Jlieutue £eiiwrl)c (foumnl Geen TL-buizen op 't Rapenburg Het Westen antwoordt van het Kremlin Praten over alle bestaande wereld-spanningen op de invitatie Mr Steenberghe ontving de vijf fractievoorzitters En begon daarmee zijn moeizame en langdurige besprekingen Ergste vijanden zijn op Korea kou en ontbering Wist U DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticft is gbebltoen myn bert ia tcgjjenspoef* Een en dertigste jaargang No 8155 „Grote Vier" straks naar Washington De drie Westelijke mogendheden hebben de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky, te Moskou het antwoord overhandigd op het Sowjetvoorstel, tot het houden van een „viermogendheden-confe- rentie". Deze Westerse nota is de zesde van een reeks over de mogelijk heid van een bijeenkomst der „Grote Vier", waartoe de Sowjet-Unie begin November van het vorige jaar het initiatief nam. Aan de Sowjet- Unie wordt verzocht, om alle kwesties die de spanningen in de wereld in de hand werken, in het bijzonder de problemen van Oost-Europa, onder de loupe te nemen. De plaatsvervangers der „Grote Vier", zouden 5 Maart reeds naar Parijs gaan. De nota, in vijf punten vervat, is drie bladzijden lang. Het gaat er in de eerste plaats om, dat de genoemde plaats vervangers een wederzijds aanvaardbare I basis bereiken voor de latere conferentie der „Grote Vier". Vermoedelijk zal die te Washington gehouden worden. Welke zijn nu de vijf belangrijke punten? 1. Frankrijk beschouwt de Russische beweringen inzake de politieke bedoelin gen van Frankrijk, Engeland, Amerika en West-Duitsland als ongegrond. Zo luidt althans de tekst der Franse nota. 2. Niet het Duitse probleem vormt de oorzaak der huidige spanning, want er bestaat in West-Duitsland immers geen enkele militaire macht, noch een Duitse i oorlogsindustrie. Die spanning is voor namelijk te wijten aan de houding van het Kremlin, sinds het einde van de oorlog. 3. Juist doordat de Sowjet-Unie met haar satellietstaten aanzienlijke gewapen de strijdkrachten onderhoudt, en Rusland de pogingen te Lake Success, beogend de vermindering der bewapening, deed mis lukken, moeten de vrije, democratische landen wel tot wapening overgaan. Zulks om de wanverhouding te doen ver dwijnen. 4. Het is, gegrond op deze overwegingen, dat Frankrijk hoopt, dat de Russische I regering geen bezwaar heeft tegen de voorgestelde bijeenkomst der plaats vervangende ministers, om een agenda samen te stellen. In deze agenda moeten derhalve de oorzaken der spanningen in Europa worden opgenomen, de huidige I stand der bewapening, en de problemen verband houdende met Duitsland en vredesverdrag met Oostenrijk. 5. Gesteld dat Moskou accoord gaat met de voorbereidende conferentie te Parijs, wordt het plan geopperd, dat de „Grote Vier" te Washington de koppen bijeen steken, op een nader te bepalen datum. Parijs, Londen en Washington zijn het met deze gang van zaken eens. Wel heel erg mager geworden Manus Oly dook weer op in Ilpendam Opnieuw ontsnapte hij Manus Oly is nu weer gesignaleerd Ilpendam. Agenten stonden langs de weg hem op te wachten. Er naderde in het donker een wagen, die iets langzamer begon te rijden, toen de politiemannen met een rode lantaarn zwaaiden. Bijna onmiddellijk daarop werden de lichten van de auto gedoofd. De bestuurder gaf vol gas en schoot recht op de politie mannen af. Ze moesten ijlings opzij springen en de auto suisde voorbij. De politiemannen zonden de vluchteling nog enige kogels achterna zonder dat ze doel troffen. Men is er van overtuigd dat de beruchte inbreker en vluchteling Manus Oly achter het stuur zat. Hij kent Noord-Holland op zijn duim en zal weer van plan zijn geweest ergens i breken. In Waterland is men vastbesloten Manus Oly te grijpen. Dag en nacht wordit langs de wegen gewaakt. In Purmerend houdt men de spijkerlat klaar. Mocht er een auto doorrijden ondanks het signaal van de politie, dan gaat een lichtseintje naar de tweede ploe; honderd meter verder, die meteen de 1 6pijkerlat over de weg legt. Daar houdt geen band het bij uit. Men denkt, dat Oly overdag by kenden in Amsterdam zit en 's nachts in het Noorden op roof uitgaat. Hij moet beslist in geldnood zitten. Maar alle diefstallen van de laatste tijd twee auto's, een inbraak in een garage en in een graansilo hebben hem geen cent opgeleverd. Manus heeft ontelbare kennissen Waterland: in Watergang sleet hij zijn jeugdjaren. Hij heeft nooit gedeugd, zeg gen de mensen daar. Toen hij vier jaar oud was, zwom hij over het Noordhol lands Kanaal, om aan de klappen i zijn moeder te ontkomen De politie is ervan overtuigd, dat Manus vandaag of morgen in de val loopt. Herkent u in deze vermagerde ma •ns zo robuste figuur van Ernest Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken? De Britse staatsman is er ernstig toe geweest, doch gisteren werd hö uit het Londense ziekenhuis ontslagen vertrok hij voor herstel van krachten ir Eastbourne, een plaats aan dt Engelse Zuidkust. Hoewel functionaris- uit de onmiddellijke omgeving var Bevin beweren, dat de minister er nie: aan denkt zijn ambt neer te leggen, blijven de Londense dagbladen ernstig met deze mogelijkheid rekening houden. De oorlogsmisdadigers Gaat hun executie niet door? De zeven ter dood veroordeelde oor logsmisdadigers in de gevangenis te Landsberg zijn teruggebracht in de cel len, die zij verleden maand voor onder grondse moesten verwisselen. De zeven pas gedolven graven op het gevangenis kerkhof zijn weer dichtgegooid. Ook mochten de veroordeelden weer de kno pen aan hun rode jassen naaien, die men uit veiligheidsoverwegingen verwijderd had- De verwanten mogen hen iedere Maandag en Vrijdag bezoeken. Frederick Wiehl, de verdediger van Oswald Pohl, één der veroordeelden, en andere advocaten zullen een nieuw ver zoek om herziening van het vonnis doen op de Amerikaanse hoge commissaris Mc Cloy. Tevens zal Wiehl het Internationaal Gerechtshof te 's-Gravenhage verzoeken een beslissing over de wettigheid het precedent, geschapen door het internationaal tribunaal voor oorlogsmis daden te Neurenberg. Knap werk van chirurg: Onontplofte granaat uit been verwijderd Een jonge soldaat werd gisteren uit het ziekenhuis te Bordeaux ontslagen De militair was in Indo-China gewond werd voor een operatie naar Frank rijk terug gebracht- Uit zijn linker dij been had de chirurg een onontplofte mortiergranaat verwijderd, die diep in het vlees was doorgedrongen, doch het been en de slagader onbeschadigd had gelaten- Een militair deskundige ver klaarde, dat de granaat bij de minste aanraking kon ontploffen, men mocht haar slechts bij de punt aanraken. De chirurg slaagde erin de granaat te verwijderen, bijgestaan door een assis tente, die door het lot was aangewe- want alle verpleegsters hadden zich vrijwillig opgegeven. Tijdens de opera tie waren alle ramen van het ziekenhuis geopend, terwijl de vertrekken nabijheid van de operatiekamer waren ontruimd. De granaat werd later in bos tot ontploffing gebracht. Minister beloofde te veel Toezegging aan ondergedoken officieren niet gehandhaafd De in 1947 gedane toezegging omtrent schadevergoeding aan reserve-officieren, die tijdens de bezetting waren onderge doken, kan niet in de gegeven vorm worden gehandhaafd. In bijzondere ge vallen kunnen echter inkomstenderving, onkosten en andere uitgaven ten gevolge van onderduiken in aanmerking worden gebracht als oorlogsschade. Hetzelfde geldt voor militairen, die zich aan krijgs gevangenschap hebben onttrokken. Dit heeft minister s'Jacob geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Algera (A.R.). Eerste radijs en raapstelen De kweker A. J. van Lier bracht giste ren te Poeldijk de eerste radijs op de vel ling. De opbrengst was acht cent per bos De eerste raapstelen werden op de vei ling Westerlee in De Lier aangevoerd door de tuinder H. van Os. Er werd 32 cent per kg voor betaald. De Kabinetscrisis Luit.-kolonel Van Dun souschef gen. staf Opvolger van luit.-gen. Calmeyer De luitenant-kolonel F. H. W. C. J van Duin zal benoemd worden tot sous chef van de generale staf, als opvolger c}e luitenant-generaal M- R. H. Cal meyer. Luit.-kol. Van Duin is militair attaché van Nederland te Washington. Als zodanig wordt hij opgevolgd door de luitenant-kolonel A. L. van den Berge, laatstelijk commandant van de landmacht op de AntiUen- Op hun verzoek zijn wegens langdurige dienst eervol ontslagen uit de militaire dienst de kolonel J. van Rhijn en de majoor B. F. C. de Hosson, beiden van de infanterie. Op zijn verzoek is voorts eervol uit de dienst ontslagen de majoor D. T Hendriks van de infanterie. Voorts egens langdurige dienst eervol ont slag verleend aan de generaal-majoor L Ezerman van de artillerie en zijn nog eervol ontslagen de majoor G. H. Schol en de luitenant-kolonel U. C. C Noordenbos, beiden van de infanterie. Reiziger iingeerde orders En streek f 25.000 als provisie op Tot bevestiging van het rechtbankvon- is (21 j jaar) werd gisteren voor het Amsterdamse Hof geconcludeerd in de hoger-beroep-zaak van de 49-jarige han delsreiziger W. A. W., die al vele malen wegens oplichting is veroordeeld. Hij had 60 kloosters bewogen advertentie- orders te plaatsen, die z.g. niet betaald behoefden te worden. W. zou daarvoor >en „fabrikanten-actie" in het leven hebben geroepen. Hij bracht de orders ?en Amsterdams bureau binnen en streek 25.000 aan provisie op. Later wilde het bureau bij de kloosters het geld innen, daar het van de handel wijze van haar agent niet op de hoogte scheen te zijn. Uitspraak op 5 Maart. Tegen 't rode gevaar in japan Dulles dringt aan op mili taire versterking Foster Dulles, de persoonlijke verte genwoordiger van Truman, heeft te Syd ney het volgende verklaard: Een vredes verdrag met Japan wordt overwogen, aangezien dit land niet beschermd is tegen communistische infiltratie. De toestand van Japan is precair, want het heeft geen kustwacht en slechts een zeer geringe politiemacht. Als één belangrijke schakel In de keten van eilaoden tussen de Aleoeten en Nieuw-Zeeland verloren zou gaan, zou het militair onmogelijk zijn, de an dere schakels te houden. Japan beteken de voor het Sowjet-communisme eer grootste prijzen ter wereld. Een combi natie van „Sowjet-China" en Japan zo krachtig zijn, dat er in dit deel vai wereld geen weerstand aan zou kunnen worden geboden. Bij het voorbereiden Voefen bevriezen in rubberlaarzen Luit.-kolonel Den Ouden maakte zijn mannen tot een geestdriftige eenheid >T/" OREA IS BITTER tegengevallen. Niet de vijand, maar het klimaat en de ontberingen werken slopend. Alleen de bezieling, die van de offi cieren uitgaat en het besef, dat men als vrijwilliger deze consequentie moet aanvaarden, houdt de soldaten op hun plaats." Dit is een citaat uit een of ficieel rapport, dat de thans gesneuvelde luit.-kol. Den Ouden op 25 Ja nuari aan de chef van de generale staf heeft uitgebracht. Mr Oud juicht keus van Steenberghe toe Ik Juich het ten zeerste toe, dat de op dracht tot kabinetsformatie is verleend aan mr M- P- L. Steenberghe. En dit te meer, omdat de heer Steenberghe de I laatste jaren in onze politiek geen ac tieve rol heeft gespeeld- Ook ken ik mr Steenberghe als een buitengewoon be kwaam man met een sterk realiteitsbe sef. Dit verklaarde mr Oud, de leider van de Tweede Kamer-fractie der WD. gisteravond op een bijeenkomst van zijn partij in Amsterdam De heer Oud herinnerde aan de kabinetscrisis van j 1913, toen minister Cort van der Lin- I den, die twaalf jaar buiten het actieve politieke leven had gestaan, er in slaag de een uitstekend kabinet te vormen. Het falen van mr Stikker's formatie pogingen vindt volgens de heer Oud zijn oorzaak in het feit. dat hij niet wilde meedoen aan het beleid van „potverte ren" van de Pvd A. Nog steeds heeft de WD voor minister Stikker de groot se waardering- Mr Oud bestreed, dat men bij het veroorzaken van de kabi netscrisis lichtvaardig heeft gehandeld, al kon men niet vermoeden, dat de motie zulke verstrekkende gevr gen zou hebben. Zondagavond zijn ongeveer 60 mili tairen van de K.L. uit Willemstad met de Oranjestad van de KNSM naa: derland vertrokken. De nieuwe kabinetsformateur, mr M. P. L. Steenberghe is vanmorgen te Den Haag begonnen met zijn besprekingen. Hij heeft hiervoor uitgekozen het depar tement van Economische Zaken aan de Bezuidenhoutseweg. Oude liefde roest blijkbaar niet, want tijdens zijn ministers- periode heeft hij immers in hetzelfde gebouw gezeteld. Vanmorgen om twaalf uur heeft mr Steenberghe de Tweede Kamerfractie-voorzitter van de K.V.P.. prof. Romme ontvangen. In de loop van de middag zou hij besprekingen voeren resp. met mr Burger (P.v.d.A.), de heer heer Tilanus (C.H.), dr Schouten (A.R.) n mr Oud (VV.D.) Onze parlemen-tsredacteur tekent hier bij aan: Uit het feit, dat nir Steenberghe het eerst de fractie-voorzitters van de ver schillende partijen, die daarvoor in aan merking komen, raadpleegt, blijkt, dat hij zich nader wil oriënteren t.a.v. de verschillende opvattingen. Hieruit valt te concluderen, dat de formateur niet zonder het prosram. klaargemaakt door het duo Drees-Van Sehaik, in overleg ige demissionnaire ministers. Ware dit wel het geval, dan ïers voor de hand hebben ge legen, dat hij begonnen zou zijn met het opnemen van contact met de uitstek deskundig zijn op bepaalde eco nomische. financiële en militaire terrei nen, zonder dat dezen rechtstreeks in verband behoeven te worden gebracht met de opstelling van het program, dat het komende kabinet zal moeten uitvoe ren, of met de samenstelling var nieuwe regeringsploeg. Mr Steenberghe immers zal zith, hoe bekwaam hij ook moge zijn, wel terde; eerst moeten oriënteren op de doelstel ling, die hy moet verwezenlijken daarna pas op de wijze, waarop die wezenlijking tot stand kan worden ge bracht. van een verdrag met Japan moesten in ieder geval de fouten van Versailles voorkomen worden. „Niemand was be reid of sterk genoeg" zo vervolgde Dulles „Duitsland aan de destijds op gelegde beperkingen te houden en Amerika is zeker niet bereid, Japan tot beperkingen te dwingen". Er was geen sprake van herbewapening van Japan, maar het land moest worden ingescha keld in de bestaande plannen voor col lectieve veiligheid. Het is een geluk, dat de Japanners de Russen wantrouwen, maar, vroeg Dulles zich af, is hun verzet tegen het communisme wel sterk noeg? Het is dringend noodzakelijk, dat er een vredesregeling komt, voordat Rusland in staat ls van de huidige moei lijkheden in Japan gebruik te maken. Dulles herhaalde, wat reeds vroeger werd verklaard, dat Amerika bereid is strijd krachten in en rondom Japan te station neren, teneinde een aanval door de Rus sen te voorkomen. Wat niet in dat rapport was beschre- :n, waren de bezieling, die van overste Den Ouden zelf uitging, de zorg, die hij aan zijn mannen gaf en het voorbeeld van toewijding en standvastigheid, dat hij voor he-n geweest is. Dit alles blijkt echter uit officiële rapporten en privé- brieven van andere officieren. Dag en nacht gewerkt Het begon al dadelijk in Neder land. Dag en nacht werkte Den Ouden om voor zijn mannen te re gelen, wat maar te regelen was. En de lange zeereis gaf hem de gelegen heid de ruim 600 vrijwilligers kneden tot zo'n enthousiaste, geladen eenheid, dat de commandant van de 2e divisie van het 8ste Amerikaanse leger onmiddellijk om dit detache ment vroeg, toen hij uit de beschik baar gekomen aanvullingen een keus mocht doen. En dan de opdrachten, die de Neder landers kregen. „De Amerikaanse tac tische voorschriften kennen we misschien beter dan de Amerikanen zelf", schreef overste Den Ouden. „Maar de eerste opdracht luidde: stellingen voorbereiden vuurplan indienen van een defensieve opstelling achter de Han met een fron>- breedte van, schrik niet, acht kilometer. De tweede opdracht was: een hoofdaan- voerweg beveiligen over een afstand van 100 km. En dat alles met ruim 600 man... Het gekke is, dat de Amerikanen het allemaal even mooi vinden, wat we doen. Telkens heb ik het gevoel, dat zij ons op zitten te poetsen, maar ze menen het echt." Divisie van de kaart Op 16 Januari, nadat de Neder landers bij Wondjoe twee maal de af tocht van de Amerikanen hadden ge dekt, schreef -overste Den Ouden: „De hele divisie was van de kaart door oververmoeidheid. Onze eigen mensen waren al vier dagen in touw, steeds verplaatsen, ingraven, nieuwe posities verkennen, „moven" ingra ven, geen eten, geen slaap, ontzettend koud, en toen ze moesten gaan vech ten waren ze allemaal kapot. Zo heb ik een hele divisie zonder stootkracht gezien. De Fransen en Hollanders hebben het spits afgebeten. We hoor den echter zoveel lof over de „Dutch", dat het ons belachelijk leek. In feite hebben de Roks (Republic of Korea-soldiers) het vuilste werk gedaan. Deze kerels klimmen als klipgeiten tegen de bergen op met zware mortieren, mi trailleurs, munitie en alles bij zich. Drie paar sokken Het gevecht tegen het klimaat ituur beneemt iedereen wel 80 j jn energie en als je daarmee klaar bent, begint de gedachte aan het vechten tegen de vijand Ik heb nooit geweten, dat de oorlog in de winter zoveel problemen geeft. Neem b.v. schoeisel. We hebben grote ruime rubberlaarzen, waar je rr twee binnenzolen en drie paar sokken kunt en dan heerlijke warme voeten hebt Gistermiddag liepen vier mijnen vegers Scheveningen binnen, waar zij ligplaats kozen in de oude havenOverzichtsfoto van de „vreemde eenden" in de vissers- Sigarenbanderolles zoek: waarde 40 mille Twee pakketten sigarenbanderolles, het ene tien kilo zwaar en het andere zes kilo en samen f 40 000 aan accijnzen vertegenwoordigend, werden resp. op 15 Januari en 6 Februari door de Haar lemse drukkerij naar klanten in Utrecht Wageningen verzonden en zijn sinds dien spoorloos. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat de pakketten zijn gestolen. Een Amsterdams expertisebu- heeft f 4000 beloning uitgeloofd nuttige aanwijzingen. i jeep zit of op wacht staat. Maar lopen kun je niet, want dan wor- den je voeten nat en bevriezen zodra je stilstaat. En zo is er veel meer. Onze compagnie heeft niets bij zich dan de kleren, die wij dragen (we zijn al 14 dagen niet uit de kleren geweest) en het combatpack met sokken en rubberlaarzen er in. De deken plus slaapzak maakt de uitrusting toch nog te zwaar om te dragen." In geen brief liet overste Den Ouden na, zijn mannen te prijzen en aan te drin gen op een ontberingstoelage of bonus. Aan deze maatregelen wordt nu op het ministerie van Oorlog hard gewerkt. Afzwaaiende lichting gaat oefenen met scherpe munitie In Maart slotmanoeuvres op de Veluwe 1 Binnen enkele weken zal de opleiding van de lichting 1949-11 worden voltooid. De eenheden, welke uit het personeel van deze lichting zijn ge vormd, worden samengevoegd tot een onderdeel, dat een regiments gevechtsgroep wordt genoemd en overeenkomt met het derde gedeelte van een divisie. Dit onderdeel, de 44e regiments-gevechtsgroep, staat ter beschikking van de commandant strijdkrachten te velde, die de troepen, welke eventueel zullen optreden in geallieerd verband, onder zijn bevel heeft. 13, 14 De laatste oefeningen van de lichtihg 1949-11 zullen door de commandant strijd krachten te velde worden geleid. Eerst orden de infanterie-bataljons achter eenvolgens geoefend in de samenwerking met de artillerie en luchtstrijdkrachten. daarna tijdens de slot-oefening in de gevechtsgroep te worden verenigd met alle hiertoe behorende onderdelen. De bataljonsoefening draagt de naam „Unito" en wordt door elk der bataljons uitgevoerd op het terrein van de leger plaats bij Oldebroek op een der data tussen 20 en 28 Februari. BU deze oefening zullen voor de eerste maal de infanterie, de artillerie en de luchtstrijdkrachten in bataljonsverband worden geoefend met scherpe munitie. De oefening van de gevechtsgroep draagt de naam „Crescendo" en zal op DAT B. en W. van Utrecht voorstellen een grondruil aan te gaan. waardoor de fa Smits' Restaurant een hotel-rest. kan gaan bouwen op de braak liggende hoek Vrede n bur gV iestra a t. DAT houders van grenspassen voor 't eerst sinds elf jaar weer per bus van Heerlen naar Herzogen-rath (Did.) kun- DAT A -r j_.iia „e, .jongens (1620 j.) zyn ge- mateurs. Blijkbaar wil mr Steenberghe arresteerd van wie -twee uit Apeldoorn de zaak volkomen vrij en fris aan pakken^ en twee uj( het woonoord voor gerepa- trieerden te Teuge, wegens diefstal van :n portefeuille met f 700 in dit kamp deerd worden, dat de formateur het I DAT de nachtwaker vau Carps' garen Wit in de richiin» van een fabriek te Helmond op het kantoor he: wil zoeken in de richting van een stoffeljjk overschot vond Uit het feit, dat ook de A R. V.V.D. worden geraadpleegd kan mening niet zonder meer geconclu-1 nationaal kabinet. Voor deze conclusie is het >nu nog te vroeg, al kan de persoon va-n mr Steenberghe in dit opzicht wel enig gewicht in de schaal leggen. Wij hebben de indruk, dat de formatie poging van mr Steenberghe niet op korte termijn afgelopen zal zijn. Moei zame en diepgaande besprekingen zullen eerst nodig zijn. Ook met mensen, die bij werkster mej. S.. die door een hartver lamming was getroffen. DAT Twente in Mei met elecbrische treinen bereikbaar zal zijn en de dan vrijkomende diesels gaan rijden tusser ZwolleKampen. ZwolleEmmen, Arn hemWinterswijk en RoosendaalAnt- DAT aan de raad van Bellen wordt voorgesteld in principe te besluiten tot de bouw van een nieuw raadhuis (kosten 470.000), waarvoor reeds in 1914 plannen bestonden. DAT de N.S. in Mei 1952 door elec- ficatie en nieuwbouw over 29 Diesel- electr. treinstllen hopen te beschikken. DAT C. Espir, Stadionkade 20. A'dam, een Ned. afd, tracht op -te richten van de R.A.F.-Association, die 200.000 leden telt in 700 afdelingen, allen verbonden (geweest) aan de Eng. luchtmacht. DAT morgen in Roosendaal groene baretten worden uitgereikt aan plm. 220 militairen, die de opleiding bij het korps commandotroepen hebben voltooid. DAT Someren (N.-B.) van 29 Juni tot 8 Juli feest gaat vieren daar het 650 jaar geleden stadsrechten kreeg. DAT de dir. van de Vaticaanse sterren wacht, de Nederlander dr J. W. J. A Stein S.J.. 27 Febr. 80 j. wordt. DAT het Apeldoornse Avondsprookje van Carel Briels een batig saldo van 11.000 (o.a. voor de Stichting 1940-1945) heeft opgeleverd en men in de a.s. zomer iets dergelijks wil opvoeren. DAT in Heemstede op 71-j. leeftijd is overleden A. F. A. van Zijll de Jong, oud-assistent-resident in N.O.I. DAT de nieuwe Ned. gezant te Madrid. r W. C. Graaf van Rechteren Limpurg, zijn geloofsbrieven overhandigde aan de Spaanse minister van Buitenl. Zaken. DAT de Ver. voor statistiek haar stati sche dag 1951 op 2> Febr. in Americain te A'dam houdt. DAT het eerste gedeelte van de Bea- trix-haven, de nieuwe Maastrichtse ha ven aan het Julianakanaal. vrijwel ge reed is. DAT de Bergen op Zoomse raad f 300 000 beschikbaar stelde voor het la ten verdwijnen van een voormalige tankgracht- DAT Heerlen op en omstreeks 16 Mei (eest viert vanwege het zilveren ambts jubileum van burgemeester M. F. G. M van Grunsven. DAT een Amsterdamse zakkenroller een portemonnaie trachtte te stelen, die echter met een ketting aan de tas va eigenares bleek bevestigd, waarna man van de rijdende tram sprong, doch later werd gearresteerd. Zaki Hachem (rechts), die door zijn verloofde, Narriman Sadek, in de steek werd gelaten(?) omdat zij liever met Koning Farouk van Egypte trouwde, zal thans in het huwelijk treden met de 20-jarige dochter van een bankdirecteur, Amaal Fikry (links). De toekomstige charmante bruid van Zaki Hachem heeft aan Engelse en Franse scholen philo sophic gestudeerd. 15 Maart worden uitgèvoerd gedeelte van de Veluwe. Cres cendo zal het voorbeeld zijn van de slot oefening. waarmede in de loop van 1951 telkens de herscholing zal worden vol tooid van elke groep, welke uit de dienst plichtigen van de lichtingen 1945 tot en met 1949-1, zal worden gevormd. Na de oefening Crescendo zullen de onderdelen van de 44e regimentsgevechts groep, bestaande uit: eenheden infante artillerie, pioniers en toegevoegde onderdelen, verzameld worden in de om geving van Amersfoort. In de namiddag 16 Maart a.s. zal de gevechtsgroep defileren. De luchtstrijdkrachten en het korps commandotroepen, die medewerken in de oefening, zullen ook deelnemen in het défilé. Het défilé zal worden gesloten door onderdelen van het wapen der cavalerie, bestaande uit twee verkenningseskadrons, bet personeel van de cavalerie-school en drie eskadrons tanks van het regiment Prins Alexander. Dank van Concertgebouw aan minister Rutten Minister Rutten heeft het onderstaande telegram ontvangen: Raad van Bestuur „N.V. Het Concert gebouw" en leden Concertgebouworkest betuigen uwe Excellentie hun welge meende dank voor uw zeer gewaardeer de bemiddeling, die met succes bekroond mocht worden get- Beelaerts van Blokland en Mesman. WEERBERICHT Nu en daa buien Primeur in Arnhem Gemeentepersoneel krijgt adviserende stem De Arnhemse raad aanvaardde ee regeling, waardoor het gemeenteperso neel zijn inzichten en gevoelens ten i zien van de bedrijfsuitvoering kenbaar I n'8 verandering in temperatuur, maakt. gemaakt te 10 uur). De beslissingsbevoegdheid van E W. of van de directeuren wordt hierdoor! ZON EN MAAN niet aangetast. In iedere tak van dienst Woensdag: zon 7.45—18.03- maan 17 40 1—7.51 uur. V.M. Tot morgenavond verwacht De Bilt: Winden hoofdzake lijk tussen Zuid en Zuid- West. aanvankelijk nog krachtig. later tijdelijk matig tot zwak. Zwaar oe- wolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of natte i verspreide opklaringen. Wei- (Cfp* worden commissies samengesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1