Jlieutuc £ciitóclje (fiiwranl s S Vijf partijen bereid in zee te gaan ontworpen regeringsprogram Mits de samenstelling van het nieuwe kabinet bevrediging zal schenken met Geslaagd onder één voorwaarde Amerika zal West-Duitsland blijven bewapenen Wist U ZATERDAG 3 MAART 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stflntnastfcfc is gfjeblma tnyn bert in tcgfjensprel" Een en dertigste jaargang No 8165 STRAND- wandeling Romme hanteert z'n toverstok Prof. Romme heeft gisteren van de voorzitters, respectievelijk waar nemend voorzitters, van de Tweede Kamerfracties der K.V.P., P.v.d.A., A.R., C.H.U. en V.V.D. schriftelijk mededeling ontvangen dat zij, ieder na raadpleging van hun fracties, bereid zijn, om tot de bevordering van de totstandkoming van een kabinet op de grondslag van het hun door de informateur voorgelegde ontwerp-program medewerking te verlenen, als hun door de informateur is gevraagd, indien ook de samenstelling van het kabinet hun in 's lands belang voldoende bevredigend zal voor komen. Aldus heeft de informateur hedennacht laten meedelen. Wy hebben redenen In de keilnisneming van de nadere in houd der vorenbedoelde schriftelijke mededelingen heeft de heer Romme a leiding gevonden, gisteravond nog bespreking te bevorderen met de mir ters Drees, Lieftinck, Van den Brink Mansholt, ter behandeling van verschil lende technische punten. Daar minister Van den Brink om particuliere redenen, welke liggen buiten de door de informa teur te behartigen zaak, gisteravond ver hinderd was, heeft de heer Romme met minister Van den Brink de door hem te bespreken punten afzonderlijk behandeld. De informateur zet zijn onderzoek naar de mogeiykheid van de samensteüing van een kabinet thans voort op de grond slag van het aanvaarde ontwerp-pro gram. Zün taak is nu in een volgenc stadium gekomen, maar nog geenszins ter einde gebracht. Desgevraagd verklaarde de heer Romme dat hü het verstandig zou achten afwachtende houding aan te nemen opzichte van de vraag, of hy het m lijkste deel van zün taak thans achter de rug dan wel nog voor de boeg heeft. Nader vernemen wy. dat prof. Romme hedenmorgen begonnen is, de fractie voorzitters te ontvangen voor bespre kingen over de zakelijke kanten, be trekking hebbende op de samenstelling van het kabinet- Deze besprekingen zul len vermoedelijk de gehele dag in be slag nemen. Daar als vaststaand aangenomen kan worde, dat dr Drees voorbestemd is tot het premier-schap, ligt het voor de hand dat hy in deze besprekingen zal worden betrokken. Ook nader overleg met de fractie-voorzitters gezamenlijk lijkt ons in de lijn der verwachtingen te liggen- Vara vraagt regeringt Geen nieuwe zender voor Wereldomroep Ook beslissing over televisie op 15 Maart Het hoofdbestuur van de V.A.R.A. heeft 1 de Regering verzocht de opdracht aan de Nozema tot de bouw van een 100 kw.- zender voor de Wereldomroep in te trek ken. De tegenwoordige technische uitrus- i ting acht de V.A.R.A. voldoende, al is die niet ideaal. Gezien de moeilijke omstan digheden waarin ons land verkeert, dient' deze niet noodzakelijke investering 3!£ i millioen) achterwege te blijven. Bovendien zouden de jaarlijkse exploi- tatiekostert 800.000) ten laste komen van de luisterbijdrage, waardoor de program ma's van de omroep dreigen te worden geschaad en personeel wellicht zou ten worden ontslagen. Op 15 Maart zal het bestuur van de Nozema een beslis sing nemen. Op die datum zal ook een andere be langrijke beslissing vallen: de financiële regeling van de televisie. De minister van Verkeer en Waterstaat, de minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, de directeur der P.T.T. en vele andere autoriteiten zullen deze vergadering by- Weer een kwakzalver in Noord-Limburg Sedert enige maanden oefende de 32- jarige J. v. d. B. uit Overloon het ambt van „Heilpraktiker" uit. waarvoor hy in Duitsland, een diploma behaald zou hebben. Voor f 1.50 liet hij zich aan huis ontbieden, keek zijn patiënten met een vergrootglas in de ogen en schreef meestal drankjes voor waarvoor hy zich enkele guldens liet betalen. Zo behan delde hy minstens tien patiënten in Ven- lo, maar vermoedelijk opereerde hij in heel Noord-Limburg. Er is proces-ver- baal tegen de man opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde. De leer der betrek VpI i ikheid WIE is DIT? Een ei, een vogeltje, twee kopjes, een peer. een halve maan en tweemaal de S. van Simonwat ziet U in deze combi natie van vreemdoortige voorwerpen? Een minister, een generaal, een Kamer lid? Kijk maar eens goed en U zegt: Dat is(zie pag. 5). dat prof. Romme liever nieit spreekt over de mening van een nat ionaal kabinet. Hieronder zou hy nl. verstaan een kabinet, dat minder sterk aan de partijen gebonden is dan het parlemen taire kabinet, welks vorming hy thans bezig is voor te bereiden. Bijna een eeuw burgemeesters van dezelfde familie Burgemeester A. C. v. d. Have uit Oos- terland gaat op 1 Juni met pensioen. Dan zal met een traditie van 98 jaar worden gebroken, want drie geslachten lang is de gemeente Oosterland bestuurd door een Van der Have. Door de Eeuwen Trouw doet vredesvoorstel De stichting Door de Eeuwen Trouw heeft ten einde het geschil met de stich ting Helpt Ambon in Nood inzake de hulp aan Ambon zo spoedig mogelijk te beëindigen, een voorstel gedaan om eer ereraad te benoemen, welke een uit spraak moet doen over de beschuldigin gen van de heer Ziedzes des Plantes. Elk der stichtingen zou een lid moeten een derde lid als rechter aanwijzen, aanwijzen en deze twee zouden tazar De Indonesische minister van Open bare Werken, ir Johannes, heeft ver klaard, dat zodra de concessies vat electricdteitsmaatschappijen aflopen, lenging niet mogelyk zal zijn, daar de bedrijven zullen worden genationali seerd. Mijnwerker door vallende kool gedood Op de 546 meter verdieping van de staatsmijn Emma te Treebeek werden gisteren de 34-jarige houwer W. Hoog- akker uiit Hoensbroek en de 19-jarige postsleper J. Coumans uit Schinnen on der vallende kool bedolven. Toen zij be vrijd waren, bleek Hoogakker, die ge huwd was. te zijn overleden. Coumans werd naar het ziekenhuis gebracht. Wim Slijkhuis, de bekende Nederlandse hardloper, doet het nu eens wat kalmpes aan en wel op een tractor, die aan het werk is bij de aanleg van het nieuwe sportpark „Duindigt" op het landgoed van de heer Jochems. Slijkhuis houdt een oogje in het zeil bij het werk aan de sintelbaan, want op sintel- banen heeft hij nogal kijk 500 Duitse kinderen verlaten weer ons land Een groep van 500 Duitse kinderen uit Berlijn en de omgeving van Bruns- wyk, die drie maanden in ons land in pleeggezinnen verbleven onder auspi ciën van de commissie tot plaatsing van buitenlandse gezinnen, zal Dinsdag as. per Rode-Kruistrein ons land vanuit de verzamelpunten Amsterdam, Utrecht en Deventer- Aankomst „Willem Ruys" Met de Willem Ruys, die gisteren ten gevolge van de mist met 6 uren vertra ging te Rotterdam binnenkwam, zijn zo als gemeld is vijf hoogleraren uit Indo teruggekeerd. Een hunner, prof. dr J. de Boer is benoemd tot senior lector de Witwaterrand-universiteit te Jo hannesburg en was sinds 1 Juli hoog leraar te Djakarta. Op 7 dezer vertrekt hij per vliegtuig naar Zuid-Afrika. Hy zeide, dat het leven de Nederlanders on mogelijk werd gemaakt en dat hy in In donesië alleen maar prettige mensen had ontmoet. Hij ontkende voorts, dat Neder landers gedwongen werden Indonesië te verlaten. „Nelly" pas 19 Maart in A'dam Abussievelyk werd vermeld, dat het troepenschip Nelly reeds gisteren in ons land werd verwacht. Die datum is echter (waarschijnlijk) 19 Maart. Programma 1951-1952 Britse Marine De Britse admiraliteit heeft bijzonder-, heden bekend gemaakt over het pro gramma voor 1951/1952, waarvoor de kos tenramingen bij het Parlement zijn inge diend. De defensie tegen onderzeeboten speelt im het programma een grote rol, zowel voor wat betreft de bouw van nieuwe fregatten, het ombouwen van onderzeebootjagers in snelle fregatten en de nieuwste wapenuitrusting voor deze fregatten, als voor nieuwe vliegtuigen, helicopters en speciaal onderzoekings werk in verband met nieuwe anti-onder zeebootwapens. Twee nieuwe vliegdek schepen, 41 mijnenvegers van een geheel n type, drie kruisers en nieuwe typen onderzeeboten worden op het ogenblik gebouwd. Ook worden verscherpte maat regels genomen om de schepen van d< reservevloot in gereedheid te houden. De marine is bovendien bezig met de ont wikkeling van nieuwe radarinstrumen- en nieuwe wapens gericht tegen snelle aanvallen vanuit de lucht. President Truman is gisteren naar Key West vertrokken voor een vacantie van drie weken- Op het vliegveld van Siou City (V- S) is een Dakota in een hevige sneeuw storm neergestort. Van de 25 inzittenden werden er 15 gedood. Indonesië heeft heden zyn eerste vriendschapsverdrag getekend nl. met India. bijna schatrijk Trouwde met nicht van Armeens oliemagnaat De jonge tuinder Van der Wees uit Loosduinen, die in de crisisjaren naar Frankrijk trok om daar zyn fortuin te zoeken, is door zijn huwelijk verwant geraakt met de rijkste man ter wereld, meldt De Tel. Zyn schoonvader is een Armeense lompenhandelaar, Gulbenk Gulbenkian. Deze is een broer van een die zich door speculaties op de oliemarkt een vermogen van een bil- lioen dollar (een 1 met twaalf nullen) heeft verworven. De schoonvader van de voormalige Loosduinse tuinder is reeds overleden. Tijdens zyn leven heeft hy met zijn schatrijke broer nooit i?ts te maken wil len hebben, hoewel de oliemagnaat, die in Lissabon woonde en ook in Parijs huis bezat, nog wel eens naar hem heeft gevraagd. Kort voor zyn dood heeft hy zyn vrouw en dochter op het hart gedrukt, met de billionnair geen contact te zoeken en tot nu toe hebben vrouwen zich daaraan gehouden. De heer Van der Wees woont thans in het Noord-Franse mijnwerkersplaatsje Montigny-en Gohelle. Hij helpt zijn w in de kruidenierswinkel met het afwegen van witte bonen, suiker en dergelijke.... V.N.-leger trok reeds voorbij Hoengsong Het nadert Chinees bolwerk Een Amerikaanse marinepatrouille inderdaad in Hoengsong geweest, doch er is geen grote aanval op touw gezet om de stad te veroveren. Vanuit Hoeng song, dat een verlaten indruk maakte, zijn de verbonden troepen dieper door gedrongen in het hart der vijandelijke stellingen aan het Centrale front. Feite lijk is over jle gehele linie de commu nistische tegenstand weer toegenomen. De mariniers die Hoengsong doortrokken, naderen thans Hongtsjon, een Chinees bolwerk, hetwelk beschouwd wordt de sleutelstelling der communistische linie aan het Centrale frontgedeelte. Deze plaats ligt circa 25 km. naar het Noord westen. Koreaanse. Amerikaanse. Franse en Nederlandse infanterietroepen komen echter slechts langzaam vooruit. Volgens radio-Peking heeft de Noordko- reaanse vloot, sinds het begin van de oorlog. 70 Amerikaanse en Zuidkoreaanse schepen tot zinken gebracht of bescha digd. Een Britse kruiser en twee Britse tor- pedobootjagers hebben Vrijdag bijna 500 granaten afgevuurd op communistische verbindingen en troepenconcentraties ten N.W. van Haedjoe, aan de Westkust var Een Australische torpedobootjager er Amerikaanse kruisers en torpedobootja- gers hebben de Oostelijke kant van hel schiereiland beschoten. Te land zetten de verbonden troepen hun langzame opmars op een front 100 kilometer voort. Overste Den Ouden stond vooraan in de strijd Getroffen bij het licht van brandende auto Over de dood van luit-kol. Den Ouden, de commandant van het Ned. detachement in Korea, zijn thans nadere bijzonder heden meegedeeld in de eervolle vermel ding, waarbij hem de Amerikaanse zilve- ;n ster is verleend. Toen ongeveer zestig Chinezen, die zich als Zuid-Koreanen hadden voorgedaan, /uur op de Nederlanders openden, overste Den Ouden onmiddellijk het bevel op zich. Met verachting van het gevaar stelde hij zich bloot aan een hevige beschieting en begaf hij zich her en der zijn mannen aan te moedigen en 't n te richten. Op dat ogenblik sloeg vijandelijke mortiergranaat in. Een vrachtwagen in de omgeving van de com mandopost brandde als een fakkel, commandant, wiens silhouet zich tegen dit licht scherp aftekende, werd nu het doelwit van geconcentreerd vijandelijk Terwijl hij de schoten moedig be antwoordde, werd overste Den Ouden dodelijk gewond door een vijandelijke granaat, die van dichtbij naar hem werd geworpen. Geïnspireerd door zijn onver saagde moed vochten de manschappen echter door en wjsten zij de vijand uit- n te jagen. Naar aanleiding van geruchten als zouden bij Hoensong ook de stoffelijke resten gevonden zijn van luitenant-ko lonel M. P. A. den Ouden, heeft een of ficiële woordvoerder van de Nederland missie te Tokio verklaard niets in deze zin vernomen te hebben; indien het bericht juist zou zijn, zou de Neder- ndse missie op Deze woordvoerder voegde dat er geen definitief antwoord te ge ven was op de vraag wat er precies me. het stoffelijk overschot van de comman dant is gebeurd. Volgens de ene lezing droegen Nederlandse militairen de stof felijke resten buiten de stad, waar zij deze begroeven en volgens een andere lezing was de auto, waarin de dode vervoerd werd, in een hinderlaag ge vallen, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen. Men zou een onderzoek ter plaatse moeten afwachten. Huisheer Mercurius„Die reparatie zal geld kosten... 1" Vallende boom doodde Amsterdams meisje Gistermiddag werd het 13-jarige Am sterdamse meisje Annie van Eyck op de Lijnbaansgracht zo ernstig gewond, dat zijn in de loop van de avond in" het zie kenhuis is overleden. De beide arbeiders van Gemeentewer ken. die al geruime tijd bezig zyn op de Lijnbaansgracht zieke bomen te rooien, veronderstelden dat de bewuste plataan nog flink met de wortels in de grond vastzat, al waren zy reeds bezig met hakken. Het meisje, het oudste uit het gezin van negen kinderen en wonende !n de Kerkstraat 119, kwam met enige school vriendinnetjes voorbij, toen de boom Nieuw ontwerp-kieswet weldra ingediend t nieuwe ontwerp-kieswet zal zeer spoedig bij de Tweede Kamer worden ingediend. Hoewel de regering demis- sionnair is, meent zij met het indienen niet fe mogen wachten. Waarschijnlijk kan de wet dan nog dit jaar in Staatsblad worden afgekondigd en kun de Tweede-Kamerverkiezingen ir 1952 volgens de nieuwe wet worden ge houden. „Raads"-verkiezingen in de N.O. polder De landdrost van de Noordoostpolder dr ir S. Smeding, heeft een voorlopige kiesverordening voor dat gebied samen gesteld, om de tot nog toe door hèmzelf benoemde poldercommissie voortaan door de bevolking van de polder te doen ver kiezen op dezelfde wijze als een gemeen teraad. Het nieuwe college blijft echter slechts adviserende bevoegdheid houden en zal voor omstreeks twee jaren worden gekozen. Twee Hongaren gevlucht Twee mecaniciens van een Hongaarse vliegtuigfabriek, die probeerden naar Joegoslavië te vliegen, hebben gisteren in Oostenrijk een noodlanding gemaakt. De twee. die ter beschikking gesteld zijn van de Britse bezettings-autoritei- ten, zeiden gevlucht te zyn wegens de slechte levensvoorwaarden in Hongarije. Koning George ziek Koning George VI van Engeland heeft koude gevat en ligt met koorts t« bed Aldus werd gisteren op het Buckingham Palace bekend gemaakt. Volgens dit be richt van Ass. Press, zal de koning voor lopig niet in het openbaar verschijnen. Bevin„Zijn of niet- zijn" Het bericht van Reuter betreffende het aftreden van -Bevin, hetwelk ook wij gis teren Ihebben weergegeven, wbrdt door het bureau van dp Engelse premier tegen gesproken. E^fter blijven de geruchten aanhouden, dat Bevin persoonlijk reeds besloten zou hebben als min. van Buit. Zaken af te treden, zodra een opvolger gekozen is. Bevin heeft, zoals reeds ver meld, een vergadering van de Labour- partij in zijn kiesdistrict Woolwich bij gewoond. Te dier gelegenheid sprak hij als volgt: „Ik hoop nog lang met U te kunnen samenwerken. Ik geloof niet, dat ik my behoef te verontschuldigen omdat ik ziek geweest ben. Mijn ziekte werd niet in de laatste plaats veroorzaakt door hard en lang werken. Nooit heb ik mijn eigen voordeel gezocht." Amerikaanse luchtmachtchef bij Eisenhower Admiraal Forrest Sherman, opperbe velhebber der Amerikaanse marine is in Parijs aangekomen voor besprekingen met generaal Eisenhower. TETS VAN EEN TOVENAAR heeft prof. Romme toch wel getoond te bezitten. De vijf partijen willen meedoen op do basis van het ontwerp-program mits ook het kabinet van een bevredigende samen stelling wordt. Over het program bestaat dus voorwaardelijk overeenstemming. Hoe vér reikt die overeenstemming? Uit het communiqué dat vannacht is ver strekt krijgt men de indruk dat die over eenstemming even ver reikt als het pro gram. Dat is verblijdend, juist omdat er de laatste weken toch wel aanzienlijke verschillen bleken te bestaan. Daarom nemen wij onzerzijds aan, dat het in het program ligt opgesloten dat men zich hier en daar enige vrijheid heeft voorbe houden in het nader bepalen van het standpunt voor het geval een bepaalde aangelegenheid aan de orde moet komen. Wij denken aan Nieuw-Guinea. De over eenstemming is voorts een voorwaarde lijke. De samenstelling van het kabinet moet een bevredigende zyn. Die voorwaarde billijken wij volko men. Zonder dat ons op dit ogenblik het program bekend is menen wij te mogen uitgaan van de meer dan waarschijn lijkheid dat het niet op alle vragen een antwoord geeft. Dat was reeds zo met het program-Steenberghe en het pro- gram-Romme zal dit zy het in min dere mate met het program-Steen berghe gemeen hebben. Van te groter belang is het, wie dit program gaan uit- voren. Vandaar dat de samenstelling van het kabinet, naar wij uit het communiqué kunnen opmaken, door alle deelnemende partijen als uitdrukkelijke voorwaarde is gesteld. Dat onderdeel van de formatie we zouden haast gaan vergeten dat de heer Romme alleen maar informateur is komt dus nu aan de orde: de samenstel- van het kabinet. Naar verluidt gaan de gedachten van de informateur in de richting van de volgende verdeling: K.V.P. zes zetels, P.v.d.A. vijf, A.R. twee, C.H. één en V.V.D. één. Moeten wy nog eens herhalen dat ook naar onze overtuiging een werkelijk brede samenstelling van het kabinet eveneens behoort uit te komen in de verdeling der functies en de keuze van de personen? Dat is op zich zei fd reeds wenselijk ij een noodzakelijkerwijze wat vaag program achten wij het zelfs noodza kelijk. Onze aanvankelijke indruk is. dat prof Romme niet wil lijden aan de half slachtigheid welke de formateurs Drees- Van Schaik in him pogingen tot het samenstellen van een kabinet kenmerkte. De samenstelling kan nog moeilijk heden genoeg opleveren. Maar er is bij fraotieleiders en fracties naar het schijnt een wil om te slagen en daardoor wordt het inzicht in de noodzakelijkheid van redelijke en billijke verhoudingen scher per. H?t heeft bij sommige partijen waarlijk lang genoeg geduurd, voordat dat inzicht doorbrak. Wij hopen dat de heer Romme ook in £it belangrijke onderdeel van de formatie slagen zal. Hij bracht een belangrijke creditpost met zich. Nu wel duidelijk •as dat hij zelf geen minister-president orden zou. was tegelijkertijd de moge lijkheid geschapen dat deze functie in de onderhandelingen kon worden betrokken. Het staat wel vast, dat de heer Romme dit aldus heeft gedaan, dat hij het minis ter-presidentschap aan de heer Drees heeft aangeboden. nu verder maar afwachten hoe dit blijkbaar zeer brede kabinet er uit gaat Aitasten der posities vóór Parijse conlerentie „Want willen Russen spijkers met koppen slaan 7', vraagt Jessup zich bezorgd ai Vlak voor zijn vertrek naar Parijs, heeft de reizende ambassadeur der V-S., dr Philip Jessup, een onderhoud gehad met president Truman. Na dit gesprek verklaarde Jessup: „Wij zullen zien, of de Russen bereid zyn te tonen, dat zij spijkers met koppen wensen te slaan en over de werkelijke oorzaken van alle spanningen willen praten." Uit de woorden van Jessup blijkt, dat Washington sceptisch staat tegenov bereiken van resultaten te Parijs. Dit maal is men niet van plan, zich door de Russen om de tuin te laten leiden door louter woorden. Inmiddels komen de drie DAT de landelijke adviescomm. voor kerkhoven en begraafplaatsen binren- kort een boek met richtlijnen voor aan leg, onderhoud en beheer van begraaf plaatsen zal uitgeven. DAT het internat.giroverkeer, tot nog toe alleen mogelyk met België, Frank rijk, Luxemburg, Zwitserland en Zweden, waarschynlyk op 1 April wordt uitge breid tot West-Duitsland en Berlyn. DAT het Geldersch Landschap en de stichting Vrienden der Geldersche Kas- teelen samen tot dir. hebben benoemd D. J. G. Buurman te Arnhem, secr. van laatstgenoemde ver. DAT de lijn LeeuwardenGroningen beslist niet zal worden geëlectrifice^rd spoorlijn over de Afsluitdijk niet nodig is, naar ir F. Q. den Hollander, pres.-dir. van de NS., in Leeuwarden verklaarde. DAT op 30 Maart in Delft een sympo- um wordt gehouden over de bescher ming door octrooien. DAT de Westlandseweg met nieuwe brug over de Vlaardingse vaart op 10 Maart wordt geopend. DAT de in IJmuiden gehouden veiling van de geborgen inventaris van de ver gane schepen Metamorphosis en Sand- bergen resp. f22.000 en f2.000 opbracht, en de koperen schroef van de Metamor phosis f7950. DAT de United Service in de Ver. DAT op de vliegbasis Volkel lult.-kol. Staten een kleine f2000 ter beschikking J. G. Nass het commando heeft overge- heeft gesteld van de stichting Het Vierde dragen aan de majoor der mariniers Th. Prinsenkind. Sm DAT de A.N.W.B. Rijkswaterstaat heeft verzocht toestemming te geven voor het in ere herstellen van de bushalte langs de rijksweg Den HaagAmsterdam bij de Sassenheimervaart, zulks t.b.v. de water toeristen. DAT de afbouw van de zeevaartschool te Vlissingen niet is gegund aan de laag ste inschrijver, het Ingenieursbureau voor bouwnijverheid te Oegstgeest, het welk ook het betonskelet had gebouwd, doch aan de fa E. C. Lindenbergh te Vlissingen, voor 290.100. DAT de leider van de Kamerfractie der vroegere C.D.U., S. van Houten te Gro ningen, als secretaris van de Friese bond van landpachters, die 25 jaar bestond; in Leeuwarden werd gehuldigd. DAT in Amsterdam in hoger beroep 6 weken met aftrek werd geëist tegen de 37-jarige koopman R. A. T. uit Velsen, die in Haarlem tot 14 dagen was veroor deeld, daar hij zijn zoontje tijdens een echtscheidingsprocedure aan het gezag van de moeder had onttrokken. DAT aan de Parklaan te Rotterdam het Ned. Belastingmuseum is geopend. DAT de hoofdredacteur van het A.I.D. De Preangerbode te Bandoeng, die 1 Dec. zonder opgave van redenen werd gearres-lken bezet, teerd, weer is vrijgelaten. grid werd geopend. DAT E. Everhuis is benoemd tot hoofd- DAT de A.N.V V V. dit jaar, vooral ln DAT honderden oude voorwerpen van Dublin naar R'dam worden vervoerd, voor de Ierse week die op 10 Maan begint. DAT een arbeider ernstig werd ge wond bij het slopen van oude funda menten van het gebouw van Robavei aan het Velperplein te Arnhem, toen hij door een gewelf heen zakte en onder puin bedolven werd. DAT een Apeldoornse groentenhan- delaar tussen zijn voorraad vijgen een briefje vond, hetwelk een verzoete om hulp bleek te zijn van een vermoede lijk gevangen genomen Grieks meisje. DAT de Jaarbeursdirectie, mr J. Milius en de Utrechtse wethouder dr De Nooy naar Duitsland zijn vertrokken voor een bezoek aan de jaarbeurzen van Keu len en Hannover. DAT de PTT in Tilburg de telefoon centrale van het centrale belastingkan toor geheel heeft laten ombouwen op dat een blinde, J. Rombouts uit Waal wijk haai zou kunnen bedienen. DAT een tentoonstelling van Deense kunstnijverheid, waarbij de glasfabriek Leerdam als gast de twee grootste za- ■H Kopenhagen door Kon In- voornaamste gedelegeerden der Weste lijke mogendheden reeds morgen op het Franse ministerie van Buit. Zaken oyeen. In het diplomatiek gevecht te Par^s tussen West en Oost, wil men er zeker van zijn, dat een vastberaden, eendrach tige houding tegenover de Russen wordt aangenomen. Het grote struikelblok kan, ln de eerste plaats, Duitsland zijn. De West-Duitse regering ziet de vooruilzich ten met een mengeling van hoop en vrees tegemoet. Men vreest namelijk, dat de Westerse Geallieerden, terwille van een regeling met Rusland, er mede ae- coord zullen gaan, uit Duitsland weg te trekken en het land te „neutraliseren Politieke leiders ln Bonn zijn van oor deel, dat het Duitse volk alsdan niet 1n staat zal zijn het hoofd te bieden aan een, door Rusland gesteunde, communistische staatsgreep. Laten wij vaststellen, dat de meningen van Amerika, Engeland en Frankrijk ten aanzien van Duitsland verschillen In dit verband citeren wij uit een ar tikel van de „New York Times", dat Amerika er te Parijs op zal blijven aan dringen, dat West-Duitsland zich bewa pent en zich aansluit by de West-Euro- pese collectieve verdediging. Zulks, afge zien van het resultaat, dat door de „plaatsvervangers" zal worden bereikt. Dit betekent dus, dat de Ver. Staten hun defensieve strijdmacht in Europa blijven opbouwen, zelfs al zou Rusland terugtrekking van alle legers uit Duits land voorstellen De Oost-Duitse regering heeft opnieuw een stap gedaan om te pogen West-Duits- iand van de Westelijke Geallieerden los te weken. Zy heeft Bonn voorgesteld een gezamenlijk programma van „vrede cn eenheid" aan de plaatsvervangers voor te leggen. Natuurlijk gaat het om de her eniging van Duitsland. Adenauer, de West-Duitse bondskanselier, zal op deze lokroep echter niet ingaan. (Advertentie) GAZELLE RIIWIELEN GEBR. HUISMAN showroom Hogewoerd 66 telefoon 22962 Geen tweede rang •N het C.-H. weekblad Koningin en Vaderland maakt het Tweede Kamer- id mr J. J. R. Schmal enkele opmerkin- ;en over de kabinetscrisis. Van de poging, door de heer Steen- berghe ondernomen, zegt hij, dat deze poging in ieder geval geleerd heeft, langs welke weg het gewenste doel: een na tionaal kabinet, niet kan worden bereikt. t aan de A.-R.-fractie de gelegenheid werd onthouden, twee geestverwante figuren voor een ministersportefeuille aan te wijzen, heeft, aldus mr Schmal. kennelijk een moeilijkheid opgeleverd, men inderdaad in de richting van nationaal kabinet gaan, dan zal. zo meent hij, zeker een andere weg moeten worden ingeslagen. Van belang schijnt ons ook toe hetgeen r Schmal schrijft over steun van de C-H. Unie aan een nieuw kabinet Hij merkt op, dat het voor de hand ligt, dat ook van C.H. zijde wensen heeft. In waarlijk nationaal kabinet, schrijft hij, moet er ook een volwaardige plaats voor een vertrouwde figuur uit da kring der C.H.U Hoe gering ook in dit opzicht onze pretenties plegen te zijn, aldus besluit Schmal, zo zien wy nochtans niet in, irom nu juist alleen de C.H. geroepen zouden zijn, bij deze gelegenheid op de tweede rang plaats te nemen. Advertentie) GAZELLE RIJWIELEN GEBR. HUISMAN showroom Hogewoerd 66 telefoon 22962 WEERBERICH1" Aanhoudend koud Tot morgenavond verwacht Si De Bilt: Droog weer met plaatselijk enkele overdrij vende wolkenvelden. Meest matige Oostelijke wind. van nacht lichte en tegen de och tend hier en daar matige vorst. In de middag tempe raturen slechts enkele graden boven het vriespunt (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 7.22—18.23; maan 6.20 13.49; Maandag: zon 7.20—18.25; maan 6.44—15.20. 7 Maart N.M. (Advertentie). CAZELLE RIJWIELEN GEBR. HUISMAN showroom Hogewoerd 66 telefoon 22962

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1