Jliemuc £ci iisrl) e ÖTouranl S „Weg fooien en rokken" Nationalisatie der „flnglo Iranian" op vermoording van premier Dader schreeuwt: „Levede Islam, weg met de olie!" volgt Na zeven weken Geringe toenadering van z beide standpunten £Si 1 Korea-vrijwilligers krijgen 100 per maand meer Wist U Maatregelen voor verwachte prijsstijging van brood VRIJDAG 9 MAART 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week. ADVERTENTlÊN: f 0 18 per millimeter. (Bij contract belangrijke kortihg) Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfi Is gbebleoen myn tiert ia tegenspeel" Een en dertigste jaargang No 8170 Meer licht in Razmara-myslerie Er komt thans meer licht in het mysterie van de moord op de Perzische premier, generaal Razmara. De. uit achttien leden bestaande „oliecom missie", welke onlangs de aanvullende olie-overeenkomst met de Anglo- Iranian Oil Company van de hand had gewezen, heeft plotseling een brief gezonden aan het parlement, waarin zij de nationalisatie van de maatschappij goedkeurt. De commissie heeft om meer tijd gevraagd, teneinde een gedetailleerd nationalisatieplan uit te werken. De ver moorde generaal Razmara nu, was tegen nationalisatie gekant. In Teheran heerst grote spanning. door het gerucht, dat Razmara voorne mens was op 8 Maart tot ontbinding van het parlement over te gaan. In dit parle ment bevonden zich vele tegenstanders van de, door Razmara gevolgde, neutra- liteits-politiek. De betrekkingen tussen Razmara en de Sjah waren de laatste tijd meer gespannen. Gematigde afgevaardigden in het Par lement spraken de verwachting uit, dat de voorstellen tot nationalisering va oliemaatschappijen veel meer kans ken, nu er een dreiging in de lucht hangt, welke elk ogenblik tot nieuwe terreur daden kan leiden Aan Reuter en Press ontlenen wij. dat de situatie Teheran zeer gespannen is en volgens een reiziger zou de regering de staat van beleg hebben afgekondigd. Honderden aanhangers van links-extre mistische groeperingen en van de fana tieke Fadayia secte, waartoe ook de moordenaar van Razmara behoort, zijn gearresteerd. De regeringsgebouwen en de ambtswoningen der ministers worden streng bewaakt. Inmiddels heeft de nationale begrafenis van generaal Razmara plaats gevonden in de Sepahsalar moskee, in tegenwoordig heid van Prins Ali Reza, broeder van de Sjah, het corps diplomatique en talrijke vooraanstaande personen. In Teheran vin den demonstraties plaats en de moorde naar van Razmara, die in de gevangenis zit. zou kreten uitstoten als: „Lang leve de Islam, weg met de oliemaatschappij" De moordenaar heet Abdoellah Rastegar en hij weigert antwoord te geven op vra gen betreffende zijn politieke anteceden ten Tocb is komen vast te staan, dat de moordenaar behoort tot. een secte, waar van een aanhanger vroeger een aanslag op de Sjah heeft gepleegd. De „Führer" dier secte, de 55-jarige Kasjani heeft een aanzienlijke aanhang en werd indertijd door het Britse bezettingsleger geïnter neerd. In de oorlog werd hij er vai schuldigd, behoord te hebben tot opstandige groep, die door Duitse agenten werd geleid. Volgens het Franse blad „Le Monde" bestaat de mogelijkheid, dat Razmara het slachtoffer is geworden van grootgrond bezitters, aangezien hij bekendheid had «egeven aan zijn plannen voor sociale ervormingen. De aanslag werd verhaast Bevin treedt toch af als minister van Buit. Zaken Volgens het" officiële orgaan van de Britse Labourpartij, de „Daily Herald" zou Bevin, die vandaag, zoals gisteren reeds vermeld, 70 jaar wordt, definitief besloten hebben, zijn functie neer te leg gen. Waarschijnlijk krijgt hij nu een min der veeleisende post in het kabinet. Gis teravond bracht premier Attlee een be zoek aan Buckingham Palace, en de be spreking tussen de Koning en Attlee werd met het besluit van Bevin in ver band gebracht. (Een officiële bekend making der Britse regering moet echter nog volgen. Red.) Parlementaire klap voor Truman Congres moet troepenzendingen éérst goedkeuren Met 14 tegen 10 stemmen hebben de Amerikaanse senaatscommissies voor buitenlandse betrekkingen besloten, dat zowel de Senaat als het Huis van Afge vaardigden hun goedkeuring moeten hechten aan het detacheren van Ameri kaanse troepen bij het Atlantische leger. Tevens werd besloten, dat elke zending van Amerikaanse troepen naar Europa eerst door het Congres moet worden goedgekeurd. In politieke kringen te Washington wordt dit als een ernstige parlementaire tegenslag voor Truman be schouwd. Onlangs nog verklaarde Tru man, dat hij troepen naar Europa zou kunnen sturen zonder eerst de goedkeu ring van het Congres nodig te hebben. De commissies waren voorts van mening, dat de Europese landen de grootste bij drage voor het leger van Eisenhower moesten leveren. 58 Moorden in 12 dagen Weer een Nederlander mishandeld Op 1 Maart j.l. is de heer C. Appel moes op de djalan Asem Reges Djakart door gewapende personen aan gehouden en mishandeld. Hij is in dt centrale burgerlijke ziekeninrichting op genomen en beroofd van R. 3000. Van 16 tot 28 Februari j.l. zijn in West- Java 58 moorden gepleegd, 46 mishande lingen. 39 ontvoeringen en 283 brand stichtingen. Ernst Reuter op Schiphol De „plaatsveivangeis" te Paiijs Jessup wijst Gromyko op de Sowjet-aggressie als oorzaak der spanningen De Franse en Britse plaatsvervangers der „Grote Vier" hebben er ter conferentie op aangedrongen, nu verder af te zien van propaganda, maar liever alle aandacht te concentreren op het doel, waarvoor men bijeen is. Dit doel betreft het voorbereiden van een gemeenschappelijke agenda. Volgens een Franse woordvoerder, is men ook gisteren niet veel opge schoten. De Oostenrijkse min. van Buit. Zaken, Karl Gruber, heeft een onderhoud gehad met Gromyko, Schuman en Davies, omdat het Oosten rijkse volk verlangt naar een vredesverdrag en een beëindiging der be zetting. Wordt mr Teulings vice-premier? Blijven de socialistische ministers allemaal (Van onze Parlementsredacteur) Behalve mr Van Maarseveen heeft prof Romme gisteren nog geconfereerd met prof. Lieftinok, mr In 't Veld, mr Teulings, prof. de Gaay Fortman en mr Joekes. Voorts heeft hij gisteren nog enige bestuurderen van de Tweede Ka merfractie van i de XVP ontvangen en heeft hij gesproken met de heer Tilanus, voorzitter van de CH-Tweede Kamer fractie. Het begint er op te lijken, dat prof. Romme tenslotte alle huidige P.v.d.A.- ministers wil handhaven: hü heeft ze nu tenminste allemaal een keer bij zich gehad. Dat prof. de Gaay Fortman ten twee den male is ontvangen heeft de indruk gewekt, dat de kansen op diens minis terschap zijn gestegen. Aanvankelijk zou prof. de Gaay Fort man gisteren reeds hebben beslist, doch tijdens zijn onderhoud met prof. Romme heeft hij een dag uitstel gevraagd en verkregen, omdat ook mr Meynen pas vanavond zün beslissing behoefde mede te delen. Wü mogen aannemen, dat deze twee anti-revolutionnairen met elkaar contact hebben gehouden over hun in te nemen standpunt, terwül ook nader con- tact met dr. Schouten in de rede ligt. Er zün sterke geruchten, dat mr. Van Maarseveen inderdaad naar Binnenland se Zaken gaat, terwül de huidige minis ter op dit departement, mr. Teulings, dan minister zonder portefeuille, tevens vice-premier zou worden. Handhaving van mr In 't Veld op Wederopbouw en Volkshuisvesting be- 1 tekent, dat hier dus geen CH-man komt. Daarvoor zou dan de Portefeuille van Justitie zün bestemd. Mogelük is het nader bezoek van de heer Tilanus aan prof. Romme hiermee in verband te brengen. In WD-kringen schijnt nogal bezwaar te bestaan tegen een deelnemen aan het kabinet door mr. Meynen, omdat deze minister is geweest in het kahinet-Scher- merhorn-Drees. Naar verluidt zou zelfs mr. Stikker niet bereid zün, met mr. Meynen thans in één kabinet zitting te nemen. De moeilijkheden zijn voor prof. Romme dus nog niet achter de rug. Vanmorgen heeft prof. Romme bespre kingen gevoerd, achtereenvolgens met de demissionnaire ministers In 't Veld, Van den Brink en Mansholt. Voor „Haak-In" 34 mille in één week De „Haak-In"-actie van de N.C.R.V. ten bate van de kankerbestrüding heeft een record-week beleefd. De afgelopen week (van Donderdag tot Donderdag) ,werd een bedrag van ruim f 34.000 bü- I eengebracht. Daardoor is het totaal be- jdrag gestegen tot f 235,975, zo werd gisteren voor de microfoon meegedeeld. Het zal voortaan niet meer mogelük |Zijn voor de microfoon gelden aan te bieden, gezien de grote toeloop die daar- J !5 ontstaan en de vertraging die In veroor- -te-te,.. In de kapel van het koninklijk paleis in Laeken werd gisteren Prinses Marie Christine, de tweede dochter van Koning Leopold en Prinses de Réthy, ge doopt. Tijdens de plechtige kerkdienst, die daartoe werd gehouden, zag men hier v.ln.r. Koningin-Moeder Elisabeth, Koning Leopold en de Prinses de Réthy. Geen goedkope koelhuis- boter met Pasen? Export van 600 ton Het dat geforceerde verkoop van koelhuisboter 85 cent per half pond omstreeks Pasen plaats zal hebben. Er blykt dit product in het buitenland nL belangstelling te bestaan dan en ige ken geleden werd bevroed. Op 't ogen blik is men bezig met 'de uitvoer va laatste 600 ton voor export goedgekeur de koelhuisboter. Er blijft 200 ton ir land voor normale verkoop. door i jhet programma verloop wordt ;*aakt. Huwelijksbootje had vertraging Gisteren zou een paartje uit Hollum op Ameland in het huwelijk treden. De harde Zuidoostenwind zorgde ech ter voor een bijzonder lage water stand op het Wad, en de postboot kon niet varen. Bruiloftsgasten, bruids japon en bruidsboeket zouden met die boot zijn meegekomen. Op dringend verzoek van het bruidspaar vertrok om 11 uur echter een barkas om te trachten via het Danziger Gat langs een geul Holwerd te bereiken, waar door de situatie gered zou zijn. Het doel werd in zoverre bereikt, dat men vanaf de pier te Holwerd de boot kon zien. De bruidsjapon kon aan boord worden gebracht, maar het boeket verongelukte doordat de brenger er van in het slik kwam te vallen. Een van de vrouwelijke gasten probeerde nog aan boord te komen,, maar die poging eindigde jammerlijk, ook al in het slik, en toen gaven alle gasten het op. Om 5 uur in de middag kwam de barkas terug zonder één passagier. De trouwpartij werd uitgesteld. Vroeg verjaardagscadeau Surinamers sturen mand aan Koningin De National Association of Surinamers in Brits Guyana heeft een fraai versier de mand gezonden aan H.M. de Koningin, bedoeld als verjaardagsgeschenk. Zij is ontworpen door J. Samson, leraar aan de Frederic's school of home economics De mand ls Zondag per K.L.M. naar Ne derland verzonden. Felle Rode aanval bij Hoengsong Noord-Koreaanse vrouwen strijden mee Noord-Koreaanse troepen zyn hevige tegenaanvallen begonnen tegen de ver bondenen over een front van 40 km, ten Oosten van Hoengsong. De communis ten hebben tanks en mobiel geschut In de stryd geworpen, in een poging om de Amerikaanse opmars aan de samen vloeiing van de Han en de Poekhan, 24 km ten Oosten van Seoel te stuiten. Eenheden van de 24ste Amerik. divisie en Zuid-Koreaanse troepen zijn in de buurt van Jangpong 4 km opgerukt. Vol gens de Chinese communistische radio nemen ook Noord-Koreaanse vrouwen deel aan de krijgsoperaties. Alle vrou- welijke studenten in Noord-Korea zou den dienst doen aan het front. Ameri kaanse superforten hebben een zwaar bombardement uitgevoerd op de stad Tsjoentsjon, circa 50 km ten Noorden van de huidige centrale frontlün. Dit is een belangrijk bevoorradingscentrum. Bevestigd wordt, dat de Nederland- s e torpedobootjager „Evertsen" deel nam aan de actie van de Amerik. kruiser „Manchester" by Wonsan, aan de Oost kust. De burgemeester van West-Berlijn, Ernst Reuter, lunchte gisteren op Schiphol, op doorreis naar Amerika, waar hij besprekingen gaat voeren. Veel verbreide mening: Er wordt niet hard genoeg gewerkt Een onderzoek van het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie wyst uit, dat by- aa de helft van de mannen in ons land van mening is, dat de arbeidsproductivi teit te laag is. Ruim een kwart vindt ech ter, dat het zo net goed is en de rest heeft geen oordeel. Verwerkt men de opinie van de onder vraagde vrouwen in de cyfers (zy heb ben voor 54 pet geen oordeel) dan blykt nog dat 36 pet der Nederlanders de ar beidsproductiviteit te laag vindt. Daar van geeft 19 pet (ruim de helft dus) als oorzaak op: er wordt niet hard gewerkt, er wordt te veel geluierd. De suggesties om de toestand te verbe- Voordat de zitting beëindigd teren, komen voor belangrijke percen- leefden de plaatsvervangers een sensatie, tages neer op: „Harder werken", „Lan- Een Rus kwam de marmeren trap af- ger werken" en „Lonen verhogen, en een hollen met de boodschap, dat hü iets betere levensstandaard". I belangrijks te vertellen had. Na deze De conferentie der plaatsvervangers te Parys begint wel enigszins te gelüken op een ,>familie-competitie" met al die punten. Nu eens is het voor de Weste- lyken een heel puntje, dan weer Gromy ko, de Rus, een half puntje, of omge keerd. Maar goed, de Amerikaan Jessup, heeft de „punten" opgesomd, van de Oostely'ke en Westely'ke ontwerp-agen- waarover men het eens schü'nt te zy'n. Zü luiden als volgt: 1. De oorzaken der spanning in Europa. 2. De huidige stand der bewapening, met inbegrip van de Duitse. 3. Een vredesverdrag met Oostenrük. 4. Andere Duitse problemen, zoals de eenheid van Duitsland en een vredesverdrag. Volgens Gromyko, die het alty'd beter weet, betreffen de Russische voorstellen punten van essentieel belang, terwy'l het, Westely'k ontwerp slechts punten van minder belang raakt. Hü hield vol, dat de Duitse herbewapening de voornaam- ste oorzaak der onrust is. De Amerikaan Jessup heeft er Gro- myko nogmaals opgewezen, dat de be- zorgdheld der democratische wereld ver oorzaakt wordt door de overweldigende rang der bewapening in het Sowjet- blok. Deze bezorgdheid zal toenemen, als de Westely'ke mogendheden van hun pogingen, om In militair opzicht op ge- IÜke voet rnet de Sowjet-Unle te komen. zouden afzien. Het eerst nodige is, dat het Kremlin zün aggressieve politiek laat merkwaardige inleiding, deelde hü mede, dat Gromyko het tweede punt van zün agenda als volgt gewüzigd had: „Herstel der Duitse eenheid en bespoediging van het sluiten van een vredesverdrag, als mede terugtrekking van alle bezettings troepen uit Duitsland." Vanmiddag vier uur worden de besprekingen voortgezet. Noordduitse bladen gaan 4 x per week verschijnen ;gens de papierschaarste zullen de dagbladen in Noord-West-Duitsland m.i.v. 1 April slechts vier maal per week gaan verschynen. .Hierdoor kan tevens verhoging van de abonnementsprijs worden vermeden. Waardering voor presfafies Bovendien acht gulden meer voor elke dag, dat aan actie werd deelgenomen Ver. Naties halfstok hingen. Een Ame- Met terugwerkende kracht tot 1 Octo ber 1950 zyn de toelagen voor de Koréa- vrijwilligers aanzienlijk verhoogd, als blyk van waardering voor hun presta ties en met het oog op de byzonder moei. lijke omstandigheden waaronder zy die- De verhoging geschiedt met f100 per maand en voorts met f 8 voor elke dag, waarop aan militaire acties is deelgeno- i. De toelage bedroeg tot nu toe voor gehuwden 70 procent van hun Neder landse bezoldiging en voor ongehuwden 35 procent- Een veelvoud van het bedrag van f 100 zal na beëindiging van de diensttyd in Korea worden uitbetaald. Ook Belgen en Zweden mee? Het eerstvolgende contingent Nederl. Korea-vrywilligers, dat op 19 Maart zal vertrekken, zal varen met het Ameri kaanse troepenschip General J. H. Ma crae (van Rotterdam uit). Er bestaat een goede kans dat op dit schip zich ook on geveer gelijke contingenten Korea-vrij- willigers uit België en Zweden zullen in schepen. Begrafenis Den Ouden Het stoffelyk overschot van de luite nant-kolonel M. P. A. den Ouden is gis teren, acht km ten Oosten van Poesan, op het kerkhof van de Verenigde Naties in Korea begraven. Namens het achtste Amerikaanse leger werd een krans op het eenvoudige graf gelegd, waarboven de vlag van Nederland en die van de Gesneuveld in Korea De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tydens de actie by Hoengsong op 12 Febr. is ge sneuveld de, oorspronkelijk als ver mist opgegeven, res. le luit. J. A. Tober uit Loenen a/d Vecht. Hü was 23 jaar en ongehuwd. Hij diende in Nederland by de militaire administratie en ging als administrateur van het detache ment mee naar Korea. rikaanse erewacht vuurde een salvo af. Een negerorkest speelde het Wilhelmus. Mr A. H. C. Gieben, de Nederlandse vertegenwoordiger bij de V.N.-commissie en de Amerikaanse generaal Ridgway roemden de dapperheid van de gesneu velde commandant. Voorts waren aanwe zig de huidige commandant, luit.-kol. Eekhout, de Amerikaanse ambassadeur m Korea, John Muccio, de plv. Koreaanse minister van Defensie en andere Koreaan se vertegenwoordigers. Aalmoezenier L. v. d. Vrande leidde de rouwdienst. Een Nederlands peloton liet de kist graf neerdalen. Drie gewonden thuis Drie op Korea gewond geraakte Neder landers zyn gisteren in ons land gekomen: de soldaat W. C. Barmentlo uit Amsterdam, de soldaat H. A. Bruyn uit Amsterdam en de soldaat erste klasse W. Roulaux uit Venlo. Zy werden door een vliegtuig van de L.S.K. uit Enge land naar ons land overgebracht. Zij werden begroet door de ritmeester-adju dant van luit.-gen. Hasselman, N. J. Broertjes, alsmede door de inspecteur verkeerswezen, generaal-majoor J. R. Terstond na aankomst zyn de patiën ten voor onderzoek naar het militair hospitaal in Den Haag overgebracht. Kindje op onbewaakte overweg gedood Op de onbewaakte overweg te Huiten (N.B.) werd gisteren de vierjarige Joke Broers door een trein gegrepen en ge dood. Zy liep haar driejarig broertje achterna, die juist de overweg gepas seerd was. Haar tante, die by de kin deren was, trachtte tevergeefs het meisje nog te grypen. De Ned. stewardess Sieta v. d. Vaart van de K.L.M., die is overgegaan de Transworld Airlines, gaat in Kansas City (V.S.) wonen en wordt Ameri kaanse. De Turkse regering is afgetreden. DAT in Woeste Hoeve gisteren de jaarlykse herdenking werd gehouden voor de 117 personen, die daar in 194c na de aanslag op Rauter zijn neerge schoten. DAT de Uruguayse ballpointfirma gis- •ren voor de A'damse rechtbank in haar zesde kort geding in het gelijk werd ge steld en de gedaagde voor elke pen, die nog verkocht wordt, f 100 moet beta! DAT ook het vijfde slachtoffer van kolendampvergiftiging op de Tarakan, -?n Indonesische schepeling, te A'dam overleden. DAT voor de derde Zutphen-rallye Dor invaliden met motordriewielers, van tot 15 Juni, o.a. 60 Engelsen worden verwacht. DAT de voormalige gemeentesecretaris in Geldrop (N.-B.) door de Bossche rechtbank wegens verduistering van f24.000 tot 18 maanden met aftrek is veroordeeld. (Eis 2 jaar). DAT de Zandvoortse caféhouder De B., in wiens opdracht diamanten naar Ant werpen zyn gesmokkeld, door de Bredase rechtbank werd veroordeeld tot den m.a. (Eis 18 maanden). DAT tot voorzitter van het Bureau Coördinatie Autotechnische Diensten is benoemd ir T. M. B. v. Marie, gepen- sionneerd inspecteur-generaal verkeer. DAT de bouwstop hedenavond uur via Hilversum II wordt toegelicht door de heer J. Bommer van Wederop bouw en Volkshuisvesting. DAT het kamp De Wittenberg bü Nieuw-Milligen, bestemd voor herha lingsoefeningen door 3000 militairen, op 1 April in gebruik wordt genomen. DAT tegen de 51-j. architect en wet houder W. van St. Jacobiparochie, die de Geref. kerk aldaar had verbouwd zon der de nodige vergunning en tot f3000 boete was veroordeeld, in hoger beroep het hof te Leeuwarden weer f3000 plus bovendien 2 maanden voorwaarde lijk is geëist. DAT in de Rotterdamse Waalhaven een Rijnvaartsteiger van 700 meter zal worden gebouwd (Kosten f 1,7 millioen) DAT de jubilerende stichting 's Heeren- Loo te Ermelo gisteren werd bezocht door de commissarissen der Koningin in Gelderland, Overijssel en Utrecht. DAT er op de Barneveldse markt gis teren evenals vorige week 1.8 millioen eieren waren, die verhandeld werden tegen f 12,75 tot f 13,75 (vorige week f 11,50 tot f 12,50) de honderd. DAT de A.N.W.B. aan Ged. Staten van Noord-Bra bant om een betere verbinding van West-Brabant met Rotterdam heeft gevraagd. DAT de wachtmeesters B. K. en A. v. en de C.C.D.-controleur B. te Boxtel, tegen wie wegens mishandeling geldboe ten waren geëist, door de Bossche recht bank zyn vrygesproken. DAT B. en W. van Venlo thans by be drijven en welgestelden collecteren voor het eeuwenoude Akkermansgilde, bekend door de reuzenfiguren Valuas en Gun- trud. Frankrijk heeft méér zorgen dan die over de regeringscrisisGeneraal Juin, de Franse resident-generaal van het rumoerige Marokko, is dezer dagen in Parijs aangekomen, om de toestand van dit gebied te bespre ken. Zoals men weet, is het zo nu en dan onrustig in Marokko, doordat inheemse nationalisten ageren tegen het gezag van de sultan. Generaal Juin (rechts) werd verwelkomd door de vertegenwoordiger van de sultan in Parijs, Sidi Kadoer den Gabrit. Griekse vrouwen voor bel eerst ter stembus Voor de eerste maal zullen vrouwen zich candidaat mogen stellen voor de Griekse gemeenteraadsverkiezingen, die op 15 April worden gehouden. Tevens zal het dan voor het eerst zy'n, dat vrouwen haar stem mogen uitbrengen. Aan de algemene verkiezingen mogen echter geen vrouwen deelnemen. EVEN WEKEN nadat generaal Kruis van zyn functie is ontheven is de regering eidelijk gekomen met een uitvoerige mededeling, waarin de motie ven en de achtergronden van dit ontslag worden meegedeeld. Eindelijk, want het is zeer de vraag of de minister iets zou hebben meegedeeld, indien het lid der Tweede Kamer, de heer Bruins Slot, over het ontslag geen vragen had gesteld. De minister voelt zelf blijkbaar, dat hier iets scheef zit- Hy had de Kamer over deze zaak willen inlichten, maar de omstandigheden (het kabinet werd de- missionnair en dus vergaderde de Ka mer niet) verhinderd dit. We vragen ons echter af wat de minister verhinderd heeft om dan bijv. bij nota de Kamer in te lichten over dit belangrijke besluit, dat de ministerraad nam en wereldkundig maakte op de dag daarop het kabinet be denkelijk begon te wankelen. Er kun nen omstandigheden zijn dat het lands belang of bepaalde defensie-belangen zich verzetten tegen publicatie. De redenen waren ditmaal, getuige ook het nu gege ven antwoord, niet aanwezig. Blyft dus de verwondering, dat dit zeven weken heeft moeten duren. trouwen in het beleid van de generaal bij de verantwoordelijke minister en vooral het niet juist aanvoelen van de plaats van de chef van de generale staf onder die minister, bij de generaal. Het eerst» motief bespraken we reeds vroeger. Het culmineerde in het weer onder de wane- nen roepen van de naar huis gezonden lichting 1949-11. terwyl er voor die troe pen door gebrek aan wapenen geen vol doende emplooi was. Deze fout van ge neraal Kruis was des te ernstiger omdat daardoor het vertrouwen in de legerlei ding zowel by het leger als by de be volking ondermynd werd- Verschil van inzicht kan er bestaan als minister zegt. dat we niet verder moe- n willen springen dan onze polsstok lang is. Het gaat er dan maar om. of de lengtebepaling van de polsstok juist is. Maar ook al is men van mening, dat de polsstok in werkelykheid langer kan zyn dan de minister meent, dan nog moet men erkennen dat het ontslag aan generaal Kruis gerechtvaardigd is. Dat die polsstok niet langer was, is mede gevolg het beleid waarvoor hij verantwoor delijkheid droeg- Er zijn redenen om aan dat de generaal het met de genomen maatregelen door de minister Oorlog niet steeds eens was. maar hij heeft deze maatregelen doen uitvoe- Hy is als hoogste militaire autoriteit gebleven en daarmee heeft hy de ver antwoordelijkheid voor al deze maatre gelen op zich genomen. T^RNSTIGER werd de situatie, toen de s-i generaal, nadat hü In overleg met de minister de lengte van onze militaire polsstok had bepaald, in het openbaar ging betogen, dat die polsstok langer moest zyn. Daarmee toonde generaal Kruis, helaas overduidelyk, dat hü geen juist begrip had van zyn positie. Een chef van de generale staf behoort i het openbaar geen critiek te leveren op het militaire beleid van een regering. Hij blameert daarmee trouwens ook zich- i-ant hij verwerpt daarmee datgene wat onder zijn eigen verantwoordelijk heid wordt gedaan. En daardoor vestigt hy' by de bevolking de indruk, dat het met het leger toch niets gedaan is- Immers een huis dat tegen zich zelf verdeeld is. kan niet be- ~~i- Deze geste van de voormalige chef de generale staf is daarom te be treuren. te meer omdat hij in zijn val een uiterst bekwaam opperofficier als generaal Calmeyer meesleepte. Het zou hem geëerd hebben als hü zün functie had neergelegd en dan het volk had trachten te overtuigen, dat onze polsstok langer moest zyn, dat het zon der een parate divisie niet ging. De me dedeling van de minster dat de generaal de uitvoering van zyn plannen een soort noodtoestand verlangde met ruime vorderingsbevoegdheid, roept herinne ringen op aan de dagen van het militair gezag. We zijn er van overtuigd, dat ons volk naar een dergelyke toestand aller minst terugverlangt. Een dergelijke toe stand zou de populariteit van het leger trouwens alleen verminderen. NA DE SUIKER:' Levering van meel en bloem onder controle van het Bedrijfschap Het Bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft de fabrikanten van tarwemeel, tarwebloem en tarwegries- meel verplicht met ingang van heden deze producten ter beschikking te hou den van het bedrijfschap. Deze verplichting geldt evenwel niet voor hoeveelheden, die per week afge leverd worden in een kwantum, dat nie! groter is dan de hoeveelheid, die in de periode van 13 Januari tot 11 Februari j.l. gemiddeld per week is afgeleverd. Voor de bereiding van tarwemeel, -bloem en -griesmeel is eveneens dergelijk voorschrift uitgevaardigd. Het bedrijfschap neemt op deze i de productie en de aflevering van deze artikelen onder controle. "De maa!- industrie, aldus deelt het ministerie van Landbouw c.a. mede. kan dan blijven zorgen voor een normaal verloop van de normale leveranties aan de bakkerij. de verwerkende industrie en de handel. Amerikaanse Senator Chapman verongelukt De Amerikaanse democratische sena tor Chapman Is gisteren het slachtoffer geworden van een verkeersongeluk. Hierdoor is de democratische meerder heid in de Senaat met een stem ver minderd. De verhouding is thans 48 tegen 47. De communistische partij ln Austra lië mag niet worden verboden, aldus besliste het Hooggerechtshof aldaar, na dat de regering tot een verbod dier partij had besloten! Nu het bedrijfsleven een prijsverho ging, met name van brood en brood- grondstoffen verwacht, acht de overheid het nodig aan de mogelijkheden van speculatieve uitbreiding van pro ductie en voorraadvorming evenals by de suiker een einde te maken. Minister Mansholt heeft gisteravond op een vergadering in Ruurlo verklaard, dat het beslist niet nodig is, zich onge rust te maken over schaarste van welk levensmiddel ook. Wel zouden er pro ducten kunnen zyn die enigszins in prijs zullen stygen, omdat er subsidies zullen moeten worden verminderd. En hierbij wees de minister er op, dat vooral de regeringssubsidies voor consumptiemelk en margarine zeer hoog zijn. WEERBERICHT Aanhoudend koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige neerslag, overwegend in de vorm van sneeuw. Tempera turen om het vriespunt Langs de Waddenkust aan vankelijk nog af en toe harde, overigens krachtige tot matige Noord-Oostelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 7 08—18 34 uur; -18 34 UUr; maAii

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1