Nieuw leven in de Leidse Christelijke middenstandsvereniging B. en W. willen ijsfabriek van openbaar slachthuis opheffen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 7 MAART lj Kamer van Koophandel ook voor de middenstand van belang De Chr. middenstandsvereniging in Leiden begint weer tekenen van leven te ver tonen. Voor de afdeling was er sprake van een bloeiende afdeling, maar na de be vrijding bleek het zeer moeilijk de zaak weer op gang te krijgen. Nu telt de ver eniging ruim honderd leden. Dat is een mooi nieuw begin. Minder mooi was, dat er op de gisteravond in de Turk gehouden vergadering maar enkele tientallen leden waren, terwijl de secretaris, de heer G. van Kamp, toch over de tweehonderd uitnodigingen had verzonden. Als men lid is, laat men dan ook werkelijk lid zijn. Voorzitter is de heer C. Veerman en penningmeester de heer S. M. Stolp. Het loopt uit op staats-soclalisme. In 1816 was er in Leiden reeds een Kamer van Koophandel. In 1922 kwam er een principiële wijziging tot stand, toen de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland haar werkzaamheden be gon. Spr. behandelde uitvoerig do in voering van het handelsregister, dat men de burgerlijke stand van het bedrijfs leven zou kunnen noemen. De Kamers van Koophandel rijn belast met de ad ministratie van dit register. Na de werkzaamheden en de samen stelling van de Kamer te hebben belicht, wees mr Knibbe er op, dat de Kamer De voorzitter betoogde in zijn ope ningswoord, dat de kwaliteit wel vooi de kwantiteit gaat, maar het getal is toch ook belangrijk. Gezamenlijk kun nen we veel meer doen, vooral nu d( problemen voor de middenstand zo groot zijn. Spr. noemde vervolgens enige be zwaren tegen het wetsontwerp tot her ziening van het ontslagrecht. HU stelde voor ze aan het hoofdbestuur kenbaar te maken. Van belang is zeker het van de Sociaal Economische Raad. Toch zU'n er ook bedenkingen. De invloed de regering in de Raad is groot; middenstand zal geen voordeel hebben van het door deze Raad uitgebrachte rapport; de middenstand moet meer vloedij kunnen uitoefenen, wil hij ten minste weer niet het kind van de reke ning worden. Mr P. G. Knibbe hield een inleiding over de Kamer van Koophandel ei middenstand. De greep van de staat op het bedrüfsleven wordt steeds krachtiger. Leidsche Spaarbank In Februari werd by de Leidsche Spaarbank ingelegd f 605.007,71 en terug betaald f 755.656, 16. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 247 en het aantal af betaalde boekjes 237. Op 4.354 reke ningen van deelnemers aan de afhaal- dienst werd f 60.742,25 bijgeschreven. Er werden 340 spaarbusjes ter lediging aan geboden met een gezamenlijke inhoud van f 5.886,71. Het by de Jeugdspaarbank gespaarde bedrag was f 552,75. Het te goed der 29.436 inleggers bedroeg aan het einde der maand f 16.060.634,98. Kantonrechters waslijst Er werden ongeveer 120 personen door de kantonrechter veroordeeld wegens verkeersovertredingen, zoals geen voor rang verlenen en geen richting aange ven. De boeten varieerden van f 15 tot f 40 en/of vergoeding van de aangerichte schade. Miss Sarah Chakko komt naar Leiden Miss Sarah Chakko, die een belang rijke plaats inneemt in de jeugdbewe ging en het kerkelijk leven van India, komt naar Nederland. Zij vervult tijde lijk in Geneve een taak in opdracht van de wereldraad van kerken. In de eerste helft van deze maand zal zij enige da gen in Leiden verblijven en spreken op een samenkomst van studenten onder auspiciën van de C.S.R. Verder staat er een algemeen toegankelijke bijeenkomst in een der grote kerken op het program ma en een voor genodigden in de zen dingshogeschool te Oegstgeest. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johanna B. M., dr van J. H. M. Frentrop en W. M. van der Krogt; Jan G., zn van J. J. Laarman en G. B. J. Visser; Robert F. J., zn van J. Brouwer en J. M. Goddijo; Willem G., zn van W. G. Aldershoff en M. Parmentier; Isaac, zn van H. Mooten en C. J. van der Linden; Johannes F. J., zn van G. A. van Tiem en W. Penning de Vries; Jacob H.. zn van H. H. Zwart en M. Kroese. Arjos bijeen „De politieke partijen en hun sai spel". Over dit onderwerp sprak de heer C. D. van Oosten gisteravond in het ge bouw Levendaal voor de Leidse ARJOS. Na eerst te hebben gewezen op de taak om ook actief te zijn op politiek gebied zei de heer Van Oosten, dat de staatkun dige activiteit eerst van betekenis kan zijn, wanneer naast het geloof de eiste kennis aanwezig is. In het kort schetste spr. de houding tegenover het parlement van voo: oorlog en thans en ging voorts ii de basis en geschiedenis van de K.V.P., P.v.d.A. en V.V.D. Bestreden werd de opvatting, dat een coalitie voor de A R. alleen mogelijk zou zijn met de K.V.P. Samenwerking of coalitie moet steeds practisch gericht zyn. Spr. eindigde met de oproep de acti viteit op politiek gebied te steunen. geen zuivere middenstandsinstelling is. Wel heeft zü met het middenstandsleven zeer veel bemoeienis. Dat wil niet zeg gen, dat de middenstanders nu maai tegen de Kamer kunnen aanleunen. In bedryf en organisatie moeten zy actief zyn. De organisatie heeft eer langrijke taak te vervullen. Er is te bereiken en ook veel te voorkomen. Na de inleiding werden nog enifee vragen gesteld en beantwoprd, o.a. de P.B.O., de vestigingswet, het venten en de winkelsluitingswet. Daarvoor in de plaats meer koelruimte voor fruit en bloembollen B. en W. schryven aan de raad: Reeds meermalen is de vraag gerezen of het, gelet op haar financiële resultaten, verantwoord is de exploitatie van de aan het openbaar slachthuis verbonden ys- fabriek voort te zetten. Door het meer en meer in gebruik komen van machinaal gekoelde kasten is de ysproductie voor het slachthuis van steeds geringere bete kenis geworden. Reeds voor de oorlog baarde de exploitatie der fabriek zorgen. Niettemin werd het bedrijf voortgezet, wyl op grond van de verwachtingen met betrekking tot de toekomstige exploitatie en mede in verband met de omstandig heid, dat bij opheffing verschillende kosten zouden doorlopen, aan voortzetting de voorkeur moest worden gegeven. Na de oorlog kon prijsverhoging worden ingevoerd, de productie der ijsfabriek toenam door de uit een overeenkomst met een andere producent voortvloeiende stillegging diens ijsfabriek. Thans echter, nu weder enige wijzigingen zijn ingetreden we toestand is te overzien, blijkt uit opgestelde raming, dat voortzetting de exploitatie, hoofdzakelijk door het teruglopen van de omzet van het ijs door de steeds stijgende kosten var materialen en lonen niet meer verant woord is. Noch vergroting van de verkoop, noch verhoging van de prijs van het ijs wordt mogelijk geacht, als middel exploitatie weder winstgevend te doen Hierbij komt, dat wegens de hoge ouderdom der ijsfabriek in de nabiji toekomst de noodzakelijkheid kan blyken het treffen van ingrijpende zieningen aan de installatie, waarmede grote uitgaven zullen zijn gemoeid. Bovendien zou van de ruimte, die thans door de ijsfabriek wordt ingenomen, bij opheffing der fabriek een nuttiger ge bruik kunnen worden gemaakt door deze ruimte te verbouwen tot koelruimte, aan bij de fruitgrossiers in het' najaar, wanneer de koelruimten var slachthuis nog voor het koelen bloembollen in beslag zijn genomen, grote vraag bestaat. Wy achten het van het grootste belang, dat zoveel mogelijk aan deze vraag wordt voldaan, teneinde te voorkomen, dat de handel zich voor het koelen elders begeeft. Deze overwegingen ons doen besluiten u voor te stellen aanzienlijke het uitstervende bedrijf der ijsfabriek I Robert Nanteuil voorbeeld voor portretschilders Op persoonlijke audiëntie In het prentenkabinet der rijksuniver siteit is op het ogenblik een serie gra vures te zien van de desinateur en gra veur van koning Lodewijk XIV, Robert Nanteuil. Nanteuil werd omstreeks 1623 te Reims geboren. Behalve zijn allereerste pogin gen op het gebied van het tekenen, pas telwerk en graveren heeft hij practisch zijn gehele oeuvre gewijd aan het por tret. voornamelijk conterfeitsels van le den van de koninklijke familie, van staatslieden en geestelijken van invloed. De serie, die op het ogenblik ten toon gesteld is in de gang en de expositie ruimte van het prentenkabinet, bevat o.a portretten van Lodewijk XIV zelf, van Anna van Oostenrijk, van Christina van Zweden en van de grote veldheren Condé en Turenne. Van de hoge geestelijkheid zijn de kardinalen Mazarin en Richelieu vertegenwoordigd. Een interessante reeks, die, als men er langs wandelt, het gevoel geeft op een persoonlijke audiëntie te zijn toegelaten. Technisch is het opvallend, dat Nan teuil in twee werkwijzen start: hij ge bruikt de punt en de lijntechniek naasl elkander. Later werkt de kunstenaar de lijn uit tot een uitdrukkingsmiddel van grote perfectie. Nanteuil ontwikkelt een geraffineerde vaardigheid in het weer geven van de verschillende stoffen. Ver gelijk bijv. het portret van Hardouin de Péréfixe uit 1665 met een kleiner van dezelfde persoon uit 1662. Hoe zijde en hermelijn, hoe fluweel en kant reageert, als het wordt geplooid rond een stoere mannenschouder of om een soepele vrouwenhals. wist deze graveur des ko- nings nauwkeurig, nóg nauwkeuriger, hoe een gezicht verandert, als het oud wordt, wat de geheimen zijn van een jonge huid. waardoor de uitdrukking wordt bepaald van een ogenpaar. De nauwkeurigheid, waarmee Nanteuil zijn objecten heeft be studeerd. blijkt, ais wij de naast elkander opgehangen portretten van Mazarin, resp. gemaakt door Nanteuil en door F. de Poilly bestuderen. Van deze „trouw aan de werkelykheid" konden onze portret schilders in vele gevallen nog wel iets leren. Een grondige kennis van de reali teit is zelfs voor een surrealist of een expressionist niet overbodig. Het kunsthistorisch-belangrijke van deze expositie is, dat het hier getoonde werk in zekere zin een étappe vertegen woordigt. Hier is n.l. niet gegraveerd naar bestaande schilderijen of anderszins, zoals meestal placht te geschieden, maar naar het levend model. Eentonigheid in de opvatting valt niet te ontkennen: de geportretteerden zijn allen in dezelfde pose weergegeven, iets wat aan de heer sende hof-etiquetten, maar zeer zeker ook aan de kunstenaar zelf moet worden ge weten. Desalniettemin boeien ons deze personen bovenmate en dat niet alleen, omdat het nu toevallig de „Zonnekoning" en zijn naaste omgeving betreft. - De tentoonstelling is tot 31 Maart gra tis te bezichtigen. C. Th. R. CLARA HASK1L SPEELDE VOOR HET L.A.K. Onder auspiciën van het L.A.K. con certeerde gisteravond de pianiste Clara Haskil. Dat haar programma als eerste r mer het „Andante Varié" in f van Haydn vermeldde zal ongetwijfeld door de pur- sang muziekliefhebbers onder de grote schare die gisteravond de Zuiderkerk be volkte op hoge prijs gesteld zyn. Immers deze Haydn-variaties die toch zó zelden in de concertzaal gespeeld worden, be vatten een grote schat aan „zuivere' muziek, muziek van een nimmer ophou dende blijheid, lichtheid, warmte spontaneïteit. Teneinde het karakter van deze ziek tot zyn recht te doen komen moet de uitvoerende kunstenaar beschikken over een met grote souplesse gehanteer de techniek en een weloverwogen pedaal- gebruik. Het parelende, doorzichtige, warme en tot in de kleinste finesses ver zorgde pianospel van Clara Haskil schynt als geschapen te zyn tot het reprodu ceren van deze gracieuze, ragfyne, on gekunstelde en in de beste zin van het woord populaire Haydn-muziek. Prachtig genuanceerd pianospel gaf deze pianiste ook te genieten in de naar muzikale inhoud pretentieloze „Abegg- Variaties" van Schumann; van technisch raffinement en warme muzikaliteit ge tuigden ook de Schubert reproducties waarin een uitzonderlijk fraai „Canta- bilespel" de aandacht trok. Dat het gracieuze, het dichterlyke ver stilde karakter van een Haydn-Schubert of Schumann deze pianiste beter ligt dan het monumentale bleek uit de Brahms en Beethoven Interpretatie. Met name in de Intermezzi op. 116 en het eerste deel van Beethovens op. Ill in c, muziek die zowel psychisch als physiek hoge eisen aan de uitvoerende kunstenaar stelt, kwam de pianiste niet aan de „herschepping" toe. Afgezien van deze bedenking werden de werken overigens met de grootst mogelijke technische precisie en toewij ding gespeeld. Een welverdiend applaus resulteerde in een tweetal toegiften waaronder een transcriptie voor piano van een orgelwerk van Bach (Adagio uit de Toccata-adlgio en fuga in c) dat wy persoonlijk liever op het orgel dan (hoe voortreffelijk ook) op de piano gespeeld horen, A. I. vervangen door een uitbreiding winstgevende koelen van fruit c.d. Bij opheffing der fabriek zullen de lonen van het personeel der ijsfabriek, t.w. van twee chauffeurs en een ijslichter, verschuldigd blijven. Twee van deze personen kunnen echter worden geplaatst in vacatures, die in 1951 door pension nering zullen ontstaan. De derde kan elders in het bedrijf van het slachthuis worden tewerkgesteld. Bij opheffing be hoeft geen rekening te worden gehouden met een bedjag wegens afschrijving op de inventaris, wijl de uit de opheffing voortvloeiende opbrengsten wegens verkoop der installatie c.a. de nog niet afgeschreven boekwaarde verre overtref fen. De gebouwen zijn geheel afge schreven. Bij opheffing der ijsfabriek worden door inrichting der vrykomende ruimte tot koelruimte, twee koclruimen verkre gen met een gezamenlijk vloeroppervlak van 150 m2. De hieraan verbonden kosten zullen ƒ52.500 bedragen. Ds R. Blommaert 25 jaar Waals predikant De Waalse predikant te Rotterdam, ds R. Blommaert herdenkt vandaag, dat hij 25 jaar geleden zijn intrede heeft gedaan bij de Waalse gemeente te Middelburg. Ds Blommaert, die 53 jaar oud is, is niet alleen in de kring der Waalse Gemeen ten in Nederland een bekende figuur, doch ook daarbuiten. Hij zal in de Zon dagmorgendienst "een gedachtenisrede houden, waarna er gelegenheid zal zyn de jubilerende predikant gelukwensen aan te bieden- Ds Biommaert, die in België is gebo ren, heeft gestudeerd aan de Universi teit te Genève. waar hij in 1923 theol candidaat werd. Na als predikant in Duin kerken werkzaam te zijn geweest, kwam ds Blommaert in het voorjaar van 1926 naar Nederland, waar hij de Middelburg se gemeente ging dienen. Van 1941-1948 heeft hij de Waalse gemeente te Leiden gediend en sedert 3 October van laatst genoemd jaar is hij aan de Rotterdamse gemeente verbonden. De jubilaris cretaris van de commissie tot de zaken der Waalse kerken, kerkvisitator dezer gemeenten en scriba-quaestor Waalse reünie welke als classis onder de Ned Herv. kerk ressorteert- In de oor logsjaren is ds Blommaert aalmoezenier in het Belgische leger geweest. Voorzieningen aan het openbaar slachthuis B. en W. stellen de raad voor, ƒ75.000 beschikbaar te stellen voor enige voor zieningen aan het openbaar slachthuis. Het plan betreft werkzaamheden aan de gebouwen, die over 3 4 jaren moeten worden verdeeld. Reeds er behoefte aan enige zoals de bouw van was-, schaft- en kleed lokalen voor de werknemers en de slagers, enige werkruimten voor het vakpersoneel, toiletgelegenheden c.d. B. en W. willen echter de uiterste zuinig heid betrachten. Haagse zenuwarts krijgt 500 boete De Haagse rechtbank veroordeelde gis terochtend de Haagse zenuwarts J. B. der W. tot een geldboete van /5U'i subs, zestig dagen hechtenis en zes maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met ;n proeftyd van drie jaar. Van der W. had tegenover de parle- lentaire enquêtecommissie, tijdens een verhoor over het Englanaspiel valse ver klaringen onder ede afgelegd. was één jaar, waarvan acht voorwaardelijk Telefonisch weerbericht in het gehele land? Binnen enkele maanden kan een be langrijke uitbreiding van de weerberich- tendienst per telefoon worden verwacht. De P.T.T. zal de beschikking krijgen over een tweede machine, waarop men" het weerbericht, dat viermaal per dag van het KNMI per telex overgebracht wordt, „inspreekt" Niet alleen de telefoondis tricten Den Haag en Utrecht, maar ook de rest van het land zal dan de gelegen heid hebben voor 3 cent het toegelichte weerbericht te vernemen. Gaat stadstram vaker door naar Kerkbuurt? Verzoekschrift aan de N.Z.H. Een door meer dan driehonderd perso nen getekend verzoekschrift van bewo ners van dc Rhijngeesterstraatweg en de daarop uitkomende zijstraten wordt deze week aan de N.Z.H. verzonden, teneinde te bevorderen dat de stadstram, die thans loopt tot de Leidse Buurt (met een en kele rit naar het Oude Dorp) het eind punt voor alle ritten zal krijgen in de Kerkbuurt. De ondertekenaars motiveren dit ver zoek met te wijzen op de in 1950 gereen gekomen 60 woningen ten W. v d Rhijn1 geesterstraatweg cn de uitbreiding iets Noordelijker met een 130 woningen, die in de komende maanden zullen worden betrokken. Zij merken daarbij nog op, dat een ho gere frequentie op het traject Leidse Buurt-Oude Dorp ongetwijfeld zal leiden tot meer vervoer, daar de gelegenheid zeer zeker de behoefte zal scheppen om ook van de tram gebruik te maken voor het bezoeken van de winkelbuurt Gevers straat en de Kempcnaerstraat Ontegenzeglijk is het Noordelijke ge deelte van de gemeente Oegstgeest slecht bedeeld door de N.Z.H- en is he' verzoek alleszins gemotiveerd. Collecte voor de.E.V.C. Een Leidse dame moest voor de kan tonrechter verschijnen. Zij had in Augus tus zonder vergunning van B. en W. huis-aau-huis-collecte gehouden met tekenlijsten voor deE.V.C. Ze kende de overtreding, maar meende, dat mensen, die in nood verkeerden, gehol pen moesten worden. Het O.M. eiste f 11 of 4 dagen. Omdat verd. een groot ge zin heeft, werd de uitspraak f5 of 2 dagen. De collectebussen met inhoud de intekenlijsten werden verbeurd v klaard. Generale repetitie Gisteravond werd in de Stadsgehoor zaal de generale repetitie voor de heden avond officieel uit te voeren Mattheüs Passion gehouden. Ook voor deze uitvoe ring bestond grote belangstelling. Dc zaal was nagenoeg geheel bezet. De ge legenheid die „Ex Animo" hier heeft ge boden, wordt dus wel gewaardeerd. Het viel ons op, dat vooral de jeugd hiervan een dankbaar gebruik heeft gemaakt. Nieuwsilitsen uit de omstreken (Advertentie eiJcèNe Een naam? Nee. een begrip. Hel Permanenthuis Eugène heeft de loop van tientallen jaren rouwen van de modieuze vrouw verworven. Dat wij in onze kapsalons thans ook over dit systeem kunnen be schikken, is daarom een extra vermel ding waard, temeer omdat Eugène pas met een nieuwe specialiteit op de markt is gekomen: de permanent „DOUCE". Het systeem van de lauwe permanent wordt hierdoor nog meer geperfection- neerd. het kapsel steviger, veerkrach tiger. natuurlijker en langer houdbaar. Bij een permanent „douce" van Eugène geen ondragelijke hitte op het hoofd. Zonder angst voor schade kan ook geverfd of gebleekt haar aan deze permanent worden onderworpen en na de behandeling kan men desgewenst eveneens zonder schade tot verven of bleken overgaan. Inderdaad, U ziet er verzorgd uit met een permanent Eugène, vooral als deze door bekwame handen wordt toegepast. Alleen: vooraf bespreken moeten wy U voor de a s. feestdagen zeker aan- Regen maakt einde aan zonnig winterweer (Van onze weerkundige medewerker) Over Engeland en de Noordzee nadert een regenstoring, die in de loop den ons land zou bereiken om e« aan het fraaie zonnige voorjaarsweer te maken- Voorjaarsweeroverdag dan. want de temperaturen die er in de laatste nachten werden gemeten, waren na Nieuwjaar en in het Westen en Zuiden ons land na Oudejaarsdag, nog niet laag geweest- Vooral in het Oosten en Noorden kwamen lage minimumtem peraturen voor. Zowel in Twente als in Eelde werd een temperatuur van 6 gr, gemeten In het Westen en Zuiden daalde het kwik tot 5 gr- C Het ijs lag in de sloten, iets dat men i twee maanden met nagenoeg geen vorst van betekenis, niet meer zou ver wachten. Daar na het passeren van ae regenstoring weer zachte Oceaanlucht wordt aangevoerd, zullen in de eerstvol gende nachten geen nachtvorsten meei optreden. Actieve depressies bedreigen ons voorlopig nog niet. zodat de verande ring geen uitgesproken onstuimig of slecht weer zal brengen. Paasei niet goedkoper? In Roermond verwacht men dat de eren tegen Pasen niet goedkoper zul- n worden. Ondanks de stopzetting van de handel met Duitsland gaat de uitvoer eieren steeds voort op de oude „in- voerbewilhgingen". De vorige week haa deze export een omvang van ruim 3D milliocn stuks en de uitvoerpryzen ste gen in enkele dagen van f 13.25 toi bijna f 15 de honderd. De binnenlandse prijzen zijn daarop afgestemd. Vier Indon. schepelingen omgekomen Kolendampvergiftiging op schip in A'dam Vier Indonesische schepelingen zyn gisternacht aan boord van 't ms. Tarakan in de Amsterdamse haven door kolen dampvergiftiging om het leven gekomen. Twee anderen zijn in het ziekenhuis op genomen. Hun toestand is zeer ernstig De zes schepelingen hadden vanwege de kou een emmer gloeiende cokes naar hun hut meegenomen. Er ontstond een sterke ontwikkeling van koolmonoxyde. Zij hadden een patrijspoort opengezet, maar de luchtverversing hierdoor is on voldoende. Tegen halfnegen vond men de mannen gistermorgen. Vier waren er toen reeds overleden. OEGSTGEEST Agenda gemeenteraadsvergadering. In de Vrijdagavond te houden raads vergadering komt allereerst ter tafel verzoek van de woningbouwvereniging „Buitenlust" om een voorschot uit de gemeentekas van f30 000 ten behoeve van de plaatsing in 60 woningen lavetbadinrichtingen. Hoewel door de Minister van Financiën indertijd i: gemerkt dat alles wat niet in een directe r.ood voorziet voorlopig achterwege moet blijven, menen B en W. dat dit verzoek moet worden ingewilligd, nu nieuwe woningen de aanwezigheid een douche of andere badgelegenheid als eis wordt gesteld. Een voorstel tot herziening van het uitbeid-ingsplan in de omgeving va Celebesstraat is het volgende punt. Voorts vraagt de woningbouwvereniging grond en bouwvoorschot voor de bouw 41 eengezinswoningen op een terrein de omgeving van deze straat. Vervolgens heeft de N V. Maatschappij „Verzicht" te Leidschendam verzocht grond te mogen kopen aan de Marelaan waartoe B W ook een voorstel doen. Tenslotte stellen B. en W voor de heer C. G. Dullemond, die reeds enige maan den tijdelijk onderwijzer is aan de open bare school, zonder verdere voordracht te benoemen. RUNSBURG Geen florissant jaar De afdeling Rijnsburg van de Ncd. Bond van bloemen- en plantenhandelaren vergaderde gisteren o.l.v. de voorzitter, de heer Nic. den Heyer. Uit het jaa; verslag van de secretaris bleek, dat de leden in 1950 niet bepaald een florissant jaar hebben gehad. Dit werd door de voorzitter met het volgende duidelyk maakt: In 1947 werd door de gezamen lijke bloemenveilingen in Nederland ƒ35.000.000 aan bloemen en planten ge veild, waarvan ƒ5 000.000 werd geëxpor teerd. Op de resterende ƒ30.000.000, die het binnenland werden omgezet, druk te gemiddeld 11% pet onkosten op d« inkoop in totaal dus ongeveei ƒ3.500.000. Deze kosten, die hoofdzakelijk bestaan uit transportkosten en verpak- kingskosten zijn in 1950 met 50 pet ge stegen tot een totaalbedrag van 5.525.000 Dit bedrag drukt thans op een binnen landse omzet van ƒ18.000.000 (er werd geëxporteerd voor 17.000.000). Het kos- tencijfer is dus in vergelijking met 1947 gestegen van 11% pet tot 29 pet op de nkoop. Hierbij is nog niet meegerekend de verhoging der o.b. van 1 tot 3 pet. Waar enerzijds de kosten steeds stijgen anderzijds de omzetten dalen, zullen ans bedrijf slachtoffers moeten vallen, aldus spr. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de zich niet herkiesbaar stel lende heer H. van der Eikel gekozen de heer G. de Mooi Wzn. Met algemene stemmen werd de heer Nic. den Heyei candidaat gesteld voor bondsvoorzitter By de rondvraag werd een „incident' behandeld, dat zich Maandag op de vei ling heeft voorgedaan. De voorzitter gaf als zijn mening te kennen, dat dit inci dent werd veroorzaakt door de houding de keurmeester. Als één van mijn collega's of hij nu een groot- dan wel een kleinhandelaar is op dergelijke wijze wordt behandeld, zal ik dat niet accepteren, aldus de voorzitter. Ik kom de veiling om mijn brood te ver dienen en als mens te worden behan deld. Deze woorden werden door de aan wezigen met applaus bekrachtigd. Ook de heer A. Doll, hoofdbestuurslid in de Ned. Bond van snijbloemen- potplantenhandelaren, was op deze gadering aanwezig. VOORSCHOTEN C.H. Jongerengroep. uitstekend bezochte, vergade ring heeft gisteravond de C.H. Jongeren groep bestuursverkiezing gehouden Voor de laatste maal hanteerde de heer Mechelse de voorzittershamer. Vele jaren heeft de heer Mechelse dit werk op enthousiaste wijze gedaan, doch hij kon zich nu niet meer herkiesbaar stellen In zijn plaats werd gekozen de heer P. H. de Bitter. Verder werden ir bestuur gekozen de dames Toos va en Marry de Bode en de heren S. Boon stra. A. Buis. H. Griffioen en J. Griffioen Een voordracht door de heer A. van Santen en verder muziek door het muziekclubje brachten de nodige afwis seling. Tijdens de vergadering gaven ver scheidene nieuwe leden zich op. De avonc werd door de voorzitter van de C.H.U. te Voorschoten, de heer B van Vliet, ge- H. van Weizen kampioen 2e klasse L.S.B. P. Mulder in laatste partij verslagen Daar H. van Weizen 'Vriendenschaar) zijn afgebroken partij tegen de L.S.G.- P. Mulder in winst wist om te zetten, is hij kampioen 2e klasse van de L.S.B. ge worden Proficiat. De einduitslag werd: 1 en kampioen: H. van Weizen 4 uit 5, 2. en 3. P. Mulder en C. van Tol (Phili- dor). beiden 3 uit 5; 4. en 5. P. C. v. d Leek (Leiderdorp) en W. Bey (Leitheni elk 2 uit 5; 6. B. Ouwerkerk (Vrienden schaar) 1 uit 5. JUDO Aanvang nieuwe lessen Donderdag, 8 SPORTSCHOOL KOOREMAN Breestraat 145 (ingang steeg). Tel. 23728 Volleybal-driekamp Er werd een volleybal-driekamp tus- •n de Leidse Universiteit, de Profes- sorenwijk en de Technische Hogeschool te Delft. De uitslagen waren: L. U.— Prof. wijk 3—1; L.U.T.H. 2—2; Prof wijk—T.H. 2—2. Waterpolo Sleutelstad I afdelings kampioen wintercompetitie Sleutelstad I. dat gisteravond ook zijn laatste wedstrijd in zijn afdeling voor de wintercompetitie wist te winnen, werd kampioen. Ondanks de grote overwinning op Zwip I in Den Haag (26), boden de Hagenaars gisteren zo fel tegenstand, dat Sleutelstad heel hard heeft moeten wer- voor de zege. Al spoedig stond de thuisclub door doelpunten van Dool (2) Hooidonk met 30 voor. Zwip maaktp toen een fraai tegenpunt (3—1), door Geve werd het 4—1 en nog voor de rust 42. In de tweede helft, die zeer span nend verliep, speelde vooral Zwip heel fors. Beide zeventallen scoorden nog drie doelpunten. Dool (2) en Van Berkel n de Leidse doelpunten voor hun rekening. Gecompliceerde aanrUding. Gisterochtend heeft ter hoogte van de Haagse Schouw weer een aanrijding plaats gehad, die tamelijk gecompliceerd was. Uit de richting Amsterdam kwam een autobus van de N Z.H.V.M. die de Valkenburgseweg op wilde rijden. Van die weg kwam echter een vrachtauto, zodat de bus even stopte om de weg vrij te laten maken. Een achter de bus rij dende' auto stopte natuurlyk ook. maar een daarachter komende splinternieuwe wagen remde vermoedelijk te laat en botste boven op de luxe wagen. De beide luxe auto's liepen vrij ernstige mate riële schade op. Voor de bestuurder van de nieuwe wagen was dit wel heel erg, daar hij de wagen juist van de importeur naar de koper reed. Een mysterieus telefoontje. Mevrouw De R. van- de Leidseweg belde Zondagavond de politie op. Zij had een eigenaardig telefoontje gekregen. Een heer had gevraagd naar iemand, die bij haar op bezoek zou zijn. Het gesprek was echter zo vreemd geweest, dat zij meende de politie te moeten waarschu wen. Later bleek, dat ongeveer te zelfdei tijd was ingebroken bij de heer O. aar de Veurseweg, die niet thuis was. Ver moedelijk heeft men hier te doen gehad met een inbreker, die telefonisch con troleerde of het huis, dat hij zich uitge zocht had, leeg was. Verkecrsondenvys. De verkeersgroep der Rijkspolitie ir. Den Haag beschikt over een verkeers- tafel. Dit is een grote maquette,, waar op met borden autootjes, voetgangers- poppetjes enz. allerlei verkeerssituatie? kunnen worden uitgebeeld, speciaal ten behoeve van het verkeensonderwijs. Van 1217 Maart krijgt Voorschoten deze maquette te leen. Onder leiding van ambtenaar van de Rijkspolitie uit Den Haag, de heer De Prieelle, zullen dc hoogste klassen van de lagere scholen uit het dorp d^ar een practische keersles mee krijgen. Er is reeds vaak over gesproken of Voorschoten zelf niet zo'n vcrkeerstafel kan krijgen. Tot nu toe zijn deze besprekingen nog zonder resul taat gebleven. Het is wel verheugend, dat de Voorsohotense jeugd tenminste één keer de gelegenheid krijgt met behuip van dit practische leermiddel een nuttige verkeersles te krijgen. ZOETERWOUDE Jaarfeest van M.E.V.E. cn D.V.V. De jeugdverenigingen MEVE en DVV hielden gisteravond hun jaarfeest Ds Postma opende, waarna de beide club liederen gezongen werden- De jaarver slagen werden vervolgens gelezen. Dc heer R. Brandhorst gaf een uiteenzetting in de voorbereidingen voor de kamp eek, die in volle gang zyn. Tot de pau- werden de aanwezigen beziggehouden iet schetsjes, gedichten en volksdansjes uitgevoerd door leden van de beide vere nigingen. In de pauze werd de traditio nele verloting gehouden ten bate van het estauratiefonds. Het laatste nummer 'an de avond was een tableau, waaraan alle leden van de vereniging meededen Nieuw proces tegen K.P.M. Ter zitting van gister is voor bank te Amsterdam een nieuw dure aanhangig gemaakt tegen c Als eisers treden op de heren Loi en Aponno, als bewoners van Amh die tijdelijk in Nederland verblijf tevens in hoedanigheid van vooraj staande Ambonnezen, waarnemende belangen van alle andere bewoners j Ambon De vordering strekt tot vastsj ling der onrechtmatigheid van de ai voer van oorlogstuig cn troepen door K.P M. gedurende de strijd op Ami voor het tijdvak van einde Septem| tot einde November 1950. Oldenbamevelt thuis met 1.300 n» De Johan van Oldenbamevelt van] Maatschappij Nederland meerde gist morgen om 11 u. aan de Javakade te A sterdam. Aan boord bevonden zich lj passagiers uit Indonesië, onder wie militairen met hun gezinnen. Scheepvaartberichten ARENDSKERK 6 Duinkerken. Atlas 6 l del Gata. BAUD 5 Semarang n Soerabaja Bemint CAS AN A 6 Antwerpen. FRIESLAND 5 Kopenhagen n Stettin. HOOGLAND 5 Stettin n Delfzijl. LEMSTERKERK 6 Kowelt. Leny 6 Vani Cardiff. MAETSUYCKER, 3 Geraldin n Singa Monica 5 BrunsbutteJ n R'dam MJjd. 2 B-Aires. Musl 4 Menado n Tarakan. NELLY 5 Satfl. KUFINA 2 Trinidad STAD BREDA 3 Victoria. Stan' S Gei Stai LRMAJO 5 Swansea n Par. ZEELAND (KRL) 6 A dam n Kings Ly| Zeeland (SSM) 5 Stettin n DelfztjI. I Amsterdams Beursoverzicht Amsterdam, 6 Mal HVA zeer vast De jongste berichten uit Indonea waarin weer melding gemaakt wordt vi moordaanslagen en de ongunstige pi ductiecyfers van de Rubbercultuur Amsterdam maakten geen aangena? indruk ter beurze. De Indonesische sector opende dan d volgens verwachting min of meer f drukt, met verliezen van circa twee pu Evenals gisteren bestond er eni belangstelling voor H V A., die naarm. het beurs-uur vorderde, 'oenam. Na op 115 geopend te zijn trok de kot onder vrij drukke handel aan tot 120j In de oliehoek vreesde men nog stee) dat het bekende arbitrage-aanbod e dezer dagen weer los zal barsten, afwachting daarvan opende Koninkly twee punten lager maar toen het aanb uitbleef, avanceerde de koers tot 313' dus ruimschoots prijshoudend. Per sail dustriepapieren niet ongunstig gedisp waren vrijwel alle internationale neerd en boekten een fractionele witf BEURS VAN AMSTERDAM Off. not. medeged. door de Ver. v. d. Effectenhandel Am i bieden f laten ged en b. t ged en L x ex div Am DINSDAG 6 MAART. OBLIGATIES V.K Anac Smelt C BZ3'* 83 - ...3% 108j\ 106 i Co.. Nederl. 19S0 3% 05*2 96A DRU Nederl. 47 3—3% 96}S 96%t Electr. Zuurfabr 233 Nederl 1898—05 S 94 94 Electr Dordt123»! Nederland 37 94 94% fenoal] Bouth 128'.: Dollarlening '47 3 99,\ 99t»« Qruyter P. A -.153 Investerlngs C 96% 96% Heemaf 1913', Ned 1962—64 3 95% 95% Helneken 182'! N W S f 1000 2% 77% 77% Hero i60 Ned. Ind. '37 A 9292^ Hoeks Mach270 Grootboek 194694% 94% Holland Meelf.89 119% 118% 164t 162 147* 148 Boll. Int Gi Rotter'd 3e 37 3% 100 10011 Z-Holl 2e '38 3 94 95% u irg 149% 232% 243/ 240 tztjde 160% 160',I U S Steel C El Mu Anlem Overz Gas MM... Int Bank 112% 112% Frles-Gr. BB 8% 9» BoU. HB K 3% 92% 92% Nat Byp B. 3 90% West BB NO 3% 93 93 8ergb Jurg 3% 100% 100% Lever Br 3% 106 105% Philips '48 3% 101% 101^ Philips dollar 3% 110 109% Stokvis 3% 110* 110% Cockerll) 97%$l00fi Soc. de la Cère... 94%* Bataafsche 3% 100 100 Comp WX, '38 4 94% 94% Deb Spoor'37 3% 62» N-l Spoor '37 3% 34% 35%* Sam Joana 4 36% 37 Vtscose 144 Klinker IsoUet 55%* Kondor A 275' Kon. Ned Edelm 78% Kon. Pharm 172% 173 Kon, Ver TapUt 271 271 Kon KeUen 157%* 157% KoudUs 125 125 Leid Textiel 165 167% Nat Berste Ned Bk Zul Ned Cred 90* 91* Meelf N B Cv A 232 231 »at Chem f Naarden 174 177 Vredesteln Auto 141% 141/ Ned Fitting fabr 80% Nedap 107 Ned Gist- en Sp 284 263 Ned MM Bavenw 108 107% Ned Scheepsb... 144% 144 Noord Vezelve Nyma Padang Port) cem 41 41% Rott Droogdok... 313' 313 Rouppe v d V 118% Alb i 170% 169% Blaai MM.. 93» 95* sm Eigendom 159% 160t iel) C 61% 62% 1 dewater 37% 37 j irness 197% 197% oil Stmb MM 133% 133% levelt Goudr - 283 281 astzee 251 253 oorman Co 16 17 onolongan 39 40 86% 150% 153% 188» d-Afr 232 Bank 106 106 Rott. Bank 170% 16S Twentsche Bk C 173 172% Int Bel Unie 196 196 stokvis soo 162 162 Be,e8 con»21° 210 Stork en Co146 46 N Am -Ned Bbk 68* 68% Dt ^y. 2fi0. N W. Pacific Hbk 175» 175* v/er B,|K 17Jlj l71 Albatros 187 189 Ver Pharmac 101% 103* Alg Allan Co 341 342 94* 97% A'dam Ballast -. 137% 138* Bergh Papier 205% 180x W Breda Mach fabr 140* I32%- l\ VllssingenKat Wits textiel 221 Union 4CTIEVB AANDELEN N Band MM Cv, Alg Kunsix. Unit Bandar Dell-Bat ■2, Serb Sc 8-Delft C.v.A 137% er B C v. A i Ford Autom 116% 115J-8 120%: Dell-Mo Cert 503 MUUei en Co

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2