Iftieuiue fciitsrlie (flótirant „Kennis is Macht" een begrip Niet Prof. minder dan binnenkort Romme raadpleegde dr Drees over samenstelling kabinet acht nieuwe ministers te verwachten? Westelijken trekken tegenover de Russen één lijn Wist U Massale transporten wijzen op Chinees tegenoffensief MAANDAG 5 MAART 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week. AD VERTE NTIËNf 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8101 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastich fs ghfbUoen myn hert ia tegfjenspotf ZIE PAG. 2 Midden in het tweede stadium deze thans wel in gekomen, dat de kwestie van de keui ider ministers er onlosmakelijk aan ver- I bonden is. Er zal nog heel wat tijdrovend Zaterdag schreven wij reeds, dat het voor de hand lag, dat prof. Romme wikken en wegen, polsen en verschuiven str*g'at" (Van onze Parlementsredacteur) de kwestie van de portefeuilleverdeling voor het nieuwe kabinet j r\ j- -i kabinet uit de bus komt. Overigens heers ontwerpen in nauw overleg met dr Drees, die immers in de nieuwe con- te er vandaag optimisme t.a.v. een wel- stellatie opnieuw als premier is gedacht. Na de afzonderlijke gesprekken slagen van prof. Romme, die zijn infor- met de verschillende fractieleiders. Zaterdag gehouden over de zakelijke natieve opdracht kennelijk zo breed op kanten, betrekking hebbende op de samenstelling van het kabinet, heeft de informateur gistermiddag dan ook langdurig met dr Drees gesproken. Politievrouw knuppelde grijsaard dood Moord te Bergen op Zoom na 4 jaar opgehelderd Door een lugubere vondst in een beer put is te Bergen op Zoom een drama op gehelderd, dat zich cier en een half jaar geleden heeft afgespeeld. In Augustus '46 is de Zeeuwse boer Schreurs uit Wol- - - phaartsdijk, die enkele jaren in het St. de portefeuille-verdeling (dus de zake- Catharinagesticht in Bergen op Zoom ge lijke kant van de samenwerking van het evacueerd was geweest, spoorloos ver kabinet) nog niet geëindigd zijn, al zijn dwenen. De man zou op zijn tachtigste :odanlg stadium 1 verjaardag een uitstapje naar een kennis in Goes maken, doch is daar nooit aan gekomen. woning aan de Lieve Vrouwen- „aar S. vaak was gekomen en te pas komen, voor het definoitievetot voor enkele maanden de wed. G. Overigens schijnen de besprekingen over deze zakelijke kanten nog niet ten einde te zijn gebracht. Vanmorgen zou de K.V.P. opnieuw in fractievergadering bijeenkomen. Al moge het uiteraard zo zijn, dat deze partij haar politieke leider het niet al te moeilijk al maken, toch wa gen wij het, uit dit feit te concluderen, dat vooral onder de thans demissionaire ministers van deze partij enige mutaties zullen zijn te verwachten. Het komt ons voor, dat de oplossing van de kabinetscrisis nog niet definitief in het stadium is gekomen, dat de informa teur reeds aan de personele samenstel ling van het kabinet toe is. Niettemin wordt in politieke kringen ook deze kant reeds druk besproken. Wat wij hierna schrijven geven wij dus onder het nodige voorbehoud weer. Aangenomen mag worden, dat prof. Romme niet bijzonder gebrand is op mi nisters zonder portefeuille. Moeten deze er niettemin komen om de verhouding 6 K.V.P., 5 P.v.d.A., 1 C.H.. 1 V.V.D. te kunnen handhaven, dan zullen deze on getwijfeld bij de K.V.P. terecht komen. Overigens kan het nodig zijn, nieuwe de partementen te creëren, waarbij het hard nekkige gerucht de ronde doet, dat er plannen bestaan, het monsterdepartement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen te splitsen in een departement van Onderwijs en een departement van Kun sten en Wetenschappen. Wanneer wij alle inlichtingen en menin gen, die wij hebben ontvangen overzien, komen wij tot het volgende resultaat: Voor de K.V.P.: Economische Zaken (prof. Van den Brink), Binnenlandse Za ken (mr Teulings), een ministerschap zonder portefeuille, verbonden aan het departement van Binnenlandse Zaken, speciaal voor zaken, de burgerlijke ver dediging betreffende (mr Van Maarse- veen), Kunsten en Wetenschappen (mr Cals), Wederopbouw en Volkshuisvesting (ir Kraaijvanger), Uniezaken en Over- eese Rijksdelen (mr De Graaf). Voor de P.v.cLA.: minister-president en Algemene Zaken (dr Drees), Justitie (mr Donker), Landbouw, Visserij en Voedsel' voorziening (de heer Mansholt), Finan- ciën (prof. Lieftink), Sociale Zaken (dr Van Rhijn). Voor de AR,: Onderwijs (mr Hangel broek of het Eerste Kamerlid H. Algra), Oorlog en Marine (dr Bruins Slot). Voor de V.V.D. zou minister Stikker opnieuw optreden aan Buitenlandse Za ken, terwijl de C.H.U. dan Verkeer Waterstaat toebedeeld zou krijgen. Nogmaals, wij geven dit alles door der het nodige voorbehoud. Intussen schynt inderdaad wel vast te staan, dat de P.v.d.A. ditmaal het departement Justitie zal krijgen, waardoor minister Struyckcn niet terugkeert. Dat minister In 'tVeld Wederopbouw zou verlaten is niet al te verwonderlijk, wanneer men weet, dat deze reeds lang gedoodverfd wordt als opvolger van mr Oud als bur gemeester van Rotterdam aan het einde an dit jaar. Handhaving van minister Van Maarse- ;en in het kabinet schijnt tot op zekere hoogte een prestigekwestie te zijn. Als 'ssie zou dan dienen, dat hij in ieder geval niet terugkeert op het departement an Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. In het hierboven gegeven schema zou den dus niet in het kabinet terugkeren de huidige ministers Van Schaik (K.V.P.), Struycken (K.V.P.), Rutten (K.V.P.), Joekes (P.v.d.A.), In 't Veld (P.v.d.A.), Jacob (aan C.H. verwant). Spitzen (partijloos) en Götzen (partijloos). H. W. Tilanus comman deur Oranje-Nassau Bij afscheid als secretaris van de Onderwijsraad De heer H. W. Tilanus, voorzitter var de C.H.U., is ter gelegenheid van zijn af scheid als secretaris van de Onderwijs raad benoemd tot commandeur Orde van Oran je-Nassau. Dit i v,. deelde minister in tegenwoor digheid van de voorzitter en de afdelingsvoor zitters van de raad. De be windsman en de voorzitter, prof. dr R. H. Wolt- jer herinnerden Onderwijsraad reeds in Fe bruari 1944 eer kwart eeuw bestond. Wegens de bezetting kon dit jubileum toen niet gevierd wor den. Stoffelijk overschot van Den Ouden herkend? Ook de resten van elf andere Ned. militairen Het stoffelijk overschot van luitenant kolonel Den Ouden is Zaterdag door sol daten van het Ned. bataljon in Korea herkend, zo meldt thans het Franse pers bureau A.F.P. Het lag bij de commando post, waar de overste op Maandag 12 Fe bruari door een granaat is gedood. Ook de stoffelijke resten van elf andere Ne derlandse militairen zijn daar aangetrof fen. Sommige van de gesneuvelde man schappen droegen camouflagekleding. De lijken zijn naar de huidige Nederlandse commandopost ten Zuiden van Hoeng- song overgebracht. De man, die het eerst op luchtban den reed, Bob Carlisle, is op 86-jarige leeftijd te Birmingham overleden. Car lisle woonde naast John Boyd Dunlop, de Drie Prinsesjes weer in 't circus De prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet brachten Zatermiddag haar tradi tioneel geworden bezoek aan circus Strassburger in Carré te Amsterdam. Temidden van een groep vriendinnetjes genoten de kinderen, bijna onbemerkt door het publiek, van het programma. Tijdens de pauze bezichtigden de Prin sessen de stallen. Het publiek liet het groepje kinderen ongemoeid. Aan het amateurrijden aan het slot der voorstel lingen nam een der meises uit het groep je deel, tot grote vreugde van de Prin- Vastgehouden door de Russen. In de Britse sector van Berlijn liggen sinds 1945 dertien Nederlanders en zes Belgische rijnaken. De eigenaars werden gedurende de oorlog gedwongen om ma teriaal en levensmiddelen naar de Duitse hoofdstad te vervoeren. Zjj hebbeji zo zoetjes aan de hoop opgegeven, hun schepen naar hun land terug te kunnen omdat de Sowjet-autoriteiten om onnaspeurlijke redenen weigeren, de rijnaken door de Russische zone te laten. Alle schippers en hun familieleden zijn reeds lang naar hun landen terugge keerd, behalve één Nederlander, de heer Kouwijzer met zijn echtgenote en kin deren en één Belg, die thans het toezicht uitoefenen op de verlaten en geïsoleerde rijnaakvloot. Foto rechts: mevrouw Kouwijzer voedert de kippen. Op de achtergrond de rijnaak, waarop de fa milie sedert het einde van de oorlog ge- isoleerd woont. Links: de 6-jarige Mar- garetha, geboren in Berlijn en de 7-jarige Jacob, geboren in Maagdenburg, kinderen, die vloeiend Nederlands Mollet op het slappe Franse koord De derde kabinets formateur Aangezien ook de Radicaal-socialist, Henri Queuille, geen kans zag een nieuw Frans kabinet te vormen, heeft President Auriol Guy Mollet. secretaris-generaal der socialistische party, als informateur aangewezen. Hij is de derde man, die de dertiende Franse regeringscrisis poogt op te lossen. Wij hebben reeds de evoluties op het slappe politieke koord gemaakt van: ex-premier Bidault (M.R.P.), Queuille (Radicaal), van Guy Mollet (Socialist). Mollet heeft De dit weekeinde zijn consultaties voort en gezet en vandaag zal hij aan Auriol Duits spreken hebben hun vaderland nogmededelen of hij een opdracht aanvaardt, nooit gezien. Indien ook Mollet faalt, dan zal de Presx- I dent hoogstwaarschijnlijk, aldus Reuter, de demissionnaire min. van Financiën. Lijdt Koning George aan Petsche. verzoeken een nieuwe regering uitvinder eerste banden de driewieler i de luchtbanden, die de or een proefneming op Carlisle monteerde. Door een myngasontploffing zijn Zaterdagmiddag in een mijn te Chatelet, in België, zes mijnwerkers omgekomen. zijn oude kwaal? Het Engelse blad Sunday Pictorial is beorgd over de geondheidstoestand van Koning Georg:, die. zoals wij meldden, met een verkoudheid te bed ligt. Het blad vreest een mogelijke herhaling van de kwaal, die in November 1948 een ope ratie aan 's konings rechterbeen nood zakelijk maakte. Gisteren voelde de ko ning zich iets beter. Ook Prinses Elizabeth ligt met koorts en zal enkele dagen het bed moeten hou den. Zij zal met haar echtgenoot, de her tog van Edinburgh half April een bezoek brengen aan Rome. Minister Stikker naar Parijs Liberalisatie mislukt Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen, die in nauw'e betrekking staan tot de Organisatie voor de Europese Econo mische Samenwerking, hebben de Euro pese Marshall-landen vermoedelijk de feitelijke grens bereikt van de vrijma king van de Europese handel. Zij achten een grotere liberalisatie dan 75 pet on mogelijk, aldus Reuter, doch zullen wel pogingen doen om voor enkele goeder een Europese markt te scheppen. Minister Stikker is van New York naar Amsterdam vertrokken Vx-ijdag in Parijs vei-wacht. Tsjechische ambassadeur in India naar Londen gevlucht? De Tsjechoslowaakse ambassadeur in India, 'dr Kratochvil, is spoorloos dwenen. Gistermorgen heeft hij de bassade te New Delhi verlaten zonder zijn staf daarvan mededeling te doen. Sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Volgens de „Daily Graphic" heeft de verdwenene, onder de naam „Smith" passage geboekt voor Londen. Aan boord van het betreffende Britse schip, zouden zich ook de echtgenote, de I bezw zoon en de gouvernante bevinden, be- „Rechtse Centrum". Petsche is leider het Vrouw van Clementis gearresteerd an de vroegere Tsjechische minister van Buit. Zaken, Ludwila Cle- volgens een onbevestigd be richt uit Praag, eveneens in de Tsjechi sche hoofdstad gearresteerd. Volgens de Neue Wiener Tageszeitung zijn K. Feodorwicz, Russisch procureur- generaal en meer dan 20 juristen uit Moskou in Praag aangekomen woonde, ontdekte de politie dezer dagen in een beerput gedeelten van het skelet van S. De weduwe werd aangehouden en legde nog dezelfde avond een gedeelte lijke bekentenis af. De oude boer was op de bewuste dag eerst bij haar .aan gekomen om nieuwe schoenen en een broek te halen, die zij voor hem zou ko pen en waarvoor zij f 100 had ontvangen. Terwijl de man in bukkende houding de schoenen aan het passen was het ren nieuwe schoenen van haar eigen r die toen nog leefde gaf zij hem met de gummiknuppel van haar echtgenoot de nek. De grijsaard was op slag dood. Met behulp van haar ■achtmeester G., heeft de v stoffelijk overschot 's nachts h put laten verdwijnen. Zes weken nadat de moord werd gepleegd, overleed de echtgenoot van de vrouw. De omstandig heden waren verdacht. Het stoffelijk erschot werd na een jaar weer opge graven, maar dr Hulst, die de sectie richtte, kon niet tot een conclusie komen, daar het rijk reeds in een te verregaande staat van ontbinding verkeerde. Vluchtschipgleed te water Li Amsterdam werd Zaterdag e ..vluchtjacht" te water gelaten voor e opdrachtgever die onbekend wenst Het scheepje is 12 meter lang en volkomen zeewaardig. De actieradius be draagt niet minder dan 1500 Eng. mijlen, daar er 3800 liter brandstof kan. Er zijn tien slaapplaatsen aan boord en alles is berekend op lange i slingeren wordt tot een minimum beperkt en brandgevaar is vrijwel uitgesloten. „Liberty", dat is Vrijheid, heet het vluchtjacht. Een en ander is wel ee teken des tijds. Echtpaar verongelukt op huwelijksreis Verloofde jongelui verdrenken Het echtpaar Sparenburgh uit Bussum, dat op de huwelijksreis was, is gister morgen te Heten (L) verongelukt. De Ci- troën van het echtpaar schoot door on bekende oorzaak plotseling van de weg, botste tegen een boom en draaide hele slag om. De man wea-d uit de wagen geslingerd en was op slag dooijk Zijn gewond in het zieken huis te Roermond opgenomen. Het echt paar had Zaterdag zijn bruiloft gevierd hotel Stendal te Bussum, dat het had overgenomen en per 15 Maart zou be trekken. De heer Sparenburgh was af komstig uit Naarden en zyn vrouw uit Den Haag. Te Emmeren-Erfscheidenveen is dezer dagen een verloofd paar in het donker met de fiets te water geraakt en ver dronken. Het waren de 28-jarige H. W. B uit Zwartemeer en mej. H. N. uit Oude schans. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Het rijwiel van het meisje lag in het water en de fiets van B. op de berm van de weg. Duitsers naar Indonesië Nederlanders zouden er uit gaan Pedoman, een der beste bladen van Indonesië, weet te melden, dat de Indo nesische regering besloten heeft, 200 Duitse technische krachten naar Indo nesië te laten uitkomen. Men heeft de keus op Duitsers laten vallen, omdat deze goedkoper zijn dan andere buiten landers. terwijl voldoende Indonesiërs als tolk zouden kunnen optreden. De Duitsers zouden voor een periode van drie jaren komen. In andere dagbladberichten wordt ge meld, dat dit jaar alle Nederlandse amb tenaren zouden afvloeien, in totaal 8000 personen. Het hoofd van de afdeling personele Parodi opent vanmiddag Paiijse conferentie Gromyko, die in de „kinderkamer" logeert, gedraagt zich als een sfinx De plaatsvervangers der ministers van Buit. Zaken, Amerika, Engeland en Frankrijk vertegenwoordigende, hebben gedurende het weekeinde volle dige overeenstemming bereikt over hun gemeenschappelijke houding te genover de Russen. De Westelijken zullen dus één lijn trekken op de „agenda-conferentie" van de plaatsvervangers der „Grote Vier", die van daag om vier uur te Parijs begint. Er werd vastgesteld, dat de agenda „de werkelijke oorzaken van de spanning in Europa" moet bevatten, alsmede de buitensporige bewapening der Oost-Europese satelliet-staten en van Rusland zelf,.aldus Reuter. niet als een stil verwijt jegens het late Russische antwoord bedoeld. Die „kin derkamers" behoren tot de beste appar- De Westelijke" „Grote Drie", zullen dus op de Parijse bijeenkomst één front vor men en alles in het werk stellen, om een conferentie der „Grote Vier" op het hoogste niveau mogelijk te maken. Naar 'erluidt, zullen de kwesties betreffende het Verre Oosten niet op de agenda moe ten worden opgenomen. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de conferentie zal worden gehouden in het „Rosé Paleis", en volgens de Parijse con van „Trouw", zal de Russische delega'.i 'huizen in de vertrekken, welke de bij- ri „kinderkamers" dragen. Zulks processen tegen Clementis en verschei- zaken te Djakarta deelde naar aanleiding dene leiders van de Slowaakse onder- van deze berichten mede, dat zij niet grondse beweging voor te bereiden. I door hem waren verstrekt. Dat wordt een natte beweging, I naar de leden van de Zuid-Hol- landse Jachtvereniging zijn er gewend, dat hun weg bij de en country nu niet bepaald over rc gaat. Zaterdagmiddag zaten zij I t in het zadel en bij die tegenheid maakte onze fotograaf deze foto-vol-actie. Meer „prikkeldraad" tus sen O. en W.-Duitsland Scherper controle op communisten Om Oostduitse communistische agen ten te verhinderen zich ongestraft in West-Duitsland op te houden, hebben de geallieerden een Duits voorstel goedge keurd. volgens hetwelk iedere Oost- Duitser, die naar West-Duitsland wil komen in het bezit moet zyn van een verblijfsvergunning. Deze wordt hem pas verstrekt, wanneer hij een West- Duitser kan noemen, die verzeker', dat hij geen agent der Oostduitse autoriteiten 's. Zij die niet in het bezit zijn van een "ergunning, worden gestraft. tementen van het. „Rose Paleis". Reeds Zaterdagmiddag arriveerde, gezeld van zyn adviseurs, de Rus Gro myko te Parijs. De delegatie maakte daarvoor gebruik van twee vliegtuigen. De Russen gedragen zich vooralsnog sfinx, want Gromyko,laat zich niet en heeft ook niet om een tête a tête met Schuman gevraagd. Zoals uit het bo venstaande blijkt, hebben de Westelijke delegatieleiders, Jessup, Davies Parodi reeds drukke besprekingen ge- Het oog der wereld is gericht op Parijs. De openingszitting der conferentie wordt gepresideerd door Alexandre Parodi, de Fransman. Men moet voorbereid zijn op heel wat onenigheid over de keuze der politieke „hors d'oeuvres". Voor sommige kringen, aldus ontlenen wjj aan Press, is het zelfs de vraag, of Enerzijds houdt men rekening met een duur der conferentie van drie dagen, maar als er met de Russen werkelijk te „praten" valt, dan schat men de duur der beraadslagingen op een week. Als er, in politieke zin „zaken zijn te doen", dan moet beltalve het probleem Duitsland, ook de bewapening, de kwestie Oosten rijk en Korea worden aangecsneden. Er gaan geruchten, dat de Russen zul len trachten, de, later te houden bijeen komst der ministers van de „Grote Vier" om te zetten in een conferentie der „Grot" Vijf", dus met inbegirp van com munistisch China. Zulks wordt o.a. be pleit door de „Taegliche Rund- scha u", het officiële orgaan van het Sowjetlegen in Duitsland. In verband met de behandeling van de kwestie Kasjmir kan de afgevaar digde van India Sir Benegal Rau, wiens beurt het was, deze maand niet het voorzitterschap over de Veilig heidsraad voeren. In zijn plaats pre sideert thans de Nederlandse gedele geerde, de heer D. J. von Balluseck. Sir Benegal Rau (links) draagt de voorzittershamer over aan de heer Von Balluseck. De Britse premier Attlee heeft Tru man medegedeeld, dat Engeland 2 mil- lioen werklozen zal krijgen als Amerika niet zorgt voor grondstoffen, zoals zwa vel, metalen e.d. DAT een Groninger vertegenwoordiger m een R'damse firma, een zekere H„ gearresteerd daar hij accijnsvrije seheepspakketten aan café's verhandel de en daardoor zijn opdrachtgeefster op lichtte en de belasting ontdook. DAT Woensdag en Donderdag in het gebouw Agnietenslraat 2 te Utrecht een tentoonstelling wordt gehouden over de verpleging van geesteszieken voorheen en thans, georganiseerd door de Willem Arntsz-stichting aldaar. DAT Nijmegen een begrotingstekort van zes ton heeft, en B. en W. willen bezuinigen op onderhoudswerken, mate riële voorzieningen van het onderwijs en subsidies aan culturele instellingen. DAT op 5 Mei in Roermond op het Zwartbroekplein het Limburgse verzets- monument wordt onthuld, bestaande uit een beeldengroep van gevallen verzets lieden DAT de Friese Kamer van Koophan- n adres aan de Tweede Kamer maakt tegen het wetsontwerp binnenschepen, daar DAT van de Ned. kustvaarder Marietje Böhmer bij Rottumeroog gistermorgen m man overboord is geslagen. DAT ook de Centr. Suikermij te Hoofd dorp, die het afgelopen jaar 40 pet var. de totale suikeroogst in ons land ver werkte, haar fabrieken gaat uitbreiden DAT B. en W. van Maastricht wegens gebrek aan accommodatie heeft moeten afzièn van de plannen om het eeuwfeest van de Ver. van Ned. Gemeenten in die plaats te doen vieren. DAT thans ook de 37-j. vertegenwoor diger W. S. uit Utrecht, de tweede van de vier ontsnapte gevangenen, zich bij de politie heeft gemeld. DAT de 33-j. woonwagenbewoner J. V te Roermond, die op 14 Febr. in een café in de kelder viel. thans aan de gevolgen is overleden. DAT aan G. Kok op zijn verzoek vol ontslag is verleend als postdirecteur te HoensbroekTreebeek. DAT België bij de Ned. regering ontwerp-accoord inzake oorlogsschade aan particuliere goederen in de grens streek heeft ingediend. DAT een 22-j. schilder, die wordt ver dacht van tien tot twaalf inbraken, tt Amsterdam is gearresteerd. DAT tegen J. F. Veile uit Culemborg, handlanger van de Sipo cn plv. chef van het voormalige Bureau Inlichtingendienst te Amsterdam, in cassatie tot 16 jaar werd geconcludeerd. (Vonnis Utrechts B.G. 18 jaar). DAT de R. v. C. de straf van Toon Soeteboer uit Coevorden, ex-bewaker an het kamp Erica te Emmen, verlaagde in levenslang tot 18 jaar. DAT het publiek op de huishoudbeurs te Amsterdam (9 tot 19 Maart) zelf zal mogen meewerken aan televisie-„uitzen- dingen" van de Ver. voor experimenteel radio-onderzoek. DAT de 19-j. mej. T„ die dezer dagen op de Haarlemse Dreef werd aangere den, Zaterdag is overleden. DAT de Duitenplaats Berg en Dal te Baarn, die voor K.N.I.L.-gezinnen was bestemd, zal worden omgebouwd tot een modern flatgebouw. DAT de Ned. communisten Jan Haken (Tweede Kamerlid) en Cornelius Geug- jes waarschijnlijk zullen deelnemen i de konffende „conventie voor critiek zelfcritiek" van de Duitse communist DAT de Ned. Bond van Arbeiders- Esperantisten Fidu la Estontecon va tot 26 Maart in A'dam zyn 40-j. bestaan viert Op 35 km van 38ste parallel Mariniers ontdekten dodendal met gesneuvelde Amerikanen, Koreanen en Chinezen Vanochtend was de situatie aan het front als volgt: De verbonden troepen rukken behoedzaam op in Noordelijke richting. Zij pogen er achter te ko men, waar zich de voornaamste Chinese defensie-stellingen bevinden. Nachtverkenners hebben vastgesteld, dat in geheel Noord-Korea een uiterst druk verkeer in de richting van het front plaats vindt. In de sectoren Ham- hoeng, Wonsan, Pjongjang en Sinmak worden grote transporten van com munistische troepn gesignaleerd. De nachtelijke Chinese tegenaanvallen aan het Centrale front waren zo hevig, dat de Verbondenen tijdelijk terrein moesten prijsgeven. Z.-Koreaanse patrouilles naderden de 38ste parallel tot op 35 k.m. Het hoofdkwartier van McArthur maakt I Volgens vertegenwoordigers van de melding van een verbitterde strijd tenV N. wordt Korea met een enorme Zuid-Oosten van Hoengsong. Mariniers, hongersnood bedreigd. Er moet Iets op die Noordwaarts trokken boven Hoeng- gevonden worden, dat de 3 millloen song, hebben de sluier opgelicht, die over vluchtelingen uit het Zuiden terugkeren. het lot van een Amerikaanse gevechts groep lag. In een klein modderig dal troffen zij een slagveld aan, waar op 12 Februari een 20.000 man sterke groep der tweede Amerik. divisie, door een Chinese overmacht werd verslagen. De mariniers vonden het dal bezaaid met verbrande vrachtauto's, tanks en bevroren lijken van Amerikanen, Koreanen en Chinezen. Radio-Peking insinueert, dat Ameri kaanse strijd krachten aan het front van de rivier de Han gifgas hebben gebruikt. Er zouden bommen zijn uitgeworpen, waaruit zich een gas van „vex-stikkende uitwerking" ontwikkelde. De Britse krui ser „Belfast" heeft gisteren de, in het kustgebied ten N.W. van Seoel gelegen, kazernes der communisten en een ge- schutsstelling beschoten en vernietigd. Uitbarsting van de Lamington De vulkaan Lamington op Australisch Nieuw-Guinea is hedenmorgen opnieuw uitgebarsten. Dit is de hevigste eruptie die zich tot nu toe heeft voorgedaan, maar er waren waarschijnlijk geen slacht offers. daar 16 km in de omtrek alles ont ruimd was. Door het stof werd de zon in de omgeving van Port Moresby ver duisterd. ant anders is cr het volgend jaar geen rijstoogst. De situatie Is precair. Vermelden wij nog, dat wederom een Amerikaans oorlogscorrespondent, Wil liam Graham, om het leven is gekomen. Zijn vliegtuig steeg op van het Amerik. vliegkampschip, maar kwam in het water terecht. Hoewel men er in slaagde Gra ham op te pikken, overleed hij spoedig de bekomen verwondingen. WEERBERICHT Toenemende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelyk nog weinig bewolking met van nacht op de meeste plaatsen lichte vorst Morgen half tot zwaar bewolkt met later van het Westen uit enige regen. Zwakke tot matige wind us- sen Zuid en Zuid-Wes: »n- ZON EN MAAN. Dinsdag: Zon: 7.17—18.27 ui 7.02—16.48 uur. 7 Maart N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1