Jlicttme £dJtsri)c (fiburaitl Toch op zoek naar een paar vrijstaande anti-revolutionnaire ministers? Houding van (gediscrimineerde) V.V.D. kon wel eens beslissend zijn Maar Oostenrijk mag op agenda worden geplaatst Wist II Waarom WOENSDAG 7 MAART 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 816S Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONRRL DRGBLRD Voor Leiden en Omstreken .Stantwflslicfj li gfje&leuen oiyn hert in tegfjeaspoct" BEDRIJFSCHAP KOMT DE SUIKERWINKELIERS TEGEMOET ZIE PAG. 3 Prof. Romme zoekt en tast verder (Van onze Parlementsredacteur) Tijdens het onderhoud, dat prof. Romme gistermiddag heeft gehad met de Tweede Kamer-fractievoorzitters, resp. wnd. fractievoorzitters van de C.H.U., de V.V.D., de K.V.P. en de P.v.d.A., heeft de informateur hun gevraagd naar de mogelijkheid van hun medewerking tot de bevorde ring van de totstandkoming van een kabinet op de basis van het reeds eerder ook door hen aanvaarde ontwerp-program, doch thans bezien in het kader van een kabinetssamenstelling, door prof. Romme met betrek king tot het algemene politieke beeld en de zakelijke zetelverdeling opnieuw uitgewerkt. De fractie-voorzitters van de C.H.U. van de V.V.D. hadden hierop tegen v; morgen resp. half twaalf en half elf fractie-vergaderingen uitgeschreven. Voor de K.V.P. en voor de P.v.d.A. bleek het niet noodzakelijk te zijn nader onderling overleg te plegen. Hebben wij het wel dan zouden alle fractie-voorzitters prof Romme beloofd hebben, uiterlijk twee uur vandaag hun standpunt kenbaar te maken. Wij hebben redenen om aan ti dat prof. Romme van plan is, allereerst te proberen, alsnog twee anti-revolution- nairen in het kabinet op te nemen, buiten de Tweede Kamer-fractie om. Het spreekt vanzelf, dat dr Schouten, wanneer aangezochte anti-revolutionnair hem advies over deze polsing zou vragen, hetgeen er is gebeurd (zie ook de elders in dit blad opgenomen mededeling A.R.-zijde) deze zou aanraden, niet ir kabinet zitting te nemen. Overigens blijft natuurlijk altijd de theoretische moge lijkheid bestaan, dat er anti-revolution- nairen bereid zijn gevonden worden, toch in het kabinet te treden. Ongetwijfeld zal dan bij het debat over de te verwachten regeringsverklaring duidelijk van A.R.- zijde worden gesteld, dat de betrokkenen niet met instemming van de fractie op treden. Naar goede Anti-Revolutionnaire zede zou deze verklaring echter in geen enkel opzicht afdoen aan de loyaliteit, die nu eenmaal tegenover iedere wettige regering in acht genomen dient te worden. Prof. Romme schijnt er overigens ern stig rekening mee gehouden te hebben, dat pogingen in deze richting zullen mis lukken. Daarom heeft hij de. vier fractie voorzitters gistermiddag ook een andere verdeling voorgelegd. Hij zou voor de KVP zes zetels en voor de PvdA vijf zetels willen handhaven. Daarnaast de CHU twee zetels toebedeeld krijgen en de WD anderhalf, dat wil zeggen, 1 officiële WD en daarnaast een kleur loze figuur, die aan de WD verwant ge acht kan worden. Het is duidelijk, dat prof. Romme, door de zaak zo te stellen, de WD, die weinig minder Kamerzetels bezet dan de Ds Meerburg vandaag naar Korea Werving van vrijwiligers blijft doorgaan Onder de twintig officieren, onder- of ficieren en soldaten, die vandaag per vliegtuig naar Korea zullen vertrekken als eerste aanvulling voor het Ned. de tachement bevindt zich ook ds Ph. P. Meerburg, de opvolger van de gesneu velde ds H. J. Timens. De Maastrichtse bevolking en R.K. geestelijkheid hebben hem een Heilig Avondmaal-stel, verpakt in een aluminium koffertje aangeboden. Op 19 Maart vertrekken per schip de ongeveer 200 vrijwilligers, die bij het corps commandotroepen te Roosendaal zijn ingedeeld. Daarna zal 't werven van vrijwilligers nog worden voortgezet, omdat de man nen die zich thans in Korea bevinden een verbintenis voor een jaar hebben aangegaan en dus In October desgewens. terug kunnen keren- Zoals men weet kunnen zich voor het aflossingsdetache ment ook personen aanmelden, die nog nooit werkelijke dienst hebben gedaan, Prins Bernhard gast van roeiers op W. Ruys Prins Bernhard zal Zaterdag op de Wil lem Ruys te Rotterdam aanzitten bij een feestdiner, dat ter gelegenheid van het eeuwfeest der Kon roei- en zeilvereni ging De Maas wordt gegeven- Vandaag weer groente naar Duitsland In plaats van uiencontingent Vandaag is de groente-uitvoer naar Duitsland hervat tot 31 Maart. Hü komt ten laste van het betalingscontingent voor uien, dat tot deze datum loopt. Het saldo van dit uiencontingent, f 2.300.000, is voldoende om de lopende maand een ruime groente-uitvoer naar Duitsland mogelijk te maken. Er is een groot restsaldo van het con tingent uien door het langdurige invoer verbod voor uien In Duitsland en de lage prijzen, die de Nederlandse telers de laatste weken bij hun export hebben ge maakt. In vakkringen houdt men rekening met een kans, dat het verbod van invoer, althans van groenten en fruit, reeds op 15 Maart geheel of gedeeltelijk wordt opgeheven. In ieder geval vertrouwt men er op, dat nog deze maand aan de on gewenste toestand een einde komt. Narriman Sadek geopereerd Narriman Sadek, de toekomstige echt genote van Koning Faroek van Egypie is gisteren in een ziekenhuis te Alexan- drië geopereerd aan een blindedarmont steking. Haar toestand is bevredigend. CHU, ten opzichte van deze laatste partij tot op zekere hoogte discrimineert. Daar om komt het ons voor, dat met name het standpunt van mr Oud beslissend zal zijn voor de vraag, of het prof. Romme toch zal gelukken, een vier-partijen-kabinet voor te bereiden. In dit verband wijzen wij er op, dat mr Oud vanmorgen, vóór zijn fractie vergadering nog een nader onderhoud met prof. Romme heeft gehad. Bomme's schema Men weet, dat het aanvankelijke sche ma van prof. Romme met betrekking tot de zetelverdeling in het kabinet er als volgt uit zag: zes K.V.P., vijf P.v.d.A„ twee A.R., één C.H. en één V.V.D. Voor de K.V.P. had hij bestemd: een ministerschap zonder portefeuille, tevens vice-premierschap (waarschijnlijk niet mr Van Schaik), Economische Zaken (uiteraard prof. v. d. Brink), Binnen landse Zaken (waarschijnlijk mr Van Maarseveen), een ministerschap zonder portefeuille, toegevoegd aan Economische Zaken, speciaal voor de productieverho ging (waarschijnlijk prof. Albrechts), een Waarom dr Schouten medewerking weigerde Van A.R. zijde is ons medegedeeld, dat prof. Romme als informateur een ser; poging heeft gedaan om de medewerking van de A.R. aan de formatie van eer kabinet mogelijk te maken en te bevor- De gesprekken, welke de informateur heeft gehad met de voorzitter van A.R. Kamerfractie droegen een open prettig karakter. T.a.v. het program bleken tenslotte geen overwegende bezwaren te bestaan. Op een paar punten werd een bepaald behoud gemaakt, dat door prof. Romme werd geaccepteerd. De moeilijkheden, welke voor de A.R. onoverkomelijk bleken, hielde® nauw verband met de samenstelling van het kabinet en de verdeling van de ministers portefeuilles. De A.R. gingen er mede accoord, dat er in het kabinet twee van mannen zouden worden opgenomen, die beiden met het beheer van een der departementen zouden worden belast. In verband met de omstandigheid, dat van moest worden uitgegaan, dat een belangrijk aantal van de demissionnaire iters in het nieuwe kabinet zou wor den opgenomen, en dat de uitwerking en uitvoering van het program uitermate belangrijk moet worden geacht een program bevat immers slechts algemene vens in menig opzicht vage omschrij- bingen werd gesteld, dat de twee A.R., die zouden worden aangezocht, tot de politiek en parlementaire ervaren perso- dienden te behoren. Dit zou uiteraard mede bepalend zijn met betrekking tot de departementen, waarvan zij met het beheer zouden worden belast. Het bleek, dat de informateur met dit verlangen geen rekening kon houden, om de door hem gevraagde mede werking tenslotte niet kon worden ver- De Keukenhof in Lisse, die dit jaar op 20 Maart geopend zal worden, is met een oppervlakte van 2000 vierkante meter uitgebreid. Op de dag van de opening zullen hier vele bloemen in allerlei kleurschakering in bloei staan; een lustoord voor de ware bloemenminnaar. al dan niet gereorganiseerd departement van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (prof. Rutten). Aan de P.v.d A. zou worden toegewezen: Algemene Zaken (dr Drees, tevens pre mier). Financiën (uiteraard prof. Lief- tinck). Landbouw c.a. (de heer Mans- holt), Justitie dan wel Wederopbouw en Volkshuisvesting (voor Justitie waar schijnlijk mr Donker, in het andere geval In 't Veld) en Sociale Zaken (wan- Wederopbouw aan een andere partij vallen zou het in de bedoeling heb ben gelegen, mr In 't Veld over te plaat- :n naar Sociale Zaken). De A.R. was toegedacht: Oorlog en Marine (waarbij de naam van oud-minis ter Meynen ter sprake is gekomen) en Verkeer en Waterstaat. De C.H. zou krijgen óf het departe ment van Wederopbouw óf dat van Justitie, met kennelijke voorkeur voor het eefste. De V.V.D. tenslotte zou Buitenlandse Zaken krijgen, waar natuurlijk minister Stikker voor was voorbestemd. Nu prof. Romme het naar alle waar schijnlijkheid buiten de Anti-Revolu- tionnairen moet stenen, heeft hij een v schema moeten opstellen. Toch hebben wij het vermoeden, dat dit niet heel veel van het vorige zal afwijken. Uit de gang van zaken met betrekking tot de anti-Revolutionnairdh moet immers worden afgeleid, dat dr Schouten, afge- van de departementen, die de A.R. zouden worden toegewezen, prijs stelde op het opnemen van krachtige figuren. Deze krachtige figuren zijn niet beschik baar voor de departementen van Ooflog, Verkeer en Waterstaat. Dit bracht dus dat de wens van dr Schouten zou zij ingewilligd zijn, impliceerde een toeken van andere departementen. Wij heb ben de indruk, dat prof. Romme bezwaar had tegen de wens van dr Schouten op zich zelf (had hij anders moeilijkheden te ;n met de P.v.d.A., die met moeite het meedoen van de A.R. heeft geslikt, waarschijnlijk bezwaren had tegen vare figuren en misschien speciaal met dr Drees in diens functie van toe komstig premier?), maar dat de informa teur ook bezwaren had tegen een omver werpen van zijn schema van toe te ken- m zetels. Is dit laatste waar, dan betekent dit, dat hij ook in zijn nieuwe schema heeft moeten vasthouden aan de grote lijn van zijn eer ste opzet. Doet hij dit niet, dan zou toch zijn houding tegenover dr Schouten in eigenaardig licht komen te staan. Premier van Perzië vermoord Ali Razmara, de premier van Perzië. is vandaag vermoord. Bij de moskee te Teheran werden twee schoten op hem gelost en een uur later' is de minister president in het ziekenhuis overleden- De moordenaar was een fanatiek lid ener Islamietische secte, „Fedaieh" geheten. Volgens een later bericht heeft de po litie de moordenaar gearresteerd, alsmede diens twee medeplichtigen, die zelfmoord trachtten te plegen. De vermoorde pre mier, die de rang had van generaal, was 49 jaar oud. In Goes werd gisteren de Paasveetentoonstelling gehouden. Dit biggetje schijnt de Zeeuwse belangstelling nogal gemoedelijk fimerik. troepen in actie over de Han Vertraagde opmars door sneeuwstormen De verbonden troepen zijn 27 km. ten Oosten van Seoel de rivier de Han over gestoken. Tevoren had Amerikaans en Brits geschut de communistische stellin gen hevig beschoten. Er ontwikkelde zich veldslag van grote afmetingen, r de omvang der operaties wordt door zware sneeuwstormen beperkt. Waar nemers te Tokio zijn van oordeel, dat het oversteken van de Han door Ameri kaanse troepen, het begin is van een omsingeling der stad Seoel door de ver menen, dat de verbpnden troepen van het Westen uit op de Zuid- Koreaanse hoofdstad zullen aanrukken. Gisteren hebben wij reeds vermeld, dat de Roden Seoel krachtig zullen verdedi gen. Zowel Reuter als Ass. Press maken melding van het feit. dat uitgebreide Chinese reserves samentrekken. In de nacht van Dinsdag op Woensdag hebben de communisten tegenaanvallen uitge voerd bij Amidong, op 6 km. ten Zuiden Tsjong Tsjangpong en ongeveer 50 km. ten Zuiden van de 38ste breedte graad. Voorts w-as er communistische bij Jangpjong, ten Noorden van de Han op de linkervleugel der Geallieerde Vliegtuigen van het Britse vlieg- dekschip Theseus hebben ondanks het slechte weer, een kleine veertig aanvals- vluohten uitgevoerd. De Britse kruiser Kenya en de Amerikaanse St. Paul be schoten bolwerken en Chinese troepen concentraties. McArthur, die vandaag een bezoek aan het front bracht, heeft verslaggevers me degedeeld, dat drie Chinese legers nog vóór de lente een nieuw groot offensief op touw zullen zetten. Gelukkig is de vijand in het nadeel, daar hij ver van zijn basis moet strijden. De enorme ont plooiing onzer strijdkrachten in de lucht p zee, maakt de verdediging -daar tegen door de Chinezen uiterst proble matiek. Over het verloop van de huidige krijgsoperaties uitte hij zich in bevredi- Op 4 Mei weer een sobere herdenking De Commissie Nationale Herdenking heeft evenals in vorige jaren richtlijnen ontworpen voor de nationale herden kingsavond op Vrijdag 4 Mei. Van 6 uur af zullen de vlaggen halfstok worden ge hangen. Om half acht begint een stille en van kwart voor acht tot dertig seconden voor achten zullen de klokken alle kerken luiden. Om acht vangen de twee minuten stilte aan worden geen toespraken gehouden en de naar de herdenkingsplaats wordt alle stilte zonder vlag of vaandel afge legd. Voorts zullen in kerken e d. her denkingsbijeenkomsten worden belegd Verzocht wordt na 6 uur geen openbare vermakelijkheden te bieden en verkoop lokaliteiten te sluiten. Op de scholen zulen de laatste uren gewijd worden de geschiedenis van de strijd voor derlands vrijheid. Eerste botsing der standpunten te Parijs De Rus Gromyko maakt van de conferentie een propaganda-wedstrijd "P\E PLAATSVERVANGERS der „Grote Vier" hebben gisteren te Parijs vijf uur lang vergaderd. De Rus Gromyko voerde het hoogste woord en sprak anderhalf uur, terwijl de Amerikaan Jessup, de Fransman Parodi en de Brit Davies slechts korte verklaringen aflegden. Men kwam geen stap verder, omdat Gromyko op deze internationale markt de Russische koopwaar, vervat in zijn agenda, bleef aanprijzen. Tot een vergelijk der twee agenda's kon het niet komen. Gaan de Westelijke mogendheden Gro myko navolgen, dan zal wederom de conferentie *ïn een propaganda-wed strijd ontaarden. DIT lazen wij gisteravond in Het Vrij® Volk: ..Het afvallen van de Anti's be. tekent geenszins het mislukken van de pogingen van prof Romme- Het ia eeleer een voordeel omdat het toetre» ien van deze partij in de gegeven om standigheden een onzuiver element in de regeringsvorming zou hebben betekend**. Deze openhartige mededeling in het blad van de P-v d A. lijkt ons een uitne mend uitgangspunt voor een beschouwing de huidige stand der kabinetscrisis- Die stand is dat de AR toch niet mee doen aan de formatie. Waarom niet? Had den zij niet ingestemd met het program? Werden hun geen twee zetels van com plete departementen aangeboden? Inderdaad het program behoefde ten slotte geen overwegende bezwaren op te leveren, te minder nadat van AR-zijde met betrekking tot het program op een paar punten een zeker voorbehoud was gemaakt, dat echter door de heer Romme aanvaard. En ook waren twee zetels aangebo den waarbij zelfs die van Oorlog en Marine, stellig in de komende tijd een der belangrijkste departementen Waar hebben de AR dan toch niet mee willen doen? Onze indruk is dat de me dedeling „van AR.-zijde" welke men el ders in ons blad aantreft, op dit punt vol doende uitsluitsel geeft TTOE waren de feiten? De heer Romme kwam met een program, dat naar wij wal mogen aannemen weinig afweek van dat van de heer Steenberghe. Daarom leed het aan hetzelfde euvel: weliswaar niet kwaad, maar vaag Dat kon nu een maal moeilijk anders Met zo'n program kan men de goede kant uit maar van groot gewicht is de wijze waarop het wordt uitgevoerd- Dat program was niet het enige waar- ee prof. Romme kwam Hij kwam ook met de opvatting, dat een belangrijk aan tal ministers uit het oude Kabinet in het nieuwe moest terugkeren. Straks, wan de formatie gereed gekomen is. zul- ve ook officieel hun namen wel ho- Een klein lichtpuntje, dat de wereld maar al te graag tracht te ontdekken: Gromyko gaf namelijk te kennen, dat, wat hem betreft, de kwestie van het Oostenrijkse vredesverdrag gerust aan de Westelijke agenda kon worden toege voegd. Wij hebben gisteren reeds ver meld, dat de Oostenrijkse minister van Buit. Zaken, Karl Gruber, in Parijs aan wezig is, om eventueel geconsulteerd te worden. I De moeilijkheid, die de Russen veroor zaken, bestaat daarin, dat maar steeds wordt doorgehamerd op het standpunt, dat de Duitse kwestie als punt één op de agenda moet worden geplaatst. De af spraak was, dat men alleen een agendé zou gaan samenstellen, en geen politieke discussies voeren. In werkelijkheid heeft Gromyko maar vast langs zijn neus te kennen gegeven, dat het Westen schuld draagt van de huidige internatio nale spanning. „Wij, Russen, niet, maar jullie West lijken zijn van alles de schuld" dat was de korte zin van Gromyko's betoog Het is moeilijk te geloven, zo vervolgde hij. dat er vredelievende oogmerken schuilen achter de bewapeningswedloon, de vermeerdering der strijdkrachten Engeland en andere landen en de her bewapening van West-Duitsland. Er den, aldus de heer Gromyko, daden aggressie verricht, waaraan ook Enge land deelneemt. Geen wonder, dat tijdens een perscon ferentie, waarop alleen Engelse verslag gevers toegang hadden, de aanvoerdci van het Britse diplomatieke team. Da- vies. heeft verklaard, dat er een brede kloof is tussen de voorgestelde agenda's van Rusland en het Westen. Echter be houdt hij de gebruikelijke „goede moed", dat die kloof toch nog te overbruggen zal zijn. Wij zijn echter momenteel nog ver: Rusland stelt vast, dat Duitsland het belangrijkste probleem is, en de We: telijken eisen, dat voorrang zal worden verleend aan het probleem van de zaken der internationale spanningen. Het Russische persbureau TASS keert de ken om en verklaart, dat de Westelijken DAT in Utrecht op een vergadering der Organisatie van Kamp- en Vacan- tiebedrijven (118 leden) een wettelijke vacantiespreiding over Mei tot en met September werd bepleit. DAT in de raad voor de Friese Bewe ging thans naast 12 vertegenwoordigers van de 6 Friese gezelschappen ook 6 spe cialisten zijn benoemd en E. B. Folkert- sma is gekozen tot voorzitter. DAT op 15 Maart weer 32 jonge boeren in het kader van het Marshall-pian voor een studiereis naar de Ver. Staten ver trekken. DAT vóór Pasen de vloer gereed komt van een sluis bij Werkendam in het kanaal WerkendamSpijkerboer, dwars door de Brabantse Biesbosoh, welk ka naal in 1953 klaar zal zijn. DAT de Ned. inzenders op de Keulse jaarbeurs voor f 10 millioen orders heb ben geboekt (meer dan vorig jaar), doch niet zeker is in hoeverre de opdrachten uitgevoerd kunnen worden. DAT de Prov. Staten van Gelderland 50 millioen beschikbaar stelden voor uitbreiding der electriciteitsvoorziening. DAT tegen de 43-j. Amsterdammer J. J E., die in samenwerking met een tandarts onbevoegd als „dentist" optrad, voor de A'damse rechtbank 12 weken hechtenis is geëist. DAT Jerome Lederer, directeur van de Amerikaanse Flight Safety Foundation, een week ons land bezoekt om o.a. met dr Plesman de veiligheid van het lucht verkeer te bespreken. DAT de eerste verkiezingen in de N. O.-polder, waarbij 3000 kiezers zijn be trokken. waarschijnlijk in Juni worden gehouden, en de adviesraad van 13 le den in September voor het eerst bijeei: zal komen. DAT in een winkel te Nijmegen bii afwezigheid van de bewoners f 12.000 i. gestolen. DAT de griffier der Prov. Staten var Friesland, mr N. H. Muller, in gelijke functie is benoemd in Gelderland als opvolger van mr J. J. L. v. Heest, die op 1 September zijn werk neerlegt en be noemd is tot ridder Ned. Leeuw. DAT de regering de f 28 millioen, die op de begroting zijn uitgetrokken v-oor het bouwplan van de NO.-polder, met f 5 millioen wil verhogen om de achter stand in te halen. DAT de Stichting Maatschappelijk Werk ten Plattelande van Walcheren haar eerste maatschappelijk werkster heeft benoemd en in Augustus vier ge zinsverzorgsters zal hebben. DAT tegen de 22-j. klerk 2e klasse J. J. van de gemeente Gouda voor de Rot terdamse rechtbank zes maanden is geëist wegens verduistering van f500. DAT Dinsdag in Rotterdam een Paas veetentoonstelling van bijna 700 (v. j 600) dieren ter waarde van in totaal f500.000 wordt gehouden. DAT mr W. Rip op 24 Mei tijdens de jaarvergadering te Assen aftreedt ais voorzitter van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond, terwijl Joh. de Jong te Alphen aan den Rijn, thans 2e voorz. als zijn opvolger is voorgedragen. DAT Ivo Lappenna. oud-hoogleraar de universiteit van Zagreb (Joegoslavië) een tournée door ons land maakt om pro paganda te voeren voor het Esperanto. DAT op 27, 28 en 29 Maart in Eind hoven een bijeenkomst van het Ned. Na tuur- en Geneeskundig Congres wordt ge houden. DAT minister Spitzen de resolutie de VARA tegen de bouw van een 100 KW-zender aan de PTT heeft voorgelegd DAT de fa. Kraaier te Zaandam dit jaar 18 havenboten voor Indonesië zal bouwen. DAT de zigeuner „Oude Marks", die wegens het doodschieten van de twee jongens Basili te Sittard tot 5 jaar is ver oordeeld. op 21 Maart te Den Bosch m hoger beroep voor komt. DAT drie jeugdige metaaldieven uit Venlo door de Roermondse politierechter tot resp. 1 .3 en 4 maanden met onmid dellijke gevangenneming zijn veroordeeld (Eis 2 tot 6#maanden). DAT de Ncd. Spoorwegen op het Am sterdamse Centraal Station proeven zul len nemen met omroepsters i.p.v. omroe- DAT de A.N W.B. thans gereed is ge komen met het plaatsen van 475 borden ..telefoonpost", waar men telefonisch de hulp van de wegenwacht kan inroepen. DAT kap. ter zee S. Dobbinga. die wordt overgeplaatst naar de afd. Beveili ging der Koopvaardij op Oorlog en Ma rine, gisteren afscheid nam als comman dant van het opleidingskamp te Hilver- r hij wordt opgevolgd door kap. ter zee J. J. Hoogendoorn. de oorzaak van zijn, dat men nog geen haar verder is. Een merkwaardige uitspraak van het Argentijnse blad „Democracia", hetwelk Pcron welgezind is: „Geen der vier mo gendheden spreekt de volle waarheid; geen handelt te goeder trouw; het gaal om twee partijen, twee tegenover ir staande stelsels, waarvan geen van beide wil erkennen, wat het in feite is." Vandaag wordt deze diplomatieke „drive" te Parijs voortgezet. Guy Mollet legt het af Frans kabinetsiormateur gevraagd 1 Guy Mollet. de leider de Franse socia listen. die zich presenteerde als forma teur voor de Nationale Vergadering heeft niet het „votum van vertrouwei verkregen Hij bleef 25 stemmen bene den de vereiste grondwettelijke meerder heid van 311 Tengevolge van zijn echec, zal President Auriol vandaag een nieuwe candidaat voor het formateurschap ten aanwijzen Zulks geschiedde op de zevende dag van Frankrijk's dertiende na-oorlogse kabinetscrisis. Zoals weet, hebben ook de voorgangers Guy Mollet, namelijk Bidault en Queuille van hun pogingen als formateur afzien De twee voornaamste redenen van Mollet's nederlaag waren: 1 Er werd geen accoord bereikt tussen de Radicalen en de MR P. over de kieshervorming. 2- De economische politiek van Mollet neigt te zeer naar staatscontrole Volgens een later Reutertelegram. heeft Auriol de Ra dicaal Henri Queuille opnieuw verzocht nogmaals te trachten een kabinet te stellen. President Truman, die op het ogen blik met racantie is in Florida, is sportief gekleed en wordt vergezeld door een al even sportief geklede lijfwacht. Hij doet er aan hengelen en zonnebaden maar blijft ondertus sen een oogje houden op de Parijse vóór-conferentie der Grote Vier. Belg. Kamer vóór verlenging dienstplicht tot 2 jaar De Belgische Kamer van Afgevaardig den heeft het wetsontwerp, waarin voor gesteld wordt de dienstplicht to: 2 jaar te verlengen, met 103 tegen 87 stemmer, bij 1 onthouding aangenomen Alleen at leden van de Katholieke partij stemden voor. Het ontwerp gaat nu naar de Senaat. Die in elk geval twee dingen kunnen zeg gen. Het eerste ls. dat tegen het beleid van sommigen hunner in het verleden ernstig© bedenkingen moesten worden ingebracht. Het tweede is dat zij allen beschikken vrij langdurige ministeriële ervaring. Tegen het feit dat deze mensen op dit program opnieuw minister zouden wor den heeft men van AR.-zijde blijkbaar tenslotte geen bezwaar willen maken. Men heeft er van willen uitgaan, dat deze zaken in het brein van de informateur nu eenmaal zo lagen. Men heeft wel iets anders gedaan. Men heeft een redelijke gesteld die echter de informateur niet heeft willen inwilligen. Welke was die "PjIE eis was, dat de twee A R ..die voor het ministerschap zouden worden aangezocht, zouden behoren tot perso nen met politieke en parlementaire er varing" Is die eis niet volslagen redelijk? Waarom zouden de KVP en de P v d A. wel een aantal personen met politieke en parlementaire ervaring mogen inbren gen en de A R niet? Gebleken is wel, dat de informateur het tweede deel van zijn taak, na de opstel ling van het program de samenstelling van het Kabinet, vrij scherp in twee delen uiteen heeft doen vallen, eerst en za kelijk deel: de verdeling van de departe menten. En voorts een persoonlijk deel: de keuze van de personen. Het is intussen wel duidelijk dat hier een scherpe scheiding niet mogelijk is, Men moet ook rekening houden met de krachten, waarover de verschillende par tijen bêschikken- Onze overtuiging is, dat de informateur dit met betrekking tot de A R. niet en zeker niet in genoegzame mate heeft willen doen Het behoeft niet te worden gezegd, dat dit moet worden betreurd Onze stellige indruk is, dat men van A.R.-zijde in 's lands belang mede werking had willen verlenen aan dit Ka. binet en daarbij genoegen had willen ne men met een vaag program en ook met het terugkeren van ministers- Maar moch ten zij van hun kant dan niet vragen wat op zichzelf redelijk en thana buitendien noodzakelijk was en dat blijkbaar aan de anderen niet is geweigerd? Het is ons tot op dit ogenblik een raad sel. waarom de informateur in deze re delijke eis niet heeft willen toestemmen. Of moeten we terug naar het begin van dit artikel en 6peelt hier doorheen de ge dachte van de zijde der P v d A., dat toe treden van de A.R. tot het Kabinet „een onzuiver element" zou hebben betekend? Maar dan moeten we ons gaan afvragen of de heer Romme in het weigeren van een redelijke vraag misschien gehandeld heeft op instigatie van zijn socialistische vrienden. Ned. oorlogsgewonden morgen thuis Vandaag kwamen zij in Engeland aan Vandaag zou de tweede groep Neder landse oorlogsgewonden uit Korea op het vliegveld Lyneham bij Swindon in Enge land aankomen. De drie mannen, die een reis van 19.000 km achter de rug hebben en ruim een week onderweg zijn geweest, zouden naar een hospitaal van de R.A.F. worden overgebracht. Morgen zullen zij naar Nederland terugkeren. Zü werden op het vliegveld begroet door de Nederlandse majoor Van Ben- them van het bureau van de Nederlandse militaire luchtvaartattaché in Londen. WEERBERICHT Zuidoostelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige, af en toe vrij krach tige wind tussen Zuidoost en Oost. In het Noordoosten van het land droog weer met weinig bewolking en van nacht plaatselijk nachtvorst, ■worgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als h* het Zuidwesten van net land t£2t:ijk rwaar bewolkt met een kleine kans ep enige regen. Vannacht iets hogere en morgen overdag over het algemeen iets lagere temperatuur. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag. Zon 7.13—18.30; maan 7.25—19.32. 15 Maart E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1