebastianus A. M. z. v. J. F. C. Spiegeler en J. C. van Geldorp; Gerarda N. H. van der Zwaan en A. G. Kor- tekaas; Marrigje d. v. B. van Berkum en M. J. van der Mey; Adriana d. v. B. Leensvaart en M. van Beek. Overleden: M. J. Wervelman 86 jr; A. A. Hackel 58 jr; K. Wassenaar 80 jr; P. Verzyde 79 jr; A. Valstar 64 jr; C. Schaap 82 jr. Ondertrouwd: P. A. Kemper 24 j. en E. Melet 22 j.; S. B. Tjio 27 j. en E. H. Schweizer 23 j.; A. J. Vermeulen 27 j. C. M. Janse 26 j.; J. W. Krabbe 22 j. C. Stokkel 22 j.; P. Nieuwpoort 30 j. B. Griekspoor 29 j.; H. van den Bosch j. en B. Spence 24 j.; J. S. van Rooij' j. en C. van Gelder 27 j.; J. A. van d Klaauw 26 j. en W. C. Nagtegaal 22 H. van Biessum 20 J. en E. S. Kerkman 26 j.; B. G. Gybels 24 j. en J. C. Schen- keveld 24 j.; H. P. J. Zwetsloot 26 j. en C. J. P. Konings 25 j.; W. F. Tuinhof de Moed 27 j. en A. Dekker 26 j.; T. Taverne en G. A. Buchner 38 j.; D. J. Doeze Jager 25 j. en J. van der Bom 19 j.; A. Rietkerk 24 j. en M. Smittenaar 23 j. Getrouwd: L. Bosscher en S. A. Redel. Vlier overhebben. Dr mr Hugenholtz raadt in zijn arti kel iedereen aan steeds te trachten al les in der minne te regelen, en te zorgen, dat de dieren nooit de dupe worden van financieel geharrewar. Met het vraagstuk van de zaakwaar neming hangt samen de vraag, hoe lang een eigenaar zijn dier kan terugvorderen. Men moet hier verschil maken tossen vrijwillig en onvrywillig bezitsverlies- Bij onvrywillig bezitsverlies (weggelo pen of gestolen dieren) kan de eigenaar maar drie j_ar lang terugvorderen van de bezitter te goeder trouw, dwz. van. hem, die terecht denkt „eigenaar" te zijn- Kan de oorspronkelijke eigenaar echter aantonen, dat hij. die het dier nu heeft, te kwader trouw is (d-w.z. weet. dat hij „geen eigenaar" is) dan kan hij het dier 30 jaar lang terugvorderen- In het algemeen kan geconcludeerd worden, dat men zijh weggelopen dier steeds, d wz. 30 jaar kan terugvorderen van allen, die weten, dat het dier niet van hen is Treft men het dier aan bij iemand, die het gekocht heeft van iemand, die het opving, doch die niet beter wist of de hond was zijns rechtsvoorgangers volle eigendom, dan kan men het dier van die bezitter maar drie jaar (van het weglopen af) zonder meer opvorderen. Dr A. Hackel overleden Dinsdag is, 59 jaar oud, te Lelden over leden dr Alezej Hackel, privaat-docent in de Russische letterkunde en kunst aan de rijksuniversiteit. De teraardebestelling vindt a.s. Zaterdagmiddag om 2 uur plaats op „Rhynhof". Schermen A.E.W. wint te Rotterdam Bij de gisteravond te Rotterdam ge houden sabelwedstrijd, competitie tweede afdeling, wist AEW te winnen van het Rotterdamse E.M.M. met 54. Wegens ziekte van R. Sloos trad B. Haneveld in de équipe als vervanger op. De persoon lijke resultaten waren: B. Haneveld wint al zijn partijen (3): I. J. Sloos en B. Era des winnen ieder één partij. Om 't schaakkampioenschap van de Bollenstreek De wedstrijd om het* persoonlijk kam pioenschap schaken van de Bollenstreek zal op 2 April beginnen. Gespeeld zal worden in het gebouw „Weltevreden" te Hillegom op Maandagavonden van half 8 tot half 12 in de hoofd-, eerste, tweede en derde klasse. Voor de competitie om de West- Europa beker werd te Antwerpen de wedstryd Antwerpen—Amsterdam ge speeld, welke in een 9—9 gelijk spel eindigde. Toogavond jonge boeren en boerinnen te Alphen aan den Rijn Leiderdorp kwam met een toneelstuk Uit de pers TN EEN HOOFDARTIKEL in Trouw wordt er nog eens de nadruk op ge legd. dat de (ook in ons blad opgenomen Red.) mededeling van AR.-zijde dui delijk aangeeft waarom het met de mede werking van de antirevolutionnai een Kabinet van zeer brede basis spaak is gelopen. Dat is niet aldus het artikel in Trouw, zoals het Handelsblad schreef, omdait de antirevolutlonnairen over vraagd hebben, ook niet omdat de anti- revolutionnairen. zouden willen beweren dat de informateur voor antirevolution- nairen geen belangrijke portefeuilles be schikbaar wilde stellen, waaraan de N.R.Ct. dacht. En het is ook niet zo, gelijk Het Parool schreef, dat de antirevolution- nairen de pretentie hebben gehad om in strijd met goede staatsrechtelijke ge bruiksregels aan hun fractie de wijzing van de antirevolutionnaire mi nisters te willen voorbehouden. En tei slotte is de zaak ook niet afgesprongei zoals Het Vrije Volk suggereert op een kennelijk verschil van inzicht over het te voeren beleid. Aan de informateur stond een Kabinet voor ogen. waarbij de grote figuren uit het demissionnaire Kabinet nagenoeg allen zouden terugkeeren. Deze demis sionnaire ministers moeten worden aan gemerkt als hoofdfiguren van KVP er PvdA. Nu wilde men- een Kabinet op zeer brede basis. Dat zou moeten bete kenen dat men degenen, die tot dusverre in de oppositie zijn geweest, juist die, het nieuwe Kabinet wilde betrekken. Maar nu bleek dat men dit laatste juist niet wilde. Het nieuwe Kabinet mocht niet slechts in geen enkel opzicht eer desavouering van het vorige Kabinet be tekenen, het moest door zijn samenstel ling de continuering van het beleid var het vorige Kabinet waarborgen. Daarom werden de politiek en parle mentair ervaren antlrevolutionnairen, die immers de oppositie tegen het vorige Kabinet hadden gevoerd, uitgeschakeld Men vond samenwerking in een Kabinet met hen te moeilijk en daarom zocht men naar antlrevolutionnairen uit een ander milieu. De A.R.-leiding zou tegen die antire- volutionnairen uit ander milieu na tuurlijk geen bezwaren hebben gemaakt als men de KVP ep de PvdA-ministers ook uit een and-er milieu had gezocht dan uit het demissionnaire Kabinet. Maar nu werd er een discriminatie toegepast, die tot achtergrond had de tegenstelling tussen Kabinet en oppositie uit de vorige periode, een discriminatie, waardoor het demissionnaire Kabinet weer gla-nsryk te voorschijn zou komen en waardoor de oude oppositie zou zijn gedesavoueerd. Wie het ernstig meent dat met het oog op de nood der tijden thans nationale samenwerking eerste plicht is, moet zo niet de oude geschillen laten overheer- schillen niet te laten overheersen, parlementaire A.R. partij heeft mee verantwoordelijkheid willen draget samen met hen die zij kort tevoren no| fel had bestreden. Maar het antwoori luidde: neen, niet met U. Indien de hee; Drees en de zijnen het erg vinden on samen met tot voor kort felle opposan ten in één Kabinet te zitten, denkt mei dan dat de anti-revolutionnairen het niel een heel ding zouden vinden om samei met hem en het hele gezelschap dat ver, antwoordelijk is geweest voor een ramp. zalige en fel bestreden politiek, in eéi Kabinet te zitten? Maar de antlrevolutionnairen. zijn et toe bereid geweest. En de anderen, al thans een belangrijk deel van de ande. ren, dat de doorslag gaf, waren of wai er niet toe bereid. Men moet het goei verstaan: Dit was geen touwtrekkerij on portefeuilles en personen. De vraag was wilt gij de antlrevolutionnairen, wilt gi, de oude oppositie hebben, openlijk ei royaal? Op die vraag is „neen" gezegd Dat „neen" zal zijn stempel op hel komende beeld zetten. Het betekent dai er in wezen in Nederland niets zal ver- anderen voorlopig. Men vindt de oudi geest en het oude Kabinet goed. Dan ii het beter dat de antlrevolutionnairen ei buiten blijven. Dit is de ware en enige reden waaron het met de medewerking van de anti- revolutionnairen spaak liep. Het is goed dit duidelyk te zien. Hel Kabinet op brede basis, dat men voor- staat is geen nationaal Kabinet. Men zocht het oude Kabinet, met het oud» beleid en men wil dit gaarne doen steu nen op alle partijen, zelfs op de oppositie; Maar men wil niet samen met de oppo- sitie een nieuw Kabinet maken om ge zamenlijk de nieuwe en grote noden van deze tyd tegemoet te treden. Er is veel gesproken over „de toege stoken hand". De antlrevolutionnairen hebben d« hand toegestoken, maar die is versmaad Amsterdams Beursoverzicht Vandaag was de beurs, ondanks de zeer geringe belangstelling, over het al gemeen goed prijshoudend- Vergeleken met vorige dagen was de activiteit ech ter zeer gering. Er heerste beperkte vraag naar Uni lever. die tot 241)4 avanceerde en slechts fractie daar beneden sloot. Kon. Olie zette goed prijshoudend in, maar evenali gisteren kwam daarna enig aanbod van de arbitrage los, zodat een verdere stij ging bemoeilijkt werd. Niettemin werd op vrijwel het hoogste punt gesloten, nl. 315)2 (313%). Overigens had de industrie markt een vrij onbewogen verloop. Phi- iets lager, 251 (252)4), AKU en de overige industriepapieren waren prys- houdend. De cultuurmarkt gaf al evenmin veel drukte te zien. Aandelen H.V.A. wisten zich ten volle te handhaven en sloten goed pryshoudend. De rubberhoek was erwegend een fractie luier, zonder dat hier grote verliezen vielen te constate- De scheepvaartmarkt was niet on- endelyk, maar de winsten bleven tot i minimum beperkt. BEURS VAN AMSTERDAM Off. not. medeged. door de Ver. v. d. Effectenhandel i bieden f laten ged. en b, t ged. en 1, x ex div. DONDERDAG 8 MAART. OBLIGATIES VJC. V.K. J" Ned. dollar ...3)4 107"', 107)4 Bromwerk 124 122% Neder1. 1948 ...3)4 96* gèj, Biihrmann 119)4 120 Beleggingscer 3'.'« 96ft 98', Dikkers en Co 104'/, 167 Nederl. 1950 3)4 95,», D R U148 149 Nederl. 47 3—3>,i 96 Electr. Zuurfabr. 237 236)4 Nederl. 1898—05 3 yj 94 Nederland 37 94 94 Dollarlening '47 3 99 99/, Investerlngs C 96»4' Ned. 1962—64 3 95/), 95. Anaconda C. Bethf Steet C. Chrysler Douglas Alrcr. Gen. Electric 162t Fund Loan119'., 120 War Loan '32 3*5 103=, Bandoeng 4 62 Batavia 1937 A 4 64 62)4 Gelderland 1949 3 98V, 98', Rotterd 3e 37 3)4 100,1, loo^, Z.-Holl. 2e '38 3 95», 95)4 Heemaf Heineken Hero 160 Hoeks Mach2?u Holland Meelf. 89 HolL Kattenburg 1484 Holl. Beton 230 HolL Draad 239 HoU. KunsUtlde 160', Int Gew. Beton 149'/, 149'/, i 184-14 22914 Ind t 101 B.v.Onr. Z CvO 4 56)4* 57)4» Int. Bank 113 112)4 Fries-Gr. HB 3)4 95)4 95* Klinker Isolie Kondor A Kon. Ned. Ede 57», 275' lm 79 56 Holl. HB K 3)4 91), 9214 Nat. Hyp B. 3 90 90 Kon. Ned. Pap Kon. Ned. Z ïer154 154)4 330 Bergh Jurg. 3)4100^ 100,", Lever Br. 3)4 106)4 106', Kon. Ver. Tapijt 271)4 Kon. Ketjen 157), 157)4 Philips '48 3), 101>4* 101U Philips dollar 3)4 110» not Koudys Leid. TexUel 126* 167), 128* 164/ OnrkerlIJ 100)4 lOOj^ Lettergieterij Lev. Br. 4% CP 101 243/ 101* Soc. de la Cère... 94».'«* Bataafsche 3)4 100)4 100,'t Comp. Wi. '38 4 94/, 94), Lijm Delft C r A 141 153/ 140t Dell Spoor '37 3)4 62* N-I Spoor '37 8)4 36)4* 36)4* Meen N. B. CVA 230 Chem. f Naarden 183 228)4 Sem. Cher. '18 6 22 21)4 Ned. Fitting f« br 83*' 80)4 Int. Nickel C 41»A Kennecott C... C 83'. Nat Distillers 32'. Nat. Steel 56». Rep Steel 49'.k St Brand C 7 Un Aircraft 41)># U S Steel C 49', El Ml) Anlem 43* Overz Gas My... 57)4 - Am. Telepn. 177V, I Cities Service C100', Radio Corp22/, Borsum M0 116V, 1 Cur. Handel My 307 Eur. Azië B My.. 94* H. GUntzel97)4 Houth. W. Pont 150* 1- Internatlo 171)4 1 Llnde Teves 129)', l; Mol Hand Venn 75)4 Nwe Afr. H V 252 2 Co107* 1 Twei Gem. Eigendom 160)4* Mid Cont. Petr 61 Shell C 61 t. Olymp.... 3 132)4 •- 3—3)', 97)4 97ft ivO 31, 409)4 109)4 Scheepsb 143»4 14414 Hotel „Centraal" te Alphen waar teren een toogavond gehouden werd de afdelingen Alphen, Bodegraven, Lei derdorp, Nieuwveen en Zevenhoven de Chr. jonge boeren- en de Chr. Jonge boerinnenbond. was tjokvol. De heer Joh. de Jong, ere-voorzittor van de afdeling Alphen en tweede voor zitter van de landelijke C.B.P.B. opende sprak een welkomstwoord. Spr. deelde voorts mee, dat de jaarlijkse landelijke bondsdag te Assen gehouden zal worden sprak de verwachting uit dat volgena jaar Zuid-Holland aan de beurt is. me', kans op een plaats van samenkomst de Rijnstreek. Voorts maakte hy mel ding van het feit, dat hij de candidatuui jor eerste voorzitter van het hoofdbe uur heeft aanvaard Al6 spreker werd op het programma genoemd de heer Swijnenburg, een vee houder, dde reeds 30 jaar geleden naai Amerika emigreerde. Deze joviale boer, die hier eigenlijk met vacantie is (een bewys van zijn goed-boeren in het dollarland) heeft op prettige wijze vragen beantwoord, die uiteraard bij de jongelui in grote hoe ■eelheid leven. Het was: U vraagt, wij antwoorden. En duidelijk bleek, dal voor hen, die willen aanpakken en zich eet nieuwe werkwijze eigen willen maken zowel Canada als Amerika grote mo gelijkheden bieden en dat de Hollanden gewaardeerde emigranten zijn. Dit vraaggesprek was wel de hoofd moot van de avond, maar de andere agendapuniten werden niet minder waardeerd. Zo zorgde een achttal Nit veense meisjes voor een aardig nurr volksdans. Mej. Van Eijk uit Nieuwveen en de heer Harting (Alphen) deden eer voordracht. Het hoofddeel van de ont spanning werd verzorgd door de afdeling Leiderdorp, die het toneelstuk ,.De bos sen zingen hun lied" opvoerde. En dai op verdienstelijke wijze. Uit de aandacht bleek dat het spel boeide. Scheepvaaitbeiichten BAARN 8 Callao n A'dam. CAMPHUYS 6 Ternate. DEO DUCE 7 Gdynia n Rdam. ERINNA 8 Pladjoe. FRIESLAND 8 N-York. LUC1TA 7 Hamburg. RIOUW 10 IJmulden. SAMBAS 5 Rangoon n Djakarta. Stanvac Pendopo 16 Belawan. Stanvac Talang Atcar 7 TJ. Oeban. TOMORI 8 Antw. n B. Papan. PASSAGIERS- EN TROEPEN'SCHEPt.N VOLENDAM 10 R'dam. NELLY 17 A dam verw. QROOTE BEER 8 Aden n Sydney. TABINTA 8 Suez n Djakarta. VEENDAM 8 Azoren n Rdam. SIBAJAK 8 Melbourne. ink Unie C 260 Java Bank C91 Nat. Herstel 94* Ned Bk Zuld-Afr 229 Ned. Cred. BanK 106 Rott. 1 Nyma 275 275 132»,4 Padang Porti cem 41)4 42)4 Rott. Droogdok... 30814 - Sedep Cult. Ml) 86* MlchleU Arnold 63 Modajac Cult Mn «»i NgombezJ 313f 116 116)4 Alb Heyn A ...II 171)4 172 Blaauw Vriesev. 1 che Bk C 173 Int. Bel. Unie 196 R. Beleg. cons... 210 N. Am.-Ned. Hbk 68)4 N.W. Pacific Hbk 177 Albatros 188 Alg. Norit A 344 Allan Co95 A'dam Ballast 138- 129»4 182$ De Schelde (NB) 127)4 Schokbeton 129»;, Schol tens aard m 194* Simplex 183' Stokvis 500 161)4 161 Stork en Co145'. 145 Thom ic Dr 280* 2841 Ver. Blik172)4* 173* Ver. Pharmac 104'/,* 104' Ver. Touwfabr... 130 VlisslngenKatoen 288 285) Werkspoor139)4* 142' Wits textiel 172J.i 175* wyers 219 219 Zwanenb. Organ 191)4 192' ell Spoorweg28", ed.-Ind. Spoor 12)4 teh. Topeda C177x Koers ACTIEVE AANDELEN Banken Cult Ind. Bank 49 Nat. Handelsbank 91 N. Hand. Mij CvA 156' Deli-Bat Rubber... I St. N B tt. Lloyd Ned. Ford i Kabelfabrlel Philips Gem 4oeara EnUn 252)4 171)4 169)4 23°, J and. V A'dam vasche Cultuur -1. Suiker Unie

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2