ïlicuuie geii&ctfe (foitran! Een kabinet op toch niet zeer brede basis mogelijk te zijn bleek Fabrieken mogen geen suiker meer afleveren Chinezen werpen nieuwe massa's in de Koreaanse strijd Russen willen eerst Duitsland behandeld zien Boete van 1.000 geëist tegen Jo van Ammers-Küller Uist U Opnieuw een straaljager van Twenthe neergestort DINSDAG 6 MAART 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTENr f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand: f 0.40 par week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. <BU contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8187 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticf) is ghebltoea tnyn hert ta IcgljenspoeT WAT'ZEGT DE BILT? Romme's toverstok bleek machteloos Anti-Revolutionnairen hadden bezwaren tegen zakelijke zetelverdeling Gisteravond tegen elf uur verstrekte de informateur, prof. Romme, het volgende communiqué, dat dus betrekking heeft op zijn handelingen en overwegingen op de dag van gisteren: De informateur prof. Romme, heeft heden zijn besprekingen betref fende de zakelijke kanten van de samenstelling van een kabinet op zeer brede basis opnieuw ter hand genomen, nadat hem de vorige week was gebleken van overeenstemming tussen de fractievoorzitters en waar nemend fractievoorzitters van de K.V.P.. P.v.d.A., A.R., C.H.U. en V.V.D. over het door hem aangeboden ontwerp-program, bezien in het kader van een kabinet waarvan de informateur het algemeen politieke beeld had geschetst. De vandaag voortgezette besprekingen hebben niet tot een overeenkomstige eensgezindheid mogen leiden. Met de zakelijke zetelverdeling, als door de informateur nader uitgewerkt, hebben niet alle genoemde fractievoorzitters zich in alle delen kunnen verenigen. Met name heeft één hunner niet kunnen instemmen met de aan zijn politieke geestverwanten toegedachte departementale zetels. De nadere overweging van dit verloop van zaken heeft de informateur gevoerd tot de slotsom van de onmogelijkheid van de samenstelling van een kabinet op zeer brede basis. De informateur heeft in de loop van de1 portefeuille van Justitie óf die vanWeder- dag ontvangen de leider van de anti- revolutionnaire Tweede Kamer-fractie, dr Schouten, alsmede achtereenvolgens mr Van Maarseveen, prof. Lieftinck, prof. Van den Brink, prof. Albregts, prof. Rut ten en de heer Mansholt. De informateur zet zijn onderzoek naar de overgebleven mogelijkheden voor de totstandkoming van een kabinet voort. Onze Parlementsredacteur tekent hier bij aan: Uit de zin in het hierbovenstaande communiqué, dat een der fractie-voor zitters niet heeft kunnen instemmen me de aan zijn politieke geestverwanten toe gedachte departementale zetels valt ge makkelijk te concluderen, dat tenslotte de anti-revolutionnairen geweigerd hebben, het spel van Romme mee te spelen. De oorzaak van deze weigering, waar door prof. Romme zijn aanvankelijke wens, een vijf-partijen-kabinet in het leven te roepen niet zal kunnen wezenlijken, ligt naar onze mening in de methode, die de informateur heeft ge volgd. Wij kunnen ons nl. niet Indruk onttrekken, dat ook hij weer heeft gepoogd, in feite het oude kabinet te re construeren en tegelijk een brede basis er onder te zetten. Deze synthese nu is onaanvaardbaar, omdat het vooropgezette doel, feitelijk het oude kabinet te laten voortbestaan, inhoudt, dat ook de oude politiek zou moeten worden voortgezet. Dat hiertegen van anti-revolutionnaire zijde bezwaren bestaan, is volkomen be grijpelijk. Hebben wij het wel, dan lag het in de bedoeling, dat de anti-revolutionnairen toegewezen zouden krijgen de departe menten van Oorlog en van Verkeer en Waterstaat. Dit zou dus betekend hebben, dat de ministers s'Jacob en Spitzen niet zouden terugkeren. Nu waren dit juist ministers, die niet aan enige politieke partij waren verbonden, zodat het heen gaan van deze bewindslieden de Rooms- rode kern van het kabinet Drees-Van Schaik niet in het minst zou aantasten. Daarnaast was aan de VVD het ministerschap van Buitenlandse Zaken gelaten, hetgeen dus handhaving van minister Stikker zou hebben betekend. opbouw en Volkshuisvesting. Zou de CH de laatste portefeuille krijgen, dan Justitie toevallen aan de Party vai Arbeid, hetgeen ruimschoots zou wegen tegen het verlies door deze partij van het departement, thans beheerd door minister In 't Veld. De KVP, die toch aan zijn zes ministers zetels zou moeten komen, zou twee ministerschappen zonder portefeuille krij gen, dan wel het beheer over nieuw t« creëren departementen. Een daarvan zoi betrekking hebben op de opvoering der productie en een op de burgerlijke ver dediging. In deze opzet zou met name de Partij van de Arbeid er eerder op vooruit dan er op achteruit gaan. Hebben wij het wel, dan was men van Anti-Revolutionnaire zijde meer gepor teerd voor de departementen van Onder wijs en van Binnenlandse Zaken. Voldoen aan deze wens zou tot gevolg gehad heb ben, dat er veel groter verschuivingen plaats moesten hebben, dam in de bedoe- "ng van prof. Rcmme (naar wij aanne- ien in nauw overleg met dr Drees) lag. Uit het bovenstaande is het wel duide lijk, dat het communiqué van prof. Romme niet de kern van het vraagstuk raakt. Hieruit zou men immers kunnen lezen, dat de medewerking van de Anti- Revolutionnairen alleen maar hierop is afgesprongen, dat niet voldaan is aan hun verlangen, bepaalde zetels te bezetten. De zaak zit echter veel dieper: 't ging niet al leen om de zetels op zichzelf, maar be- in het geheel van de samenstelling het Kabinet. (Zie vervolg op pag. 5) Ze spelen niet onder één hoedje Nee, helemaal niet: op de herenmode- beurs, die tot 9 Maart in de Apollohal in Amsterdam wordt gehouden, zijn ook de hoeden in alle mogelijke variaties ver tegenwoordigd. En meent u ook maar dat 'de mannen daar onder een hoedje te vangen zijn. Ze zijn ten minste critisch cis dames op een modeshow, onze foto: drie modellen hoofddek sels, die wijzen op de veelzijdigheid van de beurs: de jockey, de a.s. bruidegom en iinister kunnen er, al naar geaard heid, keuze doenHoeden maken ten slotte de man Tulp naar overste Den Ouden genoemd Kinderen sliepen 'n week onder blote hemel Zwierven in de Amsterdamse binnenstad rond De twee Amsterdamse kinderen de 12-jarige Arnoldina In 't Groen en haar 10-jarig broertje Wim die sinds 27 Fe bruari spoorloos waren, zijn vanmorgen in de binnenstad teruggevonden. Zij zijn waarschijnlijk de gehele week in de binnenstad aan het zwerven geweest en hebben vermoedelijk onder de blote hemel geslapen. Zij hadden, toen zij het ouderlijk huis verlieten, wat geld ^meegenomen en heb ben daarvan eten gekocht. Een school jongen zag hen vanmorgen lopen en waarschuwde de vader. Dronken van de trap gevallen en overleden? In een woning aan de Utrechtse Dwarsstraat te Amsterdam is gisteren onder aan de trap bö de voordeur het stoffelijk overschot van een 63-jarige grondwerker gevonden De man moet Zaterdagnacht, vermoedelijk onder de Invloed van sterke drank, van de trap zijn gevallen. Doordat hij alleen woonde werd het ongeluk pas gisteren ontdekt. Er is geen enkele aanwijzing voor een misdrijf. Tegen ex-advocaat drie maanden geëist Voor brochure over Englandspiel Drie maanden gevangenisstraf werd gisteren in Rotterdam geëist tegen de 37- jarige gewezen advocaat J. E. v. d. S., de eerste verdediger van Anton van der Waals, wegens smaadschrift. In zijn brochure over het Englandspiel. getiteld „Een dolkstoot in de rug van het Neder landse Volk", had V. d. S. over een hoofd agent van politie en een slachtoffer var Van der Waals beledigende uitdrukkingen gebezigd. De zaak werd in Maart 1950 aangehouden voor het uitbrengen i enige psychiatrische rapporten. Een t deze rapporten noemde verd. volledig het andere verminderd toerekenings vatbaar. Mr Stikker uit Amerika terug Mr Stikker is hedenmorgen met e stratocruiser van de Pan American World Airways op Schiphol uit Washington teruggekeerd en zal Vrijdag te Parijs rapport uitbrengen. Doel van 2 dat Europa zou betrokken bij de verdeling der grondstoffen. Plan- 1 om te Ottawa over de grondstoffen spreken moest hij wegens standigheden laten varen. Ook over huidige crisis in West-Duitsland heeft Stikker te Washington van gedachten gewisseld. Donderdag4 vertrekt mr Stik ker naar Parijs. Het plan om een K.L.M.-vliegtuig te charteren voor het vervoer van in Korea gewond geraakte Turken naar hun land, gaat niet door. De Turken gaan per schip. Kabinetscrisis kost geld Aan de CH was aangeboden, óf de kreeg „Commander Den Ouden". Boden zullen Seoel krachtig verdedigen Geallieerde torpedobootjagers beschoten de haven van Pjongjang Volgens generaal McArthur treffen de communisten massale voorbereidin gen voor een tegenoffensief in de Centrale sector van het Koreaanse front. Hier bevinden zich thans negen tot twaalf Chinese divisies. Vijandelijke tanks trekken in de richting van Hoengsong, het gehavende sleutelpunt der communistische stellingen. Voorts zijn eenheden communistische cavalerie nabij het front waargenomen. Te oordelen naar luit.-generaal Ridg- way, bevelhebber van het 8ste Amerik. leger op Korea, zijn de verbonden strijd krachten thans in staat elke communis tische stoot in Midden-Korea tegen te houden. Maar hij voegde hier aan „de toestand zou daadwerkelijk gewijzigd worden, indien de Chinese communisten in de centrale frontsector met al hun di- 1 visies gaan aanvallen en bovendien nog nieuwe elgers in de strijd worden ge worpen". De generaal wees er op, dat de vecht methoden der Chinezen veel overeen komst hebben met die der Russen. Beiden passen listen toe, om de vijand in verwar ring te brengen. De Chinezen streven er naar, plaatselijk een grote meerderheid te verkrijgen en slagen zij erin door de vijandelijke linies heen te dringen, dan buiten zij dit voordeel onmiddellijk uit. fcopen de aanvallen der Chinezen even wel vast, dan nemen zijn hun troepen te rug om grotere verliezen te voorkomen. Momenteel bevindt zich een communis tisch legercorps ten Noorden van het door de verbondenen bedreigde Seoel En de Roden hebben verklaard de Zuid- Koreaanse hoofdstad tot het uiterste te i zullen verdedigen. Intussen wordt een grote macht, bestaande uit verscheidene 1 legercorpsen, opgebouwd in de corridor, welke zich uitstrekt rondom de bergke ten in Midden-Korea en die het voor- naamcte bevoorradingsgebied der commu- - «listen vormt. Vermelden wij nog, dat Britse en Australisohe torpedobootjagers, onder leiding van de Britse kruiser Belfast gis teren Tsjinnampo, de haven van de Noord Koreaanse hoofdstad Pjongjang hebben beschoten, waarbij verschillende installa ties werden vernietigd. Van Amerikaanse zijde wordt het gebruik van gifgas tegen gesproken. Volgens een te Hongkong verschijnend blad „Wah Kloe Jat Po" mobiliseren de Chinese communisten inderdaad nieuwe manschappen voor de strijd op Korea. Er is sprake van militaire scholing 250 000 Chinese jongeren. In Zuid- Midden-China zouden 500.000 boere: het leger worden opgenomen, terwijl alle beschikbare artsen en verpleegsters dienst op Korea worden opgeroepen. Handel zou voorraden aanleggen om straks hogere prijzen te vragen |E VIJF GROTE SUIKERLEVERANCIERS die ons land telt, hebben in opdracht van het Bedrijfschap voor Suiker sinds gisteren de afleve ring van suiker moeten stopzetten. Alleen met speciale toestemming van het Bedrijfschap mag geleverd worden aan enkele industrieën, die zonder suiker niet verder kunnen werken (zoals chocolade- en suikerwerkfabrie- ken, die voor de export draaien). Grossiers e.d. mogen wél suiker afleveren. DE Stemming achter het gordijntje Er bestaat in ons land een stemge- heim, maar in de praktijk komt daar soms niet zo heel veel van terecht. Wie in het stemlokaal aanwezig is kan gemakkelijk nagaan of een kiezer b.v. links of rechts op het stembiljet een hokje rood maakt. Minister Teu- lings is van mening, dat dit onder alle omstandigheden moet worden voorko men. Daarom stelt hij voor te bepa len, dat de bovenste helft van een stemhokje met een gordijntje moet worden afgesloten. De neiging tot speculatie van de handel heeft tot het verbod geleid. De suiker zou in de vrije handel een hogere prijs doen dan thans met regeringssubsidie het ge val is. Nu allerwegen de verwachting heerst, dat de regering enige subsidies, die op suiker, zal verminderen of op heffen, neemt het streven naar voorraad- vorming steeds groter onwang aan, om zodoende na vaststelling van een hogere consumentenprijs, meer winst te maken. Ook als de subsidie niet zou worden ver minderd, zou de prijs toch moeten stijgen omdat de wereldprijs veel hoger is komen te liggen. Anderzijds acht de overheid het een voudiger om bij een nieuwe prijsvast stelling voor suiker de inventarisatie van de voorraden te doen geschieden bij de ongeveer 13 suikerfabrieken, dan bij de vele grossiers en kleinhandelaren. Van daar dat men de afleveringen bij de bron doet staken en die bij de grossiers laat voortgaan. Vóórdat gisteren het verbod tot afletve ring officieel werd, waren de fabrieken al begonnen met zo klein mogelijke par ui te leveren. ,De situatie kan alleen verbeteren", zo rnamen wij van een officiële woord voerder. „als er een nieuwe regering komt, want die moet beslissen óver de subsidies. Wij merken hierbij op. dat hoe langer de kabinetscrisis duurt, hoe meer geld het gaat kosten. Het publiek doet er overigens goed aan, te blijven aandringen op de aflevering van suiker. Er ls nl. genoeg in voorraad bij de handel. Niet alleen in Nederland, maar ook in Frankrijk is het een probleem, hoe er een nieuw kabinet geformeerd moet worden. Thans is Af. Guy Mol- let, de secretaris-generaal van de socialistische partij, kabinetsforma teur geworden. Bidault en Queuille hebben inmiddels al geen kans ge zien, in de politieke chaos orde te scheppen. Nu blijkt dus wel, dat „formateur" niet voor niets van het Frans afkomstig is Gisteren zijn in Amsterdam de nieuwe uniformen voor het bestellend per soneel van de P.T.T. in gebruik ge nomen. De uniformjas heeft een open kraag met revers. Op de schouders zijn epauletten aangebracht en de zakken zijn afgezet met knoopjes. Men verwacht, dat binnen twee jaar alle bestellers in ons land met deze nieuwe uniformen zijn uitgerust. Spel der plaatsvervangerste Parijs begonnen Vermindering der totale internationale spanning voor Westelijken hoofdzaak GISTERMIDDAG, vier uur, is de conferentie van plaatsvervangers in het Rose Paleis te Parijs begonnen. Zulks ter inleiding voor een even tuele latere bijeenkomst der Grote Vier. Gromyko arriveerde het eerst ter conferentie. Slechts een honderdtal politiemannen in uniform en burger hadden zich voor het paleis opgesteld. Persfotografen en filmoperateurs deden hun werk. Davies en Gromyko hielden redevoeringen. De Westelijke Grote Drie en Rusland kwamen met hun voorstellen voor de dag voor een agenda der gemeenschappelijke besprekingen. De eerste indruk is, dat het een spel zal worden van loven en bieden, wat be treft de punten, die behandeld moeten worden. De Russische voorstellen ko men, kort samengevat, hierop neer: 1 Demilitarisatie van Duitsland en de strijdkrachten der Geallieerden geleide lijk verminderen. 2. Het vormen van een vredesverdrag voor geheel Duitsland, waarbij de bezettingstroepen zouden moeten worden teruggetrokken. Deze punten werden dus door Gromyko ter tafel gebracht. Daarentegen hebben de Westelijke Drie, bij monde van de Brit, Davies. zich de agenda als volgt voorgesteld: Aller eerst een onderzoek naar de oorzaken der internationale spanning en het be middelen, om de verhouding tussen Oost en West te verbeteren Voorts een vredesverdrag met Oosten rijk en als laatste punt „herstel van de Duitse eenheid en het formeren van een Duits vredesverdrag". Zoals verwacht, wordt Duitsland de klip, die omzeild kan worden, maar ook de plaatsvervangers op kunnen 6tranden. In dit verband wijzen wij er op, dat de communistische regering van Oost-Duitsland de Grote Vier reeds ver zocht heeft, de kwestie van een vredes verdrag met Duitsland op de agenda van de conferentie der ministers van Buit. Zaken te plaatsen. De Rus heeft er de bijzondere nadruk op gelegd, dat de „Boek niet geschreven, wel bewerkt" Leverde geheimzinnige Annie Koster slof voor Dorstig Paradijs? rv 66-JARIGE SCHRIJFSTER Jo van Ammers-Küller hoorde gisteren voor de Amsterdamse «rechtbank na een zitting, die de hele dag duur- dè, f 1.000 boete of vier maanden hechtenis tegen zich eisen. Zoals men weet zou zij onder het pseudoniem Adriaan Hulshof de roman Dorstig Pa radijs hebben gescRreven in een periode, waarin zij door de Centrale Ere raad voor de kunst was uitgesloten uit haar beroep (tot 1 Juni 1951). Een groot deel van de behandeling voor de rechtbank was gewijd aan het zgn. mysterie Annie Koster. Mevrouw Van Ammers-Küller kort nadat zij in April 1948 van Curacao was teruggekeerd, in het Americain Hotel te Amsterdam deze Annie Koster op bezoek hebben gekregen. Annie, die een vrouw van 30 tot 35 jaar moet zijn geweest, zou aan de schrijfster haar levensverhaal in manuscriptvorm hebben geboden mej het verzoek hiervan een ian te maken. Verdachte verklaarde, dat zij dit heeft geweigerd. Zij stuurde het manuscript naar haar schoondochter op Curacao, mevr. B. Ammers-Voogd, die tamelijk goed kon schrijven. Mevr. Van Ammers-Küller zou het product van haar schoondochter slechts hebben nagekeken en gecorrigeerd. Annie Koster is verdei niet meer aan de roman te pas gekomen, al draagt de hoofdfiguur dan haar naam. Schoondochter ontkende Echter wondt de zaak al ingewikkelder, want de schoondochter heeft bij een ver hoor op Guracao ontkend, dat zij de n heeft geschreven. Wel gaf zij toe, aanvankelijk te hebben meegewerkt. Later kon zij echter zichzelf niet meer als de schrijfster van het boek beschou- omdat er veranderingen in waren aangebracht, die niet overeenstemden met haar levensopvatting en haar per soonlijke kijk op de toestanden »op Curacao. De onzichtbare medespeelster in het proces, Annie Koster, zou volgens mevr. Van Ammers-Küller in Engeland wonen. Bij onderzoek kwam de justitie echter tot de ontdekking, dat in Engeland minstens vier vrouwen van die naam woonden en geen van aillen bleek de juiste te zijn. De geheimzinnige Annie Mevr. Van Ammers-Küller verklaarde beloofd te hebben, de eigenlijke naam van Annie Koster niet te noemen. Wel had zij, toen de zaak door een kranten artikel aan het rollen kwam, zwart op wit bevestiging van het onderhoud ln het Amstel-Hotel gevraagd. Zij kreeg die ook inderdaad, maar volgens sommige deskundigen heeft zij de brief zelf ge schreven. DAT de Stichting Het Limburgs Land schap een verzoek van de kalkmergel- maatschappij St Pietersberg om een deei van de berg achter het kasteel Nedee- canne bij Maastricht af te mogen graven heeft afgewezen. DAT het treinverkeer op de spoorlijn Doetinchem-Varsseveld gisteravond was gestremd ten gevolge van het ontsporen van twee lege goederenwagons in Ter- DAT 210 industrie- en middenstands- bedrijven te Edam bij Ged. Staten heb ben geprotesteerd tegen het raadsbesluit om de kermis van Edam-Volendam te splitsen, terwijl de Edamse caféhouders tijdens de kermis 's avonds zullen slui- DAT minister Mansholt benoemd ls tot voorz. van het Nat. Comité voor samen werking met de voedsel- en landbouw org. der V.N. (F.A.O.) en dr ir S. L Louwes, dir.-gen. van de voedselvoor ziening, tot pl.v. voorzitter. DAT het Tweede-Kamerlid Nederhorst (Arb.) minister Spitzen schriftelijk heeft verzocht het aanbrengen van een avond verlichting op de IJsselbrug in Deventer te bevorderen. DAT dr M. R. Heynsius v. d. Berg bij zijn afscheid van het consultatiebureau van de A'damse Var. tot bestrijding van de t.b.c. benoemd werd tot ridder Ned. DAT in het jaar, eindigend op 31 Jan jj., 21.000 ton bacon uit ons land in Engeland is ingevoerd en er dit jaar naar Britse schatting 40.000 ton naar Engeland gaat. DAT de Stichting van de Landbouw in een adres aan de Tweede Kamer be zwaar maakt tegen een centraal geleide distributie van zoet water. DAT het abonnementsgeld van de ra- diogidsen de helft vormt van de inkom sten der omroepverenigingen en de an dere helft .geleverd wordt uit de luister bijdragen. DAT op 80-j. leeftyd in Hoogeveen is overleden H^G. Freseman Gratama, cor- resp. van de Ned. Bank en vele jaren mede-eigenaar van de Kon. Rozen kwekerij aldaar. DAT de A'damse politie waarschuwt tegen een 30- 40-j. pseudo-rechercheur die jonge meisjes maant door te zeggei dat het achterlicht van haar fiets nie> brandt en zich dan aan onoirbaire han delingen schuldig maakt De redacteur, die het bewuste artikel had geschreven, werkte ook al met een zegsman achter de schermen. Deze zegs man zou hem tot de overtuiging hebben gebracht, dat mevr. Van Ammers-Küller de schrijfster van Dorstig Paradijs was. Daarentegen meende de literaire adviseur van de uitgever Strengholt, dat in het oorspronkelijke manuscript fouten voor kwamen, die een geroutineerde schrijfster als verdachte zeker niet gemaakt zou hebben. In zijn requisitoir zei de Officier van Justitie, dat hij het vonnis van de ere raad, waarbij Jo van Ammers-Küller uit haar beroep werd uitgesloten, niet wilde critiseTen. Hij achtte het echter niet uitgesloten, dat indertijd beroepsnaijver een rol heeft gespeeld. De voorlopige ontvangsten der Rotterdamsche TramwegmU in 1950 zijn 3.8 min (v.j. definitieve 3.8 min.). demilitarisatie van Duitsland voorrang moet hebben. De Westelijke Grote Drie hebben be zwaren gemaakt, dat een vredesverdrag voor Oostenrijk niet op de Russische agenda staat. Er circuleren nog berich ten, dat dr Grubec, de Oostenrijkse min. van Buit. Zaken te Parijs aanwezig zal zijn, waaruit geconcludeerd wordt, dat ook een Oostenrijks vredesverdrag door de Westelijke Grote Drie uiterst belang rijk wordt geacht. Bijzondere sensaties zullen zich ver moedelijk niet voordoen. Het is overi gens nog te vroeg om voorspellingen te doen. Echter is het Sowjet-voorstel tot vermindering der bewapening be paald een oud geluid. Tegen een inter nationale controle inzake de wapenia* via de VJï. hebben de Russen zich steed* verzet. De Westelijke mogendheden zul len West-Duitsland en de drie Benelux- landen van het verloop der besprekin gen op de hoogte houden. Een lid der Franse delegatie had van de eerste zitting een gunstige indruk en een andere Ingewijde was van mening, dat Gromyko zelfs even geglimlacht had. Slechts af en toe zal er van het verhandelde achter de gesloten deoren, ,lets naar buiten doordringen. Rode Deken van Canterbury is verzocht af te treden De „Rode Deken" van Can'.er bury, dr Hewlett Johnson, is verzocht af te tre den. In een brief, die de organisatoren de nationale pelgrimage naar de ka thedraal van Canterbury, aan de 77-ja- rige deken hebben gezonden, wordt ge- gd, dat hij gelijktijdig de christelijke religie en de comministische leer tracht te dienen. Einde van vlees-oorlog in het Noorden Groninger slagers gaven toe Met ingang van morgen zullen ook de slagers in de stad Groningen vlees ver kopen tegen lage prijzen. De vleesoorlog het Noord-Oosten van de provincie hiermee ten einde. Zoals men weet kochten veel stad-Groningers hun vlees de laatste tijd goedkoop bij „oorlogvoe rende" slagers in Stadskanaal en andere plaatsen- De slagers in de stad Gronin gen wilden niet tegen lage prijzen ver kopen. omdat dit volgens hen afbreuk doen aan het karakter van de sla gerszaken. Thans hebben echter ook zij besloten goedkoop vlees te gaan leveren tegen f 1,35 per pond. Mollenvanger uit hinder laag neergeschoten Een inwoner van Vught, zekere D. H.. gisteren in het Helvoirtse Broek aldaar door de jachtopziener S- neergeschoten. De jachtopziener had ontdekt dat de man bezig was met mollenvangen en legde zich enkele kilometers verder in een hin derlaag. Toen De H even later per fiets voorbijkwam, werd hem gelast halt te houden. De mollenvanger gaf hieraan geen gehoor, waarop de Jachtopziener enkele schoten uit zijn pistool loste. Ge troffen in het onderlijf stortte de man zijn fiets Hij werd naar het zieken huis in Den Bosch overgebracht. Vliegramp in Harskamp Lijk van jonge piloot gevonden tussen brokstukken van minder dan halve meter /"\P DE MILITAIRE oefenterreinen te Harskamp is gistermiddag een straaljager Meteor 4 van de vliegbasis Twenthe neergestort en totaal verpletterd. De 21-jarige piloot, de reserve tweede luitenant J. C. Heeren uit Amsterdam, werd op slag gedood. Het toestel boorde een gat van vier meter diepte. In een straal van zeshonderd meter lagen duizenden brok stukken. De grootste stukken waren kleiner dan een halve meter. Volgens kol. Seegers, commandant v Het ongeluk gebeurde op vijfhonderd meter afstand van het Sint Hubertusslot en tegenover de dienstgebouwen van het nationale park De Hoge Veluwe. Plot seling vormde zich rondom het toestel een witte wolk, waarna het van naar schatting duizend meter hoogte lood recht naar beneden stortte. Juist voor de val maakte de machine nog een glij vlucht, zodat wordt verondersteld, dat de bestuurder op het laatste moment het toestel weer ln zijn macht kreeg. Het gelukte hem evenwel niet meer de Me teor op te trekken. Arbeiders bijna geraakt Op de schietbaan I van de Harskamp waren enkele arbeiders bezig met het rooien van bomen. Plotseling zagen zij het toestel op zich afkomen, terwijl een straal benzine langs hen heen viel. De brokstukken en kluiten modder vlogen de arbeiders om de oren. Mannen van de militaire geneeskundige dienst uit Ede vonden het stoffelijk overschot van de vlieger. Tussen de resten van het vliegtuig ontdekte men een spoorweg abonnement en een portemonnaie van de piloot. de vliegbasis Twenthe, was luitenant Heeren een uiterst voorzichtige vlieger. Zoals men zich zal herinneren ls vorige week Woensdag te Leeuwen Boven (Be tuwe) eveneens een straaljager van het vliegveld Twenthe neergestort, waarbij de 21-j. sergeant-vlieger E. B. Kraayo uit Rotterdam werd gedood. WEERBERICHT Halt tot zwaar bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met hier en daar enige regen. Overwegend matige wmd tussen Zuid- West en Zuid-Oost. Van nacht bijna overal tempera turen boven het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 7.15—1829; maan 7.14— 18.11 uur. NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1