Jlieutue jTciitsrlje Gftmnuit Bijzondere voor zieningen nodig Ook mr Steenberghe slaagde niet in poging tot kabinetsformatie Prof. Romme blijft aandringen op brede basis, inclusief de socialisten Mr Steenberghe's kabinet was in feite helemaal niet zo bijster breed Waslijst van beschuldigingen voor de Westelijken Zuid-Koreanen bezetten eilanden bij de haven Wonsan In Tsjechoslowakije brood en meel op de bon! Wist U MAANDAG 26 FEBRUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8180 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK S Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NAT10NRRL DRGBLRD Voor Leiden en Omstreken .Stanttiasticli i« gbrbltofa tnyn hert In tegljenspott" En de crisis duurt voort Mr M. P. L. STEENBERGHE is niet geslaagd in het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Dit blijkt uit een officiële mededeling, welke door het Kabinet van de Koningin is verstrekt. H.M. de Koningin had mr Steenberghe Zaterdagavond op het paleis Soestdijk ontvangen en heeft zijn verzoek om ontheffing ingewilligd. Gistermiddag reeds ontving de Koningin op het paleis Soestdijk de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Gene- raal, prof. mr R. Kranenburg en mr L. G. Kortenhorst. de derde maal dus) van de voorzitters Nog is onzeker, in welke richting thans een oplossing zal worden gezocht. Het is op zichzelf altijd nog mogelijk, dat H.M. de Koningin de ontslagaanvrage van het oude kabinet weigert, al moeten wij dit zeer onwaarschijnlijk blijven achten. Daarnaast liggen de mogelijkheden van een zakenkabinet en van een rooms-rood kabinet, op zichzelf ook weer oplossingen die nauwelijks deze naam mogen dragen Ook ware te denken aan de mogelijkheid van Kamerontbinding. Op de partijraadsvergadering van de K.V.P. heeft prof. Romme zich Zaterdag avond bijzonder duidelijk uitgesproken voor twee gevoelens. Hij verklaarde zich nadrukkelijk voorstander van een brede basis. Ik ben niet van oordeel, zo zei hü. dat er uitsluitend argumenten voor een brede basis zijn, maar hij voegde daaraan toe, dat voor hem de schaal in 's lands belang wel ver in deze richting doorslaat. De laatste tijd, zo zei prof. Romme in dit verband, is de legende ontstaan, dat de kléine partijen slechts franje zouden zijn in een kabinet. Dit noemde hij ech ter de grootste onzin, die bij de kabinets crisis te berde is gebracht. Het tweede, dat de voorzitter van de K.V.P.-fractie met nadruk betoogde, was, dat hij er niets voor voelt, de P.v.d.A. in de oppositie te dringen. Doet deze partij niet mee aan de vorming van de regering, dan moet het niet zijn door opzet of schuld onzerzijds, zo merkte hij op. De gehele wereldsituatie dringt vol gens prof. Romme tot een kabinet op brede basis. Over Nieuw-Guinea zei hij, dat de fel tegenover elkaar staande meningen in een brede basis niet op te vangen zijn, als men elkaar op dit punt niet vindt. Ge beurt dit niet. dan zou, vreesde hij, Ne derland onbestuurbaar worden of het parlement zichzelf uitschakelen. Nieuwe consultaties H. M. de Koningin is vroeg begonnen met haar consultaties in verband met de voortduux van de kabinetsorisi Reeds om negen uur arriveerde zij op het paleis Noordeinde, waar de stan daard werd gehesen, ten teken van haar officiële aanwezigheid in Den Haag. Het eerst werd prof. Lieftinck, de de- mtssionnaire minister van Financiën ge raadpleegd en vervolgen diens ambt genoot van Landbouw c.a., de heer Mansholt. Hierna begon het consulteren (voor de fracties der grootste (loyale) par tijen uit de Tweede Kamer. Ditmaal begon H- M. de Koningin met de klein ste fractie. Achtereenvolgens werden ontvangen mr Oud (WD), de heer Ti- lanus (CH). dr Schouten (AR), mr Bur ger (P. v. d. A.) en prof. Romme (KVP). Dat het ditmaal in de omgekeerde volg orde ging dan die, welke tot nu toe is gevolgd, heeft geen enkele politieke be tekenis. De KVP-fractieleider was vanmiddag aan de beurt. Voor vandaag werden de be sprekingen besloten met een bezoek ^-voorzitter van de Raad van State, jhr mr F- Beelaerts van Blokland aan de Koningin. Politieke kringen verwachten niet. dat vandaag nog een nieuwe Kabinetsfor mateur zou worden aangewezen. Belgische prinsen op bezoek bij 90-jarige grootvader Prins Boudewijn, Prinses Josephine Charlotte en Prins Albert zyn per trein uit Brussel naar Stockholm vertrokken. Zij zullen in de Zweedse hoofdstad het feest, ter gelegenheid van de 90ste jaardag van Prins Carl van weden, de vader van wijlen Koningin Astrid, bij wonen. Minister Stikker in New York Minister Stikker is gisteravond per vliegtuig in New York aangekomen voor besprekingen over het Europese grond- stoffenprobleem Dit vraagstuk beheerst op het ogenblik het gehele economische leven in Europa en is thans in een nogal critiek stadium getreden, zei de be windsman. Mr Stikker maakt de reis op uitnodiging van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken en de Marshall-organisatie in zijn hoedanig heid van voorzitter der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. Roulette in hotel te Laren De Hotelmaatschappij Gooiland heeft het casino van hotel Hamdorff in Laren verhuurd aan een vereniging, die daar een speelzaal gaat exploiteren. Deze nieuwe speelzaal zal waarschijnlijk op 10 Maart in gebruik worden genomen. de viiendschap Oudste inwoonster 103 jaar De oudste inwoner van ons land, „moeke" P. Pauwels-Tieleman te Kloos- terzande Ze eu ws-Vlaa nderenvierde gisteren haar 103e verjaardag. Moeke Pauwels is het laatste jaar bedlegerig. Ze is doof en slecht van gezicht, maar overigens goed gezond. Twee dochters zorgen voor huur. Van haar acht kin deren zijn er thans nog vier in leven. De oudste is 72 jaar en de jongsts 62. Verder heeft mevr. Pauwels nog 23 kleinkinderen en 6 achterkleinkinderen (Moeke Pauwels is wel de oudste vrouw in ons land, maar niet de oudste ingeze tene. Dit is opa Reiling ut Drouwener- mond. de 20 December j 1- 104 jaar werd- RED). De 18-jarige broer van de Sjah van Perzië, Prins Ha-mid Reza zal op 8 Maart in het huwelijk treden met de 17-jarige mej. Minoo Dowlatshani, een dochter van een parlementair afgevaardigde. houden de vriendschap. Dat geldt zelfs voor Ko rea, waar op het ogen blik zo nameloos wordt geleden. Waar de ver bonden legers langs trek ken treffen zij overal het zelfde beeld aan: puin hopen, mensen in lompen gehuld, armoede, honger en kou. En als een aan klacht op zichzelf: kin deren,die huilen, omdat ze vader en moeder kwijt zijn of omdat ze hun huis niet meer kunnen vin den. De soldaten van de verbonden legers hebben juist met de kinderen zoveel medelijden, omdat die stakkers niet begrij pen, waarom er bommen tanks over de wegen rijden. Ze weten alleen, dat ze het koud hebben en dat ze hongerig zijn.. Doch bij de soldaten van de verbonden legers wor den ze altijd onthaald op lekkernijen. Deze korpo raal, Davison, sluit vriend schap met enkele Kore aanse kinderen. De taal moeilijkheden, die de dis cussie in de weg staan, worden overwonnen door de stukjes chocolade, waaruit zij hun deel mo gen kiezen.... Gesneuveld in Korea Tot nog toe 26 De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea de volgende verliezen zijn te betreu- Gesneuveld op 3 Februari: soldaat eerste klasse J. Verhey uit Poortugaal. Gesneuveld op 12 Februari: de sergeant W. Mol uit Brielle. J. Verhey was 23 jaar oud en on gehuwd. Hü is dienstplichtig sol daat geweest van 1 R.I. Willem Mol was 24 jaar oud, werd bij het regiment verbindingstroepen opge leid en heeft in Indonesië gediend. Hü was in Korea sergeant der ver bindingstroepen. Ook hü was onge- Er zijn tot op heden 26 offi cieren, onderofficieren en man schappen van het Nederlandse Korea-detachement gesneuveld. Ten gevolge van op 14 Febru ari opgelopen verwondingen zjjn op 15 Februari overleden: Sold. Ie kl. A. Roskam uit Middelburg en korporaal H. A. M. A. Toré uit Den Haag. A. Roskam was 24 jaar, werd op geleid bij het 7e R.I. en was onge huwd. Korp. Toré was 27 jaar, heeft als O.V.W.-er in Indonesië gediend, was gehuwd en had 2 kinderen. Depressies uit het Oosten „Verwijt Moskou geen aardbevingen, als volken zich gaan bevrijden" De bladen te Moskou besteden meer dan een kwart van hun ruimte aan de publicatie van de Russische nota aan Engeland, die door Gromyko aan de Britse ambassadeur te Moskou, Kelly, werd overhandigd. In deze nota wordt geconstateerd, dat Engeland zijn onafhankelijkheid verliest en bruikt wordt als militaire basis voor de Amerikaanse strijdkrachten. Anders krijgt Groot Brittannië geen Marshall-hulp meer. Hetzelfde geldt, volgens deze Russische nota voor Frankrijk, België, Turkije en andere Marshall- landen. Het is weer het oude liedje: Engeland en de andere Westelijke landen saboteren vredespogingen, maar alleen Rusland is bereid tot „praten". vaarlijke toestand" is ontstaan. Morrison doelde blijkbaar op de reis van Attlee naar Washington en de houding van En geland ten aanzien van Korea en China, waardoor de deur nog op een kier bleef staand. De jongste Russische nota behoort tot ;n hele serie, waarvan de uitwisseling op 20 Januari begon. Moskou heeft En geland beschuldigd het verdrag van Pots dam en het Engels-Russische verdrag van 1942 geschonden te hebben. Op haar beurt heeft de Britse regering half Februari het Kremlin een waslijst van beschuldi gingen gestuurd. Uit alles blijkt, dat het Kremlin de herbewapening van West-Duitsland zeer hoog opneemt Immers in haar antwoord verklaart de Sowjet-Unie, dat Engeland begonnen is West-Duitsland tot een aan- valsbasis te maken, het fascisme te be vorderen, terwijl voormalige Duitse ge neraals met gunsten overladen worden. Moskou poogt te weerleggen, dat de Sow jet-Unie zich in de binnenlandse aange legenheden van de Kominform zou heb ben gemengd. Moskou stelt zich niet verantwoordelijk voor bevrijdingsbewegingen in Malakka en andere delen der wereld. Dergelijke beschuldigingen komen hierop neer, aldus de Russische nota, dat men de Sowjet- Unie de schuld geeft van aardbevingen. Moskou verklaart voorts, dat de gewa pende macht van Amerika. Engeland Frankrijk in totaal tweemaal zo groot dan die van de Sowjet-Unie. Men ziet, dat het psychologisch klimaat i derhandelingen" niet bepaald gunstig is. Het blijft „depressies uit het Oosten"! Morrison, de Britse vice-premier, heeft er te Brighton met bravour op gew dat Engeland helemaal niet zo afhan kelijk is. maar zelfs een eigen buiten landse politiek voert. Het zou. aldus Mor- i rison. juist aan de Britse politiek te dan ken zijn, dat er in de afgelopen paar I maanden niet een „werkelijk Cp het Waterlooplein in Amsterdam is tijdens het weekeinde de Februari staking van 1941 herdacht. Deze spontane stakingsactie van de bevolking der hoofdstad als protest tegen de vervolging der Joodse landgenoten leeft nog steeds voort in de harten der Amsterdammers. Langs het voorlopig monument op het J. D. Meyerplein, dat door B.S.-ers werd geflankeerd, werd dan ook door duizenden gedefileerd. berghe niet is geslaagd in het vormen van een kabinet, dat geacht mocht den het vertrouwen van het parlement te genieten. Wij willen wel bekennen, dat wij gemeend hebben, bepaalde ver waohtingen met betrekking tot zijl slagen te mogen koesteren. Aan deze verwachtingen hebben wij in ons artikel' van nu juist een week geleden uiting gegeven. Echter, de heer Steenberghe is geslaagd. Waaraan is dat te wijten? Onze overtuiging is. dat een stel van factoren tot deze mislukking heeft geleid. Voorop moet staan, dat, naar wel gebleken is, de heer Steenberghe de bedoeling heeft gehad, in een zo kort mogelijk tijdsbe stek gereed te komen. Dat kan onder be paalde omstandigheden een uitermate lofwaardig streven zijn. Ea de digheden wezen stellig in de richting van de noodzakelijkheid ener snelle op- Maar het moest aan de andere kant wel duidelijk zijn, dat er voor die snel heid (och ook grenzen waren. Men kan trachten in de tijd van een week een be hoorlijk kabinet in elkander te zetten Oude man en winkelier neergeslagen Roofovervallen in Rotterdam en Nijmegen Onbekend gebleven mannen hebben Zaterdagavond zowel in Rotterdam als in Nijmegen een roofoverval gepleegd. In Rotterdam werd omstreeks half acht de 72-jarige schoenmaker J. Oskam in zijn werkplaats aan het Frederikspad door jongemannen van plm. 25 jaar met een loden pijp neergeslagen. De bo venbuurman hoorde stommelen en dit verwonderde hem omdat hij wist, dat de oude man alleen woont. Hij ging naar beneden en riep: „Jan, wat maak je toch herrie". Hij kreeg geen antwoord en ging weer naar boven, maar toen hij op- w lawaai hoorde, toog de bovenbuur- op onderzoek uit. Twee jongeman- verlieten het huis en zeiden tegen hem: „Ga maar naar binnen, er is niets de hand". In de werkplaats vond de buurman echter de oude man op de grond liggen. Hij moest met een lichte hersenschudding en een wond aan het het ziekenhuis worden overge bracht. De daders zijn nog voortvluchtig, zij hebben de portefeuille van de oude geroofd, welke naar schatting enige duizenden gulden bevatte. Nader wordt gemeld, dat de daders 600 a 800 uit de portefeuille yan de schoenmaker hebben gestolen. Deze is in middels verhoord. Hij vertelde, dat op de bewuste avond een klant binnenkwam, en stukje leer vroeg. Hij kreeg het leer en verdween. Later kwam hij terug met iemand anders en deelde mee, dat het stukje te klein was. Toen de oude man naar een groter stuk ging zoe ken. kreeg hjj plotselinfe enige klappen op het hoofd. De politie vond in de winkel een bril iet een hoornen montuur, waarvan de brug met garen omwoeld is. Deze bril moet aan een van de daders behoren. In Nijmegen werd Zaterdagavond strekes half negen de winkelier Bos in de Timorstraat overvallen door twee gemaskerde mannen die zijn geld opeis ten. De winkelier weigerde en er ont stond een worsteling. Zijn vrouw riep onmiddellijk de buren te hulp. Intussen werd de winkelier echter neergeslagen en beroofd van een zak met ongeveer f3.000. De mannen verdwenen spoorloos. De winkelier had een diepe wond dwars over het hoofd opgelopen, doch behoefde niet in het ziekenhuis te worden opgeno- Echtpaar in Den Haag door tram gegrepen Zaerdagmiddaf om 4 uur is het Voor- burgse echtpaar Van Heuvel op het Haagse Bezuidenhout, na het uitstappen van een tram, bij het oversteken door een blauwe tram van de dienst Scheve- ningen—Voorburg gegrepen. De 51-jarige referendaris van het departement Marine, de heer E. F. van Heuvel werd op slag gedood, terwijl zijn 47-jarige echtgenote zwaar gewond naar het zie kenhuis aan de Zuidwal werd overge- Indonesië en West-Duitsland In aansluiting op het bericht der opening van betrekkingen tussen Indone sië en West-Duitsland wordt gemeld, dat te Djakarta een Duits consulaat-generaal komt en dat Indonesië op het ogenblik nog geen vertegenwoordigers naar Bonn zal zenden. Het Hoge Commissariaat in Den Haag zal de commerciële belan gen in Duitsland behartigen. „Shoian'-techniek op Korea Collins, Amerik. stafchef, houdt zich recht voor Mandsjoerije te bombarderen T~iE GEALLIEERDE STRIJDKRACHTEN in het rftodderige bergland van -L' centraal-Korea hebben gisteren vier communistische tegenaanvallen moeten afslaan. Het merendeel van de 14.000 Noord-Koreanen, die de verbonden troepen reeds in een tangbeweging hadden omvat, wisten door snel terugtrekken te ontkomen. Zuid-Koreaanse mariniers bezetten nog twee eilanden bij Wonsan, de haven aan de Oostkust, 145 km ten Noorden van de 38ste breedtegraad, waar op 14 Februari een landing werd uitge voerd en twee eilanden voor de kust heroverd. Luchtverkenning heeft aangetoond, dat de heuvels ten Noorden van Hoengsong nog steeds door sterke communistische strijdkrachten zijn bezet. Vier B-26 lichte bommenwerpers hebben een brug ten Noorden van Pjongjang vernield door middel van „Shoran"-techniek. „Shoran", Short-range-navigation-aid, ontwikkeld gedurende de tweede wereldoorlog, maakt gebruik van de principes van ra dar. Het maakt het berekenen van het ogenblik, waarop een bom meet worden afgeworpen gemakkelijker, daar de pilo ten het doel niet meer hoeven te zien het te raken. Generaal-ma- joor Bryant E. Moore, bevel hebber van het negende corps der V.N. in Ko- hartaanval overleden, na dat hij bij een ongeluk met zijn hefschroef- vliegtuig onge deerd was ga- bleven. Generaal Mac Arthur heeft aan de V.N. ge meld, dat de troepen haar „kracht en mo reel" blijven behouden, de tegenstander had zware verliezen geleden. Het pro bleem van de voorziening van meer dan millioen Koreaanse vluchtelingen bleef „zeer acuut". Militaire autoriteiten zijn de mening toegedaan, dat tankcolonnes naar de 38ste breedtegraad zouden kunnen oprukken, als zij langs de sterk verdedigde steden en concentraties zouden trekken. Doch generaal Ridgway had de teugels strak niet waarschijnlijk, dat hij zou terugkeren tot de ongebreidelde, alles inzettende, tactiek van wijlen generaal Patton. „Mandsjoerije en China zullen door de Amerikanen worden gebombardeerd, als de communisten belangrijke zee- en luchtaanvallen uitvoeren tegen de V.N.- strijdkrachten in Korea", zo heeft gene raal Lawton Collins, stafchef van de Amerikaanse landstrijdkrachten op een persconferentie verklaard. Drie Nederl. gewonden uit Kor ea onderweg Te Singapore zijn Zaterdag per „vlie gende ambulance" van de R.AJ. 28 ge wonden uit Korea aangekomen, vanwaar zij binnen enkele dagen naar hun respec tieve landen vertrekken. Elf van hen waren brancard-gevallen, de anderen konden lopen. Tot de laatste behoren, volgens een A.P.-bericht, de Nederlan ders Willem Barmentlo, Bilderdijkkade 78, Amsterdam; Willem Roulaix, Ge- nooierbergen 91, Venlo, en Hubert Bruijn, Waterlooplein 97. Amsterdam. i daarin slaagt, dan des te beter maar de moeilijkheden waren ditmaal toch wel bijzonder groot. Het is nu welbekend geworden, hoa de heer Steenberghe te werk is gegaan. Hij heeft contact opgenomen met do fractievoorzitters van de vijf grootste fracties (op zichzelf uitermate lofwaar dig, al behoorde het toch ook eigenlijk weer voor de hand te liggen) en heeft toen zelf een program ontworpen. Wij mogen wel aannemen, dat dit program tamelijk vaag is geweest. Dat behoefde op zichzelf weer helemaal geen 'ondeugd te zijn, want het is nu eenmaal ondoen lijk. de huidige gecompliceerde moeilijk heden in enkele klare formules tegemoet te treden, maar dat noodzakelijkerwijze tamelijk vage program eiste een minis tersteam. dat volkomen vertrouwenwek kend was en dat zichzelf ook volkomen mocht vertrouwen. nog iets nader terug, maar het is wel zeker, dat in de eerste plaats bij de socialisten dat program allerhande be denkingen heeft opgeroepen. Hebben wij het wel. dan vonden zij het program op zichzelf niet zo bezwaarlijk, maar waren an oordeel, dat men met dit program allerlei kanten uit kon. was het onmiskenbaar, dat de socialisten van stonde af aan tegenover de heer Steenberghe tamelijk wantrou wend stonden. Zij waren teleurgesteld het niet-slagen van het tweespan DreesVan Schaik. Zij meenden er duidelijk de Aandacht op te moeten vesti gen, dat de heer Steenberghe uit onder nemerskringen kwam. waarbij zij zich afvroegen, of onder zijn bewind de zware lasten wel rechtvaardig zouden worden verdeeld (op zichzelf een bedenkelijk staaltje van klassegeest). En daar kwam toen nog bij, dat de heer Oud (op wie de socialisten furieus waren en wellicht nog zijn) de heer Steenberghe hemel hoog begon te prijzen. Stellig voegde zich daarbij ook de invloed van het jongste partijcongres en begon in het bepalen de socialistische houding de oppo sitiegroep-Vos een hartig woordje mee te spreken. Alsof dit alles nog niet genoeg is. moet hierbij zeker ook genoemd wor den een zeker machtsbewustzijn van de P.v.d.A. en een zich bewust-zijn van het feit, dat heel velen de socialisten liever niet in de oppositie zien gaan. Al deze factoren deden de socialisten tegenover de heer Steenberghe een grote reserve in acht nemen. Zij hebben be paalde eisen overgelegd en later nog aan gedrongen op een nader gesprek met de formateur over het program. Deze heeft de weg van de misschien straks wel eindeloze discussie over het program niet willen betreden. Wel heeft hij Zaterdagmiddag nog contact gehad met socialistische kop stukken, wat weer wijst op een bevoor rading van hun richting. Ook heeft hij nog iets anders gedaan om aan de socia listische bezwaren tegemoet te komen. Terwijl hij nog nauwelijks aan de bezet ting zelf van de ministerszetel toe was, heeft hij Vrijdag reeds een ..goodwill- missie" ondernomen naar dr Drees en deze het vice-voorzitterschap van het kabinet aangeboden. Deze poging om de socialistische ring van het wantrouwen, te doorbreken, heeft echter niet mogen, baten. (Zie vervolg op pag. 5) Bryant E. Moore. Zo iets doet kameraad Stalin niet Gottwald beschuldigt Clementis van verraad, gericht tegen de Staat Drie jaar geleden kwamen de communisten in Tsjechoslowakije aan de macht. Thans blazen de „veiligheids"-minister Kopriva en de premier Zapo- tocky een fanfare: Samenzweringen zullen worden opgebroken, verraders streng gestraft en Amerika moet een kopje kleiner gemaakt. President Gottwald beschuldigt de verdwenen Clementis ervan, te hebben samen gezworen tegen de partij, met het doel haar politiek te wijzigen. Het wemelt in_ Tsjechoslowakije blijk-j betrof, met als doel in de partij het heft Ned. militairen op weg naar 't vaderland Een gezelschap van 25 leden der Neder landse strijdkrachten in Indonesië is Zon dag op het Italiaanse vliegveld Ciampino aangekomen op weg naar Amsterdam, vergezeld van 13 vrouwen en 7 kinderen, en onder commando van maj. Sieperda. baar van „verraders en samenzweerders". hele serie o.a.: Otto Sling. se cretaris der rode partij; Maria Svermova, assistent-secretaresse der partij, en we duwe van een heldhaftig Slowaaks ver zetsman uit-de tweede wereldoorlog. Uit een Reuterbericht valt te concluderen, dat Otto Sling, die het vorige jaar gear resteerd werd, bekend heeft, dat hij zich verzet had tegen de plannen om de wel gestelde boeren uit te schakelen. Mevr. Svermova schijnt met hem te hebben samengewerkt. Gottwald heeft erop gewezen, dat het hier een samenzwering op grote schaal DAT de eerste gezantschapssecretaris. ir mr P. J. Eekhout, van Lissabon, za! worden overgeplaatst naar Warschau, waar hij als tijd. zaakgelastigde ons ge zantschap zal leiden wanneer de gezant. G. P. Luden, vertrokken is. DAT de Ned. handelssecr. te Boeda pest, dr ir B. J. B. Groeneveld, dezer dagen naar Nederland komt i.v.m handelsbesprekingen met Hongarije, en mr K. Westerhof, idem te Praag, orr dergelijke redenen reeds in ons land ver toeft. DAT van 5-14 Mei in Eersel (N.-B.) een internat, tentoonstelling wordt ge houden van wat het geïsoleerde Kern- penland kan bereiken. DAT 24.000 R.-K. mannen, aangeko men in tientallen treinen en bussen, in de nacht van Zaterdag op Zondag wee: de 70 j. geleden teruggevonden Middel eeuwse processieweg door het oude deel van Amsterdam hebben afgelegd de twee volgmde Zondagen nog auiz< den deze stille omgang zullen lopen. DAT op een in Emmen gehouden stireekcongres van het N.V.V. een resolu tie werd aangenomen voor uitbreiding van de industrialisatie in Z.O.-Drenthe en het ontwerpen van een verveningsplan DAT het reg. inf. Joh. Willem Frlso, hetwelk de traditie voortzet van de drie Noordel. reg. infanterie, zich op 1 Maart aan de bevolking van Groningen en op 14 Maart aan Leeuwarden zal voorstel- DAT de Utrechtse studenten hun baard laten staan voor de a.s. lustrumviering, waarbij o a. een spel over Dsjengis Khan wordt opgevoerd. DAT de jubileumtentoonstelling van de Amsterdamse verkeerspolitie in het Waaggebouw is verlengd t.m. 15 Maart DAT in April een aantal personen uit bedrijfsleven en overheidskringen van Rotterdam, o.l.v. burg. Oud, Hamburg zal bezoeken. DAT de middenstands-vakcentralen dc min. van Econ. Zaken hebben verzocht, tijdig te mogen worden betrokken in een voor-overleg over de te nemen schaarste maatregelen. DAT de 7-jarige Apple Verbeek uit de Gildstraat 21 te Utrecht sedert Woensdag middag jl. spoorloos is en hij volgens twee telepathen in de richting Groenekan is verdwenen. DAT D J. Mellema, gedep. van Gro ningen tC.H.U.) en een groot ij veraar voor de belangen van de haven van Delfzijl, 55 j. oud in Groningen is over leden. DAT in Cuyk aan de Maas de N.V. Slijpstenenindustrie gevestigd zal worden (amaril-steen voor precisie-instrumen- ten). DAT burg. Ridder van Rappard van Gorinchem. bij de opening van de proef- bijenstand bij Tilburg een beroep deed op de regering om een eind te maken aan de ongebreidelde invoer van buitenl. honing, en ir A. W. v. d. Plassche mens de minister alle mogelijke steun toezegde. DAT de Friese propagandacomm. vooi drankbestrijding Zaterdag het 60-j. be staan in Leeuwarden vierde, en thans 1600 leden telt. DAT prof. dr J. F. Nieboer, hoofd de kliniek voor chirurgie te Utrecht, be noemd is tot off. in de Franse orde de volksgezondheid. DAT Zaterdag bij de N.D.S.M. te Am sterdam het Noorse tankschip Nyholt (16000 ton) te water is gelaten en daarna de kiel werd gelegd voor een Franse tanker van 24.000 ton. DAT het gemoderniseerde instructie vaartuig van het Kon. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart Prinses Juliana Za terdag op het IJ z'n proeftocht hield. DAT 7 pet van de Ned. bevolking uit een openb. bibliotheek leest, tegen 25 pet van de Denen. Ingenieurs bij het Italiaanse leger hebben een machine geconstrueerd die in minder dan twee minuten een mangat boort tot een maximum diepte van bijna twee en een halve meter. Zij kan door één man bediend worden, maar tijdens het werk moe ten 2 mannen assistentie verlenen. in handen te krijgen, ja, uiteindelijk terug te keren tot de weg van het kapitalisme. De president van de woelige Tsjechoslo- waakse republiek uitte zijn diepe be zorgdheid, want „Tsjechoslowakije mocht geen tweede Joegoslavië worden". Van daar, dat de „Slings en consorten" moe- worden geliquideerd en aan de prak tijken van de Britse Geheime Dienst voorgoed een einde gemaakt. Gottwald prees het West-Duitse volk wegens zijn verzet tegen inlijving in het nieuwe Inmiddels zijn, wegens bestaande te korten, brood en meel in Tsjechoslowakije op de bon. Per hoofd krijgt men nu per week: een kilo meel, anderhalf kilo brood en een halve kilo andere meelpro- ducten. Gottwald heeft de bewering, dat deze distributie te wijten zou zijn aan vermindering der Russische leveran- grove leugens" genoemd. Zo iets doet kameraad Stalin niet, zeide hij. Een Amerikaanse vierling geboren De 28-jarige Harriet Pappas, echtge note van een metaalbewerker in de Ame rikaanse stad Baltimore, heeft het leven geschonken aan een vierling. De twee meisjes en twee jongens wegen ongeveer 314 pond ieder. Ze zijn zo goed gezond, dat ze niet in couveuses rijn gelegd. De jonge moeder maakt het goed. Het zijn haar eerste kinderen. WEERBERICHT Weer enige neerslag Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met plaatselijk enige regen of natte sneeuw. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Over het algemeen iets lagere middagtempera- turen. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Dinsdag: zon 7.33—18.14: maan 036— 9.07 uur. 28 Febr. LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1