ïlieuwe grilt$ri|é ÜTouranl Over een zwarte bril' Trieste Russische vertoning om kwestie Triest aan te sniiden Kruis wilde verder springen dan polsstok lang was V.N.-troepen in Centrale sector weer 10 km opgerukt Wist U f WEERBERICHT DONDERDAG 8 MAART 1951 BUREAUX: Steenstraal 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand: f 0.40 par week ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8169 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUE-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanlsasticfi Is gbebltoen tnyn hert la tcgljenspott" Parijs„Het is niet, het is wel" Jessup verwijt de Rus schendingen, door Kominform begaan ÏIREN LANG hebben de plaatsvervangers der „Grote Vier" gisteren U gedebatteerd over een nieuwe Russische eis. Gromyko wil namelijk de Oostenrijkse kwestie wel aansnijden, maar dan moet ook het pro bleem Triest op de gemeenschappelijke agenda worden geplaatst. Een lid der Britse delegatie heeft deze Gromyko-surprise „vervelend en on aangenaam" genoemd en de debatten werden gevoerd in een stekelige atmosfeer. tegen, de kwestie Triest als ..losstaand" punt op de agenda te plaatsen, In Parodi, de Franse gedelegeerde, vond Jessup de nodige steun voor zijn betoog. Het was een onverkwikkelijk toneel, temeer, daar Gromyko nog een aanval deed op Parodi, door te verklaren: „Het is voor de ver lichting der spanning in Europa nuttiger, Duitsland op de agenda te plaatsen, van wege de demilitarisatie, en niet het Oostenrijkse vredesverdrag". Vandaag voortzetting. Hier is dus sprake van „koehandel". Immers, Gromyko koppelt het behande len van de Oostenrijkse kwestie vast het, nog altijd hangende, geschil I Triest. Volgens de Rus zijn de Westelijke Geallieerden huin verplichtingen tegen over Triëst niet nagekomen. Hij nueerde, dat deze Adriatische stad basis voor de Geallieerden geworden is, en hij riep uit: „Wat voor garanties heeft de Sowjet-Unie, dat met Oostenrijk niet hetzelfde zal plaats vinden?" Het komt dus hierop neer, dat volgens Gromyko in Triëst geen regering is, zoals het vredesverdrag heeft voorgeschreven. Het vrije gebied van Triëst werd in 1947 gevormd bij de ondertekening het vredesverdrag met Italië. Dit bedoeld als compromis tussen Italiaanse en Joegoslavische aanspraken op stad en haven. Het gebied telt 226.000 Italianen en 55.000 Slowenen (Joego- f la ven). Er werden drie zones gevormd: een Britse. Amerikaanse en Joego slavische. In Juni 1949 werden gemeente raadsverkiezingen gehouden, welke 1 eindigden in een overwinning voor de pro-Italiaanse partijen, voornamelijk voor de Christen-democraten van de Gasperi. De Westelijke mogendheden hebben [Steeds aangedrongen op het teruggeven !van Triëst aan Italië. De Joegoslavische zone werd in 1950 in het Joegoslavische douanestelsel opgenomen. Echter i status van Triëst nog steeds niet beslist. Voor vele politieke waarnemers is nu dit kleine stukje grondgebied aan de Adriatische Zee een nieuwe wegversper ring op de moeilijke weg, die moet leiden naar een conferentie der „.Grote Vier" om de internationale spanning te ver minderen. De beschuldigingen van Gromyko heb ben uiteraard felle critiek ontlokt aar de Westelijke Geallieerden. Davies, d( Brit, wreef Gromyko onder de neus, da' Triëst en het Oostenrijkse verdrag twee afzonderlijke kwesties zijn. De Ameri kaan Jessup herinnerde eraan, dat de Sowjet-Unie in de lente van 1950 de kwestie Triëst te berde had gebracht, als belemmering voor het sluiten van i Oostenrijks vredesverdrag. Men geraakte toen in de geprikkelde [atmosfeer van „het is niet" en „h wel"! Gromyko beweerde namelijk, dat Juist de Westelijke Geallieerden het sluiten van een Oostenrijks vredesver drag hebben opgehouden. Jessup, de .Amerikaan, werd dit alles blijkbaar machtig en hij zeide: „De Sowjet-Unie zou verstandig doen allereerst de aan dacht te vestigen op de verdragsschen dingen door Hongarije, Bulgarije en [Roemenië, welke landen thans uiterst krachtig bewapend^zijn, terwijl er de rechten van de mens geschonden worden. Tenslotte had Jessup er geen bezwaar Zoete broodjes bakken in Franse politiek? Maar Parijs zonder stokkebrood Gisteren was te Parijs bijna geen brood te krijgen, als gevolg van een staking der bakkerspatroons. Thans hebben ook de bakkersknechts besloten voor periode van 48 uur met kneden op tè houden. De Parijse politie arresteerde drie bakkersknechts die zich hadden schuldig gemaakt aan het feit, de vrij heid van werkwilligen te belemmeren. Het is onder deze omstandigheden, dat ihet in de politiek juist moet komen tot (een „zoete broodjes bakken". Immers, de [regeringscrisis is nog steeds niet opge lost. Queuille zou vandaag mededeling doen, of hij met de grote politieke par- •tijen, dus M.R.P., Socialisten en Radica len, een accoord heeft kunnen bereiken. Is dat gelukt, dan zal Queuille morgen de Assemblée verzoeken, hem het pre mierschap te verlenen. Volgens Reuter Izou Queuille instemmen met het houden [var. verkiezingen in Mei of Juni. 't Hele leger doet mee aan „Haak-In" Een comité van actie zal per legerorder «en actie ontketenen in de gehele land en luchtmacht ten bate van de „Haak-In"- actie voor de kankerbestrijding. Van de hoogste officieren tot de gewone soldaat gaat ons leger het zijne bijdragen. Aanvaller van Truman ter dood veroordeeld Oscar Collazzo, een der twee Portorica- nen, die in November j.l. een aanslag pleegden op president Truman, is giste ren te Washington ter dood veroordeeld. Een federale jury achtte hem op twee punten schuldig aan moord op poging tot moord op Truman en schuldig aan de moord op Leslie Coffelt, een lid van de lijfwacht, die werd doodgeschoten. Op elk dezer punten kon men niets an ders dan hem tot de dood door de elec- trische stoel te veroordelen. Naar men zich zal herinneren, kwam de andere aanvaller, Torressola, bij de aanslag om het leven. Nieuwe Ned. ambassadeur in Tokio aangekomen De nieuwe Ned. ambassadeur in Japan, de heer P. E. Teppema, is gisteren in Tokio gearriveerd. Hij werd begroet door [Miles Bond van de staf van generaal [Mac Arthur en door Baron E. J. Lewe [van Aduard, plaatsvervangend hoofd van de Nederlandse missie. Van Galen vertrekt op 16 Maart naar Korea Uitvaartdienst voor overste Den Ouden in Poesan De Nederlandse torpedoboot jager Van Galen vertrekt op Vrijdag 16 Maart uit Nieuwediep naar de Koreaanse wateren. Het schip zal de Evertsen aflossen, die thans bij de geallieerde zeestrijdkrachten dienst doet. Het commando berust bij kapitein-luitenant ter zee A. M. Valken burg. Vóór het vertrek wordt de Van Galen nog geïnspecteerd door de mandant zeemacht Nederland, schout bij nacht C. W. Slot. Op het kerkhof van de Ver. Naties te Poesan werd vandaag de uitvaartd: luit.-kol. Den Ouden gehouden. In Tokio hebben reeds eerder herdenkings diensten plaats gehad. De drie gewonde Nederlandse vrijwil- igers, die gisteren uit Korea in Lyneham Engeland) zijn aangekomen, zijn de sol- laten Willem Roulaux. Genooierbergen 91, Venlo, Hubert Bruyn van de Stroo- markt te Amsterdam en Willem Bar- mentlo, Bilderdijkkade 78, Amsterdam. Drie Nederlandse gewonden van het strijdtoneel in Korea; v.l.n.r. Willem Rouloux uit Venlo: Herbert Bruyn uit Amsterdam en Willem Barmentlo uit Prol. Romme polst toch anti-revolutionnairen MrMeynen en prof. mr de Gaay Fortman gevraagd, minister te worden Bestemd voor Oorlog en Marine en voor Verkeer en Waterstaat (Van onze Parlementsredacteur) Gisteren meldden wij, dat prof. Romml aan de fractievoorzitters van de K.V.P,. de P.v.d.A., de C.H.U. en de V.V.D. heeft voorgesteld er mee in te stemmen, dat hij alsnog zou proberen, twee vrijstaande anti-revolution nairen in het kabinet op te nemen en zo dit niet lukte, of zij bereid zouden zijn in zee te gaan met een kabinet op de basis van 6 K.V.P., 5 P.v.d.A., 2. G.H. en anderhalve V.V.D. Een gisteravond uitgegeven communiqué heeft deze ziéns wijze bevestigd. Daarin stond immers, dat de informa teur, prof. C. P. M. Rom^pfe in het kader van zijn onderzoek naar de mogelijk heden van de totstandkoming van een kabinet achtereenvolgens ontvangen had prof. dr A. H. M. Albregts, mr D. U. Stik ker, prof. mr dr W. F. de Gaay Fortman i mr J. Meynen. Aangenomen kan worden, dat prof. Al bregts, die lid is van de K.V.P. en .voor de tweede maal door prof. Romme is ont vangen, gisteren heeft medegedeeld, dat hij inderdaad bereid is, zitting te nemen ;n te vormen kabinet. Hetzelfde geldt voor mr Stikker, die van de aan vang af voorbestemd was, Buitenlandse Zaken te blijven beheren. Interessanter is, dat de anti-revolution nairen prof. De Gaay Fortman en mr Meynen (die minister van Oorlog is ge weest in het eerste na-oorlogse kabinet Schermerhorn-Drees) bij prof. Romme geroepen. Hieruit blijkt, dat inder daad prof. Romme er op uit is, alsnog een paar A.R. ministers bereid te vinden, met de andere partijen de verantwoorde lijkheid te delen. Dat deze namen in een officieel communiqué zijn genoemd, wijst op, dat deze beide anti's het verzoek prof. Romme niet onmiédellijk van de hand hebben gewezen. t is goed, dat wij- er hier op wijzen, dat het aanzoek aan deze twee A.R.-figu- niet buiten de A.R.-voorzitter van de Tweede Kamerfractie, dr Schouten, is omgegaan. Aangenomen kan worden, dat de beide aangezochten na hun onderhoud met prof. Romme contact hebben opgeno men met dr Schouten. Het ligt voor de hand, dat deze hun zijn bezwaren heeft uiteengezet, doch hen uiteraard vrij heeft gelaten, op eigen verantwoordelijkheid :n beslissing te nemen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, it aan mr Meynen het departement van Oorlog en Marine is aangeboden en aan prof. De Gaay Fortman dat van Verkeer Waterstaat. Gistermiddag heeft prof. Romme laten eten, dat de fractievoorzitters van de K.V.P., de P.v.d.A.. de C.H.U. en de V.V.D. hem hadden meegedeeld, dat zij de nader gestelde vraag met betrekking de mogelijkheid van hun medewer king tot de bevordering van de totstand koming van een kabinet als daarbij be doeld, bevestigend hebben beantwoord. Deze vraag had allereerst betrekking op het aantrekken van vrijstaande anti- revolutionnairen. Daarnaast op de nïeu- verhouding binnen het kabinet, wan- r geen A.R.-figuren bereid gevonden zouden worden. De C.H.U. heeft gistermorgen in haar fractievergadering medewerking toege zegd bij meerderheidsbesluit. Wij hebben de indruk, dat hier slechts sprake was van de kleinst mogelijke meerderheid. Deze indruk wordt bevestigd door het geen het C.H. Tweede Kamerlid, de heer Krol gisteren heeft gezegd op «Je C.H toogdag te Leeuwarden: hij deelde het minderheidsstandpunt in zijn fractie, het geen er op neerkomt, dat hij niets voelde voor deelneming aan een kabinet, waarin duidelijk tot uiting zou komen, dat de sedert 1948 gevoerde politiek zou moeten worden voortgezet. Bij de V.V.D. ligt de zaak enigszins anders. Prof. Romme wilde aan de V.V.D. één volle zetel toekennen en daarnaast een zetel aan iemand, die geacht ,kan worden, tegen de V.V.D. aan te leunen, zonder officieel V.V.D.'er te zijn. De fracties van de V.V.D. uit de Tweede en Eerste Kamer, die gistermorgen gezamen lijk bijeen kwamen, hebben besloten, daf in feite twee volle V.V.D.-figuren deel iter-president Alt Razmara, die gisteren in Teheran. Volgens ordenaar een fana- de Islamietische reli gieuze secte Fedaiek. Na de moord op premier Razmara Sjah: Orde bewaren tot elke prijs Naar aanleiding .van de moord op de Perzische premier, Ali Razmara, heeft de Sjah van Perzië, aldus verluidt uit An kara, aan de gouverneurs der provincies opgedragen de or^e met toepassing van alle noodzakelijke "maatregelen te hand haven. De vroegere minister van Staat, Sahini, zou als minister-president zijn aangesteld. De broer van de vermoorde premier, Roza Razmara, die als directeur van een afdeling der Perzische spoorwegen in Amerika verblijft, heeft verklaard, dat Alt door communisten is vermoord. Hij had dit reeds lang verwacht, omdat de premier sterk gekant was tegen het com- Volgens Perzische persberich- naam van de moordenaar Ab- doellah Rastegar. Namens de Turkse regering is ver klaard. dat de moord in regeringskrin- Ankara een uiterst pijnlijke in druk heeft gemaakt, vooral om het feit, dat de vermoording plaats vond in de geheiligde omgeving van een moskee. Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de Sjah een cor.doleantie-telegram gestuurd. Truman verklaarde „diep geschokt" te zijn door de moord op Razmara, die hij een waar vriend der Ver. Staten noemde. Arbeider bij val van tien meter -gedood Verkeer eiste 3 doden in Haarlem, Dinteloord en Kapelle De 45-jarige arbeider F. van Tollenaar rit Terneuzen is gisteren b\j werkzaam heden aan het nieuwe electriolteits- gebouw te Breda, waarschcynlyk door misstap, van een tien meter hoge stelling gevallen en vrijwel op slag ge dood. De man was gehuwd, maar had geen kinderen. Het zesjarig jongetje F. J. E. is dezer ïgen op de Rijksstraatweg te Haarlem door een auto aangereden en gedood. Het kind had zich op de rijweg begeven n een voetbal te halen. Op de provinciale weg bij Dinteloord gistermiddag de 69-j. J. C. de Leeuw uit Halsteren (N.-B.) door een trailer gegrepen. Zijn dijbeen werd verbrijzeld. De grijsaard, die stokdoof was, overleed in een hartverlamming. Op de rijksweg tussen Kloetinge en Kapelle werd gistei middag een stilstaand motorrijwiel, waarop het echtpaar S. uit Krabhendijke was gezeten, door een vrachtauto aangereden. Mevr. S., de duo werd geslingerd en enige meters werd meegesleurd, is in het zie kenhuis overleden. Schermerse kip verbetert record Een kip van de heer P. Kieft te Groot-Schermer heeft een ei van gram gelegd. Het was zo groot als zwanenei. Uit ons archief blijkt, dat hiermee een record is gebroken, 1 het tot dusver gesignaleerde zwaarste ei, gelegd door een kip van de Amster damse pluimveehouder S. Junge, woog 210 gram. zouden moeten uitmaken van het kabinet, doch dat zij er geen bezwaar tegen zou den hebben, wanneer de tweede (overi- in haar ogen toch rasechte) V.V.D.- figuur geen officieel lid van de partij zou zijn. Minister s'lacob teleurgesteld Regering tegen één-divisie-plan, waarvoor de generaal propaganda maakte IVfAUWELIJKS VEERTIEN DAGEN nadat de regering het werkrooster M voor de Kon. Landmacht in 1951 had goedgekeurd, maakte generaal Kruis op eigen gezag naar buiten propaganda voor een geheel ander idee, namelijk het onverwijld vormen van één parate divisie. Dit is voor minister s' Jacob diep teleurstellend geweest. Aldus het antwoord, dat de bewinds man heeft gegeven op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid dr Bruins Slot (A.R.). Toen hij in October zijn ambt vaardde, was het de minister bekend, dat in en buiten het parlement ernstige twijfel werd uitgesproken over de vraag, of de leiding van de generale staf vol doende voor haar taak was berekend. Nog in dezelfde maand bleek de minister, dat de encadrering en de materiële uit rusting van de juist weer onder de wapenen geroepen lichting 1949-11 onbe vredigend waren. De vraag was ge rechtvaardigd, of de generale staf bij het maken van plannen voor de weder- oproeping niet te optimistisch was weest. Minister s'Jacobvond. dat niet verder moest springen, dan de pols stok lang was. Amerikaanse indeling Tooh kon in de loop van December met generaal Kruis nog overeenstemming worden bereikt over het volgende pro gramma: Herhalingsoefeningen vooi allen, die van 1945 tot 1949 in Indonesië Nederland onder de wapenen zijn ge weest. Uit de mankracht kunnen en ook worden gevormd vijf briga- en 27 territoriale bataljons (één divisie is drie brigades). Hierbij zal een nieuwe Amerikaanse indeling van de troepen worden door-* gevoerd. Helaas zal men daarbij moeten nemen, dat dit jaar nog geen volledige Amerikaanse bewapening kan worden uitgereikt. Voorts zullen de op leidingen van de jonge liqhtingen ver sterkt en verbeterd moeten worden. Ook moet de mobilisatievoorbereiding r en macht worden aangepakt, uitvoering van dit program gedoogt g< uitstel. Noodtoestand vereist Het denkbeeld van generaal Kruis, het onverwijld vormen van één parate divisie, ging hier geheel tegen in. Bovendien zou het neerkomen op een aanzienlijk langere termijn om een deel van de uit Indonesië teruggekeerde troepen onder de wapenen roepen. Dit zou gebeuren ten koste een snelle opbouw van het uiteinde lijke apparaat en onder het plegen van roofbouw op het kader. Ook zou een zekere noodtoestand moeten zijn afge kondigd met een zeer ruime vorderings- Lake Success voor moeilijk probleem Krijgt McArthur meer troepen en mogen doelen in Mandsjoerije gebombardeerd? In het communiqué van McArthur wordt vermeld, dat bij beide partijen op Korea de grondstrijdkrachten meer op de voorgrond treden. De ver liezen, welke de communisten in de afgelopen 24 uur hebben geleden, wor den onder de zwaarste van de gehele Koreaanse veldtocht gerekend. De verbondenen bleven, nadat de Amerikanen de Han waren overgetrokken, over de gehele frontbreedte het initiatief behouden. Er werd weer 10 k.m. opgerukt. In de Oostelijke kustsector schommel de krijgskans heen en weer- Aan de West kust beschoten Britse en Amerikaanse kruisers stellingen en voorraden der com. sten- Vliegers van nacht- en Jacht bommenwerpers merkten een zeer uit gebreid verkeer van voertuigen der com. munisten op, die zich juist ten Zuiden de 38ste breedtegraad in alle richtin gen verspreidden. Dit is het essentiele in het strijdtoneel- In diplomatieke zin staan de Ver, Na tes voor een ernstige beslissing. Immers McArthur heeft gewaarschuwd, dat, in dien hij niet over meer strijdkrachten de beschikking krijgt, en hem geen toestem ming wordt gegeven, bases in communis tisch China te bombarderen, er moeilijk beslissing in de Koreaanse oorlog kan worden bereikt. Deze boodschap van McArthur. die hij te Tokio, na terugkeer van het front, uitgaf, wordt druk be sproken door de afgevaardigden bij de Veiligheidsraad. Onder de Nederlandse militairen, die gisteravond van Schiphol naar Korea vertrokken, bevond zich ook de op volger van de gesneuvelde leger- predikant Timens: ds P H. Meer burg, Ned. Herv. predikant te Maastricht. Joegoslavische parlementaire delegatie naar Engeland Een delegatie van elf leden uit het Joegoslavische parlement, o.Lv. Pijades, •an het politburo van de comm tische partij in Joegoslavië, is naar Lon den vertrokken. Het bezoek wordt ge bracht op uitnodiging van het Engelse parlement. DAT in het voorjaar de alle te A'dam rijdende motorvoertuizen worden gecontroleerd, daar blijkens een voorlopig onderzoek 3 van de 4 wagens onderhoudsgebreken vertonen. DAT tegen de 40-jarige A'damse opper man B. K„ die een vrouw met wie hij samenwoonde door bijlslagen heeft ver wond, voor de rechtbank te A'dam 2 jaar is geëist. DAT de Amerikaanse consul Elite A. Bonnet, die zich in St John (N.-Found- land) gaat vestigen, gisteren te A'dam af scheid nam. DAT staatssecretaris mr N. S. Blom dezer dagen mot de Ned. ambassadeur te Moskou en de gezanten te Warschau, Praag, Boedapest en Belgrado, mogelijke bezuingingen heeft gesproken. DAT Pakistan de Philips mobilofoons e.d. zal bestellen en een bosbrendweer naar het model van de Nederlandse zal opbouwen, hetgeen te danken is aan een bezoek van twee deskundigen. DAT in September bij de opening van het stadion in Den Bosch olv. Carels Briels een Sportfantasie 1951 zal worden uitgevoerd, die is geschreven door Aad van Leeuwen. DAT een klas van een Zaandamse kleuterschool naar huis is gestuurd, daar drie leerlingen roodvonk hadden. DAT het Britse vracht, en passagiers schip Rangitane (bijna 22 000 ton) giste ren bij Terneuzen aan de grond is gelo- DAT ir J. W. Clerx. stadsingenieur te A'dam. is benoemd tot directeur Publieke Werken aldaar, als opvolger van Jhr ir J. E. van Heemskerck van Beest. DAT pogingen van Monnikendam om geld te lenen zijn mislukt en men zich thans wil voorzien met „call"-geld - en via de Bank voor Ned. gemeenten. DAT de sluis bij Keppel in de Oude IJssel wordt vervangen door een sluis te Doetinchem, terwijl tussen Ulft en de Duitse grens een stuw wordt gebouwd. DAT ten gevolge van de lage water stand vanmorgen de veerboot Koningin Juliana uit Vlissingcn bij Breskens niet kon meren en de boot AmelandHol- werd (Fr.) niet is vertrokken. DAT de 4-j. Reinier Elissen uit (Tilburg sedert Dinsdagmiddag wordt vermist en volgens een vriendje in het Wilhelmina- kanaal is gevallen. DAT de 41-j. glasblazer P. J. C. v. d. Ven uit Amsterdam sinds 12 Februari spoorloos is, terwijl zijn vrouw ernstig ziek ligt en in een zenuwinrichting moet worden opgenomen. DAT de luchtverdedigingskruiser Ja cob van Heemskerck, die als opleidings schip dienst zal doen, Dinsdag te Vlissin- gen wordt verwacht, maar eerst in net dok gaat. DAT de East-Ham Junior Council (Engeland) in Augustus een uitwisseling met jonge Zaankanters tot stand brengen. DAT mr B. I. A. A. ter Veer te Am- hem is benoemd in de huishoudelijke commissie der centrale filmkeuringscom- DAT de Franse mode-ontwerper Pierre Balmain vandaag te Amsterdam arri veerde, waar hij met een Ned. kleerma kersfirma modellen zal maken voor ver koop in geheel Europa. DAT t.g.v. het eeuwfeest van de har monie te Arcen (L.) deze zomer op de kasteelwei een houten dorp zal worden gebouwd met „eethuysjes" en „Wein- stuben". DAT de Ned. en de Belg. regering heb ben besloten tot gezamenlijke publicatie van het rapport over de waterwegen havens. DAT op 5 Mei met een groot vliegfeest het eerste lustrum van de vliegbasis Gilze-Rijen wordt gevierd. DAT het landgoed Bosbergen te Olst (300 ha) is aangekocht door De Ver Ge stichten, die het aan verschillende boe ren zullen verpachten. DAT de mogelijkheid van een regeling, waarbij men voorschotten of leningei die aan anderen voor woningbouw zijn verstrekt, mag aftrekken van het belast baar inkomen thans wordt onderzocht door een commissie van de Rotterdamse K. v. K. bevoegdheid voor de militaire overheid. Voor dergelijke diep ingrijpende maat regelen wilde de minister echter onder de toenmalige omstandigheden niet verantwoordelijkheid dragen. Dit wai de chefs van staven bekend. De minister kwam tot de overtuiging, dat het landsbelang er mee gediend zijn wanneer de opbouw van de strijd krachten werd begonnen met een nit functionaris, van wie verwacht mocht worden, dat geen prinoipiële verschillen van inzicht het grote werk van de leger- opbouw zouden belemmeren of in gevaar brengen. Eer de opvolger van generaal Kruis, koL Hasselman, werd benoejnd, heeft de minister er zich van overtuigd, dat deze bereid was zich bij de uitoefe ning van zyn zeer zware functie niet te begeven op het terrein der openbare voorlichting. „Wij zingen omdat wij leven" De nacht is het ergste wat er be staat tegenwoordig, schrijft le luite nant IV. Dussel uit Korea. Alleen overdag kun je slapen, 's Nachts kijk je op je horloge. Twee uur: de vijand kan nog komen. Je luistert in je slaap en je kijkt in de duisternis. Als er tegen de dageraad niets gebeurd is, zien we elkaar aan en weten: Geluk kig, het is weer dag. Vandaag is er weer licht en misschien zelfs zon. De zon, die warmte geeft, waarin je je weer even kunt koesteren. Een vuur, waar je omheen kunt zitten. Een paar oude borden of de schaal van een vrucht, waaruit je kunt eten. Een paar brieven van thuis, gebracht door de facteur, die er een dag en een nacht mee onderweg is geweest. Wat kan een mens rijk zyn. R\jk met de zon, rijk met wat droog stro, rijker dan rijk met een paar brieven. Er wordt weer gezongen met hele koren tegelijk, dat het schalt tegen de bergen. Dan vraagt U wellicht: „Zingen? Zingen jullie nu? Met al die gesneu velde kameraden, met al die gewon- Ja, wy zingen. Wij moeten wel zin gen om er doorheen te komen, om ons zelf voort te duwen door de grote moeilijkheden van deze dagen. Vraag de soldaten waarom zij zingen, waar om zij vrolijk kunnen zyn, en zij zul len antwoorden: Omdat wij leven. Zo ts het. Zij lachen en juichen weer, z\j vertellen weer grappen en steken de draak met alles, ook al schreit het hart om hen, die wij verloren. Opperste Sowjet bijeen: Zeventien millioen meer voor defensie De tweede dag van de zitting der Opperste Sowjet is o.a. bijgewoond door Stalin. Volgens een mededeling van de Russische minister van Financiën, Zweref, maken de huidige toewijzingen voor de defensie 21,3 pet uit van de ge hele begroting voor 1951—'52 tegen 18.5 pet het vorig jaar. In 1940 was dit 32 pet. De totale inkomsten voor dit begrotings jaar worden geraamd op 457.992.000.000 roebel en de uitgaven op 451.503.000.000 roebel, d.i. 16.076 millioen roebel dan het vorig jaar. Ongeveer 40 pet stemd voor de nationale economie. Zweref zeide dat de regering veel aandacht de defensie besteedde, omdat de kapita listische landen de oorlog voorbereidden. GeraliineeTde oplichting per telefoon Een Hilversumse expediteur is gisteren het slachtoffer geworden van een geraf fineerde inbrekerstruc. Zijn buurman werd opgebeld door een onbekende, die verzocht de expediteur aan de telefoon te roepen. Toen de buurman meedeelde, dat de expediteur zelf telefoon had, zei de onbekende, dat de lijn van de ander voortdurend in gesprek was- De buur man voldeed aan het verzoek, de expediteur een lang gesprek voerde over vrachtprijzen en premies. Toen de man in zijn kantoor terugkeerde, bleken handlangers van de onbekende f 1400 te hebben gestolen. Uitkeringen Oorlogs schade De Onderlinge Oorlogsschadeverzeke- ringmU is voornemens, binnenkort ovei te gaan tot een voorlopige algemene uit kering aan alle deelnemers, die schade hebben geleden, met verrekening van voorlopige voorschotten, welke een rente zullen dragen van 2 pro mille tot 1 Ja nuari j.l. Ruim f 160 millioen Is of wordt in uitkeringen van 10 tot 100 procent onder de deelnemers in de afdelingen A. B. D. I. en G. verdeeld tegenover een bruto schade van f 700 millioen. De directie taxeert dat de afwikkeling dezer uitkering ongeveer anderhalf jaar kan duren. De uitbetaling geschiedt het eerst an hen. die geen recht op rijksbijdrage hebben. In de vluchthaven te Dintelsas is het lijk opgehaald van de 21-jarige J. S. uit De Heen (N.-B.), die sinds drie weken werd vermist. Zijn fiets had men reeds eerder gevonden bij een brug over de Mark te Dinteloord. Het ziet er inderdaad naar uit, dat de ■N. een besluit van grote draagwijdte zal moeten nemen. Wij herinneren eraan, dat de Assemblée in feite nog niet is uiteengegaan. Zij kan onverwijld worden bijeengeroepen, indien een snelle behan deling van het Koreaanse vraagstuk noodzakelijk is- Volgens een later Reuterbericht wor den de verliezen der Roden op Korea ge durende de afgelopen 24 uur, geschat op 11.000 doden en gewonden. De communis ten blijven hevig verzet bieden tegen het offensief der Geallieerden. De stryd concentreert zich op Seoel en ten Oosten Hoengsong. Me^Den Ouden sprak met vrijwilligers Bij vertrek naar Korea Met het KLM-lijntoestel voor Dja karta. de Constellation Vlaardingen, ver trokken gisteravond van Schiphol de we legerpredikant ds Ph. P. Meer burg en een aanvullingsgroep^ran 18 man het Ned. detachement naar Korea- De reis gaat via Bangkok en Hongkong Tcjiio. Ds Meerburg, die 30 jaar oud in™946 te Eiq^hoven en Maastricht veldprediker is geweest, kon nog niet zeggen of hij na een jaar gebruik zal maken van het recht om te worden af gelost- Met de Ned. Herv. gemeente in Maastricht zal hij in elk geval contact blijven houden. Bij het vertrek was ook Den Ouden, de weduwe van de gesneuvelde commandant van het deta- U kenikaanwezig sPrak geruime mewöe vertrekkende militairen en deelde Jrgaretten uit. Ook gen-maj B- E- Sjoerd^ja en de hoofdlegerpredikant ds A- de Kluis deden de Korea- strijder^^Beleide. Kol. Warringa opvolger van Calmeyer Sous-chei van de generale stal De kolonel van de generale staf J. G. Warringa is met ingang van 1 April be vorderd tot generaal-majoor, sous-chef |f de generale staf. Hij is de opvolger lult.-generaal M. R. H. Calmeyer, die op 23 Januari op zijn verzoek werd ont slagen, nadat de stafchef generaal Kruis van zyn functie was ontheven. De nieuwe sous-chef is 51 jaar oud. In 1921 werd hij tweede luitenant bij 14 R.L H vier jaar later eerste luitenant Daar- werd hij in 1927 benoemd tot leraar i de school voor verlofsofficieren der infanterie. Hy volgde de cursus aan de Hogere Krijgsschool, werd in 1938 be vorderd tot kapitein en te werk gesteld op het hoofdkwartier van de generale waar hij na zijn terugkeer uit krijgs gevangenschap opnieuw werkzaam was, thans echter als majoor. In 1946 werd hij in de rang van luit.-kol. benoemd tot hoofd der afdeling A-5 van het ministe rie van Oorlog en twee jaar later werd hij hoofd der sectie G-2 (thans G-l) bij het hoofdkwartier van de generale staf. Schrale wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige tot krach tige en langs de Waddea- kust af en toe harde Ooste lijke wind. Over het alge meen veel bewolking, maar overwegend droog weer. Vannacht temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag iets kou der dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 7.10—18J2; maan 7.35— 2050 uur. IS Maaz^ EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1